Zamjena BIOS-a!

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Apr 2018, 11:47

Znači, nakon par mjeseci gombanja s kompom nakon instalacije supernajnovijeg XPsp3 OSa (divan softver, miljama bolji i od neposrednih prethodnika!), i nakon opsežnog i sveobuhvatnog dumanja i mozganja i proučavanja zaključio sam da mi je sustav nestabilan (često se gasi/resetira usred nekog ne previše memorijski i procesorski zahtjevnog programa koji bi trebao biti komotno unutar hardverskih gabarita, ponekad i usred nekog filmića, ili čak samo surfanja) upravo radi zaostalog BIOSa koji više nemože uskladiti XPsp3 sa ostatkom bande. Jer ponekad su indikacije ukazivale čas da mi je na umoru dvojezgreni procesor (nakon restartanja bi iskrsla obavijest kako je upravo instaliran), čas da je hard posut poljima sa erorima (jedanput bi CHKDSK našao tristo čuda, drugi puta mu je sve bilo savršeno normalno), pa onda problemi sa grafuljom, novi rabljeni DDR2 keksić sustav konstantno detektira da ima samo 1,5 GB umjesto 2, stalno neki softverski erori i beskonačna apdejtanja prije gašenja kompa, onaj grozni plavi ekran sa bijelim slovima gledam više nego Trumpa, Koljindu i Plenkovića zajedno, itd-itd...

Dakle, nakon svega čvrstog sam političkog uvjerenja da mi kurcšluse stvara taj podli sniki bastard BIOS...
E sad, kako ni matična nije zadnji krik tehnike, jedini napredniji BIOS koji sam našao (i koji je kakti i dizajniran da poveća stabilnost dotičnog čipseta) je sa nekakvom uvrnutom .ROM ekstenzijom, skinut u daunloods folderu.
Pa me zanima ima li ko ideju na koji način bi ga se moglo šibnuti na mjesto (CMOS čip?) sadašnjeg BIOSa, i može li to tako u tom .ROM formatu?


what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Apr 2018, 12:51

Hm...jesil' siguran da ti se isplati prčkat' oko tih stvari? Mislim, na živčanom nivou? :zubo:

Zipa ovo:

https://www.olx.ba/artikal/29172808/set ... or-lcd-19/

https://hr.coinmill.com/BAM_HRK.html?BAM=100

Ili ovo:

https://www.olx.ba/artikal/28847583/del ... gb-akcija/

...
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

06 Apr 2018, 13:21

Šabović Adis wrote:
06 Apr 2018, 12:51
Hm...jesil' siguran da ti se isplati prčkat' oko tih stvari? Mislim, na živčanom nivou? :zubo:

Zipa ovo:

https://www.olx.ba/artikal/29172808/set ... or-lcd-19/

https://hr.coinmill.com/BAM_HRK.html?BAM=100

Ili ovo:

https://www.olx.ba/artikal/28847583/del ... gb-akcija/

...
Štaa, da kapituliram pred umjetnom inteligencijom?! :o Nikada! Ma da je i terminator lično! Neće on meni hasta la vista bejbe! :mad:
Osim toga, navikao sam na taj komp, ulagao sebe u njega, odgajao takoreći, dođe mi ko neki učenik, stari cimer, moj drug u teška vremena, moj alter ego, moj dopelgenger :love:
A i zanimljivo mi tako usput nešto i učiti, jedan svojevrsni izazov :)

a nemam ni para za drugi :zubo:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

06 Apr 2018, 16:37

Natural stupidity is more dangerous than artificial intelligence. :B

Koliko znam, BIOS se ne može zamijeniti, nego samo apdejtati. Ili se u njega mogu unijeti neke izmjene lozinka, redoslijed pokretanja pogona (mislim da se na hrvatskome drive tako zove), vrijeme i datum, bla-bla-bla.
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

