Savjeti o fotografiranju

Lica spaljena od blica...
User avatar
sabaa
Posts: 563
Joined: 09 Nov 2011, 21:01

14 Nov 2011, 15:00

Mislim da nam fali jedan ovakav topic gdje bi iskusnije fotografe mogli pitati za savjet, razmjenjivati iskustva, lijepiti korisne linkove sa savjetima i tako to?

Trenutno nemam nikakvih pitanja, ali mi je pala na pamet ova tema, ako mislite da nema smiala brišite...

Edit: Imam link na jedan tutorial za početnike na Youtubeu, pa ako nekog zanima neka pogleda.
Tip objašnjava baš neke osnove i super je za početnike za pogledati.
http://www.youtube.com/watch?v=Dt6AvJ7W ... ure=relmfu


The planet is fine. The people are fucked.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

15 Nov 2011, 14:14

Imam pitanje
Što je nef i kako sam uspjela slikati u Nef formatu? :misli:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

15 Nov 2011, 14:18

Nikonov sirovi format.

Uspjela si tako što si negdje u postavkama promijenila format sa jpg u nef. Sada imaš više opcija na raspolaganju za manipulaciju fotkom, npr. HDR i kompenzacija ekspozicije.
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

15 Nov 2011, 14:19

fala ti, :xlux:


još samo kad bi znala što je HDR i kompenzacija ekspozicije :cerek:

naime imam paratić koji čuda radi a ja pojma nemam..... :rofl: :facepalm:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

15 Nov 2011, 14:27

HDR

Tri fotke s lijeve strane su mogle nastati iz tri okidanja, ali i iz jednog s kompenzacijom ekspozicije. -1EV, 0, +1 EV (recimo).

Ako je 'korektna ekspozicija' bila 125/f16, onda je -1 EV 250/f16, a +1 EV 60/f16.

Podeksponiranjem za jedan ev (-1 ev) dobijaš detalje i boju neba, preeksponiranjem (+1 ev) dobijaš detalje u sijenci. Okvirno sve, jel. Možeš napraviti i veći opseg +-2 ev..
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

15 Nov 2011, 14:30

Hvala ti, nadam se da ću jednom shvatiti u praksi što to znači. :five:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

15 Nov 2011, 14:34

:)

Imaš primjer na onom sajtu. Kad fotkaš po sunčanom danu, onda nebo obično bude preblijedo i ako bi ekspoziciju odredila prema nebu, onda bi drugi dijelovi fotke bili previše tamni. Ovako uhvatiš sve detalje i spojiš u jednu fotku.

Edit: lijepo rekoh aisling da treba otvoriti posebne teme o osnovama fotografije, a ona o'ma na natječaj. :D
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

15 Nov 2011, 15:21

Teorija bez prakse mi nikad nije išla. Tekkad bi vidjela tuđu fotku i pitala što je to sam nešto i naučila, tak da nemoj mi govorit protiv natječaja :o
Happy Easter!
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

15 Nov 2011, 15:31

Zmaj021 » wrote::)

Ovako uhvatiš sve detalje i spojiš u jednu fotku.
Onda pogledaš fotku i zapitaš se what's wrong with this picture? :zubo:
Na onoj konačnoj slici je ispalo da je dan sunčan a sunce iza oblaka. Jel' to tako treba biti?
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

15 Nov 2011, 15:37

Da, rezultati znaju biti čudni. :D

Sunce na prvoj slici jače probija i taj dio je praktično spaljen (zbog neodgovarajuće ekspozicije za taj dio slike). Na trećoj se lijepo vidi da je sunce u stvari iza i iz te treće slike su se vukli detalji u konačnu. Sve ok. :)
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

15 Nov 2011, 15:49

Da, ali zašto je travnjak u konačnoj verziji tako svijetao? Sunce je iza onih altokumulusa, što li su, a travnjak djeluje osvijetljen i to sa nekog drugog izvora. Na prvoj slici se vidi koliko je zapravo oblačno dolje na travici.

