Važno je imati petero djece*

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

19 Oct 2011, 12:08

Naravno da ne uvijek. Ali generalno da.
Pri tome mislim na one prave pravcate kretene, ne na roditelje koji griješe, ali zdravo vole svoju djecu.

Što se napretka tiče, pogledajte oko sebe, kretena je uistinu sve više. :ne zna:


MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

19 Oct 2011, 12:10

Morticia » wrote:Naravno da ne uvijek. Ali generalno da.
Pri tome mislim na one prave pravcate kretene, ne na roditelje koji griješe, ali zdravo vole svoju djecu.

Što se napretka tiče, pogledajte oko sebe, kretena je uistinu sve više. :ne zna:
Ili su samo vidljiviji?

S kojim razdobljem uspoređujemo broj kretena? :D
Happy Easter!
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

19 Oct 2011, 12:13

Moguće je da su se jednostavno prestali skrivati obzirom da je danas postalo popularno biti kreten.
Što gori tim bolje.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

19 Oct 2011, 12:16

Morticia » wrote:
Ili se klati nad majčinim grobom oko stana od 40 kvadrata. :zubo:
ne znam gdje je to skupila al' bajici je ultimativna prijetnja, kad se naduri, da mi neće nositi cvijeće na grob :cerek:
onda joj zapjevam Don't Send Me Flowers When I'm In The Graveyard 'cause I can't smell a thing :zubo:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

19 Oct 2011, 12:17

:rofl: :rofl: :rofl:
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

19 Oct 2011, 13:05

Po mom iskustvu, nesumnjivo je da prvo dijete pobere najgori odgoj. Generalno govoreći, jel.
Kod prvog djeteta roditelji nerijetko prekomjerno paničare, brinu, te ga ne puštaju da se osamostale. Drugom je djetetu već lakše, izrasta bezbrižnije i u manje osjetljivo biće. Međutim, kod drugog djeteta roditeljima je najgore ikad ukoliko je mala razlika. A govorim o malim razlikama jer je to nužno za petero djece :D.

E sad, treće djete je pičkin dim za odgojit. Majke treće djete odgoje lijevom nogom. Dijete izrasta u još sretnije od drugog. Četvrto i peto sve lakše od lakšeg.

Problem je što roditelji nakon pasije proživljene s dvoje male djece ne žele ni čuti za treće. Ne mogu ni zamisliti da to treće neće bit nikakva muka. A kamoli još dvoje nakon toga.

Dakle, petero djece je odlično za djecu samu - braće i sestara nikad dosta.

Za roditelje je petero djece dobro tek kasnije, pod starije dane.

Ovo je naravno sve pregeneralizirano. Ali tako nekako gledam na to.....
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

19 Oct 2011, 13:17

znam da jedinci uglavnom govore da im je bilo ok odrastati bez braće i sestara, ali mislim da ne imanjem njih gube bitan segment odrastanja/obitelji
jedna moja kolegica priča kako joj kćer za sad ne želi bracu ili seku, pa će vidjeti...a meni je čudno da joj odluka ovisi o dvogodišnjem djetetu
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

19 Oct 2011, 13:21

Pješčana » wrote:znam da jedinci uglavnom govore da im je bilo ok odrastati bez braće i sestara, ali mislim da ne imanjem njih gube bitan segment odrastanja/obitelji
jedna moja kolegica priča kako joj kćer za sad ne želi bracu ili seku, pa će vidjeti...a meni je čudno da joj odluka ovisi o dvogodišnjem djetetu
Vidiš ja poznajem jedince koji itekako osjećaju da su puno izgubili neimanjem braće.

Inače, meni su bratsko-sestrinski odnosi najzahvalniji od svih odnosa. Velika, velika vrijednost. Uvijek sam žalila što nemam i starijeg brata (osim starije sestre) :mama:
User avatar
Morticia
Posts: 10250
Joined: 17 Sep 2011, 21:36

19 Oct 2011, 13:39

Meni je sestra izuzetno bitna, najbolji prijatelj i podrška.

