Linux za početnike

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

26 Jul 2017, 14:08

Nego, kad smo kod uplata...


Stiče
, jel teško naučit Linux? Judomudo mi kupio laptop i sad hoću izgledat kul kad odem negdje van pa po ekranu krenu pičit brojke i slova kao u filmovima.

Hoćem tipkat, a možda i nešto montirat. :xlux:


Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

27 Jul 2017, 01:33

Leteća wrote:
26 Jul 2017, 14:08
Nego, kad smo kod uplata...


Stiče
, jel teško naučit Linux? Judomudo mi kupio laptop i sad hoću izgledat kul kad odem negdje van pa po ekranu krenu pičit brojke i slova kao u filmovima.

Hoćem tipkat, a možda i nešto montirat. :xlux:
I taj laptop je očito zadnje kaj sam ti kupil, drugo nek ti kupi bankrotirani Neven Antičević.
A i njemu se slobodno obrati za podršku, ovaj puta tehničku.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Jul 2017, 08:56

Leteća wrote:
26 Jul 2017, 14:08
Nego, kad smo kod uplata...


Stiče
, jel teško naučit Linux? Judomudo mi kupio laptop i sad hoću izgledat kul kad odem negdje van pa po ekranu krenu pičit brojke i slova kao u filmovima.

Hoćem tipkat, a možda i nešto montirat. :xlux:
Današnje Linuxove distribucije imaju ikonice poput Windowsa, nema potrebe za tipkanjem, barem na osnovnoj, svakodnevnoj razini. No ako te zanima shell (koji se još zove bash, console, terminal ili command line), preporučit ću ti nekoliko sajtova, npr. ovaj, ovaj ili ovaj. Dobro ga je znati radi iskorištavanja punog potencijala sustava, ali nije nužno. Meni je recimo shell koristan kod prebacivanja većih količina podataka ili bekapiranja - tada sve ide stoput brže nego kada klikaš po ikonicama. No postoji opasnost da utipkaš krivo slovo ili znak (jer si umorna, dekoncentrirana ili ti se žuri) pa sve može otići u poštu mariborsku... :D

A koliko je teško, ne znam. To je kao da me pitaš je li teško naučiti njemački ili talijanski. Nekome jest, nekome nije. Ovisi o preferencijama, predznanju, sposobnosti učenja i vremenu. Do osnovne ćeš razine razmjerno brzo doći, a dalje ovisi o tebi. Da nemam servere, ja ga ne bih učio. :zubo:
Potpisi su za budale.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

27 Jul 2017, 09:18

Stitch wrote:
27 Jul 2017, 08:56
Današnje Linuxove distribucije imaju ikonice poput Windowsa, nema potrebe za tipkanjem, barem na osnovnoj, svakodnevnoj razini. No ako te zanima shell (koji se još zove bash, console, terminal ili command line), preporučit ću ti nekoliko sajtova, npr. ovaj, ovaj ili ovaj. Dobro ga je znati radi iskorištavanja punog potencijala sustava, ali nije nužno. Meni je recimo shell koristan kod prebacivanja većih količina podataka ili bekapiranja - tada sve ide stoput brže nego kada klikaš po ikonicama. No postoji opasnost da utipkaš krivo slovo ili znak (jer si umorna, dekoncentrirana ili ti se žuri) pa sve može otići u poštu mariborsku... :D

A koliko je teško, ne znam. To je kao da me pitaš je li teško naučiti njemački ili talijanski. Nekome jest, nekome nije. Ovisi o preferencijama, predznanju, sposobnosti učenja i vremenu. Do osnovne ćeš razine razmjerno brzo doći, a dalje ovisi o tebi. Da nemam servere, ja ga ne bih učio. :zubo:
Pa ti imaš servere! To je bolje od diplome, tebe ću na pustom otoku pojesti predzadnjeg. :rofl:

Endless mi je gore i jako je glup - iscurile mi oči dok sam pronašla gdje se regulira brightness na monitoru. :facepalm:

Fala na linkovima, osnovna razina će mi bit dosta. Treba mi samo za kurčenje, da si dodam na vrijednosti kad se već ne mogu hvaliti muževom lovom, vidiš kakva je seljačina. :kava:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Jul 2017, 09:45

Leteća wrote:
27 Jul 2017, 09:18
Endless mi je gore i jako je glup - iscurile mi oči dok sam pronašla gdje se regulira brightness na monitoru. :facepalm:
Pa nitko ti ne brani da tu distribuciju zamijeniš drugom. Imaš za početnike Solus, Elementary, Zorin... Kad se ufuraš, onda se prebaci na Ubuntu, Fedoru ili Debian. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Leteća
babin nakurnjak
Posts: 2552
Joined: 26 Sep 2011, 13:25
Location: Welt am Draht

27 Jul 2017, 11:41

:cheer:

Koja je najkul? Tražim nešto da mi paše uz countdown screensaver....:misli: .... Fedora it is! :rofl:
Tvornice radnicima! Zemlja seljacima! Forum seljačinama!
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Jul 2017, 12:07

Mint se ovdje spominjao kao jednostavna i pouzdana distribucija pa možeš s njim početi.
Potpisi su za budale.
Post Reply