Page 1 of 1

Hrana za pse

Posted: 16 Dec 2011, 09:11
by Aristocat
Zanima me sto dati stenetu jesti a da nije iskljucivo kupovna (suha granulirana) hrana.

Znam da ne smije : mlijeko, zacinjeno meso, masnoce.
Sto smije? Smijem li mu npr. dati kuhano jaje, meso i povrce iz juhe, petit beure keks,
suho voce (banana chips, suhe sljive)?

Neka iskustva i prijedlozi?

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 16 Dec 2011, 09:33
by Tupelo
Kuhaj mu! :lux:

Kuhanje je najbolja opcija za pse. Srećom, imaš patuljka pa je to i moguće. Kuhanje za velike pse je komplicirano, no za patuljke nije problem, a njima je super.

Kekse i kuhana jaja mu nemoj davati. Meso i povrće od juhe smije, ali ne smije biti začinjeno.
Banana čips možeš koristiti kao nagradicu (ja sam baš to koristila)

Budem potražila svoje recepte po kojima sam beštiji kuhala pa ću ti ih linkati ovamo.

Također, što se dehidrata tiče, budi jako oprezna. Većina dehidrata je smeće.
Zapravo, od ovih dostupnih na našem tržištu, jedino TOTW i Orijen valjaju.

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 16 Dec 2011, 09:38
by Tupelo
Evo, našla sam.

Mesni
1 kg junećeg buta
1/2 kg teleće jetra
1/2 pilećih želučeka
1/2 kg juneće plećke
integralna riža ili zobene pahuljice ili kous-kous
3-4 mrkve
1 korabica
vezica peršina
par listova blitve
celer
1 žuta mrkva
1 komorač
+ 1 dl maslinovog ulja + 2-3 žličice crvene paprika + 5-6 češnjeva češnjaka
Sve sastojke kuham (meso prokuham, a povrće, osim mrkve, potpuno skuham), a na kraju usitnim u multipraktiku. Mrkvu stavljam sirovu. Razdijelim na porcije, umotam u foliju i hitim u freezer. Maslinovo ulje, češnjak i papriku stavljam sirove u gotovu smjesu i dobro promiješam.
Možeš dodati i teleći/juneći grkljan


Riblji
1 kg srdela
1 kg oslića
(može i tunjevina, skuša ili gof – kaj god uspiješ naći)
4-5 većih mrkvi
Zobene pahuljice ili integralna riža
½ dl maslinovog ulja + 1-2 žličice crvene paprike
Vezica peršina
Svežanj blitve
Ribu samo pofurim 1-2 minute u kipućoj vodi. Mrkvu stavljam sirovu, a ostale sastojke skuham. Usitnim u multipraktiku, dodam maslinovo ulje i papriku. Pakiram u foliju i u freezer.

Mesni
1 kg ovčetine (koji god dio uspijem naći. kupim više pa čistim meso s kostiju)
1 kg mesa kunića (isto čistim kosti, a u Ipercoopu se može naći i smrznuto već očišćeno meso kunića)
integralna riža ili zobene pahuljice ili kous-kous
3-4 mrkve
1 korabica
vezica peršina
par listova blitve
celer
1 žuta mrkva
1 komorač
+ 1 dl maslinovog ulja + 2-3 žličice crvene paprika + 5-6 češnjeva češnjaka
Sve sastojke kuham (meso prokuham, a povrće, osim mrkve, potpuno skuham), a na kraju usitnim u multipraktiku. Mrkvu stavljam sirovu. Razdijelim na porcije, umotam u foliju i hitim u freezer. Maslinovo ulje, češnjak i papriku stavljam sirove u gotovu smjesu i dobro promiješam.


Što se mliječnih obroka tiče, možeš mu davati svježi kravlji sir, jogurte, acidofile...umiješaj u to zobene pahuljice ili banana čips i to je to.

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 16 Dec 2011, 09:57
by ElliQuinn
Psi jedu češnjak? :cerek:

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 16 Dec 2011, 10:06
by Tupelo
ElliQuinn » wrote:Psi jedu češnjak? :cerek:
Da, ali u veoma malim količinama.
Zbog tiosulfata se mora paziti da se ne pretjera, no u malim količinama dobro djeluje na infekcije, parazite i krvotok.

U kinologiji je bilo dosta svađe oko toga, no kad ga je Animacanus počeo stavljati u Barf, počela sam ga stavljati i ja u beštijine oblizeke.

Inače, beštiji već dugo ne kuham budući da je grozno alergična na sve osim ribe pa je hranim medicinskim dehidratima ili TOTW/Orjenom od lososa. :crying:

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 16 Dec 2011, 10:12
by ElliQuinn
A kolika grama treba imati porcija?

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 16 Dec 2011, 10:16
by Tupelo
Ovisi o veličini psa.
Aristocat ima maltezera i dovoljne su mu 2-3 velike žlice dnevno, podijeljene u više obroka. Ne znam koliko je star pa joj ne mogu reći koliko bi mesnih, a koliko mliječnih obroka dnevno trebao imati.

