Košarka, službeno raspravljalište ovih foruma

Svi smo mi izbornici
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

16 Nov 2011, 00:43

Košarka.
Sport mog djetinjstva i mladosti (čime ne želim reći da sam star :zubo: ). Cibona u osamdesetima je tamo negdje u magli, Jugoplastika krajem istih ( :rofl:) u nešto boljem sjećanju, povijesni uspjesi naše reprezentacije, Dražen. Sve je to "tamo negdje", u dalekoj i nestvarnoj prošlosti.
Sve nakon EP 1995 se može okarakterizirati kao šamaranje davno umrlog i raspadnutog magarca. Ako ste skloni mazohizmu, bilo kopulativne, bilo poslovne, bilo općeživotne prirode, postajanje fanatičnim navijačem hrvatske košarkaške reprezentacije is the next best thing for you.
Europska košarka glavinja u nekom čudnovatom limbu već godinama, u kojima ni sama ne zna bi li piškila ili kakila, bila bliža NBA ili oldskul europskim standardima, bila profitabilna ili gubitaš u stilu jugoslovenskih industrijskih mastodonata. Nije nešto, ali zna imati dobrih momenata.

S treće strane, imamo NBA, tu sportsku verziju McDonaldsa, za koju znaš da je umjetna i prenapuhana, a opet se uloviš kako poskrivećki gutaš ogromne količine iste (x2). Kako stvari stoje, ove sezone neće biti zbog sveopće mahnitosti kako vlasnika, tako i igrača. A baš u trenutku kada je liga opet postala zanimljiva, sa klubovima i ljudima koje naprosto moraš mrziti. Nice.

Ako itko ovdje prisutan voli košarku, neka piše o njoj, o natjecanjima koja prati, o omiljenim igračima, manje omiljenim igračima itd. Ako takvih nema, razgovarati ću sam sa sobom i uživat ću u tome. :durica:
Last edited by kukuriku on 16 Nov 2011, 11:56, edited 1 time in total.
Reason: Prilagodba naziva.


Skinheadsi, takav si!
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

16 Nov 2011, 02:05

Aaaaaaaaaaaa, košarka.
Iz ove perspektive, skoro da se nestvarnim čine ti dani o kojima pišeš.
Pune dvorane, navijanje, uspjesi.
Košarka je i moja prva ljubaf, ali skoro zaboravljena. Nažalost. :crying:
Nek(v)arljiva.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

16 Nov 2011, 13:44

Čak i mene - koji sam, kao što znamo, jako pametan i sve razumijem i znam - zbunjuje takva temeljita marginalizacija košarke. Mislim, ja sam shvatio da je sve otišlo kvragu onih godina kad je Njemačka, umjesto kante za napucavanje, postala velesila - ali, ni danas ne razumijem gdje su stvari krenule krivo.

Kakva-takva infrastruktura postoji, mislim da se radi o "jeftinijem" sportu od nogometa, definitivno je atraktivniji (dinamičniji, brži...) od nogometa, treba mu manja "kritična masa" gledatelja, klinci imaju mogućnost prodaje vani...

Nemoguće je da je pogrešna ekipa u HKS-u uspjela sve zeznuti. Mora biti nešto drugo.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

16 Nov 2011, 13:52

Lord Byron » wrote:Čak i mene - koji sam, kao što znamo, jako pametan i sve razumijem i znam - zbunjuje takva temeljita marginalizacija košarke. Mislim, ja sam shvatio da je sve otišlo kvragu onih godina kad je Njemačka, umjesto kante za napucavanje, postala velesila - ali, ni danas ne razumijem gdje su stvari krenule krivo.

Kakva-takva infrastruktura postoji, mislim da se radi o "jeftinijem" sportu od nogometa, definitivno je atraktivniji (dinamičniji, brži...) od nogometa, treba mu manja "kritična masa" gledatelja, klinci imaju mogućnost prodaje vani...

Nemoguće je da je pogrešna ekipa u HKS-u uspjela sve zeznuti. Mora biti nešto drugo.
Ne znam. Nekako se ušlo u seriju neuspjeha, što nužno vodi tome da taj sport u klinčadije više nije toliko popularan, manje ih trenira, samim tim je manja baza iz koje mogu nastati novi Draženi i Kukoči, a čini mi se i da nešto sa stručnjacima nismo na ti.
Samo da se zalomi koji uspjeh, sve bi opet krenulo, kao što se dogodilo s rukometom nakon 2003. i zlatne medalje na svjetskom u Portugalu.

