Kada u školu?

O djeci, brigama i radostima roditeljstva
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

06 Oct 2011, 01:37

klonka » wrote: Ako je daš sa šest i pol, bit će s vršnjacima. Od nekih će biti starija pola godine, od nekih pola godine mlađa, to ti je sve tu negdje. Daš li je sa sedam i pol, od nekiih svojih kolega bit će starija i godinu i po dana, a to je velika razlika. I jako se osjeti.
nije bas tocno. ako ju dam sa 6 i pol biti ce najmladja.
jer ne poznam nikog tko daje dijete prije vremena.
granica je 30.03. znaci, ako je netko rodjen u pet dana izmedju njenog rodjendana i zakonske granice, ti ce biti mladji.
ako krene sljedece godie, onda ima vece sanse da je s vrsnjacima koji su odgodili skolu kao i ona, i oni koji su rodjeni 5 i vise dana nakon nje.
nikako nece biti starija od nekih kolega godinu i pol jer se sa 6 danas ne krece u skolu. to bi bili oni rodjeni u rujnu, a granica je 6mj. prije, u ozujku.


mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
klonka
Posts: 2801
Joined: 17 Sep 2011, 22:00

06 Oct 2011, 01:40

Aha, znači, ni ne možeš je dati sa šest. Pa super onda, ako se ide između 6 i po i 8, daj je sa sedam i po. Ali pitaj je prije. Koliko sam shvatila, budući da još ne ide u školu, a razgovarate o tome, sad ima pet i po. Naravno da je razigrana i da nema dovoljno koncentracije da prosjedi neki određen broj sati u školi. Tko zna kakva će biti za godinu dana. Ili dvije.


Ja sam išla sa šest, na vlastiti zahtjev. Sve me jako veselilo. Sjećam se testiranja, pedagog je imao izbuljene oči i velike brkove. I bio je tamo neki Haris koji je na spiralu od puževe kućice docrtao i puža. Bila sam strašno ponosna kad su mi roditelji kupili radni stol i stolicu koja se mogla podizati. I kad mi je mama nacrtala veliki poster Štrumpfova iznad tog radnog stola. A tek miris knjiga i bilježnica i naljepnica s imenima, jooooj. :cerek: Sva sam si bila važna. Već sam čitala i pisala i bila bih jako nesretna da sam morala provesti još godinu dana u vrtiću. Osjećala sam da sam ga prerasla. Jedva su me primili, rekoše da sam premršava i prejadnička i da neću moći nositi knjige sama u školu. Bezobraznici. :D


E da, za slučaj da se pitaš, mami je i dan danas žao što me tako rano pustila. Ja pak uopće ne mislim da je to bila greška.
gonj špadi
JPK
Posts: 2096
Joined: 18 Sep 2011, 00:46

06 Oct 2011, 02:15

Ja bih rekao da je škola 80% socijalizacija, 20% obrazovanje.
Nekome tko je darovit sigurno ni jedna, a ni pet preskočenih godina neće znatno promijeniti koliko je naučio, a socijalizaciju se ne može nadomjestiti talentom.

Slučajno radim na mjestu gdje dolazi hrpa ljudi s fakulteta poput MIT-a, Princetona, Harvarda, Caltecha i sl (a nije ni moj puno lošiji :zubo:), no nisam čuo za baš puno njih koji su završili školovanje prije roka. Preskakanje razreda je hrpa govana, pustite djecu da se normalno socijaliziraju.
Biti i mniti svemiropolisno
User avatar
Lord Byron
Posts: 2972
Joined: 18 Sep 2011, 09:37

06 Oct 2011, 06:27

klonka » wrote:
Pitati 6-godišnje dijete osjeća li se emocionalno i socijalno zrelo za školu, nipošto nije najbolji savjet :D.
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

06 Oct 2011, 08:23

JPK » wrote:Ja bih rekao da je škola 80% socijalizacija, 20% obrazovanje.
.
to i ja mislim i cijelo vrijeme govorim
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

06 Oct 2011, 08:29

klonka » wrote:Aha, znači, ni ne možeš je dati sa šest.
klonka, pa jel čitaš ti što pišemo? :D

može je dati, u teoriji. preda molbu, odvede na koju stručnu procjenu više nego "zakonske" i dobije pristanak. sličnu proceduru prolaze i oni koji traže odgodu
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