Ali neću imati drugo dijete samo zato da bi mi mala imala brata ili sestru. Imat ću ga isključivo i samo ako i njega/nju poželimo na jednak način kako smo poželjeli bubu.
MJERA JE ČOVJEKOVA STVARNOG KARAKTERA ONO ŠTO BI UČINIO KADA ZA TO NITKO NE BI SAZNAO.
User avatar
Beau
Posts: 7172
Joined: 28 Sep 2011, 10:43

19 Oct 2011, 13:45

I meni je sestra broj jedan.

Paaaa, meni bi možda bio dovoljan razlog za drugo dijete s malom razlikom (do 2,3 godine).
Nica
Posts: 2189
Joined: 21 Sep 2011, 10:19

19 Oct 2011, 15:23

BoDerek » wrote: E sad, treće djete je pičkin dim za odgojit. Majke treće djete odgoje lijevom nogom. Dijete izrasta u još sretnije od drugog. Četvrto i peto sve lakše od lakšeg.
Možda ako je razlika mala, ali ako su ti prvo dvoje već školarci, to treće ti dođe kao prvo, s tim da imaš još dvoje. :D
Problem je što roditelji nakon pasije proživljene s dvoje male djece ne žele ni čuti za treće. Ne mogu ni zamisliti da to treće neće bit nikakva muka. A kamoli još dvoje nakon toga.
Nije da nije muka, nego na veliku muku ni ne primjetiš još malo muke. :rofl: :D
Groupie :cerek:
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

19 Oct 2011, 15:28

schmokljan » wrote:... no petero djece je petero djece. Kapital!
hm, ima nešto u ovome
da nema nas pet sokolova :D, kako nas zove, moja majka bi bila gladna zahvaljujući velebnoj mirovini
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

19 Oct 2011, 16:11

Dijete jednostavno treba roditeljsko vrijeme. Ovo se, naravno, može raščerečiti kao zagovaranje nadzora i ukidanje djetetove samostalnosti i blablabla - a nije.

Puno djece = manje posvećenog roditeljskog vremena "jedan na jedan". Neke se stvari naprosto ne mogu odraditi "grupno".

U vremenu u kojem roditelj jedva vidi i eventualno jedino dijete, u vremenu u kojem roditelj nerijetko jedva "prehrani" (ne doslovno, naravno) eventualno jedino dijete, jako mi je teško povjerovati u nužnu sliku "toplog obiteljskog doma" koju će peterodjecna djeca ponijeti sa sobom, a jedno- ili dvodjecna djeca neće.

Uostalom, roditelj koji "uzgaja" djecu da bi ga u starosti održavala na životu, bolje da nema djecu nego da lovu koju bi potrošio na njih oroči na banci za preplanule slaboodjevene bolničarke.
User avatar
kukuriku
Posts: 2447
Joined: 20 Sep 2011, 17:27

19 Oct 2011, 16:15

Petoro djece mi zvuči kao super ideja, časna riječ.
Naravno, previše sam lijena i komotna da bi ih imala.

I ne mislim da bi petoro djece bilo zakinuto za pažnju u odnosu na jedno.
Nisam čak ni sigurna koliko je ta toliko hvaljena pažnja dobra za djecu. U krajnjoj liniji, ako ih je petero, teško da ih možeš ignorirati. Već im sama brojnost osigurava pažnju.:ne zna:

Elem, hajte vi mladi, imajte djecu. Tri, četiri, pet..nema veze..budite bolji ljudi od nas.
Nek(v)arljiva.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

19 Oct 2011, 16:24

kukuriku » wrote: Elem, hajte vi mladi, imajte djecu. Tri, četiri, pet..nema veze..budite bolji ljudi od nas.
Evo, sad ćemo :D
User avatar
rh4ps0dy
Posts: 725
Joined: 17 Sep 2011, 23:11
Location: Podravina

19 Oct 2011, 16:34

Ma kakvih pet, da i ostanem trudna s jednim jedva bih se za ime odlučila, ko bi još imenovao njh pet. :zubo: Radije ću imat jedno pa mu se posvetiti dokle ide (al opet, i ja i potencijalni otac smo jedinci pa samim time malko pristrani :D ).
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

19 Oct 2011, 17:15

kukuriku » wrote: Nisam čak ni sigurna koliko je ta toliko hvaljena pažnja dobra za djecu.
Nisam govorio o pažnji, nego o komunikaciji.

