..jel se ovdje ko razumije u fotoaparate..

Lica spaljena od blica...
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

26 Jan 2015, 22:51

A gde je pečat?

Odnosno...fotografija neka? :zubo:


Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

27 Jan 2015, 22:07

unda, prvo moraš napravit remek djelo, a onda čekat da vrijeme odradi svoje. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

15 Feb 2015, 23:26

..eto. :kokice:



Image
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

16 Feb 2015, 00:01

:lux:
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

18 Feb 2015, 00:32

A romantićara... :S
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

19 Feb 2015, 08:52

Daj još. :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

21 Feb 2015, 04:57

kako ide, unda?

jesi li nabavio još kakve opreme?
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

20 Mar 2015, 15:15

..zmaju, kolko ti mos na svom aparatu radit duplih ekspozicija? :kokice:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Mar 2015, 15:21

Što će mu to, ima čovjek Photoshop. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

21 Mar 2015, 21:40

Stitch » wrote:Što će mu to, ima čovjek Photoshop. :D
:D

..a nemos sve bas fotosopom. il ja ne znam radit s ovim aparatom, a iskreno se nadam da je tako il on meni daje samo tri duple ekspozicije ili tj trostruke ekspozicije i to je to.
mislim, bem ti digitaliju i firmvere.

tj, izgleda da se moze snimat kolko god oces tih duplih ekspozicija, ali onda ti aparati kostaju miljun miljuna necega, izmedju ostalog i radi te.. necu rec gluposti, nego je glupost kad toga nema.
sve ima ovaj aparat, sve.. trci, laze, skace, vrti, ide kupit jogurt, prica se sa satelitima, sve mjeri sve racuna, svi moguci efekti, ali ono sto meni treba, sto ja ocu, e to moze, ali kosta.
sve te njegove funkcije dzaba dam, za par detalja koje ja ocu. sta mene briga oce li nekog zaflesat tako da ima crvene oci, neka ima crvene oci, kogajebe i njega i fles u razini ociju, ali ocu imat npr pedesetorostruku ekspoziciju, a to sta ja ocu nekad je bilo normalno, danas moras prodat bubreg za to.. :kokice:

fino, kod analognih aparata, onih na paru, mos ako oces citav zivot snimat na isti fotogram. ne znam zasto bi to neko radio, ali mos ako oces.. mislim, ne moras, ali ako oces, mogao bi.. :kokice:

cim istekne garancija ovom aparatu, hakirat cu ga. :kokice:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

22 Mar 2015, 02:11

..a unda wrote:..zmaju, kolko ti mos na svom aparatu radit duplih ekspozicija? :kokice:
2-10, sa auto kompenzacijom ili bez.

podešavaš u shooting menu>multiple exposure.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

22 Mar 2015, 10:46

..pa di si zmaju.. sa ima? :D

2-10? super. sasvim ok, sasvim upotrebljivo.

umene je 2-3. ej, 2-3?? ...3 ???. stas s tim? ..aj, stas s tim? :gaah:

ne mogu ti opisat kako sam se razocarao, kako me to ubilo. jos uvijek se nadam da ne znam radit s ovim aparatom i da se negdje krije neki nacin, nesto da mogu npr 6 ili 7 ekspozicija napravit.. :tuzni:

ali zato njim mos snimat filmove. ili sepiju napravit. ali sliju od sedam ekspozicija ne mos napravit, jebo ih film da ih jebo i sepija i crvene oci.. :tuzni:
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

19 Jul 2015, 21:19

ima li te, unda?

jesi li radio šta blicem? refleksije, alternativna raspršivanja itd.

ma, jesi li radio išta? :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

26 Jul 2015, 14:05

..nesto. slabo. lose. jos ucim, a nikako uhvatit vremena kolko meni treba za sustavno to sve poslozit.
jedno cca mozda iljadu snimaka, a niti jedna ono, recimo, da moze proc.

nije dobro, nije.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

26 Jul 2015, 18:00

jedna od hiljadu je prosjek vrhunskih fotografa. :mudri:

kako radiš? jel krećeš od priče ili od prizora? (al ga reducirah :D) ili prosto eksperimentišeš..

probavaš li identificirati šta ti se konkretno ne sviđa na fotografiji? il se proces svede na pogled od 3 sekunde > loše > kanta :D

..al jest, fotografija je tajm konzjuming.. a bogami i spejs :D a ako nije, onda je čista sreća u pitanju. :D

kao i obično, valja smanjit očekivanja.. ugodna iznenađenja su zagarantovana. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

