Zlostavljanje djece (brigo moja, prijeđi na baju)

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Nov 2011, 01:11

Slažem se ali ne mislim da je to moguće uvijek i da mislim da roditelj ima pravo na odluku koja ide kontra djetetove želje.
da, ali ne i protiv djetetovog integriteta.

roditelj nema obavezu ispunjavati djetetove zelje, ali ima obavezu zadovoljavat njegove potrebe. "da po guzi" to ne cini.


mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 01:16

OliverZG » wrote: Pa da, isto kao što ti zamišljaš ovo "moje" nasilje. Što ti misliš da ja želim svom snagom zatvorenim dlanom dijete opalit po rebrima ili se derat na njega kao da mlazni motor radi. Odnosno kad lupim po prstima da tu nokat više ne raste.
Ne. Mislim da je svaka "fizička korekcija" koju bih smatrala nasiljem da je učinjena odrasloj osobi nasilje i kad je učinjena djetetu. Ako je nasilje kad mene netko pecne po prstima, i osjećala bih se loše, nasilje je i kada se napravi djetetu.
To tvoje nježno vučenje rukice u lijepi smješak
O kakvom nježnom vučenju rukice uz lijepi smiješak pričaš? :confused:
ali otimanje i spaljivanje igračke
Olivere, bezobrazno je što izvrćeš napisano iako sam ti dvaput napisala na što mislim, i da to nije otimanje i spaljivanje igračke, i tako neću razgovarati.
Pa dobro zašto onda to ne iskoriste u školstvu.
Iskorištavaju, iako ne na način na koji pretpostavljam da misliš.
Slažem se ali ne mislim da je to moguće uvijek
Naravno da nije, ali dijete premaleno da se brine za svoju fizičku sigurnost i nećeš ostaviti bez nadzora.

da mislim da roditelj ima pravo na odluku koja ide kontra djetetove želje.
Ima, ako je može obrazložiti je djetetu. Ako nema objašnjenje i objašnjavati mora udarcem, dobro bi bilo da se zapita o opravdanosti te odluke.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

20 Nov 2011, 02:21

schmokljan » wrote:Ekipa iz CZSS je više obitelji unesrećila nego usrećila. Čisti formalisti bez trunka razumijevanja, znanja i želje da istinski pomognu obiteljima. Bave se marginalnim stvarima, postavili su se iznad roditelja, škole ih obavještavaju koliko često roditelji dolaze na informacije i slično.

Tamo su dvije najizlišnije struke, psiholozi i socijalni radnici, našle svoju poziciju za iživljavanje nad ostatkom svijeta.
Bogme, moram se složiti. Kad smo moja sestra i ja svojedobno prijavili obiteljsko nasilje, glupača iz CZSS-a prvo je zaključila da lažemo jer nam se priče podudaraju, a onda učinila sve što je mogla da još više posvađa obitelj (naknadno smo, uspoređivanjem priča, shvatili da je namjerno lagala nekim članovima obitelji s kojima je razgovarala).

Tu instituciju treba srediti napalmom, a što preostane uzorati solju.
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

20 Nov 2011, 02:29

JPK » wrote:Dakle, prema statistikama, 33.333% žena je doživjelo fizičko nasilje, a čak 34% seksualno?
Mislio sam da je seksualno nasilje podskup fizičkog. Ili to oni u seksualno nasilje računaju kad netko fućne dobroj guzici na cesti, partnerovoj štoviše, a pod fizičko i kad te netko gurne u tramvaju?
Kad se sjetim jednog istraživanja o seksualnom zlostavljanju na fakultetima, da: kao izloženost seksualnom nasilju smatra se čak i ako je žena izložena pričanju neukusnog vica. I to ne sad da je nužno izložena takvim vicevima često, nego je dovoljno da jednom čuje vic koji joj se nije svidio.

