Preporuka laptopa

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 19:05

Aukurcu sam, mislija sam na laptop. Kupujem laptop i tocka :amen:


User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 19:07

Stitch » wrote:Zašto? Tablet kupuješ kad imaš sve drugo.

I da, uzmi Acer. :raspa:
I zasto Acer i koji od ona dva? Razlika je iljadu kuna.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Oct 2015, 19:24

Drugi. Procesor od 2,16 GHz, 4 GB DDR3, 500 GB HDD... Gledaš procesorsku snagu i RAM. To je najvažnije. I odvojena grafička.

Terabajtni hard-disk nebitan je na laptopu. Em je to najstariji dio računala, ne možeš ga modernizirati, em se ti pizdeki brzo kvare. Laptop koji besprijekorno radi dulje od četiri godine rijetka je stvar. Nije to desktop.
Last edited by Stitch on 14 Oct 2015, 19:28, edited 1 time in total.
Potpisi su za budale.
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

14 Oct 2015, 19:27

Za komunikaciju sa agencijama i aploud gotovih dokumenata i slanje za to ne da ti ne treba laptop nego je tablet za te stvari mnogo praktičnija varijanta. Ako oćeš da sastavljas prezentacije praviš tako nesto u ofisu onda ti treba kompjuter pa desktop ili laptop. Ako već imaš desktop računar to možeš da radiš na njemu i to je onda kao da imaš na tabletu jer imaš Google drajv ili tako neke onlajn opcije da to imaš uvijek pri ruci ili ako imaš wireless ruter onda još lakše to prebacis. Možeš i usb fleskom naravno, možeš ovako http://www.greenbot.com/article/2155300 ... evice.html
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Oct 2015, 19:58

A USB utor misliš riješiti posebnim kablom?
Potpisi su za budale.
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

14 Oct 2015, 20:19

Kako misliš da riješim utor? Koristiš kabal koji inače koristiš za punjenje tableta ili telefona šta već imaš. Znaci mini usb na usb priključak. Sve što ti je potrebno je ova aplikacija Sticky usb ili kako se zove i nista vise. Es Explorer je najbolji fajl menadžer za Android i zaista omogućava bilo šta da napraviš i kad je u pitanju komunikacija i što god. Lično ne koristim usb da prebacujem stvari nego ili postavim na Google drive ili dropbox ili preko serovanih foldera svejedno. Uglavnom preko Google drajva, instaliran mi je na kompjuteru i to ide jednim klikom. U es exploreru na telefonu je isto tako jednostavno
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

14 Oct 2015, 20:34

Sad sam pogledao na internetu i ne može obični usb na mini usb nego mora otg usb kabal koji ima jedan pin više da bi usb bio prepoznat kao periferni uređaj a ne kao host, odnosno da bi tablet bio host. Sa oni Stickmount metodom vele da mora biti rutovan tablet što nije problem uraditi, a sigurno da imaju aplikacije kojima se to može uraditi isto tako jednostavmo i bez rutovanja
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 20:49

Stitch » wrote:Drugi. Procesor od 2,16 GHz, 4 GB DDR3, 500 GB HDD... Gledaš procesorsku snagu i RAM. To je najvažnije. I odvojena grafička.

Terabajtni hard-disk nebitan je na laptopu. Em je to najstariji dio računala, ne možeš ga modernizirati, em se ti pizdeki brzo kvare. Laptop koji besprijekorno radi dulje od četiri godine rijetka je stvar. Nije to desktop.
Interesantno da je taj iljadu kuna jeftiniji :misli:
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

14 Oct 2015, 20:51

ostruznicagornja

to mi je nekako prekomplicirano. Al eto obacajem, ako postoji ikakva mogucnost da mi postanes susid, a to podrazumijeva svu IT podrsku, uzet cu tablet ;)
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

