Moje dijete ima karakter!? :eek:

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

18 Feb 2012, 09:34

blaze » wrote: koji okrutan i licemjeran naslov :facepalm:
Savjeti u njoj nisu nimalo okrutni.
Knjiga u prvom redu uči roditelje zdravom odnosu prema hrani i hranjenju i kako taj zdrav odnos prenijeti na dijete. Pomažu im da od obroka učine događaj koji je djeci privlačan i nestresan.
"Moraš pojesti sve što ti skuham i baš moraš jesti kelj/poriluk" nije savjet koji ćeš u njoj naći.
Dijete je slobodno odbiti svaki obrok koji mu se ne sviđa, pod uvjetom da mu da šanstu tj. da ga proba. Nakon toga je na roditelju da poštuje da dijete određenu namirnicu ne želi jesti.
Velik problem kod dječje prehrane je prisilnost. Roditelji imaju ideju što bi i koliko diejte trebalo pojesti. Djeca, baš poput odraslih, ne vole prisilu i treba s njom biti oprezan i koristiti je za pametnije stvari (npr. ne možeš se voziti u autu nevezan u autosjedalici), a ne na pizdarioje tipa "fantazija od poriluka i kelja"
Po meni, to je sasvim pristojan pristup.

Evo, Punkerica mrzi korabicu. Pljuje ju i ima onaj geg na riganje.
Dala sam joj je jednom, drugi put sam joj pokušala ubiti okus i miris pa sam je kombinirala s voćem, no nije upalilo.
Punkerica više ne mora jesti korabicu dok god je živa.
Probala je, ne valja joj i to je sve.


...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
koka2004
Posts: 63
Joined: 10 Nov 2011, 21:09

18 Feb 2012, 20:54

Tupelo » wrote: Dijete je slobodno odbiti svaki obrok koji mu se ne sviđa, pod uvjetom da mu da šanstu tj. da ga proba. Nakon toga je na roditelju da poštuje da dijete određenu namirnicu ne želi jesti.
Super. A što ako ne želi ni probati?
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

18 Feb 2012, 22:10

kuki » wrote:Mango nisam nikad jela kao dijete.
ja ni kao odrasla
ps: anglosaksonski autori nemaju pojma o dobroj hrani

inače, kuki, ne budi toliko opterećena bilo svojom bilo tuđom pameću ili glupošću. nevažno je i zamorno
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

18 Feb 2012, 22:51

Tupelo » wrote: Savjeti u njoj nisu nimalo okrutni.
'okrutnost' shvati uvjetno. po meni je okrutna i rečenica narežite sirovu korabicu na komadiće i dajte djetetu da gricka do mile volje
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

18 Feb 2012, 23:05

blaze » wrote: 'okrutnost' shvati uvjetno. po meni je okrutna i rečenica narežite sirovu korabicu na komadiće i dajte djetetu da gricka do mile volje
Zašto?
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

18 Feb 2012, 23:28

zato što sugerira da su djeca luda za korabicom
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

18 Feb 2012, 23:39

Sto se hrane tice problem nastaje kad od osnovnog prirodnog akta napravite dogadjaj, event sto li vec u silnom trudu da dijete animirate da jede. Culi ste za dijete koje je umrlo od gladi pored redovitih kuhanih obroka?
Ne dramiti. Moji nisu dramili i jedem sve i volim jesti i kuhati. Roditelji bivseg muza su dramili, dubili na glavi i animirali ga da jede :facepalm: i time sjebali maltene dozivotno odnos koji je imao prema hrani.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

19 Feb 2012, 06:01

blaze » wrote: 'okrutnost' shvati uvjetno. po meni je okrutna i rečenica narežite sirovu korabicu na komadiće i dajte djetetu da gricka do mile volje
Obožavala sam ovo ko dijete. :ne zna:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

19 Feb 2012, 09:34

blaze » wrote: 'okrutnost' shvati uvjetno. po meni je okrutna i rečenica narežite sirovu korabicu na komadiće i dajte djetetu da gricka do mile volje
:rofl:
Da, moram priznati da korabica i kod mene izaziva podvojene osjećaje.

