Oslovljavanje roditelja imenom

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

07 Dec 2011, 09:26

Kako vam zvuči kad djeca roditelje oslovljavaju imenom?

Bio je svojedobno neki topik Oslovljavanje imenom supružnika :D gdje su neki ljudi pisali kako im je grozno mamakanje i tatakanje u vezi, a drugi objašnjavali kako se to nekad mora da te djeca ne bi oslovljavala imenom.

A pa što ako te dijete zove imenom?

Zaključila sam prisustvujući tome da mi kao promatraču sa strane ne zvuči čudno. :D

Zaključila sam i da mi je jako, hm, čak nelagodna ideja da se svojim roditeljima obratim imenom. Kao, kao da su oni nekakve OSOBE :eek: a ne samo moji roditelji! Okej, ne zato. Iako, možda i da, štojaznam. Ne znam zašto mi ideja da im se obraćam njihovim imenima izaziva nelagodu.

Nemam pojma kako bi mi bilo da me moje dijete zove kuki. Ovisi koliko bi to dijete voljelo kekse.


ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

07 Dec 2011, 09:32

Moj muž svoju mamu povremeno oslovljava imenom.
U početku mi je bilo čudno, sad sam se navikla.

Ja svoje zovem mama i tata i bilo bi mi jako neobično zvati ih ikako drugačije.

Mene će mala zvati kako bude htjela, al' vjerujem da će to biti- mama.
Mislim da su te stvari stvar navike.
Kad sam pitala Zea kako to da mamu zove imenom rekao je da je to počeo u pubertetu, valjda kao izraz nekog bunta, i na kraju mu je postalo normalno. :ne zna:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

07 Dec 2011, 10:44

kuki » wrote:....
A pa što ako te dijete zove imenom?
....
bajica me dugo odbijala pojmiti kao osobu s imenom
tata je imao ime, iako mu se nije obraćala imenom, ali ja ne, samo mama
tako da bi mi bilo čudno da me odjednom počne oslovljavati samo imenom
a čudno mi je to i inače (ne znam točno zašto), kao i persiranje roditeljima
to sam vidjela kod nekih slavonaca
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

07 Dec 2011, 11:04

ja svog oca zovem imenom tamo negdje od početka srednje škole. oslovljavanjem mamom itatom mi nije baš najpotrebnije, ali ne znam što reći kad dijete to radi od malih nogu.
mene više zbunjuje kad partner roditelje svog partnera/partnerice zove mama i tata
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

07 Dec 2011, 11:05

Pješčana » wrote:mene više zbunjuje kad partner roditelje svog partnera/partnerice zove mama i tata
To je neka sasvim druga patologija. :xzubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

07 Dec 2011, 11:49

Morticia » wrote: Kad sam pitala Zea kako to da mamu zove imenom rekao je da je to počeo u pubertetu, valjda kao izraz nekog bunta, i na kraju mu je postalo normalno. :ne zna:
Joj ovo sam ja napravila tetkama :o Dopizdilo mi zvat 6-7 žena tetkom Klarom, tetkom ovom onom i onda sam ih samo zvala imenom kao iz zajebancije. Kasnije se ustalilo i sad ih sva ova mlađarija isto zove tako :xlux:


Mamu zovem mama, tatu zovem ćaća :xzubo:
Oni se međusobno zovu imenom, a kad su nama govorili o onom drugom, uvijek su se referirali na njega kao na roditelja ("idi reci tati da dođe jest").
Tako to valjda svi rade pa je tako i ostalo. Ne da mi se zvati ih imenima jer mi je jedno predugo, a drugo mi se ne sviđa :xzubo:

Zvati oca svog djeteta "tatom" je jebeno bizarno i poremećeno. Kako ta djeca onda ne steknu dojam da je njihov otac i moj otac? :misli:
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

07 Dec 2011, 11:51

mojoj roditeljki je oslovljavanje roditelja imenom oduvijek bilo užasno, tako da bih se vjerojatno provela da sam to ikada pokušala :xzubo:
znam neke ljude koji svoje roditelje oslovljavaju imenom, i, iskreno, ne znam što bih mislila o tome. sve ovisi o tome kakav odnos je izgrađen na relaciji roditelj-dijete.

