Mačići, udomljenje, davanje

Vau, mijau i pokoji au
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

04 Jan 2018, 07:09

Zmaj021 wrote:
03 Jan 2018, 22:40
ne kužim šta je drugo moglo biti?
Pa mogla je biti imenica. Govorilo se o udomljavanju životinja općenito, ti si pričao o zeki koji je dobermanu utjerivao strah u kosti, a onda je došla rečenica: zeko.. ide i brabonja - čudo od životinje, al ne za u kuću.

Pravopisni manijak u meni iščitao je ove tri točkice (zapravo dvije, ali se računaju kao tri) kao uspomenu na zeku koji je nestao u šumi, a nastavak kao "ide, to jest dolazi nam, uzet ćemo još jednu životinju koja se naziva brabonja, ali ona nije za držanje u kući".

Gle, pojma nemam u kakvim uvjetima živite, ti i obitelj, mislim, niti me zanima. No mogao bi živjeti u stanu, kao i u kući s dvorištem.

Uglavnom, da ne duljim - kako napreduje doživljavanje knjige o mački? :D


User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

04 Jan 2018, 11:52

priča o zeki i dobermanu je iz sredine osamdesetih. mogvaja nema. :D

doberman i maca su se upoznali negdje '88-89. a ono odbačeno mače je stiglo nekoliko mjeseci pred rat. to bi bio ugrubo vremenski okvir. tada smo kućovali. :D

eh, al nikako da se prisjetim odnosa mačaka. ne sjećam se ni jednog njihovog kontakta.. znam da smo mače držali u izolaciji - u prostoriji gdje je bila peć za cg. mače je bilo izgladnjelo, ono kost i koža, svo je bilo uljepljeno nečim, krmeljavo.. ali se sjećam da se oporavilo i da je fino napredovalo. mače je bilo muškog pola.
sad, sjećam se i da smo ga puštali van, ali nikako da se sjetim reakcija.. ćorsokak. :D


juče smo novu mačku vodili kod veterinara na kontrolu. maca je bolje, no da ne narušavam sad njenu privatnost.. :D
vet je rekao da je ok da puštamo mačke da borave u istom prostoru ako nema agresivnog ponašanja. rekao je i da će se mačke lakše prilagoditi jedna drugoj s obzirom na to da su obje sterilisane.
nova je izjutra pomalo nepovjerljiva, ali ubrzo se oslobodi i onda se mazi, istražuje okolinu i generalno se slobodnije ponaša od stare. nikada nije frktala na staru. sinoć je spavala s nama, a stara s djecom.

nabavili smo neku gumenu četku kojom obje obožavaju da se četkaju. dosad smo koristili neku metalnu koja ide do kože - za podlaku, šta li, ali toj se stara nije radovala. :D

bitno je ne forsirati ih ni na šta. manipulišemo s hranjenjem. staroj je hrana uvijek bila dostupna, a sad ih obje hranimo na porcije, u isto vrijeme, i to tako da budu relativno blizu jedna drugoj. valjda se tako ugoda hranjenja veže sa prisustvom druge mačke.

ako ko ima kakav savjet, fil fri.. :D
User avatar
Riona
Posts: 4078
Joined: 25 Feb 2017, 09:01
Location: Zagreb

04 Jan 2018, 14:01

:facepalm: : odmahuje rukom: :facepalm: :( :horor: : onesvještena:


Jel netko bio u domu za nezbrinutu djecu pa promatrao, recimo, ugodu hranjenja u društvu... ja ne idem tamo jer neću prestati naricati i plakati do imendana... newmojte me mačkovati, jeste vi ljudi pali na glavu!!!?
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

04 Jan 2018, 16:24

A ovo bi trebalo značiti? :ne zna:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

04 Jan 2018, 18:58

Zmaj021 wrote:
03 Jan 2018, 10:40

ovo s mačkama je baš problem. nova se skoro skroz prilagodila, a stara frkće li frkće. gledajući na tjubu, čini se da prvi kontakti uvijek moraju biti takvi.. nova je mirna, s vremena na vrijeme radoznala poput mačeta. igrala bi se, čak bi i prišla ovoj staroj, ali stara baš nije za to. ne znam na šta će izaći.. puf, pant. :D
Zajebi sve te procedure koje preporučuju jer moguća su samo dva ishoda: prihvatit će se nakon početnog nepovjerenja u svakom slučaju ili se neće prihvatiti nikad kao što je kod mene slučaj. :tuzni:

