"neki novi klinci "

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Secre@Me
Posts: 185
Joined: 11 Nov 2011, 11:23

30 Dec 2011, 12:39

Nakon ovih blagdana, ne mogu prestat razmisljat o klincima, o ovim "nekim novim klincima".
I ne mogu se, nikako, otet dojmu da je stvarno sve oslo u p.m. ,figurativno jel :zubo:

Naime, kako smo se skupili na hrpu,kao family, nakon prepucavanja, podjebavanja, razno raznih "razmjena misljenja" :facepalm: , koji oduvijek jesu dio family atmosfere kad se skupimo, tako smo se poceli i sjecat nasih bozica, djetinjstva..koje smo gume zvakali ( bazooka i big bubble :D ), koja je igra bila “in”, sto smo nosili, kroz kakve smo glazbene i modne faze prolazili, kakave smo frizure nosili na glavi :zubo: jesmo li imali postere po zidovima, jesmo li se tukli ili svadjali, kakvi su nam bili najbolji prijatelji, kojim brzinama smo ih mijenjali, cujemo li se još…

i da, misao vodilja kod koje smo se svi slozili je da jesmo imali happy djetinjstvo, manje stvari ali puuno vise maste,igranja , izmisljanja scenarija......bilo nas je svugdje,ovisno o dobnoj starosti jasno..
I doista ne znam gdje su nestala prava djeca, djeca koja se iza zgrade s ekipom igraju potpuno neoptereceno. Cini se da je to razdoblje nevinosti nepovratno izgubljeno. Danas je izgleda najvaznije imati što noviji i skuplji mobitel te markice po sebi,biti i izgledat sexy,sta god im to znacilo


Ova danasanja djeca....pitam se kakvo djetinjstvo oni imaju?
Cini mi se da im se svima zuri, samo nije mi jasno gdje idu. Cure nose stikle i torbice, minice i vrhunsku sminku, seksualnost prsti na sve strane, knjigama ni traga
(Meni je npr. ruksak odvaljivao ledja,i to ne samo skolskim knjigama ,nego i svime sta sam citala )

Znam da je proslo doba kojemu su pripadali moji starci; koji su rano morali biti doma, … moje je doba, pak, izbrisalo apsolutno sve granice. Pitam se svejedno kojem "ogranku" pripadaju roditelji ciji klinci danas sa svojih jedva 11, 12 ,13 godina lutaju u kasnim vecernjim satima ulicama grada s cigaretom u ustima i u mini-suknjicama.

Mislim da ne pretjerujem, i ne zelim generalizirati, samo mislim da toga ima i previse.

Ako je u moje doba pojam bio nositi Nikeove tenisice, otici do Trsta po novi jeans...sta je danas pojam?



Da i ne spominjem manjak(ne-postojanje) osnovnog bontona,postovanja,kulture u krajnjoj vezi...ostajem cesto puta zabezeknuta čcnjenicom da djeca nemilosrdno upadaju u rijec roditelju, bilo kome,a isto tako mnogi roditelji odbijaju bilo kakvu mogucnost da su njihovi andjeli mogli napraviti neku glupost!

Gdje je nestalo medjusobno toleriranje i kulturni nacin razgovora? Primjetila sam da se svi najcesce izvlace da mnogo rade, da ne stignu i da misle da dobro odgajaju svoju djecu :misli:




nadrobila sam svasta, ali se nadam da je jasno di mi misli idu :)
sta vi mislite o svemu tome, o tim novim klincima?


Hard to explain to someone who has no clue. It's a daily struggle being in pain or feeling sick on the inside while you look fine on the outside
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