a što se mamakanja i tatakanja u braku tiče, to mi je odvratno :rigo: zna se čija sam mama. kraj priče. (proširila bih ovdje priču na, kako mi se čini, novi trend da mlade majke svi živi oslovljavaju s "mama". prvenstveno doktori, tete u vrtiću i slična ekipa. ma mrš u mp3, jel imam svoje ime i prezime? onda molim neku elementarnu kulturu i poštovanje, a ne me svoditi na biološku funkciju!)
a oslovljavanje svekra i svekrve/punca i punice s mama i tata mi je vrhunac boleštine. moja šogi to radi. no, dobro, s druge strane, da ja imam njene starce, i ja bih htjela usvojiti muževe. :xne zna:
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

07 Dec 2011, 11:55

Zašto misliš da te se svodi na biološku funkciju ako te pedijatar kad dođeš s djetetom oslovi- mama?
Meni to uopće ne smeta i ne vidim u tome takvu katastrofu.
Tamo i jesam u ulozi i funkciji mame. :ne zna: Oni neka obave svoje i dobro se pobrinu za moje dijete, neka znaju kako se ona zove, za mene u tim i takvim situacijama lako i potpuno nebitno.
Da me šef ili moj liječnik počne oslovljavati s mama to bi mi bio problem. Srećom, to se ne događa. :xne zna:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

07 Dec 2011, 11:56

Svekrva kao mama :horor:
Svekrva je ime + vi, ili ti ako baš jako jako inzistira. Kakoš drugačije?
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

07 Dec 2011, 11:57

I meni je moja ime+Vi. :xne zna:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

07 Dec 2011, 11:58

ne znam, meni djeluje užasno i potcjenjivački ovako sa strane. vidjet ćemo za koji mjesec hoću li promijeniti mišljenje kada se u praksi budem susrela s tim,
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

07 Dec 2011, 11:59

:top:
Puno toga što ti se sad čini ovako, kad dobiješ paket u ruke ti se počne činiti onako. :zubo:
Pitaj Tupelo ako meni ne vjeruješ. :xzubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

07 Dec 2011, 12:06

Morticia » wrote:I meni je moja ime+Vi. :xne zna:
meni moja bila dok nisam rodila, a onda je postala baka :D
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

07 Dec 2011, 12:07

Ja svoju viđam svega par puta godišnje, tako da se nisam još naučila na to baka. :D
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

07 Dec 2011, 12:44

Ne bi me čudilo da manjak ljubavi u ranom djetinjstvu uzrokuje potrebu odraslog djeteta da roditelje oslovljava imenom. Ekvidistanciranje s vremenskim pomakom. :E
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

07 Dec 2011, 12:59

schmokljan » wrote:Ne bi me čudilo da manjak ljubavi u ranom djetinjstvu uzrokuje potrebu odraslog djeteta da roditelje oslovljava imenom. Ekvidistanciranje s vremenskim pomakom. :E
Nisam nikad čula da je netko to počeo raditi odrastao, ali znam ljude koje djeca imenom zovu oduvijek, a ljubavi imaju za izvoz.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

07 Dec 2011, 13:25

Roditeljicu si oslovljavam sa mama. Ne mogu drugacije a ne moze vjerujem ni ona zamisliti. :zubo:
Kako drugi svoje roditelje nazivaju, to mi je vec manje bitno.

