Samostalno i odgovorno dijete

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Nov 2011, 18:01

Nikolajevna » wrote: Odgovornost se stiče, zar ne?
Ponajprije sviješću o tome kako svijet funkcionira.


Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

06 Nov 2011, 18:03

Ja se jednostavno osjećam loše kad se moja mama budi u 6 ujutro da priprema nešto za mene ili moju sestru. I znam da ona to želi i radi jer nas voli, ali isto tako znam da joj se nije lako buditi tako rano i čitav dan raditi.
Mislim da je s moje strane znak ljubavi kad je pošaljem nazad u krevet i napravim sama za sebe što trebam. Ili makar da radimo zajedno.
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

06 Nov 2011, 18:06

Éowyn » wrote:Ja se jednostavno osjećam loše kad se moja mama budi u 6 ujutro da priprema nešto za mene ili moju sestru. I znam da ona to želi i radi jer nas voli, ali isto tako znam da joj se nije lako buditi tako rano i čitav dan raditi.
Mislim da je s moje strane znak ljubavi kad je pošaljem nazad u krevet i napravim sama za sebe što trebam. Ili makar da radimo zajedno.
I kako je onda tvoja majka pogriješila u odgoju i ne uspjela te naučiti odgovornosti i samostalnosti?
Happy Easter!
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

06 Nov 2011, 18:06

Lord Byron » wrote: Ponajprije sviješću o tome kako svijet funkcionira.
Gdje ih samo izvlačiš, imaš li ti u džepu neku knjižicu ispraznih fraza?



Hehe, šalim se malo :cerek: Hihi :cerek: hehe hihi :cerek: :cerek:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Nov 2011, 18:09

Éowyn » wrote:Mislim da je s moje strane znak ljubavi kad je pošaljem nazad u krevet i napravim sama za sebe što trebam. Ili makar da radimo zajedno.
:cerek: :cerek:

Sad se malo zamisli, pa si odgovori na jedno pitanje: jesi li sigurna da bi istu reakciju čiste ljubavi imala da si "učena od malih nogu" (iza čega se uvijek i nužno krije ova ili ona razina prisiljavanja)?

U mom viđenju roditeljstva, ne bi. O tome cijelo vrijeme i govorim.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Nov 2011, 18:10

Nikolajevna » wrote:
Gdje ih samo izvlačiš, imaš li ti u džepu neku knjižicu ispraznih fraza?
A dobro, neću više.

:tuzni:
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

06 Nov 2011, 18:15

Lord Byron » wrote: A dobro, neću više.

:tuzni:
There, there.
Sad ću te na nekoj drugoj temi pohvalit ili se nasmijati nekoj tvojoj fori, hoće li biti u redu onda? :zubo:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Nov 2011, 18:25

Nikolajevna » wrote:
There, there.
Sad ću te na nekoj drugoj temi pohvalit ili se nasmijati nekoj tvojoj fori, hoće li biti u redu onda? :zubo:
Slobodno napiši, nekoj mojoj ispraznoj fori. Zabij taj nož još malo dublje, samo daj. :mama:
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

06 Nov 2011, 18:27

aisling » wrote: I kako je onda tvoja majka pogriješila u odgoju i ne uspjela te naučiti odgovornosti i samostalnosti?
Pa nije ona uvijek baš sve radila umjesto mene, obavljala sam i ja kućanske poslove još odmalena (kako sam za koji bila sposobna), no čini mi se da je previše toga radila umjesto mene.
Ja imam 25 godina i tek sad vidim stvari koje nisam vidjela sa 17. Tada nisam vidjela koliko je ona umorna dok pere suđe iza ručka (koji je ona kuhala) dok ja istovremeno gledam televiziju.

Ne mislim uopće da sam loše odgojena, ali mislim da sam nešto razmaženija od velikog broja svojih prijatelja i mislim da je moja mama mogla imati nešto lagodniji život da je tražila samo malo više angažmana od svoje djece.
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

06 Nov 2011, 18:29

Molim da ne trolamo na temi o odgoju djece, nije primjereno težini zadatka.

