Zlostavljanje djece (brigo moja, prijeđi na baju)

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:12

Mislim da mu se ovakva više sviđam. :treptrep: :D

Za odgajateljice iz iskustva znam da znaju imati super ideje koje budu vrlo od pomoći.


ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Nov 2011, 22:13

Pješčana » wrote: zašto ideš u krajnost?
nitko nije pisao o ovome što navodiš. nitko ovdje ne piše da ciljano tuče djecu da budu poslušna. nikome nije spenkanje jedini način odgoja.
pa ja mislim da je sve pocelo kao jedini nacin da se objasn djetetu da je pec vruca je da ga se opali po prstima.
ili postajem senilna :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

20 Nov 2011, 22:14

Pa ne pričamo o planiranju udaranja. Bar ja ne pričam. :ne zna:

Pričamo o situaciji u kojoj dijete pruža ruku prema vrelom loncu na štednjaku i reakciji u toj sekundi.
Ja bih realno imala strah da mi u toj sekundi ne bi bilo dovoljno: Perice dušo, jesmo se dogovorili da se to ne smije dirati? Vjerojatno bih automatski potegnula ruku tog djeteta ili bilo što.

I nisu sva djeca ista. Nekima se može puno toga objasniti razgovorom, nekima neće ni pasti na pamet raditi "nepodopštine", a treći će biti hiperaktivni i vrebat će trenutak u kojem roditelj skrene pogled kako bi napravili upravo ono što ne smiju.
Nema univerzalne formule.
Pa odrasli ljudi su različiti, svi imaju neke svoje mušice, hirove, navike. I svi ti ljudi su nekada bili djeca.
Nisu valjda svi bili mali divni anđeli i kasnije postali hiroviti jer ih je netko udario po guzici?
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

20 Nov 2011, 22:14

kuki » wrote: Ni ne mislim da je - ali mislim da gledajući kako roditelj rješava svoju frustraciju i nemoć uče kako hendlati svoju.
Zanima me bi li se braća svejedno potukla nekad iako bi odrastala u okolini u kojoj apsolutno ništa slično ne bi imali priliku vidjeti (zamišljena okolina naravno, od roditelja, preko tv-a na kojem nema nasilja, do ekipice u parku koja se ne tuče)? To mi palo na pamet sad dok čitam ovaj tvoj post.

Nemam što napisat na temu zapravo. Meni zagovaranje 'samo sam ga po guzi to je normalno jer to svi rade' spada u istu ladicu unaprijed odobrene osvete za neko djelo koje se nije ni dogodilo. Nije ok i sranje će se na taj način prije desit jer je granica normalnog i onog što se odobrava pomaknuta i prije neke potrebe.
Last edited by aisling on 20 Nov 2011, 22:15, edited 2 times in total.
Happy Easter!
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

20 Nov 2011, 22:14

OliverZG » wrote: To sa tetama u vrtiću je kao i kad pitaju generala kako hendlate tri brigade vojnika a dijete vam je jebivjetar.

Tete to mogu hendlati zbog autoriteta kojeg roditelji po defaultu nemaju jer su roditelji odnosno to su različiti autoriteti. Vrlo je vjerojatno da ta teta u vrtiću ima iste probleme doma.
Iz vrtića sam ispisala klinca jer je svaki dan dolazio doma ispovraćan od nervoze jer je teta bila nasilna, vikala je na njih i odgurivala ih. Nisu doma navikli na ružne riječi i nasilje.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:15

Pješčana » wrote: zašto ideš u krajnost?
Trolam Oliverića jer mi je dosadilo da mi izvrće postove i ignorira pojašnjenja jer mu je tako zabavnije, vrijeđat mi ga se ne da jer je i on božje stvorenje, vi ostali to slobodno ignorirajte. :zubeki:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

20 Nov 2011, 22:17

kuki » wrote: Okej, onda ne bih pitala odgajateljicu. Onda bih ih samo tukla. I štio bi bili veći i divljiji, to bih ih više tukla. Onda bih otišla po kuhaču. Onda bih skinula kaiš. Kad bih bila stvarno bijesna, skinula bih ukosnicu i pikala bih ih ukosnicom. I nikad, NIKAD ne bih tražila savjet od osobe koja zadnjih 20 godina svakodnevno hendla cijelu grupu djece i nije udarila nijedno, ni od koga ne bih tražila savjet.
imaš nevjerojatno bujnu imaginaciju za nekog kome to nikad nije palo na pamet. ti si odgajateljica? nadam se da nisi

bezobrazno je što sugovornicima imputiraš takve ideje. znači da nas uopće ne čitaš
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Nov 2011, 22:19

Tea Tree » wrote:Pa ne pričamo o planiranju udaranja. Bar ja ne pričam. :ne zna:

Pričamo o situaciji u kojoj dijete pruža ruku prema vrelom loncu na štednjaku i reakciji u toj sekundi.
Ja bih realno imala strah da mi u toj sekundi ne bi bilo dovoljno: Perice dušo, jesmo se dogovorili da se to ne smije dirati? Vjerojatno bih automatski potegnula ruku tog djeteta ili bilo što.
zar ti uzimanej djeteta u narucje i odnosenje dalje od peci ne zahtjeva isto onoliko vremena koliko i udaranje po ruci?

