Kupnja novog laptopa

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

27 Aug 2021, 22:57

Koliko je tih modela laptopa? Nakon višednevnog pretraživanja web shopova i odgledanih desetaka youtube recenzija, odabir sam nekako uspio suziti na ovaj:
LENOVO IdeaPad 3, Ryzen 5-5500U/8GB/512GB SSD/AMD Radeon/15.6"FHD/NoOS (82KU007ESC)

U HgSpotu dođe ispod 4000 kn.
Isti taj u Linksu dođe parsto kuna skuplji.

Prošao par recenzija na youtubeu za tu seriju, i ne mogu biti zbunjeniji. Kad upišem u youtube upravo one gore karakteristike, dobivam uglavnom recenzije 14'' laptopa. Nađem neke za 15'' ali opet se nešto razlikuje, Intelov procesor, ili Ryzen starije generacije, nekad i boljih karakteristika a stariji itd. Našao neku ženskicu kojoj je super taj laptop, super cijena, ali totalni promašaj ekran koji je po njoj najgori koji je ikad vidjela.



Da, njen je model sa procesorom Ryzen 3 4300u, nisam znao jel ima veze pa sam prošao još par videa, i zaista i drugi kritičari spominju da Lenovo zna imati loše TN ekrane. Kažu, serija je super, samo izbjegavajte TN matrice. Kako, sunce mu, da ih izbjegnem, ne sastavljam ja konfiguraciju. Čitam specifikaciju laptopa i na stranicama Linksa, i HgSpota, i samog Lenova, vrsta ekrana piše: LED.

Otišao u Links, kad tamo svi laptopi te serije pogašeni, praznih baterija, ne daju da ih upalim. A nemaju ni OS, pa ne pomaže čak i da mi daju punjač. Pomoglo bi da ubodem instalacijski Flash Drive za Linux, pa dignem sustav sa stika i malo se poigram, ako bi dozvolili? Uglavnom, tamo sam primjetio dvije stvari.
1. Imaju nekih 6-7 laptopa identičnog izgleda, svi IdeaPad 3, i jedan posve drugačijeg izgleda, a također IdeaPad 3. I to upravo taj koji ja ciljam, izgleda drugačije od svojih rođaka. Znači ovi sa i3, i5, Ryzen3, Ryzen7 procesorima svi izgledaju jednako, jedino ovaj sa Ryzen5 procesorom izgleda drugačije. Kaže trgovac, ma to je samo dizajn.
2. Na ovom mom piše IPS matrica.

Pogledao još jednom i specifikaciju i primjetim na stranici Linksa zaista u naslovu (ali ne i u specifikaciji) piše IPS FHD. Valjda je misterija oko tehnologije ekrana riješena. Osim ako umjesto da kupim u Linksu, odlučim uštedjeti 350 kn pa odem u HgSpot. Onda opet moram pitati koji je ekran.

Da se sad vratim na dizajn. Na stranici HgSpota i Linksa i još nekih drugih prikazan je dizajn koji odgovara "onim drugim modelima", ne ovom mom. Ovaj moj je prikazan na ekupi. Samo što je na ekupi oznaka modela 82KU007DSC. Fak, jedno slovo razlike, i odmah još skuplji.

E sad, nije samo slovo razlike, nego ovaj na ekupi ima 16 GB memorije. To ne bi uopće bilo čudno, da na stranicama HgSpota nije navedeno da za taj laptop ide maksimalno 12 GB. Ima 8, ali proširivo do 12. To je zato što je keks od 4 GB zalemljen na matičnu i ne može se mijenjati. Ovaj drugi od 4 GB se onda može izvaditi i zamijeniti novim od 8 GB, ako zatreba. E pa kako ovaj iz ekupi ima 16? Na njihovom je na matičnu zalemljen 8 GB? Budući da Links ne navodi maksimalnu memoriju za svoj model (iako je posve ista oznaka kako u HgSpotu pa bi moralo biti isto), možda mogu sumnjati da u njihovom nije ništa zalemljeno na ploču, da ima samo jedan slot sa 8 GB i to mu je maks? Ako mi nisu dali da startam laptom, možda će dozvoliti da ga rastavim i pogledam što je unutra?

Ma samo sam se htio požaliti na glavobolju koju mi stvara to izobilje modela. Da je svijet savršen, možda bi proizvođač mogao staviti točnu, točnu i zaista točnu specifikaciju za određeni model. Umjesto toga, on daje posve neodređenu specifikaciju za cijelu seriju:
https://www.lenovo.com/hr/hr/laptops/id ... 8IPS301432
I ta neodređena specifikacija kaže da je memorija ograničena na 12 MB. I što su onda dućani ti koji odlemljuju čipove i stavljaju druge, mijenjaju ekrane, redizajniraju cijele uređaje? Mislim stvarno mi nije jasno.


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

28 Aug 2021, 16:17

Uzmi laptop drugog proizvođača. Dell, HP, Acer... Ima dobrih.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

28 Aug 2021, 22:23

Stitch wrote:
28 Aug 2021, 16:17
Uzmi laptop drugog proizvođača. Dell, HP, Acer... Ima dobrih.
Bih, ako nađem bolji za isto, ili isti za manje.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Aug 2021, 10:36

Pogledaj što nude Instar, Mikronis i Chipoteka, možda tamo nađeš model koji ti odgovara.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Aug 2021, 21:32

Jesi li vidio što zanimljivo?

Malo sam gledao, ali ono što tražiš (IPS panel) plus ono što ja tražim (više od 8 GB RAM-a, čisto da ti bude ugodnije raditi) košta više od 4000 kuna, koliko po predočenome misliš potrošiti. NVMe memorija također ne bi bila naodmet.

Uza sve to, SSD od 512 GB nije prevelik. Terabajtni hard-disk bio bi isplativiji.

Na Ryzen 5 i i5 nemam primjedbi. High-end procesori trebaju gejmerima koji vole bacati novac.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

31 Aug 2021, 22:46

Uzeo sam spomenuti lap. Preciznije, kći ga je kupila, radila cijelo ljeto za njega.

Jučer smo ubacili Ubuntu na njega, sad prolazimo tutorijale jer smo do sad koristili samo Windowse.
Post Reply