Tražim vaše mišljenje o ovoj kanti

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

07 Aug 2017, 20:16

Prva kanta.

Druga kanta - za ovu bi trebo još kupit SSD 240 MB.

Treća kanta mi izgleda vrlo seksi.

Mislim metnut dual boot XP + Win 10, pa me zanima trebaju mi dvije ili tri particije na SSD-u, te njihova optimalna veličina.

Dragi ljudi, bit ću vrlo sretan ako mi neka dobra duša pomogne iskrenim i dobronamjernim savjetom. :top:


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Aug 2017, 21:56

Intelov procesor, Asusova matična, nVidijina grafička - meni je ovo najbolja kombinacija iako su sve dobre. Idealno bi bilo imati Intelovu ili Gigabyteovu ploču unutra budući da Asus zna i brljati, no to vrijedi za svakog proizvođača. Uza sve, potrebno je i malo sreće. :D

AMD-ove procesore ne bih, previše se zagrijavaju. Intel je još uvijek pojam. No one dvije konfiguracije uopće nisu loše.

Što se pak particija tiče, računaj da sistemska treba biti velika 100-150 GB za komotno funkcioniranje Desetke. Stat će ti znači obje na SSD jer XP ne traži toliko prostora. 150 + 100 GB trebalo bi biti optimalno. I da, prvo instaliraj "gluplji" sustav. Napredniji će ga lako prepoznati i prepustiti ti sitna podešavanja, a on će diskretno odraditi sve. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

07 Aug 2017, 23:06

A jel ima kakve veze ak su na istoj particiji i OS i programi? Po ovome kontam da nema jer za sam XP dovoljno je i nekih 20-ak giga.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

07 Aug 2017, 23:31

Pa programi i jesu (ili moraju biti) na sistemskoj particiji. Uz Windowse, jasno. :D Nalaze se u Program Files (i Program Files x86 ako instaliraš 64-bitnu Desetku, što je bolje).

Oba će ti sustava biti na particiji C, ali skrivena jedan od drugoga. Zajedno s pripadajućim programima.
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

07 Aug 2017, 23:55

Pa u tom slučaju - čemu particije SSD-a? Za podatke ionako postoji hard disk.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Aug 2017, 00:01

SSD ubrzava rad, najmanje trostruko. Isplati se za OS. Formatiraj ga na dvije particije pri instalaciji operativnih sustava, to je poluautomatski posao. Za ostalo, tu je hard-disk, eksterni ili onaj u kućištu. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

08 Aug 2017, 00:19

Znam ja što je SSD, ali ne kužim čemu dvije particije ako će oba OS-a biti na istoj? Što će mi onda druga?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Aug 2017, 08:01

Kad sam zadnji put dizao 'dual boot', a to je bilo prije ohoho godina, instalacija je tako išla. Particija na kojoj su npr. Windowsi XP mora biti particija C, ali i particija na kojoj je Desetka također je označena slovom C. To su zadane postavke. Sistemska particija uvijek je particija C.

Eh, sad - kako ne možeš istodobno imati dvije particije C, jednu moraš sakriti tako da imaš particije C, D, E za Windowse XP te particije C, D, E za Windows 10. Particije D, E zajedničke su, služe za spremanje podataka kad se logiraš na jedan od sustava, ali particija C nije zajednička nego dio nje pripada jednom, a dio drugom OS-u. I one se međusobno po 'defaultu' ne vide jer se ne smiju vidjeti, drukčije ne bi funkcioniralo. U svakom trenutku samo jedna primarna particija može biti aktivna.

Znači, na SSD-u imat ćeš dvije particije C, a na klasičnom disku, drugom, particije D i E. Bolje je particionirati diskove, sigurnosti radi. Sustav će primarnu particiju pri instalaciji označiti kao C, ali samo 'svoj' dio, dočim će D i E biti zajedničke, za čitanje i pisanje svim korisnicima.

