Apgrejdanje stare kante

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

26 Oct 2016, 11:58

Dakle, vidio sam gomilu reklama za neki čudotvorni stik koji vašeg kućnog fosila za siću pretvara u skoro pa Watsona. Kako baš ne vjerujem u čuda, malo sam prčkao po internetu, i našao da je caka u Linuxu (koji se zapravo zabadžabe može skinut :D ) koji guta mnogo manje kantinih resursa od Vindouz operativnih sustava.
Pa me sad zanima šta brojni znalci ovog foruma misle o tome, isplati li se kantu prebacivat recimo s najnovijeg XP profešnela :zubo: na tog pingvina, il je to nekakva navlakuša?

Na linka di nešto ćućore o tome:
http://www.instructables.com/id/Breathe ... /?ALLSTEPS

Ondak ako se to uradi, može li se bez brige malo overklokirati procesor i grafulja, neće se šta zapalit? Ili je možda overklokiranje bolje prije napravit? Koja je nezgodacija kod overklokiranja uopće, jel treba neke hardverske izmjene, kao jače hlađenje, napajanje, zašto se to tvornički ne radi...? :ne zna:


what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2016, 15:43

Linuxom se bavim zato što moram. Unixom također. Nisam ljubitelj, ali poštujem izdržljivost i stabilnost. :)

No kad servere ostavimo po strani, posve sam za Microsoft. Server je jedno (divim se ljudima kojima se server vrti na Windowsima, iskreno!), a PC drugo. Kupi bolji stroj i instaliraj Sedmicu ili Desetku, što da ti velim.
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

26 Oct 2016, 21:08

Vjera mi brani kupovinu bilo kakvih artikala sa više od dvije znamenke, a ja sam jako veliki vjernik :D, tako da mi je jedina prihvatljiva opcija apgrejdanje.
Doduše, i jedan memorijski slot mi zjapi prazan...
Dakle, u tim uvjetima, šta veliš na Linux, Stiče, nosi li zbilja novi život starim kantama? Bi li preporučio i overklokiranje?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

26 Oct 2016, 22:09

Hah, možeš pokušati s Linuxom i dodatnim 'keksom' RAM-a. Ali overklokiranje ne zagovaram. Nisam to činio ni kad sam imao strojeve koji su vrijedili poput manjeg auta, a mogli su se itekako overklokirati. Čemu? Sami po sebi, bili su A-kategorija. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
dexter
Posts: 1335
Joined: 22 Apr 2014, 22:03

26 Oct 2016, 23:19

ja sam za linux :D
meni je on laksi za odrzavanje i koristenje od windowsa.
sto se tice linuxa, zavisi za sta koristis komp, nije neki izbor igrica, ostalo mozes sve (ili skoro sve) kao i na winu.
kod mene je linux mint,https://www.linuxmint.com/ odaberi neku od laksih ili starijih verzija pa probaj (mozes da narezes na dvd i da probas bez instaliranja). na download-all versions imas sve distribucije koje su i dalje sa podrskom.
takodje i ubuntu spada u lake distribucija ali meni nije nikako odgovarala, pa sam probao mint i vec nekoliko godina ga koristim, jedino ovu poslednju verziju nisam instalirao.
takodje tu su i forumi na kojima mozes da trazis pomoc oko stvari koje ne znas, u vecini slucajeve ljudi pomognu. (adrese foruma, ako hoces mogu ti poslati u pm da ih ne reklamiram :zubo: )
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

27 Oct 2016, 15:12

dexter wrote:ja sam za linux :D
meni je on laksi za odrzavanje i koristenje od windowsa.
sto se tice linuxa, zavisi za sta koristis komp, nije neki izbor igrica, ostalo mozes sve (ili skoro sve) kao i na winu.
kod mene je linux mint,https://www.linuxmint.com/ odaberi neku od laksih ili starijih verzija pa probaj (mozes da narezes na dvd i da probas bez instaliranja). na download-all versions imas sve distribucije koje su i dalje sa podrskom.
takodje i ubuntu spada u lake distribucija ali meni nije nikako odgovarala, pa sam probao mint i vec nekoliko godina ga koristim, jedino ovu poslednju verziju nisam instalirao.
takodje tu su i forumi na kojima mozes da trazis pomoc oko stvari koje ne znas, u vecini slucajeve ljudi pomognu. (adrese foruma, ako hoces mogu ti poslati u pm da ih ne reklamiram :zubo: )
Slobodno napiši javno, ako su dobri - zaslužuju da ih se reklamira.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Oct 2016, 18:10

dexter wrote:ja sam za linux :D
meni je on laksi za odrzavanje i koristenje od windowsa.
sto se tice linuxa, zavisi za sta koristis komp, nije neki izbor igrica, ostalo mozes sve (ili skoro sve) kao i na winu.
Oš reć da onda možda nebi mogao tjerat Half-Life 2, F.E.A.R., ili Biljke protiv zombija? :eek: Pa onda mi takvo apgrejdanje nema nikakkvog smisla.
dexter wrote:kod mene je linux mint,https://www.linuxmint.com/ odaberi neku od laksih ili starijih verzija pa probaj (mozes da narezes na dvd i da probas bez instaliranja). na download-all versions imas sve distribucije koje su i dalje sa podrskom.
takodje i ubuntu spada u lake distribucija ali meni nije nikako odgovarala, pa sam probao mint i vec nekoliko godina ga koristim, jedino ovu poslednju verziju nisam instalirao.
takodje tu su i forumi na kojima mozes da trazis pomoc oko stvari koje ne znas, u vecini slucajeve ljudi pomognu. (adrese foruma, ako hoces mogu ti poslati u pm da ih ne reklamiram :zubo: )
Tnx, mogu ja sve izguglati, al htio sam pripomoći da se i ovdje može nešto korisno pročitati i prodiskutirati. :mig:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Oct 2016, 18:18

judolino wrote: Slobodno napiši javno, ako su dobri - zaslužuju da ih se reklamira.
Dapače, nemam ništa protiv. Ima distribucijâ koje izgledaju baš poput Windowsa. Razmjerno se lako njima služiti jednom kad čovjek nauči da Linux drukčije organizira fajlove, da nema particijâ, da postoje 'hard' i 'soft' linkovi, da je broj datotekâ u sustavu konačan i određen pri instalaciji...

