Važno je imati petero djece*

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 10:07

Moj je post ( i prvi i drugi dio) u potpunosti bio provokacija. Dobronamjerna.


Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

20 Oct 2011, 10:08

BoDerek » wrote:Nisu mi roditelji bili dosadni, ok možda i jesu :D, nego mi je sa sestrom bilo puno zabavnije.
Ali dobro, pretpostavljam da ima djece gdje je izražena ljubomora i koja su željna roditelja samo za sebe. Svejedno, mislim da se sve to može srediti.
To uopće nije pitanje ljubomore već svijesti samog sebe. Svako dijete je jedinka, posebno i drugačije, ne možeš ponekad ni o jednoj stvari s njih dvoje razgovarati na isti način. Također je ponekad lakše i bolje komunicirati jedan na jedan, bez da te sluša brat i/ili sestra.

A ponekad nam svima treba bliskost, zagrljaj, spoznaja da smo primjećeni i važni nekome tko je nama važan iako to generalno znamo. Kao kad ti kaže da te voli netko za koga znaš da te voli, bude ti lijepo i drago. I dijete treba svoj trenutak s roditeljima u kojem će ono doći do izražaja, u kojem će ono biti.
Groupie :cerek:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

20 Oct 2011, 10:09

Morticia » wrote: E sad, jesu li zbog toga nužno i sebična, zla gamad, ne znam. :zubo:
Niti su ljudi bez djece sebična gamad, niti su ljudi s pedesetoro djece nesebična gamad.

Povezivanje (ne)sebičnosti uz roditeljstvo bi značilo da je roditeljstvo nešto grozno što se, kao, mora - pa su onda oni koji taj teret odbijaju preuzeti na sebe sebične izdajice "naše stvari".
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 10:13

Nica » wrote:
To uopće nije pitanje ljubomore već svijesti samog sebe. Svako dijete je jedinka, posebno i drugačije, ne možeš ponekad ni o jednoj stvari s njih dvoje razgovarati na isti način. Također je ponekad lakše i bolje komunicirati jedan na jedan, bez da te sluša brat i/ili sestra.

A ponekad nam svima treba bliskost, zagrljaj, spoznaja da smo primjećeni i važni nekome tko je nama važan iako to generalno znamo. Kao kad ti kaže da te voli netko za koga znaš da te voli, bude ti lijepo i drago. I dijete treba svoj trenutak s roditeljima u kojem će ono doći do izražaja, u kojem će ono biti.
Nica, nisam ni mislila baš ljubomora. I dok sam ju pisala (riječ) učinila mi se neprikladna, ali mi je poslužila da najbrže okvirno opišem što htjedoh reći.

Naravno da postoje situacije koje traže jedan na jedan razgovor, i naravno da će toga biti. Margarita je to super ilustrirala. Ali ne u mjeri u kojoj mi se čini da je Lord govorio.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 10:15

Lord Byron » wrote: Niti su ljudi bez djece sebična gamad, niti su ljudi s pedesetoro djece nesebična gamad.
Povezivanje (ne)sebičnosti uz roditeljstvo bi značilo da je roditeljstvo nešto grozno što se, kao, mora - pa su onda oni koji taj teret odbijaju preuzeti na sebe sebične izdajice "naše stvari".
E s ovim se slažem
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

20 Oct 2011, 10:16

Oni koji su pročitali uvodni post mogu primijetiti da zagovaram petero djece iz sebičnih razloga.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 10:19

Koji bi bili nesebični razlozi za imat djecu?
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

20 Oct 2011, 10:20

Lord Byron » wrote:
Kao prvo, "obaveza" je pogrešna riječ. Kao drugo, odjeljivanje očevih od majčinih "obaveza" (pa su, kao, makčine veće i teže) je besmislica. I otac i majka se može biti na jako različite načine - od odrađivanja "nužnog minimuma" pa sve do stvarnog roditeljstva.
.
točno. moja baka i dida su imali sedmero djece, oko koje se dida brinuo. baka nikad nije pokazala potrebu biti s djecom, osim dok ih nije rodila, što je, nažalost, nužni minimum.
kako se to pokaže kroz živote te djece, to je druga priča
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

