Preporuka laptopa

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 11:36

Aj prije nego me se bana, trazim savjet...trebam kupit jedan normalan laptop. Bio u emezete i dobija nekoliko ponuda sta mi je predlozija prodavac. Inace laptop mi mora bit brz i da ne trokira. Nista igrice i ostala sranja, osim interneta koji je obavezan ono miljun na sat.

Dakle,

LENOVO

G-70(80HW0041SC),INT P 3558U
1.70GHz, 4GB DDR3,1 TB HDD
17,3"LED,...
NVIDIA GEFORCE 820M??,HDMI...

3.499,99 KN

ACER

E5(NX,MLZEX.052),INT i3-4005U
1.70GHz, 4GB DDR, 1000GB HDD
15,6''LED,...

3.599,99 KN

ACER

E5-511-P5US,INT.PENT QUAD CORE
2.16GHz, 4GD DDR3, 500GB HDD
15,6''LED 1366x768p
INTEL HD GRAPHICS, HDMI, USB 3,0,..

2.599,99 KN

DELL

3551 INSPIRON, INT PEN N3540
2.16GHz, 4GB DDR3, 500GB HDD
15,6''LED, INTEL HD GRAPHIC, HDMI,...

2.699,99 KN

TOSHIBA

C55-C-1E7, INTEL CORE i3-4005U
1,70GHz, 4GB DDR3, 500GB HDD
15,6''LED, INTEL HD4400, HGMI,...

3.199,99 KN


User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 Oct 2015, 11:50

bojim se da bi te savjet mogao kostat 350 eura. :kokice:
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

14 Oct 2015, 11:53

Svi su više - manje isto govno. :kokice:
Ako oćeš samo da bude brz gledaj ovaj broj posli slova "i" u core i prije Ghz i ovo GB DDR3. U pravilu šta veće to bolje. Ili po cijeni. :D
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 11:53

..a unda » wrote:bojim se da bi te savjet mogao kostat 350 eura. :kokice:
Zasto :misli:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 12:02

MightyMe » wrote:Svi su više - manje isto govno. :kokice:
Ako oćeš samo da bude brz gledaj ovaj broj posli slova "i" u core i prije Ghz i ovo GB DDR3. U pravilu šta veće to bolje. Ili po cijeni. :D
To znaci da po ovome, stavka ''i'' ima samo prvi ACER, a po GHz idu ova dva sta imaju 2,16 a to su ovaj drugi ACERov i DELLov, a po GB DDR3 su svi jednaki.

Dakle, koji bi ti da si na mom mistu uzeja?
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 Oct 2015, 12:06

miky0 » wrote:
Zasto :misli:
..a sta ja znam. bit ce dobro dok jos kamate zatezne ne pocnu obracunavat. :kokice:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 Oct 2015, 12:06

miky0 » wrote:
To znaci da po ovome, stavka ''i'' ima samo prvi ACER, a po GHz idu ova dva sta imaju 2,16 a to su ovaj drugi ACERov i DELLov, a po GB DDR3 su svi jednaki.

Dakle, koji bi ti da si na mom mistu uzeja?
..najskuplji. :kokice:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 12:12

..a unda » wrote: ..najskuplji. :kokice:
Jesi li siguran ili si lupnija po obicaju :ne zna:
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

14 Oct 2015, 12:12

miky0 » wrote:
To znaci da po ovome, stavka ''i'' ima samo prvi ACER, a po GHz idu ova dva sta imaju 2,16 a to su ovaj drugi ACERov i DELLov, a po GB DDR3 su svi jednaki.

Dakle, koji bi ti da si na mom mistu uzeja?
Ima i toshiba.

A ne znan koji bi uzea, na svakom ćeš moć ić normalno na internet. Toshiba mi se čini najbolja.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 12:17

MightyMe » wrote: Ima i toshiba.

A ne znan koji bi uzea, na svakom ćeš moć ić normalno na internet. Toshiba mi se čini najbolja.
Znam da su stare Toshibe imale probleme a nekim drajverima, vajda vise nemaju te probleme :ne zna:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 12:18

MightyMe » wrote: Ima i toshiba.

