Što dati djetetu da čita?

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Oct 2011, 12:25

eno skicam pjescanu na moderatorskom koja je pogodila moj trenutni problem. :)

sta dati djetetu od pet i pol da samostalno cita?

prije kojih mjesec dana je pocela citati i od tada ne ispusta razne casopise i stripove iz ruku.
na zalost, izbor knjiga sa velikim tiskanim slovima nije velik te trenutno cita one koje sam joj ja citala dok je bila beba.

no dok sam joj ja citala casopise (winx, sparks, MLP...) imala sam kontrolu nad istim i mogla izabrati dijelove koje joj necu citati jer smatram da nisu primjereni za nejnu dob (ne dopustam vokabular poput bretzica). ista stvar je i sa stripovima. sada kontrole vise nema i htjela bi joj dati nesto sto je primereno njenoj dobi.

sjecam se da sam godinu prije skole citala knjige koje su bile pisane velikim slovima. takve knjige sada ne nalazim.
ako netko ima ideju ili zna konkretnu knjigu, bila bi mu/joj :D zahvalna :o


mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

20 Oct 2011, 12:42

Ne znam, moja još ne čita (to me uvijek sjeti onog vica o Muji i Tarzanu :zubo:), al' u Profilu sam našla dosta slikovnica/knjiga s velikim slovima koje joj ja čitam.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

20 Oct 2011, 12:46

Ona će ti vrlo brzo i lako naučiti i mala štampana slova tako da se ne treba trebati koncentrirati samo na knjige s velikim štampanim slovima. Ne znam zašto izbjegavaš neke izraze ako nisu vulgarnosti ili zbilja teški njoj neshvatljivi pojmovi u pitanju, pogotovo jer joj uvijek možeš ponuditi jako puno drugih riječi koje smatraš prikladnijima. :)

Ne znam koje knjige imaju samo velika slova, ali vjerujem da bi mala šetnja knjižnicom i kratki razgovor s knjižničarkom donijeli jako dobre rezultate. Sami sadržaj može biti sve što dijete zanima, počevši od bajki preko raznih ilustriranih priča do enciklopedija prilagođenih mlađem uzrastu.

Moja je u toj dobi gutala vjerske knjige, do škole je pročitala sve što znam da postoji s religijskom kršćanskom tematikom predviđeno za djecu, još uvijek se sjećam serije Pričajmo s Isusom, Hodajmo s Isusom, Pjevajmo s Isusom... Nisam ni slutila koliko verzija dječjih Biblija i sličnog postoji. :D

Kad je završila s njima, prebacila se na anatomiju i medicinu, tek je nakon pet godina konkretnije prešla na drugačije knjige i sad čita svašta. Samo ovog ljeta je pročitala sve nastavke Vampirske Akademije, onu čuvenu Kolibu, Dnevnike Pauline P., Zvjezdanu prašinu, Koralinu i još nekoliko njih. Posramljena sam.

Sin čita samo stripove i to samo ako nije čitao i lektiru tih dana jer se boji da bi mogao pročitati previše.

Zapravo sam oduševljena kako lijepo ilustriranih dječjih knjiga sad ima, provodila bih sate na dječjem odjelu kad bih imala toliko vremena i odlazak u knjižnicu i/ili knjižaru nama bude doživljaj. Meni se među tim policama redovito nametne pitanje što ne pročitati. Trebala bih svratiti i na odjel za odrasle, dugo nisam bila. :o
Last edited by Nica on 20 Oct 2011, 12:58, edited 3 times in total.
Groupie :cerek:
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Oct 2011, 12:47

Morticia » wrote:Ne znam, moja još ne čita (to me uvijek sjeti onog vica o Muji i Tarzanu :zubo:), al' u Profilu sam našla dosta slikovnica/knjiga s velikim slovima koje joj ja čitam.
slikovnice ima, to sam joj i ja citala kad je bila mala, al su mi nekako...bebaste :D

recimo serijal petra mi je ok, manje vise sam joj sve knjige procitala dok je bila mladja, pisane su velikim slovima i to moze sama citati.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

