..jel se ovdje ko razumije u fotoaparate..

Lica spaljena od blica...
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 Jan 2015, 02:21

Zmaj021 » wrote:
jebote, misterija.. :D

selfi? barabo.. :D

nije selfi, ženu si sliko.. :D
(barabo) :D
:D

ma koji selfi, 70 milimetra je to na ovom formatu, ne mos se pogodit nikako.. :D :D


User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

14 Jan 2015, 02:24

..a unda » wrote:
:D

ma koji selfi, 70 milimetra je to na ovom formatu, ne mos se pogodit nikako.. :D :D
prefokus, ogledalo, usb+komp... mene si našo? :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

14 Jan 2015, 02:25

ta 50ka je odlična.. ne znam zašto kukaš.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 Jan 2015, 02:26

Zmaj021 » wrote:
prefokus, ogledalo, usb+komp... mene si našo? :D
.. to sve spada u gimnastiku, ne u fotogra fiju.. :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

14 Jan 2015, 02:32

..a unda » wrote: .. to sve spada u gimnastiku, ne u fotogra fiju.. :D
:D

i to je fotografija.. i d300+70-200 spada u dizanje tegova, al štaš.. probo sam i 300/2.8.. jebo teretanu, bavite se fotografijom. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Jan 2015, 12:43

..zmaju, di si? :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

20 Jan 2015, 12:44

tu sam :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Jan 2015, 13:10

..sta je, i ti ilegala, a? :D

sta cu, zmaju, sta cu.. di cu, kud cu , kako cu? :facepalm:

kako tebe idu siroki? mislim, objektivi, jel. sta ti najsire imas? :kokice:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

20 Jan 2015, 13:14

..a unda wrote:..sta je, i ti ilegala, a? :D

sta cu, zmaju, sta cu.. di cu, kud cu , kako cu? :facepalm:

kako tebe idu siroki? mislim, objektivi, jel. sta ti najsire imas? :kokice:
ilegala teška.. :D

šta je bilo, đe je zapelo? :D

imam sigmu 12-24.. široka, duboka.. :D

kako ti ide? jesi li zadovoljan?
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Jan 2015, 13:48

Zmaj021 » wrote:
ilegala teška.. :D

šta je bilo, đe je zapelo? :D

imam sigmu 12-24.. široka, duboka.. :D

kako ti ide? jesi li zadovoljan?
..a sta je? nije valjda da i ti imas kredit u svicarcima? naajebali, brajko, najebali svi mi, kako god okrenes. cuo sam da je erste jos odavno vlasnik pola vojvodine.. najmanje pola. :kokice:

..a jel, sigmicu imas? :kokice: ..siroka, duboka..iza sedam, iza osam? :kokice: :D

..i kako to sluzi? sluzi, jelda?

ma, eto, sad valja nac i objektiv neki i.. a sam znas, sranje, eto. :D

ima ovaj klasik nikonov 18-105 za dx i ono, jel, nemoc. mislim sta cu s tim? tj nesto ocu, sve je to lijepo i krasno, sve to radi s nikonom, prica se, razumiju se, ali, jel..razumijes o cemu pricam.
prednost mu je eto, to nesto sto s njim i aparat moze ko ristit sve funkcije, tj nekako brze, lakse, ono ol araund objektiv, a i relativno je jeftin.
tj sve u svemu te ukratko, smece.. :D :D

tj trebaju mi najmanje tri objektiva neka, ono, da nisu bas dno, ali za to treba i love i sad moram opet radit kompromise.
gledao sam onaj nikonov, ne znam, ima 12-24 i 10-24, nekako mi je bolji ovaj 12-24, ne bi bilo lose imat i tih 10mm, al i eto, zrtvovao bih tih logaritamskih ili kakvih vec 2 mm, ali brate, od cega ih rade.. od mamutovih surli i leca koje su djevice medju bedrima brusile?
skupi su kao.. posljednja vecera. :D

i eto, ima ta sigma, imaju jos neki, a ima i tokina 11-16. :cerek: , ali ako ona bude isla, to je to, gotovo, ko zna kad ce past neki drugi objektiv, pa i tipa ovog, trci lazi, 18-105..

mislim, ono, sta radit? dodje mi da idem u grad i otimam japapanskim turistima objektive.. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Jan 2015, 15:21

..isao sam gledat malo stare objektive, ono, sta, to je vec staro, sve manualno, pa mozda ce se neki nac jeftino, sta ima veze.. narocito za siroke objektive, sve mogu sam nastelat, a struje mi treba samo za okinut i eto, za sto dvjesto eura moglo bi se sta polovno nac, cak i ako malo klima, nema veze, da se to zavidat, samo da su lece i koatinzi ok.