06 Apr 2018, 20:16

haram wrote:
06 Apr 2018, 13:21
Štaa, da kapituliram pred umjetnom inteligencijom?! :o Nikada! Ma da je i terminator lično!
:eek: U jebote, a ja mislio da sam ja izBosne... :rofl:
Neće on meni hasta la vista bejbe! :mad:
Mislio sam da ti njemu vistaga. :zubo:
Osim toga, navikao sam na taj komp, ulagao sebe u njega, odgajao takoreći, dođe mi ko neki učenik, stari cimer, moj drug u teška vremena, moj alter ego, moj dopelgenger :love:
A i zanimljivo mi tako usput nešto i učiti, jedan svojevrsni izazov :)
A jesil' probao clean install? Ono, bekapuješ sve šta imaš pa udariš čiste Prozore. Mis'im, treba i Prozore prat' s vremena na vrijeme... :zubo:
a nemam ni para za drugi :zubo:
Zemoooooo... :cerek: :grli:
:rofl:

:five:
MmeTipfeler wrote:
06 Apr 2018, 16:37
Natural stupidity is more dangerous than artificial intelligence. :B
Like fuqe it is! :kava:
It's way more dangerous! :rofl:
Koliko znam, BIOS se ne može zamijeniti, nego samo apdejtati. Ili se u njega mogu unijeti neke izmjene lozinka, redoslijed pokretanja pogona (mislim da se na hrvatskome drive tako zove), vrijeme i datum, bla-bla-bla.
Ma, BIOS je "driver" za matičnu. To proizvođač konkretne matične nudi kao apdejt konkretne matične. Ili ne... :zubo:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

07 Apr 2018, 01:17

Na, sad mi je D: particija skroz otkazala poslušnost, uopće se neće windouzi podoći dalje od praznog desktopa :gaah:


MmeTipfeler wrote:
06 Apr 2018, 16:37
Natural stupidity is more dangerous than artificial intelligence. :B

Koliko znam, BIOS se ne može zamijeniti, nego samo apdejtati. Ili se u njega mogu unijeti neke izmjene lozinka, redoslijed pokretanja pogona (mislim da se na hrvatskome drive tako zove), vrijeme i datum, bla-bla-bla.
Voteva se zove, kako da ja puknem taj ciganski...pardon, romski BIOS format, koji sam skinuo na harda, na matičnu sada, reci ti meni? Da si pažljivo pratila moje izlaganje, skužila bi da u mom OS ne teče med i mlijeko, tj. da nije sve na jedan klik mišom sa intrneta ko kod vas kapitalista, mi proleteri dirinčimo za svaki program koji želimo ukrast!
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

07 Apr 2018, 01:49

Šabović Adis wrote:
06 Apr 2018, 20:16
:eek: U jebote, a ja mislio da sam ja izBosne... :rofl:
:zubo:
Šabović Adis wrote:
06 Apr 2018, 20:16
Mislio sam da ti njemu vistaga. :zubo:
Jok, skupo sam platio taj ikspe-ekspetri ciglih pedeset kuma ko poklon sebi za božić i novu, ima da ga sad ćera ili ima da ga nema!
Osim toga, baš mi se lijepo slaže s nekim igr... ovaj, poslovnim programima i nebih to htijo pokvarit.

Šabović Adis wrote:
06 Apr 2018, 20:16
A jesil' probao clean install? Ono, bekapuješ sve šta imaš pa udariš čiste Prozore. Mis'im, treba i Prozore prat' s vremena na vrijeme... :zubo:
Mogu reinstalirat, al opet će sve biti nestabilno ako je caka u BIOSu. Ma perem ja njih više nego prave...
Šabović Adis wrote:
06 Apr 2018, 20:16
Zemoooooo... :cerek: :grli:
:rofl:

:five:
:five: :zubo:

Šabović Adis wrote:
06 Apr 2018, 20:16
Ma, BIOS je "driver" za matičnu. To proizvođač konkretne matične nudi kao apdejt konkretne matične. Ili ne... :zubo:
U mom slučaju -nekad davno bilo :tuzni:
Ima doduše Asus još BIOSa i za ovu moju, al nisu za ekspe-tri, pa me stra' to instalirat. :ne zna:

E da, i baterija za CMOS je svježa, nebi u tome trebao bit problem.
:misli: A šta se s BIOSom događa dok se baterija mijenja, kako ne nestane?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

07 Apr 2018, 04:03

A ne znam...XP, (release date: October 25, 2001) star 16 godina, :zubo: što kad se preračuna u digitalne godine je cca. oko aproksimativno brat-bratu jedno milion ipo...:rofl: (a čudi me i to što kad se prikopčaš na net, kad se XP krene samoažurirat', ne iskoči onaj pop-up s porukom pa kako te, bolan, više nije sramota! :rofl: ), plus problemčići s hardom (Jesil' kablove i utikače/utičnice provjerio? SATA kablove mislim! I mene je to znalo handrit', bilo mi sve to nekako hafifno, sve mi se hard grij'o, i znalo mi iskakat "BSOD", k'o i tebi, dok nisam to "riješio" tako što sam kabl preštekao u drugu utičnicu (port) :rofl: ), pa drajveri, pa ovo, pa ono...sigurno ti se isplati to održavat' takvo kakvo je? :zubo:

I đe Kvark kati treba? :gaah:
:facepalm:
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Apr 2018, 07:17

haram wrote:
07 Apr 2018, 01:17
Na, sad mi je D: particija skroz otkazala poslušnost, uopće se neće windouzi podoći dalje od praznog desktopa :gaah:
Reinstalacija OS-a?

Voteva se zove, kako da ja puknem taj ciganski...pardon, romski BIOS format, koji sam skinuo na harda, na matičnu sada, reci ti meni? Da si pažljivo pratila moje izlaganje, skužila bi da u mom OS ne teče med i mlijeko, tj. da nije sve na jedan klik mišom sa intrneta ko kod vas kapitalista, mi proleteri dirinčimo za svaki program koji želimo ukrast!
Mislim da su u pogledu BIOS-a i proleteri i kapitalisti u istoj situaciji: potražiš apdejt na netu prema podacima o matičnoj i to je to. Nisam sigurna koliko ti fajl s .rom ekstenzijom uopće može pomoći.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Apr 2018, 07:22

Šabović Adis wrote:
06 Apr 2018, 20:16
A jesil' probao clean install? Ono, bekapuješ sve šta imaš pa udariš čiste Prozore. Mis'im, treba i Prozore prat' s vremena na vrijeme... :zubo:
A eto, i ja sam mu to predložila. :mig: Kaže da ima i dvije particije (barem) - nadajmo se da mu je na jednoj OS, a na drugoj podaci. Programe će morati naknadno instalirati.
Ma, BIOS je "driver" za matičnu. To proizvođač konkretne matične nudi kao apdejt konkretne matične. Ili ne... :zubo:
Tim se manje može zamijeniti, samo ažurirati (update).
User avatar
Šabović Adis
Inventar
Posts: 5526
Joined: 22 Aug 2015, 20:45
Location: Sarajevo
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

07 Apr 2018, 10:51

MmeTipfeler wrote:
07 Apr 2018, 07:22
A eto, i ja sam mu to predložila. :mig: Kaže da ima i dvije particije (barem) - nadajmo se da mu je na jednoj OS, a na drugoj podaci. Programe će morati naknadno instalirati.
Eee, oprezno s već postojećim particijama prilikom instalacije OS!
Ne znam mogu li se zadržati ili će potencijalni sistemski disk biti reformatiran (baj-baj particije!) i repart...hm...neštiran. :rofl:

Enivej, prvo bekap na poseban disk, nipošto na sistemski, pa tek onda instalacija. :)
Tim se manje može zamijeniti, samo ažurirati (update).
Da. :)
Potpisujem bjanko smrtne presude :mirko:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