Alternativna bi metoda bila da jedne Windowse staviš na particiju C, a druge recimo na D - no to je bitno lošije rješenje. Obje su particije otvorene, virusi se mogu šetati sa sustava na sustav, a svaki program koji instaliraš zahtijevat će smještaj na particiji C po prirodi stvari, što onda trebaš mijenjati i prilagođivati.
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

08 Aug 2017, 12:09

Okej, znači stavim dvije particije koje će obje biti C, s tim da je jedna nevidljiva, ovisno o tome koji je OS podignut. E sad, ja bih htio na SSD staviti i neke programe, jer imam lufta. Ako na SSD-u napravim treću particiju, mogu li na nju staviti programa za oba OS-a ili će mi trebati i četvrta? Ili da direktno instaliram programe u sistemske particije, ne znam ima kakvih negativnih efekata?
Znam točno što bih radio s klasičnim hardom, ali SSD me zbunjuje.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Aug 2017, 13:21

Svaka inačica Windowsa ima svoje programe, ne možeš ih dijeliti. Ako na to misliš. Rekoh, nalazit će se u direktoriju Program Files na sistemskoj particiji. Dvaput ćeš znači instalirati Windowse, ali dvaput ćeš instalirati i potrebne programe, ovisno o tome imaš li odgovarajuće inačice softvera. Ono što ide na XP uglavnom ne ide na Desetku, i obrnuto. Katkad neki program možeš instalirati u kompatibilnom načinu, ali to nije pravilo.

Drugi je par opanaka sigurnost te instalacije. Windows XP ni neprijatelju ne bih stavio. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

08 Aug 2017, 14:50

Ne ne mislim to, sve što si napisao kužim i jasno mi je - osim zašto bih instalirao programe na sistemske particije.

Evo, trenutačno imam dvije particije na disku, jednu za OS, a drugu za programe. A za podatke vanjski disk.

I to isto sam mislio napravit na SSD-u. Jedino ne znam mogu li instalirati programe za oba OS-a na particiju D, odnosno treću. Ili će mi trebati dvije particije - jedna za programe za XP, a jedna za 10.

A glede XP-a, imam neke stare programe koje bih htio nastaviti koristiti. Što se sigurnosti tiče, ne sjećam se kad sam pokupio neku napast. A XP mogu i koristiti offline, ako je baš frka.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Aug 2017, 15:55

judolino wrote:
08 Aug 2017, 14:50
Ne ne mislim to, sve što si napisao kužim i jasno mi je - osim zašto bih instalirao programe na sistemske particije.

Evo, trenutačno imam dvije particije na disku, jednu za OS, a drugu za programe. A za podatke vanjski disk.
Instaliranje programa na sistemsku particiju praktičnije je zbog najmanje dvije stvari: brže interakcije s operativnim sustavom te činjenice da programi nemaju što tražiti na kompjutoru bez Windowsa. Svako rušenje sustava podrazumijeva reinstalaciju svih programa, zato je njihovo smještanje na drugu particiju bezvezarija. :raspa:

Na drugu se particiju smještaju korisnički podaci, a na drugi disk - ako ga imaš - particija za keširanje odnosno 'swap memory'. To je jedini recept da ubrzaš kompjutor jer 'swap memory' na istome disku - bilo na zadanoj particiji C bilo na nekoj drugoj - ne donosi tu prednost budući da glava diska svejedno mora skakati s jednoga dijela na drugi. No ako na jednome disku imaš OS, a na drugome virtualnu memoriju, glava drugoga diska stalno ostaje u istome položaju pa se rad cijelog računala ubrzava. :mudri:
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

08 Aug 2017, 16:19

Ajoj prika...

Pa pričamo o SSD-u, kakav swap file na drugom disku.

