Odvikavanje od pelena

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

10 Jan 2012, 15:26

Uskoro nas i to čeka. :o :mama:

Pomagajte, savjetujte, pišite kako ste vi svoje klince navikli na tutu.


MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

10 Jan 2012, 16:39

Koliko sam vidjela, najbolje je čekati ljeto.

Baci oko na ovo

To je sve što znam. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

11 Jan 2012, 08:05

Čekat ćemo kasno proljeće, da.
Al' bolje se na vrijeme počet informirat. :o

Fala.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

11 Jan 2012, 08:28

Morticia » wrote:Uskoro nas i to čeka. :o :mama:
Po kalendaru ili po naznakama djetetove spremnosti?

Dvije rečenice. Prva: ljeto. Druga: kahlica/tuta je Zlo. :D
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

11 Jan 2012, 08:34

Iskreno, nemam pojma. :misli:
Čitala sam sad malo ovo što je Tupelo stavila i ona je tu negdje, već sad, a do ljeta će proći još par mjeseci.
Imat će 2 godine početkom 7. mj., vjerujem da je to neka optimalna dob za pokušaj pa ako uspije ok, ako ne opet dobro.

Zašto je tuta Zlo?! :mama: :mama:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

11 Jan 2012, 08:42

Ako se ne koristi samo i jedino kao "mali WC" jer je dijete premaleno čak i za onaj dječji uložak za WC, i to koristi na potpuno isti način kao i WC (u smislu "prijaviš" -> obaviš nuždu -> gotovo), ne vidim u čemu je tuta napredak u odnosu na pelenu - osim u uštedi love za pelenu.

Dijete koje, nasađeno na tutu, na njoj sjedi sto godina dok ne obavi to što ima obaviti, u osnovi se ne navikava ni na što i ne odvikava ni od čega - manje-više obavi svoje kad mu dođe, jednako kao što je to radilo s pelenom (ajde, tu se dogodi prvo "suočavanje djeteta s vlastitim govnom", to jest neka promjena).

Osim toga, sjedi na podu (u najhladnijem sloju zraka, gdje uvijek postoji nekakvo strujanje) gole guzice, sjedi u nekom zajedničkom prostoru s ostalima, naravno da mu je dosadno pa se onda mora i igrati dok sjedi (higijena :eek:), može izvrnuti tu tutu, svaštanešto.

Poanta odvikavanja od pelene je kombinacija kontrole nužde, prepoznavanja, prijavljivanja i tako to. S petnaest godina neće biti u pelenama (dobro, neće biti u tim pelenama :D), prema tome mislim da je svako kretanje u taj (ili bilo koji drugi) postupak samo zato što je "vrijeme" i zato što je to-i-to dijete odavno odradilo taj-i-taj postupak, izludi i roditelja i dijete.

Za svaki slučaj: pišem općenito, ne o tebi i tvom djetetu; ne tvrdim da ti dijete nije spremno niti da si ti grozna majka kojoj se žuri da bi se mogla hvaliti frendicama :D.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

11 Jan 2012, 08:53

Pa postoje i one male daske, koje se nasade na školjku, zar ne? :misli:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

11 Jan 2012, 09:31

Morticia » wrote:Pa postoje i one male daske, koje se nasade na školjku, zar ne? :misli:
Upravo o tome govori rečenica:

"Ako se ne koristi samo i jedino kao "mali WC" jer je dijete premaleno čak i za onaj dječji uložak za WC...".

