Mali Harpagon

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

14 Dec 2011, 13:21

Curka mi je škrtica. :crying:
Prestala sam se tješit da je „faza“ jer vidim da je jednostavno takva, konstantno.


Meni to još teže pada jer imam prilično casual stav prema stvarima i novcu tako da mi je njeno ponašanje totalno strano.
Postoje okolnosti u kojima bi čak mogla i razumjeti škrtost/sebičnost ( npr desetero djece u obitelji koji se moraju otimati ili izboriti za nešto, ili dijete koje teže dobiva nešto pa onda to čuva ko oko u glavi..), ali ona je jedinica , uvjetno rečeno, sve ima i sve je samo njeno.

Nebitno je o čemu se radi, omiljene igračke, stvari koje ni ne zna da ih ima, slatkiši, čak i stvari koje ne voli, njoj je jedino bitno da ih nema netko drugi.

Budući da je meni škrtost jedna od najgorih osobina, svašta sam pokušala ne bi li to bar ublažila ( primjerom, razgovorom, pozivanjem na empatiju..) i došla sam do toga da nemam više ideja.
Čekam da joj samo klikne u glavi, da je život opali po nosu pa skuži da ljudi ne reagiraju dobro na takvo ponašanje.

Sad mene zanima je li to možda pokazatelj nekih drugih problema koje dijete onda na taj način manifestira i može li se to uopće korigirati odgojem i kako?


User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 14:19

Koliko je stara?

Nemam pojma, ovako napamet ću bubnuti- možda je upravo u tom "jedinica, sve ima i sve je njeno" problem. :xne zna:
Djeca koja su od malena naučena dijeliti lakše se s time "mire" i kasnije.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Dec 2011, 14:30

Napravite joj brata ili seku. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 14:34

Hekatonhir » wrote:Napravite joj brata ili seku. :D
Ne znam da li se zajebavaš ili si ozbiljan. :misli: :zubo:
Ako si kojim slučajem ozbiljan moram se pobuniti. :o
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

14 Dec 2011, 14:34

Morticia » wrote:...- možda je upravo u tom "jedinica, sve ima i sve je njeno" problem. :xne zna:
...
moja jedinica dijeli sve, svakome... toliko da strahujem gdje će je to odvesti
obzirom da to dolazi iz nje, pitam se da li bi bilo drugačije, ne toliko velikodušno, da smo joj manje ukazivali na siromaštvo, na tuđe patnje....
ovako, ne samo da dijeli nego joj padaju na pamet i revolucije, moj mali robin hood

Tristana, koliko je stara tvoja? da ih udružimo pa da skupa dođu do zlatne sredine? :D
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 14:35

Ne tvrdim da su svi jedinci takvi, i moja je jedinica, a već sad pokazuje zastrašujuće znakove nesposobnosti da se izbori za sebe među drugom djecom. :tuzni:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

14 Dec 2011, 14:41

Morticia » wrote:Ne tvrdim da su svi jedinci takvi, ...
nisam ni mislila, samo sam se nadovezala na tebe
da, ovo što ti zoveš nesnalažljivost zapravo ima veze i s ovim što bajica sve dijeli - ona radije prepusti nego da se bori
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Dec 2011, 14:44

Morticia » wrote:
Ne znam da li se zajebavaš ili si ozbiljan. :misli: :zubo:
Ako si kojim slučajem ozbiljan moram se pobuniti. :o
Nisam, ali to je proizašlo iz tvoga posta. Činjenica jest da se braći i sestrama lakše naviknuti na koncept zajedništva i dijeljenja, nije li to prirodno?
Potpisi su za budale.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 14:46

baja » wrote: nisam ni mislila, samo sam se nadovezala na tebe
da, ovo što ti zoveš nesnalažljivost zapravo ima veze i s ovim što bajica sve dijeli - ona radije prepusti nego da se bori
Čini mi se da je i kod bube tako.
I malo me to brine.
Hekatonhir wrote:
Nisam, ali to je proizašlo iz tvoga posta. Činjenica jest da se braći i sestrama lakše naviknuti na koncept zajedništva i dijeljenja, nije li to prirodno?
Jest, prirodno je i poprilično istinito.
Al' neće roditelji zbog toga ići na drugo dijete. :o :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

14 Dec 2011, 14:53

Morticia » wrote: Al' neće roditelji zbog toga ići na drugo dijete. :o :zubo:
Oni koji obitelj planiraju - neće, dakako. Opet, nije malo ni onih koji "idu" na dijete iz čiste požude. Ono, zalomi se, ševe se ljudi. :D

No dobro, da ne skrećem s teme...
Potpisi su za budale.
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

14 Dec 2011, 15:12

Ima 9 godina.

Hek, ovaj tvoj prijedlog nije opcija :D

baja, vidiš, tvoja je suprotnost. A ja svojoj kad ukažem na ljude koji su manje sretni ili kad se baš u ovo vrijeme skupljaju igračke za djecu iz domova, ona to riješi tako da kaže

:crying: jadna dječica, ajde im ti mama kupi malo igračaka pa da pošaljemo.

Ili mi dođe iz škole "

...mijenjala sam se sa Jakovom, on je meni dao konjiće a ja ću njemu bakugana!

I ja :misli: ...ali ti nemaš bakugana

da, znam, budeš mu ti kupila ! :zubo:

Uglavnom, ona nikad nije na gubitku

edit; točno to što kažeš baja, to dolazi iz nje, iz moje dolazi skroz drugačije i ne znam jel se tako nešto uopće može korigirati.

