Perspektiva HR klupskog i reprezentativnog nogometa

Svi smo mi izbornici
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

13 Nov 2011, 00:51

daze » wrote:Pa nama bi regionalna liga bila kao LP europskim velikanima.
A gle, ne moš mi reć da može bit isto igrat prvenstvo kroz cijelu godinu i LP.
daze » wrote:Nije im to nešto diglo repke, čak znaju istrčati na teren bez domaćeg igrača.
Pa ovaj, nisam ja nigdje spominjala da bi to diglo repku. Bokte i tebe. Ja u trefa, a ti u dinare. A Preferans kartamo, ej. :s
Ajmo jopet. Pisala sam samo o klupskom nogometu i dizanju istog. Repka ne mislim da nam je loša i ne pišem o njoj u ovom na što mi odgovaraš.


User avatar
daze
Posts: 819
Joined: 10 Nov 2011, 22:43
Location: Karlovačko društvena mreža

13 Nov 2011, 00:58

Aha, kužim što hoćeš reći. Ali ima li neki primjer gdje je taj model bio uspješan. Evo ja se mogu sjetiti one Royal lige u Skandinaviji i nisam primijetio neke rezultate. Čak i Dinamo podere Helsinkia bez beda.
0 new messages
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

13 Nov 2011, 01:40

Protiv regionalne lige. Od govana ne možeš napraviti pitu. A kad mi netko spomene BiH Premijer ligu, srpsku Super ligu ( :s) i slična smiješna natjecanja, nekako mi prva asocijacija nisu svjetla reflektora, već... govna. :ne zna:
Recimo, u tu regionalnu ligu se plasiraju top 4 kluba iz Hrvatske i Srbije. Po trenutnom stanju na tablici, susret četvrtoplasiranih ekipa iz oba prvenstva bi bio Slaven Belupo- Sloboda Sevojno. :s
Ili još bolje, top 6, Inter Zaprešić- Jagodina. :s
Meni osobno Sloboda Sevojno ne zvuči puno bolje od, štajaznam, Karlovca, niti Jagodina od Lučkog.

Druga stvar, stvorio bi se još veći jaz između TOP klubova, koji igraju tu ligu, i onog šljama koji je ostao tamo negdje, daleko od televizijskih kamera i zdravog razuma. A upravo ti mali klubovi su glavni rasadnik talenata.

O tom ću više sutra, a sad idem spavati, jerbo me čekaju masline rano ujutro. :rofl: :facepalm:
Skinheadsi, takav si!
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

13 Nov 2011, 04:23

Jebeš maslinu koja nije neobrana. :mudri:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

13 Nov 2011, 07:12

nina williams » wrote:...što mislite da li bi klupskom nogometu pomogla kakva regionalna liga?
Malo cost-benefita i odgovor je jasan.

Kad čovjek pogleda kako izgledaju utakmice Hajduka i Dinama (u sigurnosnom smislu), ne dâ mu se ni razmišljati o tome kako bi izgledala utakmica nekog od njih sa Zvijezdom ili Partizanom. S druge strane, nekoliko jačih utakmica godišnje ne bi, čini mi se, promijenilo ništa u smislu kvalitete klubova.

Da je meni pet minuta nogometne vlasti :rofl: , napravio bih nešto drugo: pokušao bih naći neki zakonski okvir koji bi zabranio/ukinuo sadašnji sustav nečeg što se eufemizirano naziva "menadžerstvo", a formalno je robovlasništvo.

Kako to, uz tek neznatno karikiranje, izgleda: nađe se neki dječarac Marko od kojeg bi nešto moglo biti; otacmajka polusirotinja, posla više ima nego nema... I onda im se ukaže "menadžer", mahne kojom tisućicom, klincu kupi autić, ocumajci iskešira štogod na ruke - i eto potpisa na ugovor kakvog valjda ne potpisuju ni kineska djeca za proizvodnju tenisica.