20 Oct 2011, 10:21

Nemoj mene pitati.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 10:23

Okej. Ali, recimo, meni se petero djece čini izuzetno baš radi djece. Mislim da je to odlična metoda za odrast u zdravog čovjeka.
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

20 Oct 2011, 10:27

BoDerek » wrote: Naravno da postoje situacije koje traže jedan na jedan razgovor, i naravno da će toga biti.
Ali jako su bitni trenuci koji nisu ponukani potrebom, a kad se nema vremena nema ni tih trenutaka. To je ono kad se posve neplanirano priključiš šetnji do glazbene škole jer slučajno idete u istom smjeru u isto vrijeme pa iz obične male rečenice nastane nešto zbog čega se osjetite posebnijima jedno drugom. S djetetom se ne razgovara samo kad to situacija traži, a nekad i nije do razgovora već osjećaja koji se ima.

Navečer prije spavanja djeca su tako topla i potrebita, nekoliko minuta nasamo sa svakim može se pretvoriti u nešto divno i samo vaše. Svi mi trebamo nešto samo svoje.
Groupie :cerek:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

20 Oct 2011, 10:28

I ja isto tako mislim Bo, štoviše znam, jer poznajem više ljudi iz takvih obitelji i bogme su kvalitetniji od prosjeka. Osjetno. I ne osjećaju da su ih roditelji zapostavljali, štaviše - rijetko su se osjećali usamljeno.
Last edited by schmokljan on 20 Oct 2011, 10:49, edited 1 time in total.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

20 Oct 2011, 10:30

Nica » wrote:
...

Navečer prije spavanja djeca su tako topla i potrebita, nekoliko minuta nasamo sa svakim može se pretvoriti u nešto divno i samo vaše. Svi mi trebamo nešto samo svoje.
Koliko je 5 x 5 minuta?
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 10:33

Nica » wrote:
Ali jako su bitni trenuci koji nisu ponukani potrebom, a kad se nema vremena nema ni tih trenutaka. To je ono kad se posve neplanirano priključiš šetnji do glazbene škole jer slučajno idete u istom smjeru u isto vrijeme pa iz obične male rečenice nastane nešto zbog čega se osjetite posebnijima jedno drugom. S djetetom se ne razgovara samo kad to situacija traži, a nekad i nije do razgovora već osjećaja koji se ima.

Navečer prije spavanja djeca su tako topla i potrebita, nekoliko minuta nasamo sa svakim može se pretvoriti u nešto divno i samo vaše. Svi mi trebamo nešto samo svoje.
Da. Nemam djecu, pa nemam šta proturječit. Iako sam tetka par excellence :D
Samo da napomenem: nisam niti mislila da moji stavovi isključuju ovo što navodiš. Ja se samo jako loše izražavam :D
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

20 Oct 2011, 10:35

schmokljan » wrote:
Koliko je 5 x 5 minuta?
Pet minuta često nije samo pet. Dijete ima potrebu izraziti se i tek u tim mirnim tihim trenucima kad je nasamo s roditeljem osjeti da to i može, da će ga se zaista čuti i da je ovo njegovo vrijeme za nas. Tada tih pet minuta može prerasti u 10, 20 ili sat vremena.
Groupie :cerek:
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

20 Oct 2011, 10:44

Prvo si napisala "nekoliko minuta". Ne znam u kojem je to svijetu "nekoliko minuta" sat vremena?

No i dalje ne shvaćam želiš li reći da su djeca iz obitelji s više djece oštećena? Ako to ne želiš reći - ima li tvoj upis neku poantu? Nemoj se ljutiti, samo poušavam shvatiti što želiš reći.
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

20 Oct 2011, 10:49

schmokljan » wrote:Prvo si napisala "nekoliko minuta". Ne znam u kojem je to svijetu "nekoliko minuta" sat vremena?
Večernje ušuškavanje samo po sebi traje nekoliko minuta, ali ima dana kad to preraste u puno više, ne znam što nije jasno.