A ne znan koji bi uzea, na svakom ćeš moć ić normalno na internet. Toshiba mi se čini najbolja.
Znam da su stare Toshibe imale probleme a nekim drajverima, vajda vise nemaju te probleme :ne zna:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 12:20

Cekaj, a zasto si izabra Toshibu kad ima GHz od samo 1,7 a oni drugi imaju 2,16 :misli:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 Oct 2015, 12:32

miki, a onda uzmi onaj koji si vec odlucio uzet. :D

dobro ti kaze majti, sve ti je to isti kupus, svaki ce ti riknut nakon dvije godine.
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

14 Oct 2015, 12:35

miky0 wrote:Cekaj, a zasto si izabra Toshibu kad ima GHz od samo 1,7 a oni drugi imaju 2,16 :misli:
Zato jer je to noviji procesor. :kokice:
..a unda » wrote:miki, a onda uzmi onaj koji si vec odlucio uzet. :D

dobro ti kaze majti, sve ti je to isti kupus, svaki ce ti riknut nakon dvije godine.
Moj će sad napunit 4. I još radi. :mirko:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 12:35

..a unda » wrote:miki, a onda uzmi onaj koji si vec odlucio uzet. :D

dobro ti kaze majti, sve ti je to isti kupus, svaki ce ti riknut nakon dvije godine.
Ok znan da su to male razlike, pogotovo za amatera ka sta sam ja, ali opet zato pitam nekog upucenijeg jer za relativnu li-la lovu mozda mogu uzet nijansu boljeg ili goreg. A cilj je ipak uzet bar malo boljeg ;)
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 12:37

Aha Majti, znaci kako bi se reklo, cjenovno zlatna sredina :)
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 Oct 2015, 12:48

MightyMe » wrote:
Zato jer je to noviji procesor. :kokice:



Moj će sad napunit 4. I još radi. :mirko:
..je tebi. :D

ova tosiba..tj ne ova, ovo pisem na necem..ne znam na cemu, niti znam kako uopce to jos radi i na sto, ali tosibica evo vec ulazi pomalo u sedmu godinu kako pere dere.. :D

ove koje je naveo miki, to je ono, poslije upotrebe baciti. za tri mjeseca ce mu se nakotit tolko toga da ce mu se hard vrtit kao ona velika ploca..na 16 okretaja.. :D
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

14 Oct 2015, 12:49

..a unda » wrote: ..je tebi. :D

ova tosiba..tj ne ova, ovo pisem na necem..ne znam na cemu, niti znam kako uopce to jos radi i na sto, ali tosibica evo vec ulazi pomalo u sedmu godinu kako pere dere.. :D

ove koje je naveo miki, to je ono, poslije upotrebe baciti. za tri mjeseca ce mu se nakotit tolko toga da ce mu se hard vrtit kao ona velika ploca..na 16 okretaja.. :D
:D

I moja je tošiba. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

14 Oct 2015, 12:52

MightyMe » wrote: :D

I moja je tošiba. :D
a vidis da je on naumio kupit dell. del je poznat po tome da nema nikakvih problema s drajverima. ono, sam ih izmislja. na dnevnoj bazi. :D
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

14 Oct 2015, 12:55

Pa prvi bih kupio, ovaj Lenovo naravno, jedini je 17 inča monitor i ima grafičku karticu posebno. Vidio sam sad na internetu jeste jeftina ali će opet grafika biti bolja nego integrisana. Ne razumijem zašto je ovaj Acerov prvi tako skup, te pare nikad nebih dao za dual-core procesor, bez grafičke, 15 inča monitor. Drugi Acer i Dell su quad core procesori i to je zaista prednost u odnosu na ovaj Lenovo, ali zaista 15 inča monitor to nije opcija za mene, i grafička je integrisana, u procesoru kod ovih i pentium. Ovaj Toshibin bih uzeo samo ako bi bio džabe. Imao sam nekad njihov Satellite i nikad više. I nevjerovatno mi je da je skuplji od ova prethodna dva.

Prije nego što daš 500 evra za laptop razmisli za šta ćeš realno ti taj laptop da koristiš. Ako nećeš da igraš neke ekstra zahtjevne igrice, što veliš da nećeš, i nije ti namjera da koristiš Office programe na primjer nešto posebno, ili tako nešto, neće ti trebati za neki ozbiljniji profesionalni rad, onda bih ti preporučio da ne kupuješ laptop jer samo bacaš pare. Oćeš da pišeš na forumima, da čitaš novine ili da gledaš bilo kakav video na internetu ili dje god, da čitaš knjige na primjer i tako nešto, mnogo praktičnija i neuporedivo jeftinija varijanta je da naručiš tablet na Aliexpressu.
Ja sam do sad kupio dva Allwinner 33 tableta preko Aliexpressa i to radi odlično http://tinyurl.com/nkopntp Ako svakodnevno pišeš na forumu ili čitaš novine i tako, bolje ti se isplati da u ruci držiš pola kila tablu po kojoj ćeš da grebeš kažiprstom za naprijed nazad gore dolje, nego da držiš tri kila nečega što će neprijatno da ti zagrijava da izviniš jaja. Postoji milion varijanti ovih kineskih tableta, imam ovakav i vrijedi svih 60 evra zaista. Ja sam platio osamdeset i nešto tada mislim, a sad bi vjerovatno sa još dvadeset evra možeš da dobiješ još bolje od toga.
Ako si sklon da pišeš lancune na forumima kao ja problem bi moglo da bude navikavanje na kucanje na dodir, i tu bi onda imao opciju ili da se navikneš na swipe pisanje ili da koristiš tastaturu koja dodje upakovana lijepo u futrolu tako da možeš da koristiš tablet kao laptop. Tastatura je manja ali stvar je navike zaista. Imaš opciju da je naručiš zajedno sa tabletom, i košta manje od deset evra čini mi se. Poštarina je besplatna ako nećeš ekspres, DHL ili kako već i meni su stizali za otprilike mjesec dana od narudžbe.
Na ovom AllWinner ima kamera koja je bezveze, 2 megapiksela, ali eto i to je opcija za kvalitet slike gorile u magli. Najbolje stvar sa ovim tabletim je što korištenje interneta i čitanje nečega isključuje fizički rad u vidu prenošenja tereta od tri kila gore dolje, skidanje sa jaja kad dodje do pregrijavanja i to sve. I onda to je Android, i imaš milione aplikacija za sve i svašta, od navigacija do ne znam čega, možeš da ga upotrebiš za dosta stvari, i na dosta mjesta naravno uključujući i WC.
User avatar
Pero
Posts: 2161
Joined: 24 Feb 2012, 09:12

