Brzopotezna pitanja

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

24 Feb 2021, 11:18

Ideja je bila da imam dva SSD-a sa zasebnim instalacijama windowsa za jedan laptop. Radi sigurnosti, i da odvojim poslovne od privatnih stvari.

Kupio novi SSD za laptop, ugradio ga, instalirao Win10 i sve ok.

Vratio u njega stari SSD također sa Win10 i neće se startati. Koji fak? Krene dizati windowse i odmah izbaci plavi ekran sa porukama koje se tiču drajvera.

Recovery, your PC needs to be repaired, drivers missing or containing errors...
windows\system32\drivers\vdrvroot.sys
windows\system32\drivers\Ntfs.sys

Ako stavim novi SSD, sve radi besprijekorno. Stari je radio normalno do trenutka instalacije windowsa na novom. Windowsi su genuine, skinuti sa Microsoftovog sajta, aktivirani su automatski tijekom instalacije.

Je li moguće da je instalacija poremetila BIOS na način da radi samo sa novim SSD-om? Ili da je nova instalacija windowsa nekako blokirala staru, kao oduzela licencu ili tako nešto?

Imam i backup starog diska, kloniranu kopiju koju radim jednom tjedno. Ubacio sam taj klon, dakle još jedan disk, ni on ne radi, javlja iste greške. Zato mislim da nije došlo do kvara starog diska prilikom vađenja, moralo bi biti nešto izvan samog diska.

Jeste imali kada to? Sunce mu milo, poluditi ću, a sve sam uzrokovao sa idejom da si malo povećam sigurnost od iznenadnog kvara.


User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

24 Feb 2021, 15:10

Šteta što nisi naveo koja je točno pogreška posrijedi, ima ih desetak. Pretpostavljam da su podaci za dizanje Windowsa posrijedi (boot configuration), što znači da trebaš resetirati sustav. Srećom, bekap imaš.

Odspoji sve eksterne uređaje, ubaci instalacijski USB ili DVD pa restartiraj računalo da se pokrene setup. Dalje u meniju biraš Repair your computer. Pa Troubleshoot. Onda Reset this PC.

To bi trebalo riješiti problem, Refresh ili Reset PC pokrivaju većinu sistemskih pogrešaka, od neprepoznavanja uređaja do brisanja fajlova.

A što se ideje tiče, loša je. Napravi dual boot, dvije međusobno skrivene particije, umjesto da stalno otvaraš laptop. To se ne radi. Znaš li koliko je komplicirano popraviti ta govna, svaki je dio specifičan i usko specijaliziran?! Desktopi imaju generički hardver, sve ulazi, a za laptope moraš tražiti model i seriju. I još košta kao da je od platine napravljeno. Ne isplati se s tim igrati.
Potpisi su za budale.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

02 Mar 2021, 18:17

Stitch wrote:
24 Feb 2021, 15:10
A što se ideje tiče, loša je. Napravi dual boot, dvije međusobno skrivene particije, umjesto da stalno otvaraš laptop. To se ne radi. Znaš li koliko je komplicirano popraviti ta govna, svaki je dio specifičan i usko specijaliziran?! Desktopi imaju generički hardver, sve ulazi, a za laptope moraš tražiti model i seriju. I još košta kao da je od platine napravljeno. Ne isplati se s tim igrati.
Hvala na ovom, u pravu si.

U firmi mi je laptop nataknut na docking i u njemu imam dodatni disk, odnosno kad sam u uredu, laptop mi je skoro kao desktop (miš, tipkovnica, dva velika ekrana...). Kad ga skinem sa dokinga, onda je normalan laptop, naravno. Proteklih sam godina dosta zadovoljan ovim rješenjem, praktičnije nego da imam laptop+desktop. Tako da ideja ne bi nužno ugrozila postojeći hardver, imao bih jedan disk u dockingu, drugi u laptopu. Kad laptop koristim u uredu, mogu birati odakle bootam bez potrebe da otvaram išta. Kad laptop nosim sa sobom, koristim kod kuće, na terenu, onda koristim samo "neslužbeni" disk koji je podešen u skladu sa potrebama i rizicima na terenu. Još radim na ovom rješenju.

Eh, a sad izvorni problem sa windowsima koji su prestali raditi. Evo nije mi nikako jasno kako je jedna instalacija windowsa uspjela upropastiti drugu, na disku koji je bio izvan računala, ali što je tu je. Resetiranje sustava nije pomoglo. Dao sam laptop na servis, jer je dio uredske mreže pa niti nemam ovlasti da neke stvari radim. Na servisu su "majstori" sve obrisali, reinstalirali windowse i vratili mi laptop (nakon tjedan dana) tako, kao od majke rođen. Sad ja imam još tjedan ili više posla da sve dovedem u neko funkcionalno stanje.

I to je jedan od razloga zašto želim odvojiti dvije instalacije. U firmi su nam pravila pomalo rigorozna, mrežu održava vanjska firma. Ne mogu recimo instalirati što mi padne na pamet, isključiti antivirus, ne mogu reinstalirati windowse (a nekad mi treba) itd. Kad nastane neko sranje, onda sam bez računala tjedan dana. Kad odem na teren, onda ovisim sam o sebi. Moram instalirati kojekakve čudne programe na PC, rušiti sigurnosne postavke windowsa itd. Obično nemam pristup internetu, a još manje tehničkoj podršci koja održava mrežu u uredu.
User avatar
drug mile
Posts: 177
Joined: 10 Jun 2012, 14:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times
Contact:

04 Mar 2021, 09:15

Image

Ovu grešku dobijem svaki put kada pokušam instalirati jednu aplikaciju. Guglanje mi nije pomoglo, sva objašnjenja za tu grešku se tiču starijih verzija windowsa, tipa XP. Ja koristim Win10, i aplikacija je za Win10. Dapače, prije havarije na PC-u uredno mi je radila.

Ugasio sam firewall i antivirus da probam bez njih, nažalost uvijek je ista priča. Ima netko ideju što mi nedostaje na windowsima da odradim ovu instalaciju?
Post Reply