Dijete mora znati granice jer u protivnom će postati psihotično. Dijete mora imati obveze i dužnosti i znati da ukoliko nešto ne napravi će snositi posljedice. Tako se odgajaju razumne jedinke. Uz puno ljubavi, koja se podrazumijeva.

Dakle - kad je vrijeme ručka, onda se ruča. I dijete mora pojesti određenu minimalnu količinu. To je, recimo, minimum ukoliko želite zdravo dijete jednog dana. Druga stvar - dijete ne može sve dobiti, a pogotovo mu se ne smije dati ono što ste mu rekli da ne može dobiti. Roditelj mora držati do svoje riječi. To znači da mora i obećano ispuniti.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

06 Nov 2011, 18:31

Éowyn » wrote: Ne mislim uopće da sam loše odgojena, ali mislim da sam nešto razmaženija od velikog broja svojih prijatelja i mislim da je moja mama mogla imati nešto lagodniji život da je tražila samo malo više angažmana od svoje djece.
A da li je moguće da će ga imati sada, taj neki lagodniji, mirniji, ispunjeniji život za razliku od majki nekih tvojih prijatelja koji misle da su svoje odradili i da što bi starci još htjeli i ne pada im na pamet razmišljati o njima na način na koji ti sad razmišljaš? :D

Ili drugim riječima, da li se ti možda sada više angažiraš oko nje jednostavno zato jer želiš, a ne zato jer ti netko kaže da moraš?
Happy Easter!
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Nov 2011, 18:34

Éowyn » wrote: Ne mislim uopće da sam loše odgojena, ali mislim da sam nešto razmaženija od velikog broja svojih prijatelja i mislim da je moja mama mogla imati nešto lagodniji život da je tražila samo malo više angažmana od svoje djece.
Dva pitanja: možeš li konkretno definirati simptome te svoje razmaženosti, iz pozicije nekoga tko, ako sam dobro pohvatao, studira i ujedno radi i još svaštanešto?

Drugo, zašto misliš da je majčin angažman bio nužno muka? Je li majka ikad pokazala žaljenje, nezadovoljstvo, kajanje ili tako nešto zbog svoga navodno nelagodnog života? Nije ti nikad palo na pamet koliko i kako čovjek naraste i zgrije se i sve mu je lijepo kad vidi kako mu tu negdje uz njega odrastaju divni ljudi?
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

06 Nov 2011, 18:40

Lord Byron » wrote:

[quoteJa mislim da sebična, razmažena i egocentrična djeca nisu posljedica nepranja tanjura u djetinjstvu - to je puno kompliciranija priča, koja uključuje (ne)voljenje, (ne)zanemarivanje, (ne)bavljenje djetetom, (ne)življenje s djetetom i još puno toga.

Peglanje, pranje suđa i nekakvo elementarno kuhanje se nauči u jednom danu - ono što treba naučiti je, uvjetno rečeno, "svoje mjesto u svijetu". Treba naučiti potrebu za radom, osvijestiti postojanje drugih i još svaštanešto. (Ne)pranje tanjura ni izdaleka nije najvažnija lekcija u toj školi.
Pranje tanjura je bilo samo jedan primjer. Ja govorim o lakšim kućanskim poslovima koje naravno da svatko može napraviti umjesto djeteta, no zaista nema potrebe za tim. Kako će dijete imati ikakvu potrebu za radom ako nikad nije imalo potrebu počistiti iza sebe?
A ja sam ovo zagovarao - kada i gdje? :confused:
Nisi ti zagovarao. Netko je spomenuo prije u temi kako njegova/njezina baka kaže da roditelj treba napraviti sve što može umjesto djeteta.
Ja bih odnijela tanjur u sudoper umjesto djeteta u slučaju da je premalo da bi samo moglo ili u slučaju da je bolesno - u oba slučaja nesposobno to napraviti samo.
Pitanje je samo što smatramo djetetovom (ne)sposobnošću. Konačno, odradi li dobro "svoj" posao, moći će plaćati puno puta po onih dvadeset kuna za sat čišćenja i ostalog. :D
Tebi bi bilo prihvatljivo da netko za tobom skuplja prljavi veš po podu i stavlja ga prati, pa da ne znam koliko novaca zarađuješ? I ja se nadam da ću si moći priuštiti nekoga tko će mi doći počistiti povremeno jer baš i ne uživam u tome, no za neke stvari meni nije prihvatljivo da itko osim mene obavlja.
Tako mala plaća? Ajoj. jel' imaš bar one rukavice da ne zebu prsti dok tražiš boce? :tuzni:
A eto, recesija :crying: Ne mogu si niti rukavice priuštiti.
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Nov 2011, 18:50

