Mali Harpagon

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

14 Dec 2011, 15:47

Morticia » wrote:
A i ovo je istina. :tuzni:
Jer s druge strane spektra stoji npr. moja klinka.
Meni se srce para kad vidim koliko je to dijete sklono izbjegavanju konflikta i koliko je plaha.
Ozbiljno se bojim da će kroz život biti jebana u mozak od svih i svakog. :tuzni:
Ma takve stvari se mijenjaju s odrastanjem.
Npr, ja sam u djetinjstvu bio izuzetno zločesto, neobuzdano i bezobrazno dijete, a danas sam sušta suprotnost. :)


Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 15:48

baš gledam di je tristana, i nema je. ko ju šljivi. o čemu ćemo sad?

:xlux:

edit: isuse, ne! zločesta, zločesta kukuriku. zanemarite ovaj ispad, molim.
Last edited by kukuriku on 14 Dec 2011, 15:49, edited 1 time in total.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:49

JPK » wrote: Ma takve stvari se mijenjaju s odrastanjem.
Npr, ja sam u djetinjstvu bio izuzetno zločesto, neobuzdano i bezobrazno dijete, a danas sam sušta suprotnost. :)
Hvala, baš si me utješio. :o :facepalm: :durica:

:xzubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:50

kukuriku » wrote:baš gledam di je tristana, i nema je. ko ju šljivi. o čemu ćemo sad?

:xlux:

edit: isuse, ne! zločesta, zločesta kukuriku. zanemarite ovaj ispad, molim.
:rofl: :rofl:

Dok nema nje pomagaj meni. :trep:
Zašto je vani takva, a doma onakva? :xne zna:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 15:51

Morticia » wrote:
Hvala, baš si me utješio. :o :facepalm: :durica:

:xzubo:
Htio je reći da je bio tih, poslušan, stidljiv, samozatajan i umiljat.
Kao i ja. Ne šalim se.
Nek(v)arljiva.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 15:53

Morticia » wrote:
:rofl: :rofl:

Dok nema nje pomagaj meni. :trep:
Zašto je vani takva, a doma onakva? :xne zna:
Zato što ste vi zlo koje pozna, a ono vani je veliki nesigurni svijet pun opasnih pojava i ljudi.
Doma je sigurna i može pokazati svoj izvorno autokratski karakter, a vani se to još ne usudi.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:54

Da, to mi je donekle jasno.

Nego, oće ona da se tako leči na nama cijeli život, a? :o :facepalm: :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 15:57

Morticia » wrote:Da, to mi je donekle jasno.

Nego, oće ona da se tako leči na nama cijeli život, a? :o :facepalm: :zubo:
Jašta. Pa roditelji tome i služe. Kaj si ti prema svojima bila bolja? Ja nisam. Zato sad plaćamo. I to je ok. Mora biti neke kozmičke pravde.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Dec 2011, 15:59

Ja prema svojima? :rofl:
Ja sam prema svojima bila zvijer, a vani su im svi govorili kako smo lijepo odgojene. :facepalm: :o

Ma kužim ja to sve. :mig: :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 16:00

Morticia » wrote:Ja prema svojima? :rofl:
Ja sam prema svojima bila zvijer, a vani su im svi govorili kako smo lijepo odgojene. :facepalm: :o

Ma kužim ja to sve. :mig: :zubo:
Šta onda pitaš, jebem li te sveznajuću. Samo zasiremo po ženinoj temi. A ja nisam htjela, časna katolička.
Nek(v)arljiva.
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

14 Dec 2011, 16:03

:rofl: :rofl: :rofl: lude ste!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

14 Dec 2011, 16:07

kukuriku » wrote:A jesi joj rekla da tak sigurno neće postati popularna?
Loša, rekao bih i opasna riječ. Usađivanje djetetu "popularnosti" kao nečega poželjnog, nečega čemu se treba težiti i čemu treba podređivati svoje ponašanje, je zazivanje problema.

Ali, ovdje bi opširnija elaboracija bila offtopic.

Škrtost se treba ustrajno obeshrabrivati kao nepoželjno i neprihvatljivo ponašanje - pa koliko prođe, prođe. Mora netko izrasti i u škrtog odrasloga :D.

Ima li dijete u (široj) obitelji primjere škrtosti i/ili "trgovanja" (u širem smislu riječi)?
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 16:08

Tristana » wrote::rofl: :rofl: :rofl: lude ste!
Možemo li ti još kako pomoći, osim na ovaj dosad, kakoćureć, netradicionalan način? :brukica:
Nek(v)arljiva.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 16:10

Lord Byron » wrote: Loša, rekao bih i opasna riječ. Usađivanje djetetu "popularnosti" kao nečega poželjnog, nečega čemu se treba težiti i čemu treba podređivati svoje ponašanje, je zazivanje problema.