Ja mogu imati pod kontrolom pojedinačne slučajeve, mogu i reći ako ne podijeliš nećeš ni ti dobiti ili bilo kakvu drugu silu, ali ako to nema u sebi, kad ne bude intervencija opet će reagirati primarnim ponašanjem.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:18

Mala kalkulantica. :xzubo:

A kako se ti postaviš kad ti ona kaže da ćeš ti kupiti igračku koju je ona već ranije, bez dogovora s tobom, obećala nekome?
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

14 Dec 2011, 15:26

Prvi put kad je to napravila, ja sam kupila igračku i rekla sam joj;

Gle, ne možeš se dogovarati niti trgovati u moje ili nečije drugo ime. Ovaj put nisi znala ali više to nemoj raditi.

Naravno da je napravila opet :D ali drugi put se ispričavala i vraćala stvar.

Obično prvi put toleriram, objasnim i držim se toga.

Dosta dobro funkcionira, sad se konzultira prije nego me dovede pred gotov čin, u bilo čemu.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:27

To je dobro, ne smiješ je u tome podupirati, čak ni prešutno.

Stvarno ne znam koje bih ti konkretne metode predložila.
Možda ćeš se u nekom trenutku jednostavno morati pomiriti s činjenicom da je takva.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 15:30

Hmmm, ne znam što se može napraviti, osim ovoga što već radiš. :misli:
U napasti sam i da ti kažem; a gle, bar ju nitko ne bu zajebal, ali znam da te to neće zadovoljiti.

btw. A jesi joj rekla da tak sigurno neće postati popularna? Curice u toj dobi obično žele biti popularne i omiljene (gle mene, kao da u nekoj drugoj dobi to ne žele :facepalm: )
Last edited by kukuriku on 14 Dec 2011, 15:36, edited 2 times in total.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:35

kukuriku » wrote:a gle, bar ju nitko ne bu zajebal, ali znam da te to neće zadovoljiti.
A i ovo je istina. :tuzni:
Jer s druge strane spektra stoji npr. moja klinka.
Meni se srce para kad vidim koliko je to dijete sklono izbjegavanju konflikta i koliko je plaha.
Ozbiljno se bojim da će kroz život biti jebana u mozak od svih i svakog. :tuzni:
Last edited by Morticia on 14 Dec 2011, 15:38, edited 1 time in total.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

14 Dec 2011, 15:35

Morticia » wrote:

Al' neće roditelji zbog toga ići na drugo dijete. :o :zubo:
A što ne bi? Roditelji idu na prvo dijete zbog sebe, što ne bi išli na drugo zbog prvoga? Ionako im je to dijete sad važnije i od njih samih. :D
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:37

Nikolajevna » wrote:
A što ne bi? Roditelji idu na prvo dijete zbog sebe, što ne bi išli na drugo zbog prvoga? Ionako im je to dijete sad važnije i od njih samih. :D
Pa možeš eventualno zbog svih prednosti koje brat ili sestra pružaju. Ali samo zato da dijete ne bi bilo škrtica...?
Kad pogledam koliko dijete treba vremena i posvećenosti nekako mi je to malo... Neozbiljan razlog.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 15:37

Morticia » wrote:
A i ovo je istina. :tuzni:
Jer s druge strane spektra stoji, npr. moja klinka.
Meni se srce para kad vidim koliko je to dijete sklono izbjegavanju konflikta i koliko je plaha.
Ozbiljno se bojim da će kroz život biti jebana u mozak od svih i svakog. :tuzni:
Djeca se mijenjaju. Moji su bili jako poplašeni, i naivni i trube i sve. Više bogme nisu. Naravno, još uvijek imaju tu crtu, ali su oprezniji.
Nek(v)arljiva.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 15:38

Morticia » wrote:
Pa možeš eventualno zbog svih prednosti koje brat ili sestra pružaju. Ali samo zato da dijete ne bi bilo škrtica...?
Kad pogledam koliko dijete treba vremena i posvećenosti nekako mi je to malo... Neozbiljan razlog.
ne vidim razlog da o tome raspravljamo, ako je tristana rekla da to nije opcija.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:38

kukuriku » wrote:
Djeca se mijenjaju. Moji su bili jako poplašeni, i naivni i trube i sve. Više bogme nisu. Naravno, još uvijek imaju tu crtu, ali su oprezniji.
:moli:
Nadam se da će i kod moje biti tako.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:39

kukuriku » wrote:
ne vidim razlog da o tome raspravljamo, ako je tristana rekla da to nije opcija.
Ma dobro, da, pardon, nisam htjela nikoga uvrijediti, samo sam odgovarala Nikolajevnoj, onako općenito.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 15:42

Morticia » wrote:
:moli:
Nadam se da će i kod moje biti tako.
Kod malog je to rezultat mukotrpnih razgovora, tjeranja u situacije koje je svom silom htio izbjeći, uvjeravanja, nagovaranja, tupljenja, hrabrenja, gnjavljenja...uglavnom, stvarno mukotrpnog roditeljskog RADA.
Mala je to, nekako, usput, kao i sve ostalo. Štaš, drugo, a k tome i žensko (nadmoćnije, jasno) dijete. :D
Nek(v)arljiva.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 15:44

Morticia » wrote:
Ma dobro, da, pardon, nisam htjela nikoga uvrijediti, samo sam odgovarala Nikolajevnoj, onako općenito.
Znam da nisi, nisam ni ja tebe prozivala, nego, reko, aj da skratimo i pokušamo biti konstruktivni, umjesto da laprdamo kao obično o čemu god nam padne na pamet. :xlux:
Nek(v)arljiva.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:47

:xzubo:

Meni je čudno to što je takva kad je vani, među nepoznatima, a kad je doma, među nama- sasvim suprotno.
Tu se ne da ni milimetra. :o :facepalm:

:mama:

Isuse, otela sam temu. :brukica:
Pardon.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Post Reply