Važno je imati petero djece*

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

19 Oct 2011, 09:44

Znam da u današnje vrijeme nije popularno zalagati se za brojnu obitelj, osim od strane katoličke crkve, no lako je njima govoriti kad ni djecu koju imaju ne priznaju.

No, moj stav o potrebi za barem petero djece nema veze s blesavom pričom o nerazbacivanju sjemena, niti s bilo kojom vrstom morala.

Djecu je, naime, potrebno imati zbog sebe.

Kad kucne zadnji čas većina nas ljudi, a pogotovo nas današnjih ljudi, teško da će moći otpjevati My Way, a da će moći gledati na svoj život kao na žrtvovanje za druge - nema govora. Svi mi više manje gledamo kako da se izvučemo, kako da sa što manje si priuštimo što više, kako da ušićarimo, kako da se uvalimo, za početak barem kod nekog u vikendicu na more, poslije na posao, onda, po mogućnosti, u odbore i tako dalje. Jednom riječju - bolje da nam ne sude po djelima.

I takvi drkavi, kakve nas je društvo stvorilo, jedva da uspijemo jedno dijete napraviti/podariti svijetu, a dva su već nevjerojatno žrtvovanje.

Kako smo duhovno tupi i, recimo to otvoreno, lijeni i nedojebani, upropastit ćemo i dijete. Sve ćemo svoje neuroze prenijeti na njega, usaditi hipohondriju i cinizam, kljukat ćemo ga antibioticima čim se zakašljuca, a na poslu nećemo prestati gnjaviti okolinu s pričom kako nam je dijete boležljivo. Uostoalom, kad pričate o djetetu na poslu samo najgorim od šefova može pasti na pamet da vam povjere neki ozbiljan zadatak. I tako će nam to jedno dijete biti dobar izgovor za daljnju lijenost i odustajanje od ozbiljnog rada.

No, ponavljam, prođu tih 50-60 godina eskiviranja života, dođe penzija i mala penzijica, a taj vaš jedinac/jedinka vas nekako ne vole. Vode svoj mali sebični život s jednako trulim im bračnim partnerom i sinom jedincem, uostalom odvratno razmaženim derletom koje baku ne dođe ni posjetiti, i vi shvaćate da nemate nikoga.

A to vam se ne bi desilo da ste naštancali petero djece. Jedno bi, priznajem, vjerojatno bilo idiot. Jedno bi pregazio tramvaj, ali to bi vam ostavilo tri zdrave jedinke, zdrave jer su, silom prilika, morali naučiti dijeliti i jer, pošto niste imali vremena svoju sjebanost fokusirati samo na jednoga, nisu razvili glupe neuroze. Osim toga - mnogo djece automatski razvija kompetitivni duh, još dok kao mali se budu klali po Mc'Donaldsu ko će kome čapiti krumpiriće u Happy Mealu, gdje ćete ih nedjeljom voditi na ručak, pošto vam se niti nedjeljnji ručak ne da raditi.

A te tri zdrave jedinke će vas i voljeti. Sjetit će se kao im je bilo lijepo i toplo u obiteljskom domu, a potisnut će činjenicu da im je bilo toplo jer ste im priuštili samo jednu dječju sobicu. Sve mane svog odrastanja pretvorit će u lijepa sjećanja. I skrbit će za vas u starosti, jer će biti dobri ljudi. I kad budete umirali netko će plakati za vama. A ništa više od smrti čovjek ne može niti poželljeti.

* Tema objavljena na bivšem forumu, ponovljena iz prosvjetiteljskih razloga


User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

19 Oct 2011, 10:38

Jesi ti kojim slučajem jedinac?
:kava: :drmirza:
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Oct 2011, 10:40

nedavno sam učestvovala u diskusiji kako odgajati djecu, i kako ćemo mi kao roditelji svašta nešto dopuštati jer znamo da nema smisla braniti, npr. farbanje kose, pirs, tetovaže i sl., no shvatili smo da to samo znači da će naša djeca reagirati na nešto potpuno deseto. znači, ti se pripremiš da ti dijete traži pirs i da mu dopustiš(jer je to bila tvoja bitka iz ranijih dana) a dijete zaključi da bi on bio katolik, a vi ste atesisti(karikiram).
ne mislim da svatko strašno griješi pri odgajanju. mislim da se većina ljudi snađe na putu do odrastanja, makar su polazišne točke i putanja često različiti.
što se tiče brige za roditelje, ne bi me trebalo čuditi, ne znam sve detalje, ali rastužilo me kad sam neki dan čula za osobu koju znam da ocu na pogreb nije otišao. jer si nisu bili dobri.
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