06 Oct 2011, 09:21

dimnjak » wrote: koja su vasa iskustva? koja su vasa misljenja? bilo kao roditelj, bilo kao djelatnik u prosvjeti.
iz vlastitog iskustva; bilo mi je ponuđeno preskakanje razreda i danas se sjećam kako mi je začudan bio razgovor s roditeljima oko toga
uglavnom, zaključili smo da nećem jer sam bila plaho i sramežljivo dijete, "teško uklapajuće" :D
iz iskustva mog djeteta koje je upravo krenulo u prvi (napunit će 7 krajem godine), što se tiče pažnje mogli smo je pustiti još koju godinu :D
ali, sve druge potrebne vještine su 'na mjestu' pa zasad ide dobro
čega se ne mogu sjetiti s početka vlastitog školovanja, a što vidim sad kod nje jest neajsna vizija samog školovanja; prenerazila se na spoznaju da oni najstariji, u školi, imaju 13-14 godina i da se sve do tada ide u školu :D
oni tu avanturu školovanja doživljavaju drugačije od nas
kako mi roditelji imamo uvijek tendenciju projicirati vlastite vizije na njih tako sam i ja zagovornik što kasnijeg početka školovanja ali to, zapravo, ovisi o djetetu
neki su još sasvim zaigrani, neki ozbiljni i željni učenja....
Gazda
Posts: 792
Joined: 17 Sep 2011, 23:14

06 Oct 2011, 09:28

Ma, je, ajmo ih poslat s deset da im se ne dogodi nešto..sve čemu ih učite takvim pristupom je razmaženost i nesposobnost brige sami za sebe. Pa će vas žicat za cugu s 30 godina. Živeći još uvijek s vama. Što ih ranije bacite u vrtlog, što im je teže, to će bolje proći poslije. Bit će najmanji? A šmrc. Ako će biti najmanji, MORAT će razviti socijalne vještine da prežive. Materama davat odlučivanje o djeci..bože me sačuvaj..
User avatar
Pješčana
Posts: 8262
Joined: 17 Sep 2011, 22:52
Location: Hrvaška
Contact:

06 Oct 2011, 09:34

ne znam kao je danas, ja imam prijateljicu koja je krenula u školu s nepunih 6, i nitko nije prigovarao.
puštaju li danas kikiće prije šeste u školu?
Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

06 Oct 2011, 09:44

Gazda » wrote: Što ih ranije bacite u vrtlog, što im je teže, to će bolje proći poslije. ..
najbolje da ih, umjesto testiranja kod pedagoga i psihologa, bacimo lavovima
oni što prežive, bit će nobelovci :o
Gazda
Posts: 792
Joined: 17 Sep 2011, 23:14

06 Oct 2011, 09:45

baja » wrote: najbolje da ih, umjesto testiranja kod pedagoga i psihologa, bacimo lavovima
oni što prežive, bit će nobelovci :o
Ma, je, sad ćemo izjednačavati slanje djeteta sa 6 u školu s bacanjem lavovima. To što će ići u školu godinu dana ranije neće ih ubiti ni ozlijediti niti bogznakako istraumatizirati.
User avatar
baja
Posts: 4084
Joined: 19 Sep 2011, 11:09

06 Oct 2011, 10:00

Gazda » wrote: To što će ići u školu godinu dana ranije neće ih ubiti ni ozlijediti niti bogznakako istraumatizirati.
pa nisu sva đeca ista, oni osjetljiviji se mogu itekako istraumatizirati
slažem se s tobom da se treba, načelno, držati zadane strukture u školstvu i pripadajuće discipline ali treba ostaviti i manevarskog prostora za one koji se ne uklapaju u prosjek
User avatar
aisling
Posts: 3899
Joined: 18 Sep 2011, 00:37

06 Oct 2011, 10:11

Gazda » wrote: Ma, je, sad ćemo izjednačavati slanje djeteta sa 6 u školu s bacanjem lavovima. To što će ići u školu godinu dana ranije neće ih ubiti ni ozlijediti niti bogznakako istraumatizirati.
Ne čudi se odlasku u krajnost jer si sam prvi otišao u tom smjeru. Sve čemu djecu tako učite je razmaženost i nesposobnost - blebnuo si priličnu glupost, a jedino kako ti se na glupost može odgovoriti je zajebancijom di su lavovi skroz dobro došli.
Happy Easter!
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

06 Oct 2011, 10:56

Zar nije prije polaska u školu obavezan razgovor s psihologom , pa on/ona utvrđuje i preporuči školu ili odgodu? Sad riskiram bijes majki jer sve misle da najbolje znaju što je najbolje za njihovo dijete :zubo: ali čini mi se da je stručna procjena objektivnija u ovom slučaju, psiholog zna što dijete treba znati, koje motoričke aktivnosti trebaju biti savladane i kako se treba moći ponašati prvašić. Na kraju i djetetova želja bi se trebala uzeti u obzir.