E, ali zajeb je u tome da od deset Marka (Markoa? Maraka? Maroka??? :confused:) uspije jedan, a i to samo možda. I onda "menadžer", da bi vratio uloženo, pritišće trenerem selektora, novinare, svakognekog... da bi se baš njegovom Marku otvorila sva potrebna vrata. U tom se pritisku koristi doslovno sve: i mrkva i batina (mrkva figurativno, a batina ponekad /Luka Bonačić/ i vrlo doslovno).

Moje (genijalno :raspa:) rješenje je sljedeće: napraviti klub koji bi bio "inkubator" nekom od većih europskih klubova: iskoristiti nekog od bivših velikih igrača, povezati se s nekim velikim klubom vani i "proizvoditi" im igrače. Ustrojiti njihov način rada, dijelom loviti naše talentirane klince, dijelom dobivati njihove koji im trenutno ne ulaze u prvu i drugu momčad, i tako to. Klincima je bolje otići vani kad su već "izbrušeni", nego da odu premladi i "izgore", klub i tako ne može zadržati dobrog igrača - a ovako barem ima neke koristi od toga - i svi sretni. Domaći mladci ulaze u ozbiljan sustav treninga i učenja (često se mogu pročitati tvrdnje da jako puno nadarenih igrača ima problema s osnovnim elementima "nogometne škole", ne znam koliko su istinite), dugoročno se otvara i "bazen" iz kojeg se crpe igrači za reprezentaciju, i tako to.

Naravno da plan ima mega-rupetina - ja to malo k'o u onom vicu o zecu koji je svim životinjama najavljivao da čisti nokte i sprema se ubiti lava (da bi na kraju lavu rekao "a evo, čistim nokte i pričam pizdarije").

Pijem kavu i pišem pizdarije. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Nov 2011, 11:46

Regionalna liga ne mora biti loša, dapače. Ako se dinamovci stalno žale na slabašne protivnike u HNL-u, neka igraju protiv najjačih klubova iz regije. Tko zna, možda bi tako osvojili više bodova u elitnim europskim natjecanjima. Jer učiti mogu samo od jačih suparnika, nikako od slabijih.
Potpisi su za budale.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

13 Nov 2011, 13:16

daze » wrote:Aha, kužim što hoćeš reći. Ali ima li neki primjer gdje je taj model bio uspješan. Evo ja se mogu sjetiti one Royal lige u Skandinaviji i nisam primijetio neke rezultate. Čak i Dinamo podere Helsinkia bez beda.
Ustvari, više sam ciljala na korist koju su izvukli drugi sportovi. Eno hokej je, kod nas, ulaskom u EBEL doživio procvat. Doduše, malo je deplasirano govorit o procvatu u kontekstu jednog kluba, ali definitivno se više ljudi interesira, što može jedino pomoć razvoju. Ono, ljudi idu na utakmice, kod kikića je postalo malo više fora trenirat hokej...stvari se kotrljaju u boljem smjeru. Prije skoro niko nije šljivio hokej ni pol %.
Kod košarke je to možda još izraženije, jer je košarka nama nekad puno značila i dobro je kotirala u europskim razmjerima. Od puta u zaborav kojim je krenula, fakat nas spašava NLB. Sporo ide, al bar ide.
Iako friška, Jadranska liga u vaterpolu je vjerojatno najjača liga na svijetu.
Ne kažem da će fercerat i u nogometu, al čini mi se da ovo što se sad događa definitivno nije dobar smjer. (Ne osporavam to što je Dinamo konačno prezimio u Europi, Split je također napravio sjajan posao s obzirom na to da su novopridošli, a Varaždin je bio možda i najviše iznad očekivanja. Hajduk se prosro, ofkors. Samo mi se čini da je ova godina više iznimka, nego neki polazni korak u svjetliju budućnost.)
Chiro wrote:Protiv regionalne lige. Od govana ne možeš napraviti pitu. A kad mi netko spomene BiH Premijer ligu, srpsku Super ligu ( :s) i slična smiješna natjecanja, nekako mi prva asocijacija nisu svjetla reflektora, već... govna. :ne zna:
Recimo, u tu regionalnu ligu se plasiraju top 4 kluba iz Hrvatske i Srbije. Po trenutnom stanju na tablici, susret četvrtoplasiranih ekipa iz oba prvenstva bi bio Slaven Belupo- Sloboda Sevojno. :s
Ili još bolje, top 6, Inter Zaprešić- Jagodina. :s
Meni osobno Sloboda Sevojno ne zvuči puno bolje od, štajaznam, Karlovca, niti Jagodina od Lučkog.
Jel ti to oš reć da treba zaključat temu? :rofl: Mislim, to znači da je već sve propalo, jer onda je i HNL govno od kog nikad pite...pa što tako crno kod tebe...
Šta si se samo braće Srba dohvatio, možda bi i Izraelci htjeli doć? I Austrijanci. Moraš priznat da ipak malo bolje zvuče oba Maccabija il Sturmovi i Rapidi od Sloboda i Jagodina. Dobro, zvuče bolje i od Karlovca i Lučkog.
Kad smo već kod bratimljenja, možda bi mogli i Turci uletit.
Lord Byron wrote:Malo cost-benefita i odgovor je jasan.