Ništa bez dječjeg sporta.
Nek(v)arljiva.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

16 Nov 2011, 17:23

Slabo pratim u zadnjih par godina. Tu i tamo nešto škicnem, ali splasnula mi volja, uglavnom radi "njih", ne radi mene.
Za Jugoplastiku sam nekad disala. Moj prvi (navijački) šal ikad, bio je žuti. Ljubila sam parket pod tenisicama Kukoča, Rađe i Perasovića. Dobro, suza bijesa kanula je i kad je Sabonis pljunuo Dražena, a i više njih tužnih kad je poginuo. Al njega se moralo voljet. :tuzni:
I onda, kad je uslijedio pad, HTV se odlučio za prestanak prijenosa i po sistemu daleko od očiju-daleko i od srca, prestadoh se interesirat. Jedno vrijeme sam ponovo počela pratit radi Cedevite, najviše zato što mi se sviđalo to što neki mlad klub radi nešto dobro, entuzijazam me neki ponio.
Načelno mi se sviđa NLB liga (uz izuzetak pokrovitelja :rofl: ) i mislim da bi uz malo veću medijsku pozornost mogla vratit staru slavu košarci u Hrvata.

NBA sam prestala pratit nakon prvog lockouta (ebemti lete te godine, to je bilo u prošlom tisućljeću), valjda po istom sistemu ko i naše. Do tad sam bila prilično opsjednuta svim tamo, pobožno gledala utakmice do sitnih jutarnjih sati (da, postojala su vremena kad je HTV prenosio sport), mislila da je Jordan novi car svemira, nakon Jabbara i Magica, a Malone, Robinson i Ewing odmah ispod njih.

Sve u svemu-stagniram s košarkom.
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

16 Nov 2011, 18:59

Totalno sam se prestao zanimati za košarku negdje na prijelazu tisućljeća. Nekako se pogodilo da sam se tada zaposlio i imao daleko manje vremena za aktivnije bavljenje košarkom. Od praćenja repke i domaćih klubova sam bio odustao još ranije jer je sve bilo otišlo u tri krasna kurca. Što je ogromna šteta. Oni veliki, slavni, dani hrvatske košarkaške repke su otišli u nepovrat. Dan danas mi živac zatitra kada čujem komentatora kako lamentira da je netko naš osvojio "srebro zlatnog sjaja". Čvrsto sam uvjeren kako je jedino takvo srebro osvojila repka u Barceloni '92. Protiv onih vanzemaljaca se jednostavno nije moglo bolje. Jako sam tužan kada vidim u što se hrvatska košarka pretvorila. Od prepoznatljivog branda do potpune sprdačine. :tuzni:
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
User avatar
daze
Posts: 819
Joined: 10 Nov 2011, 22:43
Location: Karlovačko društvena mreža

16 Nov 2011, 21:55

Normalno da propada kad je dosadan. Malo baca na ono kad se dvije muhe love oko lustera.

Bilo je ono zlatno razdoblje hrvatske košarke kad je repka bila jača i to je davalo neki poseban naboj. Čak se i ja sjećam onog zakucavanja dream teamu u Barceloni kad smo jedini izjednačili protiv njih ili tako nešto a imao sam valjda 7 godina. Isto smo tako imali i ono razdoblje u rukometu kad sam volio pogledati. Sad bi rađe gledao drugu armensku nogometnu ligu.
0 new messages
User avatar
anako
Posts: 21
Joined: 15 Nov 2011, 23:43

16 Nov 2011, 22:29

daze » wrote:Normalno da propada kad je dosadan. Malo baca na ono kad se dvije muhe love oko lustera.
...
Sad bi rađe gledao drugu armensku nogometnu ligu.
Ovo mi je nevjerovatna izjava, loša košarka je uvijek zanimljivija od lošeg nogometa. Ako išta, ovaj sport je puno dinamičniji. No dobro, svak ima svoje veselje.

