Page 1 of 1

Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 13:42
by Pješčana
Judolino je dobro rekao negdje na ovom velikom forurmu- otvori temu na Gastru.
Dakle, otvaram temu o prehrani. Mojoj. Ne da mi se opet o svim dijagnozama koje imam i koje me čekaju kroz neko vrijeme,već sam navela da su se aktivirale neke autoimune bolesti, ali ono što moram naglasiti je da je prehrana jedan jako bitan faktor za mene od sad pa nadalje.
Ono što sam uspjela izguglati dosad, i što sam uspjela popričati s ljudima koji žive sa sličnom dijagnozom, jest da, ako želim živjeti dugo i kvalitetno, moram jesti određene stvari, a određene stvari prestati jesti. Ne ponekad, ne smanjiti, ne pregovarati oko toga, nego stati.
Odsad nadalje, nema crvenog mesa niti masnoća životnjskog porijekla. Nema mliječnih proizvoda ( osim onog što nađem da je manje od 1% mm)i nema žitarica s glutenom.
Što mi ostaje? Ostaje mi svašta, ali morat ću zbrajat kroz dan koliko unosim masti bilnog i životnjskog porijekla.
Teoretski, mogu ja jesti i meso- puru, i pile. Krto meso, bez loja i kože i masti. Postoji određena gramaža svaki dan, koja uopće nije fora :visi:

Dobro bi mi došli svi recepti koji vam padnu na pamet. Naravno da znam masu toga spremiti, ali odsad nadalje sam ograničena vrstom hrane, dakle, svi veggie recepti, ako vam nešto padne na pamet, dajte molim vas podijelite.
Isto tako, pkušavam skužiti što sve od tih žitarica nema gluten, i gdje se nabavlja.
Riba- koje su dobre, koje su fine, koje su lake za pripremiti? našla sam recepte za riblju juhu i brudet i fiš, i nemam pojma ima li nešto četvrto? :misli:

eto, hvala

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 13:57
by MmeTipfeler
Zašto ne smije pržena riba? Ili pečena u pećnici? Mi smo neko dulje vrijeme imali u prehrani ograničenje masnoće. Što u praksi znači da smo trošili litru do dvije ulja godišnje. Riba se pekla u tavi od gusa (i teflon je isto dobar) tako da bi se prethodno samo malo nakapala uljem u zdjeli pa promiješala i tako lagano zamašćena (zauljena) stavljala na vruću tavu. Pećnica - ista stvar.

Sigurno znam da su neglutenske žitarice kukuruz, riža, heljda, lećino brašno i kvinoja. Kvinoje (pod nazivom quinoa) imaš i u DM-u.

A recepti - tu ti ja nisam jaka. Uvijek sam u životu nešto improvizirala.

S laktozom si OK?

P. S. Želim ti da te ne zgazi auto dok se budeš dugo i sretno trudila da poživiš. :cerek:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 13:59
by Leteća
Bez glutena su riža, proso, heljda, amarant, kvinoja i kukuruz. Toga sigurno ima u bio&bio, a nekih stvari ima i u DM-u, na primjer rižino mlijeko i oni stiroporasti krekeri od riže i amaranta.
Amarant nisam nikad radila, ali čula sam da ide u slatka i slana jela, a od njega se mogu raditi i kokice (ali vrlo sitne).

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 14:01
by Leteća

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 14:07
by Leteća
Ovu nisam našla za skinut, ali je bezglutenska i vege:

http://www.gastro.hr/3715.aspx

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 14:18
by ombia
Dok sam lezala i sama u bolnici s osobom koja je imala jednu tezu autoimunu bolest savjetovala me da koliko god cesto mogu popijem domaci sok od cikle, mrkve, jabuke.

Evo kopiranog teksta:

Vitaminski napitak
Priredite po 20 dekagrama očišćene sirove cikle, mrkve i jabuke pa u sokovniku od njih iscijedite sok. Dobivenom napitku dodajte sok jedne naranče i jednog limuna. Taj vitaminski napitak priprema se svakog dana i pije, u više navrata, u gutljajima po pola decilitra. On podiže imunitet organizma, poboljšava krvnu sliku, regulira probavu, smiruje nervnu napetost i, općenito, jača organizam.

Sto se vegetarijanskih recepata tice tu imam zaista puno, jer vecina ljudi s kojima se druzim jesu vegetarijanci. E sad ja ne znam gdje sve nema glutena. :misli:
Evo zadnje sam radila nabujak od batate.

Mozes raditi razna rizota sa povrcem. Ribu u foliji pecenu sa hrpom povrca. Zapravo mozes i vegi lazanje i sve ako kupis bezglutensko brasno.
Pa fine povrtne omlete. :)
Kruh isto mozes jesti i sama u pekacu spremati.

Mozda po zagrebu ima ducana s bezglutenskim proizvodima? Znam da u mom ducanu a nije specijaliziran ima i gluten free kora za lazanje i paste, ma svaki proizvod.

Smijes li posni sir? on se i kod osoba koje inace izbjegavaju mlijecno dosta cesto nadje na jelovniku. Sa njim mozes isto svasta nadopuniti.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 14:27
by ombia
Gluten free recepti:

http://allrecipes.com/recipes/healthy-r ... uten-free/

http://allrecipes.com/Recipe/Quinoa-Sid ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/butternut- ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/butternut- ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/carrot-rice/detail.aspx

http://allrecipes.com/HowTo/Using-Alter ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/the-best-g ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/sweet-cand ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/brazilian- ... etail.aspx

A mozes i razne aka makrobioticke popecke slagati. :)

Vidi ovaj divan blog :)

http://glutenfreegoddess.blogspot.de/

Ima zanimljive recepte tipa kruh sa tikvicama/od tikvica, ili drugi od maslina, pa slatko crumble s vocem. Pa recept za jutarnje power stangice. :)
Zapravo taj blog je pun ideja da mozes jesti jako jako puno stvari kad ih radis sa bezglutenskim brasnom.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 14:47
by *jezebel*
i bezglutenske zitarice mogu biti kontaminirane glutenom (ako se obradjuju u istom pogonu) pa mozete biti sigurni tek ako su certificirane (na takvima u pravilu pise da su bez glutena ili imaju prekrizen onaj klas psenice, a postoje i posebne linije, npr. spar free from ili preskupi schar). no pretpostavljam da gluten u tragovima ne treba zabrinjavati pjescanu ako ne boluje od celijakije.