Éowyn » wrote:
Kako će dijete imati ikakvu potrebu za radom ako nikad nije imalo potrebu počistiti iza sebe?
Ponavljam: govorimo o potrebi za radom. Postoji hrpa drugog i drugačijeg "rada" koji ne obuhvaća pranje tanjura. BTW, spomenuo sam "elementarno čišćenje za sobom" kao nešto što se podrazumijeva - ali, fakat elementarno.
Tebi bi bilo prihvatljivo da netko za tobom skuplja prljavi veš po podu i stavlja ga prati, pa da ne znam koliko novaca zarađuješ?
Teta spremačica koja od novca koji dobije od mene hrani svoju djecu? Da, zašto ne?
A eto, recesija :crying: Ne mogu si niti rukavice priuštiti.
Joj, siroče. :grli: Evo.
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

06 Nov 2011, 19:13

Lord Byron » wrote: Dva pitanja: možeš li konkretno definirati simptome te svoje razmaženosti, iz pozicije nekoga tko, ako sam dobro pohvatao, studira i ujedno radi i još svaštanešto?

Drugo, zašto misliš da je majčin angažman bio nužno muka? Je li majka ikad pokazala žaljenje, nezadovoljstvo, kajanje ili tako nešto zbog svoga navodno nelagodnog života? Nije ti nikad palo na pamet koliko i kako čovjek naraste i zgrije se i sve mu je lijepo kad vidi kako mu tu negdje uz njega odrastaju divni ljudi?
Radim samo na nekim projektima (dakle ne radim konstantno) i na postiplomskom sam. Da ne ispadne da sam bolja nego što jesam :D
Kad sam studirala (preddiplomski i diplomski) sam radila na dosta poslova, ali čim mi se nešto nije sviđalo, dala bih otkaz. I nisam baš radila jer sam imala izražene radne navike već zato jer sam jako voljela putovati i imala sam potrebu putovati što je više moguće (a za to su mi naravno trebali novci).

Ne znam zapravo kako bih definirala simptome svoje razmaženosti, no to mi najčešće govore ljudi koji su imali spartanski odgoj.

Zašto mislim da je majčin angažman bio muka? Pa pretpostavljam da te fizički iscrpi toliko posla. Kad sam počela raditi, nakon posla bih došla doma i srušila se u krevet od umora. Da kojim slučajem imam još četvero djece koju treba zbrinuti i čistiti za njima, mislim da bih pobjegla u drugu državu i promijenila identitet.

Jako mi je teško staviti se u poziciju roditelja, no pretpostavljam da je teško.
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Nov 2011, 19:20

Éowyn » wrote:
Radim samo na nekim projektima (dakle ne radim konstantno) i na postiplomskom sam. Da ne ispadne da sam bolja nego što jesam :D
A, na postdiplomskom. To sve mijenja - znamo da je to plesna škola. :B
Zašto mislim da je majčin angažman bio muka?
To nije bilo pitanje. Zapravo, nisi mi odgovorila ni na jedno pitanje :durica:.

Pitanja su bila vjeruješ li da bi u 6 ujutro pomagala majci iz osjećaja čiste ljubavi i da te cijelog života nasilno "učila radu", u čemu se konkretno manifestira tvoja razmaženost (osim u "spuštanju" spartanskih prijatelja) - i pitanje svih pitanja: ne pitam te što ti misliš o majčinom angažmanu; je li ona taj angažman ikad opisivala kao muku, patnju i nelagodan život?

Usudim se jako, jako sumnjati u to.