i nakon udarca po ruci ces mu valjda objasniti zasto je dobio udarac. bas kao sto ces i nakon micanja djeteta iz opasne situacije.

udaranje je kazna. dijete nije krivo sto se dovelo u opasnu situaciju, mi smo.
i to je onaj hard part roditeljstva, sva ta silna odgovornost.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:21

aisling » wrote: Zanima me bi li se braća svejedno potukla nekad iako bi odrastala u okolini u kojoj apsolutno ništa slično ne bi imali priliku vidjeti (zamišljena okolina naravno, od roditelja, preko tv-a na kojem nema nasilja, do ekipice u parku koja se ne tuče)?
Vjerujem da bi, agresivnost je urođena.

I nisu dječje tučnjave nužno odraz frustracije i nemoći. Moje i bratove brutalnije su često bile igra u kojoj je netko nekoga slučajno udario prejako i taj netko je šiznuo i onda je to tako išlo dalje. Znali smo se i ne tući, nego samo igrati bruslija u zmajevom gnijezdu.

Nisam mislila da bi se time eliminirao uzrok tučnjava, nego da će dijete svakako nekad biti bijesno, nemoćno, frustrirano, ljuto, i zbilja bih mu željela dati bolji primjer hendlanja tih emocija od "udari osobu koja radi nešto što ti smeta". Okej, može to naučiti unatoč mom lošem primjeru - ali svejedno bih voljela biti najbolji primjer što mogu, umjesto da odustanem unaprijed.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Nov 2011, 22:24

znam se i ja hrvat s malom.
ok, vise to ne radim jer me razbije :D
ali to su totalno drugacije vrste ispoljavanja agresije. no je neusporedivo.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 22:27

Margarita » wrote: Iz vrtića sam ispisala klinca jer je svaki dan dolazio doma ispovraćan od nervoze jer je teta bila nasilna, vikala je na njih i odgurivala ih. Nisu doma navikli na ružne riječi i nasilje.
Da ali to je prema Kuki stručna osoba koja je iz knjiga i članaka učila i imala x godina iskustava. Čemu zdravi razum kad sve piše u knjigama.
kuki wrote: Trolam Oliverića jer mi je dosadilo da mi izvrće postove i ignorira pojašnjenja jer mu je tako zabavnije, vrijeđat mi ga se ne da jer je i on božje stvorenje, vi ostali to slobodno ignorirajte. :zubeki:
Ja ne ignoriram tvoja pojašnjenja nego ti moja :D. Stalno mi imputiraš da želim biti nasilan i da je udaranje način odgajanja djece koji bi ja preferirao. Te stvari koje si ti navela u postu da bih kao ja radio meni nebi pale na pamet ni da želim biti nasilnik.

Ne vidim kakve veze ima ubadanje dijeteta, premlačivanje remenom s tim da lupiš dijete po prstima kad krene prema vrućem ekspres loncu i li da ga lupiš po guzici nakon što ne znam drugog djetetu zabije vrh olovke u bedro.
Last edited by Anonymous on 20 Nov 2011, 22:28, edited 1 time in total.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

20 Nov 2011, 22:27

Ma znam da je neusporedivo, samo mi je palo na pamet bi li i toga bilo manje da se ništa slično nikad ne vidi, oprostite na offtopicu :D
Happy Easter!
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

20 Nov 2011, 22:32

dimnjak » wrote: zar ti uzimanej djeteta u narucje i odnosenje dalje od peci ne zahtjeva isto onoliko vremena koliko i udaranje po ruci?

i nakon udarca po ruci ces mu valjda objasniti zasto je dobio udarac. bas kao sto ces i nakon micanja djeteta iz opasne situacije.

udaranje je kazna. dijete nije krivo sto se dovelo u opasnu situaciju, mi smo.
i to je onaj hard part roditeljstva, sva ta silna odgovornost.
Ma sad bi se moglo o tome tko je kriv i ima li krivnje baš u svakoj situaciji.
Može se djetetu onemogućiti pristup u kuhinju pa onda nema opasnosti da će doći blizu štednjaka.
I kako rekoh već, djeca su različita. Kod nekih će upaliti to s naručjem i sve, ali što s onima kod kojih to ne pali?
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:33

aisling » wrote:Ma znam da je neusporedivo, samo mi je palo na pamet bi li i toga bilo manje da se ništa slično nikad ne vidi, oprostite na offtopicu :D
Više ga je ako je dijete redovno izloženo nekakvom nasilju, vjerujem da bi ga bilo manje da ga ne vidi apsolutno nikad.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

20 Nov 2011, 22:34

hm, ne znam, sad ću se primit te vruće peći i ekspress lonca..jel vi zaista mislite da majka kad lupi po prstima dijete koje krene prema nevedenom uvijek dokono sjedi iza djeteta i niš ne radi?
ja tu situaciju vidim kao neku gdje majka/otac paralelno vade pečen krumpir iz rola, drže drugo dijete u naručju, ili pune bočice za djecu, smiruju ono drugo/treće koje im se mta pod nogama, nadvikuje cičanje i vikanje i tv i eskepress koji puše na peći. i tad dijete kreće u akciju.
ma kakav razgovor.

