Važno je imati petero djece*

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 22:55

schmokljan » wrote:
Naravno - dakle petorke su još manji problem jer dok dođe peto - prvo već počinje zarađivati. Još jedan argument u korist petero djece. Mislim da smo ih skupili sasvim dovoljno. Može lock?
ne znam jel do mene, 11h navecer ili sto god, al ne mogu shvatiti sta si htio reci.
dok dodje peto prvom je izmjeren apgar :D


mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

19 Oct 2011, 22:56

dimnjak » wrote: to je bilo retoricko pitanje. izmedju mozes ugurati njih troje.


to je dobra ideja i ok je ako ti dijete nije u fazi propuzavanja ili prohodavanja i ne zeli biti u kolicima vec i on jurcat, a ovaj stariji nije u fazi tek ucenja rolanja. :D
Baš zato. U kolicima ni jedno ne želi biti ako se ne klimataju i ne voze zavojito i ne drndaju i ne zajure pa naglo stanu, a ovaj koji tek uči rolati će se primiti za njih i upravo tako ih gurati.
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

19 Oct 2011, 22:57

Margarita » wrote: Baš zato. U kolicima ni jedno ne želi biti ako se ne klimataju i ne voze zavojito i ne drndaju i ne zajure pa naglo stanu, a ovaj koji tek uči rolati će se primiti za njih i upravo tako ih gurati.
:rofl:
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 22:58

Margarita wrote: Baš zato. U kolicima ni jedno ne želi biti ako se ne klimataju i ne voze zavojito i ne drndaju i ne zajure pa naglo stanu, a ovaj koji tek uči rolati će se primiti za njih i upravo tako ih gurati.
ne znam...moja od kad je propuzala nije vise htjela u kolica. a nije da nisam s njom rolala. i pridrzavala se za ta ista kolica. lunapark zivi :D
al kazu, nece grom u koprive dva puta :D

blaze » wrote: sve se dade prilagoditi dok ti starije dijete ne uđe u pubertet
onda nastaje kaos. počne mlađem objašnjavati da ne postoji djed mraz
i sl.
a u k...:facepalm:
znala sam da sam zakasnila....
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Nikolajevna
Posts: 1034
Joined: 28 Sep 2011, 22:51

19 Oct 2011, 23:11

schmokljan » wrote:
A te tri zdrave jedinke će vas i voljeti. Sjetit će se kao im je bilo lijepo i toplo u obiteljskom domu, a potisnut će činjenicu da im je bilo toplo jer ste im priuštili samo jednu dječju sobicu. Sve mane svog odrastanja pretvorit će u lijepa sjećanja. I skrbit će za vas u starosti, jer će biti dobri ljudi. I kad budete umirali netko će plakati za vama. A ništa više od smrti čovjek ne može niti poželljeti.
Nema to puno veze s brojem djece. To više ima veze s tim hoćeš li baciti sve svoje slike bivših dečkiju/cura.
Primjerice, imamo ženu koja se uda, rodi i baci slike bivših dečkiju. Općenito se odrekne onog dijela života koji nije vezan uz tu djecu. I ne nalazi se više sa starim društvom i u svakom je trenutku na raspolaganju svojoj djeci. A djeca, već tinejdžeri, dođu doma iz vana u neko doba a ona im, hop, u jedan ujutro radi palačinke. I oni je ne doživljavaju osim kao majku a jedva i tako. Zaposle se, ožene a ona od svoje mirovine pomaže otplaćivati njihov novi auto. I sjedi doma sama dok su na ljetovanju jer ona nema ni za tramvaj do Jaruna. Ali ona je sretna zbog njih iako je rijetko zovu; zove ona njih i uglavnom se ispričava. Kad umre, uzmu joj jeftiniji spomenik jer nisu navikli trošiti na nju.