Roditeljstvo je, naravno, jakojako težak posao. Nerijetko se zakačim po internetskima zbog svoje sklonosti spominjanja "roditeljske žrtve" (da sad opet ne krenem u širenje teme). Ali, od svih zamislivih poslova na svijetu, roditeljstvo je daleko najbolje plaćeni posao. ROI izvan i iznad svih zamislivih drugih poslova. :cerek:
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

06 Nov 2011, 19:35

djeca uce gledajuci. nas.
tako uce o ljubavi, obvezama, odgovornosti, zeljama, manama...zivotu.

Lorde, jako lijepo pises :)
prvi put te citam. ne znam jesi li pisao prije na RIDu jer ga nisam posjecivala.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
bliss
Posts: 1121
Joined: 18 Sep 2011, 15:26

06 Nov 2011, 19:37

dimnjak » wrote:

Lorde, jako lijepo pises :)
prvi put te citam. ne znam jesi li pisao prije na RIDu jer ga nisam posjecivala.
A na ŽUD-u si ga preskakala? :D
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

06 Nov 2011, 19:49

bliss » wrote:
A na ŽUD-u si ga preskakala? :D
preskakala sam teme vezane uz djecu :D
mislim, znam njegov stil, no nisam znala kako razmislja vezano uz djecu i roditeljstvo :)
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Nov 2011, 19:49

bliss » wrote:
A na ŽUD-u si ga preskakala? :D
Ne. Na ŽuD-u se svađala sa mnom :tuzni:.

Na RiD-u sam pisao malo, i s promjenjivim "uspjehom". Problem je u tome što se podjednako ne prepoznajem u oba (tamo) dominantna modela roditeljstva: jednog koji je, uime "proizvodnje" nekakvog naddjeteta, prepun "mora" i "ne smije", kako za roditelje tako i za dijete, i drugog koji se sprda s bilo kakvim ozbiljnijim promišljanjem roditeljstva i sve zasniva na "instinktivnom" roditeljstvu.

Onda čovjeku dojadi dobivati po nosu od obje strane, uz neizostavno "vidjet ćeš ti kad budeš imao svoje"... :D
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

06 Nov 2011, 20:09

Lord Byron » wrote: A, na postdiplomskom. To sve mijenja - znamo da je to plesna škola. :B


To nije bilo pitanje. Zapravo, nisi mi odgovorila ni na jedno pitanje :durica:.

Pitanja su bila vjeruješ li da bi u 6 ujutro pomagala majci iz osjećaja čiste ljubavi i da te cijelog života nasilno "učila radu", u čemu se konkretno manifestira tvoja razmaženost (osim u "spuštanju" spartanskih prijatelja) - i pitanje svih pitanja: ne pitam te što ti misliš o majčinom angažmanu; je li ona taj angažman ikad opisivala kao muku, patnju i nelagodan život?

Usudim se jako, jako sumnjati u to.

Roditeljstvo je, naravno, jakojako težak posao. Nerijetko se zakačim po internetskima zbog svoje sklonosti spominjanja "roditeljske žrtve" (da sad opet ne krenem u širenje teme). Ali, od svih zamislivih poslova na svijetu, roditeljstvo je daleko najbolje plaćeni posao. ROI izvan i iznad svih zamislivih drugih poslova. :cerek:
Ne znam kakav bih odnos imala s roditeljima da su me učili radu čitav život. Mislim da bih već odavno odselila od njih. No s druge strane, moja mama je imala takve roditelje. Do kraja njihovog života je sve radila za njih (a imali su raznih prohtjeva). Rekla je da to radi jednim dijelom jer je tako naučena, drugim dijelom jer su usadili neki strah u nju i ne može im se usprotiviti.
Teško se mogu zamisliti u takvoj situaciji.

Dobro, istina je. Moja majka misli da ima lijep život i dobro odgojenu djecu i ne misli da se puno žrtvuje. Barem to nikad nije rekla.

Nije postdiplomski plesna škola, ali upisuješ ga uz puno radno vrijeme ili uz pola radnog vremena. Htjedoh reći da ne sjedim 6-7 sati na predavanjima i još 8 sati na poslu svaki dan.