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 16 Dec 2011, 10:19
by Aristocat
Tupelo » wrote:Kuhaj mu! :lux:



Također, što se dehidrata tiče, budi jako oprezna. Većina dehidrata je smeće.
Zapravo, od ovih dostupnih na našem tržištu, jedino TOTW i Orijen valjaju.
Joj hvala ti na informacijama. Samo na brzinu... Dajem mu Pro Plan od Purine hranu za stence od lososa i to je dobro prihvatio. Mjesec dana je kod mene, jede to i povremeno kuhano meso iz juhe.
Tu i tamo malo suhog voca i sira. Plasim se davati mu bilo sto drugo. Ali, sad cu poceti. :)

Rekli su mi za Pro Plan da je odlicna hrana (premium ili tako nesto). Zar nije? :crying:

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 16 Dec 2011, 10:20
by Aristocat
Tupelo » wrote:Ovisi o veličini psa.
Aristocat ima maltezera i dovoljne su mu 2-3 velike žlice dnevno, podijeljene u više obroka. Ne znam koliko je star pa joj ne mogu reći koliko bi mesnih, a koliko mliječnih obroka dnevno trebao imati.

Tri i pol mjeseca, zapravo skoro cetiri. Ostenjen 24. 08.

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 16 Dec 2011, 11:18
by Tupelo
Aristocat » wrote:Rekli su mi za Pro Plan da je odlicna hrana (premium ili tako nesto). Zar nije? :crying:

Purina je smeće. :o
Gle, sve ovo što kod nas reklamiraju kao premium hrane, zapravo je čisti šrot.
Na ovoj stranici http://www.dogfoodanalysis.com/ imaš gomilu informacija o dehidratima.

Što se broja obroka tiče, on bi ti sada trebao imati 4-5 obroka dnevno (tri mesna i jedan ili dva mliječna)
Broj obroka mu postepeno smanjuješ kako bi u dobi 6-8 mjeseci došao na optimalna dva obroka dnevno.

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 16 Dec 2011, 22:51
by Aristocat
Danas je dobio malo suhih brusnica i nekoliko suhih sljiva. Svidjalo mu se i sve je pojeo. :)
Dala sam mu i jogurta pomjesanog s zobenim pahuljicama. Hmm, nije ga se bas dojmilo.

Inace, svako jutro dobije vitaminske paste (kupljeno kod veterinara.) Svejedno, povremeno zavuce njusku u zemlju od cvijeca. Malo se igra a malo je i zvace. Zasto sad to ako dobiva vitamine?
Je li samo igra ili mu jos uvijek nesto nedostaje u prehrani?

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 17 Dec 2011, 08:26
by Tupelo
Aristocat » wrote:Je li samo igra ili mu jos uvijek nesto nedostaje u prehrani?
Vjerojatno je igra i to igra koju bi trebala prekidati. :zubo:

Što se paste tiče, ne znam koju daješ, no paste su ok za štence ali kasnije nisu dovoljnje. Mislim da bi bilo bolje da prijeđeš na Pfizerove VMP tablete (1/4 tablete dnevno).



I da, smetnula sam s uma da imaš maltezera dok sam ti keljila one recepte.
Oprezno s mrkvom.
Možeš mu je davati, ali u znatno manjim količinama nego što sam ja stavljala. Mrkva tj. karoten "farba" dlaku pa bijeli psi znaju postati onako čudno roskasti. :zubo:
Možeš staviti više korabice, blitve i ostalog povrća, a mrkvu smanji na 1-2 po loncu.
Od povrća možeš staviti i malo brokule/karfiola, ali pomogotipok ako mališa krene prduckati.
Ja sam ukuhala samo jednom i nikada više :o :facepalm:

Re: Hrana za pse

Posted: 20 Mar 2012, 18:54
by Aristocat
Sto dati ps(ic)u u slucaju proljeva? :(

Re: Hrana za pse

Posted: 20 Mar 2012, 19:47
by ombia
Koliko mu traje proljev? Jel ima krvi u istome? Jel mora povracati? Za prvu pomoc skloni hranu i nudi tekucinu.
Kad se malo smirilo, imas kod veta proizvode koji smiriju crijeva onda mu kuhas rizu na sluzi i poslije piletinu.
Ako potraje, vetu da iskljuci bakterije.

I gledati koji bi razlozi mogli biti, jel se dobavio neceg cudnog i pojeo, promjena hrane, jel imao kuru protiv parazita, jel mozda svjeze cjepljen?
Ako jede brikete, sad mu ih neko vrijeme nemoj davati (gori su za proljev od mokre hrane), smanji porcije drasticno i daj vise puta dnevno manje porcije. I da ima sto vise mira, smanjite akcije i setnje na nuzno.
Ako ti da mozes mu termosicu ili one jastucice punjene kosticama i ugrijane staviti na trbuh, pomazu kod grceva.

Re: Hrana za pse

Posted: 20 Mar 2012, 22:23
by Aristocat
Hvala ombia. Prestao je, ali pitala sam za ubuduce. Dobio je rizu.

Veterinar je rekao nista ne davati osim vode, ali plasim se jer je tako mali... Srecom trajalo je samo jedan dan. Moguce da je pokupio nesto vani u setnji, s trave, pojma nemam.

Imao je kuru protiv parazita kad je cjepljen prije nekoliko mjeseci. Treba li se to ponavljati?
(Mislim da je dobio komad tablete ili nesto slicno).

Re: Hrana za pse

Posted: 21 Mar 2012, 08:10
by Tupelo
Aristocat » wrote:Hvala ombia. Prestao je, ali pitala sam za ubuduce. Dobio je rizu.

Veterinar je rekao nista ne davati osim vode, ali plasim se jer je tako mali... Srecom trajalo je samo jedan dan. Moguce da je pokupio nesto vani u setnji, s trave, pojma nemam.