Kad čovjek pogleda kako izgledaju utakmice Hajduka i Dinama (u sigurnosnom smislu), ne dâ mu se ni razmišljati o tome kako bi izgledala utakmica nekog od njih sa Zvijezdom ili Partizanom. S druge strane, nekoliko jačih utakmica godišnje ne bi, čini mi se, promijenilo ništa u smislu kvalitete klubova.
Zar i ti sine Brute samo Srbe gledaš? Bokte mi fakat nismo svoji bez njizi. :zubo: Ajmo preobat zeru šire, priti pliz.
Lord Byron wrote:Moje (genijalno :raspa:) rješenje je sljedeće: napraviti klub koji bi bio "inkubator" nekom od većih europskih klubova: iskoristiti nekog od bivših velikih igrača, povezati se s nekim velikim klubom vani i "proizvoditi" im igrače. Ustrojiti njihov način rada, dijelom loviti naše talentirane klince, dijelom dobivati njihove koji im trenutno ne ulaze u prvu i drugu momčad, i tako to. Klincima je bolje otići vani kad su već "izbrušeni", nego da odu premladi i "izgore", klub i tako ne može zadržati dobrog igrača - a ovako barem ima neke koristi od toga - i svi sretni. Domaći mladci ulaze u ozbiljan sustav treninga i učenja (često se mogu pročitati tvrdnje da jako puno nadarenih igrača ima problema s osnovnim elementima "nogometne škole", ne znam koliko su istinite), dugoročno se otvara i "bazen" iz kojeg se crpe igrači za reprezentaciju, i tako to.
Jebate, zvuči dobro. Ja predlažem Šukera. On je ipak renomirani internacionalac. Nek ne otvara klub...mogo bi, recimo, otvorit kakvu Akademiju. :zubo:

Proizvodnja igrača za strance...a ne vidim da bi to silno pomoglo HNL-u, to već radimo pa evo kako nam ide.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

13 Nov 2011, 14:37

nina williams » wrote: Ustvari, više sam ciljala na korist koju su izvukli drugi sportovi. Eno hokej je, kod nas, ulaskom u EBEL doživio procvat. Doduše, malo je deplasirano govorit o procvatu u kontekstu jednog kluba, ali definitivno se više ljudi interesira, što može jedino pomoć razvoju. Ono, ljudi idu na utakmice, kod kikića je postalo malo više fora trenirat hokej...stvari se kotrljaju u boljem smjeru. Prije skoro niko nije šljivio hokej ni pol %.
Kod košarke je to možda još izraženije, jer je košarka nama nekad puno značila i dobro je kotirala u europskim razmjerima. Od puta u zaborav kojim je krenula, fakat nas spašava NLB. Sporo ide, al bar ide.
Iako friška, Jadranska liga u vaterpolu je vjerojatno najjača liga na svijetu.
Na te sam primjere/sportove i ja mislio. U nogometu je Uefa zajebala stvar - jest, Ligom prvaka povećala je popularnost, gledanost, zaradu..., ali stvorila je i društvo nedodirljivih klubova. Ta će se razlika samo povećavati, a činjenica da u LP-u igraju i ostali nimalo je ne mijenja - jer igraju samo epizodne uloge. Za nogomet je stari sustav bio daleko bolji. Dijalektički, treba vratiti Kup prvaka, Kup osvajača kupova i Kup Uefe. Novčano, bogatima i moćnima ovako je idealno, zbog toga su se i bunili. Njima i jest u interesu da istih pet-šest klubova igra u polufinalu. No problem je u tome što im se nitko nikad neće približiti.
Potpisi su za budale.
Slobodni
Posts: 7
Joined: 11 Nov 2011, 00:40

