Cijepljenje - da ili ne?

Jeremijin dispanzer

Moderators: Nukac, Tikamoon

nina williams
Has thanked: 1 time

Post by nina williams »

Negdje pročitah da je plan da se u nas počne s cijepljenjem sljedeće ljeto. Ne znam jel to radi protokola il smo nisko na listama za isporuke, nije pisalo.
Cijepit ću se kad se bude moglo. A razlozi...ne želim se razbolit, ne želim prenosit, gnjavež su mi maske, dezinfekcije, distance, neviđanje (nekih) ljudi...općenito, nisam fan života kojeg mi određuje korona.

drug mile
Been thanked: 1 time

Post by drug mile »

Tikamoon wrote:
18 Nov 2020, 13:40
Kako vrijeme prolazi, cjepiva protiv korone se najavljuju punom parom.

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx ... id=2228856
https://www.poslovni.hr/svijet/moderna- ... to-4259179

Hoćete li se cijepiti?
Ako hoćete, zašto hoćete?
Ako nećete, zašto nećete?
Vjerujem da neću, osim ako bude obveza. Neću iz razloga što je cjepivo razvijeno i odobreno na brzinu. Sama bolest me ne plaši više od svih ostalih bolesti protiv kojih nisam cijepljen, recimo gripa, HPV, vodene kozice...

Forum za permakulturu: Perforum
Stitch
Experiment 626
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Post by Stitch »

Cjepivo je još daleko od primjene na ljudima. Proći će barem dvije-tri godine dok ne dođemo do toga.

Potpisi su za budale.
Nukac
Davorich
Has thanked: 5 times
Been thanked: 47 times

Post by Nukac »

Moram te demantirati.
Cijepivo ce biti spremno kad agencije daju zeleno svjetlo.
Po najavama - ili do kraja godine ili najkasnije 1Q21.
Aviokompanije vec rade planove distrbucije, a i drzave planove cijepljenja.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch »

Okej, prihvaćam ispravak. Gospođa Markotić izjavila je da ne vjeruje u najraniji mogući termin, a to bi bilo iduće godine. :top:

Potpisi su za budale.
Stitch
Experiment 626

Post by Stitch »

S tim u vezi, nameću se određena pitanja. Cjepivo neće moći izliječiti sve slučajeve zaraze, ono o kojem sam maloprije čitao, oksfordsko, najmanje je učinkovito (trenutačno omogućuje 70-postotnu zaštitu, uz dodatna poboljšanja dosegnut će i 90-postotnu), a neki će pacijenti imati nuspojave, kao i kod svakog lijeka. Jesu li naša očekivanja nerealna? Bude li previše podbačaja, zbog brzine i žurbe, hoće li to smanjiti povjerenje u medicinu i znanost općenito?

Vidim da se Hrvati uglavnom negativno očituju o cijepljenju protiv covida-19. Samo bi nam komplikacije trebale...

Potpisi su za budale.
Tikamoon
Neš jebat!
Been thanked: 11 times

Post by Tikamoon »

Iskreno... Ne znam što bih ti rekla. Stvaranje sasvim novog lijeka traje sigurno puno dulje od ovih pola godine što oni kemijaju. Ispada da je sve navrat-nanos.

Ono što je mene ipak djelomično, ako ne i skroz umirilo, je ono što mi je kolega iz istraživačkog laboratorija rekao. Oni naime rade na cjepivu. U pitanju je firma koja je već objavila da cjepivo ima jel.
Znači, oni raznim kombinatorikama rade cjepivo iz već napravljenih i dobro poznatih cjepiva, analiza i podataka. Kemijaju iz već znanog nešto novo. Baš u tim kombiniranjima mi je rekao da je zapravo virus covida-19 puno sličniji virusu hiv-a, nego virusu gripe. Jer je jako promijenjiv. I to ih zapravo najviše zeza prije nekih krajnjih odobrenja lijeka. Stalno iskaču novi simptomi koje već kreirano cjepivo ne pokriva.

Um postaje monstrum kad je tvoj vladar, a anđeo kada je tvoj sluga.
Tikamoon
Neš jebat!
Been thanked: 11 times

Post by Tikamoon »

Inače, kako je i kolega nukac rekao. Europska agencija za lijekove je najavila odobrenje (ono neće biti klasično odobrenje lijeka u klasičnoj proceduri, već s različitim iznimkama) do kraja ove godine, ili početkom iduće. Na tome se već uvelike radi.
Šalju se već i pozivi iz agencije da se sudjeluje u predstavljanju načina kako će sve ići oko covid procedure. Uglavnom, radi se punom parom.

