Kuhanje za neznalice

Žlicu, žlicu nam dajte, jer utjehe nema u vodi
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

28 Dec 2011, 08:14

Pomozite kulinarskim početnicima....

Mogu ja prvi? *mahnito se javlja iz svoje klupe*


Još jedan lagani neuspjeh. Pileća prsa (akcija iz Lidl-a) sam napunio sirom, omotao slaninom i prekrio dosta gustim bešamelom. Međutim nakon 45min na 200°C sam izvadio pleh i otkrio - da je pun vode! :horor:

Izvor vode može jedino biti meso. Iz zamrzivača je izvađeno i odleđeno u mikrovalki. Neki trik da izbjegnem 'poplavu' slijedeći put ili sam promašio fudbal?


User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

28 Dec 2011, 08:17

Hm...

Možda si ih trebao blago i na brzinu prepržiti na malo maslaca, prije nego što si ih napunio i stavio u pećnicu.
Ali oprezno, da se ne presuše.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Dec 2011, 09:25

voda pri pečenju u mom slučaju obično je bila pokazatelj starog mesa.
ja sam imala takve sitaucije s govedinom i "junetinom" u vrijeme dok sam još kupovala pakirane odreske.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

28 Dec 2011, 13:30

Potjeh » wrote:Pomozite kulinarskim početnicima....

Mogu ja prvi? *mahnito se javlja iz svoje klupe*


Još jedan lagani neuspjeh. Pileća prsa (akcija iz Lidl-a) sam napunio sirom, omotao slaninom i prekrio dosta gustim bešamelom. Međutim nakon 45min na 200°C sam izvadio pleh i otkrio - da je pun vode! :horor:

Izvor vode može jedino biti meso. Iz zamrzivača je izvađeno i odleđeno u mikrovalki. Neki trik da izbjegnem 'poplavu' slijedeći put ili sam promašio fudbal?
Greska je u boldanom. :zubo:
voda pri pečenju u mom slučaju obično je bila pokazatelj starog mesa.
ja sam imala takve sitaucije s govedinom i "junetinom" u vrijeme dok sam još kupovala pakirane odreske.
There, there....
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Dec 2011, 15:25

Pješčana » wrote:voda pri pečenju u mom slučaju obično je bila pokazatelj starog mesa.
ja sam imala takve sitaucije s govedinom i "junetinom" u vrijeme dok sam još kupovala pakirane odreske.
Ne može svježe meso biti staro u tom smislu, jer se prije pokvari no što promijeni konzistenciju.
Problem je najvjerojatnije u zamrzavanju, prilikom istoga se stvore kristali vode koji poderu stanične opne i onda tekućina u puno većoj mjeri iscuri van. Naglo odmrzavanje u mikrovalnoj još daleko pogorša istu stvar.

A tko misli da će u prosječnoj mesnici dobiti puno svježe i bolje meso nego u supermarketu, je najblaže rečeno naivčina. Ima par mesnica u Zagrebu u čiju kvalitetu recimo vjerujem, ali većina su prljave rupčage sumnjivije čak i od Keruma. :D
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Dec 2011, 17:28

JPK, Hrvatska nije Zagreb.
daj to nauči već jednom :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Dec 2011, 17:35

Pješčana » wrote:JPK, Hrvatska nije Zagreb.
daj to nauči već jednom :D
Pa da, u Zagrebu je još kakva-takva civilizacija, a drugdje je još gore.
Biti i mniti svemiropolisno
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Dec 2011, 17:41

Inače, super su mi stručnjaci za kvalitetnu hranu, znaju koji supermarket ne valja, znaju je li organsko bolje, ali ne znaju što obično zamrzavanje čini hrani. :xzubo:
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Dec 2011, 18:26

JPK » wrote: Ne može svježe meso biti staro u tom smislu, jer se prije pokvari no što promijeni konzistenciju.
Problem je najvjerojatnije u zamrzavanju, prilikom istoga se stvore kristali vode koji poderu stanične opne i onda tekućina u puno većoj mjeri iscuri van. Naglo odmrzavanje u mikrovalnoj još daleko pogorša istu stvar.
objasni mi ovo.
znači, kolje se tele. zakolje se, ja svježe meso donesem doma i spremim u škrinju. kad se zaželim, otopim komad, ispečem ga, uživam u hrani.
u isto vrijeme, odem u dućan i kupim zapakirane odreske teletine, koje, kad otopim i stavim peć, dobijem tavu punu vode, a odrezak vidljivo smanjen i otporan na vilicu.
obje vrste mesa su smrznute i omdrznute, dakle rezultat bi trebao biti isti. zašto nije?