Pokušavali smo s razdvajanjem, postupnim šnjofkanjem, odvojenim zahodima i zdjelicama... Ništa ni nakon tri godine. Trpe se, žive paralelne živote, ali neće se poubijati. Nikad se i nisu htjele poubijati, čak ni u toj prvoj fazi. Ali nije išlo dalje od trpljenja. Jebiga, gluhonja je stariji i zajebat i nema šanse da ikad ikoga prihvati. Takav karakter. Lola je pak malo zlato koje je totalno prijateljski raspoloženo, ali i ona je odustala od njega nakon nekog vremena i prihvatila tu situaciju.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

19 Jan 2018, 20:20

Di si, Zmago? Kakva je situacija? Jesu se zavoljele i pletu repiće u obliku srca? :love: :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

19 Jan 2018, 22:55

situacija je delikatesna. :D

dakle, manje-više, sve što sam pročitao - vrijedi. došli smo do toga da jedu zajedno, činija do činije, i to bez frktanja. dok im sipam hranu malo se i ponjuškaju. ponekad spavaju na cca 40cm udaljenosti, ali ne bliže.

prije nekoliko dana imali smo i dva haj spid čejsa. :D doslovno ne možeš skužit ko koga juri, sve sa frktanjem i divljim mjaukanjem.

nova maca još nije navikla na nas. odmaže davanje lijekova i naše nepoznavanje tehnike hvata. jbga. no, to sam prepustio ženi, a ja je hranim i mazim. :D
problem je i skraćivanje kandži.

..žena je u izgrebotinama, al od stare mačke. 7-8 parnica po tijelu. jbga. :D
bila je frka i kao ajde zmajica će odnijeti macu u drugu sobu, al u polumraku je naletila na vagu (strateški postavljenu iza ugla) i kad se saplela, već nervozna mačka je zašlajdrala po grudima i stomaku.. :zubo: :D

svako jutro se bude s amnezijom. naveče 3 koraka naprijed, ujutru 2,8 nazad i tako iz dana u dan. bitno je da napreduju. :D
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

20 Jan 2018, 21:44

Zmaj021 wrote:
19 Jan 2018, 22:55
svako jutro se bude s amnezijom. naveče 3 koraka naprijed, ujutru 2,8 nazad i tako iz dana u dan. bitno je da napreduju. :D
Dobro je, znači sve po planu. :D

Amnezija im je prirodna, ništa čudno. Ali ako su se već počeli primicati po milimetar svaki dan (sve ako se i ujutro opet udalje :zubo: ), znači da će se prihvatiti. Hoće li se desiti baš prava ljubav, to se nikad ne može znati, ni mi ljudi nužno ne obožavamo vlastitu braću i sestre :zubo: ali ako se podnose, to je već dobro.

To natjeravanje uz urlike i frktanje nikad neće prestati, to su borbene vježbe. :D Najbolje mi je kad se ovi moji natjeravaju i onda debeli frkće, urliče i spusti uši - kao jako sam ljut - a istovremeno leži na leđima. Moš mislit kako bi ležao na leđima i pružio trbuh na izvolte da se stvarno žesti. :facepalm: :D
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

20 Jan 2018, 22:26

Nije mačje iskustvo, nego pseće, ali mi se čini da to u biti podjednako izgleda. Samo što je ponašanje drukčije utoliko što je vrsta drkučija. Kao i kod djece ljubomorne na novopridošlicu.