ne pada mi na pamet neki konkretan recept, ali veg(etarij)anskih i low fat recepata po netu sada, fala bogu, ima. unos ribe svakako pojacaj, ali i lana. mozes i ulje nocurka. riba mislim da je ok pecena, ali ne i przena.

od kupovnih bezglutenskih proizvoda koji nisu pretjerano skupi preporucam spar free from spagete od rize i kukuruza. meni su jako fini, nisu onako ljigavo glatki kao kupovna tjestenina, bas me podsjecaju na dobre domace rezance. nesto su skuplji od klasicne psenicne tjestenine, ali jeftiniji od cistih rice noodlesa. lagano su slatkasti, ali ne i slatki, bas onako ugodan okus. ja nemam celijakiju, a nisam ni tip za tjesteninu, ali tu tjesteninu bas volim. no ne znam ima li je jos uvijek za kupiti, nisam dugo gledala.
nekidan sam kupila spar free from cokoladne cornflakese, prefini su mi, zacas sam ih potrosila.
eto, nisam bas preporucila najzdravije, buduci da je ugljikohidratno, ali barem je fino i bez glutena.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 14:57
by Pješčana
divni ste, hvala vam puno svima.

već sam se prebacila na rižino piće, ima kalcij i nema glutena ni laktoze.
što se tiče masnoća, malo je komplicirano. naime, dnevno smijem unijeti određeni broj grama životnjske maste i biljne. što znači da će riba biti pečena na jako jako malo ulja.

potražila sam glutenfree kruh, i slažem se s jez, i ja sam našla na netu info kako se često te žitarice melju u istim strojevima.
no, korak po korak.
izbacila sam crveno meso, izbacila sam šećere, mlijeko, mliječne proizvode.
sad tražim mjesta di ću moći kupovati žitarice bez glutena- sad kad znam koje nemaju gluten, znala sam za kukuruz i proso dosad.

sve ostalo, polako. niti je bolest došla u jednom danu, niti će proći ili se pogoršati preko noći.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 15:26
by ombia
kakvo je to rizino pice?
Pada mi na pamet njihova rakija. :o

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 15:29
by Pješčana
:rofl:

Image

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 15:33
by ombia
hvala! To bi bilo nesto kao rizino mlijeko? :misli:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 15:43
by Pješčana
nemam pojma, valjda :ne zna:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 15:47
by Potjeh
Smiješ li gljive jesti? One nude mnoštvo mogućnosti za kombinacije sa povrćem.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 16:18
by MmeTipfeler
Ne odgovara ti ono Dukatovo mlijeko s manje laktoze? Ne znam kako se zove. Dobro jutro ili tako nekako. :ne zna:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 17:02
by Pješčana
MmeTipfeler » wrote:Ne odgovara ti ono Dukatovo mlijeko s manje laktoze? Ne znam kako se zove. Dobro jutro ili tako nekako. :ne zna:
ima 2.8 % mm, ja ne smijem iznad 1,0 % mm

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 17:38
by Bios
Pješčana, ribu možeš peći u masnom papiru bez ulja. Poslije je samo pokapaš s malo maslinovog (ako i koliko smiješ).

Makronova ima radionice kuhanja kroz cijelu godinu.

http://www.makronova.com/posts.aspx?PageID=44&cmsID=115

Ne trebaš se prebaciti na taj način prehrane, ali svakako ćeš naučiti puno o namirnicama koje smiješ jesti i kako ih pripremati.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 17:46
by karambol
Pieshtschana, moja šogorica već više od godine pije green smoothije i mislim da bi ti to moglo biti na listi onoga što smiješ i, kako ona kaže, vrlo je korisno i vrlo zdravo. Žena koja je to prva "patentirala" je Victoria Boutenko, pa ne budi ti teško - uguglaj i vidi kaj ima, jer ima puno toga, da ti sad ne linkam milijun stranica...
Ona se educirala i o prehrani po krvnim grupama za što je, također, iznijela vrlo pozitivna iskustva.
http://www.drlam.com/blood_type_diet/index.asp

I samo hrabro, bez predaje. :)

Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 17:53
by Euklid
Ako smijes jesti gljive budemo te judolino i ja snabdijevali vrganjima i receptima ;)

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 17:58
by MmeTipfeler
Pješčana » wrote: ima 2.8 % mm, ja ne smijem iznad 1,0 % mm
Šit! A jel nema Meggle ili netko mlijeko baš potpuno bez laktoze i nemasno? Nekako mi se učinilo, ali ja to samo usput i površno primijetim jer mi nije važno. Ti vjerojatno bolje znaš.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 18:21
by ombia
Pa jel Pjescanoj laktoza problem? Ili samo da je mast ispod 1 %.

Tih skim milk-ova bi trebalo negdje biti, barem u ducanima koji drze strane proizvodjace. Meggle ima 1%-totno. Ima i trajnog alpskog raznih proizvodjaca (koji izvoze za Hrvatsku 1%-totno ili cak jos i manje.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 18:43
by MmeTipfeler
ombia » wrote:Pa jel Pjescanoj laktoza problem? Ili samo da je mast ispod 1 %.
Čini se da jest kad pije rižino mlijeko. A najmanje masno mlijeko za koje znam kod nas jest ono s 0,9% i odvratno je.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 19:32
by nina williams
Pješčana...žao mi je :grli: .
Ne znam koja je bolest u pitanju, nije me bilo neko vrijeme, ustvari ne znam ni oće li ti ovo pomoć, samo sam htjela nešto ti napisat, isusbog kako sam se smotala...vako, to što si napisala da ne smiješ jest mi liči na jednu bolešćinu koju nekom kog znam pokušavaju dijagnosticirat, il utvrdit da ju nema, i nadam se da je niti jedno od vas dvoje nema, i sve u svemu da skratim ovu petljanciju ta je osoba kupila ovo http://www.tefal.com.hr/All+Products/Co ... ctiFry.htm i jako je zadovoljna. Dobije se uz to i knjižica s receptima. Malo je cijena paprena, al veli da se isplati.
Probala sam par jela iz toga, finog su okusa. Nije pomfri ko kad ga pržiš u ulju, al nije ni loš. A neke su mi stvari čak i ukusnije.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 03 Aug 2012, 22:06
by ombia
MmeTipfeler » wrote:Čini se da jest kad pije rižino mlijeko. A najmanje masno mlijeko za koje znam kod nas jest ono s 0,9% i odvratno je.
A jebiga a kome pomaze sto si ovo napisala? :bicedobro: Zna i Pjescana da je to drugaciji okus.
Krivo sam napisala, mislila sam to 1%-totno.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 00:09
by Pješčana
vidte, smijem skimmed milk, od 1% na niže. ono što sam u RH probala od toga meni nije za pit, jebo takvo mlijeko. imam osjećaj da izbace mliječnu mast i ubace škrob da zgusne sve to. prije ću pit crnu kavu.
mogu jest jogurt ispod 1%, to sam našla, mogu jest posnu skutu ispod 1%, to moram naći.
laktoza mi je problem, gluten, i neki protein koji se nalazi u crvenom mesu i mastima životinjskog podrijetla. ne mogu ga potpuno izbaciti, ali smijem dnevno pojesti 15 grama masti životinjskog podrijetla. inače, američki prosjek potrošnje istog je 125 grama. od masti biljnog podrijetla, mislim da smijem oko 40 grama. tu ulaze ulja, ali i orašasti proizvoidi. sve je zbrajanje.
kupila sam rižino nazovi mlijeko, za početak, pijem uz kavu i počela sam jest uz žgance, to smijem.
od ulja smijem maslinovo, suncokretovo, bučino i laneno.
šećeri svih vrsta su zabranjeni. grickalice također.
imam pekač pa ću si počet peći kruhove, ali moram potražiti bezglutensko brašno prvo.