A ovo o programima koji nemaju što raditi na računalu bez Windowsa - pa kaj misliš, da ću drugu particiju odrezat sikirom pa odnijet u kokošinjac? :zvrko:

I ne, rušenje sustava uopće ne podrazumijeva reinstalaciju programa. Zato ih i je bolje smjestiti na drugu particiju pa prvu po potrebi možeš reformatirati i staviti OS iznova.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Aug 2017, 17:36

judolino wrote:
08 Aug 2017, 16:19
I ne, rušenje sustava uopće ne podrazumijeva reinstalaciju programa. Zato ih i je bolje smjestiti na drugu particiju pa prvu po potrebi možeš reformatirati i staviti OS iznova.
To je možda vrijedilo za XP, ali irelevantno je za Vistu, Sedmicu i Desetku. Već više od desetljeća većina programa dobar dio fajlova sprema u (skrivene) korisničke direktorije. Što će ti npr. Office bez relevantnih podataka, prilagodbi i predložaka? Kompliciraniji, zahtjevniji softver da ne spominjem.

Sve bi to trebao prvo naći i bekapirati, pa onda i kopirati u Windowse i AppData, a to je samo jedan folder. Ima ih još.
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

08 Aug 2017, 19:06

I što se onda radi ako se sustav sruši? Ima li neki system restore ili bi trebalo praviti kopije diskova ili što?
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Aug 2017, 00:37

judolino wrote:
08 Aug 2017, 19:06
Ima li neki system restore ili bi trebalo praviti kopije diskova ili što?
Ima. Ima i bekap koji možeš napraviti drugim softverom (dobar je Acronis True Image, recimo).
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

09 Aug 2017, 00:45

Pa niš, bum probal desetku, pa se javim.

Fala na savjetima.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Aug 2017, 07:58

Nema na čemu. Desetka ti je dovoljna, nema potrebe da se mučiš s 'dual bootom'. Ima svojih mana - stalno se ažurira, primjerice - ali to je vrlo dobar OS.

Viči ako zapneš. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

09 Aug 2017, 19:01

Sutra stiže kanta, našo sam polovnu al dobru, od frendovog kolege s posla.
Gore je ažurirana desetka i driveri pa ću čeprkat.

Nego, kaj nema opcija da te desetka ne gnjavi s ažuriranjima, tj. da joj kažeš kad hoćeš da traži zakrpe? Znam da je ispočetka čak palila po noći ugašena računala samo da pocica neki kurac s interneta.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Aug 2017, 19:23

judolino wrote:
09 Aug 2017, 19:01
Nego, kaj nema opcija da te desetka ne gnjavi s ažuriranjima, tj. da joj kažeš kad hoćeš da traži zakrpe?
Do Sedmice sve je bilo opcionalno, no genijalci iz Microsofta u Desetki su isključili svaku mogućnost podešavanja ažuriranja. Možeš ga odgoditi, ali to je otprilike tô. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

09 Aug 2017, 19:42

Ajd i to je nešto... Pizda li im materina!
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

09 Aug 2017, 20:03

Tako i mene sjebalo azuriranje 10tke, ja radio na extranetu i trebao zatvorit neke datume za smjestaj i iskoci prozorcic sa auziriranjem vindovsa i ja umjesto kasnije uprija sada i odo sve u tri picke materine skupa sa microsoftom laptopom i bil gejcom skupa :gaah:
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

09 Aug 2017, 20:27

I mene jučer sjebo Firefox. Navalio da restartam komp i ja ga na kraju restarto, Firefox se počo apdejtat i cap - nestane struje. Kad je struja došla Firefox ne radi. A imam bukmarka tonu.
I dobro da ga nisam reinstaliro jer bih sve izgubio, ovako sam ga System Restoreom vratio na subotu - i opet izgubio neke korisne bukmarke od subote do jučer...
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

09 Aug 2017, 21:07

judolino wrote:
09 Aug 2017, 20:27
I mene jučer sjebo Firefox. Navalio da restartam komp i ja ga na kraju restarto, Firefox se počo apdejtat i cap - nestane struje. Kad je struja došla Firefox ne radi. A imam bukmarka tonu.
I dobro da ga nisam reinstaliro jer bih sve izgubio, ovako sam ga System Restoreom vratio na subotu - i opet izgubio neke korisne bukmarke od subote do jučer...
A da imas laptop to ti se ne bi dogodilo :raspa:
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

09 Aug 2017, 21:48

Drago mi je vidjeti da ti je IQ, premda ima očiti strah od visine, i dalje stabilan.
Post Reply