13 Nov 2011, 23:23

daze » wrote:Pa evo, sad kad si spomenuo krug bivših Vatrenih, odmah mi pada na pamet Prosinečki. Znam da je pad repke dobio zamaha sa njegovim odlaskom, ali ne znam kakve je rezultate ostvario u Srbiji?
Podbacio je, barem ako znas sta je sve najavljivao..dakle njegov najveci problem je taj sto pokusava kopirati igru Barcelone a nema ni priblizno takve igrace :facepalm: i nece da odstupi od toga i gotovo..nista posebno nije pokazao a evo vec sad kad je Partizan u velikoj krizi zbog ispadanja iz Europe, on zaostaje 4 boda, u kupu je jedva na jedvite jade prosao dalje protiv drugoligasa i to na Marakani.. :facepalm: u biti klasicna prica koja ne prolazi u velikim klubovima (tj klubovima koji odma traze rezultat), on se tek uci na klupi Zvezde..hmm kako poznato zar ne...

Sto se tice nas...ma ne brinem ja za reprezentaciju, dakle ovi sto dolaze iz Njeme, Svice itd..treba i dalje tako ako imaju kvalitetu, zasto ne, a mi smo nogometna nacija i imamo pregrst talenta i uvijek netko iskoci, nama treba bolji i strucniji rad u nasim ligama da to bude jos bolje, poboljsati infrastrukturu i mnogo vise se posvetiti radu i treningu, nesto vise u ovakvoj drzavi ocekivati je iluzorno..
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