14 Oct 2015, 21:54

Nije prekomplicirano Miky, i nije uopšte komplicirano, treba ti usb on-the-go kabal https://linuxpanda.wordpress.com/2013/0 ... t-rooting/, to možeš da nadješ dje oćeš valjda, ja nisam tražio. I treba da zakačiš usb stik na jednu stranu i na drugu telefon. Možeš i miš umjesto stika kao ovaj što je uradio na ovom videu Nije da je lakše mišem nego prstom na telefonu od 5 inča, to je radi zezanja napravio. Ponekad je potrebno uraditi što zovu root telefona/tableta, to je otključavanje sistemskih fajlova na uredjaju koji fabrički nisu dostupni. To je otprilike jednako komplikovano uraditi kao i ovo prikopčavanje kabla na telefon, odnosno imaš aplikaciju koja to radi. Za novije uredjaje je moguće da još uvijek nije napravljena root aplikacija.

Našao sam odje o ovom drugom Aceru koji ti je Stitch predložio i do tebe je sad za koji ćeš da se odlučiš, to su zaista nijanse. http://www.ibtimes.co.in/acer-aspire-e5 ... ers-623442
Gledao sam na sajtovima uporedjenje procesora ovog Acera i Lenovo ovog prvog koji si naveo, i to je tu nedje, iako je Acerov quad core. http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-N ... tium-3558U. Na kraju krajeva najveća razlika je u ovim konfiguracijama je što je monitor veći na ovom Lenovo i što ima grafičku karticu. Kad imaš posebno grafičku bilo kakav video sadržaj mora biti bolji nego kad se grafika obradjuje u procesoru kao sa ovim i procesorima. Razlika nije prevelika naročito kod laptopova i naročito sa slabijim grafičkim, a posebno kad se čovjek ne zanima video igricama. To ti je ono otprilike kao kad počneš da gledaš HD program i navikneš se tako a onda se prebaciš na gledanje TVCG koja svoj program emituje u tehnici ulje na platnu, pa ti to onda bude neprihvatljivo. To je samo primjer, TVCG je neprihvatljiva zaista u svakoj tehnici.
Mislim da je na ovim Acerovim standard aluminijumsko kućište, ljepše izgleda i bolje je što je metalno kućište radi hladjenja. Ovi Lenovo koje sam gledao imaju neka plastična kućišta i zaista nisu nešto pogledati.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Oct 2015, 01:54

miky0 » wrote:Interesantno da je taj iljadu kuna jeftiniji :misli:
Mislio sam da tražiš što jeftinije rješenje. ;)

No nisam štedio na kvaliteti. Acer proizvodi doista dobre laptope, znam iz iskustva. Spadaju među najbolje na tržištu. Da si naveo potpune specifikacije, nisi. Možda bih se odlučio za neki drugi da sam vidio sve. Ali ovako na prvu loptu...

Elli je k tome prije tri godine kupila zvjerka od 4000 kuna, veli da je jako zadovoljna. Ima sve i vrti što god hoćeš. :cerek: Nećeš se zafrknuti, frendovi mi kažu da su izdržljivi i pouzdani.
ostruznicagornja » wrote:Našao sam odje o ovom drugom Aceru koji ti je Stitch predložio i do tebe je sad za koji ćeš da se odlučiš, to su zaista nijanse. http://www.ibtimes.co.in/acer-aspire-e5 ... ers-623442
Gledao sam na sajtovima uporedjenje procesora ovog Acera i Lenovo ovog prvog koji si naveo, i to je tu nedje, iako je Acerov quad core. http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-N ... tium-3558U. Na kraju krajeva najveća razlika je u ovim konfiguracijama je što je monitor veći na ovom Lenovo i što ima grafičku karticu. Kad imaš posebno grafičku bilo kakav video sadržaj mora biti bolji nego kad se grafika obradjuje u procesoru kao sa ovim i procesorima. Razlika nije prevelika naročito kod laptopova i naročito sa slabijim grafičkim, a posebno kad se čovjek ne zanima video igricama.
Jbg, i ja volim odvojenu grafičku, to sam odmah rekao, ali gledam što mu je svrha. A Miki je napisao da mu ne treba za igranje ili obradu videosadržaja.