Kad sam rastrančirao rezultate tog istraživanja na forumu FFZG-a, jedan je izjavio da ako ikad počini ubojstvo, želi da ga ja branim. :zubo: Jer su pitanja u istraživanju bila tako postavljena da je bilo gotovo nemoguće da žena (ali samo i isključivo žena; nasilja nad muškarcima očito nema :rolleyes:) nikad ne doživi nikakvo nasilje. A onda objave rezultate u kojima se malo igraju postocima, a malo objavljuju konkretne brojke, što god u danom kontekstu zvuči napuhanije.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Nov 2011, 10:46

Država je imala dobru ideju, no znate kako je s idejama kad postanu praksa. :D Uopće ne sumnjam da će je mnogi zlorabiti kad postane popularna.
Potpisi su za budale.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

20 Nov 2011, 10:52

Hekatonhir » wrote: Uopće ne sumnjam da će je mnogi zlorabiti kad postane popularna.
onom tko ima volje baciti se niz stepenice i treba pomoć :D
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Nov 2011, 10:55

Slažem se. Barem da napravi veće stubište. Tko zna, možda tako dođe i do predsjedničke fotelje. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

20 Nov 2011, 11:01

Hekatonhir » wrote: Tko zna, možda tako dođe i do predsjedničke fotelje. :D
za tako nešto, mora dobiti i najmanje tri puta tavom po glavi :D

čak i ako samo 1/10 uspije napraviti pomak zahvaljujući ovoj mjeri još uvijek je pozitivna
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

20 Nov 2011, 11:18

Moram se nadovezati na ovo što JPK i Lastan pišu o zlostavljanju - Jutarnji je prije par godina objavio, sorry ali nemam sad link, istraživanje neke psihologinje, pune neutažive želje da ju javnost primijeti, o seksualnom zlostavljanju u obiteji. I, tvrdi ova psihologinja, 50% ženske djece trpi seksualno nasilje u obitelji. Ono - uzeti joj diplomu, pocijepati, i poslati ju na prometni fakultet, iako sumnjam da bi ga bila u stanju završiti na pošten način.

O čemu se radi - kao što je Lastan napisao - pitanja su tako koncipirana da je gotovo nemoguće da ne ispadnete zlostavljani. Na taj način oni unaprijed osiguravaju rezultate koje im je i namjera dobiti - što je loša znanost, odnosno čisto manipuliranje.

Zatim pomoću tih nevaljanih rezultata dolaze do svojih ciljeva - većih ovlasti za školske psihologe i CZSS, ugrađuju se u sustav, postavljaju se kao arbitri i savjetodavna tijela...

Radi se, da budemo potpuno jasni, o osveti diletanata. Nemajući ni sposobnosti ni želje ni volje da prvo završe medicinu, a potom specijaliziraju psihijatriju, što traje minimalno 11 godina (po najnovijem pravilniku 12), igraju se psihoanalitičara i teroriziraju javnost svojim glupavim istraživanjima i obitelji svojim fašističkim pristupom unutar-obiteljskim odnosima.

Čitava Hrvatska ima jedva 15 psihijatara koji su subspecijalizirali dječju i adolescentsku psihijatriju. (To su dodatne dvije godine po dosadašnjem pravilniku). Ne znam jesu li oni svjesni svoje odgovornosti u čitavom ovom procesu, no znam da pod hitno netko dovoljno odgovoran i stručan mora jasno dati do znanja, javnosti i zakonodavcu, da je vrijeme da se psiholozi i CZSS stave nazad na mjesto kojem im pripada, a to znači rabiti ih kao savjetnike i pomoćnu radnu snagu, bez ikakvih ovlasti.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 14:33

kuki » wrote: Da ne spominjem da je doći do psihoterapeuta (ni psihologa ni psihijatra) u Hrvatskoj malo, ahem, teže, osim ljudima s podosta novaca?
Ja b samo ovo demantirala, pa eto možda nekom pomogne. Nije teško, dapače, samo što ljudi to ne znaju. Dovoljno je od liječnika opće prakse tražiti uputnicu, ko što je tražiš i za okulistu, i to pokriva HZZO. Nit je teško, nit je skupo, nit je nedostupno.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

20 Nov 2011, 14:50

nina williams » wrote: Ja b samo ovo demantirala, pa eto možda nekom pomogne. Nije teško, dapače, samo što ljudi to ne znaju. Dovoljno je od liječnika opće prakse tražiti uputnicu, ko što je tražiš i za okulistu, i to pokriva HZZO. Nit je teško, nit je skupo, nit je nedostupno.
Baš za psihoterapeuta, ne za psihijatra koji nema vremena i dijeli recepte šakom i kapom?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 14:55

