Zlostavljanje djece (brigo moja, prijeđi na baju)

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

20 Nov 2011, 21:40

blaze » wrote:danas čuh da je kolegi došla policija na vrata zbog deračine djeteta

malu okupao, stavio spavati. pojavila se majka. mala tražila da je okupa i majka
počela je urlati, oni nisu popuštali
nije ni ona

susjedi prijavili zlostavljanje
ček, nisu prijavili remećenja javnog reda i mira, nego ravno za slostavljanje?

fino

Silajn, ja sam imala mačka koji bi se, kad bi se durio, popišao negdj eu stanu.
možda sam bila zla vlasnica mačka, ali dobio je par puta novinama po guzici.
pa se durio, pa se ljutio, i više nije pišao po ćoškovima. meni je drago da životinje u tvom okruženju to ne rade. životnje u mom krugu rade sve što životnje rade, imaju karakter i pokušavaju manipulirati. kao i mala djeca. kao i velika djeca i odrasla djeca.
ali mislim da moj mačak nije imao neke posljedice, osim što si nije proširo granice casrtva na baš cijeli stan

kuki, imaš decu? :)
Last edited by Pješčana on 20 Nov 2011, 21:41, edited 1 time in total.


Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 21:41

Bit ću neopisivo sretna obavijestiš li me kakve veze to ima s time što ne mislim da ljudi postaju bolji roditelji ako ih netko kazni za loše postupanje prema djeci.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 21:42

kuki » wrote: I kakva korist od kazne? Tko od kazne postane bolji roditelj?
Pa cilj je imati bolje dijete koje će znati samo odlučivati i primjetiti da postoje granice. Nije cilj da dijete svojim nepodopštinama odgaja roditelja za toleranciju istih.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

20 Nov 2011, 21:44

Moji klinci su se voljeli tući, obožavali, iz zabave, za igru. Valjda je to neko testosteronsko odmjeravanje snage. Sirove, fizičke. Inače su uvijek divljali, vrištali, skakali, nikad sjedili ni hodali, uvijek trčali. Igre su bile žestoke, s loptama, pištoljima, mačevima. Razbijali su lustere i prozore, lomili krevete, za to se nisam ljutila, a kamoli kažnjavala, desi se u igri. Dešavalo se i meni jer sam bila također divlje dijete. Igrice su im znale postati ozbiljna tučnjava. Kad bih vidjela da frcaju šake u zube i noge u trbuhe pokušavala bih ih razdvojiti. Mirno, staloženo, nenaslilno. Nije palilo. Onda bih uletjela u to klupko na podu i kako bih kojeg čupala van tako bi dobio po guzici. Jedan po jedan. Nije bilo ljutnje, testirali su odnos fizičke snage, dobili su rezultat. Znali su mi takav cirkus prirediti u autu dok vozim. Letjele su cipele po kabini, i meni po glavi, otkopčavali se i skakali jedan po drugom. Pokušaš im pričati o stvarima kraj kojih vozimo, o borovima i poljima, o konjima i rodama, ništa. O tome koliko je to opasno, da me ometaju u vožnji, da možemo stradati, ništa. Onda stanem na prvom parkingu i svakog po redu šljapnem. Je nasilno, je odraz moje nemoći ali nisam znala kako bismo inače stigli doma.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 21:44

OliverZG » wrote: Ako mogu pretpostavljati, Kuki bi ovdje preporučila da maloj sljedeći puta lijepo objasne da ako još jednom zucne da će opet doći čiko policajac i ovaj put je odvest, mala će samorazumljivo nakon toga shvatiti da se ne smije derati zbog nedozvoljavanja da se ne kupa.
Ja bih ovdje prešamarala malu pred policajcima, da me ne sramoti pred ljudima i da vide da djetetu ne dopuštam šta mu se sprdne.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

20 Nov 2011, 21:46

kuki » wrote:Bit ću neopisivo sretna obavijestiš li me kakve veze to ima s time što ne mislim da ljudi postaju bolji roditelji ako ih netko kazni za loše postupanje prema djeci.
ti si totalno fokusirana na zločin i kaznu
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

20 Nov 2011, 21:46

kuki » wrote: Ja bih ovdje prešamarala malu pred policajcima, da me ne sramoti pred ljudima i da vide da djetetu ne dopuštam šta mu se sprdne.
Kuki, jesi pročitala MArgaritin post?

edit: mislim da nemaš dece :)
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 21:49

