Prehrana za autoimune bolesti

Žlicu, žlicu nam dajte, jer utjehe nema u vodi
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Aug 2012, 13:42

Judolino je dobro rekao negdje na ovom velikom forurmu- otvori temu na Gastru.
Dakle, otvaram temu o prehrani. Mojoj. Ne da mi se opet o svim dijagnozama koje imam i koje me čekaju kroz neko vrijeme,već sam navela da su se aktivirale neke autoimune bolesti, ali ono što moram naglasiti je da je prehrana jedan jako bitan faktor za mene od sad pa nadalje.
Ono što sam uspjela izguglati dosad, i što sam uspjela popričati s ljudima koji žive sa sličnom dijagnozom, jest da, ako želim živjeti dugo i kvalitetno, moram jesti određene stvari, a određene stvari prestati jesti. Ne ponekad, ne smanjiti, ne pregovarati oko toga, nego stati.
Odsad nadalje, nema crvenog mesa niti masnoća životnjskog porijekla. Nema mliječnih proizvoda ( osim onog što nađem da je manje od 1% mm)i nema žitarica s glutenom.
Što mi ostaje? Ostaje mi svašta, ali morat ću zbrajat kroz dan koliko unosim masti bilnog i životnjskog porijekla.
Teoretski, mogu ja jesti i meso- puru, i pile. Krto meso, bez loja i kože i masti. Postoji određena gramaža svaki dan, koja uopće nije fora :visi:

Dobro bi mi došli svi recepti koji vam padnu na pamet. Naravno da znam masu toga spremiti, ali odsad nadalje sam ograničena vrstom hrane, dakle, svi veggie recepti, ako vam nešto padne na pamet, dajte molim vas podijelite.
Isto tako, pkušavam skužiti što sve od tih žitarica nema gluten, i gdje se nabavlja.
Riba- koje su dobre, koje su fine, koje su lake za pripremiti? našla sam recepte za riblju juhu i brudet i fiš, i nemam pojma ima li nešto četvrto? :misli:

eto, hvala


Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Aug 2012, 13:57

Zašto ne smije pržena riba? Ili pečena u pećnici? Mi smo neko dulje vrijeme imali u prehrani ograničenje masnoće. Što u praksi znači da smo trošili litru do dvije ulja godišnje. Riba se pekla u tavi od gusa (i teflon je isto dobar) tako da bi se prethodno samo malo nakapala uljem u zdjeli pa promiješala i tako lagano zamašćena (zauljena) stavljala na vruću tavu. Pećnica - ista stvar.

Sigurno znam da su neglutenske žitarice kukuruz, riža, heljda, lećino brašno i kvinoja. Kvinoje (pod nazivom quinoa) imaš i u DM-u.

A recepti - tu ti ja nisam jaka. Uvijek sam u životu nešto improvizirala.

S laktozom si OK?

P. S. Želim ti da te ne zgazi auto dok se budeš dugo i sretno trudila da poživiš. :cerek:
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

03 Aug 2012, 13:59

Bez glutena su riža, proso, heljda, amarant, kvinoja i kukuruz. Toga sigurno ima u bio&bio, a nekih stvari ima i u DM-u, na primjer rižino mlijeko i oni stiroporasti krekeri od riže i amaranta.
Amarant nisam nikad radila, ali čula sam da ide u slatka i slana jela, a od njega se mogu raditi i kokice (ali vrlo sitne).
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

03 Aug 2012, 14:01

Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

03 Aug 2012, 14:07

Ovu nisam našla za skinut, ali je bezglutenska i vege:

http://www.gastro.hr/3715.aspx
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

03 Aug 2012, 14:18

Dok sam lezala i sama u bolnici s osobom koja je imala jednu tezu autoimunu bolest savjetovala me da koliko god cesto mogu popijem domaci sok od cikle, mrkve, jabuke.

Evo kopiranog teksta:

Vitaminski napitak
Priredite po 20 dekagrama očišćene sirove cikle, mrkve i jabuke pa u sokovniku od njih iscijedite sok. Dobivenom napitku dodajte sok jedne naranče i jednog limuna. Taj vitaminski napitak priprema se svakog dana i pije, u više navrata, u gutljajima po pola decilitra. On podiže imunitet organizma, poboljšava krvnu sliku, regulira probavu, smiruje nervnu napetost i, općenito, jača organizam.

Sto se vegetarijanskih recepata tice tu imam zaista puno, jer vecina ljudi s kojima se druzim jesu vegetarijanci. E sad ja ne znam gdje sve nema glutena. :misli:
Evo zadnje sam radila nabujak od batate.

Mozes raditi razna rizota sa povrcem. Ribu u foliji pecenu sa hrpom povrca. Zapravo mozes i vegi lazanje i sve ako kupis bezglutensko brasno.
Pa fine povrtne omlete. :)
Kruh isto mozes jesti i sama u pekacu spremati.

Mozda po zagrebu ima ducana s bezglutenskim proizvodima? Znam da u mom ducanu a nije specijaliziran ima i gluten free kora za lazanje i paste, ma svaki proizvod.