Imao je kuru protiv parazita kad je cjepljen prije nekoliko mjeseci. Treba li se to ponavljati?
(Mislim da je dobio komad tablete ili nesto slicno).
Kuru ponavljaš prije svakog cijepljenja, znači barem jednom godišnje.
Puno ti je bolje davati mu pastu Banaminth, nego tablete. Manje je agresivna za crijeva, a jednako je učinkovita.

Re: Hrana za pse

Posted: 21 Mar 2012, 10:31
by ombia
Aristocat » wrote:Hvala ombia. Prestao je, ali pitala sam za ubuduce. Dobio je rizu.

Veterinar je rekao nista ne davati osim vode, ali plasim se jer je tako mali... Srecom trajalo je samo jedan dan. Moguce da je pokupio nesto vani u setnji, s trave, pojma nemam.

Imao je kuru protiv parazita kad je cjepljen prije nekoliko mjeseci. Treba li se to ponavljati?
(Mislim da je dobio komad tablete ili nesto slicno).
Meni je bilo bed napisati ti jer je jos mali, ali u pravilu se ostatak dana/noci daje samo voda.
Prijateljicin boxer je srackao tako par dana, svi testovi kod veta negativni. Davali su mu neki caj na preporuku veta i rizu na sluzi. Ima i prasak koji se posipa po rizi i umiri crijevnu floru. Kod proljeva je iznimno vazno da pije.
Kuru protiv parazita dajem micama dvaput godisnje.
Oni cije mace idu svaki dan po vani, daju i cesce.
Dobijem ampulu od veta i pokapam na vrat gdje se ne mogu dohvatiti.
Ne znam kako cesto psi trebaju biti cisceni.

Re: Hrana za pse

Posted: 21 Mar 2012, 10:38
by Bios
Zar nije ta ampula protiv buha i krpelja?

Za crijevne parazite dobiju tabletu jednom godišnje. Koja proradi dan poslije. Pa mu moram pratiti ponašanje da mu ne bi pobjeglo doma. Poše, kako je jednom usrao parket (doslovno).

Inače, kad kreten proždrljivi pojede nešto što ne smije, par dana mu dajem sluzavu smeđu rižu i puno vode.

Re: Hrana za pse

Posted: 21 Mar 2012, 11:20
by Tupelo
Bios » wrote:Inače, kad kreten proždrljivi pojede nešto što ne smije, par dana mu dajem sluzavu smeđu rižu i puno vode.
Za smetlare je uvijek dobro pri ruci imati tablete aktivnog ugljena. :S
Kad poždere nešto sumnjivo, slobodno mu daš desetak tableta (može i više, pitaj veta za doze po težini psa. Ja mojoj dajem 5-6 tableta). Pomažu kod apsorpcije i izlučivanja toksina.
Za zaustavljanje sraćke dobar je linex, ali proljeve ne treba ignorirati.
Pogotovo kod patuljastih pasmina jer veoma brzo dehidriraju.

Ako uz proljev ide i povraćanje, velike su šanse da se radi o enteritisu i smirit će se tek nakon kure lijekovima. Ako nema povraćanja, no stolica je puna sluzi i sukrvice, onda se radi o kolitisu i opet ga treba staviti na kuru.
Dodatno, kod učestalih proljeva, svakako treba isključiti giardiju i ostalu gamad.
Ukratko, ako pas ima više od dva proljevasta sraćkanja, svakako otiđite veterinaru. A ako u proljevu nađete sluz ili krv, otiđite odmah.

Što se hrane i vode tiče, voda im mora uvijek biti dostupna, no životinju treba staviti na 12 sati posta i tek nakon toga najprije uvesti rižu, a zatim i bijelo pileće meso. Porcije moraju biti malene (otprilike desetina onoga što inače dobiva) i treba ih davati svakih 1,5-2 sata.
Za zaustavljanje proljeva/reguliranje probave postoje i medicinske hrane. Dobar je Sensitivity Control od Royal Canina.
Kad se proljev smiri, pas treba jesti laganije i manje obroke još nekih 24 sata prije nego se vratite na stari ritam prehrane.

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 21 Mar 2012, 11:21
by vrrrlet
Tupelo » wrote:

I da, smetnula sam s uma da imaš maltezera dok sam ti keljila one recepte.
Oprezno s mrkvom.
Možeš mu je davati, ali u znatno manjim količinama nego što sam ja stavljala. Mrkva tj. karoten "farba" dlaku pa bijeli psi znaju postati onako čudno roskasti. :zubo:
Aristocat, daj mu mrkve svaki dan! :lux: Sjooo, da imam neko bijelo pašče, odmah bih kupio tonu mrkve. :cerek:

A jel' ih se može farbat' i u druge boje? :kokice:

Re: Hrana za pse

Posted: 21 Mar 2012, 11:38
by Bios
A, evo, već duže vrijeme nema nikakvih problema. Sad sluša: Fuj!, Ne! i Pusti! Ponekad povrati višak svoje spize, al' i to rijetko.

Strašno kako je glupav i koliko vremena treba da on nešto usvoji. S bretoncem je to sve išlo u hodu, bez napora. Ovaj me je uništio.

Inače, on sam sebe stavi na post kad mu je želudac u komi. I nikad još nije imao tragove krvi u stolici iako sam se jednom prepala kad sam vidjela nešto crveno dok nisam skužila da je to crveni konac s bejzbol loptice koju je djelomično pojeo. :zubo:

Pitat ću veta te tablete. Hvala, Tupelo. :kiss:

Re: Hrana za pse

Posted: 21 Mar 2012, 12:21
by ombia
Bios » wrote:Zar nije ta ampula protiv buha i krpelja?

