Natalitetna politika i logički nedostatak

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

16 Nov 2011, 18:36

Hrvatska provodi natalitetnu politiku. To je službeno. Ali, ta politka ima nelogičnosti.

1)Nezaposlenost
Kako bi nezaposlena fertilna žena rađala dijecu? Kako bi fertilna zaposlena majka rađala dijete ako bi bila obvezna hraniti ga više od 18 godina, jer to dijete kad završi škole neće naći posao? Kako fertilna žena može rađati djecu ako bi joj bio ugrožen posao?
Evo sad je na televiziji reklama o potecijalnu djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi.

2)Zatvaranje rodilišta
Razumijem da rodilišta nemaju što raditi osim čekati da fertilne žene (kojih jedva ima) zatrudne, ali ipak, morate dati veći poticaj. Ovako će one žene koje žele zatrudniti, a kojih ima malo, promjeniti ploču.

3)Ugrožavanje zaposlenih trudnica
Ako vlasti žele bebe, moraju početi sakcionirati poslovođe koji otpuštaju trudnice.

Što vi mislite o ovome? Koje bi mjere provele da se natalitetna politka popravi?

Zašto je vlada službeno želi bebače, a djela govore službeno?


Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

16 Nov 2011, 18:39

Nijedna od ovih mjera ne bi djelovala pronatalitetno.
Pronatalitetno bi djelovalo da se ukinu penzije, pa bi ljudi koji nisu vični štednji i ulaganju, dakle ogromna većina, naštancali naramak nejači da ih hrani pod stare dane.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

16 Nov 2011, 18:44

JPK » wrote:Nijedna od ovih mjera ne bi djelovala pronatalitetno.
Pronatalitetno bi djelovalo da se ukinu penzije, pa bi ljudi koji nisu vični štednji i ulaganju, dakle ogromna većina, naštancali naramak nejači da ih hrani pod stare dane.

Zar ti ozbiljno?
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

16 Nov 2011, 19:02

Aurora » wrote:

Zar ti ozbiljno?
Da.
Nema Bangladeš jako visok natalitet zbog ovakve, naivne, pronatalitetne politike, a niti Italija nizak zbog nedostatka iste - stanje u stvarnosti je suprotno.
Inače, jedina zapadna zemlja s visokim natalitetom, SAD, dozvoljava da trudnicu naglavačke izbaciš s posla kad ti se sprdne, a duljina plaćenog porodiljnog je 0 dana.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

16 Nov 2011, 19:10

JPK » wrote: Inače, jedina zapadna zemlja s visokim natalitetom, SAD, dozvoljava da trudnicu naglavačke izbaciš s posla kad ti se sprdne, a duljina plaćenog porodiljnog je 0 dana.

Dobro, u toj zemlji trudnice su većinom crnkinje (ajme, imam problema s slovkanjem). A one su diskriminirane kako tako.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

16 Nov 2011, 19:32

JPK » wrote: Da.
Nema Bangladeš jako visok natalitet zbog ovakve, naivne, pronatalitetne politike, a niti Italija nizak zbog nedostatka iste - stanje u stvarnosti je suprotno.
Inače, jedina zapadna zemlja s visokim natalitetom, SAD, dozvoljava da trudnicu naglavačke izbaciš s posla kad ti se sprdne, a duljina plaćenog porodiljnog je 0 dana.
Zato i dan-danas većina američkih filmova i serija prikazuje žene koje očajnički traže muža, s kvalitetnim prihodima. Nije rijetko da s prvom trudnoćom prestaju raditi ili rade skraćeno radno vrijeme.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

16 Nov 2011, 19:39

evo, jedini od koraka u natalitetnoj politici koji nama nedostaje je ukidanje ili smanjenje PDVa na djecju opremu.
pri tome mislim takodjer na uvodjenje besplatnih udzbenika. i svodjenje na 1 iz predmeta, a ne 10.

nekoc je knjiga iz fizike putovala haustorom 10 godina...
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

16 Nov 2011, 19:39

Pa uvozit ćemo ljude, nije bed, ima ih ko šodra.
Čim zaposlimo svoje.
Kao da se moraju rađati baš ovdje.
Nek(v)arljiva.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

16 Nov 2011, 19:40

kukuriku » wrote:Pa uvozit ćemo ljude, nije bed, ima ih ko šodra.
Čim zaposlimo svoje.
Kao da se moraju rađati baš ovdje.
ili pak u rodilistima :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

