Čajevi

Žlicu, žlicu nam dajte, jer utjehe nema u vodi
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

18 Jan 2012, 16:27

volite li ih? koliko ih cesto pijete? kakve najvise volite? imate li neki poseban ritual? a posebne preporuke? jeste li cajni nazi? koliko znate o cajevima?

ja caj pijem svaki dan, rijetko se zadrzim na samo jednoj salici.

najvise volim kukichu, oolong, bijeli i razne biljne (kopriva, mjesavine anisa i komoraca, bazga, timijan, kadulja, lisce maline…).
vocne cajeve ne ljubim pretjerano. ono sto povremeno konzumiram, a najblize je ''vocnim'' cajevima su djumbir s limunom, hibiskus i aromatizirani bijeli. ali vocni cu popiti u gostima, pogotovo visnju ili sumsko voce. nije da ih mrzim. ono sto mrzim je rooibos.

limun ili med ne dodajem gotovo nikada (osim, vrlo rijetko, kamilici, bazgi, lavandi i vocnim cajevima). s mlijekom popijem samo mentu, ali rijetko. baka mi je znala bez pitanja poseceriti caj, smatram da je to svetogrdje. nije mi fino, a po meni to dobrom caju nije ni potrebno. slatkastome se najcesce priblizim kad pijem bijeli s vanilijom ili razne anis-komorac mjesavine za bebe i to mi je sasvim dovoljno.

ono sto bih voljela je upoznati se s raznim vrstama bijelog caja i probati matcha caj (prah). da mogu, pokupovala bih sve tea forte cajeve i pila pila pila dok ne pukneeeem!!! :crying: :gaah: :mulica: imate ih u franji pa si probajte. :crying: njihov me breakfast tea bacio na dupe. :cerek: a da ne spominjem onaj listic na vrecici... :cerek: :zubo:

osim sto ne volim stavljati limun, odbijam piti franckove cajeve (kao i one koji su tri kune kutija) i dajem blagu prednost biljci iz organskog uzgoja, nisam neki nazi.
caj nerijetko zaboravim procijediti pa bude prejak. :zubo:

btw, je li itko probao kusmi cajeve? kakvi su vam?
a cajeve u rinfuzi iz franje? vidjela sam da imaju neku akciju 30% na sve, ali nisam kupila.
prodaje li itko kod nas dammann cajeve? par puta sam ih pila u jednom kaficu, ali nisam na njih naisla ni u jednoj trgovini.


how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

18 Jan 2012, 16:41

Hm, zanimljivo...dade mi misliti i zadaću za pronaći ove zanimljivosti...Ja se trenutno palim na ove i dobavljač mi je privremeno na radu u Belgiji pa mi stižu redovito. Nisam primjetio da ih ima ovdje za kupiti.

http://www.celestialseasonings.com/
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

18 Jan 2012, 16:42

mislila sam da volim čajeve, ali kad vidim tebe :rofl:
ja sam amater :brukica:

ujutro - obavezno zeleni čaj (franckov u listićima u limenoj kutiji nije tako loš, a nije ni jeftin)
radim ga po propisu, tj. zakuham vodu, prelijem u keramiku i pustim da se voda prohladi cca 5 minuta (objašnjeno mi je da je idealna temp. za zeleni čaj 60-70 stupnjeva)

volim i rooibos, on se stavlja odmah

voćne ne volim
radije mentu, planinski i sl.
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

18 Jan 2012, 16:44

ruzine latice moram probat', al' sam skrta dat' dvajstpet kuna. :o
how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

18 Jan 2012, 16:48

više me intrigira rakija od ruža, pokorno javljam
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Jade
Posts: 223
Joined: 03 Jan 2012, 05:32
Location: Ne, hvala.

18 Jan 2012, 17:12

Hibiscus, planinski, bijeli i aromatizirani bijeli.

