Kad ljudi tuku djecu

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

22 Nov 2011, 13:52

Lord Byron » wrote: Ako se smijem umiješati: jeste li sigurne da pod "autoritetom" govorite o istoj stvari? Čini mi se da tu postoji izvjesna razlika koja stvara šum u komunikacijskom kanalu.
naravno da smiješ. :xd:

nisam. zato i pitam. ali ne želim biti indikativna, pa puštam da mi sama kaže (ako želi, naravno) :xd:


User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

22 Nov 2011, 13:55

moram se složiti s byronom: mislim da nisu svi roditelji autoriteti.
postoje djeca koja dosta rano počinju odlučivati o svom životu, i imaju ravnopravniji odnos s roditeljima. zašto mislite da je autoritet neizdvojiv dio ove cjeline?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

22 Nov 2011, 13:57

Pješčana » wrote:moram se složiti s byronom: mislim da nisu svi roditelji autoriteti.
postoje djeca koja dosta rano počinju odlučivati o svom životu, i imaju ravnopravniji odnos s roditeljima. zašto mislite da je autoritet neizdvojiv dio ove cjeline?
zašto što je autoritet neophodan djetetu za zdrav i normalan razvoj. roditelj koji je autoritet svome djetetu dozvoljava i potiče ga na samostalne odluke i na razmišljanje, ne osporava djetetova prava niti obveze.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

22 Nov 2011, 13:59

Vjerovala sam joj. Imam osjećaj i danas da se na nju mogu osloniti bezuvjetno.
Poštovanje...?
Prema njoj ga imam puno, prema njezinim granicama sam ga imala nešto manje.
Ustvari, ona nama i nije postavljala neke striktne granice.
Učila nas je. Bila je.
Moralna, poštena, vrijedna, puna ljubavi i topline.
Ponekad nervozna, ponekad ljuta, ponekad živčana.
Sve granice koje sam si postavila postavila sam ih sama.
I kada je bilo "stani-pani" neke stvari nisam ili jesam učinila ne iz straha i zato što me ona tako naučila nego zato što sam znala da kući imam nekog tko me voli.
Nekog kome je stalo do mene.
Nekog kome se uvijek mogu vratiti i tko će me primiti širom otvorena srca.

Po nečijim mjerilim ja sam bila tinejđer kojeg ne bi svaka majka poželjela.
Puno sam se "gubila", eksperimentirala, tražila, radila svašta.
Nisam bila "dijete sa police", kojim se majka uvijek može samo ponosno dičiti.
Priuštila sam joj dobru porciju stresa i pojedenih živaca.
Ali na kraju svega, rijetko koja osoba koju poznajem je imala toliko pošten, iskren i otvoren odnos sa svojom majkom kakav sam u tim godinama imala ja i imam još uvijek.

Da, griješila je.
Da, možda je trebala biti veći autoritet i tada možda ne bi povremeno izgubila živce i energiju i posegla za fizičkom kaznom.
Ali nije. Samo je čovjek, sa svim svojim manama i vrlinama.
Koji je svojoj djeci na kraju ipak dao ono najbitnije.
Jbga, ne mogu svi roditelji odgojiti savršene, dobroćudne Ajnštajne. :D
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

22 Nov 2011, 14:06

Glo » wrote:
zašto što je autoritet neophodan djetetu za zdrav i normalan razvoj. roditelj koji je autoritet svome djetetu dozvoljava i potiče ga na samostalne odluke i na razmišljanje, ne osporava djetetova prava niti obveze.
znači li to da dijete koje nije imalo, po tebi neophodan, autoritet, nije odraslo u zdravu i normalnu odraslu osobu?
ne provociram, ovo je ozbiljan topik, zaista me zanima
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

22 Nov 2011, 14:08

mortiša, hvala ti na odgovoru, dobila sam širu sliku i razumijem o čemu govoriš.

i, moram primjetiti, svaka tvoja riječ o tvojoj majci prepuna je topline, ljubavi, razumijevanja i tolerancije. baš se vidi da imate rad. :cerek:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

22 Nov 2011, 14:12

U pravu si, imamo rad.
Imamo minute, sate, dane i mjesece razgovora, analiziranja, prepirki, pokušaja, promašaja i uspjeha.
Komunikacije nam uistinu nije nikad nedostajalo. :)
Možda je moglo ići i jednostavnije, lakše, brže, al' eto, išlo je tako kako je išlo.