27 Jul 2015, 13:16

Zmaj021 » wrote:jedna od hiljadu je prosjek vrhunskih fotografa. :mudri:

kako radiš? jel krećeš od priče ili od prizora? (al ga reducirah :D) ili prosto eksperimentišeš..

probavaš li identificirati šta ti se konkretno ne sviđa na fotografiji? il se proces svede na pogled od 3 sekunde > loše > kanta :D

..al jest, fotografija je tajm konzjuming.. a bogami i spejs :D a ako nije, onda je čista sreća u pitanju. :D

kao i obično, valja smanjit očekivanja.. ugodna iznenađenja su zagarantovana. :D
..eh, sad, ti oces knjizu da objavim? :D

ma ti prosjeci, ono, ne znam..mozda to i jest tako, ali meni se nikada nisu svidjali ti odnosi.
sve zavisi, ako te krene, ako znas sto radis ili ili sto hoces.. onako, doktrinarno ili paradigmatski sto hoces, onda ima tih faza da od sto fotki ne znas sam koja je vise magicna, jel, ili tako nekako.

..a nikad nisam, tj imam nevjerojatan otpor, ono, zarokat motorom pet sest snimaka u sekundi pa ce vec nesto ostat, ispast, bit.

to mozes, govoreci u starim odnosima kad si imao ona ledja za fotoaparate s onim..kako se to zvalo sasi..kucista.. kontejneri u koje si mogao stavit pedeset metara filma, znaci, ides okolo, deres motorom oko sebe, ispucas jedno tristo metara filma i od tih tisucinjak snimaka, izvuci ce se jedna fotka i sad sam ja faca jer sam uspio nesto uhvatit.
mislim, ne treba uopce covjek za to, to se da postic i ne znam.. guugl earthom, stvais aparat na auto, pametni auto koji sam vozi, aparat sam snima i eto..

tj jesam kadkad i tako snimao, ono, kud svi turci, sta ces izm,isljat toplu vodu, tj koji put se i to moze kad su neke brze, dinamicke kretnje, ali to mora bit vise iznimka, pa i tada se treba znat sto se hoce i kako i zasto.
eto, kazem, koji put i tako valja radit, ali neke stvari su jace od mene i jednostavno osjecam gadjenje neko. kao ono, da nesto nekako napravis, moras zagrist govno i cak tada, svjestan toga, ne mogu to sebi nikako opravdat, nema tu izlika, nego se jednostavno pomirim s tim da, ne znam.. nemam ili talenta il znanja.. ono, da sam los, jel.

a opet, zelim izbjec i maniru. ono, upadnes u stos, nekako par elemenata karakteristicnih ti napravi neki svidljiv ili drugima svidljiv proizvod i onda nastavis u tom smjeru i to moze mozda trajat neko vrijeme, nekako, ali ako potraje, na kraju dobijes opus smeca.
mislim, nije to samo s fotkama, tako se i filmovi snimaju, i knjize pisu, slike slikaju..ono, otkrijes kao neki stos, neki trik, neku sintaksicu i umjesto da to funkcionira tako da se dalje igras i da to prevazidjes, to neko mozda pocetno izazvano cudjenje tim trikom, postaje samo sebi svrhom, cudjenje se gubi, postaje mehanicko, dekorativno, povrsno i jebiga..