Za crijevne parazite dobiju tabletu jednom godišnje. Koja proradi dan poslije. Pa mu moram pratiti ponašanje da mu ne bi pobjeglo doma. Poše, kako je jednom usrao parket (doslovno).

Inače, kad kreten proždrljivi pojede nešto što ne smije, par dana mu dajem sluzavu smeđu rižu i puno vode.
Ima vise vrsta ampula. :zubo: Moji ne dobivaju nis protiv krpelja, bilo bi suludo.
Nisu nikad dobili proljev nakon ampule.
Nemam sad macji passport kod sebe da iscitam, ovo sto mi dobivamo je iskljucivo za mace (znaci ne pola kolicine za psa kao sto neki vetovi daju) i za parazite.

Aktivni ugljen pomaze i meni. :cerek:
Hrana za oporavak nakon proljeva i co. Integra Sensitive. :S

Re: Hrana za pse

Posted: 23 Mar 2012, 15:55
by Aristocat
Na jednu stvar sam potpuno zaboravila kad je u pitanju hrana, a zapravo je interesantno da na tako nesto niti nisam pomislila. Naime, sto je sa prehranom sirovom hranom pogotovo sirovim mesom?
Dolazi li tako nesto uopce u obzir i ako ne, zasto ne?

Zar nije najprirodnija stvar na svijetu da pas jede sirovo meso? :D

Re: KLJ - O odgoju pasa

Posted: 23 Mar 2012, 15:58
by Aristocat
vrrrlet » wrote:
Aristocat, daj mu mrkve svaki dan! :lux: Sjooo, da imam neko bijelo pašče, odmah bih kupio tonu mrkve. :cerek:

A jel' ih se može farbat' i u druge boje? :kokice:
:)

Pa znas sto... narandzast bi mi pristajao uz cipele, ali neka ga.
Vise ga volim bijelog.
Prirodno je u modi. :)

Re: Hrana za pse

Posted: 23 Mar 2012, 16:00
by Tupelo
http://www.animacanis.hr/proizvodi.php

Evo ti Animacanisov Barf pa baci oko.
Znam zbilja jako puno pasa koji su na njemu i svi su prezadovoljni. Također, znam dosta pasa koji su muku mučili s gastritisom i alergijama i koji su se na Barfu preporodili.
Jedini problem s Barfom je što smrdi k'o 100 kuga. Psima to jako paše, no meni se od njega doslovce okreće želudac.


Sirovo meso je ok, ali mora biti kontrolirano radi mogućih nametnika.
Obavezno mora biti potpuno svježe.
Jednako tako, za zabavu mu možeš dati i goveđu kost s hrskavicom i komadićima mesa.
Obavezno ga pokušaj naučiti da ju jede na prostirci i na jednom mjestu jer će ti napraviti svinjac ako je bude razvlačio gdje stigne.

Re: Hrana za pse

Posted: 23 Mar 2012, 16:13
by Aristocat
Kao i obicno, hvala. :)

Re: Hrana za pse

Posted: 25 Mar 2012, 09:20
by Emericzy
Ja kombiniram suhi dehidrirani Royal Canin Adult i kuhanu hranu -- otprilike dvije trećine suhog i trećinu mojeg kuhanog. Kuham junetinu, piletinu ili ribu s dosta povrća, kao da za sebe kuham jaču juhu.

Na pet-šest takvih obroka dajem jedan koji je skoro sam svježi kravlji sir od kumice. Pseto mi je ludo za svježim sirom.

Evo, sad će peta godina takvog režima i nikad mi nije imala problema s prehranom. Jednom ili dvaput godišnje dobije proljev, vjerojatno od nečega što pojede u šetnji, a ja ne primijetim. Jednom u dva mjeseca negdje po noći povrati hranu iz nepoznatog razloga. Poslije toga ne pokazuje nikakve druge loše znakove. Ponaša se kao da se ništa nije dogodilo.

Re: Hrana za pse

Posted: 25 Mar 2012, 13:00
by Falkon
Zadnji puta kupio TOTW, a sad kažu da više toga nema za kupiti :gaah:

Re: Hrana za pse

Posted: 25 Mar 2012, 13:36
by Tupelo
Falkon » wrote:Zadnji puta kupio TOTW, a sad kažu da više toga nema za kupiti :gaah:
Tko to kaže? :eek: :crying:

Pitaj u shopovima s ovog popisa:
http://www.marnie.hr/index.php?option=c ... &Itemid=10


Ako više nema TOTW-a, možeš probati Orijen. Jednako je dobar.

Re: Hrana za pse

Posted: 25 Mar 2012, 20:26
by ombia
Neke RC linije i za pse i za macke su lose. Cak i neke koje se samo kod veta kupuju.

Re: Hrana za pse

Posted: 13 May 2012, 20:15
by Aristocat
Tupelo ne znam da li jos dolazis na ovaj forum. Smucio mi se ali ovdje sam pocela o prehrani psa pa cu nastaviti.

Naime, ne znam da li ja to utvaram ili ne, ali cini mi se da malisan nece jesti ili ne jede dovoljno.

Ima 8 mjeseci, tezak je 3 i pol kile. Kuham mu kako si mi ostavila recepte. Pojede ujutro ali to je toliko malo da sam prenerazena. Mozda kao recimo tri velike jusne zlice mesa i smiksanog povrca i rize. Oko podne jede opet malo ali bira i pljuje sto mu se ne svidja. Navecer jede ali recimo cisto meso. Malo napravno... recimo trecina moje sake. iIli recimo trecina omanje snicle.Jogurt skoro i nece. Voli kuhano ali ono sto me brine je da jede onako bezvoljno i jako malo po mom misljenju.
Ja sam navikla na pse koji nestrpljivo naskakuju, luduju za hranom i koji jedu sve sto postoji. Ali ovaj kao da je uvrijedjen kad nema onog sto voli -- a sto voli pitaj boga.