Znam da sam u jednoj fazi u osnovnoj mamu zvala mama pa ime, tipa mama Ivana. Sad je samo mama.
Ja sam vec 30 i nesto godina umanjenica svog imena.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

07 Dec 2011, 13:37

Ja svoju zovem nadimkom. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

07 Dec 2011, 16:18

Imam samo jednu mamu. Ne dvije, ne tri, ne nijednu. Točno jednu osobu tako i nazivam i to će uvijek tako ostati.
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

07 Dec 2011, 17:28

Pješčana » wrote: mene više zbunjuje kad partner roditelje svog partnera/partnerice zove mama i tata
Morticia » wrote: To je neka sasvim druga patologija. :xzubo:
MadnessInMethod » wrote:oslovljavanje svekra i svekrve/punca i punice s mama i tata mi je vrhunac boleštine.
A.P. » wrote:Svekrva kao mama :horor:
rh4ps0dy » wrote:Imam samo jednu mamu. Ne dvije, ne tri, ne nijednu. Točno jednu osobu tako i nazivam i to će uvijek tako ostati.
Ja poznajem neke ljude koji svekra i svekrvu/punca i punicu nazivaju mamom i tatom. Na prvi pogled djeluju sasvim normalno ali daleko od toga da su mene zajebali. Dobro pazim da im ne okrenem leđa kad u ruci drže oštri predmet.
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

07 Dec 2011, 17:37

Nikolajevna » wrote:








Ja poznajem neke ljude koji svekra i svekrvu/punca i punicu nazivaju mamom i tatom. Na prvi pogled djeluju sasvim normalno ali daleko od toga da su mene zajebali. Dobro pazim da im ne okrenem leđa kad u ruci drže oštri predmet.
ma, krenimo samo od toga da sam tu ženu 6 i po godina prije nego što sam išta potpisala oslovljavala s "teta a." ('ebga, curička sam bila kad sam prvi puta ušetala u njenu kuću, jedva 19 godina...), i onda, samo zato što smo njen sin i ja potpisali neki papir, trebala bih ju "mama" zvati? ne kužim taj mentalni sklop i nikad neću.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

07 Dec 2011, 17:52

Navela si jedan jedini (svoj vlastiti) primjer i zaključila da ne kužiš taj mentalni sklop.

Ipak, razumijem što želiš reći. Prije je prolazilo manje vremena do potpisivanja papira pa su se roditelji supružnika odmah mogli nazivati majkom i ocem. U ovom tvom slučaju bi bilo neobično i nekako isforsirano, da. :D
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

07 Dec 2011, 17:57

yup, svoj vlastiti sam uzela kao ilustraciju, mi smo baš maratonski hodali - iako, dodatno ilustrativno, znam ljude koji su isto godinama bili u vezi (2-3-4 godine...) svekre i svekrve/punce i punice oslovljavali drugačije, pa se onda nakon vjenčanja odjednom prešaltali na "mama i tata". i taj dio mi totalno nije bistar.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

07 Dec 2011, 19:35

baja » wrote: a čudno mi je to i inače (ne znam točno zašto), kao i persiranje roditeljima
to sam vidjela kod nekih slavonaca
Ae, moj striko je mog pokojnog dida persirao cijeli život. '46. godište.
Ostalih troje, mlađi od njega, nisu.
:ne zna:

Ontopično: mamu zovem mama, tatu tata, babo, ćaća, tajo, otac tajo, sve prolazi :zubo:

Svekrvu i svekra nemam, mnijem da ih neću ni imati, pa ne mogu predvidjeti kako bih ih zvala. :ne zna:

Nije mi neobično kad dijete zove roditelja imenom, od šogija djeca to rade.

Ružno mi je kad se supružnici međusobno oslovljavaju s mama i tata.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

07 Dec 2011, 20:03

Morticia » wrote:Meni to uopće ne smeta i ne vidim u tome takvu katastrofu.
Meni smeta.
Kao što mnogi od vas znaju, nisam baš na ti s roditeljskim svemirom :o pa sam ostala u nemalom šoku kad su me, čim sam se probudila iz opće, razne sestre i liječnici krenuli zvati "mama". Počela sam se brinuti kakve su mi sve droze dali. :o


Roditelje zovem tata i mala mama. Malu mamu tako zovem jer je patuljastija od mene, a manja je čak i od Klonke.
Mikro žena pogane naravi :cerek:

Što se Punkerice tiče, moći će me zvati kako god bude htjela. Zbilja mi je svejedno kako me zove, bitno je da me zove. :cerek:
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
Post Reply