Dakle, kada smo išli po Juditu, Sita se utrpala na pod između prednjeg i zadnjeg sica, što inače nikada u životu nije napravila, a glavu je držala u položaju: "The Queen is not amused." Prva su dva mjeseca bila koma: derište se objesilo Sitki za uši, kao da pita "hoćeš li ti sad biti moja mama?", a Sita ju je pogledala svisoka: "da sam htjela deriščad, imala bih svoju." Mala nije odustajala - proganjala ju je kamo god bi krenula, verala se po njoj, donosila joj igračke za zajedničku igru, umiljavala se na sve moguće načine. I time postigla ono čemu sam se i nadala: da će se Sitko trgnuti iz svojega "autističnog" stanja. Doista ju je "probudila", pa makar i tako da prestane bezvoljno ležati, nego da bježi pred njom. :cerek: Kad je malo prase bilo dovoljno veliko za igru, oko četiri mjeseca, počele su se igrati, a poslije je mala preuzela brigu o Sitki. No sve do tada ja sam izigravala prometnika i semafor, a posebno sam držala stražu između dviju zdjelica. :D

Ne znam kako je s mačkama, nemam iskustva, ali razdoblje privikavanja traje.
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

21 Jan 2018, 00:24

Malko je drukčije s mačkama, ipak su dosta teritorijalnije. No istina je da mlade snage trgnu ove starije. Gluhonja je imao sedam godina kad je Lola došla i živio je totalno penzionerski, ni skočiti u krilo nije mu se dalo, nego bi čekao da ga se uzme i podigne. :facepalm: Otkad je ona došla proživljava novu mladost. Sad ima deset godina i vrlo je živahan starček. Toliko mu se omililo natjeravanje s njom da ponekad ide po stanu i njurga što ona spava jer se njemu jurca. A kao ne može je smisliti. :D
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

21 Jan 2018, 07:32

Zekoslawa wrote:
21 Jan 2018, 00:24
Malko je drukčije s mačkama, ipak su dosta teritorijalnije.
Zato sam i rekla da ne znam, a i ja sam imala sreću s dvije labradorice. Teritorijalnost nula bodova, pogotovo kod Sitke - sve je to naše. Flower power, peace brothers & sisters i tako. :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

21 Jan 2018, 10:06

ovo mi sve više liči na priče o djeci, i to onog tipa koji baš i ne volim. :D

stara ima 7 godina, nova je 3 godine mlađa. stara je živnula poput gluhonje, al zato što ih animiram skoro svaki dan. pomoću štapa i kanapa.. i gumice za kosu vezane na drugom kraju kanapa. jebo sve igračke pored toga. ok, i spužvana loptica joj je vrh. na riječ loptica opčinjeno reaguje prateći svaki moj pokret u očekivanju da je bacim, a ona da otrči po nju i da mi je donese.

par dana sam preskočio štap i kanap, i sinoć, ode ona do kupatila - čulo se tras, bam, i koji sekund kasnije eto je kako donosi novu gumicu u ustima. nema zabušavanja, ljudu. :D

s dobermanom je prilagođavanje trajalo par minuta. psa smo mazili dok smo mu predstavljali mače i to je bilo sve. ubrzo su i zajedno spavali. doberman je inače bio divlji za sav živi svijet osim ukućana. mila zvijer. :cerek:

stvari definitivno idu na bolje, jer kada zajedno jedu opuste se skoro skroz. da, proučavao sam i govor tijela kod mačaka. :D

navike su im skoro identične. obrok, lizanje, spavanje.. sve u sekund usklađeno bez obzira jesu li u istoj prostoriji ili ne.

zbližavanje je najbolje kroz stvari koje obje mačke vole. igra&klopa, jel. malo ih se stavi na restriktivnu dijetu i onda su srećne čim zazveckaju posude.. nisu htjele jesti ako su posude preblizu, ali sa ogradicom između nije bio problem. onda sam jednom postavio ogradicu, al sa obje posude sa iste strane i nije bio problem. onda sam ukinuo ogradicu. :D

..dobro su me istrenirale. :D
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

21 Jan 2018, 11:03

Zmaj021 wrote:
21 Jan 2018, 10:06
..dobro su me istrenirale. :D
Kažu da je samo mačkama to urođeno. Ja sam primjer da nije. :cerek:

Priče o djeci uglavnom su koncipirane malo drukčije. A s koliko je vaš prohodao? Progovorio? Prestao nositi pelenu? Moja zna brojati do pet... hajde, srce mamino, pokaži teti. :facepalm:
User avatar
Zekoslawa
Posts: 15792
Joined: 18 Sep 2011, 20:01

24 Jan 2018, 17:06

MmeTipfeler wrote:
21 Jan 2018, 11:03
Kažu da je samo mačkama to urođeno. Ja sam primjer da nije. :cerek:

Priče o djeci uglavnom su koncipirane malo drukčije. A s koliko je vaš prohodao? Progovorio? Prestao nositi pelenu? Moja zna brojati do pet... hajde, srce mamino, pokaži teti. :facepalm:
Priče o djeci nisu u pravom smislu razgovor, to su paralelni monolozi. Ta pitanja "kad je vaš...?" uglavnom nisu pravo pitanje, više to služi kao šlagvort da se može reći kad je moj/a počeo/la (dakako, cilj je pokazati da je vlastiti mladunac napredniji). Nitko tu uglavnom nikoga ne sluša previše. :zubo:

Zmago, pazi s gumicama za kosu, hoće to blentavci progutati. Moj pokojni Puki svojedobno je pojeo ono što ja zovem špigeta, a vi žniranac, pertla ili kako god :zubo:. Nismo skužili dok mu nije komad špagice izvirio iz guzice. :facepalm:

Znam da su im te stvari najzanimljivije, ali ja to panično sklanjam od mačadi.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

24 Jan 2018, 18:05

Zekoslawa wrote:
24 Jan 2018, 17:06
Nismo skužili dok mu nije komad špagice izvirio iz guzice. :facepalm:
Sad si me sjetila užasa koji je srećom dobro završio. S psetom, mačka mislim da to ipak ne bi uspjela progutati.

Uglavnom, poznanicima se pseto najednom počelo grčiti i tresti, panika, juri se veterinaru. Pred veterinarskom stanicom iz guzice se počinje pomaljati nešto neobično, hajde da mi psetu pomognemo pa to izvučemo. Vuku li ga oni, vuku, a tome nikad kraja. Ukratko, pseto je progutalo par hulahupki, a svi su dobro prošli jer mu nisu tim čupanjem i crijeva iščupali. :crying:
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

29 Apr 2018, 22:54

Huh, zaboravila sam na ovo. Mislim da od te kontejnerske generacije dvije žive sad s nama, Velvet i Dušanka.

Inače, čini mi se da naše mace kuže da je frka neka ako se nova mačka pojavi u čoporu, i uvijek su bili solidarni. No, zadnjih par mjeseci nas posjećuje tuđi mačak (ima ogrlicu i debel je, ne znam čiji je) i na njega su ful nadrkani :D Mislim da se taj vanjski dolazi družit, vjerojatno je sam i dosadno mu je, a mogu mislit kako mu izgleda naš vrt.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Apr 2018, 14:59

Opa, tko nam je to svratio! :D Pa gdje si ti? I gdje ti je dragi? ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Silajn
Posts: 1518
Joined: 19 Sep 2011, 10:25

30 Apr 2018, 15:49

Imam(o) sto sranja, uobičajenih, pa reko', aj' da malo pišem pizdarije i na forumu, sve će se riješit samo od sebe :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 May 2018, 00:00

Naravno da hoće. :cerek:
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

01 May 2018, 09:51

Koliko ih sad imate? :zubo: :cerek:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

01 May 2018, 13:29

Znaš da je to nepristojno pitati. :rofl:
Potpisi su za budale.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

01 May 2018, 13:40

Znam, a ja uvijek pitam. :rofl: Boje se oni reć i pred sobom. :no: :zubo:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

01 May 2018, 13:42

Btw, žao mi tog mačka. :tuzni: Baš su neke. On se samo hoće igrati. Bullyji jedni. :D
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

08 May 2018, 19:49

Dobro, našla sam sama.