hvala vam na savjetima i linkovima, meni je sve ovo jako novo, pokušavam ne promijenit prehranu preko noći jer mislim da je i to napad na organizam, ali već sam izbacila crveno meso, mlijeko, slatkiše, grickalice. luda sam zbog toga i jako gladna. jedem rižu s dinstanim povrćem. :rolleyes:
čokoladu ne smijem ali bih teoretski mogla kakao u prahu, pa si mislim raditi kolače s njim i medom i rogačem i drugim začinima.
super je ideja za peć ribu u foliji. sad malo gledma po dućanima i za dimljenu ribu, pretpostvaljam da će mi dojaditi uvijek isto jako brzo.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 00:28
by MmeTipfeler
Kad smo kod kolača i kakaa, kako stojiš s kokosom odnosno s kokosovim brašnom, mljevneim kokosom? Meni su kolači od toga super - punog okusa, zasitni, tope se u ustima. :)

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 00:45
by Bios
Di si baš kokos našla. Pješčana nikako ne voli kokos. :D

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 00:52
by Pješčana
Bios » wrote:Di si baš kokos našla. Pješčana nikako ne voli kokos. :D
:D

bome, nikako

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 01:36
by MmeTipfeler
E, pa žao mi je. Ja ga volim, a ima i dobar volumen.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 14:42
by *jezebel*
sto znaci ''seceri svih vrsta''? ne smijes onda ni pretjerano jesti voce, ili...?

malo ih je teze nabaviti, a nisu bas ni jeftine k'o seka i braco, ali postoje i cokolade bez secera, s visokim postotkom kakao mase.

btw, ako koristis med umjesto secera, to i nije neka utjeha, nisu bas toliko razliciti.

mozda da probas steviju?

eh, al' daj reci jesu li ti lijecnici ogranicili mlijecne proizvode na 1% ili si to samo negdje procitala? to mi vise zvuci kao neka okvirna vodilja, a ne kao strogo pravilo. mislim, ne bi trebalo biti neke razlike ako proizvoda s malo vise od 1% pojedes manje nego sto bi pojela onih s 1%.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 14:49
by Pješčana
htjela sam reći, slastice su zabranjene, a ne šećeri. voće smijem. i trebam.
što se tiče mliječnih proizvda, pejstam dio

DAIRY PRODUCTS.
All dairy products must be non-fat or contain no more than 1 gram of saturated fat per serving. The recommended daily amount is two (2) servings.

(1 cup = 1 serving)

The following foods are permissible in any amount:

Non-fat milk or skimmed milk ;Evaporated skimmed milk
Powdered skimmed milk; Non-fat buttermilk (without butter bits added)
Non-fat or dry curd cottage cheese; Fat-free cheese
Non-fat sour cream; Non-fat yogurt
Non-fat ice cream; Butter Buds®
Molly McButter®; Cooking sprays

Products to be avoided are as follows:
Margarine; Butter
Shortening; Lard
Cocoa butter; Coconut oil
Palm oil; Hydrogenated oil
Imitation dairy products

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 15:04
by zeleni zub
Soja je zakon, možeš čuda s njom. Soja u zrnu i komadići, a ljuskice i nisu baš izvor zdravlja. Tempeh je isto odličan, no on je nešto skuplji. S tofuom se treba potruditi da bude fin. Uglavnom s tamariem i bučinjim uljem za pac se postižu super okusi, samo se pravi da spremaš meso, sve je drugo isto (odojkoljupci ne zanimate me :zubo: ). Soju u zrnu skuhaš i može biti par dana u frižideru, a možeš je koristiti samu kao salatu (pravi se da je grah), ubacivati u variva i tjestenine. S komadićima možeš raditi lazanje, štrudle, proljetne rolice (kore bi doduše trebala sama raditi).

Sve što pečeš možeš bez ulja, tako ja radim jer ne volim masno. Samo prvo vodu na tavu ili u pleh, onda voda ispari, a namirnica pusti svoj sok (uključujući pomfri).
Za zgušnjavanja možeš samljeti zobene, tako možeš raditi i bešamel. Zob je svakako dobro forsirati jer nabija imunitet. Postoji recept za čaj s preprženom zobi i ljudi su si dosta pomagli s tim. Ima super recepata i za kolače.
Makrobiotičari rade deserte od prosa, no nisam probala.
Od svega na ovom svijetu možeš raditi popečke :) . A i namaze. A s njima onda na rižine krekere.

Ako si naučila na konkretnu hranu sad ti je sve bljutavo, ali to je stvar navike. Vidjet ćeš s vremenom da u biti namirnice imaju svoj okus. Drš se, ne daj se!

Jedino željezo može biti problem.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 15:11
by Pješčana
zub, koliko znam, lan i sezam imaju željeza.
jel ima soja glutena u sebi?

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 15:18
by zeleni zub
Koliko znam soja nema gluten.

U puno toga ima željeza, no ja ga nikako ne mogu namiriti. Ima dosta vegetarijanaca koji nemaju problem, a ja pojedem i meso ponekad pa ništa. Svako malo pa sam na željezu. A ono čega nema uopće u biljnim namirnicama je B12.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 15:26
by *jezebel*
nema soja glutena. soja nije zitarica. ali gluten je cesto prisutan u kupovnim umacima, dakle, treba citati etiketu i kad se kupuje soja sos.

mahunarke smijes slobodno? pjescana, poslat cu ti jedan link na pm.

eh, da: mrzim soju. :zubo:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 15:47
by zeleni zub
Soju svi mrze. Nemate pojma :p .

