Dječja prehrana

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Megalodona
Posts: 1142
Joined: 22 Sep 2011, 15:34

10 Jan 2012, 21:49

brat mi je agronom, pa znam da se banane uvijek beru zelene :D
vidjela sam i na drugoj temi da ste razgovarali o maslinovom ulju i kako su naši stari nekada držali masline u moru. to je katastrofa i to se ne radi, znam jer piše diplomski o maslinarstvu i sami imamo maslinike.
ako želite najbolje, ulje iz hrvatske je svjetski prvak već nekoliko godina, skupo je ali valjda vrijedi. moram ga pitat koje je to ulje, ako nekog zanima :D


umjesto pisanja ovog nadasve konstruktivnog posta, mogla si učit. da, kvocat ću ti kad god te vidim. uopće me ne sekira to što ću ti ić na živce. kad tad ćeš opet počet pričat sa mnom.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

10 Jan 2012, 22:04

Prvo amen na ovo gore. Pametno celjade, iako me baja malo zbunila komentarom.

Na kojem je natjecanju hrvatsko mslsinovo svjetski prvak, pratila sam neka natjecanja medjunarodna ali tamo nisam ni vidjela hrvatsko. K tome gdje da ga ja kupim ako nisam u Hrvatskoj?
Badava mi i najbolje ulje ako ja ne mogu do njega.

Inace dobila nedavno domaceg maslinovog, djevice za gazile. :zubo:
User avatar
Megalodona
Posts: 1142
Joined: 22 Sep 2011, 15:34

10 Jan 2012, 22:10

ombia » wrote:Prvo amen na ovo gore. Pametno celjade, iako me baja malo zbunila komentarom.

Na kojem je natjecanju hrvatsko mslsinovo svjetski prvak, pratila sam neka natjecanja medjunarodna ali tamo nisam ni vidjela hrvatsko. K tome gdje da ga ja kupim ako nisam u Hrvatskoj?
Badava mi i najbolje ulje ako ja ne mogu do njega.

Inace dobila nedavno domaceg maslinovog, djevice za gazile. :zubo:
pitat ću brata :D
mislim da ćemo ga teže mi u hrv nabavit, tako to inače ide :zubo:

javim sutra ili preksutra.
umjesto pisanja ovog nadasve konstruktivnog posta, mogla si učit. da, kvocat ću ti kad god te vidim. uopće me ne sekira to što ću ti ić na živce. kad tad ćeš opet počet pričat sa mnom.
Mulica
Posts: 3313
Joined: 18 Sep 2011, 20:59

11 Jan 2012, 03:16

zalutala od dosade ovdje! :xzubo:

banane se uvik beru zelene! ove koje nama dolaze iz j.amerike dozrijevaju pri prijevozu! skladište se na posebnoj temperaturi u hladnjačama, non stop ih se provjerava, temperatura se prilagođava i tako to! ovo vrijedi i za brodski i za kamionski prijevoz! kad dođu do nas, skladište se u komorama za dozrijevanju, di dozrijevaju do kraja, prije nego odu u trgovine!
od branja do konzumacije prođe 15-20 dana!
dakle, banane koje kupite na placu, su ubrane prije minimalno 10ak dana! :D
meg ti je glupa!!! :xlux:
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

11 Jan 2012, 09:29

hvala što me prosvijetliste glede banana :cerek: :D

Meg, javi za ulje, da :cerek:
i ako može pojašnjenje zašto se beru zelene - zbog transporta?
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

11 Jan 2012, 17:49

tupelo, ovakav stakleni ribež ti je najbolji za pravljenje kašica od jabuke:
Image

ovaj moj ima godina koliko i ja, ali vidjela sam slične u mulleru

kad izribaš jabuku po njemu, kašica padne u okolni žlijeb:
Image

jabuka ribana na klasičnom limenom ribežu ne može dati ovakvu teksturu:
Image

njami!

za cijenu male kupovne kašice od jabuke možeš kupiti kilogram organičkih ili 2-3 kg običnih jabuka i ribati do mile volje
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

11 Jan 2012, 18:35

Ajme, blaze, sad si me sjetila takvog ribeža koji sam nekad davno gledala kod moje mame u kuhinji. :cerek:
Bog zna gdje je završio. Baš ću je pitati.

