Teorija i praksa gastrolingvitisa

Žlicu, žlicu nam dajte, jer utjehe nema u vodi
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

06 Feb 2012, 15:06

Otvaram ovu temu svima koje zanima gastronomska terminologija. Tu ćemo ispravljati krive drine i tumarati bespućima kulinarskog jezikoslovlja.

Evo, za početak, mene osobno užasno živcira što već dvadesetak godina u kuharicama nalazim da nešto treba posipati nečim. Ne, kolač nećemo posipati, nego posuti mljevenim šećerom.
Toliko za početak.

Mali tajnik velikih majstora kuhinje
judolino


User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

06 Feb 2012, 15:07

Pješčana, ovo je tvoja definicija uštipka s kojom se sigurno nisam složila
Pješčana » wrote: po meni je uštipak ono što se radi doma, orkuglo, od dizanog tijesta, u vrućem ulju. mogu biti slani ili slatki. tijesto je kao za krafne
Nisi spominjala nikakav uštipak osim u ulju.
Znači netočno :p

Judo, Judo :lux:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

06 Feb 2012, 15:10

po meni, oba su valjana. posipati mi traje duže, nije nesvršen, samo označava dulji vremenski period :ne zna:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

06 Feb 2012, 15:20

m.za » wrote:Pješčana, ovo je tvoja definicija uštipka s kojom se sigurno nisam složila

Nisi spominjala nikakav uštipak osim u ulju.
Znači netočno :p

Judo, Judo :lux:
Ako ćemo pravo, Mira Vučetić navodi recepte za razne vrste uštipaka od kojih se neki prže u tavi, a neki peku na limu u pećnici. Prema tome, fritula je samo dalmatinski naziv jedne vrsta uštipaka, a ista se vrsta priprema i na kontinentu, samo što tamo ne volimo talijane nego švabe pa ih zovemo krafnama ili krofnama. Buhtle su praktično ista stvar, ali obično se nečim pune i peku na limu u pećnici.
Tema za jezična pitanja nalazi se ovdje: https://trkeljanje.com/viewtopic.php?f=21&t=867
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

06 Feb 2012, 15:24

judolino » wrote: Ako ćemo pravo, Mira Vučetić navodi recepte za razne vrste uštipaka od kojih se neki prže u tavi, a neki peku na limu u pećnici. Prema tome, fritula je samo dalmatinski naziv jedne vrsta uštipaka, a ista se vrsta priprema i na kontinentu, samo što tamo ne volimo talijane nego švabe pa ih zovemo krafnama ili krofnama. Buhtle su praktično ista stvar, ali obično se nečim pune i peku na limu u pećnici.
Tema za jezična pitanja nalazi se ovdje: https://trkeljanje.com/viewtopic.php?f=21&t=867
:facepalm:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

06 Feb 2012, 15:26

Totalna neistina.

U fritule ne idu ni mlijeko ni jaja što u krafne ide. :kava:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

06 Feb 2012, 15:26

Pješčana » wrote:po meni, oba su valjana. posipati mi traje duže, nije nesvršen, samo označava dulji vremenski period :ne zna:
Ne, posipati je nesvršen glagol, posuti je svršen. Gledaj razliku:
svršeno vrijeme:
Dolijte mlijeko u smjesu.
nesvršeno vrijeme:
Dolijevajte mlijeko dok ne dobijete dovoljno rijetku smjesu.

Isto tako:
Pospite kolač šećerom.
Posipajte kolač šećerom dok ne popizdite ili potrošite sav šećer.

Isto tako nećeš papučaru reći da pere suđe, nego da opere suđe, kužiš?
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

06 Feb 2012, 15:27

Da, ali ako kažeš da si jela nešto posipano to je neipravno.
Jer (ako ne ranije :D) barem u trenutku kad si to progutala to više nije posipano nego je bilo posuto. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

06 Feb 2012, 15:29

Morticia » wrote:Totalna neistina.

U fritule ne idu ni mlijeko ni jaja što u krafne ide. :kava:
Cure, nemojte me klat.
Nemate blage veze što ide u krafne i fritule.
Za krafne i fritule postoje stotine recepata, a receptura ovisi o tome što je tko imao u kući.
I ne, u krafne ne moraš staviti ni mlijeko ni jaja, samo što su s njima puno bolje.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

06 Feb 2012, 15:31

A kaj tebi nije jasno?
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

06 Feb 2012, 15:31

Ne koljem te.
Pečem fritule po noninom receptu i znam što ide u ono što u Dalmaciji nazivaju fritulama.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

06 Feb 2012, 15:35

judolino » wrote: A kaj tebi nije jasno?
Nije kontinent a nije Dalmacija - pobogu, što je to?