20 Oct 2011, 12:54

Mi imamo i Andersenove bajke tako pisane i pojednostavljenog sadržaja.
Kupljeno u Profilu, također.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Oct 2011, 12:54

Nica » wrote:Ona će ti vrlo brzo i lako naučiti i mala štampana slova tako da se ne treba trebati koncentrirati samo na knjige s velikim štampanim slovima. Ne znam zašto izbjegavaš neke izraze ako nisu vulgarnosti ili zbilja teški njoj neshvatljivi pojmovi u pitanju, pogotovo jer joj uvijek možeš ponuditi jako puno drugih riječi koje smatraš prikladnijima. :)
glupaco. idiot. kreten. i tak. one kul fraze i izraze :D

mislim, cita grafite po zagrebu dok se vozimo, a ja joj tumacim. prilagodjeno njenoj dobi :facepalm:

Ne znam koje knjige imaju samo velika slova, ali vjerujem da bi mala šetnja knjižnicom i kratki razgovor s knjižničarkom donijeli jako dobre rezultate. Sami sadržaj može biti sve što dijete zanima, počevši do bajki preko raznih ilustriranih priča do enciklopedija prilagođenih mlađem uzrastu.

Moja je u toj dobi gutala vjerske knjige, do škole je pročitala sve što znam da postoji s religijskom kršćanskom tematikom predviđeno za djecu, još uvijek se sjećam serije Pričajmo s Isusom, Hodajmo s Isusom, Pjevajmo s Isusom... Nisam ni slutila koliko verzija dječjih Biblija i sličnog postoji. :D

Kad je završila s njima, prebacila se na anatomiju i medicinu, tek je nakon pet godina konkretnije prešla na drugačije knjige i sad čita svašta. Samo ovg ljeta je pročitala sve nastavke Vampirske Akademije, onu čuvenu Kolibu, Dnevnike Pauline P., Zvjezdanu prašinu, Koralinu i još nekoliko njih. Posramljena sam.

Sin čita samo stripove i to samo ako nije čitao i lektiru tih dana jer se boji da bi mogao pročitati previše.

Zapravo sam oduševljena kako lijepo ilustriranih dječjih knjiga sad ima, provodila bih sate na dječjem odjelu kad bih imala toliko vremena i odlazak u knjižnicu i/ili knjižaru nama bude doživljaj. Meni se među tim policama redovito nametne pitanje što ne pročitati. Trebala bih svratiti i na odjel za odrasle, dugo nisam bila. :o
fakat? ak ce brzo usvojiti i mala, onda super :)
jer vecina knjiga koje ju zanimaju su pisana malim slovima i moramo joj mi citati.

trenutno prije spavanja slusa George. R.R. Martina: Sraz kraljeva. ovim tempom kak joj tata cita (to skupa citaju) citat ce dok ne krene u skolu (knjiga ima 900 stranica)

kod bake trazi bibliju, tako da smo i mi prosli djecje biblije i nisam imala pojma koliko ih je.

no od kad je pocela citati predvecer provede sat vremena citajuci sta god nadje velikih slova. posto je djecji odjel vec skoro cijeli isposudjivala, nije mi palo na pamet pitat knjiznicarku za knjige velikih slova. tnx :o
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

20 Oct 2011, 12:55

Čita joj Martina?! :eek: :rofl:
Ja ne bih to, ipak.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Oct 2011, 13:02

Morticia » wrote:Čita joj Martina?! :eek: :rofl:
Ja ne bih to, ipak.
i ja sam bila skepticna, al eto...sto je najbolje od kad joj to cita, ljepse spava. nema budjenja i straha prije spavanja kojeg je bilo prije dok smo joj citali mazuranicku.

cudno je ona dijete :misli: sama je trazila da zeli gledat avatar, obozava merlina (cekamo novu sezonu :D), gledala je aliena (meni iza ledja) i odusevila se, pricala je samo kako se vanzemaljac zaljubio u robota, a u kaficu Gigerova muzeja je odljepila. to je bilo njeno igraliste i ona je bila kapetanica broda u svemiru :D

stoga se pitam, sto joj dati da cita :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