Nevjerojatno je koliko mojih poznanika u tridesetim godinama, pristojnih financija, dopušta da ih roditelji (u mirovini) novčano potpomažu.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

19 Oct 2011, 23:14

Nikolajevna, ti si opisala sasvim drugačijeg roditelja od mog roditelja iz naslovnog posta. Tvoj je otirač svojoj djeci, moj je jedan osrednji roditelj.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

19 Oct 2011, 23:59

Nikolajevna taj scenarij je stvarno užas :(
Ja se stvarno nadam da normalni roditelji mogu odgojiti normalnu djecu.
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

20 Oct 2011, 01:17

Nikolajevna » wrote:
Nevjerojatno je koliko mojih poznanika u tridesetim godinama, pristojnih financija, dopušta da ih roditelji (u mirovini) novčano potpomažu.
koliko?
misliš li pod tim isključivo primjer kakav si navela, ili i opciju da roditelj potpomaže 30godišnje dijete jer djeci ti prihodi nisu dovoljni( alimentacija ili nešto slično)?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

20 Oct 2011, 06:20

schmokljan » wrote:Dakle, za pojedinačnu komunikaciju, imao čovjek dvoje ili petero djece, ostaje više nego dovoljno vremena.
Tebi je "Moje pjesme, moji snovi" omiljeni film? Tvoji opisi idiličnog mnogodjecnog života zvuče upravo tako.

A ništa, nabaci jedno pet komada pa nam dođi ispričati kako je :D.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

20 Oct 2011, 06:53

Nikolajevna » wrote:
Nema to puno veze s brojem djece. To više ima veze s tim hoćeš li baciti sve svoje slike bivših dečkiju/cura.
Primjerice, imamo ženu koja se uda, rodi i baci slike bivših dečkiju. Općenito se odrekne onog dijela života koji nije vezan uz tu djecu. I ne nalazi se više sa starim društvom i u svakom je trenutku na raspolaganju svojoj djeci. A djeca, već tinejdžeri, dođu doma iz vana u neko doba a ona im, hop, u jedan ujutro radi palačinke. I oni je ne doživljavaju osim kao majku a jedva i tako. Zaposle se, ožene a ona od svoje mirovine pomaže otplaćivati njihov novi auto. I sjedi doma sama dok su na ljetovanju jer ona nema ni za tramvaj do Jaruna. Ali ona je sretna zbog njih iako je rijetko zovu; zove ona njih i uglavnom se ispričava. Kad umre, uzmu joj jeftiniji spomenik jer nisu navikli trošiti na nju.

Nevjerojatno je koliko mojih poznanika u tridesetim godinama, pristojnih financija, dopušta da ih roditelji (u mirovini) novčano potpomažu.
za te "žrtve" redovito postoji i druga strana medalje. a oni koji nemaju djecu često ne kuže da "raspoloživost" nije stvar izbora
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 09:02

Lord Byron » wrote: Naravno da jest tako i da treba biti tako.

Ne govorim o tome da je sva komunikacija s djecom "jedan na jedan" - ali, za pravi odnos s djetetom nužno je imati dovoljno vremena i samo za njega. To su onda sasvim drugačije situacije i sasvim drugačiji razgovori.
Šta bi točno roditelji trebali raditi s djecom na samo, a da je učinkovitije nego da je i pokoji brat s njima? Zamjerke koje nalaziš kod petero djece, u istoj mjeri postoje i kod dvoje djece s malom razlikom. Evo moj primjer: sestra i ja godinu dana razlike, vrijeme s roditeljima na samo, ako ga je opće i bilo, nam je bilo dosadno.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

20 Oct 2011, 09:10

BoDerek » wrote:
Razgovarati.

Pritom "razgovaranje" ne znači "sad ćemo nas dvoje sjest za stol pa ću ti ja objasniti Smisao i Bitak". Razgovara se u svim onim situacijama koje je i schmokljan naveo (bicikliranje i svaštanešto) - samo, za te je razgovore potrebno da se dijete osjeća kao "ja", a ne (uvijek) kao dio nekakvoga "mi".

Ako su tebi razgovori s roditeljima bili beskrajno dosadni, to samo znači da tvoji roditelji nisu htjeli/znali/mogli razgovarati onako kako ja mislim da bi trebalo.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 09:18

Nisu mi roditelji bili dosadni, ok možda i jesu :D, nego mi je sa sestrom bilo puno zabavnije.
Ali dobro, pretpostavljam da ima djece gdje je izražena ljubomora i koja su željna roditelja samo za sebe. Svejedno, mislim da se sve to može srediti.
User avatar
schmokljan
Posts: 2411
Joined: 18 Sep 2011, 16:19
Location: www.mordor.hr

20 Oct 2011, 09:29

Ali točno sam znao, mogao sam kuvertirati Lordov komentar - "Po mojim kriterijima, tvoji roditelji nisu znali razgovarati." :D

Ajde Lorde, pametan si čovjek, priznaj da se i dok se biciklira, i dok ste svi zajedno, može s djetetom razgovarati kao s pojedincem, a ne kao s dijelom kolektiva. Slažeš li se?
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

20 Oct 2011, 09:35

Ljudi, svaka obitelj ima neki svoj ritam, svoju dinamiku.
Ne postoji garancija za išta.