Da.
Ipak nam se država zeru skrbi za nas. :zubo: Ko b reko?
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 15:11

nina williams » wrote: Ja b samo ovo demantirala, pa eto možda nekom pomogne. Nije teško, dapače, samo što ljudi to ne znaju. Dovoljno je od liječnika opće prakse tražiti uputnicu, ko što je tražiš i za okulistu, i to pokriva HZZO. Nit je teško, nit je skupo, nit je nedostupno.
Okej, ja znam da to u Hrvatskoj postoji u KB Dubrava. I to je jedino za što znam i rečeno mi je da to samo tamo i postoji i da se dugo čeka na red. Nemam osobna iskustva pa ne znam, znam što mi je rekao jedan psihoterapeut u razgovoru o nedostatku zakona o psihoterapiji, neprepoznatosti te struke itd.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Potjeh
Posts: 1361
Joined: 05 Oct 2011, 00:00

20 Nov 2011, 15:14

nina williams » wrote: Ja b samo ovo demantirala, pa eto možda nekom pomogne. Nije teško, dapače, samo što ljudi to ne znaju. Dovoljno je od liječnika opće prakse tražiti uputnicu, ko što je tražiš i za okulistu, i to pokriva HZZO. Nit je teško, nit je skupo, nit je nedostupno.
Treba liječniku opće prakse složiti kakvu priču? Ono - I see dead people! :horor: Neće ni HZZO plaćat za svaku zajebanciju.
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 15:26

Potjeh » wrote:
Treba liječniku opće prakse složiti kakvu priču? Ono - I see dead people! :horor: Neće ni HZZO plaćat za svaku zajebanciju.
Nikakvu posebnu priču. Kažeš mu: davaj uputnicu. :zubo:
@kuki, fakat ne znam koliko se gdje čeka, samo znam da postoji.
User avatar
Stitch
Head Honcho
Posts: 16389
Joined: 17 Sep 2011, 23:06
Has thanked: 42 times
Been thanked: 31 times
Gender:
Contact:

20 Nov 2011, 15:37

Potjeh » wrote:
Treba liječniku opće prakse složiti kakvu priču? Ono - I see dead people! :horor: Neće ni HZZO plaćat za svaku zajebanciju.
U tvom slučaju - I see offline people. :D
Potpisi su za budale.
User avatar
A.P.
Cactus
Posts: 1937
Joined: 17 Oct 2011, 18:34

20 Nov 2011, 16:13

Jednostavno odeš liječniku opće prakse, kažeš zašto bi želio psihijatru i on ti da uputnicu :xne zna:

S obzirom na percepciju liječenja psihe u našem društvu, malo će ljudi zbog potencijalne stigme uopće i otići po uputnicu, ali kad odu, to uglavnom znači da je govno udarilo ventilator, pa ju tako većina i dobije (barem po mom iskustvu). To je potpuno isto kao da odeš tražit uputnicu za oftalmologa jer sumnjaš da si ćorav :xne zna: Samo ovdje kažeš da sumnjaš da si depresivan, da se razvodiš, zlostavljaju te ili štagod.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

20 Nov 2011, 16:34

A.P. » wrote:JSamo ovdje kažeš da sumnjaš da si depresivan, da se razvodiš, zlostavljaju te ili štagod.
Dobiješ recept za Prozac i to je to. Ako napraviš neko sranje dobiješ jači lijek.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 17:29

nina williams » wrote: Nikakvu posebnu priču. Kažeš mu: davaj uputnicu. :zubo:
@kuki, fakat ne znam koliko se gdje čeka, samo znam da postoji.
Hoću reći - znam da postoji na ravno jednom mjestu. :)
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

20 Nov 2011, 17:35

dimnjak » wrote: ja mojim roditeljima nisam oprostila niti jedan samar ili po dupetu. niti jedan.
i tocno znam da su oni razlog naseg udaljavanja i mog gubljenja povjerenja u njih.
umjesto da su se potrudili porazgovarati samnom zasto nesto radim, da otkriju bekgraund, oni su me 25 po turu, da naucim lekciju i/ili da me se kazni.

imam dobar odnos s njima, smatram da sam dobila jednako kao i skoro svako dijete koje je odrastalo tada kada je, da je svaki zamah u meni budio inat i prgavost i da ne zelim to i svom djetetu.

i da, bila sam u vezi u kojoj sam popila samar tu i tamo i da, slusala sam kako me voli i da, trebalo mi ej malo duze da shvatim kakav je manipulator i nasilnik. da, bila sam klinka, ali vjerujem da netko ko nije odrastao ko ja da bi nakon prvog samara rekao: ti si nasilnik, zlostavljas me, zbogom.
Ja sam od svojih tu i tamo dobila po dupetu, ne često. Nikad to nisam percipirala kao nasilje, ni danas to ne percipiram kao nasilje i apsolutno nemam nikakvih problema s tim. Svaki put sam znala zašto sam dobila, svaki put sam naučila lekciju i to je bilo to.