krecem od bilo cega, a to znaci od sebe. :D
uzimam sebe kao kod koji se bavi drugim kodovima i eto, sad tu mozemo pricat o tom nekom prepoznavanju, cemu li.
npr, ako inace znas sa sobom sto oces, ako si nekako svjestan sebe, onda nema loseg prizora, lose situacije, loseg svjetla, lose tehnike. sve se da iskoristit s onim sto imas, tu i u tom trenutku da univerzalno kodiras ili dekodiras, prenes, utisnes, otisnes (u odnosima onog sto bi nazvali utiskom i otiskom) i to prije svega i ponajprije sebi, a drugi tu vec, jel, nekako su manje bitni i to vec spada u neke druge procese ili dijelove procesa koji mogu ic i ovako i onako, ali to nije vise bitan dio, dalje se to dijeli na dekodiranja i odnose nekih drugih koji to gledaju, dekodiraju, a to me vec toliko ne zanima..
npr, zatvorska celija, soba, prostor.. godinama si u njoj i neko ce rec, sta se tu ima puno snimat, drugi netko ce mozda iz toga uspjet izvuc nesto.
tj, jedan od pristupa mi je onaj crni rub nekadasnjeg kadra, fotograma, zadani taj prostor, kao sto nam je sve nekako oko nas zadano, kao sto smo mi sami sebi nekako zadali sebe i sad, kroz taj ili pomocu tog crnog ruba, unutar njega radimo kompoziciju da bi dobilo prostor van tog crnog ruba.
eto, npr, to je jedno moje objasnjenje zasto ne volim izreze i zasto ih se treba koristiti samo u krajnjim slucajevima, tj u stanju sam uc u rat do istrebljenja ko mi se takne u kadar, kompoziciju, ko mi pocne remetit te krugove, kvadrate, sta li su. :D
..a opet, cesto ovisis o nekom, narocito kad si zavisan :zubo:, a to znaci da nisi slobodan :zubo: da ti izreze i razreze, ofreza kadar po njegovom ukusu ili potrebama. :D

i, eto, kako sad, naucen da 100% kadra kojeg vidis u trazilu, okularu, displeju, da takav odnos i rezulatat bude na fotki, a ovaj moj aparat daje nekih..ne znam sad.. 96% ili kolko vec, pa onda moras pazit na to, pa racunat, preracunavat i dok ne steknes tu neku rutinu, mozes jedino pokusavat i pokusavat i ucit i ucit i umedjuvremenu, dok ne naucis, napamet radit pa sta ispadne poprilici, cca..

dakle, proces identifikacije je neki postproces, tj tu je bitna osjetljivost, sjecanje, jer usporedjujem rezulat fotografski s utiskom kojeg sam imao tada, kad sam nesto htio snimit ili snimio i onda usporedjujem tu sliku sa slikom, osjecajem, mislima koje sam imao u glavi. sto je veca podudarnost, to je meni moja fotka bolja..tj ne znam jel bolja il gora, al recimo da sam nekako zadovoljniji, sretniji, mislim da sam dobro iskoristio vrijeme ili, ok.. ne iskoristio nego mnozda bolje..utrosio, iako mi se ni ta rijec ovdje ne svidja. mozda je najbolja rijec.. ostvario.
a ostvaris, ostvaris.. ne znam sta ostvaris. ostvaris neki podsjetnik, ukrades nesto od nekog zaborava sebi, a to su uglavnom, kazem, pitanja, cudjenje, magicnost neka i ako ta, jel, fotka, sta li je vec, ako i dalje mogu s njom pricat, podsjetit se sebe, pitanja, ostat nanovo ili opet zacudjen, osjetit opet tu magicnost, a sve to s elementima koje imas in situ, bez nekih fotosopskih iluzionizama, e, to je onda, vec nesto, kako kaze marfi da je lako natjerat konja u vodu, ali da pliva ledjno, e to je vec nesto.. :D :D

tj prije svega polazim od toga da treba bit fer, i to najprije fer prema sebi. to je nuzan uvjet, to da ne lazes sebi i onda, ako si iskren onda se to u fotki vidi, ne znam kako i zasto, al se vidi, vidi se da nije blef i tekonda mozes pocet ozbiljno, u smislu kvalitetno, komunicirat i sa sobom i sa ostalima, sa irvasima, losovima, itd..
i ne kazem da tu ne treba puno, puno eksperimentirat, i puno puno truda i puno, puno ucit..eto, ja sam jos u fazi ucenja i sto vise ucim, sve sam vise svjesniji da necu nikad naucit. nista. da sve manje znam..
ali, najlakse je odustat. boj se vuka, boj se lisice.. nikad se tako svoj put nece iskrcit.. :D :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

27 Jul 2015, 21:22

..eh, sad, ti oces knjizu da objavim? :D
a teško ti pada? :D
ma ti prosjeci, ono, ne znam..mozda to i jest tako, ali meni se nikada nisu svidjali ti odnosi.
sve zavisi, ako te krene, ako znas sto radis ili ili sto hoces.. onako, doktrinarno ili paradigmatski sto hoces, onda ima tih faza da od sto fotki ne znas sam koja je vise magicna, jel, ili tako nekako.