..i, naletim na nikonov 6 mm.. za 160000 dolara se prodao!! sto sezdeset ijlada!!! ..ma da je sto sezdeset iljada zrna rize, puno je.

..a imao sam ga u ruci, snimao s njim.. razmisljao ocu li ga kupit. i onda je bio skup, ali ono, skup kao jedno ili dva tijela valjda..aj, tri mozda, nije bio bas najskuplji od nikonovih objektiva, mislio sam se ono, moglo se nekako zaradit, doc do njega ako bi se bas zajunilo, ali mislio sam.. je, predivan je, ali sto ce meni to, sto cu ja s tim? ono, preseravanje, jel, bacanje love koju i nemas, tek je treba zaradit.. o, 160 iljada ti glupih bogova poljubim.. :bonk: :bonk: :bonk: :mama: :mama:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

20 Jan 2015, 16:11

..a unda wrote: ..a sta je? nije valjda da i ti imas kredit u svicarcima? naajebali, brajko, najebali svi mi, kako god okrenes. cuo sam da je erste jos odavno vlasnik pola vojvodine.. najmanje pola. :kokice:
kredit, fala na pitanju, neam. :D

a situacija.. ma jebo situaciju. :D
koliko god da je loše, opet nam je bolje neg u 90% svijeta, pa da još ne bih kuko nad sudbom kletom.. a i bombe više ne padaju. :D
..a jel, sigmicu imas? :kokice: ..siroka, duboka..iza sedam, iza osam? :kokice: :D

..i kako to sluzi? sluzi, jelda?

ma, eto, sad valja nac i objektiv neki i.. a sam znas, sranje, eto. :D

ima ovaj klasik nikonov 18-105 za dx i ono, jel, nemoc. mislim sta cu s tim? tj nesto ocu, sve je to lijepo i krasno, sve to radi s nikonom, prica se, razumiju se, ali, jel..razumijes o cemu pricam.
prednost mu je eto, to nesto sto s njim i aparat moze ko ristit sve funkcije, tj nekako brze, lakse, ono ol araund objektiv, a i relativno je jeftin.
tj sve u svemu te ukratko, smece.. : D : D

tj trebaju mi najmanje tri objektiva neka, ono, da nisu bas dno, ali za to treba i love i sad moram opet radit kompromise.
gledao sam onaj nikonov, ne znam, ima 12-24 i 10-24, nekako mi je bolji ovaj 12-24, ne bi bilo lose imat i tih 10mm, al i eto, zrtvovao bih tih logaritamskih ili kakvih vec 2 mm, ali brate, od cega ih rade.. od mamutovih surli i leca koje su djevice medju bedrima brusile?
skupi su kao.. posljednja vecera. : D

i eto, ima ta sigma, imaju jos neki, a ima i tokina 11-16. :cerek: , ali ako ona bude isla, to je to, gotovo, ko zna kad ce past neki drugi objektiv, pa i tipa ovog, trci lazi, 18-105..

mislim, ono, sta radit? dodje mi da idem u grad i otimam japapanskim turistima objektive.. :D
kad kupiš tijelo, onda tek muke nastaju.. :D
nikonovi objektivi su preskupi, kao i bilo koja njihova dodatna oprema. ono, jebte se.. :D

a i u dobi digitalije, te neke prednosti super kvalitetnih objektiva nisu dovoljan razlog za neka velika ulaganja. kontrast, oštrina, čak i vinjetiranje se relativno lako dotjeraju, ako je neophodno.
ono što načelno znaš - da dobra fotografija najmanje zavisi od opreme, to je ono što treba da sraste s tobom, pa da o fotografiji ramišljaš isključivo kroz ideje, slike, poruke, itd, a najmanje kroz tehnička sokoćala. sad, bez formalnog obrazovanja u tom nekom pravcu, ta stvar ide prilično teško, al to je neki put koji se mora proći. tako nekako ja to vidim. :D

drugim riječima, besmisleno je opterećivati se limitima trenutne opreme, jer i za ono što se već ima postoji cijeli svemir mogućnosti. :D

razmišljanja tipa, je to sve, al ja bih da imam instant super fotku, da ne radim nikakav post proces.. naprosto ne stoje. prvo, originalni pikseli, bez ikakve obrade su prilično ružni :D, tj. slika se već procesira u aparatu.. kontrast, osvjetljenje, oštrina.. sve se to već odradi (i te stvari možeš da koriguješ kroz opcije), drugo, profesionalci okinu 100 loših fotki za jednu super (minimum :D), što će reći da je broj fotki koje treba obraditi na kompu jako mali.