14 Oct 2015, 15:32

Ja imam Lenovo T430, 14" ekran, 3 godine garancije i baš mi je super zato što ga često nosam okolo i privatno i službeno i ne bih ga mijenjao za niti jedan 15,6" a kamoli 17" model. Jedino su mogli stavit malo više harda u njega (150GB), ali imam 2 USB diska po 1TB, pa na sistemskom držim samo programe i ono što mi nužno treba za posao.
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

14 Oct 2015, 16:33

http://www.laptopmag.com/articles/laptop-buying-guide
Provides the best balance of portability and usability. Laptops with 13 or 14-inch screens usually weigh between 3.5 and 4.5 pounds and fit easily on your lap while still providing generously-sized keyboards and screens. - See more at: http://www.laptopmag.com/articles/lapto ... sQSI9.dpuf
Ovo što vele u ovom članku o većim i manjim laptopovima može biti adekvatan odgovor za nekoga kome su zahtjevi posla takvi da mora da čuči ili dreždi nedje na nekom terenskom poslu sa laptopom u ruci, i za malo koga drugoga. Ovo je bilo tačno prije pet ili deset godina za svakoga ali danas jednostavno nije.
Ako ti treba mobilni kompjuter to znači da ti treba neki ozbiljan softver za profesionalni rad na nečemu, a to znači da nećeš na tome raditi ležećki, odnosno naći ćeš neko mjesto da postaviš taj laptop tako kako bi mogao da imaš najbolji pregled toga na čemu radiš, i kako će kičmi biti najbolje jer to može da uzme vremena. To je kao što rekoh sad naravno generalizacija jer se ljudi bave svačim, terenskim poslovima raznoraznim i tako, pa je i to izbor relativan u odnosu na to za šta čovjeku treba laptop. Ako posao uključuje svakodnevno pentranje po zgradama sa laptopom značaj težine laptopa i veličine monitora će biti veći naravno.

Laptopovi nisu moja stvar i za kućni računar laptop sigurno neće biti moj izbor. Još prije nekoliko godina sam govorio da su manji laptopovi mrtva stvar u budućnosti, i dalje to mislim, pa iako se još drže. Laptop ne može da pruži komfor korištenja kompjutera kao desktop računar, i u mnogo pogleda to je daleko manje adekvatan način korištenja kompjutera. Ljudima je često potrebno da imaju prenosan kompjuter, to stoji, ali zaista ako je u pitanju pola kila razlike izmedju većeg laptopa i manjeg, za ogromnu većinu ljudi ta razlika u težini neće predstavljati nikakav razlog za kupovinu lakšeg kompjutera, jer je pretpostavka da neće igrati ping ponga s njim nego će povremeno trebati da ga prebace na drugo mjesto. Neće ni maraton trčati sa laptopom na ramenu pa da im je to ultimativno važno.

Zadnjih par godina je jednostavno promijenilo stvari iz korijena. Ono što je sad laptop to je tablet, to je kompjuter koji može u krilo na stomak i dje god drugo. Deset inča tablet, quad core procesor pruža većinu stvari kojom se većina ljudi većinu vremena bavi na bilo kakvom kompjuteru. Forumi, fejsbuk, čitanje novina, čitanje knjiga, recepata po širokoj internet poljani, i to sve je najlakše i najbrže raditi prstom zaista, na što je moguće lakšoj ploči.