30 Dec 2011, 12:54

mislim da generaliziraš :)
kako vrijeme prolazi, u sjećanju ostaju najčešće lijepe stvari, malo ušminkane verzije pravih događanja.
vjerujem da je i u naše vrijeme bilo djece koja se nisu igrala kao mi. to što smo i ja i ti bile u takvim okruženjima znači baš to: imamo slična iskustva gdje smo imali manje igračaka i više smo koristili maštu.
što se tiče ponašanja, ja gledam svoje mlađe rođake kako se super ponašaju prema roditeljima, prijateljima i obitelji. ok, nisu iz zagreba, ali nisam ni ja, niti mi je to presudan faktor za dobro ponašanje.
ima i danas klinaca koji se odnose s poštovanjem prema obitelji/starijima.
evo kako ja to vidim:
nas i "njih", današnje klince, dijeli veliki rascjep u kojem se dogodio rat, promjena političke klime, promjena gospodarskog sustava.
poslovi su postali nesigurni ili su nestali, i ta djeca su gledala kako roditelji ne znaju spojiti kraj s krajem, ili čine tko zna što da im stave kruh na stol.
gledali su kako ništa nije sigurno, kako se sve mijenja, i kako nema nekog razloga biti poslušan, dobar učenik i sve što ide uz to.
nitko ih nije pritom odgajao, jer su ljudi bili previše zauzeti samim sobom.
što se tiče oblačenja- u cijelom svijetu je prisutan taj val extra golotinje i igranja odraslih cura. nemam lijeka za: pogledaj na što liče curke po videima i serijama i blogovima: sve su ubersređene, jako sexy i što sve ne.
ja ne mogu baš reći da mi pada na pamet neka cura/žena na našim prostorima da je poznata, non stop u medijima a da nije modeluša ili wannabe poznata. na kog točno da se ugledaju?
vjerujem da će većina njih odrasti i prestati s tim nakon nekog vremena, kad im dođu obaveze u život i kad im roditelji prestanu biti sponzori.
što se tiče izlazaka, netko ih očito pušta van.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

30 Dec 2011, 13:01

Od previše izbora i slobodne volje postaju histerični. I nemaštoviti, dakako.
Kod nas je sve bilo u improvizaciji jer nismo imali prave stvari. I tu je bilo najviše čari.

Iako i ja sam, kao i Pješčana, skeptična kad krenu ovakve priče. To sve generacije stoljećima trube za nove generacije. I opet se svaka generacija romantično sjeća svojih vremena.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

30 Dec 2011, 13:05

ima jedan natpis, ne mogu ga sad naći, mislim da sam na onom forumu to pročitala , a govori kako su danas djeca postala bezobrazna. Ne slušaju starije i ne poštuju obitelj. Izlaze vani i kasno se noću vraćaju doma. Odaju se kocki i bludu.
Natpis je nađen na iskopinama u Egiptu :D
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Secre@Me
Posts: 185
Joined: 11 Nov 2011, 11:23

30 Dec 2011, 13:09

Stoji da na kraju balade to i je neka vrsta generalizacije i da svaka generacija ima te momente "osudjivanja" novih klinaca..
samo sta se ja ne mogu otet dojmu da je ovo, danas, ipak malo too much, u smislu da Pjescana ima pravo, klinci nemaju uzora,nigdje,pocevsi od kuce,pa na van..a i cinjenica je da sa ponudom svega i svacega, masta zakrzlja

Meni(meni) je tuzno kad cujes djete od desetak godina koje nakon 15 min izjavljuje :meni je doooosadno,mogu na PC?..,bilo sta sam da bulji u monitor..neovisno o time sta je na hrpi nekolicina djece,znaci nije samo to :ne zna:
Hard to explain to someone who has no clue. It's a daily struggle being in pain or feeling sick on the inside while you look fine on the outside
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

30 Dec 2011, 13:12

I meni je čudno (i žalosno), ali njima zbilja je zabavnije na kompu nego u igri s djecom. Skeri.
User avatar
Secre@Me
Posts: 185
Joined: 11 Nov 2011, 11:23

30 Dec 2011, 13:13

Pješčana » wrote:ima jedan natpis, ne mogu ga sad naći, mislim da sam na onom forumu to pročitala , a govori kako su danas djeca postala bezobrazna. Ne slušaju starije i ne poštuju obitelj. Izlaze vani i kasno se noću vraćaju doma. Odaju se kocki i bludu.
Natpis je nađen na iskopinama u Egiptu :D
:rofl: tako nekako i ispadne na kraju,svaka generacija prica jednu te istu pricu :)
Hard to explain to someone who has no clue. It's a daily struggle being in pain or feeling sick on the inside while you look fine on the outside
User avatar
Secre@Me
Posts: 185
Joined: 11 Nov 2011, 11:23

30 Dec 2011, 13:14

BoDerek » wrote:I meni je čudno (i žalosno), ali njima zbilja je zabavnije na kompu nego u igri s djecom. Skeri.
DA, to je to. i mene beskrajno zalosti..."potjeras" ih van,nek se igraju,vrate se u kucu nakon destak min sa tom pricom o siiilnoj dosadi..tuzno
nas nisu mogli dobit unutra ni sa prijetnjama :zubo:
Hard to explain to someone who has no clue. It's a daily struggle being in pain or feeling sick on the inside while you look fine on the outside
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

31 Dec 2011, 13:35

Ista su djeca, to samo stariji gube toleranciju na buku.