..a nikad nisam, tj imam nevjerojatan otpor, ono, zarokat motorom pet sest snimaka u sekundi pa ce vec nesto ostat, ispast, bit.

to mozes, govoreci u starim odnosima kad si imao ona ledja za fotoaparate s onim..kako se to zvalo sasi..kucista.. kontejneri u koje si mogao stavit pedeset metara filma, znaci, ides okolo, deres motorom oko sebe, ispucas jedno tristo metara filma i od tih tisucinjak snimaka, izvuci ce se jedna fotka i sad sam ja faca jer sam uspio nesto uhvatit.
mislim, ne treba uopce covjek za to, to se da postic i ne znam.. guugl earthom, stvais aparat na auto, pametni auto koji sam vozi, aparat sam snima i eto..

tj jesam kadkad i tako snimao, ono, kud svi turci, sta ces izm,isljat toplu vodu, tj koji put se i to moze kad su neke brze, dinamicke kretnje, ali to mora bit vise iznimka, pa i tada se treba znat sto se hoce i kako i zasto.
eto, kazem, koji put i tako valja radit, ali neke stvari su jace od mene i jednostavno osjecam gadjenje neko. kao ono, da nesto nekako napravis, moras zagrist govno i cak tada, svjestan toga, ne mogu to sebi nikako opravdat, nema tu izlika, nego se jednostavno pomirim s tim da, ne znam.. nemam ili talenta il znanja.. ono, da sam los, jel.
nisam mislio na taj neki način rada, nego čitajući o poznatim fotografima, njihovim životima, radu i radovima, stekao sam utisak da su kroz dobre dijelove svojih života bili prilično usko fokusirani, ili na neke posebne teme, ili objekte, itd. i, ako je to tako, onda je za pretpostaviti da za magiju fotografije ipak treba puno više rada, i to fokusiranog u određenom pravcu.

tvoj odnos spram bursta shvatam kao i svoju odvratnost spram šutiranju fudbala vrhom patike. :D

..al jebiga, klinac bi stoičkov s frajerom na leđima trčao x metara pa pogodio rašlje, a da loptu nije hekno špicokom. :D

a ako misliš da u cugu možeš napravit sto magičnih.. a ne znam, možda si bio previše zelen, pa te lako bilo zamađijat :ne zna:
nemam drugog objašnjenja. :)

krecem od bilo cega, a to znaci od sebe. : D
uzimam sebe kao kod koji se bavi drugim kodovima i eto, sad tu mozemo pricat o tom nekom prepoznavanju, cemu li.
npr, ako inace znas sa sobom sto oces, ako si nekako svjestan sebe, onda nema loseg prizora, lose situacije, loseg svjetla, lose tehnike. sve se da iskoristit s onim sto imas, tu i u tom trenutku da univerzalno kodiras ili dekodiras, prenes, utisnes, otisnes (u odnosima onog sto bi nazvali utiskom i otiskom) i to prije svega i ponajprije sebi, a drugi tu vec, jel, nekako su manje bitni i to vec spada u neke druge procese ili dijelove procesa koji mogu ic i ovako i onako, ali to nije vise bitan dio, dalje se to dijeli na dekodiranja i odnose nekih drugih koji to gledaju, dekodiraju, a to me vec toliko ne zanima..
npr, zatvorska celija, soba, prostor.. godinama si u njoj i neko ce rec, sta se tu ima puno snimat, drugi netko ce mozda iz toga uspjet izvuc nesto.
tj, jedan od pristupa mi je onaj crni rub nekadasnjeg kadra, fotograma, zadani taj prostor, kao sto nam je sve nekako oko nas zadano, kao sto smo mi sami sebi nekako zadali sebe i sad, kroz taj ili pomocu tog crnog ruba, unutar njega radimo kompoziciju da bi dobilo prostor van tog crnog ruba.
eto, npr, to je jedno moje objasnjenje zasto ne volim izreze i zasto ih se treba koristiti samo u krajnjim slucajevima, tj u stanju sam uc u rat do istrebljenja ko mi se takne u kadar, kompoziciju, ko mi pocne remetit te krugove, kvadrate, sta li su. : D
..a opet, cesto ovisis o nekom, narocito kad si zavisan :zubo:, a to znaci da nisi slobodan :zubo: da ti izreze i razreze, ofreza kadar po njegovom ukusu ili potrebama. :D
tu negdje čitam i sebe. mojao misao je da bi majstor našao dobar kadar u bilo kakvoj situaciji, s bilo kakvim objektima.. samo da nije mrak.
..a možda mu ni to ne bi bila prepreka. :D