Drago mi je ako sam barem približno uspjela objasniti o čemu govorim.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

22 Nov 2011, 14:14

Pješčana » wrote: znači li to da dijete koje nije imalo, po tebi neophodan, autoritet, nije odraslo u zdravu i normalnu odraslu osobu?
ne provociram, ovo je ozbiljan topik, zaista me zanima
provocirala ti ili ne, očekivala sam ovo pitanje. :xd:

ne znači, djeca nisu plastelin koji mi oblikujemo po želji, niti su objekti, oni isto tako sudjeluju u svom odgoju i razvoju. odgoj nije jednosmjeran proces (od roditelja prema djetetu), već dvosmjeran. da je djetetu neophodan autoritet znači da će si ga dijete samo pronaći negdje, ako mu roditelj nije ili ne može biti autoritet. svako dijete ima tu potrebu za autoritetom.

dalje je pitanje sreće gdje će ga naći. :xd:
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

22 Nov 2011, 14:17

Morticia » wrote:U pravu si, imamo rad.
:o oprosti, ispalo mi je se. trebalo je biti: "da se imate rad"

ali nije ni ovako loše :xd:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

22 Nov 2011, 14:18

:rofl: :rofl:
A baš mi se učinilo zgodno. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

22 Nov 2011, 14:30

Pješčana » wrote: znači li to da dijete koje nije imalo, po tebi neophodan, autoritet, nije odraslo u zdravu i normalnu odraslu osobu?
ne provociram, ovo je ozbiljan topik, zaista me zanima
Autoritet je bitan. Autoritet ne mora značiti represiju, on može biti blag, pozitivan, netko kome vjerujemo, koji zna znanje, tko nas hrani i oblači i zna otkuda dolazi mlijeko i da krava zapravo nije ljubičasta. Tko zna sve pjesmice. Naš uzor.

U teoriji anarhizma ne govore protiv autoriteta, nego protiv nametnutih autoriteta: svatko tko me želi mlatiti je šupčina, ali svatko tko me recimo želi liječiti i posjeduje znanje liječnika je neosporan autoritet kojeg rado poštujem.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

22 Nov 2011, 15:18

Morticia » wrote:Sve granice koje sam si postavila postavila sam ih sama.
Dam se kladiti da bi nešto detaljnije kopanje po ovoj rečenici pokazalo da baš i nije posve tako. :D

Naime, "postavljanje granica" nije samo odluka "OK, zaustavit ću se ovdje, a ne tamo" - postavljanje granica je i osvješćivanje da granice uopće postoje, osvješćivanje kako te granice izgledaju, razumijevanje što prijelaz svake od tih granica implicira kao posljedicu - konačno, i postojanje želje za postavljanjem granica.

Mnogo toga od nabrojanog je (i) roditeljska zasluga - i to ne izravnim propovijedanjem, naređivanjem ili zabranjivanjem, nego, onako, "otkrivanjem svijeta".
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

22 Nov 2011, 15:20

No dobro, da.
Pokušala sam objasniti na koji način je ona nama postavljala te granice.
Upijale smo od nje, pretpostavljam.
To sam i mislila, nisam pronašla prave riječi kako bih točno objasnila.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

22 Nov 2011, 15:27

Postoji jedna sjajna rečenica koju sam čuo "usmjerenu" prema djeci (s naglaskom na rebel-pubertetsku djecu :D): "ne slušajte što govore, gledajte što rade". Mislim da se ta ista rečenica može itekako primijeniti i okrenuta prema roditeljima.

