Natalitetna politika i logički nedostatak

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

29 Jan 2012, 14:18

EDIT: Sad sam skužila da je to bilo na fhr-u.


Dakle, u Norveškoj je puna plača na porodiljnom i žena dobije 15% više, kao "bonus".


Raste im natalitet.


Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

29 Jan 2012, 15:45

Glo » wrote:treba prepisati od skandinavskih zemalja. tamo je najveći natalitet i najveća zaposlenost žena. poboljšati i unaprijediti usluge (vrtići), omogućiti u praksi pola radnog vremena, omogućiti fleksigurnost (ako se izgubi posao, drugi se može lako naći).
I pogledati francuski mode :) l, Francuska je pri vrhu po nekim mjerama natalne politike.
Skandinavija mislim nema najveci natalitet sisa ju Irska i Francuska. Njemacka ima medju najnizima u Europi.
Iako nije ni u Hrvatskoj lose, vani tesko da ce itko otici na cuvanje trudnoce, osim ako nije neka opaka dijagnoza, vecina trudnica radi prvih 7 mjeseci, vidis ih po ducanima, uredima, bankama pa i u djecjem vrticu. Tako da mnogima izvana Hrvatska trudnicka praksa zvuci kao raj.
Norveska ima i iznadprosjecno puno oceva koji uzmi koji mjesec porodiljnog, negdje na kraju te godine.
Ima i zemalja sa kracim porodiljnim Belgija tri mjeseca, Danska 10 tjedana ali druge stvari to izjednace. Recimo dostupnost vrtica, uobicajnost part time posla koji ti poslodavac zakonski mora omoguciti itd.
Austrija je vrlo familiy friendly po tom pitanju, skoro najduzi porodiljni, 2 godine. Mislim da jedino Spanjolska ima duzi.
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

29 Jan 2012, 17:58

Gdje su očevi dužni na porodiljni, kao i majke?
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

29 Jan 2012, 18:05

Aurora » wrote:Gdje su očevi dužni na porodiljni, kao i majke?
Ha? :misli:
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

30 Jan 2012, 02:33

ombia » wrote:
I pogledati francuski mode :) l, Francuska je pri vrhu po nekim mjerama natalne politike.
Skandinavija mislim nema najveci natalitet sisa ju Irska i Francuska. Njemacka ima medju najnizima u Europi.
Iako nije ni u Hrvatskoj lose, vani tesko da ce itko otici na cuvanje trudnoce, osim ako nije neka opaka dijagnoza, vecina trudnica radi prvih 7 mjeseci, vidis ih po ducanima, uredima, bankama pa i u djecjem vrticu. Tako da mnogima izvana Hrvatska trudnicka praksa zvuci kao raj.
Norveska ima i iznadprosjecno puno oceva koji uzmi koji mjesec porodiljnog, negdje na kraju te godine.
Ima i zemalja sa kracim porodiljnim Belgija tri mjeseca, Danska 10 tjedana ali druge stvari to izjednace. Recimo dostupnost vrtica, uobicajnost part time posla koji ti poslodavac zakonski mora omoguciti itd.
Austrija je vrlo familiy friendly po tom pitanju, skoro najduzi porodiljni, 2 godine. Mislim da jedino Spanjolska ima duzi.
ma zapravo bi sami trebali pronaći svoj model, jer ne znači da će neki drugi model, koji negdje drugdje jako dobro funkcionira, uspjeti i kod nas. npr. skandinavski model ne bi zaživio kod nas jer nema u nas "duha narodnjaštva". ali ono što generalno funkcionira jest dostupnost i kvaliteta usluga (vrtići) i nizak rizik siromaštva u žena i djece, odnosno zaposlenost ili mogućnost zaposlenja. najmanju ulogu imaju tu davanja i duljina porodiljnog tj. roditeljskog dopusta. (btw. očevi ne mogu na porodiljni, samo na roditeljski :zubo: ) eto, i u njemačkoj je moguć roditeljski do treće godine, a u austriji je smanjen do dvije i pol u zadnjih cca 10 god, ako i nije na dvije sada ako ti tako kažeš.

u rh bi prije svega trebalo zaštiti radnike (radi nikakve zaštite i je trudnički raj kod mnogih fiktivno zaposlenih trudnica i plaće koja je jednaka socijalnim davanjima), povećati i osigurati zaposlenost, urediti stambenu politiku,... mislim, trebalo bi kod nas sve ispočetka da bi uopće pričali o funkcionalnoj obiteljskoj politici :zubo:
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

30 Jan 2012, 02:49

Aurora » wrote:Gdje su očevi dužni na porodiljni, kao i majke?
nigdje, samo su majke dužne na porodiljni, a očevi mogu na roditeljski dopust. tako je sve dok se i oni ne počnu porađati :zubo:
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