Osobno, krenula sam u školu sa 6 godina, psihotest sam prošla, liječnički ne, al su to na kraju roditelji "sredili". Bio je to moj izbor i želja i hvala roditeljima što su mi to omogućili :top:

I kao što je napisao Lastan otprilike, klinci će i tako naći bilo koji razlog za provociranje i zlobu, godine i nisu neki faktor.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

06 Oct 2011, 11:10

blue, daleko od toga da ne smatram procjenu strucne osobe nestrucnom ili neobjektivnom, no iz iskustva znam lose strane istog.
losa strana pregleda od 15 minuta osobe koja nikad prije nije vidjela dijete, u lose vrijeme.
svi mi imamo lose dane, dijelove dana kada smo umorni i nezainteresirani.
jednom sam u 2 dana dobila dijametralno suprotne psiholoske procjene djeteta. jedna je bila na goljaku za vrijeme kada bi ona popodne spavala, druga je bila nakon popodnevnog spavanja od drugog preporucenog psihologa.
koliko je dijete razlicito i spremno na suradnju u tocno odredjenom treutku.
zbog toga ne dajem 100% povjerenje misljenju strucne osobe. ne znog njegove strucnosti vec spleta okolnosti.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
vrrrlet
Posts: 4029
Joined: 22 Sep 2011, 13:16

06 Oct 2011, 11:26

Moje skromno mišljenje je da malička ionako gubi vrtićku grupu, ionako bi po zakonu trebala ići, da veličina ženskog djeteta u svrhu postizanja poštovanja ostalih nije presudna kao kod muških, već ljepota, te da mi ionako ne možemo znati kako će ona odreagirati na sve to. Plauzibilnih argumenata ima i za jednu i za drugu opciju, ali mi se čini da je zapravo svejednjikavo.

Ako ti je lakše, dogovori s s mužem da bacate kocku, pa je za sve posljedice kriva kocka, a ne netko od vas dvoje.

Na kraju krajeva, ako i zaključite da je prerano otišla u školu, uvijek može pasti razred, to je bar lako.
Svi sisavci su braća. Pogotovo rovke.
User avatar
blue
Asgard
Posts: 3913
Joined: 20 Sep 2011, 10:42

06 Oct 2011, 11:50

dimnjak ne znam jesi već napisala, preletila sam temu - što tvoja kćer kaže na školu? Idu li njeni prijatelji?
Pretpostavljam da ste joj približili ideju što škola znači, a što pauza godinu dana. Sjećam se da su moji razlozi za odlazak u školu ranije bili: moji prijatelji iz vrtića su išli, predškola mi više nije bila zanimljiva (znala sam već čitati i pisati, pa mi nije bila izazov), nisam nikad prije u školu išla, a što ne znam to me zanima (ta osobina je ostala do danas :zubo:) i na kraju u školu su išla velika djeca, a ja nisam više htjela biti malo dijete nego velika :D
User avatar
blaze
Posts: 2370
Joined: 20 Sep 2011, 23:00

06 Oct 2011, 12:00

blue » wrote:Zar nije prije polaska u školu obavezan razgovor s psihologom , pa on/ona utvrđuje i preporuči školu ili odgodu?
pokušat ću detaljnije jer mi se čini da ovdje neuključene strane preskaču bitno

da, svi školski obveznici (znači rođeni od-do) prolaze tu proceduru
u praksi, ako je dijete rođeno unutar tog zakonskog roka, nitko se neće previše zamarati zrelošću i sposobnostima (osim za ekstreme)

tek za djecu koju se želi pogurati prije roka ili zatražiti odgodu (i jedno i drugo je najčešće na roditeljsku inicijativu) ide se na dodatna vještačenja :D
danas trkeljam! poklon uz jutarnji naklon
User avatar
Lastan
Posts: 2702
Joined: 17 Sep 2011, 22:32
Location: Out of the blue
Contact:

06 Oct 2011, 12:53

dimnjak » wrote: nije bas tocno. ako ju dam sa 6 i pol biti ce najmladja.
jer ne poznam nikog tko daje dijete prije vremena.
Dobro, i? Netko mora biti najmlađi. :ne zna:

Samo su dva pitanja: je li mentalno sposobna preživjeti školu i želi li u školu sa svojim vršnjacima. Kraj.
Čak i kao najmlađa u razredu vrlo je vjerojatno itekako sposobna preživjeti opterećenja prvog osnovne; nije to baš toliko strašno. Dakle, zapravo je pitanje samo jedno: želi li mala u školu ili ne.