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 16:16
by Pješčana
ja sam inače slaba sa željezom, granično anemična. zadnjih par godina sam se popravila jer sam počela jesti crveno meso, koje se sad pokazalo opasnim za mene.
pretpostavljam da ću kombinirati tamnozeleno lisnato povrće, limun i sjemenke lana i sezama.

što se tiče B vitamina, pijem Neurobion forte (na recept). sad sam pogledala, ima B1, B6 i B12, pa mislim da ću time pokriti potrebe za B komplexom.
osim toga pijem spirulinu, koju nikad prije nisam konzumirala, ali baja mi je uletila s time u bolnicu i uvjerila me da je super ( hvala bajo :love:) a liječnici su se složili da spirulina dobro čini.

ne mislim da je pametno sad krenuti ofenzivno i trpat se svim mogućim nadomjescima, pogotovo jer je dovoljan šok za organizam i promjena prehrane, ali mislim da neurobion+ spirulina+ omega 3 koje moram uzimati su dovoljni.


mahunarke moram dobro proučiti, jer ima i za i protiv mišljenja.
neki dan sam se zajebala i u DM kupila Alnaturin kruh, onaj crni izrezani, od raži, pira i zelenog krupnika, što god da je krupnik, da bih kasnije pročitala da sadrži gluten. ali ok, dan po dan, ne mogu sve znati odmah.
šokirala sam se cijenama grickalica bez glutena u DM- imjau neke prutiće od jabuke i cimeta, tri ploškice 20 kn, pa mislim da ću to doma spremati :D
dobra stvar je što mogu jesti maslac od kikirikija, ako ga radim sama, bez dodataka- planiram u mikser i jesti s bezglutenskim kruhom (kad ga nađem).
ma ide sve to u nekom ok smjeru, svaki dan saznam nešto novo, samo jako puno vremena provodim u dućanu jer svaki artikl moram pročitati što piše, i ne bi vjerovali gdje sve ima glutena, brašna, šećera i biljnog ulja

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 18:10
by ombia
Spirulina je super. :)
Sto se nazalost moze reci za svako "skim milk".
Krupnik volim i trosim ga nemilice za popecke, krupnikovo brasno za sve zivot itd.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 20:24
by MmeTipfeler
Pješčana » wrote: neki dan sam se zajebala i u DM kupila Alnaturin kruh, onaj crni izrezani, od raži, pira i zelenog krupnika, što god da je krupnik, da bih kasnije pročitala da sadrži gluten. ali ok, dan po dan, ne mogu sve znati odmah.
Nemam ni ja pojma što je zeleni krupnik, ali mi Google kaže da je krupnik isto što i pir, dakle, prapšenica, izuzetno bogata glutenom. A i vražja raž ima glutena, premda manje od drugih žitarica.

Samo polako, uhvatit ćeš već ritam.

Nego, oprosti na indiskreciji, ali... ako pojedeš nešto neadekvatno, odmah dobivaš nekakve simptome ili treba neko vrijeme da se pojave? Prva bi varijanta, pa ma koliko bila neugodnija, bila korisnija.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 22:24
by Pješčana
[quote="MmeTipfeler »"][/quote]
:D

ne ide to baš tako.
ali..
određene proteine u hrani moje tijelo shvaća kao neprijatelja. ti proteini izazivaju upale na moždanoj ovojnici (jako jako pojednostavljeno, ali u principu u tom je stvar). dolazi do prekida prijenosa živčanih impulsa do centara u mozgu. slijedi napad. odumiru centri u mozgu. u jednom trenutku, ti napadi bi završili smrću.

samom prehranom se jako jako puno toga može kontrolirati, i živjeti kvalitetnim životom. ako svemir bude dobre volje, možda čak i bez lijekova, ili barem ne stalno.

ali nema pregovaranja. postoje precizna gramaža koje tijelo može tolerirati u hrani da se živi a da se tijelo ne ošteti.

zato pitam i ovdje. ne mogu sve promijeniti u dan, dva, ali moram jako brzo, ako želim da ovo uspije :)

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 22:30
by MmeTipfeler
Ne zavidim ti. Imala sam posla s drukčijim sistemskim, pa čak i autoimunim bolestima, ali s relativno neposrednim reakcijama organizma na nepoželjan unos nutrijenata, no to se ondamh primjećuje i odmah korigira.

Što da ti kažem? Drži se kao što si i dosad. :)

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 04 Aug 2012, 22:50
by Pješčana
manje pričaj više recepata piši :raspa: :mig:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 06 Aug 2012, 12:02
by zeleni zub
Spomenula sam soju s mišlju da ako trebaš izbjegavati životinjsko, treba ti neki drugi izvor proteina, a tebi je znači prisustvo nekih proteina problematično?

Znaš li da imaš programe koji ti slijede prehranu u prilične detalje? Zbroji ti koliko čega si pojela, a nisam sigurna jer nisam osobno koristila, no mislim da daje i aminokiselinski profil pojedenih proteina.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 06 Aug 2012, 14:04
by Donna Sole
NIsam baš nešto upućena u recepte koje tražiš a kako sam shvatila imaš poremećaj probave glutena i laktoze. Glede toga, većina ljudi to ima samo nemaju toliko problema da bi završili na liječenju a svakako bi svi trebali izbaciti te dvije namirnice iz prehrane jer su nepotrebne. Neki mlijeko opravdaju potrebom za kalcijem a kalcija ima u sezamu i to znatno više , a sigurna sam da se sezam može svaki dan u nešto stavit i nadomirit ta potreba.