30 Jan 2012, 03:59

Glo » wrote:
ma zapravo bi sami trebali pronaći svoj model, jer ne znači da će neki drugi model, koji negdje drugdje jako dobro funkcionira, uspjeti i kod nas. npr. skandinavski model ne bi zaživio kod nas jer nema u nas "duha narodnjaštva". ali ono što generalno funkcionira jest dostupnost i kvaliteta usluga (vrtići) i nizak rizik siromaštva u žena i djece, odnosno zaposlenost ili mogućnost zaposlenja. najmanju ulogu imaju tu davanja i duljina porodiljnog tj. roditeljskog dopusta. (btw. očevi ne mogu na porodiljni, samo na roditeljski :zubo: ) eto, i u njemačkoj je moguć roditeljski do treće godine, a u austriji je smanjen do dvije i pol u zadnjih cca 10 god, ako i nije na dvije sada ako ti tako kažeš.

u rh bi prije svega trebalo zaštiti radnike (radi nikakve zaštite i je trudnički raj kod mnogih fiktivno zaposlenih trudnica i plaće koja je jednaka socijalnim davanjima), povećati i osigurati zaposlenost, urediti stambenu politiku,... mislim, trebalo bi kod nas sve ispočetka da bi uopće pričali o funkcionalnoj obiteljskoj politici :zubo:
Da puno bi trebalo.
Dobro da, roditeljski, ne porodiljni za oceve :zubo: malo me zeza terminologija.
Je u Njemackoj mozes do tri godine biti doma, ali nije to onda placeno uopce tako dugo, dok u Austriji plate dvije godine. Zapravo imaju sad vise sistema, to zadnje 2 godine reformirali, hoces krace biti doma i dobiti vise love ili duze a manje dobivati mjesecno, varijanta 15+3, 20+4 ili 30+6 (tu se dobije malo novaca), ova manja brojka se odnosi na drugi dio roditeljskog para, ne ekspliciraju ali vjerujem da se na oceve misli. :zubo:
Iako ako se par dogovori moze i obrnuto. Recimo zena zaradjuje puno a muz tri puta manje (recimo :zubo:) onda je ona 4 mjeseca doma, a on ostalih 20.
I slazem se zasto skandinavski model ne bi radio kod nas. Njima je stran pojam uopce ici zajebati drzavu, poslodavca ili susjeda.
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

30 Jan 2012, 14:20

Glo » wrote:
nigdje, samo su majke dužne na porodiljni, a očevi mogu na roditeljski dopust. tako je sve dok se i oni ne počnu porađati :zubo:
Ma, negdje su očevi dužni kada se rodi dijete, da ne rade i pomažu majci (pretpostavlja se, to se namjerava postići). Dakle, očevima je dužan taj roditeljski, jer se time želi postići ravnopravnost (jeste vidjeli majku koja nije bila na porodiljnom?) i olakšati majkama u brizi dojenčati, te time poticati natalitet.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

30 Jan 2012, 14:23

Ne razumijem.
Otac je dužan ostati na roditeljskom?
Čak i za majku mislim da je samo 45 dana obavezno, nakon toga se može vratiti na posao. :ne zna:

I nema tu ravnopravnosti, točnije, to ne bi ni trebalo biti pitanje ravnopravnosti.
Barem dok očevi ne počnu proizvoditi mlijeko. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

30 Jan 2012, 14:27

Morticia » wrote:Ne razumijem.
Otac je dužan ostati na roditeljskom?
Čak i za majku mislim da je samo 45 dana obavezno, nakon toga se može vratiti na posao. :ne zna:

I nema tu ravnopravnosti, točnije, to ne bi ni trebalo biti pitanje ravnopravnosti.
Barem dok očevi ne počnu proizvoditi mlijeko. :zubo:
Otac je dužan ne zato jer doji ili rađa, nego zato što je on otac tom djetetu i trebao bi pomoći majci, a ako je majka zadovoljna i lakše joj je brinuti se o prvom djetetu, onda je motivirana i za drugo dijete, što je pronatalitetna politika.

To je čista politika.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

30 Jan 2012, 14:28

Ma ok, al' meni je totalno bizarno da država zakonom određuje da je netko dužan ostati na porodiljnom ili roditeljskom.
Kao da izostanak sa posla garantira brigu o djetetu.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

30 Jan 2012, 14:47

Aurora » wrote:
Otac je dužan ne zato jer doji ili rađa, nego zato što je on otac tom djetetu i trebao bi pomoći majci, a ako je majka zadovoljna i lakše joj je brinuti se o prvom djetetu, onda je motivirana i za drugo dijete, što je pronatalitetna politika.

