Priče za laku noć

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
Moment
Posts: 330
Joined: 05 Nov 2011, 11:46

13 Jan 2012, 13:47

Sine, mama ima novu pricu za tebe. O jenom cjatkom peseku.
Zvao se Cujo. :rofl:

Ne moram gaziti ljude da mali vidi rippera. Samo stanemo kraj prvog rotora u provinciji. :D


Jezeva kucica mi zvuci ok. Imala sam tu slikovnicu. Pojma nemam di je. Biće mi je ukrala ona vjerouciteljica. :mad:


Mislin da san bija jasan
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

17 Jan 2012, 11:15

Moment » wrote:Sine, mama ima novu pricu za tebe. O jenom cjatkom peseku.
Zvao se Cujo. :rofl:

Ne moram gaziti ljude da mali vidi rippera. Samo stanemo kraj prvog rotora u provinciji. :D


Jezeva kucica mi zvuci ok. Imala sam tu slikovnicu. Pojma nemam di je. Biće mi je ukrala ona vjerouciteljica. :mad:
Ježeva kućica je nešto najljepše IKAD. :cerek: :cerek: :cerek:
Ja se rasplaćem i dan danas na onaj dijo o "kućico moja, naslađi raju". :crying:
Nek(v)arljiva.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

21 Jan 2012, 20:48

Moment » wrote:Dakle, u pojam me ubijaju priče za klince.
Potomku pricam price prije spavanja. Star je 4 godine.
Niti jednu pricu mu dosad nisam ispricala u cjelosti. Svaki put je moram modificirati jerbo nisam sklona ovakvim recenicama pred spavanje:
...zapovjedila je lovcu da je ubije i donese njeno srce kao dokaz da je mrtva.
...i tako su djeca nasla diva kako mrtav lezi ispod drveta.
...usula joj je otrov i sa smjeskom promatrala kako pada ko pokosena na pod.


Kad je vrijeme da se djetetu pojasni smrt?
Jel 4 godine prerano da bih takove price pricala? Rijec je o klasicima, snjeguljica,mala sirena...
Bambi mi je strahota samo takva. Ubilo mu mater i ćaću...



Jel ja dramatiziram? :brukica:
Dramatiziraš.

Dječje priče moraju biti krvave, a puritanski ih umovi koji pokušavaju djecu zaštititi od takvih prizora cenzuriraju još od braće Grimm.
Da, već su njihove verzije ublažene; njihov je izum zla maćeha koja npr. Ivicu i Maricu otjera u šumu.
U originalu je to bila majka. :kava:

Djeca trebaju priče u kojima su krv i nasilje i smrt. Klinci uživaju u hororima koje odrasli ljudi ne mogu podnijeti.
Rođeni su s nasilnim porivima. Mi smo predatori, evoluirali da ubijamo. To je u nama, a civilizacija nas uči da to nije lijepo. Moramo se naučiti nositi s tim porivima, a krvave priče tome pomažu.

I da, te priče uvelike igraju na emocije. I na strah i na tugu i na sreću i na svašta nešto. Ali ne možeš spoznati olakšanje ako nema straha i napetosti i ako se ne naučiš nositi s njima.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

22 Jan 2012, 00:37

Moment » wrote:
Jezeva kucica mi zvuci ok.
Ježeva kućica je ok. Samo nemoj početi mucati kad, čitajući je sinčiću, dođeš do odlomka u kojem vepra smakne lovačka puška, vuka umlate bijesni seljaci a medu izmasakriraju pčele do smrti. :zubo:
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

22 Jan 2012, 00:46

Lastan » wrote: Klinci uživaju u hororima koje odrasli ljudi ne mogu podnijeti.
Ne znam koliko uživaju u hororima, prije bih rekla da nisu toliko svjesni posljedica odsijecanja udova i smrti braće i sestara. Njima je samo bitno da se zločesti lik u priči kazni i da se zadovolji pravda. :D
Moment
Posts: 330
Joined: 05 Nov 2011, 11:46

22 Jan 2012, 21:07

Ne mucam nego imam onu aaaaaahhhmmm pauzu kad naletim na tako nesto.
Tipa: ...i onda je zlocesta kraljica odlucila osobno ubit... aaaahm... posjetiti snjeguljicu.
I pepeljuga nije bila lijepa nego dobra, zloceste polusestre su bile sebicne i pohlepne a ni spomena ružnoći i tako to.

