Prehrana za autoimune bolesti

Žlicu, žlicu nam dajte, jer utjehe nema u vodi
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

07 Aug 2012, 16:45

Sezam se preporučuje i sasvim maloj djeci kao odličan izvor kalcija. Samo se poprži na suhoj tavi i usitni u onom mlinu za kavu ili šećer u prahu (ako to više itko ima doma; moj je stariji od mene).

Može stajati oko tjedan dana u dobro zatvorenoj posudi.

Dovoljna je 1 žličica dnevno koja se pomiješa s nekom drugom hranom.

Djeca su mi još uvijek luda za sezamom u svemu i svačemu. :D


Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

07 Aug 2012, 17:29

imam mlinac, imamsezam. bit ce mljevenja. :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

07 Aug 2012, 17:53

Prži ga na najmanjem mogućem plamenu i stalno miješaj jer će ti inače iskakati iz tave ko kokice. :D
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

08 Aug 2012, 13:53

meni sezam ne iskace iz tave, tu i tamo malo poskoci, ali samo malo prodrmam tavu i to je to, ionak' se ne treba prziti dugo.

ja sam sezam obozavala i toliko sam ga jela da mi se lagano zgadio. inace imam problema s unosom kalcija, tesko mi je unijeti dovoljno ma koliko se trudila, mnoge namirnice bogate kalcijem jednostavno ne mogu konzumirati u dovoljno velikoj kolicini. tako da sam se odlucila opustiti i sad vec neko vrijeme trosim kalcij citrat. ionako druge dodatke ne pijem, osim povremeno probiotika.

pjescana, za druge stranice ne znam, ali probaj se malo poigrati s ovim: http://www.cronometer.com/
evo sta ti izadje za jednu bananu srednje velicine: http://cronometer.com/food.html?food=54 ... nas%2C+raw
u tablici dodajes namirnicu po namirnicu i odredjujes kolicine (nekih namirnica, naravno, nema, a i nije uvijek jednostavno odrediti kolicinu, ali probaj naznaciti barem otprilike), mozes pratiti svaku pojedinacnu namirnicu, a sve to se zbraja i na kraju ti izbaci koliko si pojedinih nutrijenata unijela. mozes voditi i dnevnik pa se podsjetiti kako je bilo prije. ja sam cronometer koristila nekoliko tjedana, cisto da vidim kako stojim, onda sam prestala jer ne volim brojanje i vaganje, ali nije tesko. posebno bi ti moglo koristiti u pocetku dok si ne izbalansiras prehranu.
how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

09 Aug 2012, 14:51

Bios » wrote: Može stajati oko tjedan dana u dobro zatvorenoj posudi.
Zašto samo tjedana dana?
Držim ga duže., pripremim gomashio. S tim da ga smeljem, a ne gnječim u mužaru. Sad ne znam jel makrobiotičari žele da ga drobimo u mužaru zato da se esencije našeg bića prožmu s energijom zemlje, vatre i oblaka oko sezama ili se radi o kvalitativnoj razlici, no uglavnom ubacim u Iskru i zum, zum.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

09 Aug 2012, 14:52

Pješčana » wrote: proverila sam, ne mogu soju jzbog lijekova za hipotireozu koje koristim :facepalm:
To ti je rekao dr.? Jel zbog fitoestrogena?
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

09 Aug 2012, 15:45

zeleni zub » wrote:
Zašto samo tjedana dana?
Držim ga duže., pripremim gomashio. S tim da ga smeljem, a ne gnječim u mužaru. Sad ne znam jel makrobiotičari žele da ga drobimo u mužaru zato da se esencije našeg bića prožmu s energijom zemlje, vatre i oblaka oko sezama ili se radi o kvalitativnoj razlici, no uglavnom ubacim u Iskru i zum, zum.
Tako je pisalo u knjizi. S obzirom da mi je to bilo za djecu nisam htjela provjeravati može li duže stajati.

Da, i ja meljem, a ne gnječim u mužaru. Znam te njihove spike oko kruženja energije, bla, bla, al' mi nisu napete. :D
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

11 Aug 2012, 22:48

imam sezam, imam mlinac, onaj bakreni, turski :)
ručni

kad opletem! :zubo:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

12 Aug 2012, 01:28

meni je cesto jednostavnije u muzaru. imam bijesni granitni u kojem ga dobro sredim u par poteza. mogu ubaciti sezam direktno iz tave. vruceg ga ne volim stavljati u sjeckalicu, to mi je jako mrsko kad je u pitanju plastika, a sezam zaista dugo zadrzava toplinu. s druge strane, sjeckalica je zgodna za vece kolicine ili ako se nece odmah jesti.
how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

12 Aug 2012, 09:56

znači, prvo tavica, zatim mlinac?
hvala!
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

