WordPress

Mreža svih mreža
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Mar 2017, 11:15

Najpoznatiji i najrašireniji besplatni alat za razvijanje blogova i portala svakako je WordPress. Prema nekim statistikama, instaliran je na više od 60 milijuna sajtova. Jednostavan je za uporabu, intuitivan i susretljiv, ali tu jednostavnost plaća funkcionalnošću kad su posrijedi kompleksnije, zahtjevnije stvari. S druge strane, sustavi poput Joomle ili Drupala prosječnom su korisniku dozlaboga komplicirani, troše i više serverskih resursa - po tome im je sličan recimo TYPO3 - no pogodniji su za izradu stranica s velikom bazom podataka.

Kakva su vaša iskustva s WordPressom? Vrtite li na njemu neki svoj sajt? Ako vrtite, podsjećam vas da je jučer izašla inačica 4.7.3 te ga ne bi bilo loše ažurirati, sigurnosti radi. Admini to često zaboravljaju pa se na specijaliziranim forumima malo-malo žale da su hakirani. Apdejtajte zato sustav, teme, plugine... Deinstalirajte sve što vam ne treba, očistite i optimizirajte bazu podataka, instalirajte Wordfence ili neki sličan sigurnosni dodatak. I da, pazite na lozinke. ;)


Potpisi su za budale.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

08 Mar 2017, 15:30

Da, definitivno je najjednostavniji za korištenje čim ga ja koristim :brukica:
Imam dvi domene na WordPressu i šta bi reka moj prosječni korisnik "sve mi radi ništa ne diram" :)
Jedino imam "zamjerku", svaki put nakon ažuriranja mi promini ono doli u "Proudly powered by WordPress" i makne moje :gaah:
Odustao sam, nek stoji Proudly :facepalm:
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Mar 2017, 15:53

Ako želiš spriječiti vraćanje na staro nakon apdejta, moraš napraviti child-temu. Ona ide u isti direktorij kao i originalna tema, ali zove se npr. originalna-child i sadržava functions.php i style.css, dva fajla u kojima se nalaze sve tvoje prilagodbe originalnoga predloška.

Kod apdejta ažurirat će se glavni direktorij, ali taj ne. U većini slučajeva bude tako, iznimke su samo velike promjene predloška, kada mu se bitno mijenja struktura. Tada ti ni child-tema neće pomoći nego ćeš ponovo morati unijeti svoje izmjene. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
Quark
Informatičar starog kova
Posts: 1860
Joined: 20 Oct 2015, 19:19
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

08 Mar 2017, 17:21

Poslaću ja tebi admin password pa se ti jebi s time :kava:
TDK MA-XG najbolja kazeta na svitu.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Mar 2017, 17:26

Ne možeš to iz WordPressa napraviti, u njemu možeš jedino aktivirati child-temu. Prije toga moraš ući na server, napraviti direktorij, dići pripremljene fajlove (u običnom Notepadu ili, još bolje, u Notepadu++)... Tek je tada na redu WP.
Potpisi su za budale.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

08 Mar 2017, 17:49

Provjeri mejl, mislim da ti je Quark već poslao lozinku. :D
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Mar 2017, 17:54

Trebaju mi ključevi servera, džaba mu je slati lozinku za WordPress. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
X-Plosiv
Posts: 59
Joined: 06 Mar 2017, 07:25
Location: Pula

09 Mar 2017, 07:52

Ja sam gledao u zadnje vrijeme malo taj WordPress, tj. zanima me varijacija WordPress one page. Kako u zadnje vrijeme vidimo, polovica stranica ima foru da je naslovn duga 3km, a gore imaš meni koji se pomiče tj. uvijek je na vrhu stranice koliko god ti skrolao. Aka ovako nešto.
Brainstorm so much that my head is filled with rainbows.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