07 Apr 2018, 12:08

MmeTipfeler wrote:
07 Apr 2018, 07:17
Reinstalacija OS-a?
A šta će mi to pomoći ako je nestabilnost zbog nekompatibilnosti sa BIOSom?
MmeTipfeler wrote:
07 Apr 2018, 07:17
Mislim da su u pogledu BIOS-a i proleteri i kapitalisti u istoj situaciji: potražiš apdejt na netu prema podacima o matičnoj i to je to. Nisam sigurna koliko ti fajl s .rom ekstenzijom uopće može pomoći.
Pa dobro jel ja kineski pričam? :agrh:
Nema više apdejta BIOSa za tu matičnu uz XP, nisam siguran da bi BIOS kompatibilan sa Vistom, sedmicom, osmicom, devetkom, desetkom i/ili jedanaesticom bio dobra ideja i za XP. A ta .rom fajla nečemu valjda služi, samo kako i čemu? Instalirao sam programčić koji ju otvara, pokazuje samo neke tabele s redovima brojeva -šta da radim s time?
MmeTipfeler wrote:
07 Apr 2018, 07:22
A eto, i ja sam mu to predložila. :mig: Kaže da ima i dvije particije (barem) - nadajmo se da mu je na jednoj OS, a na drugoj podaci. Programe će morati naknadno instalirati.
Isti OS mi je na obje, na pomoćnoj go ko od majke rođen (i tu se sustav krši), na glavnoj apgrejdan i sa puno onih, kako se zovu, bukmarksa. Neću bezveze bacit višemjesečni trud ako će mi se i dalje isto dešavat.
MmeTipfeler wrote:
07 Apr 2018, 07:22
Tim se manje može zamijeniti, samo ažurirati (update).
Lingvisti :rolleyes:
Biće zamijenjen ako mu ja cigana ukuću uselim :p
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

07 Apr 2018, 12:36

Šabović Adis wrote:
07 Apr 2018, 04:03
A ne znam...XP, (release date: October 25, 2001) star 16 godina, :zubo: što kad se preračuna u digitalne godine je cca. oko aproksimativno brat-bratu jedno milion ipo...:rofl: (a čudi me i to što kad se prikopčaš na net, kad se XP krene samoažurirat', ne iskoči onaj pop-up s porukom pa kako te, bolan, više nije sramota! :rofl: ), plus problemčići s hardom (Jesil' kablove i utikače/utičnice provjerio? SATA kablove mislim! I mene je to znalo handrit', bilo mi sve to nekako hafifno, sve mi se hard grij'o, i znalo mi iskakat "BSOD", k'o i tebi, dok nisam to "riješio" tako što sam kabl preštekao u drugu utičnicu (port) :rofl: ), pa drajveri, pa ovo, pa ono...sigurno ti se isplati to održavat' takvo kakvo je? :zubo:


Nekad su stvari radili da traju, a ne da ih se baca čim se pojavi nešto novije :zubo:
Pa i to ću isto napravit: da sve rašarafim i pootpajam koliko se da (nadam se da ću znat i složiti), preći kistom i alkoholom da počistim (šta ostane popiti), i namazati onom pastom za hlađenje... čim mi sjednu milioni sa Kajmanskih otoka na račun u Švicarskoj da kupim pastu.
Ali BIOS je definitivno zastario...
Šabović Adis wrote:
07 Apr 2018, 04:03
I đe Kvark kati treba? :gaah:
:facepalm:
Dobra ideja! KVAAAARK!!! A nadao sam se da bi i Štik mogao koju pametnu nabacit, samo kad vidi temu...