Ako čovjek ima para za kompjuter od 500 evra ima i za tablet od 60 i imaće oboje. Ako se bavi nekim poslom ili nema dje da stavi desktop računar jer mu je mala soba ili stan, onda će kupiti laptop. Opet velim, akcenat je na tome da je laptop prenosni kompjuter, pa možeš da ga prebaciš sa stola na sto, staviš u torbu i u auto pa s njim dje oćeš, nije akcenat na tome da je to kompjuter koji možeš da držiš na krilu, da tipkaš ležeći iz zabave itd. To je stvar koja je završena otkad su se pojavile slične stvari koje su pet puta lakše i pogodnije za korištenje. Tableti su portabl računari, laptopovi su prenosni računari.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 17:19

..a unda » wrote: ..je tebi. :D

ova tosiba..tj ne ova, ovo pisem na necem..ne znam na cemu, niti znam kako uopce to jos radi i na sto, ali tosibica evo vec ulazi pomalo u sedmu godinu kako pere dere.. :D

ove koje je naveo miki, to je ono, poslije upotrebe baciti. za tri mjeseca ce mu se nakotit tolko toga da ce mu se hard vrtit kao ona velika ploca..na 16 okretaja.. :D
Sta bi im se moglo nakotit? I zasto bi se njima nesto nakotilo, a ne nekom tvom izboru npr :misli:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 17:24

ostruznicagornja » wrote:Pa prvi bih kupio, ovaj Lenovo naravno, jedini je 17 inča monitor i ima grafičku karticu posebno. Vidio sam sad na internetu jeste jeftina ali će opet grafika biti bolja nego integrisana. Ne razumijem zašto je ovaj Acerov prvi tako skup, te pare nikad nebih dao za dual-core procesor, bez grafičke, 15 inča monitor. Drugi Acer i Dell su quad core procesori i to je zaista prednost u odnosu na ovaj Lenovo, ali zaista 15 inča monitor to nije opcija za mene, i grafička je integrisana, u procesoru kod ovih i pentium. Ovaj Toshibin bih uzeo samo ako bi bio džabe. Imao sam nekad njihov Satellite i nikad više. I nevjerovatno mi je da je skuplji od ova prethodna dva.

Prije nego što daš 500 evra za laptop razmisli za šta ćeš realno ti taj laptop da koristiš. Ako nećeš da igraš neke ekstra zahtjevne igrice, što veliš da nećeš, i nije ti namjera da koristiš Office programe na primjer nešto posebno, ili tako nešto, neće ti trebati za neki ozbiljniji profesionalni rad, onda bih ti preporučio da ne kupuješ laptop jer samo bacaš pare. Oćeš da pišeš na forumima, da čitaš novine ili da gledaš bilo kakav video na internetu ili dje god, da čitaš knjige na primjer i tako nešto, mnogo praktičnija i neuporedivo jeftinija varijanta je da naručiš tablet na Aliexpressu.
Ja sam do sad kupio dva Allwinner 33 tableta preko Aliexpressa i to radi odlično http://tinyurl.com/nkopntp Ako svakodnevno pišeš na forumu ili čitaš novine i tako, bolje ti se isplati da u ruci držiš pola kila tablu po kojoj ćeš da grebeš kažiprstom za naprijed nazad gore dolje, nego da držiš tri kila nečega što će neprijatno da ti zagrijava da izviniš jaja. Postoji milion varijanti ovih kineskih tableta, imam ovakav i vrijedi svih 60 evra zaista. Ja sam platio osamdeset i nešto tada mislim, a sad bi vjerovatno sa još dvadeset evra možeš da dobiješ još bolje od toga.
Ako si sklon da pišeš lancune na forumima kao ja problem bi moglo da bude navikavanje na kucanje na dodir, i tu bi onda imao opciju ili da se navikneš na swipe pisanje ili da koristiš tastaturu koja dodje upakovana lijepo u futrolu tako da možeš da koristiš tablet kao laptop. Tastatura je manja ali stvar je navike zaista. Imaš opciju da je naručiš zajedno sa tabletom, i košta manje od deset evra čini mi se. Poštarina je besplatna ako nećeš ekspres, DHL ili kako već i meni su stizali za otprilike mjesec dana od narudžbe.
Na ovom AllWinner ima kamera koja je bezveze, 2 megapiksela, ali eto i to je opcija za kvalitet slike gorile u magli. Najbolje stvar sa ovim tabletim je šte sa jaja kad dodje do pregrijavanja i to sve. I onda to je Android, i imaš milione aplikacija za sve i svašta, od navigacija do ne znam čega, možeš da ga upotrebiš za dosta stvari, i na dosta mjesta naravno uključujući i WC.
Zapravo mi laptop najvise treba za net, jer su mi agencije s kojima radim na netu, ali usput koristim vindovsov ofis. Nista specijalno. Ali koritim UBS stick a to pretpostavljam ne mogu na tabletu. Ma zellim uzet tablet i tocka ;)
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Oct 2015, 18:18

Zašto? Tablet kupuješ kad imaš sve drugo.

I da, uzmi Acer. :raspa:
Potpisi su za budale.
Post Reply