19 Oct 2011, 10:42

Molim te m.za da ne pokušavaš ovu temu upropastiti jefitnim dr. Phil forama. Dakle - tema je kako imati zdravu i brižnu djecu, a nudim i rješenje. Inače, da se razumijemo, biti jedinac je samo po sebi - dijagnoza.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 10:51

ti polazis od pretpostavke da ce roditelj nuzno sjebati dijete i da ce, posljedicno tome, dijete sjebati roditelje.

po meni imas gresku u samom startu. jebiga.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

19 Oct 2011, 10:54

Dragi dimnjače, jasno kao dan da zdravi roditelji imaju priličnu šansu odgojiti zdravo dijete. No, koliko je takvih?

Za sve druge - ovdje se nalazi rješenje.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 11:00

schmokljan » wrote:Dragi dimnjače, jasno kao dan da zdravi roditelji imaju priličnu šansu odgojiti zdravo dijete. No, koliko je takvih?

Za sve druge - ovdje se nalazi rješenje.
pa ne znam, ali mislim da ih je vise no sto mislimo. zaista.
ja se svakim danom ugodno iznenadim.

s druge strane mislim da radjanjem petoro djece dolazimo do toga da roditelji uz svakodnevne obaveze nemaju vremena niti snage posvetiti imalo paznje svojoj djeci. pardon, dovoljno.

ili pak majku koja je provela 9 godina samo kao majka. trudnoca-porodiljni.
mislis da svaku zenu to zadovoljava i ispunjava? da u njoj to ne stvara nezadovoljstvo jer se ne moze ostvariti kao ista drugo osim majke (i mozebiti supruge).

i onda imas one majke koje krive djecu da su im "unistila" zivot. i djeca odrastaju s tim teretom. i spremaju starce u staracki dom s tim teretom.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
ali
Posts: 4909
Joined: 22 Sep 2011, 10:31

19 Oct 2011, 11:20

schmokljan » wrote: Inače, da se razumijemo, biti jedinac je samo po sebi - dijagnoza.
Jedinac, dabome :D

Bilo bi dobro da Glo dođe na temu, ona mi se čini kompetentna govoriti baš o ovoj brojci.

Ja nisam pobornik bilo kakvih računica, jer nekima je i jedno previše, a neke ni deset neće učiniti svjesnima da su to živi ljudi, a ne sredstvo da bi se ONI osjećali bolje.
Last edited by ali on 19 Oct 2011, 11:23, edited 1 time in total.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

19 Oct 2011, 11:22

dimnjak » wrote:
s druge strane mislim da radjanjem petoro djece dolazimo do toga da roditelji uz svakodnevne obaveze nemaju vremena niti snage posvetiti imalo paznje svojoj djeci. pardon, dovoljno.
Možda sam skroz u krivu, ali nekako imam dojam da oni koji daju dovoljno pažnje da to daju bez obzira na broj djece. Istina je da čisto matematički ako se ima jedno dijete da se nešto više vremena posveti tom jednom djetetu, ali i djeca međusobno se isto paze :cerek: pa onda tu dobe ono nešto ekstra. Nemam djece, nit zagovaram imanje puno djece nit imanje jednog, samo mi se čini da je taj broj manje bitan u priči o davanju i primanju pažnje. Problem je što uspoređujemo različite ljude kad gledamo one s jednim djetetom i one s više, a ne gledamo te iste ljude dok su imali tek jedno dijete, pa onda više njih.
ili pak majku koja je provela 9 godina samo kao majka. trudnoca-porodiljni.
mislis da svaku zenu to zadovoljava i ispunjava? da u njoj to ne stvara nezadovoljstvo jer se ne moze ostvariti kao ista drugo osim majke (i mozebiti supruge).
I da, ima žena koje će to vrijeme provest kao -samo majke/trudnoća/porodljni- i neće bit ispunjene, al pitanje je bi li bile ispunjene i da nisu rađale nego da su imale priliku živjeti drugačije.
A opet ima žena koje jesu rađale nekoliko godina za redom pa nisu za to vrijeme bile -samo majke/trudnoća/porodljni- nego su bile kompletne sretne žene.