Šabović Adis wrote:
07 Apr 2018, 10:51
Eee, oprezno s već postojećim particijama prilikom instalacije OS!
Ne znam mogu li se zadržati ili će potencijalni sistemski disk biti reformatiran (baj-baj particije!) i repart...hm...neštiran. :rofl:

Enivej, prvo bekap na poseban disk, nipošto na sistemski, pa tek onda instalacija. :)



Da. :)
Neće disk biti preformatiran, ali velim da nebi volio bezveze sve gugletove dodatke, bukmarkse i sejvane šifre (koje više niti neznam) uništit, ako se opet OS i BIOS tuču. :ne zna:
Hmm, bekap, stalno nešto svi o tome ćućore, al moram priznat da se još nisam upoznao s tom procedurom. A i to ću valjda prokljuvit...
Last edited by haram on 07 Apr 2018, 12:56, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Apr 2018, 13:46

Da ne citiram. Nema Quarka, nema Stitcha, prepušteni ste mojem (ne)znanju. :D

Harame, mislim da ti nije BIOS u pitanju, nego da treba reinstalirati OS. Ovaj ROM fajl može ti napraviti sranja, ali ti kako hoćeš.

Priznajem da ne kužim zašto imaš dvije particije i čemu ti služe. Što znači da ti je isti OS na obje? Dakako da jest, odnosno na C-u je, a D se odande pokreće. Meni je C rezerviran za OS, a na njoj su ostali i programi koje sam bila lijena instalirati na E - podaci su mi na D-u. Kad hoću napraviti frišku instalaciju, skrinšatam sve programe da koji ne zaboravim, formatiram C i ponovo stavim Windowse.

P. S. Bukmarkse spremi pa ih opet ubaci u pretraživač, a lozinke popiši ili skrinšataj.
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Apr 2018, 14:11

Jesi probao instalirat ubuntu? Vrlo user friendly linux. Ako ti komp sluzi samo za surfanje. A sve besplatno.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

07 Apr 2018, 16:14

MmeTipfeler wrote:
07 Apr 2018, 13:46
Da ne citiram. Nema Quarka, nema Stitcha, prepušteni ste mojem (ne)znanju. :D

Harame, mislim da ti nije BIOS u pitanju, nego da treba reinstalirati OS. Ovaj ROM fajl može ti napraviti sranja, ali ti kako hoćeš.

Priznajem da ne kužim zašto imaš dvije particije i čemu ti služe. Što znači da ti je isti OS na obje? Dakako da jest, odnosno na C-u je, a D se odande pokreće. Meni je C rezerviran za OS, a na njoj su ostali i programi koje sam bila lijena instalirati na E - podaci su mi na D-u. Kad hoću napraviti frišku instalaciju, skrinšatam sve programe da koji ne zaboravim, formatiram C i ponovo stavim Windowse.

P. S. Bukmarkse spremi pa ih opet ubaci u pretraživač, a lozinke popiši ili skrinšataj.
Još jednom: na C particiji imam jedino neapdejtani XPsp3 za slučaj nužde da mogu podići sustav i riješiti kakav problem na D (gdje je obogaćen svakojakim đakonijama uz još gomilu drugih programa), ako nešto nepopravljivo tamo zabrljam divljim instalacijama (kao što sam prošle godine već imao slučaj). I pokretanjem sa te djevičanske C particije sustav se sada krši na isti način, zato kažem da ga nema smisla reinstalirati i na D. Dajem ruku u vatru da je baš BIOS u konfliktu sa zadnjim XPsp3, jer sa dvije ranije varijante XPa nije bilo takvih problema sa svim komponentama. Hoće to tako, kažu znalci po netu.
I zato mene zanima zamjena BIOSa drugim, provjereno kompatibilnijim sa zadnjom varijantom XPa koju imam. Neču reinstalirati windouz i točka!
Last edited by haram on 07 Apr 2018, 16:27, edited 1 time in total.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