Ali, ovdje bi opširnija elaboracija bila offtopic.

Škrtost se treba ustrajno obeshrabrivati kao nepoželjno i neprihvatljivo ponašanje - pa koliko prođe, prođe. Mora netko izrasti i u škrtog odrasloga :D.

Ima li dijete u (široj) obitelji primjere škrtosti i/ili "trgovanja" (u širem smislu riječi)?
Znala sam da je to proljev od savjeta, ali eto, ponestalo mi neproljevastih ideja. A omiljenost? :brukica:
Nek(v)arljiva.
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

14 Dec 2011, 16:13

Lorde, ajde mi definiraj "trgovanje".

Jel trgovanje ako kažem; Meni je jako važno da ti spremiš stvari za sobom, otprilike kao tebi da gledaš kasnije crtić, šteta što se ne možemo dogovoriti...i onda ona pospremi.

ako je, onda sam ja kriva :crying:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

14 Dec 2011, 16:15

Tristana » wrote: ako je, onda sam ja kriva :crying:
Navedeni primjer nije ono što podrazumijevam pod "trgovanjem", ali ga smatram lošim/pogrešnim na jedan drugi način.

Nemam sad vremena, nažalost.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

14 Dec 2011, 16:18

Tristana » wrote:Lorde, ajde mi definiraj "trgovanje".

Jel trgovanje ako kažem; Meni je jako važno da ti spremiš stvari za sobom, otprilike kao tebi da gledaš kasnije crtić, šteta što se ne možemo dogovoriti...i onda ona pospremi.

ako je, onda sam ja kriva :crying:
Ako je takvo ponašanje nešto negativno, ja ću se za prvo drvo namah objesiti.
Kako da inače postigneš da išta naprave, osim ako ih suptilno ucijeniš.
I ja to radim, naravno.
Nek(v)arljiva.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

14 Dec 2011, 16:57

Tristana » wrote:Ima 9 godina.

Hek, ovaj tvoj prijedlog nije opcija

baja, vidiš, tvoja je suprotnost. A ja svojoj kad ukažem na ljude koji su manje sretni ili kad se baš u ovo vrijeme skupljaju igračke za djecu iz domova, ona to riješi tako da kaže

jadna dječica, ajde im ti mama kupi malo igračaka pa da pošaljemo.

Ili mi dođe iz škole "

...mijenjala sam se sa Jakovom, on je meni dao konjiće a ja ću njemu bakugana!

I ja ...ali ti nemaš bakugana

da, znam, budeš mu ti kupila !
Meni baš ovo ne zvuči škrto, neg ko da voli svoje stvari. Nije to isto, nemojte me zezat. :zubo: Škrtost je grozna, al ovo je drugi par opanaka. :o
Ne znam dal će će ti ovo pomoć, Tristana...al evo:
Ja sam bila takvo dijete, ludo sam voljela svoje stvari. Nisam bila škrta, ali ono što je moje...nikako mi se nije sviđalo da pripadne nekom drugom. :rofl: Čak ni kad sam bila starija od tvoje curice...sjećam se svojih suza sa 11 godina kad je mama dala jednog mog plišanog zeca petogodišnjem sinu njene prijateljice. Prijateljica (s malim lopovom :mad: ) je bila na kavi kod nas, mene nije bilo doma, mali se igrao s mojim igračkama i zec mu se svidio. Kad sam ja saznala što je mama napravila-raspad sistema, plakala sam neutješno. :crying:

Mrzila sam kad su mi govorili da dam robu koju sam prerasla mlađim nećakinjama, mrzila. Nikad to nisam napravila, iako su roditelji znali štogod maznut bez pitanja.
E da, i mene su uvjeravali da ne valja bit škrta, al uopće nisam kužila o čemu oni to pričaju. :ne zna: Ja sam samo voljela svoje stvari, a oni su me uvjeravali da nešto loše radim. Mislila sam da je moja prijateljica, koja mi je uvijek davala svoju najljepšu lutku kad smo se igrale kod nje doma, najbolje stvorenje na svijetu. Jebga, kad ona meni može dat ćelavicu, a sebi uzet neku koja je meni bezveze bila, mora da je silno dobra. Ja to ne mogu, pa mora da sam lošija od nje.