ono što treba upoznati jeste rad s ps-om ili kojim već programom za obradu, a ni to nije bauk.. yt, masa tutorijala po netu.. boza. :D elementarna stvar je, recimo, za uoštravanje koristiti unsharp mask, a ne neku opciju sharpen, pa da softver odradi posao bez ikakvog tvog uticaja. dalje, treba naučiti podešavati kontrast i osvjetljenje pomoću krivih, konverziju u cb kontrolisanjem pojedinačnih rgb kanala i sl.

ja sam uglavnom na sigmama.. solidni objektivi za puno manje novaca nego nikoni. i skroz su mi ok. pomenuta 12-24, 70-200/2.8, 50 makro i nikon 24-85/3.5-4.5. ono što bi možda bilo dobro je da imaju neku stabilizaciju slike, al kad pogledaš kako je lako namotat veliki iso, malo obratiti pažnju na stabilizaciju aparata pri snimanju.. jebo i to. :D

eo, upravo mi iskoči mail s jednom lijepom vijesti.. lego avans za poso :lux:
u zdravlje :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

20 Jan 2015, 16:25

..a unda » wrote:..isao sam gledat malo stare objektive, ono, sta, to je vec staro, sve manualno, pa mozda ce se neki nac jeftino, sta ima veze.. narocito za siroke objektive, sve mogu sam nastelat, a struje mi treba samo za okinut i eto, za sto dvjesto eura moglo bi se sta polovno nac, cak i ako malo klima, nema veze, da se to zavidat, samo da su lece i koatinzi ok.

..i, naletim na nikonov 6 mm.. za 160000 dolara se prodao!! sto sezdeset ijlada!!! ..ma da je sto sezdeset iljada zrna rize, puno je.

..a imao sam ga u ruci, snimao s njim.. razmisljao ocu li ga kupit. i onda je bio skup, ali ono, skup kao jedno ili dva tijela valjda..aj, tri mozda, nije bio bas najskuplji od nikonovih objektiva, mislio sam se ono, moglo se nekako zaradit, doc do njega ako bi se bas zajunilo, ali mislio sam.. je, predivan je, ali sto ce meni to, sto cu ja s tim? ono, preseravanje, jel, bacanje love koju i nemas, tek je treba zaradit.. o, 160 iljada ti glupih bogova poljubim.. :bonk: :bonk: :bonk: :mama: :mama:
160000.. bezze mi i komentarisat :D

možda postoji neka specijalna namjena.. ono, možda za neki posao koji će ga odplatit.. sve drugo je sumanuto. :D

redovno prati oglase.. nerijetko nalete super objektivi po ok cijeni. je to posao, al ako manjka para.. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Jan 2015, 16:49

Zmaj021 » wrote:..

redovno prati oglase.. nerijetko nalete super objektivi po ok cijeni. je to posao, al ako manjka para.. :D
..ma pratim ali imam tehnicki problem. :D

..eto, cak i da se nesto nadje, kako to platit? kes ne igra, a i nema ga, a nikad nisam nista uzimao preko neta, a i to je problem jer za to treba imat i neku tu jebenu karticu, nesto te plastike, jel. :D :D
..ok, tu se moze nekako snac, ali ono sto nekako ulazi u obzir, daleko je, vise dodju troskovi dok to dodje ovamo, nego sto kosta objektiv.
..a i onda, kad dodje, sta ce doc? pa ne dodje ono sto je trebalo i kako je trebalo, i sta onda.. vracaj, zali se, trazi lovu po svitu.. ma mos pivat borbene. :D
ono, rizik jel.. :kokice:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

20 Jan 2015, 16:59

..a unda wrote: ..ma pratim ali imam tehnicki problem. :D

..eto, cak i da se nesto nadje, kako to platit? kes ne igra, a i nema ga, a nikad nisam nista uzimao preko neta, a i to je problem jer za to treba imat i neku tu jebenu karticu, nesto te plastike, jel. :D :D
..ok, tu se moze nekako snac, ali ono sto nekako ulazi u obzir, daleko je, vise dodju troskovi dok to dodje ovamo, nego sto kosta objektiv.
..a i onda, kad dodje, sta ce doc? pa ne dodje ono sto je trebalo i kako je trebalo, i sta onda.. vracaj, zali se, trazi lovu po svitu.. ma mos pivat borbene. :D
ono, rizik jel.. :kokice:
šta, split nije neko tržište?

kupovina na neviđeno jest problem. ja sam nepovjerljiv. :D prodavao jesam, al kupovao sam samo iz radnji. i to kad mi stigne pošiljka niš ne potpisujem dok ne otvorim paket i ne vidim da je bar naoko sve u redu. :D

bg je blizu, pa radije dogovorim susret uživo..
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Jan 2015, 17:24