Ali, važno je staviti na stranu ono što mi, odrasli, osjećamo prema određenoj vrsti hrane.
Evo, Punkerica obožava brokulu i blitvu. Baš se davi u njima.
A nazačinjene kašice od brokule i blitve su gorke za popizdit.
Bila sam sigurna da ona to neće htjeti jesti budući da je meni to bilo preodvratno.
Davi se u njima. Davi.
Da se mog muža pitalo, on joj brokulu nikad ne bi davao jer smatra da je to zlo povrće. :ne zna:

koka2004 wrote:Super. A što ako ne želi ni probati?
Moram pogledati :o , ali mislim da je najvažnije ne sliti dijete, već polagano pregovarati.
Budem pogledala kad uhvatim vremena.
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

19 Feb 2012, 14:13

tupelo, ja sam u brokulu i blitvu stavljala kap dvije maslinivog. ti baš ništa?
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

19 Feb 2012, 14:31

kuki » wrote: Obožavala sam ovo ko dijete. :ne zna:
podsjećaš me na one s mama i beba koje su na temu 'moje dijete ne želi jesti, pomozite' javljale postovima u kojima su opisivale kako njihova djeca žderu sve i tako pojele i apel za pomoć :)
zašto misliš da je svemirski važna činjenica da si ti kao beba jela korabu? želiš li time reći da je koraba svoj djeci omiljena povrćka, ili da si ti u svemu posebna? ovo zapravo nije tema o bebi kuki i ni teoretski ne vidim kako konstatacija da si ti jela korabu može pomoći roditelju čija beba ne želi korabu
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Tupelo
Posts: 2937
Joined: 21 Sep 2011, 09:41
Location: Where Is My Mind?

19 Feb 2012, 15:42

blaze » wrote:tupelo, ja sam u brokulu i blitvu stavljala kap dvije maslinivog. ti baš ništa?
Maslinovo joj, po preporuci pedijatrice, stavljam u sve obroke.

No, kašica od pilećih prsa, brokule/blitve i krumpira/neke žitarice je gorka kako god da okreneš.
Njoj se taj okus jako jako sviđa i očito ga doživljava drugačije nego ja.
Bila sam uvjerena da nema teoretske šanse da to pojede, no navalila je k'o da je iz gladi utekla. :cerek:

Kad joj uvedem još par namirnica da "zaokružim" jelovnik, počet ću joj uvoditi začinsko bilje primjereno njezinoj dobi i druge masnoće (za početak laneno ulje)
...don't you know there ain't no devil that's just god when he's drunk
well this stuff will probably kill you let's do another line...
Tom Waits, Heartattack and Vine
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

19 Feb 2012, 15:45

Ne, želim reći da je glupo što okrutnom proglašavaš rečenicu "narežite sirovu korabicu na komadiće i dajte djetetu da gricka do mile volje", osim ako se ta rečenica nalazi u knjizi "U 6 koraka riješite problem djetetovog dizanja želuca na korabu".

Naime, koraba nije govno, nego povrće, i neki ljudi je vole.

Vjerujem da recepte za čokoladne torte ne smatraš okrutnima, a neki ljudi užasno jako ne vole čokoladu.
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

19 Feb 2012, 22:21

koka2004 » wrote: Super. A što ako ne želi ni probati?
Ništa.
Probaš ponovo za par dana/tjedana/mjeseci. Ako od nejedenja i neprobavanja roditelj ne radi big deal, ako dijete ne osjeti da je to roditelju osobito (pre)važno, vjerojatno će bebač u nekom drugom trenutku htjeti probati.
AKo i ne proba, opet - ništa. Nikad nikad nikad neće jesti korabu, i nikad nikad nikad mu se ništa strašno zbog toga neće dogoditi. :ne zna:
User avatar
koka2004
Posts: 63
Joined: 10 Nov 2011, 21:09

20 Feb 2012, 16:48

Blesava » wrote: Ništa.
Probaš ponovo za par dana/tjedana/mjeseci. Ako od nejedenja i neprobavanja roditelj ne radi big deal, ako dijete ne osjeti da je to roditelju osobito (pre)važno, vjerojatno će bebač u nekom drugom trenutku htjeti probati.
AKo i ne proba, opet - ništa. Nikad nikad nikad neće jesti korabu, i nikad nikad nikad mu se ništa strašno zbog toga neće dogoditi. :ne zna:
Sve to stoji, ako govorimo o par namirnica. Problem nastane kada dijete jede par namirnica, a sve ostalo odbija.

Ja imam dvoje djece. Mlađa jede skoro sve. Ne jede kelj i to je ok. Neke stvari ne želi ni probati, i to je isto ok. Jer je ono što jede dovoljno da mogu reči da jede raznovrsno.

Starija je njezina potpuna suprotnost. Prvo, nikada u životu nije jela nešto zeleno (čak zelene bombone odvoji i da seki). Od povrća jede samo krumpir. Sve ostalo odbija probati od kada je bila mala beba. Tada je zatvorila usta i nema šanse da ih otvori (a na silu ju ja nisam hranila).

Od voća jede samo banane i jabuke. Ima voća koje je probala i čak joj je bilo fino (npr. lubenica), ali kako ga zbog sezone neko vrijeme nije jela, sljedeću sezonu odlučila je da ona to ne jede i gotovo.