Pripazi i na to da si napraviš korisnički račun, ništa nemoj raditi kao 'root user'. ;)
haram wrote: Oš reć da onda možda nebi mogao tjerat Half-Life 2, F.E.A.R., ili Biljke protiv zombija? :eek:
Naravno da ne bi mogao. Broj aplikacija prilagođenih za Linux ograničen je. A i kad jesu prilagođene za taj sustav, ruku na srce - nisu ni do koljena onima za Windowse. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

27 Oct 2016, 19:51

Stitch wrote:Naravno da ne bi mogao. Broj aplikacija prilagođenih za Linux ograničen je. A i kad jesu prilagođene za taj sustav, ruku na srce - nisu ni do koljena onima za Windowse. :raspa:
Beee... Linux sak's... :flop:

Šta onda prde da bi komp imao iste mogućnosti, al bi bio jači? :D


Gotovo je, sad sam razočaran... idem se napit! Đe mi je piva?
what we've got here is failure to communicate
User avatar
dexter
Posts: 1335
Joined: 22 Apr 2014, 22:03

29 Oct 2016, 01:47

Stitch wrote:Dapače, nemam ništa protiv. Ima distribucijâ koje izgledaju baš poput Windowsa. Razmjerno se lako njima služiti jednom kad čovjek nauči da Linux drukčije organizira fajlove, da nema particijâ, da postoje 'hard' i 'soft' linkovi, da je broj datotekâ u sustavu konačan i određen pri instalaciji...

Pripazi i na to da si napraviš korisnički račun, ništa nemoj raditi kao 'root user'. ;)



Naravno da ne bi mogao. Broj aplikacija prilagođenih za Linux ograničen je. A i kad jesu prilagođene za taj sustav, ruku na srce - nisu ni do koljena onima za Windowse. :raspa:
kako nema particija u linuxu, kad sam pravio 3 particije, root, home i swap.
ne radim nista kao root, samo nisam napravio taj korisnicki racun (a mozda i jesam samo ne znam da sam :zubo: )
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Oct 2016, 02:35

Dobro, preformulirat ću taj dio: nema particija kao u Windowsima. Po potrebi, možemo podrobnije o tome poslije.

Što se pak korisničkih računa tiče, 'root' je sistemski, administratorski, a npr. 'dexter' lokalni. Sistemski 'account' iskoristit ćeš za dodavanje hardvera, recimo, a na svom ćeš imati fotke, fajlove i slične stvari. Dobro je tako činiti ne samo sigurnosti radi nego i zato što 'root user' početniku poput Harama - a njemu sam najviše govorio iako ga nisam citirao - ne treba.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Oct 2016, 15:14

dexter wrote:ne radim nista kao root, samo nisam napravio taj korisnicki racun (a mozda i jesam samo ne znam da sam :zubo: )
Kasno sam sinoć pisao post, a i žurilo mi se jer sam nešto drugo htio riješiti. No sad možemo polako. :)

Kad sam govorio o particijama, mislio sam na dvije stvari; ponajprije na činjenicu da se u Linuxu sve nalazi u 'root' direktoriju koji se označava kao /. Taj direktorij treba razlikovati od direktorija /root/, u kojem se nalaze fajlovi 'root' korisnika. / je dakle jedno, a /root/ drugo - i taj korisnički račun moraš imati, to je dio sustava.

Ti si, kažeš, napravio tri particije - root, home i swap. Osim što posljednjoj ne pristupaš i ne vidiš je u sustavu jer služi za keširanje, kao dodatna memorija, tehnički se one doista mogu nazvati particijama jer jesu prostorom ograničeni dijelovi diska (sektori) sa svojim 'filesystemom' koji se mogu formatirati, preformatirati i slično, ali u stvarnosti svim je podacima početna, ishodišna točka / - odakle se omogućuje pristup bilo kojem fajlu na bilo kojem dijelu diska. Fajlovi su i direktoriji, koje Linux shvaća kao popis fajlova. Fajlovi su i procesi, koje Linux tebi kao korisniku prenosi u tekstualnim datotekama izravno iz kernela. Sve je u Linuxu fajl. Vratimo li se na dio u kurzivu, točka pristupa ('mount point') može biti bilo gdje u sustavu i voditi na što god hoćeš. To je ta druga stvar. Zato kažem da particije ne postoje. Premda tehnički postoje - ima ih svaki sustav. No sve proizlazi iz direktorija / - u koji dalje (u drugim direktorijima) 'hard' i 'soft' linkovima (točnim replikama datoteka i svojevrsnim šortkatovima) možeš dodati što god hoćeš s čega god hoćeš. U Windowsima se ne može tako rukovati podacima kao u Linuxu, ni približno.

Malo je teško to predočiti, istinabog. Jednostavnije je shvatiti kad sjedneš za konzolu. :)
Potpisi su za budale.
Post Reply