To je čista politika.
A u kojoj to drzavi? :zubo:
User avatar
*jezebel*
Posts: 1424
Joined: 20 Oct 2011, 13:56

30 Jan 2012, 16:19

na svijetu ionako ima previse (nesretnih) ljudi pa mislim da bi jedan od bitnih zadataka (ako se vec govori o nekoj ''politici'' i mladoj i sposobnoj :headbang: naciji) trebao biti olaksavanje posvojenja parovima koji to mogu i zele. iskreno, meni se to cini dugorocno inteligentnijim od poticanja stancanja vise djece u obliku kune za trece ili sedamnaesto dijete jer se, usudjujem se reci, objektivno (dakle, zanemarujuci neciju zelju za samom trudnocom) dobiva vise pluseva:
ne samo da ljudi imaju priliku biti roditelji, nego i smanjuju potencijalni broj djece koja ce mozda bas njih, kad poodrastu, docekati u nekoj mracnoj ulicici.
ukratko, ''logicki nedostatak'' vidim prije svega u financijskom poticanju radjanja vise djece jer mislim da je bitnije gledati na vec postojecu prakticki nezbrinutu djecu koja rastu sada i ovdje, a kasnije ce mozda biti prekasno. ne mislim sad nuzno na posvajanje, nego opcenito na pojacanu brigu o djeci koja nemaju odgovarajucu roditeljsku skrb, bilo u vidu profesionalaca, bilo u vidu ''staklenih stropova'' i sl.

ovo sto sam rekla se nekima vjerojatno ne svidja i misle da serem, ali vjerujem da me razumijete jer govorim iz perspektive osobe koja nema zelju biti majka.
kad bih zeljela roditi, naravno da bih sebicnije (ne, tu ne mislim na onu negativnu sebicnost) gledala na druge stvari. jer i ja sam se nacitala i naslusala svakakvih groznih prica iz rodilista, a nije lako dati silne pare za porod u nekoj finoj privatnoj klinici.

pjescana, ovo sto spominjes s infekcijama, jbg, zene su dobrim dijelom glupe. zaista nije neki problem traziti i dobiti uputnicu za briseve (razlozi mogu biti postojeci simptomi, trudnoca, simptomi partnera, mijenjanje partnera...). ne znam koliko su trudnice privilegirane (osim sto kod nekih ginekologa imaju posebne dane u tjednu), odnosno koliko cekaju, ali svakako bih poradila na listama cekanja. sto se briseva tice, mislim da je to nesto sto bi svaka zena trebala znati o onim stvarima, trudnica ili ne. jedino je problem sa zenama koje su u potpunosti needucirane jer lijecnik ce rijetko sam predloziti briseve. pacijenti nazalost dosta toga moraju nauciti sami, trudni ili ne, a to tesko da ce se promijeniti jer nema se ni novaca, ni vremena. neku neuku nepismenu siroticu iz pripizdine mogu razumjeti, ali za zenu koja zna otic' na fejs ili kupit' farbu za kosu, a ne trazi briseve, mogu reci da je najobicnija glupaca, bili doktori kreteni ili ne.
how can i believe in god when just last week i got my tongue caught in the roller of an electric typewriter?
vise nikad necu imat' samopouzdanja u druge ljude.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

30 Jan 2012, 19:57

moram dodati još nešto o pronatalitetnoj politici.
kamo s tom djecom kad nema mjesta u jaslicama i vrtićima?
ljudi koje znam povlače vezu za jaslice, za sadaneuspješno.
ako toliko pričaju političari o povećanju broja djece, jel itko od njih računa da ta djeca moraju ići u jaslice, ako im roditelji rade, a držim fige da rade u ovoj zemlji.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

31 Jan 2012, 01:10

Ja jos cekam odgovor u kojoj to drzavi jesu ocevi obavezni ici na roditeljni dopust. :zubo:
User avatar
koka2004
Posts: 63
Joined: 10 Nov 2011, 21:09

01 Feb 2012, 17:36

U Sloveniji postoji "očinski dopust" u trajanju 90 dana, od kojih se prvih 15 dana mora iskoristiti do 6 mjeseci djetetove starosti, a ostalih 75 dana do djetetovog 3. rođendana. Za prvih 15 dana država ocu isplati punu plaću, a za ostalih 75 dana plaća doprinose od minimalne plaće.

Naravno da otac nije dužan taj dopust iskoristiti, ali ja ne poznajem nijednog koji ga nije iskoristio. Pogotovo ovih drugih 75 dana dobro dođe kada dijete krene u vrtić i svako malo je bolesno.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

01 Feb 2012, 18:04

koka2004 » wrote:U Sloveniji postoji "očinski dopust" u trajanju 90 dana, od kojih se prvih 15 dana mora iskoristiti do 6 mjeseci djetetove starosti, a ostalih 75 dana do djetetovog 3. rođendana. Za prvih 15 dana država ocu isplati punu plaću, a za ostalih 75 dana plaća doprinose od minimalne plaće.

