Joomla!

Mreža svih mreža
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Sep 2017, 10:16

Budući da imamo temu o WordPressu, otvorit ću jednu i o Joomli, drugom najpopularnijem CMS sustavu na svijetu. U Hrvatskoj je također vole, mnogo je sajtova napravljeno u Joomli. Zašto? Riječju, pogodnija je za razvijanje portala od WordPressa. Dolazi s raznim modulima kao što su "posljednje novosti" i "popularni članci" koji su već ugrađeni na naslovnicu, zato je lakše upravljanje postovima, oglasima, anketama, kontakt-formama i sličnim sadržajima.

Joomla! je pisana u PHP-u, a za spremanje podataka rabi bazu podataka MySQL. Nije jednostavna za upotrebu, potrebno je malo vremena da se čovjek navikne na taj sustav, no kad u tome uspije, skuži prednosti dizajna. :cerek: "Portalskija" je od konkurencije, lakše je u njoj rukovanje tekstovima i fotografijama, ali zato ima mnogo manje specijaliziranih dodataka od WP-a. Jer joj ne trebaju. :D I skuplji su, višestruko. Svejedno, razne profi-ekstenzije lako Joomlu mogu pretvoriti npr. u web-shop, multimedijalnu galeriju ili virtualnu zajednicu.

Kad uhvatim vremena, dodat ću i linkove. :)


Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

02 Sep 2017, 12:32

Okej, linkovi:

Absolute Beginners Guide to Joomla!

The Joomla! Forum™ - to su dva najvažnija. :)

Onda: predlošci i ekstenzije (besplatne!). One koje se plaćaju potražite ovdje.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Aug 2019, 02:40

Moje dvije Joomle, napravljene iz zafrkancije. Lakše mi je bilo mijenjati pravi sustav pa pisati upute i rješenja nego govoriti akademski, napamet. To nisu sajtovi, ogledni primjer portala nudi recimo zaklada koja razvija platformu. Lijepe su to, čiste i pregledne stranice. :)

Trenutačno se vrti inačica 3.9.11, besprijekorno. Instalacije redovito održavam, čak i probne. Server je server, tu nema šale. No Joomla! nije prezahtjevna, radi stabilno i kad se ne ažurira često. :mirko:
Potpisi su za budale.
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

26 May 2021, 22:20

Ovdje već dugo ništa nisam napisao. Doduše, nije bilo ni velikih novosti. No kako je na forumu živahno, toliko da se uglavnom tehnikalijama bavim, mogao bih štogod napomenuti. Na oba servera stavljena je najnovija inačica 3.9.27, a i ekstenzije su ažurirane, sve koliko ih ima. Razmišljam o instaliranju još nekih dodataka, zanima me kako bi prijevodi funkcionirali, ali o tom potom... :)
Stitch
User avatar
admin
Grand Master of the Jedi Order
Posts: 1770
Joined: 13 Oct 2016, 19:32
Been thanked: 2 times
Gender:

26 May 2021, 22:36

Stitch wrote:
20 Aug 2019, 02:40
Trenutačno se vrti inačica 3.9.11, besprijekorno. Instalacije redovito održavam, čak i probne. Server je server, tu nema šale. No Joomla! nije prezahtjevna, radi stabilno i kad se ne ažurira često. :mirko:
Još jedna zanimljivost: iste sam godine otvorio temu o WordPressu i Joomli. WordPress je do danas čitavu jezgru promijenio, od inačice 4.x došao je do inačice 5.x. Za razliku od toga, u Joomli nema pretumbavanja, ništa se korjenito ne mijenja. Inačica 3.9.x vrti se već ohoho vremena, jedino se dodaju manji moduli. To pokazuje koliko je predvidiva i pouzdana. Da dođe do inačice 4.x, trebat će joj možda još godina-dvije. Što mi odgovara, ne da mi se stalno novi softver kupovati. :D
Stitch
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

17 Sep 2021, 22:34

admin wrote:
26 May 2021, 22:36
Da dođe do inačice 4.x, trebat će joj možda još godina-dvije.
Ili šest mjeseci... :cerek:

Izašle su dvije nove Joomle, inačica 3.10.2 i 4, o čemu me maloprije obavijestio sustav. Znam da trkeljaši vrte stranice u WordPressu, ovaj im je CMS vjerojatno stran, ali napisat ću izvještaj odlučim li iskušati najnoviju Joomlu. Zasad ću instalaciju ažurirati posljednjom Tricom, a iskustvo mi govori da će je developeri nastaviti dorađivati, baš kao i starije inačice. Iz respozitorija i dalje možete skinuti npr. Joomlu 2.5.28 i 1.5.26, ali sigurnosti radi ne bih vam to preporučio. Iako je onlajn zilijun tehnološki zastarjelih sajtova i servera - to je jedini razlog zašto se i dalje radi na svim varijantama - svatko će vam reći da uzmete skuplji hosting i instalirate moderniji softver kako biste se zaštitili. Joomla 4 brža je i naprednija od dosadašnjih, poglavito stoga što je kompatibilna s okruženjem (odnosno instaliranim PHP-om 8 i MySQL-om 8) koje jamči optimalno funkcioniranje. :mirko:
Potpisi su za budale.
Post Reply