što se tiče toga da je Zagreb jedino dobro mjesto za kupnju mesa, imaš pravo. ti lijepo nastavi kupovati u Lidlu, više će dobrog mesa ostati za nas ostale po državi
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

28 Dec 2011, 18:57

Pješčana » wrote:Obje vrste mesa su smrznute i omdrznute, dakle rezultat bi trebao biti isti. zašto nije?
Ovisi da li je samo pakiranje dobro. Ti možda bolje pakiraš. Što je meso zatvoreno hermetičnije, to bolje. :D
Vidjeli smo u potrošačkom kodu da meso iz nekih supermarketa dolazi iz dalekih krajeva svijeta, pa se na putu odmrzne, pa ponovno zamrzne, pa zna biti staro i po nekoliko godina,... ništa nemre biti toliko dobro zapakirano da to preživi.

Ja bi također rekla da je u manjim mjestima lakše dobiti dobro meso u mesnici - tamo ne možeš preživjeti među poznatim ljudima s lošim mesom.
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Dec 2011, 20:40

Pješčana » wrote: objasni mi ovo.
znači, kolje se tele. zakolje se, ja svježe meso donesem doma i spremim u škrinju. kad se zaželim, otopim komad, ispečem ga, uživam u hrani.
u isto vrijeme, odem u dućan i kupim zapakirane odreske teletine, koje, kad otopim i stavim peć, dobijem tavu punu vode, a odrezak vidljivo smanjen i otporan na vilicu.
obje vrste mesa su smrznute i omdrznute, dakle rezultat bi trebao biti isti. zašto nije?
Nemam pojma kakvo si ti meso kupila, ali meni se to ne događa sa svježim mesom. Pileća prsa od Cekina puštaju jednako vode kao i od seoskog pileta, iako ovo ima bolji okus. Doduše, dosta biram meso, danas mi je u Billi od cijele ponude dobro izgledao jedino komad junetine za gulaš, pa sam uzeo samo to i pureće mljeveno.
Treba ti iskusno muško oko da te poduči kako odabrati dobar komad mesa, nije to ženski posao.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

28 Dec 2011, 20:44

JPK » wrote: Ne može svježe meso biti staro u tom smislu, jer se prije pokvari no što promijeni konzistenciju.
Problem je najvjerojatnije u zamrzavanju, prilikom istoga se stvore kristali vode koji poderu stanične opne i onda tekućina u puno većoj mjeri iscuri van. Naglo odmrzavanje u mikrovalnoj još daleko pogorša istu stvar.
Nisam naglo odmrzavao već polagano sa 100W snage ali, pretpostavljao sam da je u ovome problem. Sad, temeljno je pitanje kako se nositi s tom tekućinom. Do sada je jedino Morticia predložila nekakvo rješenje.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

28 Dec 2011, 20:50

Iskreno rečeno, 45 minuta pečenja na 200 stupnjeva Celzijevih mi zvuči kao da nikakve tekućine više ne može bit u tepsiji.
Jesi u tih 45 minuta tu i tamo otvorio pećnicu? Probaj s tim, da ti para može van.

Ako si polagano odmrzavao meso, sva tekućina od leda ti je već onda trebala izaći van.
Last edited by robot jura on 28 Dec 2011, 20:51, edited 1 time in total.
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Dec 2011, 20:50

robot jura » wrote: Ovisi da li je samo pakiranje dobro. Ti možda bolje pakiraš. Što je meso zatvoreno hermetičnije, to bolje. :D
Stvar je i u brzini smrzavanja - sporo smrznuto meso je znatno lošije.
Ja bi također rekla da je u manjim mjestima lakše dobiti dobro meso u mesnici - tamo ne možeš preživjeti među poznatim ljudima s lošim mesom.
I ja bih rekao, u selu se obično zna kakav je mesar i šverca li bolesno meso iz Bosne. :xd:
Zato često kupujem šunke i kobasice kod jednog kraj sela od moje bivše bake.
Biti i mniti svemiropolisno
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Dec 2011, 20:55