12 Aug 2012, 11:22

Bios » wrote:Sezam se preporučuje i sasvim maloj djeci kao odličan izvor kalcija.
kalcij se preporuča i za alerigije na sunce, zar ne?
pojavio mi se taj sunčani osip po butinama pa sam jučer u sve stavila sezam;
u frape, u faširance s tikvicama, a još sam ih dodala i u mrvice za paniranje
danas ću ga dodati i u krumpir salatu :o
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

12 Aug 2012, 13:33

baja » wrote: kalcij se preporuča i za alerigije na sunce, zar ne?
pojavio mi se taj sunčani osip po butinama pa sam jučer u sve stavila sezam;
u frape, u faširance s tikvicama, a još sam ih dodala i u mrvice za paniranje
danas ću ga dodati i u krumpir salatu :o

I ja tako radim...u sve , mljeveni, nemljeveni, samo neka ga ima...Radila sam pogaču s tikvicama i kukuruznim brašnom, dakle bez običnog brašna, naribala tikvicu , kapulu i začinila s par slanih srdela. Ispekla ko pitu i da bude prava muška hrana ako se skupi ekipa popodne na vaterpolu , napravila sam ljuti umak od ljutih feferona. To se samo prži , što se više prži, bude ljuće, i pred kraj ubacila sjemenke sezama da sve to skupi...Sad se to stavi preko tih tikvica i onda plačeš :rofl: ja od sreće jer volim ljuto, a neko od muke...Ma nek zalije pivom, ako mu smeta...
Kad smo kod pive, piva ima glutena, pa Pješčana, obrati pažnju.
Kkao velim, sezam uvijek i svuda.
Jutrošnji mi je doručak bio skuhana quinoia i sjemenke suncokreta, mljevene sjemenke lana i sezam... Meni čisto dosta , energije za pola dana.. :cerek:
kurvanjski avatar, a
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

12 Aug 2012, 16:02

ne pijem pivu, a vino smijem :D

evo sad su prošla dva tjedna, i mogu reći da sam gladna. krenem jesti, ali se zasitim brzo. trudim se jesti sve što mi je dopušteno, i raznoliko je, ali ne možeš pojest kilu povrća :tuzni: u jednom obroku.
mogu reć da sam se navikla na prehranu , i još bitnije, tijelo mi se polako naviklo.
dobila sam masu informacija ovdje i na starom forumu, jer sam aktivirala sve, za koje sam smatrala da mi mogu pomoći.
osim toga, frendica mi je donijela iz UK knjigu Gillian McKeith, ne znam ima li je kod nas, nisam ni pitala- You are what you eat cookbook, s odličnim receptima i detaljima što koje jelo sadrži.
U DMu i Intersparu sam našla tjesteninu bez glutena. U Kauflandu sam našla sardine u maslinovom ulju (ne smijem biljno ulje). Što se tiče kalcija, kupila sam sezam, imam mlinac, i našla sam jogurt s 0,5 %mm, i nadam se da ne lažu.
Srećom ljeto je i imam masu voća i povrća, što mi je preporučljivo. Danas sam radila blitvu na lešo, i malo je tužno staviti samo malo ulja, jer moram zbrajati količinu ulja, al jebiga, da se i to.

DM nudi neke kruhove s bučinim sjemenkama, na kojem ne piše da ima gluten. Osim tog, kupila sam kukuruzno brašno i imam pekač pa ću pokušat speć kruh.

Kupila sam integralnu rižu. Da, zaboravila sam, u Intersparu na policama bez glutena stoje špageti od ječma :D, samo da znate, to nije istina.

Imam rižino mlijeko za popit kavu doma, ali sam se uspjela navići i na čistu kavu, i sad pijem duple kave bez šećera :D

novost je da imam strašnu potrebu za voćnim sokovima, što valjda nikad dosad nisam imala :ne zna:

što se tiče soje, mislim da me zeleni zub pitala, na lijeku koji uzimam za štitnjaču piše da ne bih trebala konzumirati soju.

teoretski, mogla bih jesti fat free sladoled, samo kad ga nađem :zubo:
super su mi vaši savjeti, hvala vam puno.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

12 Aug 2012, 20:56

pa fat free sladoledi su ti manje-vise svi oni vocno-vodeni. ili zamrznes sok ili vocni pire.

od mlijecnih sladoleda si u sparu pogledaj sladolede nasch. nisam nesto zagledala, ali u sjecanju mi je da je to nesto, kao, dijetno. koliko tocno masnoce ima, ne znam.

mislila sam da ti kofein nije preporucljiv.

kupi si mljevenu mahunu ili cijelu mahunu vanilije pa si s tim mozes malo poboljsavati smoothieje, hoummejd sladolede i slicno.