16 Nov 2011, 19:42

ElliQuinn » wrote: Zato i dan-danas većina američkih filmova i serija prikazuje žene koje očajnički traže muža, s kvalitetnim prihodima. Nije rijetko da s prvom trudnoćom prestaju raditi ili rade skraćeno radno vrijeme.
Još jedan razlog zašto ljubim meriku. Đejn Osten je tamo sto posto aktualna. A ja volem Đejn Osten.
Nek(v)arljiva.
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

16 Nov 2011, 19:53

ElliQuinn » wrote: Zato i dan-danas većina američkih filmova i serija prikazuje žene koje očajnički traže muža, s kvalitetnim prihodima. Nije rijetko da s prvom trudnoćom prestaju raditi ili rade skraćeno radno vrijeme.
Sram te bilo, trolaš na ovako važnom topicu.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

16 Nov 2011, 19:57

ovo bi trebao prebaciti lastanu :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

17 Nov 2011, 00:46

Aurora » wrote:Hrvatska provodi natalitetnu politiku. To je službeno. Ali, ta politka ima nelogičnosti.

1)Nezaposlenost

2)Zatvaranje rodilišta

3)Ugrožavanje zaposlenih trudnica
Zašto je vlada službeno želi bebače, a djela govore službeno?
mogu li ja ovo malo nadopuniti? :)
- Pronatalitetna politika koju naša vlast provodi radi to tako da su joj puna usta uzorne familije s više od dva djeteta.
Na izvršnom dijelu te ideje prvo padaju, po meni, liječnici. Do trenutka kad žele zatrudniti mnoge žene pokupe svašta a da godinama ne znaju što imaju, do trentuka trudnoće ili ne mogu zatrudniti, ili su češći pobačaji, ili liječenje antibioticima ili sličnim. testiranje na sve bolesti i bakterije, od sifilisa do klamidije, najčešće se vrši na gravidnim ženama.
Vrtići, jaslice, školstvo. Jednom riječju: prenatrpano.
Posao: a gdje da ti ljudi rade? U državi nam valjda 20 poduzeća radi kako treba

poticaji
koliko znam, grad Zagreb za treće dijete daje 50 000 kuna. postoje mikrouvjeti, da ste tu prijavljeni doost dugo, vi i drugi roditelj. ta začkoljica prisutna je i u nekim drugim gradovima. tako da na primjer ja, da sutra zatrudnim s trojkama, mogla bih se toj kesi para nasmijati onako sva natekla, jer nemam prebivalište, a ništa ispod toga ne vrijedi.
u određenim firmama, uključujući moju, majke mogu produljiti porodiljni tako da dolaze raditi po 4 sata, ili kako se dogovore. isto tako, ne znam na koliko dugo, imaju dva sata u danu za dojenje
RH ima dobar sustav zaštite prava trudnica, kad je ta trudnica prijavljena i imam stalni ugovor. ako nema, jebala je ježa. isto tako, trenutak nakon prvih 6 mjeseci kad plaća padne na 2600 mislim da ništa ne znači nekoj zaposlenici u kiosku, koja će time možda čak i profitirati. Amerika, koliko ja znam, ima 2-3 mjeseca porodiljnog, nisam sigurna jel plaćen. pratim blog jedne žene koja se nakon 2 mjeseca vratila, i hvalila je na sva usta svoju firmu jer je do kraja tog tjedna imala 4 radna sata.
dobra stvar je da i očevi mogu uzeti porodiljni, i može se taj porodiljni iskoristiti do djetetove 7. godine
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

17 Nov 2011, 12:02

kaj nije vise 54? 9 000 x 6 god?
ja takodjer mislim da su zakonski dobro regulirana prava trudnica i rodilja.
ti na komplikacijama imas punu placu. prvih 6mj. imas punu placu. imas pravo na 3 godine neplacenog. 3 godine porodiljnog za trece i svako sljedece dijete. problem nastaje kada se poslodavac ne pridrzava istog.

stoga, za razliku od ostatka svijeta, mi imamo dobre poticaje.
iako, ako me pamcenje ne vara, imali smo za primjer madzarsku koja ima opremu za djecu po bagatelnim cijenama kao poticaj. istina, to je bilo prije ulaska u EU.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

17 Nov 2011, 12:27

definitivna je činjenica da što se tiče porodiljnih, i trajanja, i tretmana, pa čak i naknada (ako se mogućnosti uzmu u obzir, jel), porodiljni ulazi u staž i sve to, ne smiju te otpustiti za trajanja, - RH prednjači u svjeckim razmjerima, časna pijonirska.
Nek(v)arljiva.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

