..amo slozit komp..

Računala, IT, nove tehnologije, gadgeti...
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

08 Feb 2015, 22:29

..meni. ja. ocu. meni.. :D

naime imam neke tu..aj, ne mogu rec bas kante jer su kante nova generacija prema ovom sto svasta imam ovdje, a ma jedno petsest tih kutija na struju, pa se nekako izvlaci iz jedne, stavlja u drugu i tako se krpari.
zadnjih godina mi nije trebao komp za nesto ozbiljnije radit, tj radilo se svasta, ne znam ni ja kako.
trenutno imam asusovu plocu p4ge mg sa 1 gb rama i te je nesto vrtilo, konvertiralo, renderiralo, miljun programa na njemu, ono, znao je po dva dana nesto kopirat, konvertirat :D, i eto, tesko ce to tako dalje ic, spor je ka otok i treba nesto tu mijenjat.
najprije mi je palo na pamet stavit jos gb rama i.. nista i, to je to, to je sve. o procesoru uopce necu pricat, to mi je u petom prioritetu, a prvi je ploca, pa onda ram, onda opet ide ram, pa onda da jos rama.. :D

..e, sad, palo mi je na pamet da ja to sam pokusam nekako sklopit i odmah sam zastekao, na pocetku, kod ploce.
tih ploca ima miljardu, nadao sam se nesto starije nac, polovno, po povoljnoj cijeni, ali ono, izblesalo me samo tako.
prvi nekakav uvjet mi je bio da ima minimum 16 gb rama, ali.. kad je bal nek je maskenbal i ne to bide nekih m in 24 gb rama.
zatim, trebalo bi imat sto vise pci slotova. tri mi je malo, ali ajd, ako se nadje sta jeftino, prezivjet cemo, nekako cemo stat u ta tri slota.
onda, bilo bi dobro da ima te neke malo brze sata, usb i tako te transfere.
onda bi trebalo smislit i neku graficku i onda pomalo ic dalje. i sve to za, ono, nista love.. :D ..tj jos da se meni plati ako je ikako moguce. :D

malo sam gledao, gledao i kazem, miljardu tih nekih ploca i ajd, rekoh, idem vidjet sta je bilo u 2010., valjda su to vec stare maticne i sad te skoro mole da ti ih poklone.
i nadjem ja tako nesto sto mi se nekako svidjelo.. Asus Sabertooth X58, pise da je onda kostala oko 200 usda i kazem ja, sace to bit dvajst usda, u vrh glave.
..ali je, kako ti kupus, ja ko prstom u govno.. ne, nisam znao odabrat. ko ono zenske, cipele za koje se mase u butigi, budu slucajno najskuplje.
na ebaju ide od cca 100 eura pa na vise i ko ce to, sta, mislim, jos dvista eura i auto mos kupit. ma tamica skoro mos nac za tu lovu. :D
..i, eto, jel ko zna, jel ko to mozda prati, jel se razumije nesto u to, jel ima neka slicna ploca, starija mozda, a jeftinija, nesto da bi se tu moglo na nju nesto prilipit, cekicem zakucat, pustit struju i da ona svitli i tako, da radi nesto.. :D


User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

09 Feb 2015, 04:01

a ima tu iljadu varijanti.. prvo bi trebalo znat štaš na njemu vrtit. usko grlo more bit bilo šta, npr. usb obično šteka zbog sporog čitača i/ili sporih kartica. grafička.. koje rezolucije misliš tjerat, koji softver pokretat, provjerit podržanost.. hdd, veličina, brzina, ssd pod obavezno. bla, bla..

osnovno pitanje je namjena. prelom, foto, video, 3d.. koliko te znam, reći ćeš sve, a onda ga neš ni palit.. :D :D
User avatar
karambol
Posts: 8110
Joined: 09 Jan 2012, 12:55

09 Feb 2015, 10:51

Ja imam rabljenih prekonekoliko pa ih mogu razbucat, ako te zanima, i poslat ti da se igraš. :D
Ja cijeli život sanjam kako odlazim uz rijeku starim parobrodom koji vozi sol
I da nosim jednu davnu nikad prežaljenu ljubav tanku, dugačku cigaru i par mamuza od zlata...
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