Prvo je i osnovno pitanje kod kupnje računala za što će ono služiti. Ne treba bacati lovu na nepotrebne kerefeke.
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

15 Oct 2015, 14:56

User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Oct 2015, 16:07

Asusovi su laptopi vrhunski. Što god uzmeš, nećeš pogriješiti. Lenovo ne ide s njima u istu rečenicu. Zato sam ih i odvojio. :D

Godinama već kupujem Asusov hardver. Ne baš laptope - matične ploče i slične stvari. Sve su moje matične bile Asusove ili Intelove. Boljih nema.
Potpisi su za budale.
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

15 Oct 2015, 17:04

http://protis.hr/products/details/prije ... elo/102728

Prijenosno računalo ASUS X751MJ-TY005D / Pentium N3540, DVDRW, 4GB, 1000GB, GeForce 920M, 17.3'' LED HD, kamera, HDMI, USB 3.0, DOS, bijelo

Ovaj bih izabrao i meni se čini da je to dobra kupovina za 420 evra.

Ako nisi osjetljiv na to je li monitor 15.6 ili 17.3 inča onda možeš ovaj http://www.instar-informatika.hr/notebo ... 4lj-xx002d, potpuno ista konfiguracija, samo je procesor meni poznatiji i bolje je ocijenjen od ovih n3540, iako je to približno ista klasa. Na mom računaru je ovaj procesor i na jos jednom koji koristim i nemam zamjerki. Zato je i skuplji malo ovaj, na ovom sajtu je 470 evra.

Notebook Asus X554LJ-XX002D, Intel Core i3-5010U, RAM 4GB, 1000GB, NVIDIA Geforce 920M

A ako imaš još sto i nešto evra da dodaš onda kupiš ovaj http://www.instar-informatika.hr/notebo ... a/06405866 za 590 evra:

Notebook Lenovo G7080, 80FF0085SC / Intel Core i5 5200U 2,20 GHz, Core 2, 4 GB, 17,3" 1600x900, SATA 1000 GB, Free DOS, NVIDIA GeForce 920M (2 GB)

Duplo veća memorija grafičke, sedamnaest inča, i5 procesor. Po tome što veliš više nego što je tebi potrebno sad, onako samo velim, naišao sam na taj u ovom katalogu i cini mi se dobar.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Oct 2015, 19:59

Pogledaj kako su tom laptopu ocijenjene tri stvari: kućište, tipkovnica i baterija. ;)
Potpisi su za budale.
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

15 Oct 2015, 21:03

Kojem laptopu i dje si to vidio Stitch? Ako misliš na ovaj Lenovo, plastično je kućište to sam rekao da je tako kod Lenovo laptopova, bar ovih iz ovog ranga cijena. Za bateriju ne znam, ne vjerujem da su razlike u kvalitetu baterija izmedju laptopova u sličnom rangu cijena značajno različite, prije bih rekao da su to standardne litijum jonske baterije, vidio sam da je za ovaj Lenovo 4 ćelije, ukupno 2800 mah a to je otprilike standard valjda kod ove klase laptopova. I to se pomnoži sa trista do četiri stotine puta punjenja baterije i to je koliko će trajati. A to bude izmedju tri i pet godina u zavisnosti od toga koliko čovjek visi na kompjuteru. Uglavnom kad je u pitanju baterija ne vjerujem da se neke značajne razlike mogu uočiti izmedju ovih laptopova. I na kraju krajeva baterije kao i mnoge druge stvari se sad mogu kupiti za pare koje su relativno male u poredjenju sa parama koje daš za laptop.