Koliko tako mali psic zapravo kolicinski treba pojesti? Brine me kolicina, jer mislim da i ptice pojedu vise od njega.

Re: Hrana za pse

Posted: 14 May 2012, 14:11
by Tupelo
Joj, nema ti tu nekih pravila. Ovo što si navela mi se ne čini malo. Moja je jela dva puta po 3-4 žlice miksanog mesa i povrća dok je jela kuhano. :ne zna:
Za početak, budi mirna - od gladi neće crknut. :zubo:
Patuljci često brljave.

Inače, nemoj mu ostavljati zdjelicu na raspolaganju cijeli dan.
Daj mu obrok, ostavi zdjelicu 10 minuta i onda ju makni do idućeg obroka.
Ako im je hrana dostupna cijeli dan, čak i oni koji jedu sjajno, nakon nekog vremena počnu brljaviti.

Re: Hrana za pse

Posted: 15 May 2012, 08:42
by Aristocat
Tupelo » wrote: Za početak, budi mirna - od gladi neće crknut. :zubo:
Cini se da sam ovo trebala cuti. :) Znas kako je to -- plasim se da nesto ne radim dobro i da ce radi mog neznanja/necega -- desiti mu se nesto lose. Ipak sam ja ta koja ga je odvojila od mame i dovela pod svoj krov. Sad je red da se brinem o njemu.

Uglavnom, ako je tako da je normalno da jede kao pile onda dobro. Sto bi rekli Splicani: "To nije pas, to je maška." :D

Hvala Tupelo. :)

Re: Hrana za pse

Posted: 15 May 2012, 13:36
by vrrrlet
Aristocat » wrote:Tupelo ne znam da li jos dolazis na ovaj forum. Smucio mi se ali ovdje sam pocela o prehrani psa pa cu nastaviti.

Naime, ne znam da li ja to utvaram ili ne, ali cini mi se da malisan nece jesti ili ne jede dovoljno.

Ima 8 mjeseci, tezak je 3 i pol kile. Kuham mu kako si mi ostavila recepte. Pojede ujutro ali to je toliko malo da sam prenerazena. Mozda kao recimo tri velike jusne zlice mesa i smiksanog povrca i rize. Oko podne jede opet malo ali bira i pljuje sto mu se ne svidja. Navecer jede ali recimo cisto meso. Malo napravno... recimo trecina moje sake. iIli recimo trecina omanje snicle.Jogurt skoro i nece. Voli kuhano ali ono sto me brine je da jede onako bezvoljno i jako malo po mom misljenju.
Ja sam navikla na pse koji nestrpljivo naskakuju, luduju za hranom i koji jedu sve sto postoji. Ali ovaj kao da je uvrijedjen kad nema onog sto voli -- a sto voli pitaj boga.

Koliko tako mali psic zapravo kolicinski treba pojesti? Brine me kolicina, jer mislim da i ptice pojedu vise od njega.
Čuj, ako ti se psić hoće samoubit' izgladnjivanjem, onda mogu reći da si očajni vlasnik. Mislim, čak se ni psi koji su na lancu i koje tuku štapovima ne žele ubiti. :ne zna: Pa što radiš toj jadnoj životinji?

Zapravo, ne, ne želim znati. Psu koji želi umrijeti od gladi je toliko loše da to ja ne mogu podnijeti, bolje da ne znam. :crying:

Re: Hrana za pse

Posted: 22 May 2012, 15:51
by Aristocat
Tupelo » wrote:

Ukratko, ako pas ima više od dva proljevasta sraćkanja, svakako otiđite veterinaru. A ako u proljevu nađete sluz ili krv, otiđite odmah.
Imao je proljev jucer i jutros. Otisli smo kod veterinara. Izmjerio je temperaturu, bila je u redu. Ispipao ga je i poslusao srce. Sve ok, ali osjetio je da u crijevima ima plinova. Jucer smo se setali i sumnjam da je pio vodu iz lokve i pojeo nesto iz blata (jer je samo na sekundu kopao po blatu dok ga nisam podigla sa tla).

Uglavnom, postala sam pravi pasiji batler. Da je ovaj seronja kojim slucajem macka, ja bila bi kao one sa vitlerima koje vozaju macke u djecijim kolicima. :D

Za svaki slucaj dobio je tri inekcije nisam sigurna cega, mislim vitamina i konzervu medicinske hrane.
Nakon pregleda toliko se uspanicario da je legao na pod i nije htio mrdati. Covjek se zabrinuo i uzeo ga ponovo na stol. Ja sam pretrnula. Prebrojala sam u sebi sve bubnjeve Darkvuda i ideju da imam psa. Onda smo cekali u cekaoni da vidimo kako ce se ponasati. Pa je cvilio neko vrijeme dok nije odlucio da ponovo prohoda. Onda sam platila racun, pa sam se sjetila da sam nedavno isto platila racun za vitamine pa prije toga za kalcij a prije toga za cipele i kaputice. Pa sam onda opet prebrojala sve bubnjeve Darkvuda ponovo.
Onda je usao veliki crni pas na vrata od 60 kila, a ovaj je jurnuo na njega junacki naravno, kao Kraljevic Marko na neman. Nema sto. Jasno mi je da pojma nema ni o cemu a najmanje o sebi. Tri i po kile u jurisu na sezdeset pa to je divota. Sto bi Kant rekao "Kritika cistog uma" ja bi nadovezala "Zbogom pameti ja sam crnogorska guja"*. :cerek:

Uglavnom evo ga lezi i razmislja tko zna o cemu. Moguce kako da od mene napravi onu s kolicima za macke ili kako je jucerasnje blato bilo jako ukusno, toliko da se pros....o od srece. :cerek:

Eto. Toliko za sad od jednog pseceg batlera mekog srca i siroke ruke. :)

* O sivom sokolu i ljutoj guji odgovaram na upit jerbo mi zivotinjski svijet nesto danas nije najdraza stvar na svijetu.