Od riba jede samo pohanog oslića (što meni ni nije riba).

Voli mlijeko i jogurt (samo običan) te tjesteninu i palentu. Barem to.

Ali me mući povrće i voće.
Prvo zato, jer mi je žao što ne želi ni probati neke stvari za koje sam sigurna da bi joj se sviđale. Imamo domaće jagode, jabuka, kruške, orahe i baka nam svake godine pošalje prave šumske borovnice. I sigurna sam da bi joj se sviđale breskve i lubenica. Eto, da jede barem voće (a da stvarno ne želi povrće), ja bih bila zadovoljna. Korabicu ne treba ni probati, iako je meni fina i kao dijete sam mladu jela sirovu.

A drugo, ima manje probleme s koncentracijom. I da, ja mislim da je to zbog nepravilne prehrane. Problemi su manji otkad uzima riblje ulje (koje eto bez pogovora pojede iako ogavno smrdi, a sigurno nije ni baš finog okusa) i vitamine u obliku tabletica (koje mrzim iz dna duše, ali više nismo znali što napraviti).

Istina je da kod njezinog dohranjivanja nisam imala nikakve tablice. I da sam možda negdje fulala u tom razdoblju. Nemam pojma.

Ombia je rekla da nijedno dijete nije umrlo od gladi jer nije htjelo jesti. Eto, moje dijete je u vrtiću znalo biti bez jesti cijeli dan ako joj ništa od ponuđenog nije pasalo (npr. ako je za doručak bio sirni namaz, za ručak varivo grah, a za užinu kruh s marmeladom). I nit u vrtiću ju nisu uspjeli nagovoriti neka nešto novo sproba. Jedino što su uspjeli je da ne jede više pire krumpir jer su tamo valjda kuhali onog iz vrečice te joj se zgadio.

Eto, to su Muke po hranjenju jedne mame.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

20 Feb 2012, 17:30

koka, a da maloj napraviš smoothie ili popsicle?


smoothie je smiksano voće/povrće s jogurtom, zamrznuto, ili ohlađeno+ led

popsicle su zamrznuti komadi jogurta i komada voća na štapiću. znam da postoje strojčeki za to brzo zamrzavanje i dosta klinaca tako prihvati voće
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
koka2004
Posts: 63
Joined: 10 Nov 2011, 21:09

20 Feb 2012, 17:44

Pješčana » wrote:koka, a da maloj napraviš smoothie ili popsicle?


smoothie je smiksano voće/povrće s jogurtom, zamrznuto, ili ohlađeno+ led

popsicle su zamrznuti komadi jogurta i komada voća na štapiću. znam da postoje strojčeki za to brzo zamrzavanje i dosta klinaca tako prihvati voće
Draga Pješčana, pokušali sve i svašta. I nažalost je prevelika (10 god.) da bi ju mogli varati. A i sve što ima komadiće voća u sebi otpada automatski.

I stvar je u njezinoj glavi. I nigdje drugdje. Kada će odlučiti nešto jesti, onda će valjda i pokušati.

Eto, od čokolada jede samo mliječnu Dorinu. Imali zadnji put one male čokoladice, dvije kutije
- mliječnu i Runolist (ja ne vidim neku razliku). Ona kaže - Ja Runolist ne jedem. Onda joj je tata dao dvije čokoladice bez omota i rekao neka kaže koja je koja. Proba ona i kaže koja je Runolist i koja mliječna. Samo što nije znala da su obje mliječne.

Jede npr. filanu papriku i sarmu (bez paprike i zelja), ali čufte ne jede. Ako kažem da je za ručak sarma i dam joj čuftu, pojede. I tako.

Moja baka je uvijek govorila da čovjeku njegovu najveću nemoć pokaže njegovo dijete. I ja znam što to znači.

I, hvalabogu, zasada je zdrava. Malo je mala za svoje godine (što bi moglo biti i genetski), ali nije neki kostur. Ima sasvim dovoljno kila za svoju visinu.

Mene brine što će biti kasnije. Kako će npr. savladavati školske obaveze od 5. razreda nadalje. Bojim se i te njezine "ljubavi" prema ljekovima. Do sada nismo imali lijek koji neće uzimati. A i bojim se da će manipulirati s nama preko hrane. Da će odbijati jesti ako ćemo joj nešto zabraniti. I tako.
User avatar
Aurora
Posts: 342
Joined: 12 Nov 2011, 19:35

20 Feb 2012, 18:07

Koka2004.


Traži pomoć pedijatra, psihologa ili neke stvarno dobre knjige.