Kašice joj radim ili vilicom ili štapnim mikserom.
Jabuku joj obavezno kuham jer ju sirova jabuka još uvijek zatvara, pa onda usitnim vilicom.
Trudim se ne davati joj skroz kašastu hranu već uvijek ostavim i par "krupnijih" komadića da se navikava na to.
Ove full usitnjene kupovne kašice joj se samo slijevaju u grlo i uopće ih ne gnjavi po desnima, a ove što usitnim samo vilicom jede puno pažljivije i mulja ih po ustima.
Mislim da je tako bolje jer su to nekakve pripreme za žvakanje.

Što se kupovnih kašica tiče, kupujem samo ono što ne mogu naći sezonsko, ali izluđuje me što svaku kašicu moram pod povećalom proučiti da slučajno ne sadrži sol, šećer ili gluten.
Naći kašicu bez glutena, soli i šećera, a da je usto rađena od bio namirnica čista je noćna mora.
Tu je razvikani Hipp opako podbacio. Sad kupujem alnaturu ili, a to mi je najveće iznenađenje ikad - Babylove od DM-a. :s




Kupila sam batat. :bliss: :trio: :mirko:
Sutra joj ga uvodim.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

11 Jan 2012, 20:59

čovjek se zapita kako smo mi svi preživjeli bez bio hrane :zubo:

ali kužim vas, samo mi je smiješno :)
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

11 Jan 2012, 22:47

Tupelo » wrote: Jabuku joj obavezno kuham jer ju sirova jabuka još uvijek zatvara, pa onda usitnim vilicom.
to su pomalo makrobiotičarske fore. sve termički obrađeno :ne zna:

moja kuhanu jabuku nije mogla ni smisliti. inače, jabuka zatvara kad oksidira, tj. pocrni (to se daje kad dijete ima proljev) tek naribana, svijetla ne
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

12 Jan 2012, 09:08

blaze » wrote:to su pomalo makrobiotičarske fore. sve termički obrađeno :ne zna:

moja kuhanu jabuku nije mogla ni smisliti. inače, jabuka zatvara kad oksidira, tj. pocrni (to se daje kad dijete ima proljev) tek naribana, svijetla ne
Za prvih mjesec-dva dohrane preporuka je kuhati sve namirnice (osim banane i avokada).

Inače, nju zatvori svježe ribana jabuka. Čak i kad joj je naribam u kašicu od kruške koja ju inače otvara.
Pedijatrica veli da to obično traje do 8-9 mjeseca pa se onda i probava skroz regulira i navikne na hranu. Jebiga, svako dijete je drugačije. Ima klinaca koji dobiju zatvor čak i od šljive. :ne zna: Mlada je to probava i treba joj vremena da se dogovori sama sa sobom.

Općenito, dohrana tj.pravila dohrane se stalno mijenjaju. Moja frendica ima klinku staru tri godine i njezine tablice dohrane se potpuno razlikuju od ovih koje su danas "u modi".
Vjerujem da je jedino važno djetetu davati svježe, sezonske i zdrave namirnice, a način pripreme (s prženjem ipak treba pričekati do godinu dana) i red uvođenja treba prilagoditi djetetu i prehrambenim navikama obitelji. Paziti treba samo na alergene (jaja, kikiriki, kukuruz, jagode, morski plodovi) i "opasne" namirnice (med) i tu se treba držati preporučene dobi za uvođenje.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

12 Jan 2012, 09:42

da, pravila se mijenjaju, a ti pomalo vidiš kako dijete reagira. u moje vrijeme bila je preporuka strogo uvoditi jednu po jednu namirnicu da se lakše detektira eventualni alergen.