Postavila si pitanje o navikavanju na tutu :D.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

11 Jan 2012, 09:41

Lord Byron » wrote:...
Dijete koje, nasađeno na tutu, na njoj sjedi sto godina dok ne obavi to što ima obaviti, u osnovi se ne navikava ni na što i ne odvikava ni od čega - manje-više obavi svoje kad mu dođe, jednako kao što je to radilo s pelenom (ajde, tu se dogodi prvo "suočavanje djeteta s vlastitim govnom", to jest neka promjena).
...
jednako tako može sjediti satima i na školjci, još im je ugodnije jer su one njihove daskice uglavnom obložene spužvom
no, slažem se da bi odvikavanje od pelena trebalo osvijestiti kontrolu

Morti, mislim da sam ti se već pohvalila na nekoj temi - meni je mama napravila uslugu s odvikavanjem; ona i bajica su radile potoke po grmlju :o
u tjedan dana smo se riješili pelena
dogodilo se 1-2 puta da joj je pobjeglo po noći
vezano za noć, čula sam da neki znaju ostavljati pelene za noć, i dugo nakon što je dijete svladalo vještinu danju
po meni to nema baš smisla, vjerujem da ih samo zbunjuje
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

11 Jan 2012, 10:02

A i moja mama će preuzeti dio na sebe, obzirom da je čuva dok smo mi na poslu.

Za sad se samo informiram jer do sad nisam o tome znala baš ništa. :D
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

11 Jan 2012, 10:12

baja » wrote: jednako tako može sjediti satima i na školjci, još im je ugodnije jer su one njihove daskice uglavnom obložene spužvom
Osim ako će ga netko svo to dugotrajno vrijeme sjedenja na WC-školjci držati za ručicu i/ili animirati, razlika je u "izoliranosti" dok je dijete na WC-u - onak, dojadi to djetetu :D. Ali, priznajem da mi nije palo na pamet da bi netko stavljao dijete da sto godina sjedi na WC-u :D.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

11 Jan 2012, 12:15

moriticia, imam dva oprečna iskustva, ne znam koliko će ti to pomoći osim da vidiš kako ne postoji univerzalno pravilo

1. sin, odvikao se s 2 godine 2 mjeseca, u lipnju, prije ljeta
- nikako nije htio sjesti na tutu, što nije meni osobno smetalo, nego tetama u vrtiću. stalno su me pilile da sva druga djeca "vježbaju" i sjede, on neće
- tuta jest kod nas doma stajala raspoloživa, ali više kao ukras :zubo: tu i tamo bih ga pitala hoće li probati, on je rekao da neće i nikom ništa
- jedno je jutro kad sam mu skinula pelenu sam otrčao do tute i stojećki se ispišao, i to je bilo to
- nekoliko dana sam mu još po noći stavljala pelenu, da se ne jebavam s posteljinom. kad sam vidjela da je suha (!), potpuno sam je maknula. i više nije bilo ni pelene kad se ide u grad i sl. preuzela sam taj rizik. nikad se nije upiškio
- on je očito bio tip kojem je trebao klik u glavi
SAVJET za takav slučaj: kad makneš pelenu, makni je zauvijek. sretala sam mame čija su djeca postavljana na tutu otkako su valjda mogla sjediti na njoj i koje su zadržavale noćnu pelenu još godinu dana nakon što su maknule dnevnu. ne zazivaj vraga. mislim, nikad neću stoposto znati bi li se on opustio i piškio u pelenu i noću još duže vrijeme da je bio svjestan da je ima

2. kći, 2 godine 9 mjeseci, kraj ljeta
- ona je sjedala na tutu, međutim rekla bih da se naučila bez klika i kao što vidiš, puno kasnije. jednostavno joj je bježalo. i kad bi bila cijeli dan bez pelene to ljeto, naprosto bi se u nekom trenutku popiškila. kad se to dogodilo dvaput zaredom, vraćala sam pelenu. i noćnu je imala nešto duže, sve dok se to nije ustabililo i po danu. a kad jest, opet sam maknula skroz. i kad se išlo na dulje van

- još je jedna razlika. ona je brže prešla na wc školjku (s onom daskicom), ali je dulje od njega inzistirala na tuti za "veliku nuždu". ne znam zašto, ali i to je prošlo i nisam je pilila :cerek:

SRETNO!

