Trudnoća i ostala pitanja

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

13 Nov 2011, 11:39

Evo, ja otvaram temu za sve buduće i wannabe mamice koje zanima bilo što vezano uz trudnoću i začeće.


Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

13 Nov 2011, 18:45

jao :cerek: imamo wanabe temu :D
kako sam maloprije čitala ovo sve o cijepljenju na susjednoj temi, zanima me kakva je situacija s rubeolom? znam da žena ne bi trebala trudna biti i pokupiti ju, no kako se to spriječi? ja sam cijepljena protiv, no jel ta vakcina doživotna? kako se hendla trudnica kad dobije dječje bolesti? hvala
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

13 Nov 2011, 20:02

ne smiješ dobiti ni vodene kozice. zato ih je dobro preboljeti u djetinjstvu
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

13 Nov 2011, 21:11

Ne kanim ostajat trudna još, ali me zanima može li dulje uzimanje pilula utjecati na plodnost?
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

13 Nov 2011, 23:01

zavisi što smatraš pod "duljim" uzimanjem.
mogu ti samo ispričati vlastito iskustvo: ja sam bila na piluli samo 8 godina bez prekida. onda sam ih prestala piti, čisto zbog svoje savjesti pazili smo par mjeseci (ono, dok nisam ponovno postala normalno-nenormalna i hormonalno nestabilna), a onda sam ekspresno ostala trudna, čim smo se prestali paziti. to nije lijepo završilo (nema veze s pilulama), i onda sam ponovila priču doslovno od 1 (riječima: jednog) seksa.
dakle, ludačin poučak: ako ste plodni ko zečevi, ni godine pilula ti neće pomoći kada ih prestaneš uzimati :zubo:
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

13 Nov 2011, 23:04

Ma nema toliko veze s paženjem ili nepaženjem, a uzimam ih samo godinu i sitno zbog prevencije ciste, pa me više strah toga trenutno. :) Al da, navodno jajnici znaju nakon prestanka uzimanja izbacivati jajčeka brzinom mitraljeza. :D
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

13 Nov 2011, 23:11

zavisi od pilule do pilule i od tijela do tijela.

nekom napravi hormonalni disbalans, (pri tome on moze biti gore opisan, a moze biti i kontra, odnosno da iako dodje do zaceca, ne uspije trudnoca), a nekome ne.

nacelno ne utjece. al ni jedno tijelo nije jednako, zar ne? :)
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

13 Nov 2011, 23:23

Naravno. :) To mi ostaje vidjeti, al eto, zanimalo me mišljenje.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

14 Nov 2011, 09:53

dimnjak » wrote:zavisi od pilule do pilule i od tijela do tijela.
koristila sam pilule davno, i samo na godinu dana, i danas se sa zaprepaštenjem sjećam da sam ih dobila onako odokativno; nije mi provjeren hormonalni status prije terapije
a koliko čujem, ni danas to liječnici ne drže za obavezno
tako da ne čudi što ista pilula ima različito djelovanje, od pacijentice do pacijentice
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

14 Nov 2011, 11:54

baja » wrote: koristila sam pilule davno, i samo na godinu dana, i danas se sa zaprepaštenjem sjećam da sam ih dobila onako odokativno; nije mi provjeren hormonalni status prije terapije
a koliko čujem, ni danas to liječnici ne drže za obavezno
tako da ne čudi što ista pilula ima različito djelovanje, od pacijentice do pacijentice
ovo mogu samo potpisati. na zalost.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

14 Nov 2011, 12:04

Koliko se ja sjećam, a sjećam se, iako sam zadnje pilule pila prije više od 10 godina, i meni su pripisane ofrlje, bez ikakvih posebnih testova.

Al' ok, da ne budem oftopična.