Ali činjenica je da je u današnje vrijeme uistinu teško živjeti u gradu, biti zaposlen roditelj i posvetiti se djeci onoliko koliko ona zaslužuju i koliko bi trebalo.
I kad imaš jedno, kamoli petero.
Ok, kompenzirat će se taj nedostatak roditeljskog vremena ljubavlju i privrženošću s braćom i sestrama.
Ali nije isto imati petero djece na selu, u kući s dvorištem ili u kutiji šibica od 65 kvadrata, na 17. katu nebodera u radničkom naselju.
Nije isto.
I teško je. I roditeljima i djeci.
A vi slobodno i dalje pjevajte borbene. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

20 Oct 2011, 09:47

schmokljan » wrote: A ideja Lorda Byrona da s više djece ne bi ostalo dovoljno vremena za komunikaciju s istom tom djecom podrazumijeva da sa svakim djetetom komuniciramo odvojeno, a nije tako.
ne znam kako bi naše djetinjstvo izgledalo da mama nije bila doma i da li bi mi/nam pofalilo komunikacije
meni, vjerojatno, i ne bi jer sam uglavnom bila u svom svijetu

djeca ne dolaze na svijet kao standardizirani paketići i ne trebaju svi jednaku pažnju, a angažiran roditelj će osjetiti kad je kome potrebno više brige
k tomu, bratsko/sestrinski odnosi (a neki su ih, ovdje, dojmljivo opisali) nisu manje bitni od odnosa s roditeljima; ne u smislu da stariji preuzimaju ulogu roditelja nego da su mlađima često draži sugovornici jer su im njihova odrađena iskustva i svjetonazor puno bliži nego roditeljski
Morticia wrote:Ljudi, svaka obitelj ima neki svoj ritam, svoju dinamiku.
Ne postoji garancija za išta
.
tak' je :o
ne postoji obrazac ili recept primjenjiv na sve obitelji
Last edited by baja on 20 Oct 2011, 09:51, edited 1 time in total.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 09:49

baja » wrote: ne znam kako bi naše djetinjstvo izgledalo da mama nije bila doma i da li bi mi/nam pofalilo komunikacije
meni, vjerojatno, i ne bi jer sam uglavnom bila u svom svijetu

djeca ne dolaze na svijet kao standardizirani paketići i ne trebaju svi jednaku pažnju, a angažiran roditelj će osjetiti kad je kome potrebno više brige
k tomu, bratsko/sestrinski odnosi (a neki su ih, ovdje, dojmljivo opisali) nisu manje bitni od odnosa s roditeljima; ne u smislu da stariji preuzimaju ulogu roditelja nego da su mlađima često draži sugovornici jer su im njihova odrađena iskustva i svjetonazor puno bliži nego roditeljski
Koja si ti bila po redu đetić?? Ajme kako zavidim vama iz brojne obitelji :durica:
A tek blizancima ijuuuu.
User avatar
Margarita
Posts: 4076
Joined: 20 Sep 2011, 21:52

20 Oct 2011, 09:53

Morticia » wrote:Ljudi, svaka obitelj ima neki svoj ritam, svoju dinamiku.
Ne postoji garancija za išta.
Svako dijete ima svoj ritam. Teško da ćeš ih skupiti zajedno. Uvijek je neko u vrtiću, školi, treningu, vani s društvom, na izletu, na gitari, na tisuću strana. Jedno večera u 20, jedno u 23.30, dvoje tad ide van, jedno je već u krevetu. Nemaju vremena po cijele dane razgovarati s roditeljima. Kad su mali razgovaraš dok ga kupaš, dok ga ušuškavaš za spavanje, poslije kad ih razvoziš po treninzima, dok kupujete tenisice, ne idu svi u isto vrijeme svuda. Ovaj najmanji je znao tuliti dok je još bio u vrtiću a ovi veći po svojim obavezama :"Zašto sam ja uvijek saaaaaam!!??" Pa, kako si sam? Imaš tri brata i sestru? Ali njih nikad neeeeemaaaa!!
"Ili seri ili marš sa školjke!" - judolino.
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

20 Oct 2011, 09:56

A koliko ih Schmokljane ti imaš? I jab' petero, od čega par usvojenih (da mi žena nije buhtla toliko dugo), ali nekako ne nalazim ženad s kojima bih htio provesti slijedećih trideset godina u projektu zvanom obitelj.