I da, kad sam bolesna (znači tijekom cijele zime) pijem čaj od kamilice. :gaah:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

18 Jan 2012, 17:22

voćne ne pijem. možda zato jer nemaju veze s voćem :D
ja sam više za kavu, ali kad pijem čajeve, to su obično dobri crni čajevi.
Frank ne kupujem ni koristim.
Prošlu zimu u Londonu sam si kupila neki zeleni s mentom i čaj od đumbira, pravo iznenađenje :cerek:
od domaćih pijem kamilicu, koprivu i lipu, ručno ubranu
dodajem limun i med, me to fino :)
crni znam zamlijekit, paše mi ta emulzija
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

18 Jan 2012, 17:52

ja bi išla na čajeve okolo po kućama. ali mi mrsko to kupovat, zalijevat, cijedit i ostale ritualne radnje.
Nek(v)arljiva.
User avatar
sabaa
Posts: 563
Joined: 09 Nov 2011, 21:01

18 Jan 2012, 19:10

Pijem cajeve i jako ih volim
Ljubav dijelim izmedu bijelih, zelenih i crnih, vocne bas ne preferiram.

Najcesce ih kupujem u Meulleru njihove rinfuzne, a nikako da odem do kuce zelenog caja.

Bijele i zelene pijem ciste bez ikakvih dodataka, a u crne najcesce dodajem smedi secer i mlijeko, tako su mi najfiniji.

Bijeli kuham tako da voda ne zakipi, neko mi je jednom rekao da kad se pojave prve one kuglice na dnu da je to otprilike 60-70 stupnjeva.
The planet is fine. The people are fucked.
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

18 Jan 2012, 20:48

Pokušavam ih zavoljeti. Dobila sam neki rooibos lime & sage s bombicom za čaj za Pošić i predivan je.

Nešto prije sam od Onoga dobila ove:

Russian Star i Earl Grey French Blue.

Šipak i kamilicu ne mogu vidjeti. Podsjećaju me na bolest. Đumbir može uvijek. :D

Pijem ih bez ičega kao i kavu.
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

18 Jan 2012, 22:34

Jezebel lijepo je bilo procitati tvoj post. Ti fakat volis cajeve.
Mimo toga, cajeve ne volim. Imam doma neke, jer ih piju ljudi koji dodju k meni, ja sam kavopija. Ujutro najbolje intravenozno.
Ljeti si volim sama sloziti ledeni caj od par vrsta.
Djumbir naribani u vrucoj vodi pijem i sad, al to pijem samo kad sam bolesna.
Ako me u gostima ponude cajem a kave nemaju, popiti cu i caj, nikad ga ne sladim. Ove ljetne sladim i dodajem limuna. Al to je onda vise kao sok. Ne secerim ni kavu, secer samo zamulja izvorni okus.
Kusmi cajeve sam probala par puta, radi pakiranja. :zubo: Zasad mi je detox bio jos najvise o.k.
Najvise mi se svidjelo pakiranje za crni caj od njih, al njega ne pijem. :zubo:

Ove zime sam dobila Yogi caj na poklon, neke zimske mjesavine, prilicno zacinjene, ljute zapravo.

http://www.yogitea.eu/en/

Ono sto pijem tu i tamo je chai tea, navukla me jedna prijateljica, iako je baza crni caj i zacini (oni prevadavaju), njoj je eto jako bilo stalo da se i meni to svidi.

Mentu popijem ako me zeludac zeza. Faza zelenog caja me drzala par mjeseci, zdravi zivot i to, tad sam kupila i kuhalo za vodu koje kuha do te temperature, 70 stupnjeva, dobro i preko ko hoce. Steta novaca za to. Kao i za cajnik koji sam u opakom optimizmu okretanja zdravom zivotom isto kupila.
Jednom u gostima sam dobila caj iz samovara, pravog starinskog, to me fasciniralo. :zubo:
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

21 Jan 2012, 21:35

Nisam snob i ne kužim se pretjerano u sorte i ne volim praviti filozofiju od okusa i mirisa, minuta namakanja i slično.
Ali volim popiti čaj. Pijem ga svaki dan, nekad više puta dnevno.
Najdraži su mi kojekakvi "travnati", komorač, kopriva, menta, kamilica, lipa, bazga... hladni nezaslađeni šipak mi je ljeti glavni napitak. Volim i mješavine poput "narodnog" ( :zubo: ) ili planinskog i kako se već sve ne zovu. Drag mi je i zeleni, zimi ga pijem toplog, s pola žlice šećera, ljeti rashlađenog, bez šećera. Izbjegavam arome, kad mi se stavlja limun, iscijedim kap ili dvije svježeg i mirna bosna.
Voćne gluposti ne volim, ne smatram to čajem uopće. Zapravo, popit ću u gostima iz pristojnosti.
Nema mi dražeg od Twiningsovog Earl Greya, bolji mi je od svi drugih njihovih. EG plus kap mlijeka :cerek:
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