Ukoliko je stvarno veliki problem ili stvarno želiš neki savjet.
Ovom usranom konzumerističkom društvu fali ljubav, čast, srčanost, suosjećajnost i poštenje, a ne nikakav patriotizam, bogobojaznost, marljivost, spremnost na odricanje i prihvaćanje besmislenih kazni...
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Feb 2012, 18:14

Koka al nije bas umrla ne. :)
Iako od povrca jest samo krumpir. :zubo:
Fakat ima karakter i to jak, ako vas zaista brine mozda zelis na savjetovanje kod djecjeg psihologa?
User avatar
koka2004
Posts: 63
Joined: 10 Nov 2011, 21:09

20 Feb 2012, 18:23

Aurora » wrote:Koka2004.


Traži pomoć pedijatra, psihologa ili neke stvarno dobre knjige.



Ukoliko je stvarno veliki problem ili stvarno želiš neki savjet.
Bili. I rekli kao što su rekle cure. Ne ju siliti jer nećemo ništa postići. I brinuti se da dobiva sve što joj je potrebno za razvoj. Pa i putem umjetnih dodataka, ako ne ide drugačije.

I da joj ne smijemo pokazivati koliko nam je važno da jede.

Nažalost se svi prilagođavamo njoj ili se njoj nešto skuha posebno. I služim se malim trikovima. Za juhu dobije najveći tanjur i uvijek za nju napravim malo veće grisove knedle. Jer će ona uvijek pojesti samo jedan tanjur juhe i točno dva knedla.

Kao što sam rekla, zdrava je i poprilično bistro dijete.

A ja sam najsretnija na svijetu kada dođe doma s treninga sinhroniziranog plivanja te popije pola litra mleka i pojede dva komada kruha s Nutellom. Da, znam da Nutella nije zdrava, ali je barem hrana.

Možda dramim bezveze. Ali ja bih da ova moja mrvica jede barem voće.
User avatar
ombia
Posts: 4628
Joined: 25 Nov 2011, 23:31

20 Feb 2012, 18:25

Ima po bio ducanima onih multivitamin sokova bez secera i dodataka, jel bi to pila?
User avatar
koka2004
Posts: 63
Joined: 10 Nov 2011, 21:09

20 Feb 2012, 18:26

ombia » wrote:Koka al nije bas umrla ne. :)
Iako od povrca jest samo krumpir. :zubo:
Fakat ima karakter i to jak, ako vas zaista brine mozda zelis na savjetovanje kod djecjeg psihologa?
Ne, nije umrla. Ali su u vrtiću imali slučaj da je jedno dijete završilo u bolnici jer nije htio jesti. I zato smo svi po redu, od teta, kuharica i mene izvodili svašta da moje dijete jede. Ne vjerujem da igdje u vrtiću teta ide nešto spremiti jednom djetetu posebno jer ono ne želi jesti kao ostali.

Da, krumpir na dva načina. Pečeni i pomfri.
User avatar
koka2004
Posts: 63
Joined: 10 Nov 2011, 21:09

20 Feb 2012, 18:31

ombia » wrote:Ima po bio ducanima onih multivitamin sokova bez secera i dodataka, jel bi to pila?
Od sokova - jabuka i naranča (samo od Vindije, ona kupuje Hrvatski).

Eto, gazirano ne voli (ne pije Colu uopče, a Coctu samo u posebnim prilikama), jer je čitala da nije zdravo. Možda da njoj damo neku knjigu o zdravoj prehrani. :D
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Feb 2012, 18:34

Nama su tete u vrtiću kad ne bi pojeli juhu do kraja, a ja ju nikad nisam jela, u tu ohlađenu juhu stavljali meso i krumpir, ili što je već bilo za glavno jelo. I to je bila uobičajena praksa. Koje krmače.
Naravno da ni glavno jelo ne bi takli u toj splačini.
User avatar
koka2004
Posts: 63
Joined: 10 Nov 2011, 21:09

20 Feb 2012, 18:37

Djeca su tako čudesna bića. Je gledam svoje i nikako da shvatim kako su uz potpuno isti odgoj, tako različite. S time da su praktički rasle kao blizanke, jer su samo 14 mj. razlike.
Obje imaju karakter (kraj ovako tvrdoglavih roditelja bilo bi čudno da ga nemaju) i već sada mogu predvidjeti neke probleme koje ćemo imati s njimi.

Pričale ste o knjigama. Ja imam jednu super knjigu koju je moja mama kupila kada sam se ja rodila. I u njoj piše nekako ovako:

Prije dojenja neka se majka opusti. Neka si pusti neku ljepu glazbu ili zapali cigaretu. :zubo:

Knjiga je iz 1970.
Post Reply