Ja nemam zdravstvenih problema koje mi mogu škodit ali kad sam to izbacila ja sam se preporodila. Međutim, kako sam slaba karakterom pa ne mogu odolit paškom ili livanjskom siru, koji put klonem pa se poslužim a to me onda navodi na dodatni grijeh uzimanja kruha.
Šteta...Ali
vratim se ja brzo na to, sreća da nemam svaki dan te tvrde sireve ili pršut ili kulen kojima jednostavno ne mogu odolit a idu s kruhommm, ajmeee, ko jabuka i cimet...
Enivej, kukuruz ( tj kukuruzno brašno / palenta); riža, heljda, quinoia, amaranth, su žitarice koje nemaju glutena i u potpunosti zadovoljavaju sve potrebe za UH, pa i krumpir se može jesti. Ja sam se oduševila kad sam ubrala da me manje deblja frigani krumpir nego zobene pahuljice koje sam godinama jela u svrhu zdrave prehrane a da bi se čudom čudila što sam sve deblja a jedem samo to i posni sir..je, posan je , kakosi :durica: Još me proglasiše ludom "tamo na gastronomiji".. :gaah:

Dakle, ja sam uvela palentu za doručak ...Ljeti dodam rajčicu, piletinu ako ima ako ne ništa...nebitno. Ručak mi je normalno sve , samo ne tjestenine i kruh ( više rižota, krumpira u prilogu, povrće), leća, grah..
U zadnje sam vrijeme poprilično zakazala pa mrdam po sendvičima, sladoledu, ali vidi se odmah da mi je probava problematična, nadutost, kiselina u želucu i tako..
Okušala sam se u bezglutenskom brašnu , ali prilično je skupo, a ne ispadne mi kruh baš kako treba.

Ne znam , Pješčana , kako stojiš s proteinima , a u tom slučaju preporučujem srdele, tj plavu ribu jer ima više razloga zašto ju uvesti u kuhinju...

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 06 Aug 2012, 14:37
by ombia
Pod pretpostavkom da je covjek zdrav ne mislim da je komad kvalitetnog sira (tvrdi sirevi su odlican izvor kalcija :cerek: ) i komad domaceg recimo kukurznog kruha grijeh. To je nirvana. :)

UH-a ima i u grahoricama.

Velis frigani krumpir manje deblja nego posni sir? :zubo: Frigani krumpir moze, komad parmezana je nepotreban? :zubo:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 06 Aug 2012, 23:50
by Donna Sole
ombia » wrote:Pod pretpostavkom da je covjek zdrav ne mislim da je komad kvalitetnog sira (tvrdi sirevi su odlican izvor kalcija :cerek: ) i komad domaceg recimo kukurznog kruha grijeh. To je nirvana. :)

UH-a ima i u grahoricama.

Velis frigani krumpir manje deblja nego posni sir? :zubo: Frigani krumpir moze, komad parmezana je nepotreban? :zubo:
:giggle: :ne zna: čiji si ti post čitala?


UH ima u grahoricama. točno. one nisu zabranjene. pješčana nije na mesnoj dijeti nego na prehrani bez glutena.
posni sir je pun laktoze koja mi više šteti od friganog krumpira ( da, dobro sam rekla, posni sir me doveo do ruba bolesti, laktoza je za mene užas )
a kukuruzni kruh je nirvana, da, mada je meni draži s pršom ili kulenom, ali sir tvrdi volim....da, sve sam dobro rekla, i to da se povremeno zasladim tim užicima
što te zbunilo?
provjeravam gdje sam rekla da je parmezan nepotreban ? ili sir neki ( osim posnog, da nepotreban je )

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 07 Aug 2012, 15:01
by ombia
Ako je covjek zdrav nema bas nikakvog razloga izbaciti kvalitetne tvrde sireve iz prehrane. :cerek: Naime mislim da su zdravi. :) Kalcij i to.
Druga je stvar ne imati mjeru.
Onda se moze i od pitke vode umrijeti.

Sto me nasmijalo? :zubo: Tvoje zagovaranje przenog krumpira naspram komada tvrdjeg sira i recimo finog grozdja uz to. Zacudilo zapravo. Pogotovo jer se nisi pri tom osvrnula na ljude koji ne podnose laktozu nego mi se ucinilo dala generalni naputak sto je zdravo a sto ne.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 07 Aug 2012, 15:15
by Pješčana
zeleni zub » wrote:Spomenula sam soju s mišlju da ako trebaš izbjegavati životinjsko, treba ti neki drugi izvor proteina, a tebi je znači prisustvo nekih proteina problematično?

Znaš li da imaš programe koji ti slijede prehranu u prilične detalje? Zbroji ti koliko čega si pojela, a nisam sigurna jer nisam osobno koristila, no mislim da daje i aminokiselinski profil pojedenih proteina.
proverila sam, ne mogu soju jzbog lijekova za hipotireozu koje koristim :facepalm:

ovo za programe nisam znala, ali opet, sve mi je novo pa tek učim.
aktivirala sam svakog tko zna nešto, išla sma do kraja interneta :D i svašta sam saznala od dobrih ljudi.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 07 Aug 2012, 15:56
by Donna Sole
ombia » wrote:Ako je covjek zdrav nema bas nikakvog razloga izbaciti kvalitetne tvrde sireve iz prehrane. :cerek: Naime mislim da su zdravi. :) Kalcij i to.
Druga je stvar ne imati mjeru.
Onda se moze i od pitke vode umrijeti.

Sto me nasmijalo? :zubo: Tvoje zagovaranje przenog krumpira naspram komada tvrdjeg sira i recimo finog grozdja uz to. Zacudilo zapravo. Pogotovo jer se nisi pri tom osvrnula na ljude koji ne podnose laktozu nego mi se ucinilo dala generalni naputak sto je zdravo a sto ne.
Nijednom rečenicom nisam zagovarala prženi krumpir umjesto tvrdog sira osim da mene
dakle mene
manje smeta od proizvoda s laktozom...
Zdrav čovjek ne mora izbaciti ništa iz prehrane dok jednom ne postane bolestan a otkud bolest, ne bi znala reći...Vjerojatno svako u sebi ima svoje probleme , neki više neki manje...
Smisao ovog topika bio je davanje recepata za autoimnuine bolesti o kojima ja ne znam puno, ali znam da bi se i ljudi koji nemaju evidentirane smetnje trebali pobrinuti da više vode računa o zdravlju. To je bio moj post u kojem sam rekla da meni , ponavljam meni neke namirnice ne odgovaraju iako ih se reklamira kao zdrave a daleko su od toga...
Raženi kruh, zobene pahuljice nisu bogom dane namrinice a moj je primjer meni potvrdio...
Iz mojeg posta inače pršti ljubav prema tvrdom siru I ne mogu mu odlit, ali se trudim jer mi je laktoza velika smetnja, a pržene krumpire jedem možda , ali možda do dva puta godišnje iz razloga da mi guljenje krumpira više oduzme vremena nego kuhanje tikvice ili riže...
Nadam se da više neću morati objašnjavati neizrečeno...