09 Feb 2015, 15:50

Zmaj021 » wrote:a ima tu iljadu varijanti.. prvo bi trebalo znat štaš na njemu vrtit. usko grlo more bit bilo šta, npr. usb obično šteka zbog sporog čitača i/ili sporih kartica. grafička.. koje rezolucije misliš tjerat, koji softver pokretat, provjerit podržanost.. hdd, veličina, brzina, ssd pod obavezno. bla, bla..

osnovno pitanje je namjena. prelom, foto, video, 3d.. koliko te znam, reći ćeš sve, a onda ga neš ni palit.. :D :D
meni treba samo jedna varijanta. :D

..i da, sve to sto si naveo treba komp vrtit, ali necu rec.. sve. npr, ne treba ic na internet. ne treba radit, ne znam, meteoroloske prognoze. nema, npr igara. ok, iako ako moze vrtit te neke ovo ono turbo igre, onda moze sve. :D
dakle, necu rec sve. dosta toga da, ali ne sve.. :D

..ali, najprije ploca i ram, onda po ploci vidjet sta i kako i cega i cemu.. :D
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

09 Feb 2015, 15:54

karambol » wrote:Ja imam rabljenih prekonekoliko pa ih mogu razbucat, ako te zanima, i poslat ti da se igraš. :D
:mama:

ne.. ne, pls, ne mogu vise.. dat cu ih ja tebi duplo toliko i ne trebas se igrat, slobodno ih baci.. :D

iako, jel tu ima ista novije od npr.. 2009.? :kokice:

e, a jel ima sta tu rama? :) ..npr moduli po gigabajt dojic demokratise republik 1 rama? :)

..ono, jel, ram. :cerek: svi nesto oce u zivotu, ja ocu rama.. :)
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

10 Feb 2015, 05:59

općenito, ne sviđa mi se varijanta u kojoj bi uzimao jaču mašinu, al u startu staru i 5 godina.

možda se danas stvari i ne mijenjaju brzo kao prije 10 ili 15 godina, al džaba, prije bih uzimao novo, solidno, nego staro haj tek.

razloga je više i stoji da mi je razmišljanje možda anahrono. :D

tu su ti pitanja nadogradnje rama, procesora, otkaza komponenti, garancije, sve kompleksnijeg softvera itd. ako misliš komp koristit na neke duže staze, a bez zajebancije, ja bih ti preporučio neš novije da gledaš.. :ne zna:
User avatar
..a unda
Undaminator
Posts: 21246
Joined: 18 Sep 2011, 16:27

10 Feb 2015, 09:07

Zmaj021 » wrote:općenito, ne sviđa mi se varijanta u kojoj bi uzimao jaču mašinu, al u startu staru i 5 godina.

možda se danas stvari i ne mijenjaju brzo kao prije 10 ili 15 godina, al džaba, prije bih uzimao novo, solidno, nego staro haj tek.

razloga je više i stoji da mi je razmišljanje možda anahrono. :D

tu su ti pitanja nadogradnje rama, procesora, otkaza komponenti, garancije, sve kompleksnijeg softvera itd. ako misliš komp koristit na neke duže staze, a bez zajebancije, ja bih ti preporučio neš novije da gledaš.. :ne zna:
..ne svidja se ni meni ta varijanta, ali opet.. svako koliko bi trebalo mijenjat komp? i to jos sto se stvari i ne mijenjaju tako brzo kao prije? :D
garancije? ..nema garancija. ja sam garancija. :D ..kao sto i nema npr nadogradnje rama. nema se tu sta nadogradjivat, treba to odmah i sto prije napunit kolko stane pa nek on pjeva borbene.. :D

evo, gledam mac g5, zadnji onaj prije nego sto se preslo na intel, 2,5 ghz, aj sta on ne moze radit dobro, pa i brzo?
tj, brzo.. ok, uvijek ima sve nesto brze i bolje, ali to kad krene radit, vrtit nesto, to cupa, ore, ne mos ga zaustavit. :D
a da se to izgleda nac za dvjestotinjak eura. mozda ne moze vrtit najnovije neke neke programe, ali sta ce mi? sta to ima novi fotosop sta devetka ne moze napravit? ..ili stariji neki fajnl kat? :D
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