slažem se da dijete treba privikavati na žvačkanje, ali kupovne kašice od jabuke su još glađe od ove sa staklenog ribeža. to je za sam početak. ne možeš ni štapnim mikserom zmiksati tako malu količinu koju dijete pojede, zato mi je bio praktičan. poslije umetneš i malo žitarica, pa nek žvače :cerek:

mi puno jedemo sirove salate i tjestenine, pa sam zahvalna što mi dijete nije alergično na gluten, a i voli sirovo. nikad od nas makrobiotičara :D
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

12 Jan 2012, 11:46

baja » wrote:hvala što me prosvijetliste glede banana :cerek: :D

Meg, javi za ulje, da :cerek:
i ako može pojašnjenje zašto se beru zelene - zbog transporta?


Pa napisala sam ti ja. :ne zna:
Pješčana wrote:čovjek se zapita kako smo mi svi preživjeli bez bio hrane
Odrasla sam na bio hrani, samo sam tad to uzimala zdravo za gotovo. Moji bake i djede nisu nikad nista spricali. :)
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

12 Jan 2012, 13:29

ombia » wrote:

Odrasla sam na bio hrani, samo sam tad to uzimala zdravo za gotovo. Moji bake i djede nisu nikad nista spricali. :)
moji jesu, krumpirove zlatice. imali su premalo vremena za ručno trebljenje. djed je špricao vinovu lozu modrom galicom i prašio sumporom
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

12 Jan 2012, 14:01

blaze » wrote: moji jesu, krumpirove zlatice. imali su premalo vremena za ručno trebljenje. djed je špricao vinovu lozu modrom galicom i prašio sumporom
Zlatice smo mi skupljali rucno. :zubo: Kad se sjetim. :facepalm:
Vinograd nismo spricali.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

12 Jan 2012, 14:09

ombia » wrote:

Pa napisala sam ti ja. :ne zna:
jesi, hvala :)
pročitala sam članak ali me nije zadovoljio :D
nije mi sjeo argument, bez pojašnjenja, da je banana zapravo bolja ako dozrijeva u kontroliranim uvjetima nego ona koja je dozrela u prirodi (nekako me podsjeća na izjavu; napravit ćemo dubrovnik lepši i stariji nego je bio :D)
pa sam progonjena, još uvijek, pričom meksikanke da su "naše" banane bezukusne, malo istraživala... naišla i na neke dizertacije na temu skladištenja
uglavnom, čini mi se da donje objašnjenje, na koje sam nailazila na različitim mjestima, odgovara na moje pitanje;
Postupak kontroliranog dozrijevanja banana je neophodan da bi se tržište kontinuirano snabdijevalo bananama...
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

12 Jan 2012, 14:14

Ovo sto si nasla, s tim se slazem.
Ali od ljudi koji imaju privatno banane za sebe doma u vrtu sam cula da ih i oni uberu prije nego pozute jer bi se rasprsle na drvetu. Znas ono kad ti doma zuta banana prsne po dijagonali.
S tim da nama ne gine doli kupovati banane koje su zelene ubrane. :ne zna:
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

12 Jan 2012, 14:33

ombia wrote:Ovo sto si nasla, s tim se slazem.
Ali od ljudi koji imaju privatno banane za sebe doma u vrtu sam cula da ih i oni uberu prije nego pozute jer bi se rasprsle na drvetu. Znas ono kad ti doma zuta banana prsne po dijagonali.
S tim da nama ne gine doli kupovati banane koje su zelene ubrane. :ne zna:
ok, gdje ljudi u većem broju uzgajaju banane u svojim vrtovima usred europe?
oću i ja, volim banane, a skupe su :crying:
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

12 Jan 2012, 14:40

A.P. » wrote: ok, gdje ljudi u većem broju uzgajaju banane u svojim vrtovima usred europe?
oću i ja, volim banane, a skupe su :crying:
Ja ni u kojem postu ne mislim na Europu. :ne zna:
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

12 Jan 2012, 14:50

blaze » wrote:da, pravila se mijenjaju, a ti pomalo vidiš kako dijete reagira. u moje vrijeme bila je preporuka strogo uvoditi jednu po jednu namirnicu da se lakše detektira eventualni alergen.