Kalcij, dakle...sezam je jedna od namirnica znatno bogatija kalcijem od ikakvih mliječnih prerađevuina i nema u sebi nezdrave masnoće za razliku od sireva...

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 07 Aug 2012, 16:37
by ombia
I eto, da smo se 2-3 posta ranije slozile da se ne slazemo sve bi lakse bilo. :zubo: (ne slazemo se oko dijela gdje dajes generalne izjave, sto kome samom pase zna svak najbolje).
Sto se recepata tice super mi je onaj blog koji sam linkala Pjescanoj. Zena tako zivi duze i ima dobre recepte, fotke a i opusteni nacin pisanja.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 07 Aug 2012, 16:45
by Bios
Sezam se preporučuje i sasvim maloj djeci kao odličan izvor kalcija. Samo se poprži na suhoj tavi i usitni u onom mlinu za kavu ili šećer u prahu (ako to više itko ima doma; moj je stariji od mene).

Može stajati oko tjedan dana u dobro zatvorenoj posudi.

Dovoljna je 1 žličica dnevno koja se pomiješa s nekom drugom hranom.

Djeca su mi još uvijek luda za sezamom u svemu i svačemu. :D

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 07 Aug 2012, 17:29
by Pješčana
imam mlinac, imamsezam. bit ce mljevenja. :D

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 07 Aug 2012, 17:53
by Bios
Prži ga na najmanjem mogućem plamenu i stalno miješaj jer će ti inače iskakati iz tave ko kokice. :D

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 08 Aug 2012, 13:53
by *jezebel*
meni sezam ne iskace iz tave, tu i tamo malo poskoci, ali samo malo prodrmam tavu i to je to, ionak' se ne treba prziti dugo.

ja sam sezam obozavala i toliko sam ga jela da mi se lagano zgadio. inace imam problema s unosom kalcija, tesko mi je unijeti dovoljno ma koliko se trudila, mnoge namirnice bogate kalcijem jednostavno ne mogu konzumirati u dovoljno velikoj kolicini. tako da sam se odlucila opustiti i sad vec neko vrijeme trosim kalcij citrat. ionako druge dodatke ne pijem, osim povremeno probiotika.

pjescana, za druge stranice ne znam, ali probaj se malo poigrati s ovim: http://www.cronometer.com/
evo sta ti izadje za jednu bananu srednje velicine: http://cronometer.com/food.html?food=54 ... nas%2C+raw
u tablici dodajes namirnicu po namirnicu i odredjujes kolicine (nekih namirnica, naravno, nema, a i nije uvijek jednostavno odrediti kolicinu, ali probaj naznaciti barem otprilike), mozes pratiti svaku pojedinacnu namirnicu, a sve to se zbraja i na kraju ti izbaci koliko si pojedinih nutrijenata unijela. mozes voditi i dnevnik pa se podsjetiti kako je bilo prije. ja sam cronometer koristila nekoliko tjedana, cisto da vidim kako stojim, onda sam prestala jer ne volim brojanje i vaganje, ali nije tesko. posebno bi ti moglo koristiti u pocetku dok si ne izbalansiras prehranu.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 09 Aug 2012, 14:51
by zeleni zub
Bios » wrote: Može stajati oko tjedan dana u dobro zatvorenoj posudi.
Zašto samo tjedana dana?
Držim ga duže., pripremim gomashio. S tim da ga smeljem, a ne gnječim u mužaru. Sad ne znam jel makrobiotičari žele da ga drobimo u mužaru zato da se esencije našeg bića prožmu s energijom zemlje, vatre i oblaka oko sezama ili se radi o kvalitativnoj razlici, no uglavnom ubacim u Iskru i zum, zum.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 09 Aug 2012, 14:52
by zeleni zub
Pješčana » wrote: proverila sam, ne mogu soju jzbog lijekova za hipotireozu koje koristim :facepalm:
To ti je rekao dr.? Jel zbog fitoestrogena?

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 09 Aug 2012, 15:45
by Bios
zeleni zub » wrote:
Zašto samo tjedana dana?
Držim ga duže., pripremim gomashio. S tim da ga smeljem, a ne gnječim u mužaru. Sad ne znam jel makrobiotičari žele da ga drobimo u mužaru zato da se esencije našeg bića prožmu s energijom zemlje, vatre i oblaka oko sezama ili se radi o kvalitativnoj razlici, no uglavnom ubacim u Iskru i zum, zum.
Tako je pisalo u knjizi. S obzirom da mi je to bilo za djecu nisam htjela provjeravati može li duže stajati.

Da, i ja meljem, a ne gnječim u mužaru. Znam te njihove spike oko kruženja energije, bla, bla, al' mi nisu napete. :D

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 11 Aug 2012, 22:48
by Pješčana
imam sezam, imam mlinac, onaj bakreni, turski :)
ručni

kad opletem! :zubo:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 12 Aug 2012, 01:28
by *jezebel*
meni je cesto jednostavnije u muzaru. imam bijesni granitni u kojem ga dobro sredim u par poteza. mogu ubaciti sezam direktno iz tave. vruceg ga ne volim stavljati u sjeckalicu, to mi je jako mrsko kad je u pitanju plastika, a sezam zaista dugo zadrzava toplinu. s druge strane, sjeckalica je zgodna za vece kolicine ili ako se nece odmah jesti.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 12 Aug 2012, 09:56
by Pješčana
znači, prvo tavica, zatim mlinac?
hvala!

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 12 Aug 2012, 11:22
by baja
Bios » wrote:Sezam se preporučuje i sasvim maloj djeci kao odličan izvor kalcija.
kalcij se preporuča i za alerigije na sunce, zar ne?
pojavio mi se taj sunčani osip po butinama pa sam jučer u sve stavila sezam;
u frape, u faširance s tikvicama, a još sam ih dodala i u mrvice za paniranje
danas ću ga dodati i u krumpir salatu :o

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 12 Aug 2012, 13:33
by Donna Sole
baja » wrote: kalcij se preporuča i za alerigije na sunce, zar ne?
pojavio mi se taj sunčani osip po butinama pa sam jučer u sve stavila sezam;
u frape, u faširance s tikvicama, a još sam ih dodala i u mrvice za paniranje
danas ću ga dodati i u krumpir salatu :o