Zato su meni tako obrađene slike često prezasićene svime. Lijepe, ali...
Kao preslatki kolači od kojih ti na kraju nije baš dobro. :zubo:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

15 Nov 2011, 15:54

Travnjak je svijetao jer je prosto osvjetljenje (naknadno) povećano na prvoj fotki. Da se travnjak vukao iz druge ili treće fotke ne bi se ni pomoću trikova moglo dobiti tako nešto.

Da, fotke su prezasićene, ali ne moraju biti. Postoji brdo opcija kod izrade hdr-a kojima se rezultat može učiniti manje nadrealnim.
User avatar
sabaa
Posts: 563
Joined: 09 Nov 2011, 21:01

09 Dec 2011, 12:57

Koje stative koristite? Što preporučujete?

Ovaj portretni natječaj me uvjerio da podhitno trebam stativ, bacila sam oko na ovaj: Vanguard.
The planet is fine. The people are fucked.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

09 Dec 2011, 13:20

sabaa » wrote:Koje stative koristite? Što preporučujete?

Ovaj portretni natječaj me uvjerio da podhitno trebam stativ, bacila sam oko na ovaj: Vanguard.
Koristim stativ Manfrotto 055XPROB i ball head 488RC2

Kriterija pri kupovini se više i ne sjećam. :)

Znam samo da sam poslije par jeftinih (plastičnih) varijanti progledao. Možda danas i ne mora tako skup da se kupuje, al obrati pažnju na mogućnost postavljanja aparata za vertikalni format, moguće kutove, stabilnost, mogućnost postavljanja nosača u horizontalu..
U biti nisam u toku, biće da me gornja kombinacija zadovoljava.
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

11 Dec 2011, 16:02

htjela bih dati isprintati fotografije, ali nisam nikad, pa me zanima gdje preporucate da to napravim? htjela bih da bude na foto papiru i da izgleda bas kao na monitoru, a ne da mi naprave mrljavo ili tamno. pretpostavljam da samo donesem usb stick i kazem sto zelim? to rade u svim velicinama ili imaju samo one ''standardne''? je li skupo printati na taj foto papir?
napominjem da mi odgovaraju zapadni dio zagreba (poglavito jarun i oko cc1), potez izmedju ljubljanice i savske (pod uvjetom da se ne moram puno udaljavati od tramvaja), cijela savska i centar. hvala!
how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

23 Oct 2014, 17:55

Pitanje :D Fotkam mobom, dnevne slike su potpuno OK, zadovoljna sam kako ispadne (mislim za ono što meni treba :zubo: za mene, što mi se svidi), ali po noći mogu samo uhvatit crninu :tuzni:

Postoji li koja Andorid aplikacija koja će od Samsunga napravit zvijer od noćnog fotića? :mirko:
Nadobudna sam vjerojatno :o
Al kad i po noći zgodnih slika :)
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

23 Oct 2014, 18:30

Sa nocnim snimkama su se donedavno mucili i vrhunski pravi fotici.

Zbog malog senzora u mobu ne vjerujem da tu ima neke velke pomoci...
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

23 Oct 2014, 18:57

blue wrote:Pitanje :D Fotkam mobom, dnevne slike su potpuno OK, zadovoljna sam kako ispadne (mislim za ono što meni treba :zubo: za mene, što mi se svidi), ali po noći mogu samo uhvatit crninu :tuzni:

Postoji li koja Andorid aplikacija koja će od Samsunga napravit zvijer od noćnog fotića? :mirko:
Nadobudna sam vjerojatno :o
Al kad i po noći zgodnih slika :)
neam pojma.. :D

noćne slike su zajebane i za ozbiljnije aparate. prvo, problem je s dugom ekspozicijom: em valja ne trest aparat, em se unosi šum, em je pitanje koliko duge ekspozicije aparat i podržava. dalje, ekspoziciju možeš smanjiti povećavanjem osjetljivosti (ono iso 100, 200, itd.) al to unosi dodatni šum, i opet, ima svoje limite, jel. dalje, sumnjam da se korektna ekspozicija pri takvim uslovima može odrediti automatski - znači, aparat na manual, okineš, vidiš rezultate, histogram, koriguješ ekspoziciju, pa u krug dok ne dobiješ željeno.. blic zaboravi za bilo šta udaljenije od par metara.. ono kad ljudi opale blic na utakmicama, e to ti je čisto trolanje.. :D