Ilitiga, ne kaže se samo u Dalmaciji fritula. :zubo:

No, to je sasvim druga tema.... piči dalje.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

06 Feb 2012, 15:35

Morticia » wrote:Ne koljem te.
Pečem fritule po noninom receptu i znam što ide u ono što u Dalmaciji nazivaju fritulama.
A tvoja poštovana nona je zaštitila brend, pa zato nitko nikada na kontinentu nije smio peći to isto, a nazvati drugim imenom?
Džizus, radi se o najbanalnijem slatkom jelu - nekakvo se slatko tijesto prži u ulju ili peče u pećnici, sve ostalo su varijacije.
OK, slažem se, neki su se recepti u međuvremenu isprofilirali, ali ne možeš nigdje naći recept za fritule i reći: e to je to - fritule se rade tako i nikako drugačije.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

06 Feb 2012, 15:40

Tko je rekao da se to ne može nazivati i drugim imenom? :misli:
Ali jednostavno, fritula, tj. ono što se dolje smatra i naziva fritulom nije isto što i uštipci ili krafne. :ne zna:

Mislim, danas si se zgražao nad time kako netko može mesno jelo zvati uštipkom, a sad se čudiš kad ja kažem da fritula nije krafna. :confused:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

06 Feb 2012, 15:43

To je otprilike isto kao da netko kaže kako su pinca i kuglof jedno te isto. :raspa:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

06 Feb 2012, 15:45

Morticia » wrote:Da, ali ako kažeš da si jela nešto posipano to je neipravno.
Jer (ako ne ranije :D) barem u trenutku kad si to progutala to više nije posipano nego je bilo posuto. :zubo:
Upravo tako.
Hvala na pojašnjenju!
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

06 Feb 2012, 15:49

Morticia » wrote:Tko je rekao da se to ne može nazivati i drugim imenom? :misli:
Ali jednostavno, fritula, tj. ono što se dolje smatra i naziva fritulom nije isto što i uštipci ili krafne. :ne zna:

Mislim, danas si se zgražao nad time kako netko može mesno jelo zvati uštipkom, a sad se čudiš kad ja kažem da fritula nije krafna. :confused:
Pa dobro, kako ti ne možeš shvatiti da će Štefica u Zagorju ispržiti nešto slatko u tavi što recepturom odgovara dalmatinskim fritulama, ali to nešto neće ni u ludilu nazvati tim imenom?
Sad još reci i da ne smije pojesti paradajz jer se to "tamo doli" smatra pomidorom?
Šta kog boli pitončić kako se što zove kod vas?
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

06 Feb 2012, 15:52

Kod nas? :misli:
Ja sam rođena i živim u Rijeci cijeli svoj život. :ne zna:

Pa ok, ja uopće ne sporim oko toga da u različitim regijama postoje različiti nazivi za identična jela (primjer koji si ti spomenuo su tripice, tj. fileki- meni su tripice, al' nisam debil pa da tvrdim da tripice i fileki nisu isto). :ne zna:

Al' fritule i krafne NISU isto.
Po sastavu, po obliku, po teksturi, po boji, mirisu, okusu.
Stvarno ne razumijem na koji način da ti više objasnim. :ne zna:

Kad probam uštipak koji je fritula reći ću da je to fritula. :ne zna:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

06 Feb 2012, 15:56

judolino » wrote: Ne, posipati je nesvršen glagol, posuti je svršen. Gledaj razliku:
svršeno vrijeme:
Dolijte mlijeko u smjesu.
nesvršeno vrijeme:
Dolijevajte mlijeko dok ne dobijete dovoljno rijetku smjesu.

Isto tako:
Pospite kolač šećerom.
Posipajte kolač šećerom dok ne popizdite ili potrošite sav šećer.

Isto tako nećeš papučaru reći da pere suđe, nego da opere suđe, kužiš?
u pravu si. ja sam krivo napisala. :)
htjela sam neš drugo. :facepalm: :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

06 Feb 2012, 15:57

m.za » wrote:

Fritula nikad neće biti uštipak :usama:
pravo zboriš :o :S
u boj, u boj
za uštipak svoj :usama:

također, fritula i krafna nisu isto :o
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

06 Feb 2012, 16:19

Eto, nešto smo riješili.
Još da navrati ta Ugarkovićka pa da je za uši navučem...
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

06 Feb 2012, 17:27

Morticia » wrote:
Al' fritule i krafne NISU isto.
Po sastavu, po obliku, po teksturi, po boji, mirisu, okusu.
Stvarno ne razumijem na koji način da ti više objasnim. :ne zna:
Pa i nisu :D

Fritule = uštipci su rogati, a krafne = krofne su pravilnijeg geometrijskog, eliptičnog oblika i pufastije teksture :D :raspa:
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

06 Feb 2012, 21:09

judolino » wrote:[quote="[url=https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=107816#p107816]
Pospite kolač šećerom.
Posipajte kolač šećerom dok ne popizdite ili potrošite sav šećer.?
:rofl: :rofl: :rofl:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

07 Feb 2012, 09:01

Na kraju jučer nije radila pečenjara :misli: pa smo kupili pržene lignje i pomfri u Maretini.
Bilo je stvarno loše.

Danas mama kuha gulaš od mesa, mrkve i graška, a ja ću si u to naknadno dodati i kuhani krumpir na kockice. :klopa:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

07 Feb 2012, 09:08

Morticia » wrote:Na kraju jučer nije radila pečenjara :misli: pa smo kupili pržene lignje i pomfri u Maretini.
Bilo je stvarno loše.

Danas mama kuha gulaš od mesa, mrkve i graška, a ja ću si u to naknadno dodati i kuhani krumpir na kockice. :klopa:
To nije gulaš.
Eto ti za fritule. :raspa:
Post Reply