07 Apr 2018, 16:26

Nukac wrote:
07 Apr 2018, 14:11
Jesi probao instalirat ubuntu? Vrlo user friendly linux. Ako ti komp sluzi samo za surfanje. A sve besplatno.
Joj ne, pred dosta godina sam kupio komp sa Unixom koji je bio za ništa, jedva sam ga ubio, windouzi su došli kao spas (mislim da je tada 95ica bila aktualna), a i na poslu imam traume od neke čudne varijante koju i administracija u čudu gleda...
Ali vidiš, nije loša ideja da na jednoj particiji, koja bi bila isključivo za surfanje, možda imam Ubuntu ako je baš tako dobar, a na drugoj za sve ostalo XP. Ako se i on ne potuče sa prastarim BIOSom :zubo:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

07 Apr 2018, 17:58

Pa novi ubuntu niti ne vidis da je unix. Potpuno isto izgleda ko i windowzi.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

07 Apr 2018, 18:38

Nukac wrote:
07 Apr 2018, 17:58
Pa novi ubuntu niti ne vidis da je unix. Potpuno isto izgleda ko i windowzi.
A da? Sad si me zainteresirao. Ako se za koji dan javim s moba ili tableta, znajte da sam pokušala. :D
User avatar
Nukac
Davorich
Posts: 6775
Joined: 11 Feb 2017, 14:02
Location: Malo tu, malo tam
Has thanked: 6 times
Been thanked: 90 times

08 Apr 2018, 01:30

Koristio sam ga cca 2 godine. Bez nekih stresnih problema.
Ali onda sam se vratio na Mac.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Apr 2018, 09:51

BIOS se dira kada hardver ne radi. Ne mijenja se kod softverskih problema. A ovdje uopće nije sigurno da je stvar u hardveru jer, koliko sam shvatio, ništa nije dodavano.
Potpisi su za budale.
User avatar
MmeTipfeler
Posts: 9913
Joined: 23 Mar 2012, 21:20

08 Apr 2018, 12:56

Stitch wrote:
08 Apr 2018, 09:51
BIOS se dira kada hardver ne radi. Ne mijenja se kod softverskih problema. A ovdje uopće nije sigurno da je stvar u hardveru jer, koliko sam shvatio, ništa nije dodavano.
Pa jel ja govorim da treba napraviti frišku instalaciju? I nitko me ne sluša. :facepalm:
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

08 Apr 2018, 13:52

Stitch wrote:
08 Apr 2018, 09:51
BIOS se dira kada hardver ne radi. Ne mijenja se kod softverskih problema. A ovdje uopće nije sigurno da je stvar u hardveru jer, koliko sam shvatio, ništa nije dodavano.
Kod podizanja sustava ponekad mi javlja da je instaliran novi procesor, ili da je neki hardver neprepoznat, da su erori na hard-disku, ne vidi svu RAM-memoriju, evo sad mi je nakon podizanja potpuno nestala instalacija za VIPov USB pa sam morao ponoviti radnju... sve se to događa otkad sam instalirao XPsp3. Sve moguće dijagnostike nisu ništa konkretno pokazale. Internetski gurui kažu da zastarjeli BIOS stvara konflikte među hardverskim komponentama ako nije sasvim kompatibilan sa novim OSom. Šta još može biti? :ne zna:
Imaš li ideju kako onaj BIOS sa ".rom" ekstenzijom sa harda instalirati na CMOS?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

08 Apr 2018, 14:00

MmeTipfeler wrote:
08 Apr 2018, 12:56
Pa jel ja govorim da treba napraviti frišku instalaciju? I nitko me ne sluša. :facepalm:
Friška instalacija je na C: particiji -i opet se isto događa. Instalaciju "novog procesora" ponekad javlja još i prije podizanja windowsa. Rekao bih prije problem sa BIOSom, ne OSom.
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Apr 2018, 15:55

haram wrote:
08 Apr 2018, 13:52
Imaš li ideju kako onaj BIOS sa ".rom" ekstenzijom sa harda instalirati na CMOS?
Odzipaj ga na particiji C (direktorij C:\). U BIOS-u izaberi opciju "update from the file". Pa nađi C:\file.rom.
Potpisi su za budale.
Post Reply