Nasla sam na tavanu snjeznu kraljicu, izdanje 1989 iz SR BiH. :zubo:
Ni spomena o nekim strahotama ali je priča reducirana do bola.

Zasto ustvari halabučim?
Toliko se ubijanja nagleda samo sto tu i tamo baci pogled na dnevnik kad ga mi gledamo, sestra mu obozava horore, mravojed časti kolegu mravojeda sa -kretenu, budalo,
barem da mu prica za laku noc ne bude krvava.
Kad vecina bajki to jeste, eto, tješi me happy end.
U dnevniku toga nema.
Mislin da san bija jasan
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

22 Jan 2012, 22:25

Moment » wrote: Zasto ustvari halabučim?
Toliko se ubijanja nagleda samo sto tu i tamo baci pogled na dnevnik kad ga mi gledamo, sestra mu obozava horore, mravojed časti kolegu mravojeda sa -kretenu, budalo,
barem da mu prica za laku noc ne bude krvava.
Kad vecina bajki to jeste, eto, tješi me happy end.
U dnevniku toga nema.
Kako nema? A što je vremenska prognoza? :ne zna:


Kakvi mravojedi? :kokice:
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

23 Jan 2012, 09:41

Moment » wrote:...
Zasto ustvari halabučim?
Toliko se ubijanja nagleda samo sto tu i tamo baci pogled na dnevnik kad ga mi gledamo, sestra mu obozava horore, mravojed časti kolegu mravojeda sa -kretenu, budalo,
barem da mu prica za laku noc ne bude krvava.
Kad vecina bajki to jeste, eto, tješi me happy end.
U dnevniku toga nema.
alzo, mravojede treba u kaznu :o :D

kako si i sama rekla, nasilje je svuda oko njih; ne možemo ga izbjeći, niti ga prepakiravati u nešto drugo, ali možemo iz toga učiti kakav ne biti, i kakav rječnik je nedopustiv...
sjetila sam se ove teme sinoć; čitali smo 'bor' od h.c.andersena koji nema nasilja ali ni happy enda
bor je htio čim prije narasti da ga uberu, da ode u daleki svijet jer tko zna što li ga tamo čeka... molitva mu je bila uslišana pa je završio nakićen za božić, a potom na tavanu, u mraku, žalio za slobodom, suncem...
pitam bajicu jesmo li što naučili iz priče, a ona kaže; jesmo, tvoje grane se već počinju sušiti :rofl:
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

23 Jan 2012, 10:51

Moment » wrote:Dakle, u pojam me ubijaju priče za klince.
Potomku pricam price prije spavanja. Star je 4 godine.
Niti jednu pricu mu dosad nisam ispricala u cjelosti. Svaki put je moram modificirati jerbo nisam sklona ovakvim recenicama pred spavanje:
...zapovjedila je lovcu da je ubije i donese njeno srce kao dokaz da je mrtva.
...i tako su djeca nasla diva kako mrtav lezi ispod drveta.
...usula joj je otrov i sa smjeskom promatrala kako pada ko pokosena na pod.
Ovo i mi sve nećakinji preskačemo. Isto ima 4 godine. Ali oduvijek je užasno plaha i dosta plašljiva.
A sto pitanja ima, nema čanse da ju elegantno odfikariš.

Pazi ovo. Jednom smo skužili da uvijek na istom mjestu u jednoj epizodi Pepe odlazi iz sobe i pravi se da ju više ne zanima crtić. Kad smo ju napokon nekako stisnuli da kaže zašto, stisnutog grla je objasnila da ne može gledati scenu gdje Pepin medo (igračka!!!) ispada iz letećeg balona :o A scena je tolko bezazlena, onda možeš misliti kako je s ovim što si navela.