Ova preporuka i dalje stoji.
Namirnica po namirnica. Svaka ide 4 dana i smije se kombinirati s onim namirnicama koje su već uvedene.
blaze » wrote:slažem se da dijete treba privikavati na žvačkanje, ali kupovne kašice od jabuke su još glađe od ove sa staklenog ribeža.
Veli mama da misli da joj je taj ribež negdje na tavanu i da će pogledati. :lux:
Ako nije tamo, onda je na moru. A to je već malo teže za pogledati.
Iako sam uvjerena da bi časkom skoknula po njega da joj kažem da to treba za njezinu unučicu. :o
blaze » wrote:ne možeš ni štapnim mikserom zmiksati tako malu količinu koju dijete pojede, zato mi je bio praktičan. poslije umetneš i malo žitarica, pa nek žvače :cerek:
Erm...sramota me reći, ali Punkerica je samo prva dva dana jela po par žličica.
Sad pojede popriličnu količinu hrane. Oko 250 grama po obroku, a već smo uveli i drugi obrok jer je prvi usvojila u par dana, a nakon tri tjedna joj nije bio dovoljan.
Debeloguza šmizla :cerek:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

12 Jan 2012, 14:53

Punki izjelica! :lux: :cerek:

Tupelo, jeste li ti ili muž alergičari, imate li u obitelji alergije?
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

12 Jan 2012, 14:55

Na hranu nemamo.
Ja sam alergična na gomilu lijekova.
Na droze, srećom, nisam. :o
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

12 Jan 2012, 14:59

Hm, da.
Ma ne znam, nama je rekla pedica da su alergije jako naslijedne i obzirom da nismo ni Ze ni ja alergičari da možemo biti nešto opušteniji po pitanju te dohrane jer je mala vjerojatnost da će mala biti alergična.
Uglavnom, neke stvari su, naravno, rizične i na to treba paziti (navela si sve gore), ali što se ostalih tiče da se ne treba striktno držati rasporeda, tj. da je stvarno manje bitno hoće li dijete prvo pojesti jabuku ili bananu i kasnije komadić piletine ili teletine.
Nama je buba npr. u početku htjela samo brokulu. :o
Jabuci ni prismrdit. :ne zna:
A kao brokula ne bi trebala odmah u dohranu. Njoj nije uopće smetala.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

12 Jan 2012, 15:02

ombia » wrote:S tim da nama ne gine doli kupovati banane koje su zelene ubrane. :ne zna:
da, imajući to u vidu, ove u bio&bio mi izgledaju još skuplje :D
A.P. wrote:ok, gdje ljudi u većem broju uzgajaju banane u svojim vrtovima usred europe?
ima jedan tip u zagrebu, mogla bi kod njega na instrukcije :ne zna: :D
Tupelo wrote:Sad pojede popriličnu količinu hrane. Oko 250 grama po obroku, a već smo uveli i drugi obrok jer je prvi usvojila u par dana, a nakon tri tjedna joj nije bio dovoljan.
Debeloguza šmizla :cerek:
samo nek' nastavi tako :cerek:
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

12 Jan 2012, 15:04

Iako tako ne izgleda, trudim se biti opuštena s tablicama. :zubo:
Marelicu sam joj uvela mjesec dana ranije, a tako ću i još neke voćeke/povrćke.
Brokulu nisam jer znam da je teška za probavu, no planiram je uvesti tijekom ovog mjeseca.

Sad sam se sjetila da od ananasa znam dobiti urtikariju. Na jagode sam bila alergična kad sam bila klinka, no danas ih lopatom bacam u sebe i nije mi ništa.
Moja mama je alergična na morske plodove i to jako alergična.

To je sve.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

12 Jan 2012, 15:06

Znači da ipak imate alergije u obitelji.
U tom slučaju treba biti malo oprezniji.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Post Reply