Univerzalnog recepta nema jer sve ovisi o ljudima koje gurnemo u taj blender. Meni je imanje djece da u starosti ne budem popišana i da mi ne bude dosadno ipak preslab razlog, iako se mogu složiti da u slučaju imanja više djece su šanse manje da budem upravo takva - popišana, ozlojađena i tužna stara baba.
Happy Easter!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 11:28

slazem se da su ljudi razliciti. zato sam i napisala sta jesam, kao drugu stranu idilicne price o petoro djece.

i da, ja sam imala priliku promatrati odnos dok se imalo jedno dijete i dok se imalo vise djece.
koliko god zeljeli ne mogu dati koliko zele. jednostavno, iscrpi te i samim time ti i prag tolerancije pande i nervoza obgrli vase odnose.
a ti ne mozes biti dobar roditelj ako si umoran, ako si nervozan. koliko god ti to nije namjera, al to je ljudska priroda.

cast izuzecima. i uvijek cu napisat u svemu da ima iznimaka jer smo ipak previse razliciti da bi apsolutno svi bili u barem necemu isti.

i danas kada pricam s roditeljima, odnosno majkama, sve koje poznam kazu "imala bi ih sto samo da se radjaju s tri godine" :D
Last edited by dimnjak on 19 Oct 2011, 11:29, edited 1 time in total.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

19 Oct 2011, 11:28

aisling » wrote: Možda sam skroz u krivu, ali nekako imam dojam da oni koji daju dovoljno pažnje da to daju bez obzira na broj djece. Istina je da čisto matematički ako se ima jedno dijete da se nešto više vremena posveti tom jednom djetetu, ali i djeca međusobno se isto paze :cerek: pa onda tu dobe ono nešto ekstra. Nemam djece, nit zagovaram imanje puno djece nit imanje jednog, samo mi se čini da je taj broj manje bitan u priči o davanju i primanju pažnje.
slažem se
imam jedno i rado bi drugo zbog kćeri
da me ima s kim ogovarati :D
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 11:30

velika je razlika izmedju dvoje i petero.
pa i troje i petero :)
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

19 Oct 2011, 11:36

dimnjak » wrote:slazem se da su ljudi razliciti. zato sam i napisala sta jesam, kao drugu stranu idilicne price o petoro djece.

i da, ja sam imala priliku promatrati odnos dok se imalo jedno dijete i dok se imalo vise djece.
koliko god zeljeli ne mogu dati koliko zele. jednostavno, iscrpi te i samim time ti i prag tolerancije pande i nervoza obgrli vase odnose.
a ti ne mozes biti dobar roditelj ako si umoran, ako si nervozan. koliko god ti to nije namjera, al to je ljudska priroda.

cast izuzecima. i uvijek cu napisat u svemu da ima iznimaka jer smo ipak previse razliciti da bi apsolutno svi bili u barem necemu isti.

i danas kada pricam s roditeljima, odnosno majkama, sve koje poznam kazu "imala bi ih sto samo da se radjaju s tri godine" :D
Razumijem. Al ne mogu se oteti dojmu da se često zaboravi na neke druge stvari koje utječu na nedostatak energije, iscrpljenost, nervozu itd. S godinama osim broja djece povećava se i broj godina u nekom odnosu, a taj odnos bez obzira na djecu možće propadati i time iscrpljivati ljude. Ljudi s godinama imaju i sve više radnog staža i sve manje elana, poneki. Ljudi s godinama imaju sve više prebrođenih problema koje neki baš i ne prebrode najbolje. A na kraju za nervozu i iscrpljenost je najlakše reći da je razlika u tome što su prije 5 godina imali 2 djece manje, a zaboravi se da su imali možda drugačiji pristup prema poslu, odnos s partnerom, nešto deseto.

I naravno da ne mislim da je potpuno isto imati jedno ili petero. Ja nemam pojma ni kako je imati jedno pa mi ne pada na pamet nekoga uvjeravati da je to sve isto :D
Samo mislim da se često zaborave neki drugi utjecaji jer ne znam kako drugačije objasniti one koji i za više djece nađu dovoljno snage i osmjeha.
Happy Easter!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 11:40

ne mislim ja da petoro djece utjece na sve nabrojano. mislim, malim dijelom utjece, al nije naglasak na njima niti je pisan zbog njih.
mislim da ono (da ne ponavljam tvoj post, sve sto si nabrojala) postoji u zivotu i da nije isto nosit se s takvim zivotom s jednim, dvoje, troje ili petero djece. i imat (zdrav, zadovoljavajuc i ispunjavajuc) odnos s jednim, dvoje, troje ili petero djece.
samo to :)
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

19 Oct 2011, 11:43

Nije isto, slažem se, različito je, al može bit i bolje i lošije, ovisno o ljudima koji imaju tu djecu, a i o djeci valjda :D
Happy Easter!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 11:45

ono sto ocu reci zapravo, ako je netko sjeban roditelj i od jednog djeteta ce napraviti sjebano dijete, napravit ce i od pet.
onaj ko je dobar roditelj s jednim ima dobre sanse biti i sa pet, no ne mora nuzno tako i biti.

