Sjaj i bijeda domaćeg uzgoja

Vau, mijau i pokoji au
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

24 Nov 2011, 12:53

Almost Rosey » wrote:Ono što je mene u filmu najviše isprepadalo bili su ipak oni epi napadi kavalira zbog, ak se dobro sjećam, lubanjice koja im postane pretijesna za mozak (trivijalno objašnjenje, možda će netko znati više, ali tako se sjećam).

Epi napade imaju bokseri. Nema veze s lubanjom, već se radi o nasljednim bolestima.
Kavalire muči MVD (Mitral Valve Disease) i koja je najčešći uzrok smrti te pasmine. Genetskim testovima se može otkriti, no ti testovi nisu obavezni za uzgojnu dozvolu pa ih malo koji uzgajivač radi.


...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

24 Nov 2011, 12:56

Tupelo » wrote:

Kod njemačkih ovčara je nastao totalni kaos radi spuštenih stražnjih nogu i pretjeranog naglašavanja šaranastih leđa.

Na izložbama ti doslovce dođe da se rasplačeš kad prođeš pored njihovog ringa jer ti psi jedva hodaju i stražnje noge im se doslovce tresu.

Njemački ovčar je radni pas i svi izložbeni primjerci trebali bi biti sposobni za rad. Na žalost, to nije slučaj. Kod njemačkih ovčara su razdvojene radne i izložbene linije. I svi su to mirno prihvatili tj.nikoga ne smeta što su izložbene linije prestale ispunjavati svoju osnovnu namjenu - rad.
sve jasno - moji su godinama držali isključivo njemačke ovčare (u vrijeme dok su još izložbeni psi bili radno sposobni, a radni psi nisu automatski bili eksterijerno diskvalificirani), pokojna baka je čak i kućna legla znala odgajati sa svojim kujama, pa se nešto malo, laički, kužim u pasminu. onda smo udomili onu pseću legendu o kojoj sam već pričala. a nakon njega (dosta godina nakon njega, ustvari, dugo nam je trebalo da ga prežalimo), zaključili smo da ne želimo psa-invalida, a ne želimo ni prenabrijanog radnog psa, pa smo se odlučili za švicarskog bijelog ovčara - koji je trenutno ono što je njemački ovčar nekada bio. (iako, na izložbama se kod njih toliko počela forsirati duga i bundasta dlaka da će ih se upropastiti jednako kao i dugodlake škote :tuzni: )
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

24 Nov 2011, 13:31

Tupelo » wrote:

Epi napade imaju bokseri. Nema veze s lubanjom, već se radi o nasljednim bolestima.
Kavalire muči MVD (Mitral Valve Disease) i koja je najčešći uzrok smrti te pasmine. Genetskim testovima se može otkriti, no ti testovi nisu obavezni za uzgojnu dozvolu pa ih malo koji uzgajivač radi.
Zapravo nije epi, imaš pravo. Na ovo sam mislila.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

01 Mar 2012, 10:48

Tristana » wrote:Nju sam uzela iz jedne uzgajivačnice ( Tupelo, ti ćeš znati, u Sesvetskom kraljevcu) gdje je sirotica bila šutnuta u neki box jer je kao dugodlaka bila izrod :mad: , sva blatnjava i isprepadana...
Oh, Kukić :facepalm:
Imao je krasne pse tijekom osamdesetih i ranih devedesetih. Krasne. To mu priznajem i svaka mu čast na tome.
Onda je počeo masovno uzgajati i dobivati sve lošije i lošije pse. I držati ih u sve lošijim i lošijim uvjetima.
Dobrim dijelom je zaslužan za displastične i šaranaste pse koji jedva na nogama mogu stajati.
Tristana » wrote:No da, zapravo sam htjela reći da se divno ponašala prema djeci i da u stanu za nju nismo ni znali.
Ona je imala svoje dvorište i vrt ali je više voljela biti s nama, negdje ispod stola ili kraj kreveta i nikada nikakvu štetu nije napravila!
Krasna cura :cerek:
Da, bez obzira na veličinu, ako su pravilno odgojeni te im se omogući dovoljno kretanja preko dana, psi mogu biti divni članovi obitelji i veoma ugodni sustanari.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

01 Mar 2012, 13:40

Tupelo » wrote:
Oh, Kukić :facepalm:
Imao je krasne pse tijekom osamdesetih i ranih devedesetih. Krasne. To mu priznajem i svaka mu čast na tome.
Onda je počeo masovno uzgajati i dobivati sve lošije i lošije pse. I držati ih u sve lošijim i lošijim uvjetima.
Dobrim dijelom je zaslužan za displastične i šaranaste pse koji jedva na nogama mogu stajati.
Da, a naročito me rastužilo kako se odnose prema "greškama" u uzgoju, ti psi su bili na granici zlostavljanja.

Meni je to bio šok jer sam naivno do tada vjerovala da su svi uzgajivači ljubitelji životinja.

Inače, mi smo bili društvo koje se tih godina svakodnevno družilo s Belkom pa su svi ( osim mene) imali dobermane, ne znam bavi li se on još uzgojem pasa?
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

01 Mar 2012, 15:59

Tristana » wrote:Inače, mi smo bili društvo koje se tih godina svakodnevno družilo s Belkom pa su svi ( osim mene) imali dobermane, ne znam bavi li se on još uzgojem pasa?
Sjo, budući da ti je prijatelj, bit ću blaga.
Drek.
Neću. :o

Belko je bio divan uzgajivač, no onda je otišao u klinac. I to opako.
Po meni, poprilično je sjebao dobermane jer je strašno grizao na eksterijer i zanemarivao narav pa su mu psi počeli sve manje temperamentom ličiti na dobermane. Devedesetih su njegovi psi i njihovi potomci redovno imali plahu, zagrižljivu i potpuno nestabilnu narav.
Imao je par parnjaka pod koje se vodilo sve kuje i nitko nije pazio na suvislost tih parenja. Napravio je dosta štete s Idom, a kasnije je Hillo, pas iz njegove uzgajivačnice, napravio štete u uzgoju da je to strašno. Hillo je davao pse loše naravi, svjetlog oka i mesnatog trupa.
Belko je uvijek ganjao tu mesnatu kvadratičnost i dobio je prepoznatljive pse. Na izložbama/cesti si mogao bez imalo dvojbe točno reći koji su njegovi psi. To jest san svakog uzgajivača, no ti psi nisu imali eleganciju koju dobermani trebaju imati i zbilja su poprilično zasrali uzgoj.
Ne volim ga. Nimalo.
Priznajem mu izvrsne pse i izvrsnost u jednom periodu, ali sve u svemu, on je postao Kukić dobermanskog miljea.

Iako, vidjela sam nedavno na Kegliću psa iz njegovog novijeg uzgoja i moram reći da je eksterijerno predivan. Nemam pojma kakve je naravi.
Čula sam da se Belko ponovo polako vraća u uzgoj, no nisam sigurna ima li se čemu vratiti budući da je uzgoj dobermana u Hrvatskoj otišao u vražju mater, a dodatno nisam sigurna ni da je njegov povratak nešto čemu se naš uzgoj treba veseliti.


Mogla bih ovo prebaciti na Uzgoj.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

01 Mar 2012, 17:47

Ma, nemam ti ja pojma o uzgoju, ja se samo sjećam tih pasa ( da, Hillo i seka mu Hilda pa Esmir, Yamaha, Bronco, Titan...), ono, na razini..ovaj me ugrizao a ovom smo davali šunku uz tosta...

a Belka nisam vidjela valjda 15 godina...
Post Reply