I cijena na ovom sajtu koji sam prije postovao je odlična čini mi se, manja je dosta u odnosu na druga mjesta na hrvatskim sajtovima na kojima se ovaj laptop prodaje http://www.telebit.hr/nb-lenovo-g7080-8 ... -12mj.html
http://www.filip.hr/lenovo-prijenosno-r ... 80ff0085sc
http://www.fenix.hr/product.asp?product ... de=F201930
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Oct 2015, 21:34

ostruznicagornja » wrote:Kojem laptopu i dje si to vidio Stitch? Ako misliš na ovaj Lenovo, plastično je kućište to sam rekao da je tako kod Lenovo laptopova, bar ovih iz ovog ranga cijena.
Pogledaj tu znači provjeri, potraži. Ne znam kakve su recenzije, ali znam da Lenovo hvale kad su posrijedi mogućnosti u odnosu na cijenu, ali i kude zbog štednje na tim trima stvarima. A kad mnogo tipkaš, onda ti je bitno da tipkovnica bude kvalitetna.

Ne znam, meni je Lenovo arhetipski primjer kineskog shvaćanja vrhunske zapadne tehnologije. IBM je pazio na sve.
Potpisi su za budale.
User avatar
miky0
ST Leader
Posts: 10897
Joined: 29 Sep 2012, 09:38
Been thanked: 4 times

15 Oct 2015, 21:44

Stitch » wrote:Asusovi su laptopi vrhunski. Što god uzmeš, nećeš pogriješiti. Lenovo ne ide s njima u istu rečenicu. Zato sam ih i odvojio. :D

Godinama već kupujem Asusov hardver. Ne baš laptope - matične ploče i slične stvari. Sve su moje matične bile Asusove ili Intelove. Boljih nema.
Znaci Stich da su ovi laptopi s ove linkane ponude bolji od onih jucerasnjih (emezetinih)?
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

15 Oct 2015, 22:06

Stitch » wrote:IBM je pazio na sve.
..sta da? :kokice:

..eh. :cerek:
Image

..oh. :tuzni:

Image
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

15 Oct 2015, 22:16

Još da su manje fašistički nastrojeni šta se softvera tiče. Di bi im bia kraj. :D
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

15 Oct 2015, 22:18

I da, ako ko upadne u koje pare i ne zna šta će s njima, nek mi ovo kupi: http://www.apple.com/ipad-pro/

:kokice:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Oct 2015, 22:19

miky0 » wrote:
Znaci Stich da su ovi laptopi s ove linkane ponude bolji od onih jucerasnjih (emezetinih)?
Rekao ti je Ostružnica već, sve je to tu negdje. Da kupujem sebi, uzeo bih vjerojatno taj Asus X554LJ-XX002D. Jest da je disk terabajtni, ali neka je. Unutra ti je dobar procesor, dovoljno RAM-a i nVidijina grafička, kojoj sam skloniji nego drugima. U odnosu na onaj Acerov, taj ti je bolji. Morat ćeš instalirati OS, ali to i nije neki problem.
Potpisi su za budale.
ostruznicagornja
Posts: 805
Joined: 08 Aug 2015, 00:41

15 Oct 2015, 22:21

Ok Stitch, po onome kako sam shvatio Mikija njemu bi ovaj Asus 15.6, 470 evra bila najbolja varijanta. A onaj Lenovo 590 evra bi bio moj izbor ako bi u mom džepu bilo toliko para. Meni je to dobra cijena za onu konfiguraciju. To što je plastika i sto to nije aluminijum lijepo, pa zbog nečega mora da bude jeftiniji.
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

15 Oct 2015, 22:22

MightyMe » wrote:Još da su manje fašistički nastrojeni šta se softvera tiče. Di bi im bia kraj. :D
..kako? sta? zasto? il ima nesto novo sto ne znam, nisam na meku vec koju godinu, nazalost..

junix cisti. tj linux. ima vec..15 godina? sta fasizam? :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

15 Oct 2015, 22:25

..a unda » wrote: ..sta da? :kokice:
A što se petljaš kada ne znaš? Lenovo je bivši IBM. Kakve to veze ima s Appleom? Koji je, btw, šminkerska, hipsterska firma. :raspa:
Potpisi su za budale.
Post Reply