Idem s tim svojatanjem u krajnost, znam, svjesna sam toga i trudim se kontrolirat. Ali ne mogu uvijek. U ratu, kad smo odlazili iz mog rodnog grada, mogla sam ponijeti samo jednu torbu. Jebate, cijeli život strpat u jednu torbu i to znaš da moraš ponijeti nešto što će ti trebat, jer ideš tamo gdje ničega nećeš imat...uglavnom, tek sam poslije priznala da sam u tu torbu uspjela nagurat jednu suknjicu koju sam jako voljela i još jednu kutijicu s gluparijicama za koje sam mislila da bez njih ne mogu. :zubo: Ovaj, da ne bi bilo zabune, znala sam ja da tu suknjicu nikad neću obući, ono, tad sam već narasla duplo u visinu otkad sam je zadnji put nosila.

I danas sam takva, ja nikad ne bacam svoju odjeću, još čuvam bilježnice iz osnovne i pomalo kanda mrzim ljude koji posude moje knjige i igrice i nikad ih ne vrate. Majko mila najradije bi im kupila novu knjigu/igricu, došla na vrata i zadrečala: VRAĆAJ MOJE! :zubo: Uopće nije isto da ja sebi kupim novi primjerak, šta će mi novi, ja volim onaj stari. :durica: S druge strane, nemam nikakvih problema s davanjem para ili čašćenjem. Jebo pare, njih uopće ne doživljavam kao nešto što bih mogla voljet i dajem ih laka srca.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

14 Dec 2011, 18:07

kukuriku » wrote:
Ako je takvo ponašanje nešto negativno, ja ću se za prvo drvo namah objesiti.
Kako da inače postigneš da išta naprave, osim ako ih suptilno ucijeniš.
I ja to radim, naravno.
Naravno da nije, tako su se i moji ponašali, pa sam odlično ispao.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

14 Dec 2011, 19:41

nina, meni je to silno išlo na kuki ko maloj. Da, jedinica sam, ali nisam ni sebična ni škrta, a i znam dijeliti - samo mi se oduvijek činilo nefer što se moje stvari smiju dijeliti, ja se moram ceriti uljudno i trpiti, a meni nitko nikad nije ništa dao tako velikodušno. :crying:

I da, dam se iskorištavati. :mama:
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

14 Dec 2011, 20:03

Joj nina, nije to.
Prepoznala bi da ne da jer joj je to nešto drago/važno, ali ona ne da - samo da ne da.

Na primjer, na nekom natjecanju dobije knjigu koju ima doma. Kažem joj, imaš već tu knjigu, hoćeš da je poklonimo vrtiću? ( Baš u to vrijeme su skupljali knjige za neku knjižnicu) Ni govora. :mad:

Slijedeći dan, ja tu knjigu, zajedno sa još desetak drugih spakiram i odnesem u vrtić.
Misliš da se ikad više sjetila te knjige???
User avatar
Tristana
Posts: 138
Joined: 09 Nov 2011, 17:54

14 Dec 2011, 20:09

kukuriku » wrote:Hmmm, ne znam što se može napraviti, osim ovoga što već radiš. :misli:
U napasti sam i da ti kažem; a gle, bar ju nitko ne bu zajebal, ali znam da te to neće zadovoljiti.
Ovo sam zaboravila komentirat.
S ovim uopće nemam problema, dapače.
Ali ne bi htjela da ona bude ta koja zajebe druge.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

14 Dec 2011, 20:39

Tristana » wrote:Joj nina, nije to.
Prepoznala bi da ne da jer joj je to nešto drago/važno, ali ona ne da - samo da ne da.
Ali kažeš da joj je žao siromašnih kikića i da bi im poslala štogod za igru. Znači ima suosjećanja. I još je sama našla rješenje-ti im kupi. :zubo: Da je stvarno škrtica ne bi ona svojoj mami govorila da tuđoj djeci kupuje igračke.
Bar se meni tako čini.
Eks
Posts: 21733
Joined: 18 Sep 2011, 18:25

14 Dec 2011, 23:03

nina williams » wrote: Ali kažeš da joj je žao siromašnih kikića i da bi im poslala štogod za igru. Znači ima suosjećanja. I još je sama našla rješenje-ti im kupi. :zubo: Da je stvarno škrtica ne bi ona svojoj mami govorila da tuđoj djeci kupuje igračke.
Bar se meni tako čini.
Ee, to. Moj rođak je plakao kad bi meni njegov otac, moj ujak, kupio nešto. To je škrto. :xzubo:
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

15 Dec 2011, 20:50

Moja sestrična je bila takva kao mala (užasno škrta), s tim da su njeni roditelji poticali takvo ponašanje. Ako bi netko uzeo nešto njenu (jedna bombon ili sličnu glupost) brzo bi joj išli kupiti tu istu stvar da prestane drečati.

Sad ima 23 godine i stvarno više nije nimalo škrta, čak je pomalo otišla u drugu krajnost. Čini mi se da je jednostavno s vremenom prerasla tu dječju škrtost.
Desire makes slaves out of kings.
Post Reply