Zmaj021 » wrote: kredit, fala na pitanju, neam. : D

a situacija.. ma jebo situaciju. : D
koliko god da je loše, opet nam je bolje neg u 90% svijeta, pa da još ne bih kuko nad sudbom kletom.. a i bombe više ne padaju. : D



kad kupiš tijelo, onda tek muke nastaju.. :D
nikonovi objektivi su preskupi, kao i bilo koja njihova dodatna oprema. ono, jebte se.. : D

a i u dobi digitalije, te neke prednosti super kvalitetnih objektiva nisu dovoljan razlog za neka velika ulaganja. kontrast, oštrina, čak i vinjetiranje se relativno lako dotjeraju, ako je neophodno.
ono što načelno znaš - da dobra fotografija najmanje zavisi od opreme, to je ono što treba da sraste s tobom, pa da o fotografiji ramišljaš isključivo kroz ideje, slike, poruke, itd, a najmanje kroz tehnička sokoćala. sad, bez formalnog obrazovanja u tom nekom pravcu, ta stvar ide prilično teško, al to je neki put koji se mora proći. tako nekako ja to vidim. : D

drugim riječima, besmisleno je opterećivati se limitima trenutne opreme, jer i za ono što se već ima postoji cijeli svemir mogućnosti. :D

razmišljanja tipa, je to sve, al ja bih da imam instant super fotku, da ne radim nikakav post proces.. naprosto ne stoje. prvo, originalni pikseli, bez ikakve obrade su prilično ružni :D, tj. slika se već procesira u aparatu.. kontrast, osvjetljenje, oštrina.. sve se to već odradi (i te stvari možeš da koriguješ kroz opcije), drugo, profesionalci okinu 100 loših fotki za jednu super (minimum : D), što će reći da je broj fotki koje treba obraditi na kompu jako mali.

ono što treba upoznati jeste rad s ps-om ili kojim već programom za obradu, a ni to nije bauk.. yt, masa tutorijala po netu.. boza. :D elementarna stvar je, recimo, za uoštravanje koristiti unsharp mask, a ne neku opciju sharpen, pa da softver odradi posao bez ikakvog tvog uticaja. dalje, treba naučiti podešavati kontrast i osvjetljenje pomoću krivih, konverziju u cb kontrolisanjem pojedinačnih rgb kanala i sl.

ja sam uglavnom na sigmama.. solidni objektivi za puno manje novaca nego nikoni. i skroz su mi ok. pomenuta 12-24, 70-200/2.8, 50 makro i nikon 24-85/3.5-4.5. ono što bi možda bilo dobro je da imaju neku stabilizaciju slike, al kad pogledaš kako je lako namotat veliki iso, malo obratiti pažnju na stabilizaciju aparata pri snimanju.. jebo i to. : D

eo, upravo mi iskoči mail s jednom lijepom vijesti.. lego avans za poso :lux:
u zdravlje :D
:top:

..avansa, avansa amo, jer u naplati utjehe nema.. :usama: :D

ne, ne znam..ne, nikonovi mislim da nece ic. tj volio bih imat ma neki najjeftiniji, samo da vidim kako ovaj aparat radi i sta sve moze radit kad mu ej nesto ful kompatibilno na njemu.
inace, briga me, ma neka je sve manualno, nije mi vazno.

e, i to, taj post proces.. ne samo da ce me ova digitalija posve satrat i ovako, nego jos ima i post.
na fotosopu sam radio jos davno prije, dok jos nije uopce postojala verzija za pc :D i fotosop mi je bio sjajan za sve osim za.. fotografiju. :D
osim toga, danasnji fotosopovi i nekadnji, ok, princip je isti, osnove su iste, ali nije to bas lako usporedjivat.
kad imas dovoljno veliku pauzu negdje, kad nema kntinuiteta, opet sve moras nanovo ucit i to je mozda jos gore, jer bi mozda najbolje bilo da sve ono sto si prije znao, zaboravis. najmanje je to dupli posao. :D

i eto, znam, svjestan sam da mora i tu doc do neke obrade. kolko vidim, ako te slije oce ic dalje, traze se neki minimaln i tehnicki uvjeti, osim broja piksela, mora ta slija proc te neke korekcije po difoltu, ne primaju je ako nije prosla slija tu obradu, a jebeni exif sve vidi. :D

ipak, prvo sto sam uveo u digitalnu fotografiju, jest program koji zblesa exif :D, tj moze ga se kontrolirat, tako da idu oni podaci za koje ja ocu da idu.
drugo, tesko je starog psa naucit novim trikovima i onaj post proces koji mora ic, mora ic, ali slija mora odmah ispast onakva kakva ja hocu da bude.
ako je u glavi postprocesuirana slika, onda ce se taj snimljeni predlozak postprocesuirat onoliko koliko to bude potrebno da bude sto je moguce blize onom sto sam zamislio, tj bolje receno.. vidio. :D
ali mislim da ce to bit rijetko. :D