navodno je fina banana kad je se zamrzne i onda ubaci u blender. ja sam radila obratno, prvo smiksala (ok, dodavala sam i vrhnje) pa zamrzavala i bilo je super, samo ne smije previse odstajati da ne bude k'o kamen.

sjetila sam se imena one bezglutenske mjesavine za kolac iz muellera koju sam ti spominjala: ruf.
zaviri u mueller, ima tamo dosta toga.

btw, ako smijes ribu iz konzerve, ja u zadnje vrijeme mlatim po friganim srdelama u maslinovom ulju od mardesica. bas su mi fine, nisu mi preteske kao sto one jeftinije znaju biti. jedem one spar premium, kostaju oko 13 kn, ali mislim da bi trebale biti iste i one mardesiceve u crno-zlatnom pakiranju, cijena je tu negdje. to mi je bas zgodno za neki brzinski ljetni obrok. bolje to nego pasteta. onaj moj kaze kak' smrde te sardine, al' njemu sve sardine smrde.
inace, dobre su i zbog kalcija, ako jedes onu koscicu. u ovim mardesicevim se ni ne osjeti.
how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

12 Aug 2012, 22:19

Možeš raditi sladoled od banane koju izmutiš s jogurtom (taj koji si našla) i šlagom ako smiješ biljni. To bude stvarno fino. Vjerojatno bi bilo fino i s kupinama.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

12 Aug 2012, 23:28

*jezebel* » wrote:
od mlijecnih sladoleda si u sparu pogledaj sladolede nasch. nisam nesto zagledala, ali u sjecanju mi je da je to nesto, kao, dijetno. koliko tocno masnoce ima, ne znam.

mislila sam da ti kofein nije preporucljiv.

kupi si mljevenu mahunu ili cijelu mahunu vanilije pa si s tim mozes malo poboljsavati smoothieje, hoummejd sladolede i slicno.

navodno je fina banana kad je se zamrzne i onda ubaci u blender. ja sam radila obratno, prvo smiksala (ok, dodavala sam i vrhnje) pa zamrzavala i bilo je super, samo ne smije previse odstajati da ne bude k'o kamen.

btw, ako smijes ribu iz konzerve, ja u zadnje vrijeme mlatim po friganim srdelama u maslinovom ulju od mardesica. bas su mi fine, nisu mi preteske kao sto one jeftinije znaju biti. jedem one spar premium, kostaju oko 13 kn, ali mislim da bi trebale biti iste i one mardesiceve u crno-zlatnom pakiranju, cijena je tu negdje. to mi je bas zgodno za neki brzinski ljetni obrok. bolje to nego pasteta. onaj moj kaze kak' smrde te sardine, al' njemu sve sardine smrde.
inace, dobre su i zbog kalcija, ako jedes onu koscicu. u ovim mardesicevim se ni ne osjeti.
misliš ove? :D
Image
baš sam pojela jednu, jako su fine, ali isto, nisam ih našla u svakom dućanu, btw. u Kauflandu su 10 kuna. samo ne piše na ovima da su frigane :misli:

uglavnom, te sardine u maslinovom smijem.
planiram blendat banane, rogač, kakao prah, oblikovat u nešto i smrzavat.

što se tiče kofeina, ako se osjećam dobro, smijem do 3 šalice dnevno- to uključuje i kolu, čaj- mogu birati, ali u totalu tri čaše.
hvala za tip za vaniliju i Müller.

@ zub- problem je što sam ograničena uvijek s nečim- il je biljno ulje, il je m mast veća od 1%, il je hidrogenizirano palmino ulje, il ima glutena :tuzni: :bang:
ali ovo s kupinama je super ideja, taman sam si kupila dvije porcije kupina na placu neki dan.

sad sam trenutno u drugoj fazi ( po mojoj osbnoj kategorizaciji :D), gdje sam započela s brojanjem unosa masti, i to je zajebano. toliko pazim da ne pretjeram da sam danas premalo unijela, pa sam sad navečer išla pojest ove sardine.

kupila sam si pastrva i papaplina i bacila u doboko, to ću kroz tjedan spremati. sad imam blitve i raštike i domaćih paradajza i tikvica, pa planiram dinstat i puno svježeg povrća. i da, ove godine još više smrzavat.
što se tiče riba u konzervi, ja sam sad otkrila da sve one fine ribe koje sam jela, u tomatenzosu i slično, su u biljnom ulju, dakle pa paa :w
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

13 Aug 2012, 01:53

awwww, uslikana sam. :cerek:

u, ne znam kakve su ove, to nisam probala. od mardesica znam samo za mardesic crno-zlatne i spar premium. tek sam sad nakon dugo vremena to opet pocela jesti pa nisam u toku.