od podešavanja na mobu, možeš ručno podići ISO osjetljivost na maksimalu, ili ostavit na auto pa će to mob umjesto tebe, zoom staviti na wide, prisloniti mob uz nešto stabilno.. u podešavanjima, na samsungu, imaš onaj scene mode, to stavi na noćni. sad gledam, ima i exposure value - to je korekcija ekspozicije, al ako za scene mode odabereš night, onda je nedostupan.. pih. inače bi išlo s korekcijom u negativnu stranu, znači podeksponiranje snimka, recimo -1.5ev.

ta kompenzacija ekspozicije je dobra stvar.. školski, kad fotkaš bijeli, sivi ili crni papir, dobijaš skoro identične sive fotografije. zbog toga koristiš kompenzaciju eksp. pa bi u slučaju fotkanja crnog podeksponirala, znači kompenzirala s negativnim ev brojem, a slučaju fotkanja bijelog bi preeksponirala snimak, znači išla bi s kompenzacijom pozitivnim brojem.. a sve to, jel, da bi dobila korektan snimak.. :D

i tako.. šta ima kod tebe? :D
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

13 Nov 2014, 16:52

Hvala Zmaj na trudu :S

Iako... :zubo: Čitam riječi, ne primaju se :brukica:
Hoćeš reć da je odgovor na pitanje, kako najbolje fotkat mobitelom noć - teško do nikako? :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

30 Nov 2014, 22:49

Zmaj021 » wrote:.. blic zaboravi za bilo šta udaljenije od par metara.. ono kad ljudi opale blic na utakmicama, e to ti je čisto trolanje.. :D

..
..jednom isao fotografirat mjesec. bio neki teleskop i nesto ja tu kemijao, lijepio.. :D

e, ali nema sad to veze, slije su ispale jako dobre na kraju, ali dok sam ja to sve nesto radio, tu blizu mene bili neki ljudi, vidjeli sto snimam i cudom se cudili zasto ja to ne snimam s blicem.. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

30 Nov 2014, 23:00

blue » wrote:Hvala Zmaj na trudu :S

Iako... :zubo: Čitam riječi, ne primaju se :brukica:
Hoćeš reć da je odgovor na pitanje, kako najbolje fotkat mobitelom noć - teško do nikako? :D
noc se tesko bilo cim moze slikat. :D

..a i za po danu meni jos uvijek nije jasno kako se mobom moze ista uopce slikat. :D

zavisi koji mob. oni neki skuplji valjda, ne znam, uspiju nesto snimit i sa relativno slabim izvorom osvjetljenja.
ali na svakom mobu imas neka podesavanja za fotke. reci koji je mob da ti se moze reci sto sve i kako upalit i ugasit, pa onda probaj. a i zavisi sta oces slikat. :kokice:
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

30 Oct 2016, 17:38

Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
Euklid
old school
Posts: 15047
Joined: 04 Jun 2012, 18:13
Location: una ballata del mare salato

30 Oct 2016, 18:25

Sta je sljedece? Roentgen?
'if you fall, i'll be there' (floor)
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

30 Oct 2016, 18:53

Euklid wrote:Sta je sljedece? Roentgen?
Nah, to smo već imali. :rofl:

U modi su FF ili VV formati, 6-8k rezolucije. Il' više. :D

Ovo, ili ovo (mada šupci to ne prodaju, samo rentaju :D) ili ovo (vezano za objektive Panavižn, k'o npr. Primo, isto samo renta).

Ovo je za mene, a ne bih ni protiv seta objektiva Lajka Summilux C, ili Master Prime od Cajsa im'o ništa. :mirko:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
Post Reply