jest, tu su neke moje musice, jer ako cu se ja poslije igrat u fotosopu s necim i vidjet sto se sve tu moze, onda mi aparat i ne treba.
nekako, imam postavljene vec neke granice koje ne zelim preci, jer mi se onda gubi smisao svega toga. ja to volim zvat neiskrenoscu.
digitalija ima svojih prednosti i mislim ih iskoristit, ali i nastojat cu ostat pri tome da ono sto snimim, to je to, uglavnom ili vrlo uglavnom. sve sto treba neke jace intervencije, racunat cu da nije ni snimljeno. :D
mislim, ako prema sebi necu bit fer, a prema kome cu onda? :D

..i kazes ti, sigme rade? dobro to crta, jel? nisu meni sigme nikad bile mrske. evo, imam ovu staru pedeseticu, posluzit ce necem. imam i starog vivitara 70-210, 3,5 u losem stanju, optika je ono..i inace je meko crtala, ali naucio sam se na taj objektiv, da se s njim radit. jedino sto bih ga trebao skoro potpuno rastavit i onda sastavit. i jasno, koristit sve funkcije manualno.
i eto, jos bi mi ostao taj sirac i nesto, ne nuzno, jest djikanski, ali ajd, nesto sto bi mi pokrilo tih nekih od 20-50 mm cca.

te stabilizacije, ja bas i ne znam sta je to i cemu to sluzi. ono, pretpostavljam, ali.. oce mi jos aparat govorit i ..budalo, ne znas snimat? :D
nista sto bokun nekog stativa ili mirna ruka, naslon neki ne bi rijesio.

cuj te sigme tvoje, to se sve uglavnom normalno prica s tvojim, jel, tijelom? ono, blende, ostrenje, nema tu nekih kinki dodatnih medjuradnji tipa stisni amo, postavi tamo, pritisni tu, otpusti tamo..? :kokice:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Jan 2015, 17:47

Zmaj021 » wrote:
šta, split nije neko tržište?

kupovina na neviđeno jest problem. ja sam nepovjerljiv. :D prodavao jesam, al kupovao sam samo iz radnji. i to kad mi stigne pošiljka niš ne potpisujem dok ne otvorim paket i ne vidim da je bar naoko sve u redu. :D

bg je blizu, pa radije dogovorim susret uživo..
pa i nije bas split nesto sto se tice tog trzista, a i iskreno, idem na lou profajl za svaki slucaj :zubo: :D
znacajna prednost splita i okolice jest sto bih odmah mogao probat objektiv, vidjet odmah u cemu je stvar i vjerovatno mu otkrit neke greskice, mozda i kozmeticke i tako mu srusit cijenu da cu ga dobit i u pola od te srusene cijene kad objasnim da taj objektiv se nece moc prodat ni za rezervne dijelove.. :zubo: :D
mislim, to bi sve bilo tako da ja imam lovu u djepu, ali nemam.
eto, ne zuri mi se nigdje, nijednu sliju jos nisam potegnuo, sve u svoje vrijeme.. za sad samo citam menjuel, gledam net, ucim.. i onda kad nesto to objektiva nadodje, onda opet ucit i tako to ide, nikad pameti, nikad.. :D
ne znam, ako sto nadjem preko neta, morat cu nac i nekog mog ko zivi u tom gradu da on malo pogleda sta je to.. mislim, imam ih po svijetu tih spavaca, pa ono, malo ih aktivirat.. :D :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

20 Jan 2015, 20:30

..a unda wrote: ..

ne, ne znam..ne, nikonovi mislim da nece ic. tj volio bih imat ma neki najjeftiniji, samo da vidim kako ovaj aparat radi i sta sve moze radit kad mu ej nesto ful kompatibilno na njemu.
inace, briga me, ma neka je sve manualno, nije mi vazno.
ne znam jel to tvoje tijelo ima onaj šraf za af.. ovi moji obj. su svi s onim motorom u sebi (osim 50), pa af radi brzo i bešumno. o nekom kvalitetnom dinamičkom af nema govora.. mislim, ima tu sto nekih varijanti za podesit, al ako to mora tako, jebo to. previše pizdarija.. :D
možda to i može fino radit, al uz neki tromjesečni kurs, u mom slučaju. :D
e, i to, taj post proces.. ne samo da ce me ova digitalija posve satrat i ovako, nego jos ima i post.
na fotosopu sam radio jos davno prije, dok jos nije uopce postojala verzija za pc : D i fotosop mi je bio sjajan za sve osim za.. fotografiju. : D
osim toga, danasnji fotosopovi i nekadnji, ok, princip je isti, osnove su iste, ali nije to bas lako usporedjivat.
kad imas dovoljno veliku pauzu negdje, kad nema kntinuiteta, opet sve moras nanovo ucit i to je mozda jos gore, jer bi mozda najbolje bilo da sve ono sto si prije znao, zaboravis. najmanje je to dupli posao. : D