Nećak ima 2 godine, njega ne štedimo jer je sav neki krvoločan :cerek:
I obožava 'hororce'.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

23 Jan 2012, 11:44

Kako to dijete od 4 godine ne zna za smrt? :misli: Ja se točno sjećam svoje dvije anegdote vezano za to. Prvo je bilo kad je stara susjeda kukala meni pred mojoj babom da će umrijeti pa je ova rekla da djeca to ne razumiju. Ne znam zašto, ali ja sam razumjela. :o Drugo je bilo kad sam na Dnevniku čula da je sutra Dan Mrtvih pa sam zabrijala da ćemo svi sutra umrijeti. Doduše, šutjela sam o tome, ali znam da sam jedva zaspala. :mama:

Doduše, meni su čitali bajke. Puno bajki. :zubo:
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

23 Jan 2012, 14:29

Pa da, ex, tako bi i trebalo biti. I meni je baba pričala mnogo 'istinitih priča' koje su uključivale smrt, duhove, vile i vještice. I jako sam voljela to slušat :D

Ali, eto, s nećakinjom je ovako ispalo. Jer je zbilja jako plašljiva. Iako je ona prije nekoliko mjeseci naučila šta je to, i to na teži način, nažalost. I iznenađujuće je dobro to primila. Barem naizgled. Iako, ne voli o tome pričati, pa se pitam kako je zapravo to podnijela....
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

23 Jan 2012, 15:22

Ja bih probao s Matakovićem, on je krvav, ali smiješan. Ili možda ovaj crtić:

To bi im trebalo pokazati da je klanje, silovanje i ostalo sastavni dio naše civilizacije.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

23 Jan 2012, 16:06

Baš ću probat crtić. Smiješan je :rofl: , al ova će se usrat.

Nekidan sam im pustila ovaj http://www.youtube.com/watch?v=YFOZzPDSv9s
Od 2. minute je strašno kao. Bojan, ako se netko sjeća :cerek:

Uglavnom, mali je bio potpuno van sebe od sreće, i ja sam ga dodatno plašila, i smijali smo se, i onda sam pogladala u malu koja je bila prestravljena :rofl: :crying:
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

23 Jan 2012, 18:47

Mislim da je bolje djetetu objasniti da zli ubijaju, kradu, muče... jer je to zlo. (OK, ne zlo kao zlo, nego nešto neprihvatljivo)

Također smatram da nije dobro da se djecu uči crno-bjeloj karakterizaciji. Oko sebe vidim ljude koji i dalje žive u bajkama i uvjereni su da je svijet crno bijeli. Uglavnom su stariji od 35. OK, lažem. Uvjereni su da su oni i njihovi savršeni jer su... oni (jer su oni njihova djeca, oni su oni sami, njihovi prijatelji). Pola njih će među prvih 10 vrlina reći da su skromni jer... je to vrlina.
Također kada im se netko zamjeri, oni ovakvi i onakvi... Nema šanse da rečeš neku vrlinu o toj osobi (ili da je njihova krivica), a da ti isti ne posumljaju u tebe.

Ali nije dobro da se djevojčice uči da su dobri ljudi lijepi i mladi... Današnja kultura manekeniki, svijeta showbiznisa i plastične operacije se temelji na ljepoti, a budući da ne znamo koliko je društvo odgovorno za kult ljepote, a koliko evolucija, djevojčice bi smo trebali odgajati da ljepota nije važna. To znači da bi djevojčicama trebali prestati zvati ljepima, slatkima i prepraviti bajke da princeze budu dobre, a ne lijepe.

Dakle, NE pričama za laku noć. Osim ako se detalji poput crno-bjele karaktrizacije, ljepote princeza i ubijanje-mučenje preprave.

Osim toga pretpostavlja se da djeca pojmu smrt sa 3-4 godine.

EDIT:
http://www.umb-eap.org/pdf/DeathByAgeGroup.pdf

Ipak nije točno.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Vodena
Posts: 2100
Joined: 17 Sep 2011, 23:58

02 Feb 2012, 09:07

Uživam. Prisjećajući se priča i zgoda s pričama.

Ja, kao prava nemajka rijetko sam djeci pričala priče. Tako sada imam sreću pa mi najstariji potomci čitaju malcu. Ili mala hoda od sobe do sobe i čita dečkima priče. Sunce mamino. :cerek:

I ja sam obožavala ježevu kućicu. Da li će ju sad morati prevodit? :misli:

Inače sjećam se da sam svojoj mlađoj sestri obožavala čitati priče, a i smišljati, tako sam jednom prilikom smislila neku o ptičici koja je umrla pored ceste (vidjela sam goluba na travi). Mala je tulila ko blesava. Mislim da sam joj istu ispričala više puta.
Morat ćete mi oprostit jer imala sam jedva jedanaest godina i morala sam ju stalno čuvat. :rofl:
Nadam se da joj to nije ostavilo trajne posljedice i da to što još nije udana nije radi mene. :mama:

Što se tiče smrti, ovaj zadnji me počeo preispitivat o tom stanju od kada je skužio što i tko je na groblju.
Naravno da me ispitivao, a ja sam mu to objasnila kao da se tijela pokopaju, a mi odemo u nebo.