Re: Hrana za pse

Posted: 22 May 2012, 16:43
by ombia
Eto. :zubo:
Zato ja volim velike pse. :o

A kad isto tako panicno (doduse sve rjedje, ipak se s vremenom i mi necemu naucimo) odjurim s mackom kod veterinara i platim skupo secernu vodicu :zubo: e da bih sebi umirila zifce, isto se poslije pitam jel nisam mogla bez ljubimaca bit smirena i vesela.

Re: Hrana za pse

Posted: 25 May 2012, 09:03
by Aristocat
ombia » wrote:Eto. :zubo:
Zato ja volim velike pse. :o

A kad isto tako panicno (doduse sve rjedje, ipak se s vremenom i mi necemu naucimo) odjurim s mackom kod veterinara i platim skupo secernu vodicu :zubo: e da bih sebi umirila zifce, isto se poslije pitam jel nisam mogla bez ljubimaca bit smirena i vesela.

Znam ombia u pravu si. Ali, jope znas, zavolis to malo cudo, i sto da ti kazem... sve znas. :)

Da imam puno puno novaca znam da bi imala otok sa zivotinjama kao Fantom. I opet bih ludila i opet bi ih nosala po doktorima. Voljenje, to ti je. :)

Re: Hrana za pse

Posted: 06 Jun 2012, 16:00
by Aristocat
Dijalog izmedju pseceg batlera i pseceg kraljevica Marka:


Batler : Dodji ljubavi, ajde dodji, idemo jesti.

Kraljevic Marko: Jok!

Batler: Ajde dodji, gle, gle sto sam ti skuhala, puretinu s rizom i povrcem. Ajde, uzmi samo malo.

Kraljevic Marko, okrenute glave i ne mrdajuci s mjesta: Ne, nee, ne....

Batler: Ma sto je sunce malo, hoces nesto drugo? Evo, evo, ima mljeveno sa tjesteninom. Vidi. Mmm, kako je ukusno.

Kraljevic Marko u medjuvremenu izvaljen na tepihu: Bljaaakkkk.... necuuu.

Batler: Oces keksic?

Kraljevic Marko zatvorenih ociju pospano: Mmjook, mrmlj, vuf vufff

Batler: Hoces granule od lososa?

Kraljevic Marko prezirivo okrecuci glavu na drugu stanu: Daj odi vise u sobu za poslugu, do - sa - dna si. :gaah:

Re: Hrana za pse

Posted: 08 Jun 2012, 08:55
by Morticia
Ovako nekako izgleda i komunikacija moje beštije i mene (čitaj- derišta i mene :o). :facepalm: :zubo:

Re: Hrana za pse

Posted: 08 Jun 2012, 22:59
by ElliQuinn
Morticia » wrote:Ovako nekako izgleda i komunikacija moje beštije i mene (čitaj- derišta i mene :o). :facepalm: :zubo:
U stalne junačke priče mojih roditelja idu i prepričavanja koliko su okapanja imali s bratom dok ga ne bi makar malo nahranili. :D

Re: Hrana za pse

Posted: 21 Apr 2017, 18:38
by MmeTipfeler
Falkon wrote:
25 Mar 2012, 13:00
Zadnji puta kupio TOTW, a sad kažu da više toga nema za kupiti :gaah:
Ovo je stari post, ali sam ga slučajno uočila pa da priupitam: jeste li još uvijek na TOTW-u? U međuvremenu se mnogo toga promijenilo pa se i razne vrste hrane mogu jeftinije naručiti onlajn.

I dobro došao natrag. :)

Re: Hrana za pse

Posted: 23 Apr 2017, 10:17
by Stitch
Povratak? Vidjela si ga onlajn pa brže-bolje cimnula da se javi? ;)

Re: Hrana za pse

Posted: 10 May 2017, 19:27
by MmeTipfeler
Stitch wrote:
23 Apr 2017, 10:17
Povratak? Vidjela si ga onlajn pa brže-bolje cimnula da se javi? ;)
Aha. Ali ništa od toga. :(

Re: Hrana za pse

Posted: 18 Aug 2017, 10:43
by Falkon
MmeTipfeler wrote:
21 Apr 2017, 18:38
Ovo je stari post, ali sam ga slučajno uočila pa da priupitam: jeste li još uvijek na TOTW-u? U međuvremenu se mnogo toga promijenilo pa se i razne vrste hrane mogu jeftinije naručiti onlajn.

I dobro došao natrag. :)
Sad smo na Carnilove od ribe i puretine. :zubo:

Re: Hrana za pse

Posted: 18 Aug 2017, 11:06
by Stitch
Okej, puretina mi ima smisla. Ali ostalo su perverzije. Vidim da pse hrane i lososom. Nabijem proizvođača koji misli da je to prirodna hrana. :raspa:

Re: Hrana za pse

Posted: 18 Aug 2017, 11:14
by Nukac
Losos je još super.