Mi smo vrlo zanimljiva nacija. Nema veze što nas nema ni 4ipo milijuna, moramo bit prvi u svim "bitnim" sportovima, al ne smatramo baš prevelikim neuspjehom ako ne osvojimo medalju u recimo ragbiju.
Mislim da problem naše košarke je prvenstveno nemar. Forsiraju se nogomet, tenis i rukomet. To je ono što se može vidjeti na tv-u i svakom klincu je automatski zanimljivije bavit se tim sportovima. Jedina djeca koji će danas trenirati košarku su ona koja su nenormalno viska ili čiji roditelji su idalje zaluđeni njom pa istu tu zaluđenost prenesu na svoje klince.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

16 Nov 2011, 22:38

anako » wrote: Mi smo vrlo zanimljiva nacija. Nema veze što nas nema ni 4ipo milijuna, moramo bit prvi u svim "bitnim" sportovima, al ne smatramo baš prevelikim neuspjehom ako ne osvojimo medalju u recimo ragbiju.
Pa nije to ništa čudno niti jedinstveno "naše". To je stvar nasljeđa, u našem slučaju onog socijalističkog. Praktički cijeli bivši istočni blok jak je u istim sportovima. Negdje smo omanuli kod gimnastike i hokeja, ali više-manje svi smo dobri i svi volimo iste sportove.
Vidiš koliko je Aziji i Amerima trebalo da im se "primi" nogomet? Ista je to stvar ko i ragbi u Hrvata.
User avatar
daze
Posts: 819
Joined: 10 Nov 2011, 22:43
Location: Karlovačko društvena mreža

16 Nov 2011, 22:45

anako » wrote:
Ovo mi je nevjerovatna izjava, loša košarka je uvijek zanimljivija od lošeg nogometa. Ako išta, ovaj sport je puno dinamičniji. No dobro, svak ima svoje veselje.
Beauty is in the eye of the beholder. Meni je košarka dosadna baš zbog te dinamike, kao da gledam reprizu jedne te iste akcije 200 puta. I općenito ne volim sportove koje možeš kvanitificirati statistikom.
0 new messages
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

16 Nov 2011, 23:18

U tom slučaju je dobro da smo odmah u startu utvrdili da ne voliš sport. :raspa:
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
User avatar
daze
Posts: 819
Joined: 10 Nov 2011, 22:43
Location: Karlovačko društvena mreža

16 Nov 2011, 23:31

Pa i to stoji. Ako gledamo u globalu, većinu sportova ne volim. Neke zbog nerazumijevanja, neke zbog dosade. Atletika je kul jer kratko traje, u košarci te još izmaltretiraju onu zadnju minutu sa silnim prekidima. I onda kažu da je nogomet taktiziranje.
0 new messages
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

17 Nov 2011, 00:19

kukuriku » wrote:
Ne znam. Nekako se ušlo u seriju neuspjeha, što nužno vodi tome da taj sport u klinčadije više nije toliko popularan, manje ih trenira, samim tim je manja baza iz koje mogu nastati novi Draženi i Kukoči, a čini mi se i da nešto sa stručnjacima nismo na ti.
Samo da se zalomi koji uspjeh, sve bi opet krenulo, kao što se dogodilo s rukometom nakon 2003. i zlatne medalje na svjetskom u Portugalu.

Ništa bez dječjeg sporta.
Da, razlozi za marginalizaciju košarke su svakako povezani sa rezultatima reprezentacije, a i klubova, koji od samostalnosti nisu ostvarili nijedan značajniji međunarodni uspjeh (Cedevitin FF nekog smiješnog kupa se ne može nazvati značajnim sa rezultatskog stajališta, ali ne poričem da ima pozitivan psihološki učinak u smislu razbijanja nekih mitova, barijera i tradicija). Isto tako, Draženova smrt je potpuno obezglavila reprezentaciju, koja je osvojila nekoliko medalja nakon te tragedije, ali to je bilo više na individualnu kvalitetu Kukoča, Rađe, Komazeca i ostalih koji su dosezali svoj igrački zenit u tom razdoblju, nego zbog nekog kvalitetnog i sustavnog rada.