Moja kuma je dugo pila plule, kao i još jedna prijateljica i obje su nakon što su prestale ostale trudne u roku tri mjeseca.
Last edited by Morticia on 14 Nov 2011, 12:19, edited 1 time in total.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

14 Nov 2011, 12:14

ajde, evo, da dam ravnotezu na vagi :D

i ja sam ih dobila ofrlje, iste kao moje druge frendice kod istog ginekologa studentske poliklinike, a sve tri smo totalno razlicite, sto je kasnije doslo do izrazaja, sto se tableta tice.
pila sam ih dugo. pa sam ih prestala piti. pa se u sred ciklusa, akon ovulacije pojavilo krvarenje. pa sam dobila druge, slabije tablete, da to "srede". nisu sredile. pa sam obilazila doktore 2 godine. kad sam konacno nasla ginekologa kojem to nije samo disbalans koji je posljedica tableta i odmahnuo rukom, kao proci ce, te koji je napravio uzv i temeljite pretrage i potvrdio moju sumnju i strah da necu moci ostat trudna radi toga (odnosno rekao je, ovulaciju imam i do oplodnje moze doci no ona se ne odrzi niti do menge.) dobila sam terapiju, 3mj. sredio mi je hormone, ostala sam trudna za 3mj. neplanirano. bit ce jedini nezasticen odnos u ta tri mjeseca.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

14 Nov 2011, 12:18

evo ja ću morati biti opozicija u ovom slučaju, jer sam počela s pilulama čim sam napunila 18, i prvo me je ginekolog poslao na vađenje krvi, one jetrene pretrage i sve.
jest da je onda zajebao i dao mi Trinovum, koji me satro :rolleyes: ali moram reći da sam prošla cijelu proceduru za dobivanje kontracepcijskih. isto tako, krug cura s kojima sam u to vrijeme pričala.
nikad nisam dobila tablete u ljekarni na povjerenje, niti mi je ikad palo na pamet to tražiti.
inače, koliko ja znam, po pričama onih koje su to prošle, nakon prekida terapije pilulom velika je šansa brzo zatrudniti jer tijelo počne šibati hormona nakon prestanka terapije
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

14 Nov 2011, 12:22

Pješčana » wrote:evo ja ću morati biti opozicija u ovom slučaju, jer sam počela s pilulama čim sam napunila 18, i prvo me je ginekolog poslao na vađenje krvi, one jetrene pretrage i sve.
jest da je onda zajebao i dao mi Trinovum, koji me satro :rolleyes: ali moram reći da sam prošla cijelu proceduru za dobivanje kontracepcijskih. isto tako, krug cura s kojima sam u to vrijeme pričala.
nikad nisam dobila tablete u ljekarni na povjerenje, niti mi je ikad palo na pamet to tražiti.
inače, koliko ja znam, po pričama onih koje su to prošle, nakon prekida terapije pilulom velika je šansa brzo zatrudniti jer tijelo počne šibati hormona nakon prestanka terapije
meni je pogledao zelejzo. dao mi je dijanu.
kasnije su se ginekolozi krizali, jer mi dijana nije trebala, bila je prejaka za mene jer nisam imala problema niti s tenom, niti policisticnim jajnicima, niti s dlakavosti. jesam, prvi put u zivotu, kada sam ih prestala piti.
nije radio pauze jer kao ne treba. radila sam ih ponekad sama na svoju inicijativu. pet godina.
takodjer su mi nasli neke oziljke na maternici sto su rekli da je posljedica dugotrajnog uzimanja tableta.

nakon poroda nije mi palo preci opet na tablete. mislim da niti nece. : opecena:
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
emanca
Posts: 33
Joined: 13 Nov 2011, 10:32

14 Nov 2011, 13:43

ja sam dobila triquilar na lijepe oči. od socijalnog gin. nije se dao zbuniti niti činjenicom da sam dvije godine ranije primala terapiju za policistične jajnike

a ja mlada, glupa i željna rekla samo daj :lux:

pila sam ih u kontinuitetu nekih 8 godina. prestala sam jer su postale svrha sama sebi pred kraj (pad libida)

ostala trudna 3 godine poslije planirano. do tada ništa iako je kontracepcija bila rikverc metoda
vremena su teška, ali moderna
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