09 Mar 2017, 08:46

Ne volim takve naslovnice, koje od milja zovem naslovnicama na skrolanje. Postale su iznimno popularne, i sâm sam ih izradio nekoliko, ali osim vizualnog efekta, ne vidim im svrhu. Nepregledne su, s previše toga što odvlači pozornost, i sporo se učitavaju zbog golema slajdera na vrhu (jer ljudi prečesto ne znaju optimizirati fotke ili ne paze na keširanje), zbog čega će te striček Google opaliti po prstima plasmanom na sedamnaestu stranicu - ili čak izbacivanjem iz rezultata pretraživanja... Sve u svemu, bezvezarija. :raspa:
Potpisi su za budale.
User avatar
Mugen
Posts: 286
Joined: 14 Jan 2017, 16:01

19 Mar 2017, 14:59

E, ja mislila ić u Atack na besplatnu radionicu WP-a. Kontam, ne može mi biti višak naučiti ga... :ne zna:
Venus sort of just wants to shop online for makeup.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

19 Mar 2017, 17:22

Zašto ne bi otišla, poznavanje raznih CMS-ova može biti samo prednost. :)
Potpisi su za budale.
rijeka53
Posts: 8
Joined: 28 Mar 2017, 20:12

30 Mar 2017, 14:33

Ima li koga iz Rijeke da bi se privatio srediti web stranicu u WP,
falafala
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2017, 17:41

A zašto mora biti iz Rijeke? Internet je posrijedi, nije da treba kopati kanale u Šparićima. :D

Što ti točno treba? Može i okvirno, da ne pišeš traktate.
Potpisi su za budale.
rijeka53
Posts: 8
Joined: 28 Mar 2017, 20:12

30 Mar 2017, 20:04

He he, vec si si odgovorio zasto iz Ri, a ti bi i
da plavusa NE pise traktate, absolutly imposibl.

A tek kako bi mi dobro doslo i kopanje pojma nemas.

Salu na stranu, imam WEB stranicu koja lici ko
da su se djeca iz vrtica igrala, htjela bih promjeniti
TEME, a i da mi se ipak malo i
OBJASNI kako se nesto radi na WP.
Ovo ti je samo za pocetak, a
jos moramo i traktirati monej.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Mar 2017, 21:56

Ništa od toga nije poseban problem. Čak ni instrukcije. Postoje razni programi za komunikaciju, a postoji i sva sila videoklipova. Samo treba znati gdje su. :)
Potpisi su za budale.
rijeka53
Posts: 8
Joined: 28 Mar 2017, 20:12

31 Mar 2017, 17:18

:S :S :S
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

18 May 2017, 11:56

Naletio sam danas na dobar tekst o sigurnosti WP instalacija. Pročitajte ga i primijenite većinu tih savjeta, osobito one o administratorskim lozinkama i instalaciji antivirusnoga softvera. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

27 Dec 2017, 08:50

WordPress 4.9.1 nema sigurnosnih problema što se sustava tiče, ali softver koji instalirate često može biti zaražen trojancem ili virusom. Captcha tvrtke BestWebSoft, plugin instaliran na 300.000 sajtova, sadržava zlonamjerni kôd koji hakeru omogućuje pristup vašoj instalaciji. Isto vrijedi i za neke druge proizvode te firme, ali ne i za Google Captcha (reCAPTCHA), koji za razliku od ostalih nije prodan (ili ustupljen) zasad nepoznatim autorima malicioznog dodatka u inače benignoj i korisnoj aplikaciji.

Zašto je plugin "unaprijeđen" trojancem, nitko ne zna, ali provjerite imate li ga. Deinstalirajte i Covert me Popup, Death To Comments, Human Captcha, Smart Recaptcha i Social Exchange - također zaražene dodatke koje nudi novi vlasnik, simplywordpress.net.
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Nov 2018, 13:09

Već dva dana ažuriram "plugin" WP GDPR Compliance, koji ima ozbiljan sigurnosni propust - putem "plugina" moguće je kreirati korisničke račune s administratorskim pristupom instalaciji u WordPressu. Zato redom posjećujem i popravljam stranice, i svoje i klijentske. Preporučujem da što prije napravite potrebne nadogradnje kako biste spriječili logiranje neovlaštenih i zločestih. Ima toga, naravno. ;)

Za eventualna pitanja stojim na raspolaganju, pucajte ako vam što nije jasno. :)
Potpisi su za budale.
User avatar
haram
persona non grata
Posts: 4820
Joined: 24 Jul 2015, 04:13
Location: scorched earth