Odnos roditelja i djeteta nije nešto čije se postojanje jednostavno podrazumijeva. To se itekako gradi, održava i tako to.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

19 Oct 2011, 18:00

schmokljan » wrote: Puno je ovdje predrasuda i moraliziranja, no petero djece je petero djece. Kapital!
A bogme i radna snaga ode li nam civilizacija u neku stvar.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

19 Oct 2011, 18:04

A bogme i gladna usta ode li nam civilizacija u neku stvar a nemamo komad zemlje na kojem bismo upregli tu radnu snagu.
User avatar
ElliQuinn
Felis nebulosa
Posts: 5424
Joined: 18 Sep 2011, 11:56
Location: Na raskršću, upravo krećem u svim smjerovima.

19 Oct 2011, 18:09

Lord Byron » wrote:A bogme i gladna usta ode li nam civilizacija u neku stvar a nemamo komad zemlje na kojem bismo upregli tu radnu snagu.
Barem u Hrvatskoj ima šikare koje jedva čekaju da ih se pretvori u plodna polja.
Light up, as if you have a choice.

Pričuvni moderator.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 18:35

kukuriku » wrote: Nisam čak ni sigurna koliko je ta toliko hvaljena pažnja dobra za djecu.
ona je djeci najbitnija. roditeljska paznja da ga se vidi kakav je i da ga se kao takvog prizna.
djaba sve ako se u tome zezne.
samo mnogi krivo interpretiraju tu rijec.

inace, treba se napraviti granica. ovdje se govori o odnosu roditelj-dijete-roditelj, zapravo prvi post o tome govori, no neki to razvlace na odnos dijete i ostatak svijeta. to su kruske i jabuke. koje imaju malu poveznicu, a to je da se radi o vocu.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

19 Oct 2011, 18:45

m.za » wrote:Jesi ti kojim slučajem jedinac?
:kava: :drmirza:
I ja sam se dvoumio je li ovaj schmokljanov post plod duboke i iskrene autorefleksije, ili tek uvijena katolička propaganda. No, sasvim je moguće da je oboje.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
nina williams
Posts: 2961
Joined: 13 Oct 2011, 18:01
Has thanked: 1 time

19 Oct 2011, 19:03

Fino je to. 5 kikića. Da imade u Hrvata poslodavaca koji će te držat na 5 porodiljnih, da kvadrati nisu tako skupi, a franci tako ludi, da sedmeročlana obitelj može živjet od jedne plaće, da nam država imade više smisla za socijalna pitanja, da budućnost nije tako jebeno nesigurna...mislim da bi se to moglo i češće vidjet.

Naša praksa veli da finu teoriju moš okačit o čiviluk.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

19 Oct 2011, 19:07

ili bolovanja za petero djece....
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

19 Oct 2011, 20:11

nina williams » wrote:Fino je to. 5 kikića. Da imade u Hrvata poslodavaca koji će te držat na 5 porodiljnih, da kvadrati nisu tako skupi, a franci tako ludi, da sedmeročlana obitelj može živjet od jedne plaće, da nam država imade više smisla za socijalna pitanja, da budućnost nije tako jebeno nesigurna...mislim da bi se to moglo i češće vidjet.

Naša praksa veli da finu teoriju moš okačit o čiviluk.
A to je istina, rijetko tko si to može priuštiti.
Happy Easter!
Post Reply