Malac je plakal tri dana da kako će on u nebo i kako će tamo pišati, da će dolje sve po ljudima kapati. :rofl:
Inače opsjednut je vecejima, ne voli ići nikud gdje nisu veceji, a pogotovo u crkvi jer je skužio da tamo nema ni vode ni veceja. I zima mu je i smrdi. :raspa:
User avatar
Bios
slučajna nakupina stanica
Posts: 1755
Joined: 18 Sep 2011, 09:08
Location: U pokretu...

07 Mar 2012, 17:31

Imam gomilu dječjih knjiga i slikovnica. Sakupljam ih, uf, predugo. :zubo:

Čitam im čak i sad kad znaju čitati. Gušt je i njima i meni. :D

Trenutno mlađem čitam Malog princa. Nakon Patuljaka, Vila, Zmajeva, Divova, Vilenjaka i Priča o šumi.

Kristalnu goru (zbirka ruskih bajki) im čita tata kad je doma.
Maštam ... :lux:
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

08 Mar 2012, 23:03

ex anais » wrote:kad sam na Dnevniku čula da je sutra Dan Mrtvih pa sam zabrijala da ćemo svi sutra umrijeti. Doduše, šutjela sam o tome
:rofl: :rofl: :rofl:
Moment » wrote: I pepeljuga nije bila lijepa nego dobra,
Al je divan moment kad dijete kaže da preskočiš dio o haljini i oblačenju jer je to dosadno. Ili kad kaže da je Pepeljuga glupasta i da ne razumije zašto su likovi u bajkama glupi i da je princ isto glup kad ju je tako glupu oženio samo zato što je bila lijepa. :cerek: :rofl:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Dinja
Posts: 187
Joined: 01 Mar 2012, 12:40

15 Apr 2012, 23:18

Ariel mijenja glas za noge.
Mali se poceo smijati.
Sto se smijes?
Sad je mutava.

Princ odabere drugu zenu.
Zasto?
Zato sto je ariel smrdila po ribi.

Mislim da cu mu poceti citati vecernjak prije spavanja. Ne kuzi on bas poantu tih bajki.
Cucumis melo vulgaris
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

24 Apr 2012, 11:29

Evo jednog dobrog popisa. :cerek:

Pop Goes The Hamster....And Other Great Microwave Games

- You Were an Accident

- Strangers Have the Best Candy

- The Little Sissy Who Snitched

- Some Kittens Can Fly

- Getting More Chocolate on Your Face

- Where Would You Like to Be Buried?

- Kathy Was So Bad Her Mom Stopped Loving Her

- The Attention Deficit Disorder Association's Book of Wild Animals
of North America Hey! Let's Go Ride Our Bikes

- All Dogs Go to Hell

- The Kids' Guide to Hitchhiking

- When Mommy and Daddy Don't Know the Answer, They Say God Did It

- Garfield Gets Feline Leukemia

- What Is That Dog Doing to That Other Dog?

- Why Can't Mr. Fork and Ms. Electrical Outlet Be Friends?

- Bi-Curious George

- Daddy Drinks Because You Cry

- Mister Policeman Eats His Service Revolver

- You Are Different and That's Bad

- Daddy's New Wife Timothy

- Testing Homemade Parachutes Using Only Your Household Pets

- The Hardy Boys, the Barbie Twins, and the Vice Squad

- Babar Meets the Taxidermist

- Curious George and the High-Voltage Fence

- The Boy Who Died from Eating All His Vegetables

- Start a Real-Estate Empire With the Change From Your Mom's Purse

- The Pop-up Book of Human Anatomy

- Things Rich Kids Have, But You Never Will

- The Care Bears Maul Some Campers and are Shot Dead

- How to Become The Dominant Military Power In Your Elementary School
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

24 Apr 2012, 11:30

Dinja » wrote: Ne kuzi on bas poantu tih bajki.
Ma i bolje. Tuka se odrekla glasa da bi ulovila princa. Glupača. Pun je ŽUD takvih. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Post Reply