zato mi schmokljanova teorija ne drzi vodu :D
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

19 Oct 2011, 11:49

dimnjak » wrote:ono sto ocu reci zapravo, ako je netko sjeban roditelj i od jednog djeteta ce napraviti sjebano dijete, napravit ce i od pet.
onaj ko je dobar roditelj s jednim ima dobre sanse biti i sa pet, no ne mora nuzno tako i biti.

zato mi schmokljanova teorija ne drzi vodu :D
Pa teorija ne drži vodu uvijek i 100%, al zapravo ima iste temelje ko i tvoja - priča o šansama. Ko što ti kažeš da onaj koji je dobar roditelj jednom ima veće šanse da bude dobar roditelj i petorici (ali ne mora značiti i da bude, samo ima veće šanse), tako mislim da i on kaže da su veće šanse da nećeš bit popišana starica ako ćeš imat petero djece.

Ako sam vas oboje dobro shvatila, ako nisam jbg :D
Happy Easter!
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 11:51

aisling » wrote: Pa teorija ne drži vodu, al zapravo ima iste temelje ko i tvoja - priča o šansama. Ko što ti kažeš da onaj koji je dobar roditelj jednom ima veće šanse da bude dobar roditelj i petorici, tako mislim da i on kaže da su veće šanse da nećeš bit popišana starica ako ćeš imat petero djece.

Ako sam vas oboje dobro shvatila, ako nisam jbg :D
da ali ja mislim da je sansa za ovo drugo skoro nikakva.
jer ako si fulator onda si fulator. bilo s jednim, bilo s pet.
ovako ces imati petero djece koji ce te gledat kako si popisan.
:D

iako, sama pomisao da imas djecu kao nekakav ulog u buducnost mi je, blago receno, gadljiva.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

19 Oct 2011, 11:55

dimnjak » wrote:ono sto ocu reci zapravo, ako je netko sjeban roditelj i od jednog djeteta ce napraviti sjebano dijete, napravit ce i od pet.
samo što ovih pet, za razliko od jednog, imaju šansu međusobno liječiti sjebanost :D :(
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

19 Oct 2011, 11:56

Ako si kreten kreten si, imao jedno ili petero djece.
A kreteni rade nove kretene.
Sad ti odvagni što je bolje, da jedan kreten stvori jednog ili pet kretena.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 11:57

baja » wrote: samo što ovih pet, za razliko od jednog, imaju šansu međusobno liječiti sjebanost :D :(
e to je druga prica :)

i oni ce pazit da im braca i seke ne budu popsani. to ne znaci da ce pazit da ne budu i roditelji :zubo:
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

19 Oct 2011, 11:57

baja » wrote: samo što ovih pet, za razliko od jednog, imaju šansu međusobno liječiti sjebanost :D :(
Ili se klati nad majčinim grobom oko stana od 40 kvadrata. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

19 Oct 2011, 11:58

dimnjak » wrote: iako, sama pomisao da imas djecu kao nekakav ulog u buducnost mi je, blago receno, gadljiva.
Pa to sam napisala već gore da meni to nije dobar razlog za imat djecu. Nekako već čujem one 'ja sam tebi osigurao krov nad glavom, platio sam ti školovanje, ti ćeš meni sad.....E neću, ne zato jer je netko imao takvu računicu i jer on misli da je to zaradio.' Samo razglabam o tome što se dešava kad se ta djeca već imaju, ne iz razloga staračke suhoće gaća, nego nekih drugih.
Happy Easter!
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

19 Oct 2011, 12:00

Morticia » wrote:A kreteni rade nove kretene.
Da li baš uvijek?

Nemaš ni jednu prijateljicu koju baš voliš, a da su joj roditelji kreteni recimo?

Ili obrnuto isto može, da znaš neke roditelje koji su divni ljudi, al su odgojili kretena. Ja se mogu domislit primjera.
Happy Easter!
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

19 Oct 2011, 12:04

Kreteni rade kretene? Hmm. Dakle - nema napretka. Vječito ponavljanje te jednog te istog. Evolucija te demantira. I koliko je puta bilo da je osoba, u inat roditeljima, napravila nešto od sebe?

A djeca kao ulog u budućnost? A što biste uložili u budućnost - dionice? Hoće li vas one voljeti?

Puno je ovdje predrasuda i moraliziranja, no petero djece je petero djece. Kapital!
Post Reply