A to nas poloako dovodi do onoga što je, vjerujem, i Glora dala naslutiti: meni se nekako čini da je tebi tvoja stara u nekakvom "dijelu ukupnog spektra" itekako i bila i ostala autoritet. To što u tom dijelu spektra, ako sam dobro razumio, nije bio i onaj "zabranjujem/naređujem/(ne)dopuštam" dio, ne znači da nije bila i ostala autoritet u nekim drugim, dugoročno možda i važnijim/korisnijim aspektima.
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

22 Nov 2011, 18:05

Morticia » wrote:U tome i jest problem- nitko ga nikad nije naučio granicama.
I onda ga taj isti koji ga nije naučio granicama šamara.

Nije mi jasno kako ne vidiš koliko je to pogrešno.
Meni nije jasno kak ne vidiš da ne pričam o šamaranju vlastitog djeteta. :D
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
User avatar
slafko
Posts: 623
Joined: 19 Oct 2011, 08:57

22 Nov 2011, 18:12

Glo » wrote:
c/p

Zabrana tjelesnog kažnjavanja
djece u Republici Hrvatskoj
Republika Hrvatska je stranka Konvencije o pravima djeteta te drugih
značajnih međunarodnih instrumenata na području zaštite prava djeteta.
U Republici Hrvatskoj stvoren je respektabilni zakonski okvir na području
zabrane tjelesnog kažnjavanja djece. Ustavnim odredbama propisano je da
“nitko ne smije biti podvrgnut bilo kakvom obliku zlostavljanja…“ (čl. 23.), a
ustavno pravo na život bez nasilja razrađeno je posebnim propisima.
Epic bullshit is epic. Čitavo naše moderno društvo je zasnovano na zlostavljanju. No, da ne odemo u neke druge vode, držimo se djece. Dakle - primjer iz stvarnog života: klinci mlate i tuku nekog drugog klinca. Oglušuju se na tvoje učtive i pristojne verbalne zamolbe te nastavljaju mlatiti onog nesretnika s još većim veseljem i zanimanjem kada vide kako to tebe smeta. Ti ih pokušavaš razdvojiti i spasiti nesretnika na što primaš nekoliko udaraca namijenjenih žrtvi, ali eto - na putu si. Ovi skuže kako i tebe mogu mlatit i istog časa postaješ meta.

Kolovođi odvališ šamarčinu i grupa se povuče.

Dođe neki dežurni dušebrižnik i prijavi te za zlostavljanje djece i, iako si postupio apsolutno korektno i ispravno, stigma ostaje i osjećaš kolege i prijatelje kako se udaljavaju od tebe. Jer ono, bil si na sudu i u ćeliji na zadržavanju zbog divljačkog nasrtaja na goloruku i ubogu nejač.

Sad ti meni reci da je šamar kolovođi bio neopravdan pa da lijepo završimo raspravu.
When I came to Spain and I saw people partying I thought to myself: What the fuck!?
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

22 Nov 2011, 18:15

slafko » wrote: Kolovođi odvališ šamarčinu i grupa se povuče.

Dođe neki dežurni dušebrižnik i prijavi te za zlostavljanje djece...
Imaš primjer da se ovakvo što ikada igdje dogodilo - da je netko najebao jer je spašavao dijete od druge djece? Ja za takvo što nisam čuo.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

22 Nov 2011, 18:25

Lord Byron » wrote: Imaš primjer da se ovakvo što ikada igdje dogodilo - da je netko najebao jer je spašavao dijete od druge djece? Ja za takvo što nisam čuo.
imaš pravo, ljudi se uglavnom ne miješaju i nikoga ne spašavaju:
evo
a ovdje je primjer kako prođeš kad se umiješaš
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

22 Nov 2011, 18:40

slafko » wrote:
Epic bullshit is epic. Čitavo naše moderno društvo je zasnovano na zlostavljanju. No, da ne odemo u neke druge vode, držimo se djece.
evo krasne dječice epic video
sad me zanima. imate krasno dijete koje iz nekog, bilokojeg razloga, postane meta ovoj sitnoj dosadnoj muhi s videa. vi ste ga učili pregovorima, razgovorima, argumentima. muha ga napada, nitko se ne miješa