20 Oct 2011, 13:05

dimnjak » wrote: glupaco. idiot. kreten. i tak. one kul fraze i izraze :D
Ne znam u kojim dječjim knjigama se koriste te riječi. :D Djeca prate ton i način na koji im nešto govoriš. Koliko je izražajan tvoj izričaj otprilike toliko snažno oni to dožive. Stoga ako i ti te riječi predstaviš kao pogrešne i ružne, vjerujem da će i sama ubrzo zaključiti kako ima boljih i prikladnijih. Ali ako ih preskačeš, a ona će shvatiti da to činiš, bit će joj interesantnije i mogla bi im pridavati pažnju koju one niti zaslužuju niti bi tako bilo da joj nisu bile predstavljene kao nekakav tabu.
mislim, cita grafite po zagrebu dok se vozimo, a ja joj tumacim. prilagodjeno njenoj dobi :facepalm:
:D
fakat? ak ce brzo usvojiti i mala, onda super :)
jer vecina knjiga koje ju zanimaju su pisana malim slovima i moramo joj mi citati.
Neka gleda u knjigu dok joj čitaš i prati prstom tekst koji izgovaraš. Ispitivat će te koje je koje slovo, a s obzirom da su jako slična velikima koja već zna jako brzo će i njih usvojiti. :)

trenutno prije spavanja slusa George. R.R. Martina: Sraz kraljeva. ovim tempom kak joj tata cita (to skupa citaju) citat ce dok ne krene u skolu (knjiga ima 900 stranica)
:rofl:

To je sasvim ok. Možete u međuvremenu pročitati i nešto drugo. :D
kod bake trazi bibliju, tako da smo i mi prosli djecje biblije i nisam imala pojma koliko ih je.
Ja inače nisam religiozna, ali sam im pričala zašto kitimo bor i bojamo jaja, a njoj su bile interesantne te poganske priče. Na neki način se onda zainteresirala za religiju. :ne zna: Ja pričam o poganima, a ona čita o Isusu. :D
Groupie :cerek:
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

20 Oct 2011, 13:06

čekaj, to je isto ono dijete za koje se brineš da iduće jeseni neće biti dovoljno zrelo za školu? :misli:
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

20 Oct 2011, 13:13

MadnessInMethod » wrote:čekaj, to je isto ono dijete za koje se brineš da iduće jeseni neće biti dovoljno zrelo za školu? :misli:
da :D

a gle, bila je na izletu s vrticem i ja iz nje nisam mogla izvuci jednu recenicu o tome di su bili, sta su vidjeli i sta su radili.
ako ne cujem od teta ili druge djece, nemam pojma kako izgleda njen dan u vrticu.
ona je dijete koje me izvuklo sa 3 godine na balkon i reklo: molim te mi sada pokazi di je svemir do kojeg me to volis.
no isto tako dijete koje ce pogrijesiti nesto pisuci, ili nece sloziti legic, ili nece uspjeti napraviti oblik od plastelina i bijesno ce odgurnuti stol i pobacat ono sto ne moze s njega.

stoga, da, razmisljam :)

@ NIca
u stripovima, tj. onim casopisima zna biti takav vokabular. u knjigama, naravno nema :)
ja jesam religiozna al meni je to intimno pitanje pa o tome ne pricamo tako da mi dobro dodje da cita bibliju i uci ono sto bi ju ja trebala kao nauciti :D

to sam vec negdje cula, da vucem prstom tekst kojeg citam. tnx :)
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

20 Oct 2011, 13:20

khm... ja sam na faksu trgala list iz bilježnice ako mi se nakon trećeg prepravka nije sviđalo kako je nešto izgledalo.
a i dan danas bacam četku iz kupaonice preko cijelog hodnika ako iz četvrtog-petog pokušaja ne složim frizuru kako sam zamislila.
tako da, postoji mogućnost da će cijelog života imati visoka očekivanja od sebe i da će neispunjavanje istih izazivati frustraciju s kojom će se povremeno nositi na ovako neprimjerene načine. možda to preraste, a možda ne... no, po meni, to nema baš veze sa zrelošću za školu. :ne zna:

edit: sad sam shvatila, ako ima veze, ja ni sa skoro 28 godina nisam zrela za školu. :zubo: treba to netko reći mom ravnatelju :zubo:
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