Margarita » wrote:Moji klinci su se voljeli tući, obožavali, iz zabave, za igru. Valjda je to neko testosteronsko odmjeravanje snage. Sirove, fizičke. Inače su uvijek divljali, vrištali, skakali, nikad sjedili ni hodali, uvijek trčali. Igre su bile žestoke, s loptama, pištoljima, mačevima. Razbijali su lustere i prozore, lomili krevete, za to se nisam ljutila, a kamoli kažnjavala, desi se u igri. Dešavalo se i meni jer sam bila također divlje dijete. Igrice su im znale postati ozbiljna tučnjava. Kad bih vidjela da frcaju šake u zube i noge u trbuhe pokušavala bih ih razdvojiti. Mirno, staloženo, nenaslilno. Nije palilo. Onda bih uletjela u to klupko na podu i kako bih kojeg čupala van tako bi dobio po guzici. Jedan po jedan. Nije bilo ljutnje, testirali su odnos fizičke snage, dobili su rezultat. Znali su mi takav cirkus prirediti u autu dok vozim. Letjele su cipele po kabini, i meni po glavi, otkopčavali se i skakali jedan po drugom. Pokušaš im pričati o stvarima kraj kojih vozimo, o borovima i poljima, o konjima i rodama, ništa. O tome koliko je to opasno, da me ometaju u vožnji, da možemo stradati, ništa. Onda stanem na prvom parkingu i svakog po redu šljapnem. Je nasilno, je odraz moje nemoći ali nisam znala kako bismo inače stigli doma.
Iskreno me zanima Kuki kako bi ovakav slučaj riješila koji je mislim standard kod braće.
kuki wrote: Ja bih ovdje prešamarala malu pred policajcima, da me ne sramoti pred ljudima i da vide da djetetu ne dopuštam šta mu se sprdne.
Ja bih prvo viknuo na nju a onda ako i to ne pali lupio je po guzici i poslao u sobu.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Nov 2011, 21:50

da ne kvota mic po mic...

herp, ja se sjecam kad sam dobila po guzici i to fajn. dobila sam jer sam ulovljena u lazi.
znas li sta me je najvise bolio u tom trenu?
to sto sam im morala lagati.

bila sam dijete u osnovnjaku, dijabeticar, zabrana slatkog. savrseno disciplinirano dijete u to doba kada skoro nitko nije znao sto dijabetes je. i otvorila se pekabela. i svi su nakon skole isli jesti sladoled. jednom tjedno. ja nisam. isla sam s njima, ali samo sam gledala. onda sam jedan dan i ja kupila sladoled. nakon sto sam skoro 10 godina na rodjendanima objasnjavala: hvala teta ali en smijem niti jedan komad torte. kupila sam i pojela sam sladoled.
stari me vidio. nisam bila na inzulinu, samo dijeti, znaci nije mi bio ugrozen zivot tim sladoledom.
dosla sam doma i nasrnuo je s onim bijesnim pogledom na mene i pitao jesam li jela sladoled. mene je bilo vise strah reci da jesam nego da me se ulovi u lazi, jer sam i sama bila svjesna svoje greske ali i svoje slabosti. a znala sam da znaju ako to vec pitaju. rekla sam da nisam. i dobila batina jer sam ih slagala. prvi put u zivotu.
no ne i zadnji.
umjesto da su svoj bijes iskontrolirali i samnom razgovarali kako se osjecam, kako pusem svijecice na vlastitoj torti koju nikad probala nisam, i tako godinama, kako nosim svoje uzine u vrtic i skolu, kako ne odlazim na mljecni obrok s ostatkom razreda i kako nikako da probam tu famoznu pekabelu, oni su poklekli.
od tada sam im puno lakse lagala nego s njima razgovarala.
postala sam zivo i prgavo i inatljivo dijete, te teenager iz pakla.
no bila sam jako voljena i ne mislim da sam bila zlostavljana.
al smatram da je nas odnos otisao u jednom krivom smijeru nakon jednog krivog poteza.

i da, kad sam dobila zabranu izlaska, a trebala sam se naci s nekim tipom na pocetku srednje, dosla bi do njih i reklla: a da mi opalite samar pa da mogu nastaviti sa zivotom.

meni po guzi i samar nisu apsolutno nista pozitivnog ucinili niti me naucili.
kazne jesu, ma koliko mi tesko sjele i bijesna na njih bila, uspjela sam razmisljajuci u "izolaciji" okuciti poantu i zasto.



ton i intonacija.
ne deres se na dijete, en izderavas, samo si odlucna. pokazujes stavom, tijelom, tonom, bojom....ono sto zelis reci. i to je ono sto se kuzi, pa kako i pas, tako i dijete koji nema vokabular ni 10 rijeci.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 21:51

blaze » wrote: ti si totalno fokusirana na zločin i kaznu
Pa ne, ne znam kako da ti to kažem, ali nekako mislim da kažnjavanje i nije neka sreća od postupka. :D Popizdiš što si kažnjen i usredotočiš se na to da ti je nešto uskraćeno umjesto da razmišljaš zašto si u kazni. Smišljaš načine da izbjegneš kaznu. Smišljaš načine da ublažiš i skratiš kaznu. Dal popraviš što si napravio loše? Ne. Dal naučiš kako ubuduće postupati u nekoj situaciji, ako si nešto napravio loše jer nisi znao drugačije u tom trenutku? Ne. Dal postaneš promišljenija, odgovornija, bolja, plemenitija, razboritija, moralnija.... osoba? Ne.