10 Feb 2015, 09:52

..a unda wrote: ..ne svidja se ni meni ta varijanta, ali opet.. svako koliko bi trebalo mijenjat komp? i to jos sto se stvari i ne mijenjaju tako brzo kao prije? :D
garancije? ..nema garancija. ja sam garancija. :D ..kao sto i nema npr nadogradnje rama. nema se tu sta nadogradjivat, treba to odmah i sto prije napunit kolko stane pa nek on pjeva borbene.. :D

evo, gledam mac g5, zadnji onaj prije nego sto se preslo na intel, 2,5 ghz, aj sta on ne moze radit dobro, pa i brzo?
tj, brzo.. ok, uvijek ima sve nesto brze i bolje, ali to kad krene radit, vrtit nesto, to cupa, ore, ne mos ga zaustavit. :D
a da se to izgleda nac za dvjestotinjak eura. mozda ne moze vrtit najnovije neke neke programe, ali sta ce mi? sta to ima novi fotosop sta devetka ne moze napravit? ..ili stariji neki fajnl kat? :D
lijepo je odma uzet 16G rama, al još je ljepše uzet dobar monitor i brz disk.. ma i dobrog miša. :D
valja tu vagat..

a ps, šta ja znam štaš vrtit na njemu, treba li ti podrška grafičke za njega ili za neki drugi softver. valja to proguglat.

a komp mijenjaš po potrebi. :D
ovaj moj vrti devetu godinu, promijenio par diskova + uzeo ssd i promijenio monitor, par puta podmazivao kulere.. trči ko mladić. :D ..jest da je jedan usb otkazo prije jedno 4 godine i jedno 10-tak puta se zakuco zbog pregrijavanja sb čipa, al mimo toga je radio ko zmaj :D
da, i neki elektrol. kondenzatori su se malo napuhali, al još drže. :D

da stari ram nije skup.. ihaj :D

što se tiče maca, neam pojma - ni u ruci ga nisam držo :D
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

10 Feb 2015, 12:17

Zmajo, kakva su ti iskustva sa ssd-om? Meni to dobro zvuči, al nisam probo, a i ja ću morat nešto polovno/novo iskemijat.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

10 Feb 2015, 12:54

judolino wrote:Zmajo, kakva su ti iskustva sa ssd-om? Meni to dobro zvuči, al nisam probo, a i ja ću morat nešto polovno/novo iskemijat.
prezadovoljan sam. crko mi jedan wd (bio smeće, osto smeće :D) i došo u situaciju da kupujem novi disk.. vrti se tu još jedan hitači i još jedan wd koji je tandema radio s onom crkotinom. no, odusto sam od raida i uprego ssd.. sad gledam u kutiju i vidim da se vrti još jedan.. ajme :D

elem, uzeo samsunga evo 840 samo za sistem i preporodio se. u međuvremenu je garant izašlo i neš brže, pa pogledaj. ima tu i nekog softvera pride, ali niš to nisam instalisao. ne sjećam se detalja, al se sjećam da nisam mogao koristit joše neke napredne opcije zbog matorog hardvera.. ono, kad mi nešto treba zakopam se do ibera, odradim i zaboravim. :D
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

10 Feb 2015, 16:02

I meni bi triba kompjuter. :kokice:
Dva monitora od 22 inča, neka grafička da može progutat neke pristojne stvari, ništa specijalno, specijalni procesor, to mi je najbitnija stavka, u laptopu iman i7 i sviđa mi se, rama 16gb za početak, nekakvi ssdić od 250 giga i to je više manje to.. Običnih diskova mi ne triba jer planiran stari kompjuter prenamjenit za fajl server. :kokice:
Ima ko kakve prijedloge za matičnu i ostala čudesa?
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

10 Feb 2015, 18:13

majti, od tebe se očekuju odgovori, a ne pitanja. :D

monitor? moj, sad već tri godine mator je dell u2312hm. za preporuku, valja pogledat novije verzije. rez. 1920x1080, 23'', ima stalak podesiv po visini, možeš rotirat ekran za 90°. kartica je 8800gt/512, vrti monitor i tv na toj rezoluciji, na drugom dvi izlazu. sljedeći put ću uzet ati karticu zbog theatar moda.
u datom trenutku dell je bio odlična kupovina. kako danas stvar stoje, neam pojma.

