Oslovljavanje roditelja imenom

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

09 Dec 2011, 13:40

Lord Byron » wrote: Kao i za mnogo toga na ovome svijetu, i za to postoji savršeno logično i jednostavno objašnjenje. :D
Ništa, ništa, samo sam htjela još jednom pročitati ovo. :D


It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

09 Dec 2011, 20:48

Ne mogu ni zamislit da ih imenom zovem. Zvuči mi hladno, iako je to vjerojatno stvar navike. Brat mi je unazad par godina to počeo radit i najradije bih mu rekla da jezik pregrize svaki put kad ga čujem. :zubo:

Jednoć sad davno čitala nekakvo istraživanje po kojem je to s imenom najbolji način (najgore je persiranje, 'mama i tata' drže nekakvu zlatnu sredinu) jer se kao u tom oslikava prijateljska bliskost.
Pih, ti sigurno nisu bili iz našijeh krajeva i pojma nemaju. :durica: Ne treba meni prijateljska, neg roditeljska, bliskost. Uostalom, s nikim ne mogu 'lakše' neg s njima. I ruku na srce njima sam 'blizu' skoro ko i samoj sebi.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

10 Dec 2011, 00:52

Oslovim ih imenom iz zajebancije. Inače su "mama" i "tata", ali uz obavezno "vi". Tata, što ćete popiti, tako ga pitam. :D
Potpisi su za budale.
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

10 Dec 2011, 01:19

Ja mamu iz zezancije zovem 'gospođa majka', a inače joj se uglavnom obraćam nadimkom ili je zovem mama.
Moji roditelji nikad nisu bili pretjerano ozbiljni tako da smo ih svi zvali nadimcima. I oni mene. Štoviše, najzlobnije nadimke koje sam imala su mi smislili roditelji.
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Polina Belilowsky
Posts: 304
Joined: 07 Dec 2011, 22:46

10 Dec 2011, 11:58

Ne, ne želim da me zovu Polina. Želim biti mama. :durica:
Kad ugledah tu reč crnu u smeh tuga se obrnu zarad sviju starih dana što taj nick obeležiše. Mada dugo piso nisi dobrodošo ovde ti si na svaki topic Trkeljanja da ti opet nama svraćaš mani ovaj chat i kaži kada se na forum vraćaš. Reče Elvis - nikad više.
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

10 Dec 2011, 14:08

mamu zovem mama kad mi je hitno ili kad nešto treba, kad normalno pričamo, onda je zovem po imenu. Al to je zato što joj je ime urnebesno :rofl:
Moja mama, osim što najbolje kuha, ima i najbolje ime u svijemiru :xlux:
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

10 Dec 2011, 15:49

jevgenija » wrote:mamu zovem mama kad mi je hitno ili kad nešto treba, kad normalno pričamo, onda je zovem po imenu. Al to je zato što joj je ime urnebesno :rofl:
Moja mama, osim što najbolje kuha, ima i najbolje ime u svijemiru :xlux:
Moja ima jedno od najružnijih i ne voli da je itko zove imenom :xd:
Desire makes slaves out of kings.
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

10 Dec 2011, 17:27

Mami i tati se nikad ne obraćam imenom, čudno bi mi bilo :ne zna:
Mamu nekad iz zajebancije zovem majko ili majko stara :zubo: a tatu tajo :cerek:
Kad pričam s nekim bliskim (npr. sestrom) na roditelje se ponekad referiram imenom.

Mama je bliskost, mama je svoja, zna se tko je mama i koga se tako zove.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Dec 2011, 11:47

Roditelji su mi mama i tata. Tako ih i oslovljavam.
Osim kad želim to oslovljavanje posebno naglasiti, u kojem slučaju idu vokativi “majko” (na “majko stara” dobijem prijetnju batom za meso :D) i, zahvaljujući crtićima, “tajo moj” (i to s aspiriranim t :D).

Obje su bake bile bake, a djedovi dida i deda. Deda je jedno vrijeme želio da ga zovem imenom ili “stari” umjesto “deda”. Da se ne bi osjećao toliko starim. (A on je mene predstavljao kao sina iz drugog braka. :zvrko:) No bila je to kratkotrajna moda.

Mnijem da bi mi bilo čudno oslovljavati roditelje imenom. Ne jer bi to sad bilo nešto strašno, nego je teško mijenjati naviku od skoro trideset godina. :ne zna:
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

12 Dec 2011, 13:20

Lastan » wrote:Deda je jedno vrijeme želio da ga zovem imenom ili “stari” umjesto “deda”. Da se ne bi osjećao toliko starim. (A on je mene predstavljao kao sina iz drugog braka. :zvrko:) No bila je to kratkotrajna moda.
:rofl:

Što se "stare majke" tiče, ja imam pokriće jer je moja mama već nečija baka (nisam trudna :gaah: ), a u nekim krajevima je "mama stara", afaik, izraz za baku :misli:
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

12 Dec 2011, 15:33

Hekatonhir » wrote:Oslovim ih imenom iz zajebancije. Inače su "mama" i "tata", ali uz obavezno "vi". Tata, što ćete popiti, tako ga pitam. :D
Stvarno? Vi? :misli:

Zašto?