i eto, znam, svjestan sam da mora i tu doc do neke obrade. kolko vidim, ako te slije oce ic dalje, traze se neki minimaln i tehnicki uvjeti, osim broja piksela, mora ta slija proc te neke korekcije po difoltu, ne primaju je ako nije prosla slija tu obradu, a jebeni exif sve vidi. :D

ipak, prvo sto sam uveo u digitalnu fotografiju, jest program koji zblesa exif : D, tj moze ga se kontrolirat, tako da idu oni podaci za koje ja ocu da idu.
drugo, tesko je starog psa naucit novim trikovima i onaj post proces koji mora ic, mora ic, ali slija mora odmah ispast onakva kakva ja hocu da bude.
ako je u glavi postprocesuirana slika, onda ce se taj snimljeni predlozak postprocesuirat onoliko koliko to bude potrebno da bude sto je moguce blize onom sto sam zamislio, tj bolje receno.. vidio. : D
ali mislim da ce to bit rijetko. :D

jest, tu su neke moje musice, jer ako cu se ja poslije igrat u fotosopu s necim i vidjet sto se sve tu moze, onda mi aparat i ne treba.
nekako, imam postavljene vec neke granice koje ne zelim preci, jer mi se onda gubi smisao svega toga. ja to volim zvat neiskrenoscu.
digitalija ima svojih prednosti i mislim ih iskoristit, ali i nastojat cu ostat pri tome da ono sto snimim, to je to, uglavnom ili vrlo uglavnom. sve sto treba neke jace intervencije, racunat cu da nije ni snimljeno. :D
mislim, ako prema sebi necu bit fer, a prema kome cu onda? :D
nikad dalija od tebe :D

zavisi šta se fotografiše, za koga, čega.. :D

nema portreta bez uklanjanja bubuljica, musa.. a kod sujetnijih i fejs liftinga.. :D ponekad sam ko hirurg plastičar :D

ako misliš slati uratke na dreamstime, ili kako se već zove i sl, onda moraš obratit pažnju da negdje ne uhvatiš nečiji logo.. npr. negdje na nekoj nebitnoj tendi piše tuborg, i ono, ni ne vidi se bez forenzičke analize, al džaba, ne može proć. jebo ti csi. :D
..i kazes ti, sigme rade? dobro to crta, jel? nisu meni sigme nikad bile mrske. evo, imam ovu staru pedeseticu, posluzit ce necem. imam i starog vivitara 70-210, 3,5 u losem stanju, optika je ono..i inace je meko crtala, ali naucio sam se na taj objektiv, da se s njim radit. jedino sto bih ga trebao skoro potpuno rastavit i onda sastavit. i jasno, koristit sve funkcije manualno.
i eto, jos bi mi ostao taj sirac i nesto, ne nuzno, jest djikanski, ali ajd, nesto sto bi mi pokrilo tih nekih od 20-50 mm cca.

te stabilizacije, ja bas i ne znam sta je to i cemu to sluzi. ono, pretpostavljam, ali.. oce mi jos aparat govorit i ..budalo, ne znas snimat? :D
nista sto bokun nekog stativa ili mirna ruka, naslon neki ne bi rijesio.

cuj te sigme tvoje, to se sve uglavnom normalno prica s tvojim, jel, tijelom? ono, blende, ostrenje, nema tu nekih kinki dodatnih medjuradnji tipa stisni amo, postavi tamo, pritisni tu, otpusti tamo..? :kokice:
to sa stabilizacijom zvuči dobro, al ima i tu začkoljica.. recimo, radi dobro na 1/8 i 1/15, a lošije na 1/30 i 1/60 i sl. ako koristiš stativ, onda se mora isključiti.. neam pojma.. điđe, gluposti :D

što se tiče sigme, neće raditi jedino ako kupiš verziju za canona. :D
radi sve što i nikonovi objektivi.. ajd, ne znam u posljednjih par godina jel se pojavilo nešto haj tek ultra giga novo, pa da ovi još nisu usvojili, al teško.

namontiraš ko i nikonov objektiv (šraf na šraf, što bi rekli) i sve fercera. svi načini mjerenja, D, swm (af motor), m/a, tijelo čita na koliko je mm zum..