15 Nov 2011, 22:48

rh4ps0dy » wrote:Ne kanim ostajat trudna još, ali me zanima može li dulje uzimanje pilula utjecati na plodnost?
Numerous studies have demonstrated some delay in the time to conception in previous users of OCs who discontinued use in order to conceive, but this impairment appears to be temporary and typically limited to the early months following cessation of OC use. Reported 12-month conception rates in former cyclic OC users range from 72%–94% and are similar to those observed in women discontinuing intrauterine devices (71%–92%), progestin-only contraceptives (70%–95%), condoms (91%), and natural family planning (92%). There is a limited amount of data on the time to conception in women stopping extended-cycle and continuous-use OCs, but the data suggest that subsequent return to fertility is generally comparable to that of cyclic OCs.

http://www.sciencedirect.com/science/ar ... 8209000491


CONCLUSION: Previous oral-contraceptive use does not negatively affect initial and 1-year rates of pregnancy after oral-contraceptive cessation. A comparison of these data with data external to this study indicates that the negative effect of aging on fecundity is not amplified by oral-contraceptive use.

http://journals.lww.com/greenjournal/Ab ... nd.20.aspx
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

15 Nov 2011, 23:57

emanca » wrote: pila sam ih u kontinuitetu nekih 8 godina. prestala sam jer su postale svrha sama sebi pred kraj (pad libida)
iste pilule. ista reakcija, libido počeo opadati u 7. godini korištenja. do konačnog prestanka uzimanja mi je muž skoro prolupao, siroče moje, tko zna što mu se vrtilo po glavi... :bicedobro: :facepalm:
ali najveći užas nad užasima mi je bio kada su ono zbog neke greške na pakiranju povukli triquilar na par mjeseci s tržišta, i jedan mjesec sam silom prilika, da održim kontinuitet, pila logest. heboteled, 28 dana žešćeg pms-a u komadu!
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

16 Nov 2011, 09:03

Na tome sam ja. Sad su mi jasne neke stvari. :D
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

16 Nov 2011, 10:35

triquilar sam dobila da "popravi" dijanu.
mislim da je to bio kljucan trenutak u nasem seksualnom odnosu :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

17 Nov 2011, 09:38

Aurora » wrote:Evo, ja otvaram temu za sve buduće i wannabe mamice koje zanima bilo što vezano uz trudnoću i začeće.
da ne odemo predaleko analizirajući pilule, vratimo se uvodnom postu

Aurora, da li si wannabe? :cerek:
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

17 Nov 2011, 17:59

baja » wrote:
da ne odemo predaleko analizirajući pilule, vratimo se uvodnom postu

Aurora, da li si wannabe? :cerek:

Tek kad završim faks. :kava:

Moram priznati da sam namjeravala otvoriti temu sličnu "Jesam li trudna?", ali zbog nekog čudnog razloga sam ispustila "E, da i ovo je tema za one koje se pitaju jesu li buduće mamice". :facepalm:
Da ponovno pokušam? :rofl:
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
Sašenka
Posts: 876
Joined: 02 Oct 2011, 12:16

23 Nov 2011, 09:22

Tek sad skužih ovu temu. Dobar dan, ja sam wannabe :cerek:
Pješčana » wrote:kako sam maloprije čitala ovo sve o cijepljenju na susjednoj temi, zanima me kakva je situacija s rubeolom? znam da žena ne bi trebala trudna biti i pokupiti ju, no kako se to spriječi? ja sam cijepljena protiv, no jel ta vakcina doživotna? kako se hendla trudnica kad dobije dječje bolesti? hvala
Mislim da bi trebala biti doživotna, najlakše ti je provjeriti tako da napraviš TORCH pretragu, moja gin je mene na to poslala kad sam joj najavila da ćemo početi dragi i ja raditi na trudnoći. TORCH je krvna pretraga na zarazne bolesti ‐ toksoplazmozu, rubeolu, citomegalovirus i herpes.

Ako ti nalaz za rubeolu u onoj stavci IgG bude pozitivan, to je dobro, jer znači da još uvijek imaš antitijela od cijepljenja. IgM mora biti negativan, ako je pozitivan značilo bi da imaš rubeolu.