što poduzeti?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
judolino
Swine Who Must Be Obeyed
Posts: 6223
Joined: 25 Sep 2011, 09:03

22 Nov 2011, 19:02

Lorde, jesu li tebe tvoji roditelji kada udarili?
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

22 Nov 2011, 19:05

blaze » wrote: a ovdje je primjer kako prođeš kad se umiješaš
Ne vidim da je ravnatelj prijavljen za zlostavljanje djece - a o tome je slafko pisao.
User avatar
jevgenija
Posts: 2606
Joined: 17 Sep 2011, 22:02
Location: Virtualni Vidovci

22 Nov 2011, 19:44

Ovo je sve što imam za reći o temi. Iako nemam djecu pa ne bih trebala imati ni mišljenje valjda. Nikad mi se ne računa to što sam djecu dobila s dvanaest :xne zna:
You can only be young once. But you can always be immature. (dejzino MD <3)
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

22 Nov 2011, 20:02

Glo » wrote:ne treba vikati ne, nego pokazati im što, zašto i kako, tj. navesti ih da sami dođu do zaključaka i spoznaja
Ti si ljupki trol mile naravi i na centimetar od zena, na tome ti zavidim. :D

Ja sam razgovarati uspjela (bez ikakvih rezultata) s jednom što joj je beba mala i tek je planira lupat. Rekla je "ne moraš me voljet al me moraš poštovat", obraćajući se svom imaginarno starijem djetetu i s neugodnom žestinom. I nije baš reagirala dobro na moje majeutičke pokušaje.

S ljudima za koje znam da udaraju postojeću djecu i ne smatraju to svojom slabošću ni problemom, nego normalnim i zdravim odgojem i još ih razljuti djetetovo "nemoj me", zbilja ne znam kako razgovarati. Osjetim nemoć veličine svemira i sjetim se tebe. :D Jer ako iz "nemoj me" ne shvati, iz čega će. :(

A ja nemam djecu i vidjet ću kad ih budem imala.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

22 Nov 2011, 20:48

kuki » wrote: Ja sam razgovarati uspjela (bez ikakvih rezultata) s jednom što joj je beba mala i tek je planira lupat
aj mi otkrij kako nailaziš samo na takve

u cijelom svom životu nisam naišla na toliko patologije na koliko ti nailaziš na svakom koraku

i kako to da ti se svi tako otvoreno ispovijedaju?

@bliss: za slučaj da ti nije jasno, ovo su ozbiljna pitanja. jednako koliko su ozbiljne optužbe koje kuki sadi iz posta u post protiv nepoznatih počinitelja
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

22 Nov 2011, 21:09

Koliko sam shvatila, ti to ne smatraš patologijom nego odgojem, tako da ne razumijem zašto te čudi što ja u godinu dana u širem užem krugu ljudi (dakle, oni s kojima se jednom u pola godina ili godinu nađem u nekoj kućnoj atmosferi, i između toga tu i tamo komuniciramo i dragi smo si i ne naročito bliski, ali u frendli odnosima) naletim na troje ljudi koji fizički kažnjavaju svoju djecu ili planiraju to činiti, a inače djeluju kao podosta zdravi ljudi sa podosta zdravim pogledima na roditeljevanje i na koješta još i ok su mi. Pa se osjećam tupavo i ne znam baš što bih i kako bih se postavila i kako bih reagirala.

Ako ti je tako teško zamisliti da nekoga pogađa što mu netko sjedi na kauču, jede danske kekse s maslacem i spomene usput u razgovoru da tuče svoju djecu i živcira ga "nemoj me", hajde zamisli da je taj netko spomenuo da tu i tamo ošamari staru baku jer je već iz'lapjela, nerazumna, ne da se u dom i zajebava abnormalno. Ne jako, ipak je baka stara, tek toliko da se smiri i istušira da je može odvest doktoru. Ili da ošamari muža. Ili da pomazi po guzi tajnicu kojoj to baš i nije pravo.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Post Reply