17 Nov 2011, 12:44

kukuriku » wrote:definitivna je činjenica da što se tiče porodiljnih, i trajanja, i tretmana, pa čak i naknada (ako se mogućnosti uzmu u obzir, jel), porodiljni ulazi u staž i sve to, ne smiju te otpustiti za trajanja, - RH prednjači u svjeckim razmjerima, časna pijonirska.
ja sam toga svjesna, tj. znam, stoga ne znam sta bi jos trebalo "uciniti" za pronatalitetnu politiku.

spomenuti logicni nedostatak...
1) Nezaposlenost
mislim da je to problematika na svjetskoj razini i da nije iskljucivo vezana za natalitetnu politiku te da joj ovdje nije mjesto. odnosno je koliko na apsolutno svakom drugom polju.
s druge strane, uvijek se mogu spomenuti npr. romi i usporediti njihov standard i broj djece.

2) Zatvaranje rodilišta
s obzirom kako su rodilista izgledala, bolje je da su zatvorena.
kakav je tretman u nekim "superkuluredjenim" bilo bi bolje da su zatvorena i ona.
uopce ne smatram da broj rodilista igra ulogu u natalitetnoj politici.
ono sto, iz razgovora i iscitavanja tisuca i tisuca postova, mogu zakljuciti, odnos medicinskog osoblja prema rodilji pak IMA utjecaj na njenu odluku o imanju jos djece.

3) Ugrožavanje zaposlenih trudnica
ovo je krsenje zakona i ono se rjesava na sudu.
nece drzava kontrolirati poslodavca krsi li propise za kontrolu koja je dana zaposlenicima, odnosno, zaposlenik(ica) kojem su prekrsena radna prava koja su zajamcena zakonom je taj koji ce takvo krsenje "prijaviti", iliti podici tuzbu. garantirano ce spor dobiti ako je nezakonito dobila otkaz kao trudnica.
OSIM kod ugovora na odredjeno. ugovor na odredjeno, ako se ne varam, ne stiti trudnice od otkaza vec sam ugovor prestaje protekom vremena na koji je potpisan.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

17 Nov 2011, 12:51

dimnjak » wrote: 3) Ugrožavanje zaposlenih trudnica
ovo je krsenje zakona i ono se rjesava na sudu.
nece drzava kontrolirati poslodavca krsi li propise za kontrolu koja je dana zaposlenicima, odnosno, zaposlenik(ica) kojem su prekrsena radna prava koja su zajamcena zakonom je taj koji ce takvo krsenje "prijaviti", iliti podici tuzbu. garantirano ce spor dobiti ako je nezakonito dobila otkaz kao trudnica.
OSIM kod ugovora na odredjeno. ugovor na odredjeno, ako se ne varam, ne stiti trudnice od otkaza vec sam ugovor prestaje protekom vremena na koji je potpisan.
dimnjak, slažem se s tobom, ali vidi: to što će sud na kraju presuditi u korist trudnice koja je spušila otkaz za vrijeme trudnoće/porodiljnog, neće toj obitelji platiti račune i kupiti hranu dok parnica traje. većina ljudi u Hrvatskoj nema dovoljno debelo zaleđe da ležerno uđe u pravnu bitku s većim od sebe- poslodavcem. to je problem
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

17 Nov 2011, 12:57

istina, dok traje parnica nece. dobit ce zaostatke i kamatu i biti vracena na radno mjesto kad spor dobije i jos ce poslodavac platiti troskove suda.

zajeb je, i tu krivim jako jako jako drzavu i bijesna sam na to, sto spor po zakonu mora zavrsiti u roku 6mj. od kad je pokrenut.
kod nas to traje godinama.

e tu vidim drzavu kao subjekt koji se mjesa u zastitu prava i sprovodjenje samih zakona.

tuzno je sto danas jedinu sansu koju ta trudnica ima je otici u medije. mediji danas "rjesavaju" probleme.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

17 Nov 2011, 13:30

malecka ispravka: trudnice na komplikacijama dobivaju punu plaću DO 4200 kn. ako zarađuju preko 4200, žalim slučaj.
na svu sreću, prvih 6 mjeseci puna plaća ipak znači puna plaća, bez "ako" i sitnih slova.

dalje: super je ako vam ima tko čuvati dijete, pa se možete vratiti na posao nakon 6 mjeseci. ako ne, žalim slučaj. a da ne govorim kako je veselo kad se mama treba vratiti na posao, a kikić iz nekog razloga nije dobio mjesto u jaslicama.