Smijes li posni sir? on se i kod osoba koje inace izbjegavaju mlijecno dosta cesto nadje na jelovniku. Sa njim mozes isto svasta nadopuniti.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

03 Aug 2012, 14:27

Gluten free recepti:

http://allrecipes.com/recipes/healthy-r ... uten-free/

http://allrecipes.com/Recipe/Quinoa-Sid ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/butternut- ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/butternut- ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/carrot-rice/detail.aspx

http://allrecipes.com/HowTo/Using-Alter ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/the-best-g ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/sweet-cand ... etail.aspx

http://allrecipes.com/recipe/brazilian- ... etail.aspx

A mozes i razne aka makrobioticke popecke slagati. :)

Vidi ovaj divan blog :)

http://glutenfreegoddess.blogspot.de/

Ima zanimljive recepte tipa kruh sa tikvicama/od tikvica, ili drugi od maslina, pa slatko crumble s vocem. Pa recept za jutarnje power stangice. :)
Zapravo taj blog je pun ideja da mozes jesti jako jako puno stvari kad ih radis sa bezglutenskim brasnom.
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

03 Aug 2012, 14:47

i bezglutenske zitarice mogu biti kontaminirane glutenom (ako se obradjuju u istom pogonu) pa mozete biti sigurni tek ako su certificirane (na takvima u pravilu pise da su bez glutena ili imaju prekrizen onaj klas psenice, a postoje i posebne linije, npr. spar free from ili preskupi schar). no pretpostavljam da gluten u tragovima ne treba zabrinjavati pjescanu ako ne boluje od celijakije.

ne pada mi na pamet neki konkretan recept, ali veg(etarij)anskih i low fat recepata po netu sada, fala bogu, ima. unos ribe svakako pojacaj, ali i lana. mozes i ulje nocurka. riba mislim da je ok pecena, ali ne i przena.

od kupovnih bezglutenskih proizvoda koji nisu pretjerano skupi preporucam spar free from spagete od rize i kukuruza. meni su jako fini, nisu onako ljigavo glatki kao kupovna tjestenina, bas me podsjecaju na dobre domace rezance. nesto su skuplji od klasicne psenicne tjestenine, ali jeftiniji od cistih rice noodlesa. lagano su slatkasti, ali ne i slatki, bas onako ugodan okus. ja nemam celijakiju, a nisam ni tip za tjesteninu, ali tu tjesteninu bas volim. no ne znam ima li je jos uvijek za kupiti, nisam dugo gledala.
nekidan sam kupila spar free from cokoladne cornflakese, prefini su mi, zacas sam ih potrosila.
eto, nisam bas preporucila najzdravije, buduci da je ugljikohidratno, ali barem je fino i bez glutena.
how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Aug 2012, 14:57

divni ste, hvala vam puno svima.

već sam se prebacila na rižino piće, ima kalcij i nema glutena ni laktoze.
što se tiče masnoća, malo je komplicirano. naime, dnevno smijem unijeti određeni broj grama životnjske maste i biljne. što znači da će riba biti pečena na jako jako malo ulja.

potražila sam glutenfree kruh, i slažem se s jez, i ja sam našla na netu info kako se često te žitarice melju u istim strojevima.
no, korak po korak.
izbacila sam crveno meso, izbacila sam šećere, mlijeko, mliječne proizvode.
sad tražim mjesta di ću moći kupovati žitarice bez glutena- sad kad znam koje nemaju gluten, znala sam za kukuruz i proso dosad.

sve ostalo, polako. niti je bolest došla u jednom danu, niti će proći ili se pogoršati preko noći.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

03 Aug 2012, 15:26

kakvo je to rizino pice?
Pada mi na pamet njihova rakija. :o
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Aug 2012, 15:29

:rofl:

Image
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

03 Aug 2012, 15:33

hvala! To bi bilo nesto kao rizino mlijeko? :misli:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Aug 2012, 15:43

nemam pojma, valjda :ne zna:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

03 Aug 2012, 15:47

Smiješ li gljive jesti? One nude mnoštvo mogućnosti za kombinacije sa povrćem.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Aug 2012, 16:18

Ne odgovara ti ono Dukatovo mlijeko s manje laktoze? Ne znam kako se zove. Dobro jutro ili tako nekako. :ne zna:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

03 Aug 2012, 17:02

MmeTipfeler » wrote:Ne odgovara ti ono Dukatovo mlijeko s manje laktoze? Ne znam kako se zove. Dobro jutro ili tako nekako. :ne zna:
ima 2.8 % mm, ja ne smijem iznad 1,0 % mm
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

03 Aug 2012, 17:38

Pješčana, ribu možeš peći u masnom papiru bez ulja. Poslije je samo pokapaš s malo maslinovog (ako i koliko smiješ).