Treneri u mlađim kategorijama su priča za sebe. Još mi u ušima odzvanjaju riječi mog prvog trenera koji mi je vizionarski predvidio da ću narasti do 210-215 cm, igrati centra, te "štaćetebi driblinzi kroz noge, iza leđa ovoono, to tribaju bekovi znat". Pogađate, nisam se vinuo do 215, a istovremeno sam ostao tehnički manjkav, te kao takav nisam baš imao idealne uvjete za hrvanje sa kojekakvim grdosijama. Ja, nažalost, nisam jedini takav slučaj, i to je problem loših trenera. A sad još da spominjem mito, taktiku podređenu jednom igraču koji "mora" napraviti karijeru i slične stvari, radije ne bih.

Za kraj, savez. Danko fakin (ne kao vrckavi mladić, već kao jebeni) Radić i njegovi sudački poltroni su svojim nebuloznim pravilnicima i propisima svojski pridonijeli zatiranju domaće klupske košarke, a samim tim i reprezentacije. Isto tako i Robert Jablan i njegova "menadžerska agencija", koji dejstvuje u talu sa Radićem. Nažalost, ovo zadnje je u domeni rekla-kazala, jer su ipak dovoljno pametni da ne ostavljaju jasne tragove, ali valjda će jednog dana doći i njima maca na vratanca. :)


@ Byron- Zašto je košarka u znatno podređenom položaju u odnosu na nogomet? IMHO, novci su najveći razlog. Stanje na tržištu je takvo da će jedan osrednji mafijaš poput Rena Sinovčića danas-sutra utopiti negdje u bijeli svijet jednog osrednjeg nogometaša poput Subašića za ne manje od 500k eura. Istovremeno, da bi iz jednog hrvatskog kluba prodao košarkaša za iste novce, dotični mora zabijati bar 25 koševa u prosjeku, imati desetak skokova i/ili 6-7 asistencija itd. A takve ćeš (čime se opet vraćamo na katastrofalnu školu košarke) proizvesti jednom u 5 godina.
Znajući te odnose, jasno je zašto su ulaganja u nogomet veća, a samim tim i sav popratni folklor.

Rukomet ima svoj labuđi pjev u periodičnim razmacima od 8-10 godina jer u tom razdoblju stasaju klinci koji su pod utjecajem ogromnih uspjeha reprezentacije/klubova počeli trenirati taj sport. I dok god košarka ne napravi takav boom, rukomet će biti ispred nje. Ne pomaže činjenica da se košarka igra manje-više u svakom kutku kugle zemaljske, dok se rukomet ozbiljno shvaća tek u pola Europe, sjevernoj Africi, Južnoj Koreji i Istočnom Timoru, te je samim tim i teže napraviti neki značajniji rezultat.
Skinheadsi, takav si!
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

17 Nov 2011, 00:37

slafko » wrote:Dan danas mi živac zatitra kada čujem komentatora kako lamentira da je netko naš osvojio "srebro zlatnog sjaja". Čvrsto sam uvjeren kako je jedino takvo srebro osvojila repka u Barceloni '92. Protiv onih vanzemaljaca se jednostavno nije moglo bolje. Jako sam tužan kada vidim u što se hrvatska košarka pretvorila. Od prepoznatljivog branda do potpune sprdačine. :tuzni:
Potpis, upravo nakon OI u Barceloni i Dream Teama se ta sintagma počela silovati, neopravdano. Jer samo su oni bili potpuno nedodirljivi.
daze » wrote: I općenito ne volim sportove koje možeš kvanitificirati statistikom.
Nijedan sport ne možeš kvantificirati isključivo kroz suhoparne brojke, pa tako ni košarku. Ne možeš nigdje u statistici vidjeti podatak koliko dobro neki centar postavlja blokove za šutere, puno sitnih obrambenih reakcija u zatvaranju kod skoka itd. Isto tako, kada čovjek pogleda career statse Eltona branda, pomislio bi da se radi o TOP5 PF svih vremena, kadli ono... :)

Isto tako i nogomet, ne možeš ga gledati isključivo kroz dojam i puno sitnih detalja, moraš imati nekakav end product ( :rofl: ). :ne zna:
Skinheadsi, takav si!
User avatar
daze
Posts: 819
Joined: 10 Nov 2011, 22:43
Location: Karlovačko društvena mreža