ne znam koliko je zgodno vrtit još jedan komp za fajl server. hoćeš sambu instalisat? glan ili vajerles? (vajerles je prilično spor, radio s 300N)

što se tiče ploče, evo kar valja neku kvalitetnu robu.. (kar, de to malo usisaj, uglancaj..50/50 :D)
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

10 Feb 2015, 18:25

Fala, pogledat ću.

Šta se tiče servera, slažem se da nije baš zgodno, već san testira neke stvari i instalira sambu, to mi se čini okej. Međutim, filmovi su oni koji su prostorno zahtjevniji pa san zahvaljujući HTML5 koji nativno podržava videje lako isprogramira u phpu finu web stranicu pomoću koje mogu gledat filmove na bilokojem wajfaj inejbld uređaju. Bilo drugom kompjuteru, laptopu, tabletu ili mobitelu.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

10 Feb 2015, 19:14

MightyMe wrote:Fala, pogledat ću.

Šta se tiče servera, slažem se da nije baš zgodno, već san testira neke stvari i instalira sambu, to mi se čini okej. Međutim, filmovi su oni koji su prostorno zahtjevniji pa san zahvaljujući HTML5 koji nativno podržava videje lako isprogramira u phpu finu web stranicu pomoću koje mogu gledat filmove na bilokojem wajfaj inejbld uređaju. Bilo drugom kompjuteru, laptopu, tabletu ili mobitelu.
najs. kako s titlovima? jesi li testirao simultano povlačenje više filmova?

ja sam imao ideju bežičnog dijeljenja prvenstveno s tv-om i kćerkinim kompom, al sam odustao.
tv može na net, al za gledanje videa treba instalisati poseban softver i to je znalo štekat. drugi problem je bila brzina transfera - padala je ispod brzine interneta. hebo to kad je brže skidalo direktno s neta nego prebacivalo s jednog kompa na drugi..

za veće fajlove koristim eksterni hdd ili fleš, za manje mail.. :D
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

10 Feb 2015, 20:05

<video> tag podržava titlove, ali šema je u tome da iz nekog razloga ne podržava .srt, nego nekakkav WEBTT(.vtt) format koji se razlikuje u sitnim glupostima kao što je umjesto točke zarez kao decimal separator i takva sranja. Za to riješit sam napravija u c-u programčić koji php pokrene ako ne postoji .vtt fajl, a .srt postoji i to sve iskonvertira.
Nisam testirao više filmova istovremeno, ali mislin da bi radilo.
User avatar
Zmaj021
Posts: 3509
Joined: 25 Oct 2011, 17:51

10 Feb 2015, 20:19

ima li problema s kodecima?

..al džaba meni, kad ne puštam samo filmove.. ne mogu se riješit kabla, nikako :tuzni:
MightyMe
Posts: 5232
Joined: 07 Oct 2011, 15:32

10 Feb 2015, 20:24

A ima i nema. Ima zato jer su mu najdraži .mp4 fajlovi s onim standardnim kodecima. Nema, zato jer su uglavnom nove stvari točno u onome šta voli. Planiram još u to sve integrirat i ffmpeg tako da ih mogu konvertirat kako hoću. Je da to traje, al bolime kurac, zato i iman server, između ostalog.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

15 Feb 2015, 18:04

..a unda » wrote: :mama:

ne.. ne, pls, ne mogu vise.. dat cu ih ja tebi duplo toliko i ne trebas se igrat, slobodno ih baci.. :D

iako, jel tu ima ista novije od npr.. 2009.? :kokice:

e, a jel ima sta tu rama? :) ..npr moduli po gigabajt dojic demokratise republik 1 rama? :)

..ono, jel, ram. :cerek: svi nesto oce u zivotu, ja ocu rama.. :)
1gb DDR 400 - je li to ono što bi kod tebe šljakalo? Ako jest, imam; ako hoćeš, tvoj je.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
Post Reply