Makronova ima radionice kuhanja kroz cijelu godinu.

http://www.makronova.com/posts.aspx?PageID=44&cmsID=115

Ne trebaš se prebaciti na taj način prehrane, ali svakako ćeš naučiti puno o namirnicama koje smiješ jesti i kako ih pripremati.
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

03 Aug 2012, 17:46

Pieshtschana, moja šogorica već više od godine pije green smoothije i mislim da bi ti to moglo biti na listi onoga što smiješ i, kako ona kaže, vrlo je korisno i vrlo zdravo. Žena koja je to prva "patentirala" je Victoria Boutenko, pa ne budi ti teško - uguglaj i vidi kaj ima, jer ima puno toga, da ti sad ne linkam milijun stranica...
Ona se educirala i o prehrani po krvnim grupama za što je, također, iznijela vrlo pozitivna iskustva.
http://www.drlam.com/blood_type_diet/index.asp

I samo hrabro, bez predaje. :)
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

03 Aug 2012, 17:53

Ako smijes jesti gljive budemo te judolino i ja snabdijevali vrganjima i receptima ;)
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Aug 2012, 17:58

Pješčana » wrote: ima 2.8 % mm, ja ne smijem iznad 1,0 % mm
Šit! A jel nema Meggle ili netko mlijeko baš potpuno bez laktoze i nemasno? Nekako mi se učinilo, ali ja to samo usput i površno primijetim jer mi nije važno. Ti vjerojatno bolje znaš.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

03 Aug 2012, 18:21

Pa jel Pjescanoj laktoza problem? Ili samo da je mast ispod 1 %.

Tih skim milk-ova bi trebalo negdje biti, barem u ducanima koji drze strane proizvodjace. Meggle ima 1%-totno. Ima i trajnog alpskog raznih proizvodjaca (koji izvoze za Hrvatsku 1%-totno ili cak jos i manje.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

03 Aug 2012, 18:43

ombia » wrote:Pa jel Pjescanoj laktoza problem? Ili samo da je mast ispod 1 %.
Čini se da jest kad pije rižino mlijeko. A najmanje masno mlijeko za koje znam kod nas jest ono s 0,9% i odvratno je.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

03 Aug 2012, 19:32

Pješčana...žao mi je :grli: .
Ne znam koja je bolest u pitanju, nije me bilo neko vrijeme, ustvari ne znam ni oće li ti ovo pomoć, samo sam htjela nešto ti napisat, isusbog kako sam se smotala...vako, to što si napisala da ne smiješ jest mi liči na jednu bolešćinu koju nekom kog znam pokušavaju dijagnosticirat, il utvrdit da ju nema, i nadam se da je niti jedno od vas dvoje nema, i sve u svemu da skratim ovu petljanciju ta je osoba kupila ovo http://www.tefal.com.hr/All+Products/Co ... ctiFry.htm i jako je zadovoljna. Dobije se uz to i knjižica s receptima. Malo je cijena paprena, al veli da se isplati.
Probala sam par jela iz toga, finog su okusa. Nije pomfri ko kad ga pržiš u ulju, al nije ni loš. A neke su mi stvari čak i ukusnije.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

03 Aug 2012, 22:06

MmeTipfeler » wrote:Čini se da jest kad pije rižino mlijeko. A najmanje masno mlijeko za koje znam kod nas jest ono s 0,9% i odvratno je.
A jebiga a kome pomaze sto si ovo napisala? :bicedobro: Zna i Pjescana da je to drugaciji okus.
Krivo sam napisala, mislila sam to 1%-totno.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

04 Aug 2012, 00:09

vidte, smijem skimmed milk, od 1% na niže. ono što sam u RH probala od toga meni nije za pit, jebo takvo mlijeko. imam osjećaj da izbace mliječnu mast i ubace škrob da zgusne sve to. prije ću pit crnu kavu.
mogu jest jogurt ispod 1%, to sam našla, mogu jest posnu skutu ispod 1%, to moram naći.
laktoza mi je problem, gluten, i neki protein koji se nalazi u crvenom mesu i mastima životinjskog podrijetla. ne mogu ga potpuno izbaciti, ali smijem dnevno pojesti 15 grama masti životinjskog podrijetla. inače, američki prosjek potrošnje istog je 125 grama. od masti biljnog podrijetla, mislim da smijem oko 40 grama. tu ulaze ulja, ali i orašasti proizvoidi. sve je zbrajanje.
kupila sam rižino nazovi mlijeko, za početak, pijem uz kavu i počela sam jest uz žgance, to smijem.
od ulja smijem maslinovo, suncokretovo, bučino i laneno.
šećeri svih vrsta su zabranjeni. grickalice također.
imam pekač pa ću si počet peći kruhove, ali moram potražiti bezglutensko brašno prvo.

hvala vam na savjetima i linkovima, meni je sve ovo jako novo, pokušavam ne promijenit prehranu preko noći jer mislim da je i to napad na organizam, ali već sam izbacila crveno meso, mlijeko, slatkiše, grickalice. luda sam zbog toga i jako gladna. jedem rižu s dinstanim povrćem. :rolleyes:
čokoladu ne smijem ali bih teoretski mogla kakao u prahu, pa si mislim raditi kolače s njim i medom i rogačem i drugim začinima.
super je ideja za peć ribu u foliji. sad malo gledma po dućanima i za dimljenu ribu, pretpostvaljam da će mi dojaditi uvijek isto jako brzo.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Post Reply