17 Nov 2011, 14:35

Chiro » wrote: Isto tako i nogomet, ne možeš ga gledati isključivo kroz dojam i puno sitnih detalja, moraš imati nekakav end product ( :rofl: ). :ne zna:
Dobra. :xzubo:
0 new messages
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

18 Nov 2011, 01:29

Cedevita je dobra ove sezone, no nisam očekivao da će se tako obrukati u Sankt Petersburgu.
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

23 Nov 2011, 05:38

Jučer se odigralo 2. kolo Eurocupa, Cedevita je svladala Bayern Muenchen, a Cibona je izgubila od Hapoela. Jel ikog ovog zanima ili bezveze pišem?
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

24 Nov 2011, 22:45

Nije da nemamo pristup internetu i informacijama. :zubo:
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

24 Nov 2011, 23:53

Ono što, recimo, možemo, je prokomentirati transformaciju Zagreba iz žabe u princa. Dobro, početak sezone je bio nerealan, pretumbani roster bez glavnog igrača iz protekle dvije sezone, impresioniranost euroligom, nepovoljan ždrijeb domaćih utakmica EL (prve dvije PAO i CSKA)... u načelu može se reći da je onaj ogroman poraz od Bamberga vani nekako poljuljao samopouzdanje momčadi, te da su zbog toga (u kombinaciji sa nepovoljnim ždrijebom doma, jel :D ) sisali na doslovno svim frontovima. Sad je to Androić malo posložio, dodan je T.J. Ford koji će vanjskoj liniji (koja je na aparatima, osim Mule, on je umro preklani) doći kao kec na desetku, Heytvelt je proigrao. Kasun bi trebao skinuti nekih 7-8 kila, toplo mu preporučujem. Ostali su u skladu sa svojim mogućnostima. Još bi bilo dobro dodati nekog igrača koji bi mogao pokrivati pozicije 3 i 4, i ne bi bilo loše da bude neki fizički potentniji igrač. Ajde, nakon početne sramote, dobro to sad izgleda.
Skinheadsi, takav si!
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

25 Nov 2011, 00:06

Večeras smo gledali Zagreb. Prve dvije četvrtine su bile jednostavno loša košarka, i jednih i drugih. Kad je Forda stavio u igru, dosta su dobili na brzini, Mulaomerović je prestao pokušavati probiti se kroz šumu nogu do koša.
Kombinacija Ford - Heytvelt dobila je utakmicu. Heytvelt je nakon sedam-osam promašaja na Fordove asistencije dao osam koševa zaredom, od toga sedam trica, ako se točno sjećam.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Dubrava
Posts: 78
Joined: 18 Nov 2011, 00:54

26 Nov 2011, 00:26

Džouk više nije trener Cibone :tulum:

Bijelo i vrijeme da se i taj diletant makne.
Vječna slava svim žrtvama Hirošime, Nagasakija, Dresdena... da se nikad ne ponovi.http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

19 Jan 2012, 13:56

Dižem.

(podsjetnik ftw)
Skinheadsi, takav si!
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

30 Jan 2012, 23:48

Napisao bi nešto, ali nemam šta. :facepalm:
Skinheadsi, takav si!
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

31 Jan 2012, 09:17

Nadoće.
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

09 Sep 2013, 00:34

Super mi je gledati naše na ovom prvenstvu jer očekujem kako će nas nakantat ko stigne s 30+ razlike.

A oni igraju (prema očekivanju) očajno i sve kao nešto pobjeđuju. Što s pola koša razlike što s cijelim košem (nikad mi nije bilo jasno ovo s pola koša al eto... :misli: ).

Evo danas dobili domaćine Zlovence u produžecima a kao htjeli smo izgubit al Janezi nisu htjeli uzet pobjedu. Npr. Tomić ima loptu par sekundi prije kraja i može lagano zakucati jer je sam pod košem a on visok 3 metra. Al on ipak pristojno pričeka faul i dobije 2 slobodna bacanja i treba pogodit samo jedno za sigurnu pobjedu. Kud će, šta će, promaši on oba...

Srećom pa su domaćini postupili kao pravi domaćini i ipak nam prepustili ove bodove :D
'if you fall, i'll be there' (floor)
Post Reply