Ah, da: nije nimalo strašno biti najmlađi u razredu. Da, neki najmlađi u razredu ne uspijevaju baš upasti u željenu srednju školu. A ne uspijevaju ni neki najstariji; ponavljači iz mojeg razreda bili su skoro dvije godine stariji od mene (krenuli u školu sa sedam godina). Meni je još najgore od svega bilo što mi je osnovna bila prelagana, pa nikad nisam naučio pošteno sjesti i raditi.
Last edited by Lastan on 06 Oct 2011, 12:55, edited 1 time in total.
User avatar
dimnjak
Posts: 2430
Joined: 17 Sep 2011, 23:24

06 Oct 2011, 12:55

ja uopce ne mislim da je pitanje jel mentalno vec jel emocionalno.
to je moje misljenje.
koliko je emocionalno i socijalno na skali da joj taj odlazak bude plus, a ne minus.
mogu te prožvakati, al te moraju i ispljunuti
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

06 Oct 2011, 13:50

Lastan » wrote:
Moji su roditelji učinili nešto što dan-danas smatram jako pametnim: pitali su me što želim.
To nije nuzno najbolja opcija za svako dijete. Cak i ako dijete donse odluku, njegovi su razlozi i argumenti puno prizemniji od argumenata odraslih osoba koji (cak i kad su naoruzani svim mogucim zasto-da i zasto-ne) tesko donose odluke. Poput one TV-igre u kojoj Hugo govori igracima "izaberi jedan broj, sigurno ces pogrijesiti :D ", i roditeljima je prilicno jasno da bi upravo opcija koju ne odaberu mogla biti bolja.
Zato treba pitati vrticke tete (koje uz malo iskustva lako mogu procijeniti odskace li dijete od svojih vrsnjaka u bilo kojem smjeru) i strucni tim te komisiju za upis u skolu. U krajnjem slucaju, cak i ako dijete u jednom dahu ispali "zelim", "ne zelim", to je prevelika i preozbiljna stvar da bi se odgovornost za odluku uvalila djetetu.
Imao sam pet godina i odabrao sam školu. Nisam požalio zbog tog izbora.
To si bio ti, i tvoji su te pitali s razlogom, ali to nije nesto sto smije biti mjera za svako dijete.
Nije problem biti najmlađi.
Naravno da nije. To je fakat najmanji problem. Problemi nastaju kad dijete (bilo najstarije, najmlađe ili negdje u sredini) zaostaje za ostatkom razreda, a samo i jedino zato jer ne moze sjediti 45 minuta, jer bi radije po klupi vozilo autice ili oblacilo lutke nego li ucilo slova a sve bi to mogao godinu dana kasnije.
Onda se dijete proglasi hiperaktivnim, zlocestim, neodgojenim, ovakvim i onakvim...pa se malisa na kraju tako pocne i ponasati :(
Kad ideš u školu, znači da si pametan.
E, da je bar tako. Nisu bas sva skolska djeca pametna. Ja bih prije rekla "kad ides u skolu, znaci da si (dovoljno) velik". :)
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

06 Oct 2011, 14:18

klonka » wrote: Pa i je. Ako država kaže da je većina djece spremna za školu između 6 i 7, onda je to to, spremni ili nespremni, upisuju se u toj dobi i amen.
Ja na to tako nikad ne bih gledala. Slazem se da vecina djece te dobi fakat jest spremna, a sto je s onima koji nisu? Treba ih se gurnuti u sustav i nek se sami snalaze i bore za svoje mjesto pod suncem, a samo godina dana (koja nije bas puno u zivotu i nitko je se nece sjecati vec nakon prvog polugodista) bi im tako puno znacila?
Neka djeca za ekipom iz razreda kaskaju godinama, a samo zato jer netko nije na vrijeme uocio njihovu drugacijost, zaigranost nego rekao "kako drugi, tako ces i ti".
Može se tebi činiti previše razigranom i rastresenom, ali i druga djeca su takva, to su te godine.
Jedno je kad je dijete tipicno zaigrani 6.godisnjak, koji je bas kao i svi ostali, a drugo kad po emocionalno-socijalnom razvoju vec tada kasni. tad im je bolje dati godinu dana, nego ih prerano gurnuti u nesto na sto nisu spremni.