No i dalje ne shvaćam želiš li reći da su djeca iz obitelji s više djece oštećena?
Ne, želim reći da nije isto imati jedno, dvoje ili petero djece. Ne mislim da je istinito kako se skoro ni ne osjeti razlika i da nije bitno zahtjevnije s više djece.
Groupie :cerek:
User avatar
Black Sheep
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2011, 19:56

20 Oct 2011, 10:52

schmokljan » wrote: Koliko je 5 x 5 minuta?
Kad već tako doslovno i usko shvaćaš onda moram: pet minuta nije dosta nikako.
Taman se dijete smiri, bude mu lijepo poželi ti nešto reći ili te pitati, a ti mu skoro pa možeš reći "oprosti, vrijeme ti je isteklo. Sljedeći!".
To save some time, let's just assume I'm always right.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

20 Oct 2011, 11:20

:facepalm:
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 11:24

Black Sheep » wrote:
Kad već tako doslovno i usko shvaćaš onda moram: pet minuta nije dosta nikako.
Taman se dijete smiri, bude mu lijepo poželi ti nešto reći ili te pitati, a ti mu skoro pa možeš reći "oprosti, vrijeme ti je isteklo. Sljedeći!".
Meni se ovo vaše čini doslovno i usko! Da "Vrijeme ti je isteklo" :rofl:

Sve te tekuće probleme koje nabrajate, sve je to "c'est la vie". Nitko ni ne zamišlja život ko iz knjige.
Takve se stvari rješavaju u hodu (ne, ne mislim ofrlje, nego mislim: kad dođe do problema smislit ću kako ga najbolje riješit). I nitko niti ne misli da je isto petero i dvoje. Onaj moj post gdje kažem da je to pičkin dim :D, well, to je isto rečeno tek tako da dočara lakoću u odnosu na prvo i drugo.
User avatar
Black Sheep
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2011, 19:56

20 Oct 2011, 20:19

Ne smatram osobnom blamažom to što sam iz ovoga:
schmokljan » wrote: Koliko je 5 x 5 minuta?
Nica » wrote: Pet minuta često nije samo pet. Dijete ima potrebu izraziti se i tek u tim mirnim tihim trenucima kad je nasamo s roditeljem osjeti da to i može, da će ga se zaista čuti i da je ovo njegovo vrijeme za nas. Tada tih pet minuta može prerasti u 10, 20 ili sat vremena.
schmokljan wrote:Prvo si napisala "nekoliko minuta". Ne znam u kojem je to svijetu "nekoliko minuta" sat vremena?
zaključila da misliš doslovno na 5 (pet) minuta. Možda stari forumaši kuže tvoj način zajebancije pa "ispravno" pročitaju i bez niza prigodnih smileya, meni to nije uspjelo baš kao što ni tebi nije uspjelo "ispravno" pročitati "next, please!" opasku.
To save some time, let's just assume I'm always right.
User avatar
Black Sheep
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2011, 19:56

20 Oct 2011, 20:22

BoDerek » wrote: Meni se ovo vaše čini doslovno i usko! Da "Vrijeme ti je isteklo" :rofl:
Jel bi bilo jasnije da napišem "oprosti, vrijeme ti je isteklo, sljedeći, molim! :D :D :D " ?

Btw, kaj ono vele za persiranje na forumu? :misli: :D
To save some time, let's just assume I'm always right.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

21 Oct 2011, 01:41

Nica » wrote: Navečer prije spavanja djeca su tako topla i potrebita, nekoliko minuta nasamo sa svakim može se pretvoriti u nešto divno i samo vaše. Svi mi trebamo nešto samo svoje.
Ovo je taaaaaaako istina. Večeras bi moj 13-godišnjak trkeljao sa mnom do ponoći da sam mu dopustila. Što nisam, jer sutra (ups, danas) ima nastavu u 7.10.
Ali kad sam zatvorila vrata njegove sobe po 7 put, jer me prethodnih 6 puta vratio s obrazloženjem o nevjerojatno važnoj stvari koju mi još ima za ispričati, pomislila sam kako je baš totalni zakon biti mama. :)
Da ih imam pet, pomišljala bih to 2,5 puta češće. :D
Nek(v)arljiva.
Post Reply