ps: mala moje sestre izašla je iz pelena 4 mjeseca prije 2. rođendana!, ali to je prilična iznimka i vjerojatno ima veze s time što je bila na krpenim pelenama (doduše onim fensi, ne onakvim padobranskim kakve su se stavljale nekad :cerek: ; ipak se s njima jebavaš više nego s pampersicama, ali to je valjda cijena za ekspresniji izlazak
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

11 Jan 2012, 12:22

Blaze, puno hvala.
Nema namjeru išta forsirati, ali u jednom trenutku moram pokušati, a čini mi se besmisleno čekati skroz do treće godine da bismo uopće pokušali.
Vidjet ćemo, ako bude išlo ok, ako ne, kao što sam već napisala- opet dobro. :)

Ajme meni, bit ćemo u govnima do grla! :mama: :mama:

Joj, jedva čekam iduće ljeto da Tupelo krene s odvikavanjem od pelena. :unda: :rofl: :rofl:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

11 Jan 2012, 12:54

Morticia » wrote:Joj, jedva čekam iduće ljeto da Tupelo krene s odvikavanjem od pelena. :unda: :rofl: :rofl:
:mama:

Šuti, još nisam ni batat ni bananu kupila. :facepalm: :mama:

Doručkovala je jabuku i tikvu. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

11 Jan 2012, 13:40

Tupelo » wrote:
:mama:

Šuti, još nisam ni batat ni bananu kupila. :facepalm: :mama:

Doručkovala je jabuku i tikvu. :o
Daj joj kolač od blata, vidiš kako hrastovi od toga izrastu veliki.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

11 Jan 2012, 15:53

zdravo :D

mislim da su dvije stvari važne: prepoznati kada je dijete spremno i ne pokazivati ikakve emocije (o kaznama i nagradama da i ne govorim).

kod nas je to išlo iznimno lagano. prvo počinju shvaćati nakon što to obave u pelenu, onda nakon nekog vremena (cca. za mjesec - dva) prije nego što se pokakaju :zubo: i onda uglavnom se mogu i kontrolirati. ako neko izvjesno vrijeme mogu odgoditi nuždu, znači da su spremni. to se vidi kad se skine pelena. :zubo:

kad sam pomislila da su spremni, onda sam im prije skidanja objasnila kako i šta, malo su lutke stavljali na tutu, malo škicali jedni druge, birali si gaće i tako to. onda smo koji dan kasnije skinuli pelene i to je bilo to. nezgode njih sviju skupa se mogu nabrojati na prste. a ostavili su pelene mahom :D u 20.-21. mjesecu života.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

11 Jan 2012, 15:56

Hvala Glo. :top:

Što misliš, da li bih ja već sad trebala početi s nekim "pripremama"? Kroz priču, kad joj presvlačim pokakanu pelenu, ili tako nešto?
Da joj kupim tutu, pokažem joj, pokušam nešto objasniti?

Isuse. :gaah: :rofl:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

11 Jan 2012, 16:05

Morticia » wrote:Hvala Glo. :top:

Što misliš, da li bih ja već sad trebala početi s nekim "pripremama"? Kroz priču, kad joj presvlačim pokakanu pelenu, ili tako nešto?
Da joj kupim tutu, pokažem joj, pokušam nešto objasniti?

Isuse. :gaah: :rofl:
možda da sebe jedino pripremiš :D činiš mi se dosta zabrinuta. :zubo:

na tvom mjestu ne bih ništa prije proljeća, ako ništa drugo, radi same praktičnosti, hladnoće i tako. malena kad bude spremna bit će, po mome iskustvu je najvažnije da ti to prepoznaš (ako fulaš pa skineš prerano nije bed, lako vratiš nazad pelenu, ali da ne forsaš ako nije) i da se ne uzrujavaš i ne zabrinjavaš. to je zapravo njen posao za koji je ona sposobna (kad bude) i ne treba od toga raditi nauku.

mislim, govorim općenito, ne govorim da bi ti od toga radila nauku :D

btw. si radila mađaricu? :zubo:
Post Reply