14 Nov 2011, 23:58

Maslina je obrana, nakon duge i teške bolesti. :tuzni:
Lord Byron » wrote: ...
Fino uočeno. Da ne kvotam sve, samo ću se nadovezati na ideju povezivanja naših klubova sa klubovima iz najjačih svjetskih liga. Slična stvar je i meni pala na pamet; naš klub potpiše ugovor sa xy klubom iz, recimo, Engleske, po kojem se xy obavezuje da će sagraditi akademiju te poslati nekoliko trenera koji bi prenijeli sustav rada u taj naš klub, a zauzvrat bi imali pravo prvokupa svih igrača koji prođu taj pogon.
Nažalost, naša škola nogometa i dalje kaska za svjetskom, tako da su kod nas još uvijek najviše na cijeni "umjetnici s loptom", a nogomet koji se bazirao na tehnici je ostao tamo negdje u 1992. Danas su na cijeni igrači-Duracell zečevi, koji pretrče 12+ kilometara, igraju box-to-box te su fizički vrhunski pripremljeni.
Naše škole će još neko vrijeme biti u stanju tu i tamo izbaciti pokojeg vanserijskog igrača (dinaroidni tip, ovoono :o :rofl:), ali s vremenom će se to događati sve rjeđe, osim ako se nešto bitno ne promijeni u mindsetu sportskih djelatnika.
Hekatonhir » wrote:Regionalna liga ne mora biti loša, dapače. Ako se dinamovci stalno žale na slabašne protivnike u HNL-u, neka igraju protiv najjačih klubova iz regije. Tko zna, možda bi tako osvojili više bodova u elitnim europskim natjecanjima. Jer učiti mogu samo od jačih suparnika, nikako od slabijih.
Jedini problem je taj da tih "jačih" protivnika u regiji i nema, osim Partizana. Jer, Zvezda nije jača od Hajduka, a ostali klubovi u Srbiji su na sličnoj razini kao i ostatak HNL-a. Čisto da se ogradim, nisam protivnik regionalne lige iz razloga "NEČEMO SA SRBIMAAA !!!!!1111", jer ako mogu košarkaši, rukometaši, tko sve već ne, mogu i nogometaši. Specifičnostima kulturološko-sociološlim koje nogomet za sobom povlači unatoč.
Ta liga bi mogla opstati u slučaju da se recimo nađe neki jaki sponzor (globalno jak, koji može podnijeti te gubitke, Coca-Cola, Samsung, BMW :ne zna: ) i da uzme ligu na cca. 10 godina. Mada ni tada ne bi bilo garancije uspjeha, jer bi ulaganja vjerojatno povukla neke nepopularne mjere (povećanje cijena ulaznica, skupe TV pakete), što kod čovjeka balkanskog nikad nije izazvalo ushićenje, čak ni ako je to za njegovo dobro.
S druge strane, ako bi se zadržalo sadašnje stanje, to bi dovelo do prave katastrofe, kao i potpune amaterizacije sporta u konačnici. Jer, nogometni klubovi bi jako teško opstali u tržišnoj utakmici bez državne/gradske pomoći, što bi dovelo do abnormalnih zaduženja i bankrota.
Isto tako, ne treba smetnuti s uma da UEFA (još uvijek) ne gleda blagonaklono na takva ujedinjenja, te pobjednik takve lige ne bi imao nikakve benificije, poput ulaska u LP ili bar EL.
nina williams » wrote: Jel ti to oš reć da treba zaključat temu? :rofl: Mislim, to znači da je već sve propalo, jer onda je i HNL govno od kog nikad pite...pa što tako crno kod tebe...
Šta si se samo braće Srba dohvatio, možda bi i Izraelci htjeli doć? I Austrijanci. Moraš priznat da ipak malo bolje zvuče oba Maccabija il Sturmovi i Rapidi od Sloboda i Jagodina. Dobro, zvuče bolje i od Karlovca i Lučkog.
Kad smo već kod bratimljenja, možda bi mogli i Turci uletit.
Ne mislim da treba zaključati temu, dapače. Premda sam rekao da sam protiv regionalne lige, to sam ponajprije mislio u današnjem kontekstu, jer vjerujem (želim vjerovati) da ćemo za 15-20 godina imati sve preduvjete da oformimo takvu ligu. Od ekonomske, pravne, političke stabilnosti, preko opće normalizacije odnosa sa SVIM susjednim državama, do razvitka kulture odlaska na sportska borilišta. Kako mi, tako i "oni". Srbi, Bosanci, Crnogorci, Makedonci, Bugari...

Austrijanci, Česi, Mađari... sve to zvuči krasno, ali pitanje je koliko bi se oni htjeli spajati sa kaubojima poput Mamića, Rena Sinovčića i ostalih gospodara života i smrti. Osim toga, teško je vjerovati da bi takva liga, kako sam gore napisao, dobila blagoslov UEFA-e, pa bi i dalje svi klubovi sudionici morali igrati svoja čemerna nacionalna prvenstva. Znači, morali bi igrati 2-3 utakmice tjedno, a siroti Diname kmeči kada mora igrati kup utakmice sa Istrom nakon LP. :mama:

Turci, Izraelci... predaleko su. :ne zna: A i Turci imaju sasvim dobru ligu, vjerojatno među 10 najjačih na kontinentu, i ne vidim zašto bi oni htjeli spajanje sa ikim, osim radi usluge. Izraelci, fin materijal za navijačke nerede. :zubo:

Ono za što jesam, je to da se u (pre)dugoj zimskoj stanci napravi neki kup u kojem bi sudjelovali TOP klubovi regije, pa neka to bude nekakav lakmus papir regionalne lige. Par godina tog kupa bi dobrim dijelom dale odgovor na pitanje, ima li takva liga smisla. :ne zna:
Skinheadsi, takav si!
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