evo, ja ću prva priznati: da nemam svekrvu koja je kućanica, i s kojom imam usmeni dogovor o baka servisu još od tko zna kad (više puta produljen, pred svjedocima :zubo: ), ja sada ne bih bila trudna. radim u školi, trosmjenskoj. svaki dan sam u drugoj smjeni. muž mi radi po smjenama isto, i to tako da mu danas kažu u koju smjenu ide raditi sutra. osim ako ga ne zovu danas u 12:25 da umjesto u noćnu dođe raditi u 13 h. nema tih jaslica i tog vrtića s radnim vremenom prikladnim za čuvanje našeg djeteta (da, tjednima znamo raditi u suprotnim smjenama, a onda opet tjednima u istim smjenama. i tko će ti pokupiti dijete iz vrtića u 3, ako oboje radimo do 7, i gdje će to siroto dijete biti dok mi ne dođemo oko 8 doma?)
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

17 Nov 2011, 13:36

negdje sam citala clanak, topic, nesto...o samohranoj majci koja radi u smjenama (mislim da je u pitanju bila banka) i trazila je vrtic u kojem njeno dijete moze biti do 20h kada ga moze pokupiti i nasla ga je.

morala bi guglati, no mislim da je imala neku zakonsku osnovu za takav zahtjev... :misli:

edit: nasla sam

u zagrebu je to dv bajka. rade do 20h.
Zbog potreba roditelja koji rade u smjenama, u vrtiću se otvaraju dvije skupine djece (jedna mješovita jaslička i jedna mješovita vrtićka skupina sa oko 50-ak djece) koja u vrtiću borave u smjenama. Tada pa sve do danas jedini smo vrtić u gradu Zagrebu, koji organizira i provodi takva specifična organizacija rada s djecom.
ima i split svoj.

uglavnom, potrebno je da se skupi kriticna masa.
Last edited by dimnjak on 17 Nov 2011, 13:45, edited 1 time in total.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

17 Nov 2011, 13:43

erm, opet govorimo za zagreb. ja živim na selu, u pripizdini donjoj. radim 35 km dalje. u mom selu postoji jedan vrtić. sa "standardnim" radnim vremenom. ako ti paše, super. ako ne, tko te je...
a u gradu u kojem (blizu kojeg, budimo točniji) radim, gdje se može naći vrtić s takvim radnim vremenom, morala bih plaćati punu cijenu vrtića, zadnji put kad sam čula, 1500 kn. ili plaćati isto toliko tetu čuvalicu.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

17 Nov 2011, 13:51

teta cuvalica za 1500kn :eek:
puna cijena vrtica je oko 2200-2500kn. sve ostalo su subvencije.
koliko znam u rijeci su vrticke cijene koliko si ti navela da bi placala. a rijeka nije selo.

izmedjuostalog to je pitanje lokalne samouprave te financiranje istih (istih :cerek:)
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

17 Nov 2011, 14:01

ja živim na selu. selu statusom, a bogme i mentalitetom. susjed niz ulicu drži stado ovaca :facepalm:
govorila sam o vrtićima u obližnjem gradu.
a ovo su cijene kakve bi prije godinu i po-dvije morali plaćati šogor i šogorica da su ostavili djecu u gradskom vrtiću, kada su ukinuli subvencije za sve koji nisu iz grada (oni imaju dvoje klinaca, pa bi onda ispalo da šogorica samo za vrtić i putni trošak radi), i cca toliko su plaćali tetu-čuvalicu pola godine, dok nisu klince uspjeli u vrtić u svojoj općini utrpati (s tim da njima ne treba produženi boravak, pa su onda mogli tako).
e, sad, ja pojma nemam kakve su cijene ove školske godine, i kako se kreću tete čuvalice (ali nekako mi se čini da nije ni tako lako naći POUZDANU osobu za čuvanje djece, pogotovo ako se ne nalaziš u gradu, pa si ograničen i time tko ti je voljan doći u tvoju pripizdinu, i koliko će love morati potrošiti da do tebe dođe...)
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

18 Nov 2011, 00:34

Mislim da treba ukinuti onaj novac koji se dobije da kupiš digitalni tv prijemnik.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
Glo
Posts: 528
Joined: 19 Oct 2011, 08:52

21 Nov 2011, 00:50

treba prepisati od skandinavskih zemalja. tamo je najveći natalitet i najveća zaposlenost žena. poboljšati i unaprijediti usluge (vrtići), omogućiti u praksi pola radnog vremena, omogućiti fleksigurnost (ako se izgubi posao, drugi se može lako naći).
Post Reply