Čemu onda.

Vjerujem u ispravljanje štete. Vjerujem u sprečavanje buduće. U kaznu nekako ne.


Ne samo kad se radi o roditeljima koji nešto rade krivo, nego i kad se radi o djeci, i kad se radi o zločinima, i tako.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Nov 2011, 21:51

isuse, skoro jedna cijela strana dok sam ovo natipkala :facepalm:
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 21:57

Pješčana » wrote: Kuki, jesi pročitala MArgaritin post?
Jesam. Da ikad puknem toliko da vlastito dijete udarim, potražila bih stručnu pomoć da naučim hendlati vlastitu frustraciju i osjećaj nemoći (ne samo da ne tučem više svoju djecu, nego i jer bih njima zaista htjela da frustrirani i nemoćni znaju reagirati drugačije nego fizičkim nasiljem, i da imaju od koga naučiti kako), i tražila pomoć, savjet, od odgajateljica u vrtiću koje ih hendlaju mnogo više od dvoje a nikoga ne udaraju, recimo. Od dječjih psihologa. Od štajaznam.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

20 Nov 2011, 22:01

kuki » wrote: Jesam. Da ikad puknem toliko da vlastito dijete udarim, potražila bih stručnu pomoć da naučim hendlati vlastitu frustraciju i osjećaj nemoći (ne samo da ne tučem više svoju djecu, nego i jer bih njima zaista htjela da frustrirani i nemoćni znaju reagirati drugačije nego fizičkim nasiljem, i da imaju od koga naučiti kako), i tražila pomoć, savjet, od odgajateljica u vrtiću koje ih hendlaju mnogo više od dvoje a nikoga ne udaraju, recimo. Od dječjih psihologa. Od štajaznam.
ok.
nadam se da će tvoja djeca živjeti u miru s tobom, životima u kojima nitko neće morati testirati napisano.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 22:01

kuki » wrote: tražila pomoć, savjet, od odgajateljica u vrtiću koje ih hendlaju mnogo više od dvoje a nikoga ne udaraju, recimo. Od dječjih psihologa. Od štajaznam.
To sa tetama u vrtiću je kao i kad pitaju generala kako hendlate tri brigade vojnika a dijete vam je jebivjetar.

Tete to mogu hendlati zbog autoriteta kojeg roditelji po defaultu nemaju jer su roditelji odnosno to su različiti autoriteti. Vrlo je vjerojatno da ta teta u vrtiću ima iste probleme doma.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

20 Nov 2011, 22:03

Nije ti svaki fizički obračun frustracija i nasilje. Ja sam ih upisala na borilačke vještine, tamo se mlate iz sporta pa valjda potroše volju za tučnjavom van treninga.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:03

OliverZG » wrote: Tete to mogu hendlati zbog autoriteta kojeg roditelji po defaultu nemaju jer su roditelji odnosno to su različiti autoriteti. Vrlo je vjerojatno da ta teta u vrtiću ima iste probleme doma.
Roditelj koji po defaultu nema autoritet ima ozbiljan problem sam sa sobom i što ga prije riješi, to će manje problema imati s djetetom i to će manje problema imati njegovo dijete.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 22:05

kuki » wrote:Roditelj koji po defaultu nema autoritet ima ozbiljan problem sam sa sobom i što ga prije riješi, to će manje problema imati s djetetom i to će manje problema imati njegovo dijete.
Ima različitu vrstu autoriteta od službene osobe.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:05

Margarita » wrote:Nije ti svaki fizički obračun frustracija i nasilje. Ja sam ih upisala na borilačke vještine, tamo se mlate iz sporta pa valjda potroše volju za tučnjavom van treninga.
Ni ne mislim da je - ali mislim da gledajući kako roditelj rješava svoju frustraciju i nemoć uče kako hendlati svoju.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Nov 2011, 22:06

istina je da se danas stvarno ide u ekstreme.

poznanica je prije par godina odvela malu u hitnu jer se nabila na sic bica dok je jurcala vani i od udarca prokrvarila.
trebali su dokazivati da se ne radi o seksualno zlostavljanom djetetu.

no zaista, ali zaista ne vidim situaciju koja se dogodila do sada da bi ju bolje odhendlala da sam ju po prstima/guzi i ne mogu zamisliti neku koja slijedi narocito jer smatram da se s njom moze ozbiljno i razumno razgovarati i dogovoriti, ma koliko me u nekim situacijama dovela "do ludila".
kazem, takav nastup za MENE bi bio osobni poraz.

s druge strane, ja mogu razumijeti apsolutno svakoga tko se nasao u situaciji i udario dijete. mislim da svakom mogu popustiti kocnice. no ne mogu razumijeti onog tko to planira. kome je to pod normalno.