Um postaje monstrum kad je tvoj vladar, a anđeo kada je tvoj sluga.
Nukac
Davorich

Post by Nukac »

Cjepivo i nije neka novost. Uzme se vec poznato i ubaci genski kod drugog virusa.
A sva cjepiva imaju nuspojave. Koliko citam, kod ovog koronskog se ne ide toliko na nuspojave koliko na izazivanje imunoloske reakcije. S tim da su agencije spremne dozvolit cjepivo sa samo 50% ucinkovitosti.

Recimo za gripu. Uglavnom ljude boli misic u koji su cijepljeni jos par dana. Radi imunoloske reakcije.

Meni kao da su dali vodicu. Drugi dan se nisam ni sjetio da sam bio cijepljen.

Recimo hepatitisi cisto druga prica. Isti dan sam dobio za a i b. Ruka za b - nista. Ruka za a - bolilo 3 dana.

drug mile

Post by drug mile »

Studije učinkovitosti i sigurnosti će se sigurno raditi još godinama nakon stavljanja cjepiva na tržište (postmarketinške studije), tako je to bilo i sa ostalim cjepivima. Ove kliničke studije (prije stavljanja na tržište) ne traju dovoljno dugo i ne obuhvaćaju dovoljan broj ispitanika da bi se sa sigurnošću znalo koje su sve moguće nuspojave i koliko su česte. Ne znam kako stoje sa ovim cjepivom protiv koronavirusa, znam da su klinička ispitivanja većine drugih cjepiva rađena 10-15 dana na nekoliko stotina ispitanika. U pravilu se cjepivo nakon aplikacije u mišićno tkivo otpušta još tjednima, pa 10 dana obično nije dovoljno da pokaže sve moguće nuspojave. Također, mogu postojati kontraindikacije kod manjeg broja ljudi što može promaknuti kod nekoliko stotina ispitanika. I tako je bilo sa drugim cjepivima kod kojih su proizvođači imali godine, ili desetke godina, da razviju najbolje metode. A sada se radi o mjesecima. Zato uzimam da će pravi test početi kod masovnije primjene cjepiva, i nekako mi se u tome ne sudjeluje.

scarletlemur
atomski zdesna!
Been thanked: 3 times

Post by scarletlemur »

Ne znam čemu toliko skeptičnosti oko cjepiva. Mene svakako manje brinu nuspojave, a više (stvarna) učinkovitost.
Osim sigurnosti, računam i na dugoročnost, a toga ovdje nema :tuzni:
No, kako bilo, cijepit ću se svakako, kao zdravstveni djelatnik već u prvoj rundi :lux: iako se nikad nisam cijepila protiv gripe. Kako to? Pa tako što masku i rukavice nisam otkrila tek kad je korona počela :no:

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch »

Imunološki zavod kao najstariji proizvođač imunobioloških lijekova u ovom dijelu Europe i mjerodavna javna zdravstvena ustanova imao bi resursa za proizvodnju cjepiva da pola znanstvenoga kadra nije izgubio u pretvorbenim makinacijama. :rolleyes:

Pitanje je bi li mogao uskočiti dobije li od originalnih proizvođača licenciju za cjepivo. Ako ne kupimo dovoljno doza ili ako se pokažu slabima, to bi bilo rješenje. A dugoročno bi nam koristilo. :mirko:

Potpisi su za budale.
Nukac
Davorich

Post by Nukac »

Ne bi.

Imunoloski zavod je zastarjela institucija. Nemaju oni mogucnosti proizvodnje suvremenih cjepiva.

Quark
Informatičar starog kova

Post by Quark »

a šta je to točno "mogućnost proizvodnje suvremenih cjepiva"?

TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
Nukac
Davorich

Post by Nukac »

Pfizer i Moderna su razvili mRNA cjepivo, tehnologija je nova i sumnjam da su u Imunološkom imali mogućnost proizvodnje mRNA cjepiva.

Oxford cijepivo se koristi rekombinantnom tehnologijom.

Imunološki je razvojao cjepiva u kojima su se koristili mrtvi virusi.

Tehnologije proizvodnje su potpuno različite i nažalost u Imunološkom nema ni znanja ni resursa za takvu proizvodnju.

U HR jedino Pliva/Teva ima tehnologiju za proizvodnju takvih cjepiva.

scarletlemur
atomski zdesna!

Post by scarletlemur »

Nukac wrote:U HR jedino Pliva/Teva ima tehnologiju za proizvodnju takvih cjepiva.
Ovo mi je skroz nova informacija. Na kojoj lokaciji, znaš li možda?

Nukac
Davorich

Post by Nukac »

Mislim, nisam siguran u to da baš imaju tehnologiju za cjepiva, ali znam da su se svojedobno igrali s bio-genericima, a to je isto rekombinantna tehnologija.

Zar nisu bili otvorili pogon u Savskom marofu za to?

scarletlemur
atomski zdesna!

