Mali Harpagon

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

19 Dec 2011, 22:10

Tristana » wrote:Prvi put kad je to napravila, ja sam kupila igračku...
zašto si kupila igračku? može se objasniti i bez toga. mislim da ti je dijete previše izloženo konceptu kupovanja


danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

20 Dec 2011, 09:38

blaze » wrote: ... mislim da ti je dijete previše izloženo konceptu kupovanja
meni se čini da svi, ili barem većina, posve trivijalno poimaju kupovinu; kad ponestane sredstava treba otići u banku i kupiti još kuna :D
moja je tek nedavno počela shvaćati, kroz monopoly, ulogu banke
možda bi djeci bilo lakše pojmiti vrijednost novca i stvari koje dobivaju, da nije ovolike hiperinflacije jeftinih, plastičnih proizvoda/igračaka
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

24 Dec 2011, 21:53

Morticia » wrote: Meni se srce para kad vidim koliko je to dijete sklono izbjegavanju konflikta i koliko je plaha.
Ozbiljno se bojim da će kroz život biti jebana u mozak od svih i svakog. :tuzni:
Malo oftopično, al samo da te utješim; i ja sam bila takva kao mala. :kava:

:D

Ontopično, ništa mi ne pada na pamet što autorica, vjerujem, nije probala.
Naravno, postoji velika mogućnost da se ta njena osobina promijeni još pet puta tokom odrastanja, a i ako se ne promijeni, vjerujem da joj neće puno štetiti.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

25 Dec 2011, 14:09

Morticia » wrote:Koliko je stara?

Nemam pojma, ovako napamet ću bubnuti- možda je upravo u tom "jedinica, sve ima i sve je njeno" problem. :xne zna:
Djeca koja su od malena naučena dijeliti lakše se s time "mire" i kasnije.
Amen.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

25 Dec 2011, 14:18

baja » wrote: meni se čini da svi, ili barem većina, posve trivijalno poimaju kupovinu; kad ponestane sredstava treba otići u banku i kupiti još kuna :D
moja je tek nedavno počela shvaćati, kroz monopoly, ulogu banke
možda bi djeci bilo lakše pojmiti vrijednost novca i stvari koje dobivaju, da nije ovolike hiperinflacije jeftinih, plastičnih proizvoda/igračaka
Ili kroz dzeparac. Klinci koji su neko vrijeme zivjeli kod mene su tek dobivanjem vlastitog dzeparca stekli neki pojam o novcu. Prije bi govorili, ajmo na bankomat kupiti novac. :zubo: Sad udjemo u ducan i gledaju neke slatkise, pa neke druge i kazu, ovi prvi su ful skupi, nemamo mi za to para (kupe od svog dzeparca). :bicedobro:
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

25 Dec 2011, 17:55

blaze » wrote: zašto si kupila igračku? može se objasniti i bez toga. mislim da ti je dijete previše izloženo konceptu kupovanja
Može se, slažem se.
Ali obično, tamo gdje granice nisu od početka najjasnije postavljene, dajem jednom taj neki
benefit of the doubt.
ombia wrote: Ili kroz dzeparac. Klinci koji su neko vrijeme zivjeli kod mene su tek dobivanjem vlastitog dzeparca stekli neki pojam o novcu. Prije bi govorili, ajmo na bankomat kupiti novac. :zubo: Sad udjemo u ducan i gledaju neke slatkise, pa neke druge i kazu, ovi prvi su ful skupi, nemamo mi za to para (kupe od svog dzeparca). :bicedobro:
Ne kužim na koji način bi je to ikako moglo potaknut da bude šire ruke :misli:
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

25 Dec 2011, 18:02

Mozda bi pomoglo da ne obecaje stvari koje ne posjeduje?
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

27 Dec 2011, 12:58

kukuriku » wrote:
Htio je reći da je bio tih, poslušan, stidljiv, samozatajan i umiljat.
Kao i ja. Ne šalim se.
I ja, i ja. I ja sam bio tih, poslušan, discipliniran, sramežljiv, samozatajan i umiljat. A onda sam počeo dobacivati na satu... i dobac po dobac, eto mene u drogama.


Mislim da je nužno da dijete vidi i osjeti tuđu bol. Ako mama kupi sirotoj djeci nešto, sirota djeca su manje sirota, ja sam dobra, mama je dobra, svijet je opet lijep.

Znam da ih je teško nevine baciti u vatru, ali nitko ne može za njih naučiti pjesmicu napamet. Kako se moraju naučiti oduprijeti školskom nasilniku, da bi to sutra mogli učiniti bezobraznom šefu, tako se moraju naučiti ljubiti druge, da bi mogli biti ljubljeni. Samo patološki slučajevi radije izabiru ugoditi sebi nepotrebnim luksuzom ako mogu time jako usrećiti neko potrebito biće. Ja bih malu odveo na neko jako jadno mjesto, očigledno se previše smijala u životu. Azil za životinje, pučka kuhinja, središnjica HDZ-a; ta mjesta jada i tuge će joj pomoći.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

27 Dec 2011, 13:04

Dakle, Đepika, vrlet, kukuriku i Herp su bili k'o moja mala kad su bili klinci.

Odlično, hvala vam lijepa, čitamo se kad se vratim iz bolnice, ako me spase.

: vadi iz torbe pilule za crne dane :
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

27 Dec 2011, 13:10

Morticia » wrote:Dakle, Đepika, vrlet, kukuriku i Herp su bili k'o moja mala kad su bili klinci.

Odlično, hvala vam lijepa, čitamo se kad se vratim iz bolnice, ako me spase.

: vadi iz torbe pilule za crne dane :
A ne, ja sam bio dobar i prema roditeljima. Ako sam ipak radio nešto protiv pravila, jako sam pazio da me ne vide, nisam ih želio povrijediti, a sebe još manje.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

27 Dec 2011, 18:01

Phew...bojala sam se da ćeš reći da je skuham... :zubo:

Ali da, na dobrom si tragu, empatija joj nije jača strana.
Doduše, to je nešto na čemu bi i ja kod sebe mogla poraditi .
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

28 Dec 2011, 03:59

vrrrlet » wrote: Mislim da je nužno da dijete vidi i osjeti tuđu bol.
Tako je. Ja imam malo radikalniji proaktivni pristup po tom pitanju, smatram da roditelj treba vrebati priliku kad tuđe dijete nastrada - padne s bicikla, ugrize ga pas, etc, te onda istodobno i vlastito dijete baciti s balkona (ne više od prvog kata da ne bude okrutnosti) ili na divljeg psa, da dijete svoju bol identificira s tuđom. Takvo dijete će biti iznimno senzibilizirano na patnju u svijetu, a ako uz to bude imalo sluha, možda postane frontman grupe poput U2.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

28 Dec 2011, 15:21

Morticia » wrote:Dakle, Đepika, vrlet, kukuriku i Herp su bili k'o moja mala kad su bili klinci.

Odlično, hvala vam lijepa, čitamo se kad se vratim iz bolnice, ako me spase.

: vadi iz torbe pilule za crne dane :
I ja :xlux:

Majke mi, bila sam sramežljiva, bojažljiva, plaha i izbjegavala sam konflikte do poremećenih granica. Još uvijek imam te osobine, ali bar se ne dam jebati u situacijama u kojima sam sto posto sigurna da sam u pravu. :xzubo: :facepalm:
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

28 Dec 2011, 15:24

Evo da te utješim, ja sam bila dobro dijete i još uvijek sam dobra. :raspa:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

28 Dec 2011, 15:30

Mrmlj, mrmlj.

: stavlja prvu tabletu u usta :
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Post Reply