previše je, ipak. ni mesi ne predribla uvijek, a kamoli neki ramos.. a gdje je ramos, a gdje smo.. :D
--
nije mi jasna ta univerzalnost, al sebi.
tj, jedan od pristupa mi je onaj crni rub nekadasnjeg kadra, fotograma, zadani taj prostor, kao sto nam je sve nekako oko nas zadano, kao sto smo mi sami sebi nekako zadali sebe i sad, kroz taj ili pomocu tog crnog ruba, unutar njega radimo kompoziciju da bi dobilo prostor van tog crnog ruba.
eto, npr, to je jedno moje objasnjenje zasto ne volim izreze i zasto ih se treba koristiti samo u krajnjim slucajevima, tj u stanju sam uc u rat do istrebljenja ko mi se takne u kadar, kompoziciju, ko mi pocne remetit te krugove, kvadrate, sta li su. :D
..a opet, cesto ovisis o nekom, narocito kad si zavisan :zubo:, a to znaci da nisi slobodan :zubo: da ti izreze i razreze, ofreza kadar po njegovom ukusu ili potrebama. : D

i, eto, kako sad, naucen da 100% kadra kojeg vidis u trazilu, okularu, displeju, da takav odnos i rezulatat bude na fotki, a ovaj moj aparat daje nekih..ne znam sad.. 96% ili kolko vec, pa onda moras pazit na to, pa racunat, preracunavat i dok ne steknes tu neku rutinu, mozes jedino pokusavat i pokusavat i ucit i ucit i umedjuvremenu, dok ne naucis, napamet radit pa sta ispadne poprilici, cca..
izrez je valjda tvoj izbor. hvataj malo šire, pa prilagodi. :ne zna:

koliko znači milimetar tamo ili ovamo.. to sam shvatio praktično tek na jednoj fantastičnoj fotki s loše fokusiranim objektom.. :D
dakle, proces identifikacije je neki postproces, tj tu je bitna osjetljivost, sjecanje, jer usporedjujem rezulat fotografski s utiskom kojeg sam imao tada, kad sam nesto htio snimit ili snimio i onda usporedjujem tu sliku sa slikom, osjecajem, mislima koje sam imao u glavi. sto je veca podudarnost, to je meni moja fotka bolja..tj ne znam jel bolja il gora, al recimo da sam nekako zadovoljniji, sretniji, mislim da sam dobro iskoristio vrijeme ili, ok.. ne iskoristio nego mnozda bolje..utrosio, iako mi se ni ta rijec ovdje ne svidja. mozda je najbolja rijec.. ostvario.
a ostvaris, ostvaris.. ne znam sta ostvaris. ostvaris neki podsjetnik, ukrades nesto od nekog zaborava sebi, a to su uglavnom, kazem, pitanja, cudjenje, magicnost neka i ako ta, jel, fotka, sta li je vec, ako i dalje mogu s njom pricat, podsjetit se sebe, pitanja, ostat nanovo ili opet zacudjen, osjetit opet tu magicnost, a sve to s elementima koje imas in situ, bez nekih fotosopskih iluzionizama, e, to je onda, vec nesto, kako kaze marfi da je lako natjerat konja u vodu, ali da pliva ledjno, e to je vec nesto.. : D :D
e, tako nekako doživljavam fotografiju otpočetka.. još ako nemaš nekih pro pretenzija potpuno je irelevantno kako drugi vide tvoje fotke. ono, interesantno je čuti, ali džaba hvale ako tebi ne radi, ili kuđenja u suprotnom. no, danas mi je fotografija teški luksuz. nema tužnog smajlija - ko te jebe, organizuj se. :D

tj prije svega polazim od toga da treba bit fer, i to najprije fer prema sebi. to je nuzan uvjet, to da ne lazes sebi i onda, ako si iskren onda se to u fotki vidi, ne znam kako i zasto, al se vidi, vidi se da nije blef i tekonda mozes pocet ozbiljno, u smislu kvalitetno, komunicirat i sa sobom i sa ostalima, sa irvasima, losovima, itd..
i ne kazem da tu ne treba puno, puno eksperimentirat, i puno puno truda i puno, puno ucit..eto, ja sam jos u fazi ucenja i sto vise ucim, sve sam vise svjesniji da necu nikad naucit. nista. da sve manje znam..
ali, najlakse je odustat. boj se vuka, boj se lisice.. nikad se tako svoj put nece iskrcit.. : D :D
a učenje ko učenje.. nikad kraja; valja to nekako segmentirat, pa komad po komad.