Post by scarletlemur »

Da, novi biogenerički pogon jest tamo, ali mislim da se cjepivima neće baviti :ne zna:

Nukac
Davorich

Post by Nukac »

Ne vjerujem da ce se bavit cjepivima.
Posto je to potpuno drugaciji biznis i u tome ne lezi neka lova.

No, da imaju znanja a i tehnickih uvjeta - imaju.

drug mile

Post by drug mile »

scarletlemur wrote:
24 Nov 2020, 21:10
Ne znam čemu toliko skeptičnosti oko cjepiva. Mene svakako manje brinu nuspojave, a više (stvarna) učinkovitost.
Da nema nuspojava, ja bih se cijepio onoliko puta koliko je potrebno da razvijem imunitet pa me učinkovitost ne bi brinula. Osim toga, ako dio cijepljenih ne razvije imunitet, opet ih štite drugi cijepljeni koji jesu razvili imunitet. Jedino ako misliš da su cjepiva potpuno bez učinka? Ma jok, mene brinu jedino nuspojave. Za neka cjepiva (protiv drugih bolesti), jedna od nuspojava je i sama bolest protiv koje se cijepimo. Da ja idem 5 puta na cijepljenje protiv kovida, pa dobijem kovid od cjepiva, e neće ići.

scarletlemur
atomski zdesna!

Post by scarletlemur »

Druže, na ovamo nekoj temi već sam pisala o raznoraznim cjepivima i njihovim nuspojavama. Ako se dokopaš tog teksta, vidjet ćeš da u većini slučajeva cijepljenje prolazi bez značajnijih nuspojava, pa s tim u vezi - a uz sva postojeća znanja o cjepivima u proteklih 220 godina skupljenih- ne očekujem da će s ovim biti išta drugačije.
Ljudi se uglavnom boje ne-poznatog, utoliko mi je donekle razumljiv strah kod laika, ali, ne misliš li da smo svi mi ovdje upravo zahvaljujući obaveznim!!! cjepivima izrasli u zdrave i 'normalne' jedinke.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch »

Link na članak Udruge studenata farmacije i medicinske biokemije Hrvatske (CPSA) o cjepivima, ne bi ga loše bilo pročitati. :)

https://recipe-cpsa.com/sve-sto-trebate ... cjepivima/

Potpisi su za budale.
drug mile

Post by drug mile »

Ja sam laik i bojim se nepoznatog, istina. Ne mislim da sam izrastao u zdravu jedniku zahvaljujući covid cjepivu i ne mislim da to što je jedno cjepivo sigurno podrazumjeva da je i drugo sigurno. Svako se cjepivo testira neovisno o drugima. Svako cjepivo različito prolazi na takvom testu.

Pokušati ću naći tvoj tekst, ali do sad još nisam vidio cjepivo koje prolazi bez značajnijih nuspojava. Nisam vidio ni lijek koji prolazi bez značajnih nuspojava. Sve ima značajne nuspojave, samo one nisu uvijek jednako česte. Ako još uvijek govorimo o covid cjepivu, prije nego primim takvo cjepivo posve sigurno ću pročitati podatak o postupku ispitivanja, broju ispitanika, zabilježenim nuspojavama i vremenu u kojem je praćeno zdravstveno stanje ispitanika. Meni je to važno. Naravno, važno mi je i kako cjepivo utječe na vjerojatnost da se zarazim, ne radi se samo o nuspojavama.

Stitch
Experiment 626

Post by Stitch »

Druže Mile, razumijem stavove. U pravu si donekle, no osim tvoga zdravlja bitno je i zdravlje onih koji su s tobom u svakodnevnom kontaktu. Cijepljenjem ćeš svakako smanjiti rizik da zaraziš njih ako već ne mariš za to hoćeš li ti biti zaražen.

U svakom slučaju, osvježenje si, slagali se mi ili ne. :top:

Potpisi su za budale.
drug mile

Post by drug mile »

Vjerojatno se u nekim stvarima nećemo slagati, ali ne zamjeram, nemam što pričati s ljudima s kojima se u svemu slažem :five:

Rizik od zaraze se može smanjiti na mnogo načina i ja ih skoro sve prakticiram, istodobno ne zamjeram onima koji ih ne prakticiraju. Npr. nikad nisam na koncertu bio, ne pohađam tečajeve, radionice, ne putujem kao turist, nikad nisam na nikakvom prosvjedu bio, nikad na organiziranom dočeku nove godine, u crkvi sam možda 2-3 puta bio da ne uvrijedim one koji su me pozvali... Većina ljudi koji se sad cijepe i zamjere meni ako se ne cijepim, vjerojatno su u životu zarazili mnogo više ljudi nego ja.