Što se tiče posljedica za trudnoću evo što sam našla na netu: ''Rubeola -
uzročnik je Rubella virus iz porodice Togaviridae. Ako trudnica oboli, preporučuje joj se
prekid trudnoće, jer antivirusnog lijeka protiv rubeole nema. Ako se zarazi u prvih 20
tjedana, spontani pobačaj moguć je u 20 posto slučajeva, rizik od oštećenja fetusa čak u
80 posto, a ostane li živo, novorođenče boluje od niza teških bolesti. U drugom trimestru
rizik od oštećenja je 25 posto. Dijagnoza se potvrđuje nalazom pozitivnih IgM Rubella
antitijela, koja u krvi mogu biti prisutna i više od godinu dana. Kako postoji cjepivo,
ženska djeca cijepe se još u osnovnoj školi. Dobro je prije trudnoće provjeriti status
antitijela u krvi i, ako se ne nađe zaštitnih IgG antitijela, treba se cijepiti.''
Life is short. Smile while you still have teeth.
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

23 Nov 2011, 10:09

Sašenka » wrote:Tek sad skužih ovu temu. Dobar dan, ja sam wannabe :cerek:



Mislim da bi trebala biti doživotna, najlakše ti je provjeriti tako da napraviš TORCH pretragu, moja gin je mene na to poslala kad sam joj najavila da ćemo početi dragi i ja raditi na trudnoći. TORCH je krvna pretraga na zarazne bolesti ‐ toksoplazmozu, rubeolu, citomegalovirus i herpes.
što nas dovodi do druge stavke: ginekolozi koji odbijaju poslati na pretrage.
hrpa žena se ne, ne informira o tome koje bi pretrage trebala napraviti prije trudnoće jer, naivno, ima povjerenja u svog ginekologa. i onda dođe, najavi početak radova, a ginekolog napravi papa test. kraj priče. kakvi brisevi na bakterije, TORCH, kakvi bakrači?
tužna istina je da se kod većine ginekologa moraš sama informirati o tome koje ti pretrage trebaju, i prepirati se i natezati da dobiješ uputnice za njih.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
Sašenka
Posts: 876
Joined: 02 Oct 2011, 12:16

23 Nov 2011, 10:20

Madness, to je nažalost istina. Ja sam imala sreću sa svojom gin koja me bez problema poslala na briseve i TORCH kad sam joj rekla da planiram trudnoću.

Ja uvijek savjetujem curama da lažu ako ne ide drugačije, neka kažu da imaju doma mačku te da čiste njen izmet i da žele napraviti TORCH (inače mačke su česti prenosioci toksoplazmoze). A što se tiče briseva, to pogotovo treba inzistirati, neka kažu da ih je nazvao bivši i rekao da ima klamidiju ili ešerihiju i slično.
Life is short. Smile while you still have teeth.
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

23 Nov 2011, 10:37

mene nije ni pitala imam li mačku! a cijeli život sam okružena 'čketinama.
i ne kažu ti neke tako osnovne stvari kao: ako si trudna izbjegavaj 'čketine.
većina žena nema pojma koje bi sve pretrage uopće trebalo odraditi. pazi, hrpa njih te pošalje negdje oko 12. tjedna vaditi krvnu grupu, pa te onda usput testiraju na sifilis i tako to. u 12. tjednu!!! do kojeg se već hrpa sranja izdogađa ako imaš bakterije ili neke lijeve boleštine za koje pojma nisi imala! a koje se mogu izliječiti s 3 tabletice, samo je potrebno napraviti briseve i par pretraga da se ustanovi da postje. :gaah:
imala sam spontani (i tada sam se krenula sama obrazovati, jer sam shvatila da drugačije kruha nema), ona nije našla za shodno briseve mi napraviti nakon toga! e, tu se onda moj karton selio kod ginekologa koji ozbiljno i odgovorno shvaća svoj posao i koji SLUŠA što mu govorim, ODGOVARA na moja pitanja, OBJASNI mi sve što me zanima, i pošalje me na sve nužne pretrage.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
Post Reply