21 Jan 2012, 21:50

kod zelenog su minute namakanja važne. ako ga namačeš dulje, od 5 do 10 min, razbuđuje jače od kave. i onda ga ti pij navečer :zubo:

i ako ga radiš na vodi od 100 stupnjeva, uništiš ono zbog čega se pije, antioksidativni učinci itsl
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

21 Jan 2012, 21:58

Ma dobro, te osnove znam. Ali ne srčem čaj uvijek i nužno slušajući džez pogleda uperenog u daljinu između stranica Dostojevskog :zubo:
Ono, neću baciti šalicu čaja ako odstoji koju minutu duže :ne zna:
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

21 Jan 2012, 22:03

Volim cajeve :cerek: uglavnom biljne. S obzirom da dnevno popijem 4-5 salica, a vecinu dana sam na poslu, rinfuzni cajevi su mi neprakticni pa kupujem DM-ove ili iz Mullera :top:
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

21 Jan 2012, 22:23

blue » wrote:Volim cajeve :cerek: uglavnom biljne. S obzirom da dnevno popijem 4-5 salica, a vecinu dana sam na poslu, rinfuzni cajevi su mi neprakticni pa kupujem DM-ove ili iz Mullera :top:
Dušu dalo. Što jednostavnije pakiranje, bolji čaj.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

22 Jan 2012, 18:19

Dobila sam za Pošić čaj :cerek: za moj horoskopski znak, i sad vidim da niš ne piše čega ima.
moj nos mi veli da miriše poput planinaskog čaja. dakle probava će mi biti uredna :kava:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

22 Jan 2012, 18:23

Ne sjećam se kad sam zadnji put kupila neki normalan čaj, svakog proljeća naberem toliko bazge da je pijem cijelu zimu. Mislim da je vrijeme da mi dosadi. :D
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

22 Jan 2012, 18:28

bazga je za sok :kava: :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

22 Jan 2012, 18:34

Kompliciranija izrada. :zubo:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

22 Jan 2012, 18:44

ne bih znala, meni samo donesu na stol :D

sok je pre prefin
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

22 Jan 2012, 22:32

blaze » wrote:kod zelenog su minute namakanja važne. ako ga namačeš dulje, od 5 do 10 min, razbuđuje jače od kave. i onda ga ti pij navečer :zubo:

i ako ga radiš na vodi od 100 stupnjeva, uništiš ono zbog čega se pije, antioksidativni učinci itsl
Bas sam krenula napisati to. K tome zna biti gorak ak se napravi mimo pravila.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

22 Jan 2012, 22:39

Bazga plus menta mljac mljac.

Volim čajeve i okolina mi to zna tako da dobijem čajeva od svuda i od svega :cerek:. Nekako su mi najdraži zeleni aromatizirani. Iako višnje, vaniliju i sl. dodatke ne volim. Limunska trava je fina kao dodatak, ginseng, neven, različak i takve stvari isto, eventualno narandža.
S time da kad je Earl Grey fin onda finijeg čaja nema.
Dodaci ni za živu glavu, med nije za čaj, voda nije za vino.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

24 Jan 2012, 11:09

blaze » wrote:kod zelenog su minute namakanja važne. ako ga namačeš dulje, od 5 do 10 min, razbuđuje jače od kave. i onda ga ti pij navečer :zubo:
i ne pijte ga nikako na prazan želudac :mudri:

volim čajev; svih vrsta, boja, mirisa i okusa :cerek:
pijem ih i zimi, i ljeti kao ledene
nekad ih kupujem u mješavinama, nekad kombiniram sama od kupljenog i nabranog
berem šipak, bazgu, kamilicu....
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

24 Jan 2012, 11:20

bajo, zašto ne na prazan želudac?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Post Reply