ajmo na pivu, ne mogu ja ovako.. pih :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Jul 2015, 21:40

Nastavite, zanimljivo je. Volim herojske priče o potrazi i iskupljenju. :cerek:
Potpisi su za budale.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

27 Jul 2015, 22:10

Stitch » wrote:Nastavite, zanimljivo je. Volim herojske priče o potrazi i iskupljenju. :cerek:
..ali nema iskupljenja. :D

samo zrtva, zrtva, zrtva, avaj.. :D

mislim, mogu ti ja to sve pojednostavnit u jednoj recenici. vec sam je, mislim, rekao ovdje..

..treba imat srece stavit film u aparat. :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Jul 2015, 22:15

:rofl:

To stoji. Ili ponijeti aparat sa sobom, je li. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

27 Jul 2015, 22:57

Zmaj021 » wrote:
nisam mislio na taj neki način rada, nego čitajući o poznatim fotografima, njihovim životima, radu i radovima, stekao sam utisak da su kroz dobre dijelove svojih života bili prilično usko fokusirani, ili na neke posebne teme, ili objekte, itd. i, ako je to tako, onda je za pretpostaviti da za magiju fotografije ipak treba puno više rada, i to fokusiranog u određenom pravcu.
ma nema to, poznati fotografi, ovo, ono. koji su to? men rej, breson, njutn.. adams, averdon, arbusica.. gle kolko ih je na a. :D

..ili onaj astronaut anders, jel on poznat fotograf? mislim, poznatija mu je fotka, nego on. :D

nema se tu sta citat o njima, to je sve munjeno, a to sto su bili fokusirani na nesto, to je opet posebna prica. imao je i pikaso plavu fazu. :D
tvoj odnos spram bursta shvatam kao i svoju odvratnost spram šutiranju fudbala vrhom patike. : D

..al jebiga, klinac bi stoičkov s frajerom na leđima trčao x metara pa pogodio rašlje, a da loptu nije hekno špicokom. : D
..spicom? meni je isto spic bio odbojan, ali to je sasvim legitiman udarac. ima nesto u njemu, ima nesto.. ima tu ljepote neke.
ono, kad opalis spicom, zajebes i sefa i stanicu.. ne znas ti gdje ce balun, al bogami ne zna ni golman.. :D
a ako misliš da u cugu možeš napravit sto magičnih.. a ne znam, možda si bio previše zelen, pa te lako bilo zamađijat :ne zna:
nemam drugog objašnjenja. :)
pa ne mogu. ok, ne bas sto, ali je bilo serija nekih. onako, iz cista mira..
nista nista koji mjesec, ono, nista, skljocas reda radi, bezveze.. i onda krene nesto, nekako, ne znam. i opet tako naglo stane. :D
tu negdje čitam i sebe. mojao misao je da bi majstor našao dobar kadar u bilo kakvoj situaciji, s bilo kakvim objektima.. samo da nije mrak.
..a možda mu ni to ne bi bila prepreka. : D

previše je, ipak. ni mesi ne predribla uvijek, a kamoli neki ramos.. a gdje je ramos, a gdje smo.. :D
--
nije mi jasna ta univerzalnost, al sebi.
..ma jebo majstora. i margaritu. :D
to su vec neke vode iz kojih ne mos isplivat. meni nikad nije bilo jasno ono.. majstor fotografije.
jel to neka stara titula? ono kad si nekad nakon akademije isao na usavrsavanje u majstorsku radionicu? :D
nece majstor nista nac aparatom., mora on najprije imat sliku u glavi.
izrez je valjda tvoj izbor. hvataj malo šire, pa prilagodi. :ne zna:

koliko znači milimetar tamo ili ovamo.. to sam shvatio praktično tek na jednoj fantastičnoj fotki s loše fokusiranim objektom.. :D
nema izreza, sta izrez. imas kadar i sta je tu je, nema poslije rezanja unutar kadra. barem ga ne bi trebalo bit. sta nisi mislio prije, prije nego sto si snimio, a ne poslije.. :D