Neki dan sam čuo da postoji veganska hrana za pse i mačke... :rolleyes:

http://www.vegancats.com/

Nađite mi mačku koja je svojevoljno postala veganka...

Re: Hrana za pse

Posted: 18 Aug 2017, 13:25
by Falkon

Re: Hrana za pse

Posted: 19 Aug 2017, 01:42
by Stitch
Nukac wrote:
18 Aug 2017, 11:14
Nađite mi mačku koja je svojevoljno postala veganka...
Znam neke koje obožavaju variva. Jedna recimo ne propušta - poriluk. :rofl:

Re: Hrana za pse

Posted: 19 Aug 2017, 15:53
by MmeTipfeler
Stitch wrote:
18 Aug 2017, 11:06
Okej, puretina mi ima smisla. Ali ostalo su perverzije. Vidim da pse hrane i lososom. Nabijem proizvođača koji misli da je to prirodna hrana. :raspa:
Ma da. A čime misliš da su se hranili labradori i njufandlenderi koji su ribarima pomagali izvlačiti mreže s ribom?

Pas je zapravo kao vrsta opstao hraneći se ostacima ljudske hrane. Priča o psima koji potječu direktno od vukova ne drži vodu. Neke će pasmine otići same u lov i uhvatiti nešto za jelo, između ostaloga i ribu, druge su se zalijenile pa se više oslanjaju na ljude, a ako su lutalice, na kontejnere.

Moje se beštije dave u papalinama.
Nukac wrote:
18 Aug 2017, 11:14
Losos je još super.

Neki dan sam čuo da postoji veganska hrana za pse i mačke... :rolleyes:

http://www.vegancats.com/

Nađite mi mačku koja je svojevoljno postala veganka...
To su bedastoće koje sve više uzimaju maha. I prije je bilo ljudi koji su pse tjerali da jedu hranu koju su oni smatrali "duhovno primjerenom", ali onda još nije bilo Prijatelja životinja. :D Mačke i psi mesožderi su. Točka. Jednostavno nemaju enzima da bi probavili pojedine namirnice. Dakako da će preživjeti i na kuhanim tikvicama ako nema ničega drugog, ali ne govorimo o preživljavanju, nego o normalnoj i zdravoj ishrani.

O mačjoj znam iz druge ruke, za pseću znam da podrazumijeva 80% mesa uz dodatak voća i povrća. To meso može biti i riba. Dapače.

Re: Hrana za pse

Posted: 19 Aug 2017, 15:59
by MmeTipfeler
Falkon wrote:
18 Aug 2017, 13:25
To je ova: https://www.carnilove.cz/en/products/do ... and-turkey

Meni ne izgleda loše.
Da ne provjeravam, koliko košta vreća od 12 kila? Naime, ne sviđa mi se ovaj žuti grašak u prilično velikom postotku. Maknuli su kukuruz i krumpir kao filere, a ubacuju grašak. Čak je TOTW to ubacio u svoj losos. :crying:

Naime, upravo sam na to mislila kad sam spomenula enzime: psi nemaju enzim za razgradnju ugljikohidrata. Postoji, doduše, nekakva teorija da im se metabolizam razvio do te mjere pa na nekoj drugoj razini prerađuju ugljikohidrate, no svakako u manjoj količini.

Međutim, ako se pas ne žali - a labrador se ne žali ni na što! - nećemo cjepidlačiti. :mig:

Re: Hrana za pse

Posted: 19 Aug 2017, 16:00
by Nukac
Ja o mackama znam iz osobnog iskustva. Psi ne love ako su siti.
Macke su drugacije, macke su krvozedna bica i love iz zabave. Cak i ako su site, macke love. Kad smo imali macku, svakodnevno smo nailazili na mrtve miseve koje je macka lovila samo da bi se igrala s njima. Uglavnom miseve nije nikad jela.
Lovila je i vrapce i ostale ptice koje su joj dosle sapa.
A najveca zabava joj je bila nerviranje susjedovog njemackog ovcara. Vise puta je dobio po njuski, iako macka nije imala vise od 4 kg.

Re: Hrana za pse

Posted: 19 Aug 2017, 16:28
by MmeTipfeler
Živa istina ovo o mačkama. Često nalazim po kvartu ubijene ali nepojedene vrapce. Psi, međutim, često reagiraju na pokret. Šašava bića - bicikl, džoger, auto, sve to treba poganjati. :D

Re: Hrana za pse

Posted: 20 Aug 2017, 09:34
by Falkon
MmeTipfeler wrote:
19 Aug 2017, 15:59
Da ne provjeravam, koliko košta vreća od 12 kila? Naime, ne sviđa mi se ovaj žuti grašak u prilično velikom postotku. Maknuli su kukuruz i krumpir kao filere, a ubacuju grašak. Čak je TOTW to ubacio u svoj losos. :crying:

Naime, upravo sam na to mislila kad sam spomenula enzime: psi nemaju enzim za razgradnju ugljikohidrata. Postoji, doduše, nekakva teorija da im se metabolizam razvio do te mjere pa na nekoj drugoj razini prerađuju ugljikohidrate, no svakako u manjoj količini.

Međutim, ako se pas ne žali - a labrador se ne žali ni na što! - nećemo cjepidlačiti. :mig:
Sad sam platio vreću od 12kg 270 kn jer je bila neka akcija i imao sam još 15% popusta. Inače je vreća prije bila oko 420kn.