super da smijes malo kofeina, zna goditi. :D tri salice uopce ne zvuci lose.

odredjenih cajeva mozda smijes cak i vise. mozda nesto za bebe (one fenchel-anis-kummel kombinacije)... i obavezno barem probaj kukicha caj, ja ga jako volim. ima vrlo malo kofeina, a negdje sam citala i da uopce nema, ali to valjda ovisi o proizvodnji i o udjelu lisca ako ga ima, nisu svi jednaki. mozes ga kupiti u bio&bio (trebali bi drzati nekoliko vrsta), u cokoladnici u cc1 i u franji (u franji mislim da bi mogao biti najskuplji). sastoji se uglavnom od grancica, a okusi variraju, vidjet ces koji ce ti se najvise svidjeti kad ih probas par. slicni, naravno, jesu, ali jedan te moze malo vise podsjecati na kavu, drugi moze biti mlitaviji drvenasto-slatkast, treci svjeziji i travnatiji...

dugo nisam kupila kukichu, moram ponovno. :cerek:
how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
zeleni zub
Posts: 494
Joined: 29 Nov 2011, 01:35

16 Aug 2012, 01:23

S obzirom na dozvoljeni meni najbolje bi ti bilo kupiti neki mate čaj, nema kofeina, a potiskuje apetit :zubo: .
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

12 Oct 2012, 11:58

@Pjescana

evo ti nesto bez glutena,
vrlo je zdravo

i posve besplatno ovih dana
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

12 Oct 2012, 15:02

Euklid » wrote:@Pjescana

evo ti nesto bez glutena,
vrlo je zdravo

i posve besplatno ovih dana
nisam to znala.
hvala! :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

10 Jun 2013, 10:25

ljuti umak za ljubitelje ljutog umaka :zubo: :rofl:


Najvolim palentu s kiselim mlijekom ali kako sam sve te laktozne i glutenske namirnice izbacila, menu sam prilagodila novonastalim prilikama.
Svaki tereći dan radim mlijeko od mješavine badema, oraha, suncokreta i sezama, nekad i lješnjaka. Odlično mi je, sviđa mi se okus ali mine paše s palentom, samo kao napitak.
Volim za palentu umak od vrhnja s češnjakom i pancetom, ali zbog , kako rekoh, laktoze ne mogu ni to.
E, pa sam smislila zamjenski:
Par vrlo malih fetica pancete otopit na vreloj tavici, kad pusti mast dodati ssitno sjeckani češnjak. Kad češnjak počme puštai miris, doda se malo čilija i na sve se ulije pola čaše mlijeka, tog bademovog...

I eto, slanoljuti umak.
Ko ne voli ljuto, nek ne stavi čili i stavi samo malo crvene slatke paprike u prahu.

A originalni recept ide slično, samo se koristi vrhnje umjesto bademovog mlijeka ...
kurvanjski avatar, a
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

11 Jun 2013, 19:50

Kako točno radiš bademovo mlijeko?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

11 Jun 2013, 20:28

Sjemenje tj badem, orahe, suncokret i sezam , lješnjak, (dakle po želji može sve ili neke) potopiti oko 10-12 sati u vodu. Ukupna količina sjemenja neka bude 100-150g. Vodu proliti, sjemenje oprati i staviti u blender zajedno sa suhim voćem radi sladora. Ja stavim suhe smokve 3-4 kom . Grožđice mi daju pomalo kiselkast okus pa izbjegavam. Datulje su također dobre. Staviti prstohvat soli . Sve to miksati dodavajući vodu. Procijediti i eto mlijeko. Dobijem oko 1l mlijeka, ali mislim da je najbolje probati pa po volji tu količinu vode povećati ili smanjiti.
Ona pulpa što ostaje je iskoristiva za kolače a sad sam u fazi eksperimenta da od toga probam napravit maslac pa javim ako uspijem.
kurvanjski avatar, a
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

11 Jun 2013, 20:31

Javi ti ako napraviš kajmak. Sad mi se jedu žganci s kajmakom.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Donna Sole
Posts: 3242
Joined: 30 Sep 2011, 23:18
Location: Virgin Valley
Been thanked: 1 time

22 Oct 2016, 23:13

Evo teme za dizanje. Em je gastro, em je nešto o autoimunim bolestima.


Vidim da sam ja u međuvremenu postrožila svoju prehranu, i time se dovela u poziciju da više varam. Sebe. Kradem i lažem.Ali svaki je dan novi početak, i svaki se dan opet trudim .Pa tako tjedan dana pazim a onda sama sebi uteknem i odem u štetu. :o :facepalm:

:tuzni:
kurvanjski avatar, a
Post Reply