15 Nov 2011, 02:40

Chiro » wrote:Fino uočeno. Da ne kvotam sve, samo ću se nadovezati na ideju povezivanja naših klubova sa klubovima iz najjačih svjetskih liga. Slična stvar je i meni pala na pamet; naš klub potpiše ugovor sa xy klubom iz, recimo, Engleske, po kojem se xy obavezuje da će sagraditi akademiju te poslati nekoliko trenera koji bi prenijeli sustav rada u taj naš klub, a zauzvrat bi imali pravo prvokupa svih igrača koji prođu taj pogon.
Dajte vas dvojica (kad ste već toliko menadžerski raspoloženi) recite kakvu konkretnu korist bi izvukao HNL od proizvodnje dobrih igrača za strance. (Samo nemojte reć: financijsku.)
Ne vidim kako će to pomoć, dajte malo elaborirajte korist, a ne samo razradu prodaje. S takvim rješenjima mi se čini da će se može postić jedino rasprodaja sveg što valja i ne vidim bitnu razliku od ovog sad.
Chiro » wrote:Ne mislim da treba zaključati temu, dapače. Premda sam rekao da sam protiv regionalne lige, to sam ponajprije mislio u današnjem kontekstu, jer vjerujem (želim vjerovati) da ćemo za 15-20 godina imati sve preduvjete da oformimo takvu ligu. Od ekonomske, pravne, političke stabilnosti, preko opće normalizacije odnosa sa SVIM susjednim državama, do razvitka kulture odlaska na sportska borilišta. Kako mi, tako i "oni". Srbi, Bosanci, Crnogorci, Makedonci, Bugari...

Austrijanci, Česi, Mađari... sve to zvuči krasno, ali pitanje je koliko bi se oni htjeli spajati sa kaubojima poput Mamića, Rena Sinovčića i ostalih gospodara života i smrti. Osim toga, teško je vjerovati da bi takva liga, kako sam gore napisao, dobila blagoslov UEFA-e, pa bi i dalje svi klubovi sudionici morali igrati svoja čemerna nacionalna prvenstva. Znači, morali bi igrati 2-3 utakmice tjedno, a siroti Diname kmeči kada mora igrati kup utakmice sa Istrom nakon LP. :mama:

Turci, Izraelci... predaleko su. :ne zna: A i Turci imaju sasvim dobru ligu, vjerojatno među 10 najjačih na kontinentu, i ne vidim zašto bi oni htjeli spajanje sa ikim, osim radi usluge. Izraelci, fin materijal za navijačke nerede. :zubo:

Ono za što jesam, je to da se u (pre)dugoj zimskoj stanci napravi neki kup u kojem bi sudjelovali TOP klubovi regije, pa neka to bude nekakav lakmus papir regionalne lige. Par godina tog kupa bi dobrim dijelom dale odgovor na pitanje, ima li takva liga smisla. :ne zna:
Glede bolda, ne moraš se opravdavat, znam se ja nekad i šalit. :zubo:
Glede ostalog...redom:
-nemam pojma kako UEFA gleda na takvo što, možeš štogod reć? Jel zabranjeno, to mislim.
-a nisu baš Turci i Izraelci toliko daleko kad dolaze u UEFA-ina natjecanja ili u NLB. Dalo bi se, što se toga tiče.
-ne zvuči ti loše taj "zimski kup"
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

15 Nov 2011, 07:35

nina williams » wrote:Dajte vas dvojica (kad ste već toliko menadžerski raspoloženi) recite kakvu konkretnu korist bi izvukao HNL od proizvodnje dobrih igrača za strance. (Samo nemojte reć: financijsku.)
Ne vidim kako će to pomoć, dajte malo elaborirajte korist, a ne samo razradu prodaje. S takvim rješenjima mi se čini da će se može postić jedino rasprodaja sveg što valja i ne vidim bitnu razliku od ovog sad.
Ja polazim od pretpostavke da su osnovne odrednice "ovoga sad":

- enorman utjecaj menadžera i "menadžera" na klubove;
- nestrpljenje mladaca da se što prije dokopaju bilo kakvog inozemnog ugovora, pa makar i u Sibiru;
- ogromna besparica klubova koji zbog toga srdačno potiču mladce iz prethodnog stavka na odlazak u SIbir.