08 Nov 2011, 05:15

dimnjak » wrote: trenutno prije spavanja slusa George. R.R. Martina: Sraz kraljeva. ovim tempom kak joj tata cita (to skupa citaju) citat ce dok ne krene u skolu (knjiga ima 900 stranica)
Kako da pitam, a mogu li ja spavati kod vas? :cerek:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

15 Nov 2011, 22:27

Ovo nipošto ne. Dakle, Love You Forever, krasna slikovnica o ženi koja nuna svog sina od rođenja do vlastite samrtne postelje (tad nuna on nju - jer svako dijete kojem mama čita slikovnicu želi slikovnicu o mami koja umre <3) i svaki put mu pjevuši kako će dok god ona živi on biti njena mala beba. Sličica na kojoj nuna svog odraslog usnulog sina me posebno razgalila.

K tome, pratimo njegovo odrastanje i kako je totalno zakurac ali eto, materina mala beba i mater ga voli.


Najuznemiravajućija knjiga koju sam uzela u ruke u životu.


http://books.google.com/books?id=CbZ7PF ... CDIQ6AEwAA

Ne znam stavit link. :brukica:
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

15 Nov 2011, 22:40

Moj najmlađi najviše voli ovu knjigu ali i ostale istog autora.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Mar 2012, 09:51

jel ima još uvijek audio priča kao što su prije bile ploče i kasnije, kazete s naratorom?
jel tko od vas to kupuje i koristi?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

28 Mar 2012, 09:54

Ja sam svoje presnimila hitovima 80-tih. :o
Al znam ih napamet, ako nekom treba pričat :rofl:
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

28 Mar 2012, 10:02

Pješčana » wrote:jel ima još uvijek audio priča kao što su prije bile ploče i kasnije, kazete s naratorom?
jel tko od vas to kupuje i koristi?
ima
ove koje smo kupili, čini mi se da su svi iz kazališta
a imamo još i kazeta :D
bajici su kazete bile prvi susret s takvim medijem tako da se ozarila kad je u garaži ugledala punu kutiju kaceta - pričeeee :cerek:
nije se dala uvjeriti da je to rokenrol pa je oduševljeno zgrabila koliko stane u ruke; cult, ACDC... i za ove zadnje ozbiljno zaključila da su jako dobri :zubo:

CDovi su super za putovanja
ježurka još uvijek izlazi i na cdu, uz priču :cerek:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

28 Mar 2012, 10:04

baja » wrote:
CDovi su super za putovanja
ježurka još uvijek izlazi i na cdu, uz priču :cerek:
baš sam jučer u Profilu vidjela da je Ježurka visoko na top listi slikovnica i priča :D


Bo, hodajuća pričačica priča :rofl:
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
kuki
Posts: 2907
Joined: 25 Sep 2011, 00:41

31 Mar 2012, 23:28

Pješčana » wrote:jel ima još uvijek audio priča kao što su prije bile ploče i kasnije, kazete s naratorom?
jel tko od vas to kupuje i koristi?
Ja to sebi skidam. :lux:

Od dječjih imam Dr. Seussa. :D
ovaj psić je išao na tržnicu/ ovaj psić je ostao kući/ ovaj psić je pojeo kolač/ jer ga više nije mogao vući./ ovaj psić je pjevao vau vau vau vau/ cijelim putem kući!
User avatar
MadnessInMethod
Posts: 422
Joined: 04 Oct 2011, 20:47
Location: through the looking glass

01 Apr 2012, 06:17

Zijah Sokolovic. Stavi desnu ruku na desno uho... :zubo: obozavala sam te price kao mala.
"Madness in method, that's genius." F. Herbert
Post Reply