kod non-cpu objektiva imaš za podesit na aparatu taj neki režim pa onda metri možda i prorade.. neam pojma kako to ide, uglavnom, zaguglaj za specifičan objektiv pa se možda nešto i osposobi. :D

nego, nešto ti tu meni previše okolišaš s tim škljocanjem.. podsjećaš me na.. na nekog tu..
..shvatam donekle.. prvi ti je put, al opet.. :D :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Jan 2015, 21:03

Zmaj021 » wrote: nikad dalija od tebe :D
..zmisli da je dali imao fotosop. nikad dalija od dalija.. :D
zavisi šta se fotografiše, za koga, čega.. : D

nema portreta bez uklanjanja bubuljica, musa.. a kod sujetnijih i fejs liftinga.. :D ponekad sam ko hirurg plastičar : D

ako misliš slati uratke na dreamstime, ili kako se već zove i sl, onda moraš obratit pažnju da negdje ne uhvatiš nečiji logo.. npr. negdje na nekoj nebitnoj tendi piše tuborg, i ono, ni ne vidi se bez forenzičke analize, al džaba, ne može proć. jebo ti csi. :D
..je, je, istina, sve zavisi ko sta oce, ali pricam o maksimalistickoj varijanti, o onom sto ja hocu od sebe, a tu su kriteriji..ne znam kako bih to rekao.. u isto vrijeme nekako jadni gledajuci neki prosjek, ali u isto vrijeme i vrlo visoki gledajuci neki nadprosjek.. :D

sve to u vezi portreta se rjesava svjetlom. i sminkom naravno, ali sa sminkom se ne mislim bavit. mozda jednom, ko zna, kad budem imao pet asistenata, a ja cu samo kontrolirat svjetlo i kadar i rec drugom asistentu.. ok, skljocni. :D

ma ne znam jos sta ce to ispast, gdje ce to sve ic i sta, al i sta..neka, pa sta ako uhvatim logo tuborga. ako fotka bude dobra, saljem direktno tuborgu, ko ga jebe, nek plati, bolje mu je odmah, sutra ce vec bit skuplje.. :D :D
to sa stabilizacijom zvuči dobro, al ima i tu začkoljica.. recimo, radi dobro na 1/8 i 1/15, a lošije na 1/30 i 1/60 i sl. ako koristiš stativ, onda se mora isključiti.. neam pojma.. điđe, gluposti :D

što se tiče sigme, neće raditi jedino ako kupiš verziju za canona. :D
radi sve što i nikonovi objektivi.. ajd, ne znam u posljednjih par godina jel se pojavilo nešto haj tek ultra giga novo, pa da ovi još nisu usvojili, al teško.
pa i sta ce ti ta neka stabilizacija na tridesetinku i krace? to ide dvjesto tristo mm bez nekih problema.. :zubo: :D
..ali to, da ako koristis stativ da se mora iskljucit? pa kako on zna jel ja koristim stativ? ili se mozda taj stabilizator cudi.. gle, sve je mirno. i onda pocne drcat sam od sebe, ono, oce nesto stabilizirat i gotovo? :D
znas sta, ako budem imao taj stabilizator, dodje mi da ja njega pocnem drmat i da mu kazem.. aj, lolo, nu, aj stabiliziraj ovo. aj kad si faca.. :D
namontiraš ko i nikonov objektiv (šraf na šraf, što bi rekli) i sve fercera. svi načini mjerenja, D, swm (af motor), m/a, tijelo čita na koliko je mm zum..

kod non-cpu objektiva imaš za podesit na aparatu taj neki režim pa onda metri možda i prorade.. neam pojma kako to ide, uglavnom, zaguglaj za specifičan objektiv pa se možda nešto i osposobi. :D

nego, nešto ti tu meni previše okolišaš s tim škljocanjem.. podsjećaš me na.. na nekog tu..
..shvatam donekle.. prvi ti je put, al opet.. :D :D
ma je, je, znam da to, taj bajunet skljucnes i da to fercera, ali opet, citam malo te testove, pa se eto, na neke te objektive ne moze stavit filter, a meni je to nekako vazno. s bilo kojim objektivom, odmah mi idu barem tri filtera.. :D
i eto, gledam, kombiniram dovijam se, ako ne idu kruzni filteri, jel se da nekako holder neki stavit, nesto, i td.. mislim, sto cuda tu ima, glava mi je puna ko sipak svega toga, vjeriuj mi, umorio sam se, stvarno.. :D

sta okolisam? nista ne okolisam. jednostavno, to je tako i jebiga.. :D
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

20 Jan 2015, 22:35

unda, bil' ti mogao ovo raditi:
?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