U takvoj situaciji, praktički svaka promjena može biti samo promjena nabolje. Ali, ajmo redom: vjerujem da bi klubu-matici itekako bilo stalo na što sliči "sponzorirani klub", i u organizacijskom i u kadrovskom i u svakom drugom pogledu. Mladi igrač bi znao da mu je pametnije pričekati nekoliko godina i "peći zanat" u domaćoj ligi u kojoj zna da će igrati, nego otići vani dok je još balavac, upasti "bez igdje ikoga svog" među stotine takvih istih balavaca, s visokim izgledima da propadne (nema biografskog intervjua u kojem Modrić ne spomene korist koju je imao igrajući u bosanskoj Premier ligi).

Može se očekivati i da je i klubu-matici korisnije u sponzorirani klub "parkirati" igrače koji su mu trenutno iz nekog razloga višak - a u pravom klubu takvi višak-igrači znaju biti ohoho-dobri igrači. Pojačala bi se, vjerujem, i motivacija igrača koji bi znali da su gledani i praćeni i kada igraju protiv nekakvih vatrogasaca iz nigdine. Igrači koji "grizu" na svakoj utakmici bi, valjda, povećali i posjećenost utakmica. Treneri bi znali da smiju izgubiti utakmicu a da ne moraju iste večeri pakirati kufere - to utječe na način rada u klubu, omogućava dugoročniji rad.

Klubovima više ne bi bilo isplativo ni potrebno angažirati uvijek iste islužene vremešne igrače koji igraju "na znanje" i guše razvoj mlađih. Utjecaj kojekakvih "vožnja u prtljažniku i utoka za pasom" menadžera bi se nužno smanjio.

Jednom rečenicom: ono što meni danas izgleda kao potpuna stihija, dobilo bi nekakve konture sustavnosti i kontinuiteta.

Ima toga, vjerujem, još.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

15 Nov 2011, 13:39

Lord Byron » wrote:Ja polazim od pretpostavke da su osnovne odrednice "ovoga sad":

- enorman utjecaj menadžera i "menadžera" na klubove;
- nestrpljenje mladaca da se što prije dokopaju bilo kakvog inozemnog ugovora, pa makar i u Sibiru;
- ogromna besparica klubova koji zbog toga srdačno potiču mladce iz prethodnog stavka na odlazak u SIbir.