11 Nov 2018, 20:13

Stitch wrote:
09 Mar 2017, 08:46
Ne volim takve naslovnice, koje od milja zovem naslovnicama 'na skrolanje'. Postale su iznimno popularne, i sâm sam ih izradio nekoliko, ali osim vizualnog efekta, ne vidim im svrhu. Nepregledne su, s previše toga što odvlači pozornost, i sporo se učitavaju zbog golema slajdera na vrhu (jer ljudi prečesto ne znaju optimizirati fotke ili ne paze na keširanje), zbog čega će te striček Google opaliti po prstima plasmanom na sedamnaestu stranicu - ili čak izbacivanjem iz rezultata pretraživanja...

Sve u svemu, bezvezarija. :raspa:
Sad mi to kažeš! :gaah:
Malo off ali; kako naći stranice koje Gugleša ne prikazuje u rezultatima pretraživanja? :misli:
what we've got here is failure to communicate
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Nov 2018, 21:33

Lako. Utipkaš adresu u address bar ili search bar. :D

Najviše ovisi o pretraživanju, tj. vještini i preciznosti. Kakav si s frazama? Pišeš li imenice u nominativu ili rabiš i genitiv (najčešći padež u hrvatskom jeziku)? Jesi li lokalno pogodio pretragu?

Mjesto s kojeg se javljaš ima važnu ulogu. Nabasat ćeš na mnogo vrijednih stvari suziš li pretraživanje. Utipkaš li fraze specifične za svaku vrstu i tip poslovanja (long-tail keywords, tako ćeš to u AdWordsu naći), dobit ćeš stranice i portale koje ćeš u "normalnim" okolnostima vidjeti na 7., 8., 9... stranici Googlea. :mudri:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

11 Nov 2018, 23:13

Stitch wrote:
11 Nov 2018, 13:09
Preporučujem da što prije napravite potrebne nadogradnje kako biste spriječili logiranje neovlaštenih i zločestih. Ima toga, naravno. ;)
Našao sam samo jednu zaraženu instalaciju. Ako su "username" ili adresa e-pošte trollherten, dobili ste skrivenog admina. Koji vas poslije može obrisati i oteti vam sajt. :o

Klinac može, ako se to i dogodi, evo linka - How to Create and Add Admin User With MySQL in WordPress - tu sve piše. Kopirajte SQL Query iz teksta, s promijenjenim podacima, da obnovite administratorski račun. "Username" admin@fx primjerice botovi ne čitaju dobro zbog znaka @ pa takva forma zna biti korisna u danonoćnim obračunima s robotima. Pošto uđete i obavite kozmetičke prilagodbe svoga, sad vi možete obrisati njegov korisnički račun. :zubeki:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

29 Nov 2018, 00:26

Za početnike: kad ga instalirate, WordPress možete prilagoditi na nekoliko razina (izgled stranice, header, footer; meniji i widgeti; tražilice, razne funkcionalnosti). Proučite dobro taj članak, nisam ga linkao slučajno. ;)
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

30 Nov 2018, 00:34

Za napredne: ako vas zanima izrada child-tema i kako modificirati besplatne i kupljene predloške općenito, javite se. Linkove neću stavljati, stvar je prilično kompleksna s obzirom na to da prenamijeniti možete sve, što uključuje i "plugine". :frajer:
Potpisi su za budale.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

08 Dec 2018, 21:50

Probe radi, ažurirao sam nekoliko svojih instalacija na inačicu 5.0 - nije mi se dalo čekati reakcije i recenzije "developerske" zajednice, žuri mi se, ima toga. Sve je proteklo bez greške. Na redu su klijentske. Bude li mnogo "bugova", namučit ću se do izlaska WordPressa 5.0.1, koji bi ih trebao popraviti. Ali neka, premda je veći apgrejd posrijedi, opasno ću živjeti. Tko ne riskira, ne profitira - je li tako? :D

Vama savjetujem da napravite isto. WooCommerce treba ažurirati prije WordPressa, a ostali "plugini" ne predstavljaju poseban problem. :mirko:
Potpisi su za budale.
Post Reply