Re: Hrana za pse

Posted: 20 Aug 2017, 11:19
by Stitch
MmeTipfeler wrote:
19 Aug 2017, 16:28
Živa istina ovo o mačkama. Često nalazim po kvartu ubijene ali nepojedene vrapce. Psi, međutim, često reagiraju na pokret. Šašava bića - bicikl, džoger, auto, sve to treba poganjati. :D
Zapravo, nije. Mačke nisu krvožedne. Krvožedne su recimo lasice ili kune. Lasica će u prosjeku ubiti pedesetak životinja kad krene u noćni pohod. Svima će samo mozak popiti, tijela će ostaviti nepojedena. Dočim će mačka pojesti plijen koji ulovi. Bilo je svojedobno istraživanje u kojem su mačkama puštali miševe da vide kako će reagirati. I one reagiraju na pokret - potrčat će za svakim, bile gladne ili site. Prve će miševe svakako pojesti, ostale će samo loviti i igrati se s njima, u većini slučajeva.

Lasica je krvolok, terminator. Ubija sve što vidi. Mačka nema toliko izražen ubilački nagon, ali ne može odoljeti micanju nečega što podsjeća na rep. :)

Re: Hrana za pse

Posted: 20 Aug 2017, 11:59
by MmeTipfeler
Soft kitty, warm kitty, little ball of fur, ha? Ma daj, mačke su krvoločni grabežljivci, to im je u prirodi. Ili misliš da igra s mišem dok plijen ne krepa nije krvoločna?

Ponavljam, ne znam ništa iz prve ruke, nikad nisam imala mačku, ali po kvartu vidim tragove.

Re: Hrana za pse

Posted: 20 Aug 2017, 12:05
by Nukac
Ja sam jednom gledao dvije macke kako se igraju s misem. Jedna se igrala, druga nadgledala da mis ne pobjegne. Mis je toliko skvicao da sam ga cuo na drugom katu. Doslo mi je da ga odem oslobodit.
Inace ako je mis prebrz, macka mu strucno slomi kraljeznicu tako da ne moze micat zadnjim nogama.

Re: Hrana za pse

Posted: 20 Aug 2017, 12:11
by Stitch
MmeTipfeler wrote:
20 Aug 2017, 11:59
Ili misliš da igra s mišem dok plijen ne krepa nije krvoločna?
Životinje se igraju baš poput ljudi. Čitala si Huizingu, znaš to. Riječ je katkad o instinktivnom učenju, a katkad o čistoj zabavi - bez obzira na to što se ta igra iz ljudske perspektive čini okrutnom. No sve dok se igra, mačka ni na koji način neće ozlijediti plijen. Ubit će ga kad joj dojadi. I to onda više nije igra.

Re: Hrana za pse

Posted: 20 Aug 2017, 12:14
by Stitch
Nukac wrote:
20 Aug 2017, 12:05
Inace ako je mis prebrz, macka mu strucno slomi kraljeznicu tako da ne moze micat zadnjim nogama.
Nisam to nikad vidio, ali znam za mnogo slučajeva da su pticu ili kakvu drugu životinju oslobodili iz mačkinih pandži - uredno bi odlepršale, žive i zdrave. :cerek:

Re: Hrana za pse

Posted: 20 Aug 2017, 12:55
by Riona
Imam prilično jezive pričice iz kolekcije ulova moje mačke. Ne volim se ni prisjećati.
A ipak, kad mi je u vrt pala čupavica za brisanje prašine, časkom sam je našla na pragu! To je lijepa uspomena :D

Re: Hrana za pse

Posted: 07 Sep 2017, 12:11
by Falkon
Sada smo uzeli patku i fazana: https://www.carnilove.cz/en/dogs

Re: Hrana za pse

Posted: 07 Sep 2017, 17:04
by miky0
Ne znam sto strucnjaci govore o mackama, ali ono sto sam osobno dozivio od svojih macaka, a cili zivot sam imao macke uz pse, je to da su krvozedne ubojice koje ubijaju iz zabave. Evo mali macic je prije 3 dana mrcvario gustera koji je platio repom, a prezivio je iskljucivo zato jer ga je iz ralja izvukla necakinja...

Po mom osobnom iskustvu je macka pravi terminator.

Psi mi nikad nikog nisu ukokali :)

Re: Hrana za pse

Posted: 07 Sep 2017, 17:40
by Falkon
Moj njemački lovni terijer je bio otrov za štakore, još dok je bio štene ukokao je jednoga i donio ga na stepenice ulaznih vrata da se pohvali, a u bašči sam znao pronaći vrapce gole bez perja, nisam znao što im se dogodilo dok jedan dan nisam vidio Terija kako hvata vrapca u niskom letu, ubije ga i počupa mu perje ali ga ne pojede.

Re: Hrana za pse

Posted: 11 Nov 2019, 13:07
by Herbicidna
Pas mi je na nekoj medicinskoj hrani za starije, sad smo na 4. vreći. Hrana u novoj vreći izgleda i miriše potpuno drugačije od prošle. Guglala sam proizvođača i nisam našla nikakve bitne informacije o tome.
Problem je što pas novu hranu rado jede, a s prošlom smo se namučili. U jednom trenutku sam se zabrinula da je u novoj vreći mačja hrana il neš. :facepalm: Glupo mi je zvat veterinara i raspitivat se kad je već pojeo čitavu defektnu vreću.

edit- prve dvi vreće je jeo normalno, te su izgledom nalikovale prošloj vreći, mirisa se sjećam, ali znam da su bile iste