U takvoj situaciji, praktički svaka promjena može biti samo promjena nabolje. Ali, ajmo redom: vjerujem da bi klubu-matici itekako bilo stalo na što sliči "sponzorirani klub", i u organizacijskom i u kadrovskom i u svakom drugom pogledu. Mladi igrač bi znao da mu je pametnije pričekati nekoliko godina i "peći zanat" u domaćoj ligi u kojoj zna da će igrati, nego otići vani dok je još balavac, upasti "bez igdje ikoga svog" među stotine takvih istih balavaca, s visokim izgledima da propadne (nema biografskog intervjua u kojem Modrić ne spomene korist koju je imao igrajući u bosanskoj Premier ligi).
Džaba, dubim na glavi i svejedno ne vidim korist. Bez zeze, nije da se ne trudim. (I, oprostite na offu, al gadno mi to liči na priču s našom drvnom industrijom u kojoj jako uspješno izvozimo trupce, a recimo nekakvi Talijanci prave namještaj. BTW, drvna industrija nam je, narafski za razliku od svih drugih, u kujcu.)
Lord Byron » wrote:Može se očekivati i da je i klubu-matici korisnije u sponzorirani klub "parkirati" igrače koji su mu trenutno iz nekog razloga višak - a u pravom klubu takvi višak-igrači znaju biti ohoho-dobri igrači. Pojačala bi se, vjerujem, i motivacija igrača koji bi znali da su gledani i praćeni i kada igraju protiv nekakvih vatrogasaca iz nigdine. Igrači koji "grizu" na svakoj utakmici bi, valjda, povećali i posjećenost utakmica. Treneri bi znali da smiju izgubiti utakmicu a da ne moraju iste večeri pakirati kufere - to utječe na način rada u klubu, omogućava dugoročniji rad.
Ti tu vidiš prednost? Vidiš klupe velikih europskih klubova? Pa to su perverzije. Kupuju se, odavno, igrači samo da ih drugi ne bi kupili, pa ih se posuđuje. Da ne spominjem Španjolce, pa B bi Barcelona, da nije pravila, komotno mogla doć do LP.
I takvima da mi stvaramo bolji rasadnik igrača?
A znam da sam ja s ekonomijom zapela kod Marxa, al bome mi i bez njega ovo skroz krivo zvuči. :zubo:
Lord Byron » wrote:Klubovima više ne bi bilo isplativo ni potrebno angažirati uvijek iste islužene vremešne igrače koji igraju "na znanje" i guše razvoj mlađih. Utjecaj kojekakvih "vožnja u prtljažniku i utoka za pasom" menadžera bi se nužno smanjio.
Ovi koje ti zoveš "vremešni igrači" mogu čuda radit pod pravim vodstvom. Čuda, velim ja tebi, čuda. I uopće se ne zezam. Pogledaj ti ono društvo gerijatričara, inače znano pod imenom Milan, pa me kreni razuvjeravat. (Pada mi na pamet i kako je onaj moćni Brazil upomoć zvao skoro 40-o godišnjeg Romarija da ih vadi iz govana kad je bilo stani-pani na kvalifikacijama za SP. A sveudulj su se okolo muvali razni napola potrošeni mladići Ronaldi i Ronaldinji, a ni Pate i Kake nisu baš od pomoći bili.) To što je tendencija "što mlađih koji traju par godina" samo vjerno oslikava kolko je konzumerizam loš i kako će sam od sebe propast.
Lord Byron » wrote:Jednom rečenicom: ono što meni danas izgleda kao potpuna stihija, dobilo bi nekakve konture sustavnosti i kontinuiteta.

Ima toga, vjerujem, još.
[Je, kako ja to vidim, puno će nam to značit što sustavno iđemo u Hondurac. Napisat će Aralica nešto po čem će Sedlar snimit film: Četverored: priča o hrvatskom nogometu.
Oprosti, nisam odolila. :zubo: ]
User avatar
Sudden Sid
Posts: 13
Joined: 29 Sep 2011, 13:15

22 Nov 2011, 17:17

Perspektiva HNL - a se vidi u ovom štrajku. Nerealno je očekivati da ovako neugledna i korumpirana liga može sadržavati toliki broj profesionalnih klubova. Perspektiva je amaterizacija hrvatske nogometne lige što, s obzirom da postoji niz drugih odličnih sportova i aktivnosti koje su amaterske, meni nije neka naročita tragedija.

Nego, je li legalno kažnjavati klub čiji igrači štrajkaju? Nije li štrajk zakonski dopušten?
User avatar
Chiro
Posts: 693
Joined: 10 Nov 2011, 21:34

20 Feb 2012, 21:30

Šibenik, Varaždin i Karlovac suspendirani?

Ovaj upitnik na kraju linka je samo i jedino iz razloga jer ukoliko klubovi pronađu potrebna financijska sredstva do subote, suspenzija se skida. Šibenik je tu u, neću reći najboljem, nego najmanje lošem položaju: Hajduk je dužan 350.000 eura od transfera Ante Rukavine u Panathinaikos i Dinamo, pa ako ta uplata sjedne na račun kroz ovaj tjedan, Šibenik će dobiti zeleno svjetlo da završi ovu sezonu i sljedeće ne nastupa u 4. nego u 2. HNL.
Varaždinu je potrebno čudo, a Karlovac se nije ni žalio na suspenziju, oni su se pomirili sa sudbinom.

Amaterizam, here we come! :lux:
Skinheadsi, takav si!
Post Reply