I ja tako radim...u sve , mljeveni, nemljeveni, samo neka ga ima...Radila sam pogaču s tikvicama i kukuruznim brašnom, dakle bez običnog brašna, naribala tikvicu , kapulu i začinila s par slanih srdela. Ispekla ko pitu i da bude prava muška hrana ako se skupi ekipa popodne na vaterpolu , napravila sam ljuti umak od ljutih feferona. To se samo prži , što se više prži, bude ljuće, i pred kraj ubacila sjemenke sezama da sve to skupi...Sad se to stavi preko tih tikvica i onda plačeš :rofl: ja od sreće jer volim ljuto, a neko od muke...Ma nek zalije pivom, ako mu smeta...
Kad smo kod pive, piva ima glutena, pa Pješčana, obrati pažnju.
Kkao velim, sezam uvijek i svuda.
Jutrošnji mi je doručak bio skuhana quinoia i sjemenke suncokreta, mljevene sjemenke lana i sezam... Meni čisto dosta , energije za pola dana.. :cerek:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 12 Aug 2012, 16:02
by Pješčana
ne pijem pivu, a vino smijem :D

evo sad su prošla dva tjedna, i mogu reći da sam gladna. krenem jesti, ali se zasitim brzo. trudim se jesti sve što mi je dopušteno, i raznoliko je, ali ne možeš pojest kilu povrća :tuzni: u jednom obroku.
mogu reć da sam se navikla na prehranu , i još bitnije, tijelo mi se polako naviklo.
dobila sam masu informacija ovdje i na starom forumu, jer sam aktivirala sve, za koje sam smatrala da mi mogu pomoći.
osim toga, frendica mi je donijela iz UK knjigu Gillian McKeith, ne znam ima li je kod nas, nisam ni pitala- You are what you eat cookbook, s odličnim receptima i detaljima što koje jelo sadrži.
U DMu i Intersparu sam našla tjesteninu bez glutena. U Kauflandu sam našla sardine u maslinovom ulju (ne smijem biljno ulje). Što se tiče kalcija, kupila sam sezam, imam mlinac, i našla sam jogurt s 0,5 %mm, i nadam se da ne lažu.
Srećom ljeto je i imam masu voća i povrća, što mi je preporučljivo. Danas sam radila blitvu na lešo, i malo je tužno staviti samo malo ulja, jer moram zbrajati količinu ulja, al jebiga, da se i to.

DM nudi neke kruhove s bučinim sjemenkama, na kojem ne piše da ima gluten. Osim tog, kupila sam kukuruzno brašno i imam pekač pa ću pokušat speć kruh.

Kupila sam integralnu rižu. Da, zaboravila sam, u Intersparu na policama bez glutena stoje špageti od ječma :D, samo da znate, to nije istina.

Imam rižino mlijeko za popit kavu doma, ali sam se uspjela navići i na čistu kavu, i sad pijem duple kave bez šećera :D

novost je da imam strašnu potrebu za voćnim sokovima, što valjda nikad dosad nisam imala :ne zna:

što se tiče soje, mislim da me zeleni zub pitala, na lijeku koji uzimam za štitnjaču piše da ne bih trebala konzumirati soju.

teoretski, mogla bih jesti fat free sladoled, samo kad ga nađem :zubo:
super su mi vaši savjeti, hvala vam puno.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 12 Aug 2012, 20:56
by *jezebel*
pa fat free sladoledi su ti manje-vise svi oni vocno-vodeni. ili zamrznes sok ili vocni pire.

od mlijecnih sladoleda si u sparu pogledaj sladolede nasch. nisam nesto zagledala, ali u sjecanju mi je da je to nesto, kao, dijetno. koliko tocno masnoce ima, ne znam.

mislila sam da ti kofein nije preporucljiv.

kupi si mljevenu mahunu ili cijelu mahunu vanilije pa si s tim mozes malo poboljsavati smoothieje, hoummejd sladolede i slicno.

navodno je fina banana kad je se zamrzne i onda ubaci u blender. ja sam radila obratno, prvo smiksala (ok, dodavala sam i vrhnje) pa zamrzavala i bilo je super, samo ne smije previse odstajati da ne bude k'o kamen.

sjetila sam se imena one bezglutenske mjesavine za kolac iz muellera koju sam ti spominjala: ruf.
zaviri u mueller, ima tamo dosta toga.

btw, ako smijes ribu iz konzerve, ja u zadnje vrijeme mlatim po friganim srdelama u maslinovom ulju od mardesica. bas su mi fine, nisu mi preteske kao sto one jeftinije znaju biti. jedem one spar premium, kostaju oko 13 kn, ali mislim da bi trebale biti iste i one mardesiceve u crno-zlatnom pakiranju, cijena je tu negdje. to mi je bas zgodno za neki brzinski ljetni obrok. bolje to nego pasteta. onaj moj kaze kak' smrde te sardine, al' njemu sve sardine smrde.
inace, dobre su i zbog kalcija, ako jedes onu koscicu. u ovim mardesicevim se ni ne osjeti.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 12 Aug 2012, 22:19
by zeleni zub
Možeš raditi sladoled od banane koju izmutiš s jogurtom (taj koji si našla) i šlagom ako smiješ biljni. To bude stvarno fino. Vjerojatno bi bilo fino i s kupinama.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 12 Aug 2012, 23:28
by Pješčana
*jezebel* » wrote:
od mlijecnih sladoleda si u sparu pogledaj sladolede nasch. nisam nesto zagledala, ali u sjecanju mi je da je to nesto, kao, dijetno. koliko tocno masnoce ima, ne znam.

mislila sam da ti kofein nije preporucljiv.

kupi si mljevenu mahunu ili cijelu mahunu vanilije pa si s tim mozes malo poboljsavati smoothieje, hoummejd sladolede i slicno.

navodno je fina banana kad je se zamrzne i onda ubaci u blender. ja sam radila obratno, prvo smiksala (ok, dodavala sam i vrhnje) pa zamrzavala i bilo je super, samo ne smije previse odstajati da ne bude k'o kamen.

btw, ako smijes ribu iz konzerve, ja u zadnje vrijeme mlatim po friganim srdelama u maslinovom ulju od mardesica. bas su mi fine, nisu mi preteske kao sto one jeftinije znaju biti. jedem one spar premium, kostaju oko 13 kn, ali mislim da bi trebale biti iste i one mardesiceve u crno-zlatnom pakiranju, cijena je tu negdje. to mi je bas zgodno za neki brzinski ljetni obrok. bolje to nego pasteta. onaj moj kaze kak' smrde te sardine, al' njemu sve sardine smrde.
inace, dobre su i zbog kalcija, ako jedes onu koscicu. u ovim mardesicevim se ni ne osjeti.
misliš ove? :D
Image
baš sam pojela jednu, jako su fine, ali isto, nisam ih našla u svakom dućanu, btw. u Kauflandu su 10 kuna. samo ne piše na ovima da su frigane :misli:

uglavnom, te sardine u maslinovom smijem.
planiram blendat banane, rogač, kakao prah, oblikovat u nešto i smrzavat.