20 Jan 2015, 22:38

..a unda » wrote: ..zmisli da je dali imao fotosop. nikad dalija od dalija.. :D


..je, je, istina, sve zavisi ko sta oce, ali pricam o maksimalistickoj varijanti, o onom sto ja hocu od sebe, a tu su kriteriji..ne znam kako bih to rekao.. u isto vrijeme nekako jadni gledajuci neki prosjek, ali u isto vrijeme i vrlo visoki gledajuci neki nadprosjek.. : D
:D
kužim ja te ideale, nego ponekad se desi da imaš fantastičan kadar, uhvaćen trenutak, što god, a onda skužiš da postoji detalj koji urniše fotku, ne sad nešto krupno, ali ipak te bode i onda si u situaciji da ili otloniš nedostatak, ili odjebeš snimak.. +ako te žena onako molećivo pogleda, i aj ti onda.. :D
sve to u vezi portreta se rjesava svjetlom. i sminkom naravno, ali sa sminkom se ne mislim bavit. mozda jednom, ko zna, kad budem imao pet asistenata, a ja cu samo kontrolirat svjetlo i kadar i rec drugom asistentu.. ok, skljocni. : D

ma ne znam jos sta ce to ispast, gdje ce to sve ic i sta, al i sta..neka, pa sta ako uhvatim logo tuborga. ako fotka bude dobra, saljem direktno tuborgu, ko ga jebe, nek plati, bolje mu je odmah, sutra ce vec bit skuplje.. :D :D
ne, ne.. majstor okida, a asistent mjeri svjetlo onim ručnim metrom. :D
pa i sta ce ti ta neka stabilizacija na tridesetinku i krace? to ide dvjesto tristo mm bez nekih problema.. :zubo: :D
ma prolazi i 1/30 na 200, pogotovo ako cijeniš po onom malom displeju.
..frka nastaje nešto poslije :D
..ali to, da ako koristis stativ da se mora iskljucit? pa kako on zna jel ja koristim stativ? ili se mozda taj stabilizator cudi.. gle, sve je mirno. i onda pocne drcat sam od sebe, ono, oce nesto stabilizirat i gotovo? :D
znas sta, ako budem imao taj stabilizator, dodje mi da ja njega pocnem drmat i da mu kazem.. aj, lolo, nu, aj stabiliziraj ovo. aj kad si faca.. :D
pa ne zna stabilizator, al to i jest problem. taj neki plivajući element pliva li pliva, a ne bi trebao.. fata ritam, šta li, a nema ko da mu ga daje :D

koristio sam ga na onom 18-200, al dopizdilo. dok ja skontam šta mu paše, šta ne.. ma zajebi, jednostavnije mi je bilo radit na stari način. pa po snimaka mi je na 50 i 100 asa, a sad kao frka.. :D
ma je, je, znam da to, taj bajunet skljucnes i da to fercera, ali opet, citam malo te testove, pa se eto, na neke te objektive ne moze stavit filter, a meni je to nekako vazno. s bilo kojim objektivom, odmah mi idu barem tri filtera.. :D
i eto, gledam, kombiniram dovijam se, ako ne idu kruzni filteri, jel se da nekako holder neki stavit, nesto, i td.. mislim, sto cuda tu ima, glava mi je puna ko sipak svega toga, vjeriuj mi, umorio sam se, stvarno.. :D

sta okolisam? nista ne okolisam. jednostavno, to je tako i jebiga.. :D
na onaj 12-24 ne mere filter, koliko se sjećam. na 70-200 držim uv. imam i neki polarizacioni al ga više nemam na šta namontirat. :D
jbga, s vremenom promijenio objektive, a na filtere zaboravio.. tu je i onaj sistem - puno mi sad još i filter kupovat, već sam se izuo, pa ću drugi put.. a taj drugi put, jel.. :D

trebalo bi da u opcijama imaš i izbor filtera, bar za cb snimke.. baš ću pogledat.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

20 Jan 2015, 22:40

ElliQuinn » wrote:unda, bil' ti mogao ovo raditi:
?
kako ne bi mogao. pričekaj ga malo.. samo da iščita uputstvo. :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

20 Jan 2015, 22:43

prodajem povoljno sigmu 12-24 + blic 800d u ekstra stanju.. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

21 Jan 2015, 00:41

ElliQuinn » wrote:unda, bil' ti mogao ovo raditi:
?
tnx, vidio sam to. ne, ne bih jos mogao. :D ..mislim, mogao bih mu opisivat slike, pa eto, ko zna.. :D :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

21 Jan 2015, 01:00

..dupli post, jebiga.. :D
Last edited by ..a unda on 21 Jan 2015, 01:04, edited 2 times in total.
Post Reply