e, tako nekako doživljavam fotografiju otpočetka.. još ako nemaš nekih pro pretenzija potpuno je irelevantno kako drugi vide tvoje fotke. ono, interesantno je čuti, ali džaba hvale ako tebi ne radi, ili kuđenja u suprotnom. no, danas mi je fotografija teški luksuz. nema tužnog smajlija - ko te jebe, organizuj se. :D
da, tako je. mislim, bit profi, tu se samo radi o organizaciji, ali jednom kad to krene, ima to svojih prednosti. npr, ne trebas previse mislit, imas druge da misle za tebe ili imas tehniku, tehnike na raspolaganju, druge profesionalce, zavisno vec o kojem ili kakvom se obimu posla radi i nema tu opravdanja tipa.. gle, riknuo mi blic.
s druge strane, kad vec jednom dodjes do nekog takvog, recimo, statusa, mos se i zajebavat, mos radit i srot, ali ekipa ce rec.. oooooo.. :D :D


a učenje ko učenje.. nikad kraja; valja to nekako segmentirat, pa komad po komad.

ajmo na pivu, ne mogu ja ovako.. pih :D
ma kakvo segmentiranje. to se ide na mahnitost. ono, jedno podrucje i zzzzzzzp, ko tasmanska neman, ne spavas, ne jedes dok to ne apsolviras dovoljno da se jednom opet mos vratit na to podrucje i krenut gdje si stao.
previse je toga gdje valja stic, a premalo vremena. gubit vrijeme na neke subove.. sub ove, sub one, ne znam, ja mislim da je to steta. ne samo steta, neoprostivo je. :D

nema pive do daljnjega. tj ma i moze piva ako si ovdje negdje blizu. ako si tamo negdje blizu, jebiga, cekat cemo da se malo taj prostorno vremenski kontinuum nekako uskladi.
osim toga, jedna piva ko nijedna. :D
Last edited by ..a unda on 27 Jul 2015, 23:20, edited 1 time in total.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

27 Jul 2015, 23:16

Stitch » wrote::rofl:

To stoji. Ili ponijeti aparat sa sobom, je li. :D
to za ponijet aparat sa sobom.. pa gle, da, stoji to..nekada sam doslovno spavao s aparatom, godinama, nigdje se nicam micao bez njih, ali eto, desi se nekako, i naravno, imam sad zbirku pjesama nesnimljenih fotografija.
mislim, nisu to bas neke poeme, vise ono opisi, asocijacije te situacije, nadajuci se da ce se jednom opet nesto slicno ponovit (naravno da nece, ali ono, utjehe i to..) i da cu onda imat nesto cime bih mogao to nesto, nekako, ne znam, uslikat..

a to, da treba imat srece stavit film u aparat, to je jedan profesor govorio jer su mu dosta drhale ruke i jednom je nakon nekoliko pokusaja, smijuci se sam sebi, rekao te magicne rijeci i ..puf, spula odjednom nekako sama sjedne u aparat.

nakon sto sam to cuo, nikad nisam stavio vise film u aparat, a da nisam prethodno pomislio na tu magicnu formulu.. :D

danas je jos teze, danas su kartice one male.. :D :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

27 Jul 2015, 23:34

niš ja ovo ne mogu pohvatat.. neš segmentiranje, a ideš na jedno područje.. zbirka nesnimljenih fotografija s aparatom u ruci.. herojske priče od jadikovki..

i na kraju niš od pive. sad bio po cigare, a pive se ne sjetih.. a gdje je split.. ne vozim više bh table, znači, što se hr tiče, vozam se samo po ovim za mene pitomim krajevima.. vu i okolina.. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

27 Jul 2015, 23:46

Zmaj021 » wrote:niš ja ovo ne mogu pohvatat.. neš segmentiranje, a ideš na jedno područje.. zbirka nesnimljenih fotografija s aparatom u ruci.. herojske priče od jadikovki..

i na kraju niš od pive. sad bio po cigare, a pive se ne sjetih.. a gdje je split.. ne vozim više bh table, znači, što se hr tiče, vozam se samo po ovim za mene pitomim krajevima.. vu i okolina.. :D
kako nemos pohvatat? aparat na glavu, siroki, vrtis se oko sebe i deri tim burstom.. sve ces uhvatit. :D
pa kakvo segmentirtanje? mislim, podvodno slikavat, nisam bas nesto opremljen za to, dakle, to otpada. za sad. :D
i, tako, ima tih nekih zanrova sto ne bi sad islo, a sve ostalo, pa sto ne bi mooglo..
jel se da uslikat? da? ..pa onda, u cemu je problem?

:D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

27 Jul 2015, 23:51

bote burst :D

..spamanje aparatom :D
Post Reply