Potjeh » wrote:
Nisam naglo odmrzavao već polagano sa 100W snage ali, pretpostavljao sam da je u ovome problem. Sad, temeljno je pitanje kako se nositi s tom tekućinom. Do sada je jedino Morticia predložila nekakvo rješenje.
Ne odmrzava mikrovalna sa 100 W, nego punom snagom, pa onda čeka neko vrijeme da prosječna snaga bude 100 W. To je šok za meso. A i ne odmrzava ravnomjerno, nego rubove mesa napola skuha, a unutrašnjos još bude smrznuta. Uglavnom, odmrzavanje mesa mikrovalnom je jako loše. Meni bolje ispada kad stavim u toplu vodu, iako je i to loše. Trebalo bi se odmrzavati postupno u frižideru.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

28 Dec 2011, 20:59

JPK » wrote:Meni bolje ispada kad stavim u toplu vodu, iako je i to loše.
Zašto je loše?
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Dec 2011, 21:01

robot jura » wrote: Zašto je loše?
Prenaglo se odmrzava, tako meso mijenja konzistenciju, a i vanjski dio već bude na kakvih 40 stupnjeva dok se unutrašnji tek odmrzava, pa se bakterije množe.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Dec 2011, 21:01

da, zašto je to loše?
inače, kad znam da ću jesti doma ili imat goste ili slično, ostavim noć prije da se lagano tusi u fridžu i kasnije vani, ali ako je hitnije, u toplu vodu i bok. zar je to loše? nezdravo ili?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
robot jura
Posts: 178
Joined: 10 Nov 2011, 17:28

28 Dec 2011, 21:04

JPK » wrote:Prenaglo se odmrzava, tako meso mijenja konzistenciju, a i vanjski dio već bude na kakvih 40 stupnjeva dok se unutrašnji tek odmrzava, pa se bakterije množe.
Znači radi se o vrućoj vodi? Ili? Zar se bakterije tak brzo razmnože? :eek:
"Suzama sam ljepio tapete" nije destilat ljudske gluposti. Ako je iskren, onda je sasvim legitiman poetski izričaj. Osim što je kul.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Dec 2011, 21:15

a) ali ako se stavi u mlaku vodu?
b) zar ne bi termalna obrada pobila bakterije?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

28 Dec 2011, 22:23

Potjeh » wrote:Pomozite kulinarskim početnicima....

Mogu ja prvi? *mahnito se javlja iz svoje klupe*


Još jedan lagani neuspjeh. Pileća prsa (akcija iz Lidl-a) sam napunio sirom, omotao slaninom i prekrio dosta gustim bešamelom. Međutim nakon 45min na 200°C sam izvadio pleh i otkrio - da je pun vode! :horor:

Izvor vode može jedino biti meso. Iz zamrzivača je izvađeno i odleđeno u mikrovalki. Neki trik da izbjegnem 'poplavu' slijedeći put ili sam promašio fudbal?
Joj, nitko da kaže u čemu je štos.
Daklem, vako:
Najprije staviš prsa u pećnicu i pečeš ih cca pol čuke, a tek onda ih zaliješ bešamelom, s tim da ih ja ne bih prelio bešamelom nego morneom (mornay - to ti je običan bešamel u kojemu rastopiš naribani sir) pa se nine bih zajebavao s punjenjem. Doduše, ako netko voli puno sira, nek puni.
Ako odmah preliješ umakom, slanina je za kurac, nemre se ispeć.

E, sad da sam zajeban, dodao bih da su pileća prsa za pičkice, a da pravi muškarci jedu batake, karabatake i krilca, al eto, neću...
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Dec 2011, 22:45

judolino, jel onda nastaviš peći sve skupa?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

28 Dec 2011, 23:08

Pješčana » wrote:judolino, jel onda nastaviš peći sve skupa?
Naravno, sori kaj nisam naglasil, mislil sam da se podrazumijeva.
Bešamel je prilično bezveze ak se ne zapeče - mislim, ima puno boljih saftova za garnirung, jelte.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Dec 2011, 23:13

misliš da bi bilo bolje da možda stavim foliju preko svega?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

28 Dec 2011, 23:26

Pješčana » wrote:misliš da bi bilo bolje da možda stavim foliju preko svega?
Ako staviš foliju, kamo će voda?
Kad bolje razmislim, najbolje bi to bilo naglo popržiti u tavi, pa onda staviti u vrući lim i preliti umakom, pa u peć. Bez folije, da umak malo porumeni. (ili više, tko kako voli.)
Post Reply