imala sam priliku vidjeti kako izgleda netko čija majka nije dovoljno brzo povukla ruku djeteta koje se primilo džezve s vrelom vodom. mogu je pitati jel smatraju obje da bi razgovor bio djelotvorniji
Last edited by Pješčana on 20 Nov 2011, 22:35, edited 1 time in total.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:34

Tea Tree » wrote:. Kod nekih će upaliti to s naručjem i sve, ali što s onima kod kojih to ne pali?
I dalje pričamo o onoj djeci koja nisu sposobna osjetiti da je nešto vruće i da peče?

Odgaja li ovdje itko, ili barem susreće negdje, dijete bez receptora za toplinu i bol, ili samo forsiraš bezveze?
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:35

OliverZG » wrote: Da ali to je prema Kuki stručna osoba koja je iz knjiga i članaka učila i imala x godina iskustava. Čemu zdravi razum kad sve piše u knjigama.
Ideš na ignore, ne trudi se više. Bok.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:36

Pješčana » wrote: imala sam priliku vidjeti kako izgleda netko čija majka nije dovoljno brzo povukla ruku djeteta koje se primilo džezve s vrelom vodom. mogu je pitati jel smatraju obje da bi razgovor bio djelotvorniji
Djelotvorniji od čega?
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

20 Nov 2011, 22:41

Pokušavala sam posakrivati i pozaključavati sve opasne stvari. Ali to je teško. Jedan bi u kupaonici izlio šampon u kutiju s praškom dok sam zamatala glavu ručnikom pa nisam vidjela. Onda bih pokušavala nekako pretresti preostali deterdžent a drugi se za to vrijeme ušuljao u špajzu i rasuo grah po podu. Dok sam njemu pregledavala nos da provjerim da si nije grah ugurao u njega treći se probio do balkona i spekao ruku na peglu koju sam odnijela van da ne stoji vruća na dasci. Za takve stvari ih nisam peckala ni po prstima ni po guzama.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

20 Nov 2011, 22:43

kuki » wrote: Djelotvorniji od čega?
djelotvorniji u sprečavanju povlačenja džezve s vrućom vodom na sebe
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

20 Nov 2011, 22:43

kuki » wrote: I dalje pričamo o onoj djeci koja nisu sposobna osjetiti da je nešto vruće i da peče?

Odgaja li ovdje itko, ili barem susreće negdje, dijete bez receptora za toplinu i bol, ili samo forsiraš bezveze?
Ma ne radi se o tome da nisu sposobna to osjetiti nego da ne mogu shvatiti koliko vruće nešto može biti da ih može opeći. To što mu staviš ruku pod nešto topliju vodu i kažeš da je to pec-pec mu možda neće biti dovoljno da shvati koliko ga može opeći lonac pun kipuće juhe.
I to sad možeš primijeniti na gomilu drugih sličnih situacija.
Nisu sva djeca pametna.
Pa eto, samo ukazujem da manje boli dlan na guzici nego vrela juha po glavi.
I manje posljedica ostavlja.
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

20 Nov 2011, 22:45

kuki » wrote: Okej, onda ne bih pitala odgajateljicu. Onda bih ih samo tukla. I štio bi bili veći i divljiji, to bih ih više tukla. Onda bih otišla po kuhaču. Onda bih skinula kaiš. Kad bih bila stvarno bijesna, skinula bih ukosnicu i pikala bih ih ukosnicom. I nikad, NIKAD ne bih tražila savjet od osobe koja zadnjih 20 godina svakodnevno hendla cijelu grupu djece i nije udarila nijedno, ni od koga ne bih tražila savjet.
Što kad teta u vrtiću nakon 30 godina staža udari dijete?
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Nov 2011, 22:48

Herp » wrote:
Što kad teta u vrtiću nakon 30 godina staža udari dijete?
vrijeme je za penziju? :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Tea Tree
Posts: 5418
Joined: 03 Oct 2011, 15:57

20 Nov 2011, 22:52

Herp » wrote:
Što kad teta u vrtiću nakon 30 godina staža udari dijete?
Jel' to baš ono prvi put ili je i prije?
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:53

Tea Tree » wrote: Ma ne radi se o tome da nisu sposobna to osjetiti nego da ne mogu shvatiti koliko vruće nešto može biti da ih može opeći. To što mu staviš ruku pod nešto topliju vodu i kažeš da je to pec-pec mu možda neće biti dovoljno da shvati koliko ga može opeći lonac pun kipuće juhe.
Ni ja ne znam koliko me može opeći lonac pun kipuće juhe. Ne moram znati koliko točno me može opeći.

Zbilja mislim da djeca mogu shvatiti da se mogu ozlijediti ako se opeku. Znam poneku djecu koja nisu dobila nijedan udarac, a ipak nisu umrla od opekotina trećeg stupnja i roditelji su im uspjeli objasniti da vruće stvari peku a na oštre se mogu porezati.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Post Reply