To cesto znaci jadno i nesretno dijete, jadne roditelje koji, kad jednom dijete krene u skolu, ne znaju
kako ga dobiti na suradnju i kako mu pribliziti nastavne sadrzaje, pa to znaci frustracije i vikanje, sate i sate sjedenja za stolom...i u konacnici losu djetetovu sliku o sebi.
A cemu? Ne kaze se slucajno "bolje prvi u selu, nego zadnji i gradu".

Pazi, ima djece koja naprosto nisu bogznakako bistra i njima ni 3 godine odgode nece popraviti neke buduce ocjene, ali ako ce godina dana nesto promijeniti, ako ce u to vrijeme dijete dobiti zrelost (koja mu za skolu itekako treba), onda je to - bingo.

U svakom slucaju, najgore je sve 6,5 godisnjake tretirati jedanko, jer naprosto nisu jednaki.
Mislim da ti je bitnije obratiti pažnju na ono što u jednakoj, ako ne i u većoj mjeri čini školu su školski kolege. Ako je daš sa šest i pol, bit će s vršnjacima. Od nekih će biti starija pola godine, od nekih pola godine mlađa, to ti je sve tu negdje. Daš li je sa sedam i pol, od nekiih svojih kolega bit će starija i godinu i po dana, a to je velika razlika. I jako se osjeti.
Mislim da to nije tocno, jer bi se to onda jako osjetilo i kod sretnika rođenih od 1. travnja na dalje.
Moja je rođena u svibnju i jedna je od starije djece u razredu, ali to joj samo po sebi nije ni prednost ni mana. Djeci je to jednostavno nebitno jer ne biraju prijatelje po datumu rođenja nego po slicnosti karaktera, sklonostima, svacemnecem.
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

06 Oct 2011, 14:26

klonka » wrote: Aha, znači, ni ne možeš je dati sa šest.


Djeca koja do 30.03. neke godine pune 6 godina, skolski su obveznici.
Iznimno, djeca rođena prije 30.03. mogu dobiti godinu dana odgode, bas kao i sto neka djeca rođena nakon 30.03. iste godine mogu imati prijevremeni upis u skolu.

Drugim rijecima, sve je moguce :D
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

06 Oct 2011, 14:35

dimnjak » wrote:blue, daleko od toga da ne smatram procjenu strucne osobe nestrucnom ili neobjektivnom, no iz iskustva znam lose strane istog.
losa strana pregleda od 15 minuta osobe koja nikad prije nije vidjela dijete, u lose vrijeme.
svi mi imamo lose dane, dijelove dana kada smo umorni i nezainteresirani.
jednom sam u 2 dana dobila dijametralno suprotne psiholoske procjene djeteta. jedna je bila na goljaku za vrijeme kada bi ona popodne spavala, druga je bila nakon popodnevnog spavanja od drugog preporucenog psihologa.
koliko je dijete razlicito i spremno na suradnju u tocno odredjenom treutku.
zbog toga ne dajem 100% povjerenje misljenju strucne osobe. ne znog njegove strucnosti vec spleta okolnosti.
Bas zato treba pricati s vrtickim tetama - ona je poznaju najbolje u situaciji koja je najslicnija skoli.
Vrticki psiholog ju ima priliku pogledati u grupi vise nego jednom i, nakon razgovora s tobom, s tetama, i nakon testiranje djeteta, vrticki psiholog ce ti itekako moci reci svoje misljenje u koje ne bi trebala imati razloga puno sumnjati. Nije bas da ce ju testirati nakon sna :) , ipak cura vise nije mala.
Pazi, ako malena ne odskace previse, moze ti se dogoditi da ju vrticki psihic ni ne planira procijeniti (ima puno skolskih obveznika) ukoliko ti ne izrazis dvojbe, sumnje, zabrinutost njemu/njoj ili tetama i ako ne zatrazis procjenu ili misljenje psihologa. A obzirom na to da je tek listopad, stvarno imas vremena.
U to dodaj i misljenje skolske komisije, i evo ti prilicno jasne slike gdje se ona na tom kontinuumu zrelosti za skolu nalazi.
User avatar
Blesava
Posts: 779
Joined: 27 Sep 2011, 20:10

06 Oct 2011, 14:39

Gazda » wrote: Ma, je, sad ćemo izjednačavati slanje djeteta sa 6 u školu s bacanjem lavovima. To što će ići u školu godinu dana ranije neće ih ubiti ni ozlijediti niti bogznakako istraumatizirati.
Istraumatizirati i ozljediti - nece. Međutim, moze im sjebati samopostovanje ako budu (da kompenziraju nezrelost) morali sjediti za knjigom duplo vise i ako budu dobivali losije ocjene. Treba li im to?
Post Reply