Ne znam kako bih objasnila zašto mislim da sam razmažena. Ne mislim definitivno da sam razmaženo čudovište, ali mislim da ponekad imam prohtjeve koji me mogu svrstati u kategoriju razmaženih.
Zapravo, kad malo bolje razmislim, uopće ne znam kako bih definirala razmaženu osobu.
Desire makes slaves out of kings.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Nov 2011, 20:18

Éowyn » wrote:
Zapravo, kad malo bolje razmislim, uopće ne znam kako bih definirala razmaženu osobu.
Ali je važno da znaš da jesi razmažena. :D

Ajmo pokušati ovako - za početak, "razmaženost" u odnosu s ljudima: smatraš li se boljom, vrjednijom od drugih, posebnom (ne u smislu različitosti, nego u smislu "imanja većih prava")? Očekuješ li u bilo kojem odnosu (ne samo s roditeljima) da "druga strana" bude ona koja daje, "jer ti to zaslužuješ"? Jesi li uopće biti u odnosu (ne nužno partnerskom, bilo kojem međuljudskom odnosu) u kojem ćeš više dobivati no što daješ? Očekuješ li na bilo koji način i u bilo kojoj situaciji da netko drugi "postoji radi tebe"?

Konačno, peglaš košulje najboljem prijatelju - što i kako smatraš njegovom obvezom uzvrata?

Hm... ili možda bolje da ne odgovaraš na ovo posljednje pitanje... :rofl:

Najkraći opis razmaženosti: "A nije bilo jabuke?" - po svim tvojim forumskim tragovima, nikako te ne mogu tako zamisliti.

Dalje, "razmaženost" u smislu prohtjeva za ovom ili onom udobnošću: čak i ako si gadljiva, ako imaš visoke kriterije po pitanju prenoćišta, hrane, načina putovanja... jesu li ti tvoji kriteriji fiksni, ili si ih se u stanju odreći ako su u nekoj situaciji neostvarivi? Jesi li u stanju suspregnuti svoju eventualnu gadljivost da bi riješila neki problem sebi ili jako dragoj osobi? Jesi li u stanju ne dramiti oko groznog smještaja ako se taj čas ne može naći nikakav bolji? I tako to...

Najkraći opis razmaženosti: "A nije bilo jabuke?" - po svim tvojim forumskim tragovima, ne mogu te zamisliti takvu.
Last edited by Lord Byron on 06 Nov 2011, 20:20, edited 1 time in total.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

06 Nov 2011, 20:19

Nikolajevna » wrote:Ne znam baš, ako je Margarita pisala ozbiljno onda konjich nije pretjerao.
Kako je sa ovim geslom: Sve što možeš učiniti umjesto svoje djece, učini, već će se oni naraditi i sami. moguće odgojiti sposobnu djecu? :ne zna:
paradoksalno je to da vecina roditelja koj uvodi rezim rada i obveza po nekoj shemi i mislju da tako treba "da se nauce", koja ih tjera da spremaju svoju (naglasak na svoju ;) ) sobu, hrane djecu do njihove cetvrte, brisu im guzicu do skole ili ih pak oblace do...isto skole. i to iz razoga neimanja strpljenja ili vremena, jer puno je brze ako ti ujutro obuces dijete, nego da cekas da se ono samo obuce kao sto iziskuje puno manje zivaca ako to ucinis ti. ili da mu dopustis da samo izabere sta ce obuci. kada roditelj uvijek zna bolje od djeteta i donosi odluke u ime njega.
kad ne smatraju da su djeca kompetentna za ista osim izvrsavanje naredbi.
za mene je to stvaranje djece-projekta, danas popularno zvanog.

dijete ucis spremati sobu, no ne ucis ga zasto, that's wrong ;)
spremanje sobe je samo primjer za bilo sto.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