što se tiče kofeina, ako se osjećam dobro, smijem do 3 šalice dnevno- to uključuje i kolu, čaj- mogu birati, ali u totalu tri čaše.
hvala za tip za vaniliju i Müller.

@ zub- problem je što sam ograničena uvijek s nečim- il je biljno ulje, il je m mast veća od 1%, il je hidrogenizirano palmino ulje, il ima glutena :tuzni: :bang:
ali ovo s kupinama je super ideja, taman sam si kupila dvije porcije kupina na placu neki dan.

sad sam trenutno u drugoj fazi ( po mojoj osbnoj kategorizaciji :D), gdje sam započela s brojanjem unosa masti, i to je zajebano. toliko pazim da ne pretjeram da sam danas premalo unijela, pa sam sad navečer išla pojest ove sardine.

kupila sam si pastrva i papaplina i bacila u doboko, to ću kroz tjedan spremati. sad imam blitve i raštike i domaćih paradajza i tikvica, pa planiram dinstat i puno svježeg povrća. i da, ove godine još više smrzavat.
što se tiče riba u konzervi, ja sam sad otkrila da sve one fine ribe koje sam jela, u tomatenzosu i slično, su u biljnom ulju, dakle pa paa :w

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 13 Aug 2012, 01:53
by *jezebel*
awwww, uslikana sam. :cerek:

u, ne znam kakve su ove, to nisam probala. od mardesica znam samo za mardesic crno-zlatne i spar premium. tek sam sad nakon dugo vremena to opet pocela jesti pa nisam u toku.

super da smijes malo kofeina, zna goditi. :D tri salice uopce ne zvuci lose.

odredjenih cajeva mozda smijes cak i vise. mozda nesto za bebe (one fenchel-anis-kummel kombinacije)... i obavezno barem probaj kukicha caj, ja ga jako volim. ima vrlo malo kofeina, a negdje sam citala i da uopce nema, ali to valjda ovisi o proizvodnji i o udjelu lisca ako ga ima, nisu svi jednaki. mozes ga kupiti u bio&bio (trebali bi drzati nekoliko vrsta), u cokoladnici u cc1 i u franji (u franji mislim da bi mogao biti najskuplji). sastoji se uglavnom od grancica, a okusi variraju, vidjet ces koji ce ti se najvise svidjeti kad ih probas par. slicni, naravno, jesu, ali jedan te moze malo vise podsjecati na kavu, drugi moze biti mlitaviji drvenasto-slatkast, treci svjeziji i travnatiji...

dugo nisam kupila kukichu, moram ponovno. :cerek:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 16 Aug 2012, 01:23
by zeleni zub
S obzirom na dozvoljeni meni najbolje bi ti bilo kupiti neki mate čaj, nema kofeina, a potiskuje apetit :zubo: .

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 12 Oct 2012, 11:58
by Euklid
@Pjescana

evo ti nesto bez glutena,
vrlo je zdravo

i posve besplatno ovih dana

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 12 Oct 2012, 15:02
by Pješčana
Euklid » wrote:@Pjescana

evo ti nesto bez glutena,
vrlo je zdravo

i posve besplatno ovih dana
nisam to znala.
hvala! :D

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 10 Jun 2013, 10:25
by Donna Sole
ljuti umak za ljubitelje ljutog umaka :zubo: :rofl:


Najvolim palentu s kiselim mlijekom ali kako sam sve te laktozne i glutenske namirnice izbacila, menu sam prilagodila novonastalim prilikama.
Svaki tereći dan radim mlijeko od mješavine badema, oraha, suncokreta i sezama, nekad i lješnjaka. Odlično mi je, sviđa mi se okus ali mine paše s palentom, samo kao napitak.
Volim za palentu umak od vrhnja s češnjakom i pancetom, ali zbog , kako rekoh, laktoze ne mogu ni to.
E, pa sam smislila zamjenski:
Par vrlo malih fetica pancete otopit na vreloj tavici, kad pusti mast dodati ssitno sjeckani češnjak. Kad češnjak počme puštai miris, doda se malo čilija i na sve se ulije pola čaše mlijeka, tog bademovog...

I eto, slanoljuti umak.
Ko ne voli ljuto, nek ne stavi čili i stavi samo malo crvene slatke paprike u prahu.

A originalni recept ide slično, samo se koristi vrhnje umjesto bademovog mlijeka ...

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 11 Jun 2013, 19:50
by ElliQuinn
Kako točno radiš bademovo mlijeko?

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 11 Jun 2013, 20:28
by Donna Sole
Sjemenje tj badem, orahe, suncokret i sezam , lješnjak, (dakle po želji može sve ili neke) potopiti oko 10-12 sati u vodu. Ukupna količina sjemenja neka bude 100-150g. Vodu proliti, sjemenje oprati i staviti u blender zajedno sa suhim voćem radi sladora. Ja stavim suhe smokve 3-4 kom . Grožđice mi daju pomalo kiselkast okus pa izbjegavam. Datulje su također dobre. Staviti prstohvat soli . Sve to miksati dodavajući vodu. Procijediti i eto mlijeko. Dobijem oko 1l mlijeka, ali mislim da je najbolje probati pa po volji tu količinu vode povećati ili smanjiti.
Ona pulpa što ostaje je iskoristiva za kolače a sad sam u fazi eksperimenta da od toga probam napravit maslac pa javim ako uspijem.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 11 Jun 2013, 20:31
by Margarita
Javi ti ako napraviš kajmak. Sad mi se jedu žganci s kajmakom.

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 22 Oct 2016, 23:13
by Donna Sole
Evo teme za dizanje. Em je gastro, em je nešto o autoimunim bolestima.


Vidim da sam ja u međuvremenu postrožila svoju prehranu, i time se dovela u poziciju da više varam. Sebe. Kradem i lažem.Ali svaki je dan novi početak, i svaki se dan opet trudim .Pa tako tjedan dana pazim a onda sama sebi uteknem i odem u štetu. :o :facepalm:

:tuzni:

Re: Prehrana za autoimune bolesti

Posted: 22 Oct 2016, 23:38
by Euklid
pih, u tom pogledu ja varam svaki dan... :D