Nismo se ni mi htjeli igrat s bubamarom ako smo imali kožni fudbal. I zato ne treba bit ljubomoran što danas njihova lopta skače na plejstejšnu.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

31 Dec 2011, 15:21

Nisu to samo neki novi klinci. To su i neki novi odrasli. I neko novo vrijeme. I novi poslodavci. I radno vrijeme od do. I stres. Klinci su samo dio tog paketa.

I mislim da generaliziras. Ima jako divnih klinaca i danas. :cerek: I citaju.
Zaboravljas da je nase doba nama naljepse jer smo bili djeca.
Ali nosilo je i svojih ne tako lijepih strana, recimo dobiti batine od starijih je bilo normalno. :zubo:

Vjerujem da je danasnjoj djeci i njihovo djetinjstvo lijepo. :)
K tome ima pun kufer klinaca koji se predivno ponasaju, evo kad mislim na djecu koju znam, ne znam nikoga da je bas neodgojen. Dobro to su djeca ljudi s kojima se druzim, a ne druzim se bas s budalama jel. :zubo:

Inace zvucis kako je i moja teta zvucala dok sam ja bila mala, i ona je tvrdila da djeca u njeno vrijeme nisu bila takva. Znaci zvuci tetkasto.
Meni(meni) je tuzno kad cujes djete od desetak godina koje nakon 15 min izjavljuje :meni je doooosadno,mogu na PC?.
A prosjecni trkeljas za x zgoda ne bi bas ovo pomislio? :bicedobro: Samo ga eto pristojnost aka socijalizacija koci. Djeca su na srecu tu jos iskrena.

I jos. Sve pocinje doma. Dakle iznimno je vazna ona baza koju dobiju doma. Dijete ciji roditelji bulje u forum, tv i ne citaju, ne bave se sportom, kako da postgane drugacije? :xne zna:
Podjimo od sebe.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

31 Dec 2011, 15:27

BoDerek » wrote:I meni je čudno (i žalosno), ali njima zbilja je zabavnije na kompu nego u igri s djecom. Skeri.
Hm, a tebi nije zabavnije? Što radiš ovdje? Odi van.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

31 Dec 2011, 16:52

Margarita » wrote: Hm, a tebi nije zabavnije? Što radiš ovdje? Odi van.
Pa kod mene čak i nije tako. Nikad nisam odbila druženje zbog interneta.
Ali, svejedno, zanima me odgovor na pitanje zbog čega je čovjeku (i djetetu) zabavniji ovakav oblike zabave (usamljenički) nego u društvu s ljudima. :misli:
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

31 Dec 2011, 16:54

BoDerek » wrote: Ali, svejedno, zanima me odgovor na pitanje zbog čega je čovjeku (i djetetu) zabavniji ovakav oblike zabave (usamljenički) nego u društvu s ljudima. :misli:
Komotnije je.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

31 Dec 2011, 16:55

Margarita » wrote: Komotnije je.
Hm, možda. Sve mi to zvuči jako zabrinjavajuće. :mudri:
User avatar
sabaa
Posts: 563
Joined: 09 Nov 2011, 21:01

03 Jan 2012, 13:56

BoDerek » wrote: Pa kod mene čak i nije tako. Nikad nisam odbila druženje zbog interneta. Ali, svejedno, zanima me odgovor na pitanje zbog čega je čovjeku (i djetetu) zabavniji ovakav oblike zabave (usamljenički) nego u društvu s ljudima. :misli:
Znala sam ko klinka odbiti druženje i izlazak van zbog knjige koja mi je u tom trenu bila napeta.
I moji su me morali tjerati van u tim fazama.
The planet is fine. The people are fucked.
Post Reply