Inače, potpuno je jasno da je odgovornost sudbine ovih prostora u našim rukama (da ne rećen kurčevima), pri čemu mislim na visokoobrazovane neglasače HDZ-a s višestrukim interesima. Ako se taj soj ne rasplodi, neće ga imati tko čuvati kada bude star. Spomenimo se također da ne mogu računati na penzije veće od 1000 kuna, ako ih uopće i bude. S druge strane, ako i nema penzije, uvijek možeš pojesti djecu.

I da, da nijesam imao braću, koja su me objektivno dosta sjebala, bio bih još sjebaniji. Dvoje se može potuć'. Jedan se samo može sam lupati ciglom u glavu, jadničak.
Last edited by vrrrlet on 20 Oct 2011, 09:59, edited 1 time in total.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

20 Oct 2011, 09:58

BoDerek » wrote:
Koja si ti bila po redu đetić?? Ajme kako zavidim vama iz brojne obitelji :durica:
A tek blizancima ijuuuu.
ja sam srednji đetić :D
i dok sam kao đetić preferirala biti ostavljena na miru, danas ih uživam punim plućima
čak i kad se svadimo :D

a što se tiče blizanaca, priželjkivala sam ih roditi (svekrva ima sestru blizanku) ali sam odmah po izlasku iz rodilišta skužila da bi to bio dabl trabl :zubo:
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 10:01

Ih, da sam ja muško i ja bi ih desetero.

Biti otac, neš ti obaveze :D

Hoće li mi sad Lord reći da mi je otac bio loš roditelj :D
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

20 Oct 2011, 10:03

baja » wrote: ja sam srednji đetić :D
i dok sam kao đetić preferirala biti ostavljena na miru, danas ih uživam punim plućima
čak i kad se svadimo :D

a što se tiče blizanaca, priželjkivala sam ih roditi (svekrva ima sestru blizanku) ali sam odmah po izlasku iz rodilišta skužila da bi to bio dabl trabl :zubo:
Divno. Pogotovo ako si imala sve moguće varijante: stariji i mlađi brat, starija i mlađa sestra. :cerek:
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

20 Oct 2011, 10:03

schmokljan » wrote:Slažeš li se?
Ne slažem se.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

20 Oct 2011, 10:05

BoDerek » wrote: Biti otac, neš ti obaveze :D
Kao prvo, "obaveza" je pogrešna riječ. Kao drugo, odjeljivanje očevih od majčinih "obaveza" (pa su, kao, makčine veće i teže) je besmislica. I otac i majka se može biti na jako različite načine - od odrađivanja "nužnog minimuma" pa sve do stvarnog roditeljstva.
Hoće li mi sad Lord reći da mi je otac bio loš roditelj :D
Lorda tvoj otac (pa čak ni tvoja majka) ni najmanje ne zanimaju.
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

20 Oct 2011, 10:06

Margarita » wrote: Svako dijete ima svoj ritam. Teško da ćeš ih skupiti zajedno. Uvijek je neko u vrtiću, školi, treningu, vani s društvom, na izletu, na gitari, na tisuću strana. Jedno večera u 20, jedno u 23.30, dvoje tad ide van, jedno je već u krevetu. Nemaju vremena po cijele dane razgovarati s roditeljima. Kad su mali razgovaraš dok ga kupaš, dok ga ušuškavaš za spavanje, poslije kad ih razvoziš po treninzima, dok kupujete tenisice, ne idu svi u isto vrijeme svuda. Ovaj najmanji je znao tuliti dok je još bio u vrtiću a ovi veći po svojim obavezama :"Zašto sam ja uvijek saaaaaam!!??" Pa, kako si sam? Imaš tri brata i sestru? Ali njih nikad neeeeemaaaa!!
Pa da, jasno mi je, o tome sam nekako i govorila.
Ali i dalje ostaje činjenica da čovjek mora imati neke preduvjete za tako brojnu obitelj.
U svakom smislu, od spremnosti na fizički i emocionalni angažman do onog osnovnog materijalnog što za petero djece nije zanemarivo.
Nisu svi kapacitet za petero djece.
E sad, jesu li zbog toga nužno i sebična, zla gamad, ne znam. :zubo:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
Post Reply