Image
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

14 May 2018, 00:01

Mugen wrote:
19 Mar 2017, 19:51
Mislim da socijalna služba ima lakše uvjete posvajanja nego one u udomljavanju mačaka. Stupidno mi je da je životinja s drugim životinjama u stanu na čuvanju kad može biti nečija (neke su mačke tamo mjesecima dok ove odbijaju ljude koji vole i žele mačku). Ok, ne svačija, to je i moja politika pri udomljavanju, ali mislim da pretjeruju u svojim odbijanjima (da se barem mogu sjetiti bisera). I nikako mi se ne sviđa kada im je uvjet da mačka ne smije imati mogućnost izlaska. Meni osobno to je zadiranje u slobodu života jednog bića. Nek ono samo odabere hoće li ili neće van. Ima mačaka koje i ne vole izlaziti iz stana (jadne). Moje su sretne ko praščad u blatu jer mogu unutra-van po cijeli dan. Ni sebe ne držimo pod staklenim zvonom i izlažemo se različitim rizicima. Tko smo mi da to isto onemogućujemo drugim živim bićima?
Glupo mi je odgovarati na stari post no dobro mi dođe za jedan moj rant oko pojave koju često primjećujem i gdje držim stranu udrugama koje su se naspašavale toliko potrganih i slomljenih mačaka od automobila uz preskupe vet troškove i patnju bića koje ako preživi može ostati invalid, da jednostano ne razumijem kako možeš pustiti mačku vani ako znaš da ti je cesta pred kućom.
Evo, kako? Nek mi netko objasni.
Ne žalim ni najmanje vlasnike kojima svako malo suze frcaju jer im je još jedna mačka izginula zbog auta. Jebote, ja strepim oće ovaj moj uteć iz stana,morala bih obavit lobotomiju da imam kuću ispred ceste i da ga mirne duše puštam van jer "mačka je i on to želi". Žele i djeca gurnut prst u utičnicu, mačke žele uć u veš mašinu, o čemu pričamo?

Posebno kod udruga koje ulože pun k novaca da polomljene mačke dovedu u red zbog neodgovornih vlasnika i onda bi ih valjda trebale predati nekom takvom da mačka završi ko mrlja na cesti jer je netko po seljački naučio da mačka mora van.
Kad mi netko kaže da je imao pun kufer mačaka kroz život i doznam da ih je dosta pregazio auto, poželim ga zamolit da ih više ne uzima.

Nekad imam dojam da se mačke smatraju nižim bićima od psa i da je posve ok imati drugu svake sezone. Ili kad mi kažu joj jadan, mučiš ga nije on za stan. Mučim životinju jer je ne izlažem napadima drugih mačaka, bolestima, autima?

Drugo je ograđena kuća bez mogućnosti izlaska na cestu. No većina bi uzela slatko mače koje će potrajati jednu sezonu.
Svojedobno mi je mačak okinuo s prozora zbog cimerice i odselila sam vrlo brzo. Njegova sigurnost je na prvom mjestu pa bila ja fanatik sto puta.
I tu držim štangu udrugama sto posto.
Opalila bih novčane kazne ljudima kojima svaki ljubimac završi pod kotačima. Nabavi si jebene ribice. Ukoliko neko biće uzmeš, dužan si mu osigurati najbolje. Nesreće se dogode, nažalost, no jedno je nesreća, a drugo je znati da će se dogoditi jer ono, moraš biti kreten da tvrdiš da ti mačka nikad neće pobjeć na cestu koja je par koraka od nje i svejedno ih uzimati. Nagledala sam se toga i pun mi je kufer više. Tko ne može prihvatiti uvjete koji su posve razumni, nek hrani lutalice i time zadovolji svoje porive da se osjeća dobrotvorom. Nije dovoljno skupit mačiće, treba im pružiti i dostojan život, a tu neki hinjeni dobrotvori zakažu pa kad ih pitaš gdje su te silne mačke koje su olfo spasili, odgovori su zanimljivi. Staviti ogradu, ne puštati inače van, nije neka filozofija ni ugnjetavanje poludjelih udruga.

Što se provjera tiče, ne idu u provjere ni približno često ni svakome jer nemaju vremena. Kamo sreće da idu pa da vide i neke ljubimce kojima je bolje bilo i u azilu nego s nekim "dobrotvorima". Trebale bi uistinu postojati crne liste.
Post Reply