06 Nov 2011, 20:29

Teško mi je procijeniti postoji li samo jedan ispravan put. Ja sam eto morala jako rano početi sve raditi. uopće ne mislim da bi itko nakon mene morao proći kroz sve to, da bi postao zrela i odgovorna, marljiva osoba. imala sam pored sebe curke koje su imale puno ležerniji život, i opet su postale normalne odrasle žene. to što smo sve mi bili djeca u različitim obiteljima, ne govori ništa.
mislim da svi imamo neki primjer kad je odgoj pošao po krivu, mada su roditelji bili kvalitetni pedagozi i djeca su imala dobre uvjete. isto tako, netko tko je imao sranja u djetinjstvu neće po defaultu postati zreo samo zbog toga.
ali pomagati djeci dok odrastaju, olakšati im život, meni se čini prirodnim. zašto ne? zašto bi morali sami sebi pripremati doručak prije škole, ako sam, na primjer, ja slobodna i voljna? napravila bih ga bilo kome doma, zašto ne i vlastotj djeci?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
Éowyn
Posts: 2430
Joined: 17 Oct 2011, 20:13

06 Nov 2011, 20:50

Lord Byron » wrote: Ali je važno da znaš da jesi razmažena. :D

Ajmo pokušati ovako - za početak, "razmaženost" u odnosu s ljudima: smatraš li se boljom, vrjednijom od drugih, posebnom (ne u smislu različitosti, nego u smislu "imanja većih prava")? Očekuješ li u bilo kojem odnosu (ne samo s roditeljima) da "druga strana" bude ona koja daje, "jer ti to zaslužuješ"? Jesi li uopće biti u odnosu (ne nužno partnerskom, bilo kojem međuljudskom odnosu) u kojem ćeš više dobivati no što daješ? Očekuješ li na bilo koji način i u bilo kojoj situaciji da netko drugi "postoji radi tebe"?

Konačno, peglaš košulje najboljem prijatelju - što i kako smatraš njegovom obvezom uzvrata?

Hm... ili možda bolje da ne odgovaraš na ovo posljednje pitanje... :rofl:

Najkraći opis razmaženosti: "A nije bilo jabuke?" - po svim tvojim forumskim tragovima, nikako te ne mogu tako zamisliti.

Dalje, "razmaženost" u smislu prohtjeva za ovom ili onom udobnošću: čak i ako si gadljiva, ako imaš visoke kriterije po pitanju prenoćišta, hrane, načina putovanja... jesu li ti tvoji kriteriji fiksni, ili si ih se u stanju odreći ako su u nekoj situaciji neostvarivi? Jesi li u stanju suspregnuti svoju eventualnu gadljivost da bi riješila neki problem sebi ili jako dragoj osobi? Jesi li u stanju ne dramiti oko groznog smještaja ako se taj čas ne može naći nikakav bolji? I tako to...

Najkraći opis razmaženosti: "A nije bilo jabuke?" - po svim tvojim forumskim tragovima, ne mogu te zamisliti takvu.
Možda jednostavno ne želim javno obznaniti sve svoje mane pa kažem da ne znam zašto sam razmažena :mig:
Jednostavno ne znam koji je točno opis razmaženosti. Mene neki ljudi smatraju razmaženom jer sam oduvijek od svoje obitelji dobivala jako puno ljubavi i pažnje, a to zagovornici spartanskog odgoja smatraju čistom razmaženošću. Na forumu su me jednom proglasili razmaženom jer sam rekla da ne bih htjela živjeti u stanu. To je jedini prohtjev koji imam. Naravno da mogu živjeti i u kartonskoj kutiji pod mostom ako baš dođe do toga, ali dok god imam prilike željela bih živjeti u velikoj kući i čak mi se stan od 100 kvadrata čini malim. To je neka moja potreba za prostorom. Da li to znači da sam razmažena, ne znam.

Što se putovanja tiče ili gadljivosti tiče, tu sam čista suprotnost od ovoga što si napisao.

E sad ovaj prvi dio koji si napisao je ključan - ja nisam vrednija ni od koga. Niti je itko vredniji od mene. Ja sam uvijek za potpunu ravnopravnost. Zato se bojim da bih u slučaju da imam djecu jednog dana i da radim neke stvari umjesto njim možda njima slala poruku da su vredniji od mene i da njihovo slobodno vrijeme i njihov rad cijenim više nego li svoj. Uopće mi nije jasno kako i na koji način bih uspjela dati djeci do znanja da ih cijenim potpuno jednako koliko i sebe.

P.S. I neću ti odgovoriti što tražim zauzvrat :durica:
Desire makes slaves out of kings.
Post Reply