Naravno da otac nije dužan taj dopust iskoristiti, ali ja ne poznajem nijednog koji ga nije iskoristio. Pogotovo ovih drugih 75 dana dobro dođe kada dijete krene u vrtić i svako malo je bolesno.
Pa u mnogo zemalja postoji ocinski roditeljni ali Autora je napisala da su ocevi duzno uzeti taj dopust. Sto eto nije tocno.
Takodjer vecina oceva oko mene itekako je isla na roditeljski i to barem na mjesec, dva. Dapace trenutno su dvije kolegice na porodiljnom i dvoje kolega na ocinskom dopustu.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

01 Feb 2012, 18:23

i u RH očevi mogu na rodiljni dopust, i iskorisititi ga do djetetove 7. godine
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

01 Feb 2012, 18:54

ombia » wrote:
Pa u mnogo zemalja postoji ocinski roditeljni ali Autora je napisala da su ocevi duzno uzeti taj dopust. Sto eto nije tocno.
To nije istina.
Točno je, Aurora je dobro rekla.
User avatar
koka2004
Posts: 63
Joined: 10 Nov 2011, 21:09

01 Feb 2012, 19:54

ombia » wrote:
Pa u mnogo zemalja postoji ocinski roditeljni ali Autora je napisala da su ocevi duzno uzeti taj dopust. Sto eto nije tocno.
Takodjer vecina oceva oko mene itekako je isla na roditeljski i to barem na mjesec, dva. Dapace trenutno su dvije kolegice na porodiljnom i dvoje kolega na ocinskom dopustu.
Htjela sam reči da postoji dopust koji može iskoristiti samo otac djeteta.

A oko obveznog korištenja, mislim da nijedan dopust nitko nije dužan iskoristiti. Ni porodiljni, ni roditeljski. Ako mama želi iz rodilišta na posao, to joj nitko ne može zabraniti. Ili se varam?
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

01 Feb 2012, 20:25

koka2004 » wrote:[quote="[url=https://trkeljanje.com/viewtopic.php?p=104744#p104744]o

A oko obveznog korištenja, mislim da nijedan dopust nitko nije dužan iskoristiti. Ni porodiljni, ni roditeljski. Ako mama želi iz rodilišta na posao, to joj nitko ne može zabraniti. Ili se varam?
Jos manje da ce oca prisiliti da ode na rodiljni. :zubo:
Ovo drugo pitanje, ne znam jel moze zabraniti, nisam dosad vidjela. Tri radne kolegice su ne tako davno u radjaonu otisle s posla. :zubo:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

01 Feb 2012, 21:32

Ako se ne varam, po zakonu, zena se ne smije vratiti na posao prvih 45 dana nakon poroda.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

01 Feb 2012, 21:39

koka2004 » wrote:
Ako mama želi iz rodilišta na posao, to joj nitko ne može zabraniti. Ili se varam?
usput će valjda svratiti do doma za nezbrinutu djecu i ostaviti dijete
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

01 Feb 2012, 23:11

ombia » wrote:
Jos manje da ce oca prisiliti da ode na rodiljni. :zubo:
Ovo drugo pitanje, ne znam jel moze zabraniti, nisam dosad vidjela. Tri radne kolegice su ne tako davno u radjaonu otisle s posla. :zubo:
Samo tri?


Inače, dopust za očeve je obavezan u Portugalu :mig:
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

03 Feb 2012, 09:53

Morticia » wrote:Ne razumijem.
Otac je dužan ostati na roditeljskom?
Čak i za majku mislim da je samo 45 dana obavezno, nakon toga se može vratiti na posao. :ne zna:

I nema tu ravnopravnosti, točnije, to ne bi ni trebalo biti pitanje ravnopravnosti.
Barem dok očevi ne počnu proizvoditi mlijeko. :zubo:
u rh je za majku obvezno 28 dana prije termina i 70 dana nakon poroda (novi zakon).

kod očeva se pokušava pridobiti ih raznim poticajima da odu na roditeljski dopust, rijetko se ide na prisilu :D

npr, kod nas, ako otac u kontinuitetu ode na 3 mjeseca roditeljskog, dobije još dva gratis (što majka ne dobije). razne države koriste različite strategije kako bi pridobili očeve da odu na roditeljski. čemu to sve koristi lako možete izguglati, ali mislim da se svodi na to da se izjednače prava i šanse žena na tržištu rada jer više zaposlenih žena jest manje siromaštva.
Post Reply