Oliver ti zaista ne mozes pojmiti situaciju u kojoj se Margarita nalazila kada je to ucinila i ona sigurno kad je sjedala u auto nije mislila "aha, tu trebam skrenuti, tu usporiti i tu osamariti dijete". unaprijed planiran takav odgoj za mene je nedopustiv.

jedno je reakcja u afektu i nemoci i da si svjestan toga, a drugo je planirati unaprijed i znati da ces u nekim situacijama dijete opaliti jer eto ono ne zna bolje. a vjerojatno zna. samo mi ne znamo. ili se, sto je najgore od svega, ne trudimo.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:08

OliverZG » wrote: Ima različitu vrstu autoriteta od službene osobe.
Okej, onda ne bih pitala odgajateljicu. Onda bih ih samo tukla. I štio bi bili veći i divljiji, to bih ih više tukla. Onda bih otišla po kuhaču. Onda bih skinula kaiš. Kad bih bila stvarno bijesna, skinula bih ukosnicu i pikala bih ih ukosnicom. I nikad, NIKAD ne bih tražila savjet od osobe koja zadnjih 20 godina svakodnevno hendla cijelu grupu djece i nije udarila nijedno, ni od koga ne bih tražila savjet.

Dobro da si mi ukazao na ovu potencijalno fatalnu grešku prije nego sam došla u priliku da je napravim.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 22:09

dimnjak » wrote:istina je da se danas stvarno ide u ekstreme.

poznanica je prije par godina odvela malu u hitnu jer se nabila na sic bica dok je jurcala vani i od udarca prokrvarila.
trebali su dokazivati da se ne radi o seksualno zlostavljanom djetetu.
Koliko god se "išlo u ekstreme", mislim da je to i dalje puno bolje nego da zlostavljano dijete s ozljedom spolovila puste kući bez pitanja.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Nov 2011, 22:09

kuki » wrote: Okej, onda ne bih pitala odgajateljicu. Onda bih ih samo tukla. I štio bi bili veći i divljiji, to bih ih više tukla. Onda bih otišla po kuhaču. Onda bih skinula kaiš. Kad bih bila stvarno bijesna, skinula bih ukosnicu i pikala bih ih ukosnicom. I nikad, NIKAD ne bih tražila savjet od osobe koja zadnjih 20 godina svakodnevno hendla cijelu grupu djece i nije udarila nijedno, ni od koga ne bih tražila savjet.

Dobro da si mi ukazao na ovu potencijalno fatalnu grešku prije nego sam došla u priliku da je napravim.
pusti ga :)

ja sam za nekoliko situacija pitala kako ih hendlaju ;)
neka sam i vidjela. neke su mi se jako svidjele pa sam ih "pokupila".
i tako :)
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

20 Nov 2011, 22:10

kuki » wrote: Okej, onda ne bih pitala odgajateljicu. Onda bih ih samo tukla. I štio bi bili veći i divljiji, to bih ih više tukla. Onda bih otišla po kuhaču. Onda bih skinula kaiš. Kad bih bila stvarno bijesna, skinula bih ukosnicu i pikala bih ih ukosnicom. I nikad, NIKAD ne bih tražila savjet od osobe koja zadnjih 20 godina svakodnevno hendla cijelu grupu djece i nije udarila nijedno, ni od koga ne bih tražila savjet.

Dobro da si mi ukazao na ovu potencijalno fatalnu grešku prije nego sam došla u priliku da je napravim.
zašto ideš u krajnost?
nitko nije pisao o ovome što navodiš. nitko ovdje ne piše da ciljano tuče djecu da budu poslušna. nikome nije spenkanje jedini način odgoja.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Karlinjo
Posts: 11828
Joined: 19 Nov 2011, 10:45
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 22:11

dimnjak » wrote:istina je da se
Oliver ti zaista ne mozes pojmiti situaciju u kojoj se Margarita nalazila kada je to ucinila i ona sigurno kad je sjedala u auto nije mislila "aha, tu trebam skrenuti, tu usporiti i tu osamariti dijete". unaprijed planiran takav odgoj za mene je nedopustiv.
Slažem se, odnosno kako bi Kuki rekla a gdje sam ja to točno predlagao.

Ne želim apsolutno nikad udariti dijete čak ni viknuti ali definitivno ne želim tri mjeseca hodati po psiholozima, socijalnim radnicama, sudovima zato što sam dijete koje je zapalilo krpu u dnevnom boravku lupio po guzici i stjerao u sobu a ono je odlučilo tamo vrištati.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Nov 2011, 22:12

ni neces.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
Post Reply