S druge strane, roditeljima nikad nisam i neću oprostiti neke kazne poput zabrane izlaska baš onda kad moja simpatija dolazi na igralište.

No, da me netko udario nakon što sam napunila dvoznamenkasti broj godina, znala bih da je to nasilje. Srećom, nitko nikad nije pokušao.

Tako da, jebiga, svako od nas je drukčiji i svako od nas će to drukčije doživjeti.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 17:37

Dakle, nije nasilje kad udaraš nekog s jednoznamenkastim brojem godina?

Po kojoj logici?
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Herp
Nikki Gauda
Posts: 2239
Joined: 18 Sep 2011, 22:42

20 Nov 2011, 17:41

kuki » wrote:Bljuje mi se od ovih eufemizama za fizičko nasilje. Je li sad i šamarčina "malo po obrazu"? Peckanje po prstima? Da te dečko zvizne po prstima jer mu, recimo, posežeš za mobitelom, bi li isto rekla da te malo po prstima ili bi rekla da te udario? Ako je fizičko nasilje tako dobro (daj se samo dogovori sa sobom je li to plansko ponašanje s ciljem dokazivanja tko je jači, tko kome može nanijeti fizičku bol i koga se sluša, objašnjavanja djetetu da je pećnica vruća, ako je već preglupo da shvati kad mu približiš ruku pećnici ili žrtvuješ ruku neke barbike, ili je postupak sirotog roditelja u afektu koji se ne može kontrolirati jer je jadan tako emocionalno krhak da ne može izdržati spremanje za vrtić bez da mu poleti ruka), kog vraga barataš eufemizmima? Zovi to lijepo fizičkim nasiljem.
Budući da, kao što sam već napisala, to nisam ikad percipirala kao nasilje, sigurno neću sada početi. Slobodno me nazovi idiotom pa da završimo ovu raspravu.
kuki » wrote:Ne znam zašto osuđuješ žene koje trpe nasilje. Bilo tko tko razumije da nesuperheroj ne može s bebom u pelenama riješiti situaciju na način koji ne uključuje fizičko nasilje, jer siroti zapadne u afekat i ne može si pomoći, svakako razumije da tog istog čovjeka preplave emocije i, jebiga, udari ženu, pa šta. A onda bi morao razumjeti i tu ženu kojoj je to normalno.
Nisam nigdje rekla da ih osuđujem, ali da moram svaki jebeni kurac razumjeti - bome ne moram.
It's always darkest just before the dawn so stay awake with me, let's prove them wrong
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

20 Nov 2011, 18:04

kuki » wrote: Hoću reći - znam da postoji na ravno jednom mjestu. :)
Aha, to misliš. Ma ne, postoji svuda. Ne znam sad točno u sklopu čega djeluju (tipa jesu to domovi zdravlja ili nešto deseto) i koja je to razina (grad, županija, država), ali ako te zanima mogu se raspitat.
Znam da djeluju pri HZJZ, ako ti to šta znači.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 18:39

nina williams » wrote: Aha, to misliš. Ma ne, postoji svuda. Ne znam sad točno u sklopu čega djeluju (tipa jesu to domovi zdravlja ili nešto deseto) i koja je to razina (grad, županija, država), ali ako te zanima mogu se raspitat.
Znam da djeluju pri HZJZ, ako ti to šta znači.
Hajde tipni ako slučajno naletiš, ne zanima me baš toliko, samo mi je bilo grozno da toga nema. :)
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

20 Nov 2011, 18:40

Herp » wrote: Budući da, kao što sam već napisala, to nisam ikad percipirala kao nasilje, sigurno neću sada početi.
A je li nasilje ako ja udarim tvoje dijete?
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Post Reply