Neobično mi je to, ne djeluješ toliko star. Znam da je davno to bio običaj, u doba mojih pradjedova valjda :misli:
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

12 Dec 2011, 16:31

blue » wrote:Neobično mi je to, ne djeluješ toliko star. Znam da je davno to bio običaj, u doba mojih pradjedova valjda :misli:
Moja kolegica iz srednje je svoje roditelje (biološke) persirala.
Ćaća joj je na maturalni zabavu došao s hitlerskim brčićima :facepalm:
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

12 Dec 2011, 16:42

Almost Rosey » wrote: Moja kolegica iz srednje je svoje roditelje (biološke) persirala.
Ćaća joj je na maturalni zabavu došao s hitlerskim brčićima :facepalm:
Hm, ja sam fakat mislila da je to izumrlo, osim u zafrkanciji :ne zna:

Znam (iz priča) da su moji djedovi i bake persirali roditeljima, ali već moji roditelji nisu. Zanimljivo. Kako dođe do toga? Pretpostavljam da dijete uči ti oblik u izravnoj komunikaciji s roditeljima, kako nauči vi oblik prema roditeljima? S obzirom da to nije vjerojatno što čuje od njih, tj. sumnjam da je to vi obostrano.
Znam da se učenje obraćanja nepoznatima drila kod djece, kako se od malih nogu drila na vi. :misli:
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

12 Dec 2011, 16:45

blue » wrote: Hm, ja sam fakat mislila da je to izumrlo, osim u zafrkanciji :ne zna:

Znam (iz priča) da su moji djedovi i bake persirali roditeljima, ali već moji roditelji nisu. Zanimljivo. Kako dođe do toga? Pretpostavljam da dijete uči ti oblik u izravnoj komunikaciji s roditeljima, kako nauči vi oblik prema roditeljima? S obzirom da to nije vjerojatno što čuje od njih, tj. sumnjam da je to vi obostrano.
Znam da se učenje obraćanja nepoznatima drila kod djece, kako se od malih nogu drila na vi. :misli:
Možda to dolazi od međusobnog persiranja supružnika, koje nije bilo rijetko u tim vremenima :ne zna:
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Dec 2011, 19:04

Almost Rosey » wrote:Ćaća joj je na maturalni zabavu došao s hitlerskim brčićima :facepalm:
Pečatnim prstenom? Kravatom labavom? :zubo:
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

12 Dec 2011, 19:47

blue » wrote: Stvarno? Vi? :misli:

Zašto?

Neobično mi je to, ne djeluješ toliko star. Znam da je davno to bio običaj, u doba mojih pradjedova valjda :misli:
Zajebavam se, ali običaj još živi. Bratić, koji je mlađi od mene, starcima govori vi. Živi u Jevginom selu, možda zato. :D

Meni je to suludo. :facepalm:
Potpisi su za budale.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

12 Dec 2011, 19:57

Hekatonhir » wrote:
Zajebavam se, ali običaj još živi. Bratić, koji je mlađi od mene, starcima govori vi. Živi u Jevginom selu, možda zato. :D

Meni je to suludo. :facepalm:
pa imaš krajeva gdje govore i oni :cerek:
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
Almost Rosey
Posts: 2861
Joined: 18 Sep 2011, 15:31

12 Dec 2011, 20:10

Lastan » wrote: Pečatnim prstenom? Kravatom labavom? :zubo:
Tebe sam čekala. Nešto si se razmahao s tim Balaševićem :zubo:

@blaze: Mamica su štrukle pekli... :D
To je iz švapskog, jelda? Sie kao oni, ali i kao Vi?
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

12 Dec 2011, 20:21

yup, karakteristično za njemački, ali mislim da se i u poljskom standardu koristi (čak i korak dalje - pan/pana tj. gospodin/gospođa + 3. lice množine za obraćanje iz poštovanja).
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Dec 2011, 20:28

Almost Rosey » wrote:Tebe sam čekala. Nešto si se razmahao s tim Balaševićem :zubo:
Da mi netko namjesti Čorbin stih, citirao bih njega. :ne zna:
User avatar
sabaa
Posts: 563
Joined: 09 Nov 2011, 21:01

12 Dec 2011, 21:27

Mamu zovem mama, a tatu sam zvala tata, nikad imenom.

Jedino sam kao mala jednu baku zvala nadimkom nastalim jer nisam mogla izgovoriti baka, a drugu sam zvala imenom, ili rjede baka + ime. To sam sama izmislila cim sam postala svjesna izgovorenih rijeci, da bi ih razlikovala jer ih je bilo dvije, pa nisu obje mogle biti baka. Za dede je bilo rezervirano samo deda za jednog, a deda + ime za drugog.

S vremenom sto sam bila starija pocela sam izbacivati ime i zvatih ih samo baka, a imenom/nadimkom samo iz milja.

Zanimljivo je da su mi bili drazi i bliskiji ovi koje sam imenom zvala.
The planet is fine. The people are fucked.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

12 Dec 2011, 22:46

Hekatonhir wrote:
Zajebavam se, ali običaj još živi. Bratić, koji je mlađi od mene, starcima govori vi. Živi u Jevginom selu, možda zato. :D

Meni je to suludo. :facepalm:
A, ok. Šteta, doduše :D Da svoje zoveš vi mogao bi riješiti misterij kako i zašto, kao malobrojni živući primjerak s takvom praksom i internetom, ovako ništa :D

blaze wrote: pa imaš krajeva gdje govore i oni :cerek:
Joj to mi je tek nevjerojatno,kao, oni tamo. Užas.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

12 Dec 2011, 22:49

Lastan » wrote: Pečatnim prstenom? Kravatom labavom? :zubo:
Hoće li proći ijedan dan a da Lastan ne citira Balaševića? :xlux:
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

12 Dec 2011, 23:07

Herp » wrote:
Hoće li proći ijedan dan a da Lastan ne citira Balaševića? :xlux:
Oće. :D

Ovo je zato što se onomad Pješčana zapanjila kad sam ga jednom citirao. :xd:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

12 Dec 2011, 23:29

:rofl:

oprostite na offu.

ali prije bih očekivala da ulijeće s, ne znam, Doris Dragović nego Đoletom.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Post Reply